dieeeL Per paard door Zeeland 'Fout' toont de combinatie van onwetendheid en armoede Weer acties op komst bij omroeporkesten waterstanden Nederlanders in Florida ongedeerd na orkaan Andrew FIOD gaat werk maken van kleine fraudeur VVD duldt geen uitstel nieuwe winkel sluitingswet Waarnemers langs grens Joegoslavië Vier kazernes beschikbaar voör opvang ontheemden Volgens ANWB-alarmcentrale Stichting Korrelatie zet zich al schrap K a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wellicht 100 onderzoeken meer DEN HAAG - De Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) gaat nauwer met de politie samenwerken om voortaan ook kleine fraudeurs aan te kunnen pakken. Dat heeft FIOD-hoofd Lunneker, maandag gezegd in een uitzending van Veronica's Nieuwsradio. Nu komt de FIOD pas in actie zodra een verden king bestaat van fraudes van 50.000 gulden of meer. De FIOD-directeur zegt te verwachten dat door deze maatregel volgend jaar on geveer 100 fiscale onderzoe ken meer moeten worden uitgevoerd. Nu 'verdient' de FIOD jaarlijks een bedrag tussen 400 en 600 miljoen gulden met gemiddeld dui zend onderzoeken. Kleinere fraudes worden nu nog af gehandeld door de be lastingdienst. In 1991 zijn al 30 FIOD-rechercheurs bij politieonderzoeken v inge schakeld om criminele net werken op te sporen. Lunne ker voorziet dat dit aantal in 1993 zal verdubbelen. In „de Fraudenota", die op Prinsjesdag naar de Tweede Kamer wordt gestuurd, zal de uitbreiding van de FIOD-werkzaamheden na der worden toegelicht. Vol gens een woordvoerster van Financien is de Fraudenota enige tijd geleden toegezegd door staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën). Kern ervan is dat de FIOD meer doelgroepgericht gaat werken. ,,De grenzen, on dermeer die van 50.000 gul den, zullen worden verlegd. Dat betekent dat er een ster ker onderscheid zal worden gemaakt tussen de benade ring van particulieren en ondernemers," aldus de woordvoerster. Volgens Kunstenbond FNV AMSTERDAM - De omroeporkesten zullen de ko mende weken weer worden getroffen door prikacties van musici. Welke uitvoeringen worden getroffen, wordt om strategische redenen geheim gehouden. Dat heeft een woordvoerder van de Kunstenbond FNV bekendgemaakt na een bijeenkomst in Hilver sum, die was belegd in samenwerking met de Neder landse Toonkunstenaarsbond. De acties zijn een protest tegen de dreigende bezuiniging bij de orkesten van 10 miljoen gulden op een totale begroting van 55 miljoen. De musici zijn bang DEN HAAG - De VVD-fractie in de Tweede Kamer vindt het te gek voor woorden dat de nieuwe winkelsluitingswet nog niet van start kan gaan omdat de levering van de beno digde openingskaarten op zich laat wachten. De Kamerleden Van Erp en Van Rey willen in schriftelijke vragen dat minis ter Andriessen van economi sche zaken actie onderneemt opdat de nieuwe regeling snel zijn beslag kan krijgen. Van Erp en Van Rey vragen zich af waarom voor langere openingstijden tot 55 uur de bestaande kaarten (tot 52 uur) niet kunnen worden gebruikt, zolang de nieuwe openings kaarten niet beschikbaar zijn. De VYD'ers willen ook weten of het waar is dat een procedu refout op het departement ten grondslag ligt aan het feit dat de uitbreiding tot acht koop zondagen en de nieuwe koopa vondenregeling mogelijk pas in januari 1994 kan ingaan. Zij wensen van Andriessen de toe zegging dat de nieuwe koopa vondenregeling nog per decem ber 1992 kan ingaan (Sinter klaas en kerst) en de koopzon dagenregeling per 1 januari 1993. dat die bezuiniging zal leiden tot het verlies vantientallen arbeidsplaatsen. Het Radio Filharmonisch Orkest, het Ra dio Symphonie Orkest, het Ra dio Kamer Orkest en het Me- tropole Orkest tellen samen 284 musici. Begin juli stemde het NOS-bestuur voor de ge-, .wraakte bezuiniging.. De op brengst ervan zou ten"goede moeten komen aan een verster king van het televisie-aanbod op het gebied van drama en film. Het NOS-bestuur heeft zich overigens niet uitgelaten over de toekomstige opzet van de omroeporkesten. Het zoge noemde muziekcentrum valt onder de verantwoordelijkheid van het Nederlands omroep- produktiebedrijf NOB, terwijl minister D'Ancona van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur het defintieve besluit moet nemen. Die beslissing zal overigens nog geruime tijd op zich laten wachten. De minis ter heeft advies gevraagd aan de Raad voor de Kunst en de Mediaraad. Die adviezen moe ten voor 15 november binnen zijn. De Kunstenbond FNV sluit werkonderbrekingen en langdurige acties niet uit als de adviesorganen het voorstel van de NOS overnemen. Tot die tijd zullen de acties het karakter hebben van korte onderbrekin gen van het programma of de uitvoering, bij voorbeeld om het publiek te informeren over de standpunten van de musici. AMSTERDAM - Het Konink lijk Concertgebouworkest (KCO) in Amsterdam heeft per 1 september Willem Wijnber gen (33) benoemd tot zakelijk directeur van het orkest. De be noeming heeft plaatsgevonden in nauwe samenwerking met de Vereniging „Het Concertge bouworkest", aldus een be kendmaking van het KCO. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 augustus 02.30 157 08.30 -127 14.55 147 21.00 -145 27 augustus 03.30 174 09.30 -128 15.55 159 21.55 -154 ROOMPOT BUITEN 26 augustus 01.00 155 07.15 -124 13.30 147 19.40 -145 27 augustus 01.50 180 08.05 - 130 14.10 167 20.30 -159 BRUINISSE 26 augustus 02.15 165 08.30 -136 14.45 154 21.00 -155 27 augustus 03.50 181 09.25 -138 16.20 166 21.55 -164 WEMELDINGE 26 augustus 02.25 163 08.35 -132 15.00 153 21.00 -151 27 augustus 03.40 180 09.30 -135 16.05 164 21.55 -160 Springtij 30 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De Roemeense ambassadeur in Den Haag wil graag dat Nederland waarne mers stuurt om bij de Roeineens-Joegoslavische grens toe te zien op de naleving van het handelsembargo tegen Servië en Montenegro. Ambas sadeur I. Anghel schrijft dit in een brief aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Ka mer, die dinsdag gepubliceerd is. Anghel schrijft dat zijn land in de media ten onrechte ervan beticht wordt de resolutie van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties over het handel sembargo te schenden. De Roe meense regering, aldus Ang hel, heeft de landen van de Noordatlantische Samenwer kingsraad (NASR) op 29 juli gevraagd een waarnemersmis sie te sturen om te helpen het embargo tegen Servië en Mon tenegro te effectuerep. In dat verband zou Anghel graag zien dat Nederland aan deze missie deelneemt. UTRECHT - Van de vijftien kazernes die het ministerie van defensie vorige week be schikbaar heeft gesteld voor de opvang van ontheemde Joe- goslaven, kunnen er vier met onmiddellijke ingang in ge bruik Wórden genomen. Dat heeft het ministerie van wvc bekendgemaakt Het gaat om de kazernes Westenberg (Diepenveen), Crai- lo (Hilversum), Ripperda (Haarlem) en Burmaniakamp (Leeuwarden). De vier kazer nes bieden plaats aan 2.125 vluchtelingen. Vanaf 1 augus tus waren al voormalige kazer nes in Roermond, Zuidlaren en Den Bosch gereed voor de op vang van 1.850 ontheemden. Medewerkers van WVC zullen nog deze week bezoeken bren gen aan de Koningin Wilhelmi- nakazerne in Ossendrecht en het voormalig militair hospi taal in -Utrecht. Beide lokaties zijn'góed'.voör 250= bedden ëlk',- aldüs.WVC. >i I - - BURGH-HAAMSTEDE - Dat niet iedereen de auto, motor of fiets als vervoermiddel kiest om mee op vakantie te gaan is te zien op deze foto. Marja van Buren uit Melissant gaat een tocht door heel Zeeland maken op haar 20-jarige paard Ritske. Bij het VVV-kantoor te Burgh-Haamstede werd de route naar de veerboot Vlissingen-Breskens uitgestippeld. Omdat het een beetje problematisch was om het VVV-kantoor binnen te lopen per paard werd de service door VVV-informatrice T. Deurloo buiten voor het kantoor verleend. DEN HAAG - De naar schatting 5.000 Nederlandse vakantiegangers in Florida zijn, voor zover bekend bij Nederlandse autoriteiten, allemaal aan de ver woestende kracht van de orkaan Andrew ontkomen. Bij dè ANWB-alarmcentrale is maandag zegge en schrijve één melding uit Key West binnen gekomen. De Nederlander meldde dat hij zijn geplande vliegreis door het natuurge weld had moeten uitstellen. Dat heeft ANWB-woordvoer- der Diepenhorst maandag avond gezegd. Veiliger oorden Zondag al waren de meeste Ne derlanders in Florida, afhan kelijk -van 'hun -Vérblljfplaats; naaf» veiliger oorden overge bracht. Rond Miami zijn de toe risten door hun reisorganisatie opgevangen en landinwaarts gebracht. Vakantiegangers in Key West werden daarentegen in noordelijke richting geëva cueerd. Deze operatie is voor zover bekend zonder moeilijk heden verlopen. De ruim 100 Nederlanders, die met de rei sorganisatie Arke in Miami en Fort Lauderdale verblijven, zijn overgebracht naar een ge bied buiten het bereik van de orkaan. Namens de Enschede- se reisorganisatie heeft M. Kist dit maandagavond meege deeld. Omdat de schade aan de hotels in beide kustplaatsen van Florida beperkt is geble ven gaat Kist ervan uit dat de ze mensen in de loop van dins dag, als Andrew in het gebied is uitgeraast, naar hun vakan tiebestemming kunnen terug keren. Hoe zij op het natuurge weld en de evacuatie hebben gereageerd is Kist niet bekend. Nadere informatie over hun wel en wee denkt men in in het hoofdkantoor van Arke dins dag te krijgen van de reislei- ding aan de kust van Floria. Ook de reisleiding is met het oog op de orkaan naar een vei liger oord gegaan. Elders in Florida zijn nog eens zo'n 200 Nederlanders met Arke op va kantie. Zij ondervonden vol gens de reisorganisatie geen nadelige gevolgen van dè na tuurramp. HILVERSUM - De Stichting Korrelatie heeft zich al schrap gezet: de TROS zendt woensdagavond een do cumentaire uit waarin oud-NSB'ers vertellen over hun „fout-zijn". Het is waarschijnlijk voor het eerst dat Nederlandse nationaal-socialisten op de televi sie over hun keuze van destijds vertellen. De oud-NSB'ers doen het in „Fout" van Wim Bosboom en Rose Marijne van de Hulst. Ze doen het nog uitgebreider ove rigens in de gelijknamige uit gave van J. Houwink ten Cate en N. in 't Veld van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumen tatie (RIOD). Vermomd Twee van de vijf gasten ver schijnen vermomd in het tv- programnma. Ze zien eruit als of ze worden gespeeld door Van Kooten en De Bie. De anderen komen gewoon voor de camera. Volgens Rose Marijne van de Hulst beseffèn deze mensen amper dat ze donderdag weer naar de kapper en de slager moeten. De programma maakster heeft hen er in elk geval niet op geattendeerd, ze was veel te blij dat ze ze heeft kunnen vinden. Na een oproep op de radio meldden wel meer mensen zich aan, maar het grootste deel was onbruikbaar of wilde uiteindelijk niet mee werken. Eén man was nog veel te veel fascist oni in de uitzen ding. te halen. De televisie uitzending is dus bijzonder. Zelf het RIOD heeft weinig in formatie over „gewone" NSB'ers. Aanvankelijk was daar geen aandacht voor, nu is het rijkelijk laat om nog aan het moeizame vefgaren van in formatie te beginnen. Bij wie afstand van het onderwerp kan nemen, zullen de mannen enke le malen meer lachlust dan er gernis opwekken. Wie neemt nu iemand serieus die destijds dacht dat het met „Groot- Nederland" uiteindelijk toch niets zou worden; omdat NSB- leider Mussert eerst een vrouw nam die zijn (veel oudere) tante was en vervolgens een relatie begon met zijn (ve.el jongere) nichtje. Een ander begrijpt nu pas waarom hij, gewapend en al, in zijn uniform van de Wa- chenschutzdienst, bij de begra fenis van zijn moeder uit de kerk werd gezet. Wim Bosboom doet aan het be gin van het programma zijn best de zaak door de bril van die tijd te laten zien. Er was veel armoede in het vooroor logse Nederland en nogal wat mensen raakten teleurgesteld in de democratie. Dat was na tuurlijk een goede voedingsbo dem voor de domheid die fas cisme heet. Die combinatie blijkt ook uit alle verhalen: onvrede en on wetendheid. Meneer De Munck bij voorbeeld, die van de pad vinderij af moest omdat het lidmaatschap te duur was. Een vriendje had een speldje van de Nationale Jeugdstorm. Daar droegen ze ook unifor men, ze kampeerden en deden aan sport. De Munck ging erbij en heeft tot op heden geen spijt. De Munck blijft nationaal-socialist „in de beste zin van het woord". Nog is hij onder de indruk van de kame raadschap. Kameraadschap en nationaal bewustzijn, daar werd naar gehunkerd. Voor de jodenvervolging lijkt niemand zich verantwoordelijk te voe len. „Ik heb ze niet opgehaald, de gemeentepolitie heeft ze op gehaald", zegt er één. „Wir hab- beri es nicht gewuBt" is een feit, zegt een ander. Gevoelig Volgens Bob Bremer van de TROS zal het programma toch bij veel mensen heel gevoelig liggen. „Maar hopelijk is het ook een eye-opener, want ook nu zijn er vele zieke geesten in nette pakken." Programmama ker Wim Bosboom wijst er in de uitzending wel op dat er maar weinig echt goede Neder landers waren, eigenlijk alleen de illegale werkers. Hij ver wijst onder meer naar de amb tenarij, die het bestuur keurig liet verlopen en daarmee ook de vijand in de kaart speelde. De rare houding van de niet- foute Nederlanders na de oor log komt ook nog kort aan de orde. Zo werd De Munck door de rechtbank tot vijftien jaar veroordeeld en even later door de Hoge Raad (de oorlogs rechtspraak kent tot op heden geen gerechtshof) tot acht jaar. Het dochtertje van een ander, meneer Kardoes, mocht in 1960 niet bij een hockeyclub. Maatschappelijk mislukt Kardoes noemt zijn leven „maatschappelijk en als Ne derlander mislukt", maar denkt niet dat hij de zaken een tweede keer anders zou aan pakken. Bosboom vraagt hem één dictator te noemen die zijn volk gelukkiger heeft ge maakt. Kardoes' zwijgen is het einde van het programma. door Mare Legendre ZjjfJ AJt/ 0OU&X& of> zkHZ£lF is HÉW. HULP MtU BUiTBNtUF msrW merMeCF e&Hfjé&j of HUM uu£jué\ SU€P/£ 1 Dinsdag 25 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Seharendijke Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 26 augustus Zierikzee Algemene ledenvergadering Waterschap Schouwen-Duive- land. 's Landskamer, Haven- park 40. 09.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Seharendijke Vergadering commissie be zwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 27 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Haamstede Tentoonstelling Kerk zonder grenzen met middagpauze- dienst om 12.00 uur. Neder landse Hervormde kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. .Van 13.30 tót 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 28 augustus Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt. Van 16.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 29 augustus Zierikzee Jubileumtoernooi schaken met internationale grootmeesters. Concertzaal. 10.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Open dag fruitteeltbedrijf Van de Maas, Boumansweg 1. Van 09.00 tot 17.00 uur. Noordwelle Rommelmarkt/braderie. Cen trum. Vanaf 09.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Tbt 12.00 uur. Looperskapelle Rommelmarkt van 09.00 tot 14.00 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. Van 9.00 tot 12.00 uur. Vaartocht senioren op Greve- lingenmeer. Inschepen om 13.00 uur, afvaart om 14.00 uur en terugkeer om 17.00 uur. Zondag 30 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 31 augustus Zierikzee Kennismakingsavond Gehoor zaamheidscursussen honden, KC Zeeland. Handbalkantine sportpark Bannink. 19.45 uur. Sponsor-zwemactie Juniorka mer. Start: restaurant Mondra- gon, finish Auberge Maritime. 19.00 uur. Bruinisse Braderie. Aquadelta. 10.00- 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2