Kieren dichthouden en niet zelf experimenteren" 'Samenwerking vakbonden over de grens werpt vruchten af' Schilderijen Anna Blom en keramiek José van der Valk in Noordhavenpoort Subsidies Zoé onder provinciaal bestuur Installatie nieuwe Commissaris Koningin Tips van ongediertebestrijder Martin Lodewijk CNV-districtsbestuurder H. van Beers: Van 29 augustus tot 18 september Onderwijs bonden: salarisbod kabinet toch mooi begin DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 NR 25210 3 Een ambtelijke werkgroep van de provincie heeft zich be zig gehouden met het feno meen subsidie. De provinciale bestuurderen zagen in dat het er de laatste jaren bepaald niet overzichtelijker op is gewor den voor wat betreft subsidies. Er bestaat een woud van re gels en voorwaarden aan de hand waarvan bepaald wordt of iets of iemand al dan niet kan rekenen op steun van de provincie. Eén van de aanbeve lingen van de werkgroep luidt dan ook dat het woud aan ver ordeningen uitgedund wordt en dat er vooral meer duide lijkheid geschapen wordt naar de subsidie-aanvrager toe. Als het aan de ambtelijke commis sie ligt komt er een soort checklist aan de hand waarvan zowel subsidievragers als sub- §idieverstrekkers kunnen na gaan of een verzoek om subsi die al dan niet gehonoreerd dient te worden. Er zou dan ook nog een subsidiewijzer moeten verschijnen waarin al le spelregels nog eens op een rijtje gezet worden. Niet onbe langrijk is de aanbeveling van de ambtelijke werkgroep om er zorg voor te dragen dat wie subsidie aanvraagt snel be richt krijgt dat zijn of haar verzoek in behandeling is en bovendien meteen te horen krijgt op welke termijn over het verzoek beslist wordt. Het rapport van de ambtelijke werkgroep is nog maar een aanzet. Binnen provinciale kringen fnoet nog over de ma terie gepraat worden. Het is te hopen dat dat een beetje snel gebeurt, want veel mensen vallen nu tussen wal en schip omdat het subsidiewoud voor hen te onoverzichtelijk is. En dat is bepaald niet stimule rend voor het zo vaak geroemd particulier initiatief... P.K. ZIERIKZEE - Donderdag 27 augustus om 17.30 uur be krachtigen gedeputeerde sta ten van Zeeland en het Zeeuws Ontwikkelingsbureau voor Vrouwenemancipatie Zoé de afspraken, waarbij Zoé van het rijk wordt gedecentrali seerd naar de provincie. Partijen doen dat door onder tekening van een brief die is gericht aan de werkgroep de centralisatie van het ministe rie van sociale zaken en werk gelegenheid, het Interprovinci aal Overleg (IPO) en de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Daarbij wordt aan gedrongen op spoedige duidelijkheid over de financië le situatie bij de overgang van het rijk naar de provincie. Zo lang namelijk niet bekend is hoe de gelden over de provin cies en de drie grote gemeenten wordt verdeeld, kan de decen tralisatie niet worden geëffec tueerd. Namens gs is ondertekenaar gedeputeerde A. J. Dij kwel van emancipatiezaken. Voor zitter M. de Koster en penning meester J. Boonman-Jacobs zullen de brief namens Zoé on dertekenen. De handeling vindt plaats in het provincie huis. ZIERIKZEE - Woensdag 16 september wordt tijdens een openbare vergadering van pro vinciale staten drs. T. C. van Gelder geïnstalleerd als Com missaris van de Koningin in Zeeland. De vergadering begint om 14.30 uur en aansluitend is er een openbare receptie die duurt van 16.00 tot 18.30 uur. De heer Van Gelder (CDA), die nu nog gedeputeerde is in Noord- Holland, is de opvolger van de heer dr. C. Boertien, die per 1 augustus wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het ambt heeft neerge legd. Op het ogenblik wordt het commissarisschap waargeno men door gedeputeerde ing. A. M. Dek. Zowel de statenverga dering als de receptie wordt ge houden in het statenzaalcom plex in Middelburg. DOORN Museum Huis Doorn, dat de afgelopen twee jaar een omvangrijke restaura tie heeft ondergaan, is vanaf 4 september weer voor het pu bliek toegankelijk. Dit heeft de Stichting Huis Doorn mee gedeeld. Martin Lodewijk op weg naar een volgende klus. (Foto: Marijke Folkertsma). KERKWERVE - Velen hebben het wel eens aan den lijve ondervonden. Je komt terug van vakantie en het hele huis zit onder de vlooien, of wanneer je net in de achtertuin wil gaan zonnen blijkt deze al te zijn ingenomen door een zwerm wespen. Geen nood, want de ongediertebestrijding kan in een handom draai het euvel verhelpen. Martin Lodewijk, werk zaam bij de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, is één van die bestrijders die te hulp kan worden ge roepen. Niet alleen bestrijdt hij het ongedierte, ook heeft hij enkele bruikbare tips ter voorkoming van plaagdieren. Voor ieder apart plaagdier is die preventie verschillend. Zo gaat het er bij vlooien om dat het huis geregeld wordt gestof zuigd en dat de huisdieren re gelmatig worden gekamd. Het dichthouden van kieren en na den werkt preventief tegen wespen, zo weet Lodewijk. En zo zijn er meer methoden om lastige indringers buiten te houden. Één ding moeten de mensen niet zelf doen en dat is het zelf experimenteren met chloor, benzine of andere mid delen. Martin Lodewijk uit Seroos- kerke is zeven jaar in dienst bij de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland. De eerste vier jaar als medewerker algemene dienst, sinds 1989 als ongedier tebestrijder. Voor deze functie heeft hij een tweejarige cursus gevolgd bij de Stichting Vakop leiding Ongediertebestrijding in Wageningen. Samen met een andere werknemer, die invalt bij ziekte van Lodewijk of als hij op vakantie is, behandelt hij de klachten van ongedierte op heel Schouwen-Duiveland. Actiever Deze zomer heeft Lodewijk vooral klachten binnengekre gen over wespenplagen. Tbch is hij er niet van overtuigd dat dé ze insekten meer voorkomen in de zomer dan in de winter. „Bij warm weer zijn ze actiever en valt de aanwezigheid van wespen de mensen meer op om dat ze zelf ook meer buiten zijn", aldus Lodewijk. Krijgt hij van een bedrijf of een parti culier een klacht binnen over een wespennest, dan gaat hij met bestrijdingsmiddelen en met kap en handschoenen op pad. Op de plaats van bestem ming wordt eerst het nest gelo kaliseerd waarna er gif wordt gespoten. Het nest kan overal zitten, onder dakpannen, in de muur en zelfs in de grond. „Meestal bevinden de wespen zich in de spouwmuren. Het is daarom zaak om gaten en kie ren vooral langs de kozijnen, met uitzondering van de ventilatie-openingen, dicht te maken". Dit moet echter alleen gebeuren als er nog geen onge dierte zit, zo stelt de bestrijder nadrukkelijk. „Anders loop je de kans dat de wespen naar binnen komen en het probleem alleen verergert". Een keer is Lodewijk bij de uit oefening van zijn werk zelf te pakken genomen door een wesp. „Ik was bezig met het uitbreken van een plafond waarboven de wespen een nest hadden gemaakt. Ik keek naar boven waardoor mijn kap strakker rond het gezicht kwam te zitten en vlak boven mijn oog werd ik gestoken. Maar ja, dat maak je gelukkig maar één keer mee, want daar leer je van", aldus Lodewijk over deze „gevoelige" kwestie. Bij de warmere temperaturen in de zomer voelen ook vlooien zich prima. Via de vacht van een huisdier dringen zij wonin gen en bedrijven binnen. Op warme plekjes, voornamelijk in het tapijt, worden de eitjes gelegd en naar verloop van tijd springen er talloze vlooitjes in het rond. „Op dat moment ben je eigenlijk al te laat, maar stofzuigen en het ter hand ne men van de vlooienkam of om doen van de vlooienband bij kat of hond kan veel ergernis voorkomen". Niet alleen insekten zorgen voor overlast. Met name in de winter bereikt het kantoor van de reinigingsdienst in Kerk- werve tal van klachten over muizen en ratten. Bij deze die ren is het moeilijker om de oor sprong op te zoeken. Vaak is een gat in de riolering de oor zaak van het ongemak. Is het gat eenmaal opgespoord en ge dicht dan zijn deze knaagdie ren in geen velden of wegen meer te bekennen. In tegenstel ling tot de overige bestrijding van ongedierte is de ratten bestrijding overigens gratis. Uitdaging Waar voornamelijk restau rants en bakkerijen wel eens mee te kampen hebben zijn kakkerlakken. „Doet zich dat probleem voor dan maken \ye eerst een afspraak met het be drijf. Eerst moet namelijk, voordat er gespoten kan wor den, de ruimte van levensmid delen en eten worden ontdaan". Kakkerlakken voelen zich vooral prima thuis in vochtige, warme ruimtes. Door één van deze leefomstandigheden te veranderen is al een belang rijke preventiemiddel geno men. Dat vindt Lodewijk ook de uitdaging van het beroep. Zonder bestrijdingsmiddelen, maar door de toepassing van weringsmaterialen of het ver anderen van het leefklimaat de strijd aan te binden met het on gedierte. En daarnaast de men sen aantonen dat er niet altijd gif aan te pas hoeft te komen om het krioelend gedierte te verdrijven. Daarbij vindt hij het omgaan met de verschillen de mensen een leuk aspect van het werk. „Mensen zijn vaak ook erg dankbaar. Ze hebben een probleem en jij bent dege ne die het komt verhelpen". Binnen het gebruik van be strijdingsmiddelen heeft zich de afgelopen jaren een veran dering voorgedaan. Een specia le commissie die toestemming geeft om te werken met de ver schillende soorten giffen let steeds meer op de schadelijk heid die het produkt heeft voor milieu en mens. Op het mo ment dat er meer soorten plaagdieren bij komen zou dat voor problemen kunnen zor gen. „Op dit moment kan alle overlast nog worden tegenge gaan. Een probleem is zo groot niet of het kan worden opge lost", aldus de medewerkers van de reinigingsdienst. ZIERIKZEE - De in februari opgerichte Interregio nale Vakbondsraad Schelde-Kempen, een samen werking van de twee Belgische vakcentrales ACV en ABVV met de twee Nederlandse vakcentrales FNV en CNV, werpt volgens CNV-districtsbestuurder H. van Beers haar vruchten af. De IVR is opgericht om de samenwerking van de vakcentrales in de grensre gio te verbeteren en zich als vakbeweging adequaat voor te bereiden op het opengaan van de binnen grenzen eind 1992. De IVR heeft zich op verzoek van de Europese Commissie beziggehouden met onder zoek naar de stromen grensarbeid. Dit onderzoek is onderdeel van een groter project. In dit grote project „EUREST" werken naast de vakbeweging ook de Nederlandse en Belgi sche diensten voor arbeidsbe middeling samen met als doel belemmeringen in het werk over de grens weg te nemen. Bijvoorbeeld door onder meer arbeidsbemiddeling over de grens te realiseren en daardoor de arbeidsmarkt over de grens verder te openen. De deelnemers in het ,,EU- REST"-project zullen dan meer en meer komen tot grens- overschrijvend arbeidsmarkt beleid. Hoewel de onderzoeken nog lo pen, de duur van dit zogenaam de EUREST-project is drie jaar, kan er al een voorlopige conclusie getrokken worden wat betreft het deelonderzoek van de IVR (het deel van de vakbeweging). De cijfermatige gegevens tussen aanpalende provincies zijn wel bekend, maar er is onvoldoende inzicht in de aard en de omvang in ar beidsuren van de functies van de grensarbeiders. Daarnaast is onvoldoende inzicht in de ge hele omvang van grensarbeid tussen niet aan elkaar grenzen de of niet samenwerkende pro vincies, bijvoorbeeld inwoners van Tholen en Zuid-Beveland werkzaam in de provincie Ant werpen. Gegevens van inwo ners van West-Noord-Brabant in de provincie Antwerpen zijn wel voorhanden, met hierbij de kanttekening dat ook hier geen inzicht is in de aard en de om vang van de functies van de grensarbeid op cijfermatig ge bied. Henk van Beers, namens het CNV bestuurslid van de IVR, is blij met die eerste voorlopige conclusie van het cijfermatig literatuur onderzoek. Zo stelt hij: „Met de verwachte toena me van grensarbeid bij een op termijn veryagen van de gren zen tussen België en Nederland zal er dus meer zicht moeten komen op de te ontwikkelen vraag- en aanbodzijde van de arbeidsmarkt in de hele grens regio". Inter provinciaal overleg In eerste instantie zou hij dan ook willen pleiten voor een in terprovinciaal overleg van de sociale partners zoals nu de so ciaal economische consultatie- groep (SECG) in het Zeeuwse als adviesorgaan aan de pro vincie opereert. „Wellicht zal zo'n op te richten overlegor gaan zich ook al grensover- schrijvend moeten opstellen. Hierbij zou je ook kunnen den ken aan een overlegorgaan van de sociale partners in het kader van de toenemende functies van de Euregio Scheldemond. Iets dat direct aansluit op de Provinciale Euregio plannen", aldus Van Beers. Dit alles strookt in zijn ogen geheel met het verdrag van Maastricht wat betreft de toe komst van de Europese Unie. „Juist volgens die afspraken zou er een grotere rol voor de sociale partners in de regio moeten komen. Sociale econo mische ontwikkelingen kun nen daartoe de aanzet vor men". Er moet echter ook nog veel ge regeld worden volgens Van Beers. Er zijn nu nog grote ver schillen te constateren in de so ciale zekerheid tussen België en Nederland, die overigens bij de geëigende instanties, de Commissie Grensarbeid en het bureau Belgische zaken in Bre da, goed in beeld zijn, maar die op termijn vragen om een oplossing. Daarnaast is er tussen België en Nederland een verschil in waardering van diploma's en opleidingen die over de grens werken belemmeren. De stro men grensarbeid zijn ook on evenredig, er werken drie keer zoveel Belgen-in Nederland als Nederlanders in België". ZIERIKZEE - in Galerie Noordhavenpoort te Zierikzee is van 29 augustus tot 18 september een expositie van schilderijen van Anna Blom en beelden in kera miek en brons van José van der Valk. De in Zierikzee geboren Anna Blom woont en werkt in Amsterdam; José van der Valk, geboren in het Overijsselse Zende ren, werkt en woont in Zevenbergen. voor grimeren en theatervorm geving in Amsterdam en Til burg. Anna Blom schildert in helde re kleuren florale verbeeldin gen, die als symbolisch voor de menselijke situatie aange merkt kunnen worden. Haar werk schetst in het bijzonder de alom aanwezige dualiteit, zoals het 'uitschreeuwen' te genover 'luisteren'. Het gevoelsleven van de mens, de fragiele lijn tussen haat en liefde, is met name het thema van vier oprolbare doeken, van één bij twee en een halve me ter, ontstaan tijdens reizen in Azië. Andere werken van Anna Blom staan in het teken van de vier elementen: water en lucht, aarde en vuur. Anna Blom studeerde aan de Vrije Academie te Rotterdam en volgde tevens opleidingen José van der Valk José van der Valk is gaan beeldhouwen vanuit kerami sche vormgeving. Haar werk kenmerkt zich door combina ties van verschillende materia len. José zoekt naar vormen die de materialen met elkaar in evenwicht brengen. „Metaal heeft voor mij verborgen eigen schappen. Het is hard maar kan door een goed gekozen 'vorm zacht overkomen. Steen, massief en krachtig, dwingt mij te denken, te kijken en te voelen om tot een balans tus sen de verborgen en natuurlij ke eigenschappen te komen". José van der Valk exposeerde reeds in Den Haag, Wassenaar, Brussel, Eindhoven en in het provinciehuis te Den Bosch. Ook heeft zij haar sporen ver diend in het initiëren en orga niseren van projecten in Zeven bergen en daarbuiten, met als doel de kunst- en cultuurbele ving op een hoger peil te krij gen. Zij startte en stimuleerde een open atelier en richtte de kunststichting Lava op. „Mijn werk is geïnspireerd door mystiek en religie in sym bolen en tekens. Zij vormen een gegeven dat men dagelijks ondergaat of beleeft". In Galerie Noordhavenpoort te Zierikzee exposeert José van der Valk werk dat is vervaar digd uit een combinatie van metaal en keramiek. Voor de bronzen beelden liet zij zich in spireren door de ondergang van de natuur. „En door de strijd van de natuur tegen de mens die aan die ondergang werkt". De expositie is vanaf 29 augus tus geopend van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuidw. 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht zuidw. 4 Zaterdag Zonneschijn 40 Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 aug. Zon op 06.41, onder 20.40 Maan op 04.18, onder 19.29 27 aug. Zon op 06.43, onder 20.37 Maan op 05.47, onder 19.52 Nieuwe Maan: 28 augustus (04.42) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Ons land bevindt zich op de scheiding van koelere lucht net noord van ons, en zachte warme lucht ten zuiden. Zo nu en dan loopt de temperatuur dan ook flink op, zo als afgelopen nacht dat het geval is. In de loop van de dag kwamen we weer in de koelere lucht, en dat blijft voorlopig zo. In deze situatie worden de hoogste temperaturen gemeten in het zuiden van het land, ruim 20 graden. Elders rond de 20. In het al gemeen is er veel bewolking, en van nacht koelt het daardoor niet verder af dan 15 graden. De neerslagkan sen blijven hoog, en ook morgen valt er af en toe regen. De zuidwesten wind is matig, kracht 3 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. AMSTERDAM - De grootste vakbonden in het onderwijs, ABOP, KOV en PCO, vinden het kabinetsvoorstel ter verbe tering van de onderwijssala- rissen toch wel „een mooi be gin". De besturen van de bon den komen hiermee een beetje terug op hun eerste afwijzende reactie. Strijdpunt blijft wel de voorgenomen beperking van de wachtgelden; die vin den de bonden onbespreek baar. .In een interview met.; hét j Schoolblad, het ledenblad van de grootste onderwijsbond ABOP, zegt voorzitster Ella Vo gelaar dat haar stemming is omgeslagen naar gematigd po sitief. „Het totale bedrag ligt dicht in de buurt van de 700 miljoen die de bonden eisten", aldus Vogelaar. De eerste reac tie van de bond was nog, dat de toezegging van het kabinet „volstrekt onvoldoende" was. De positievere houding van de ABOP-bestuurster komt voort uit nader overleg met het mi nisterie, zegt Vogelaar, waarbij „meer bekend is geworden over de samenstelling van het bedrag". ZIER1KZEESCHE® NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3