UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Commissieleden willen voor advies situatie ter plekke gaan bekijken Belangstelling Tafeltje-dek-je in Brouwershaven flink gestegen Presentatie van plan Delta 2000-8 r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j GEBOORTEKAARTJES? Omwonenden uiten bezwaar tegen bouwplan de Smidse Veertig mualtijdverstrekkingen per dag Inbrekers actief in de regio Stacaravan Bruinisse uitgebrand 3 ONGEDIERTE 3 EXPOSITIE 5 SUBSIDIE dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 149e JAARGANG NR 25210 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De smidse die, als de plannen doorgaan, zal worden omgebouwd tot kantoorruimte. (Foto: Marijke Folkértsma). BURGH-HAAMSTEDE - Het plan om acht woon eenheden te bouwen aan de Ooststraat en de be staande Smidie op cle hoek van de Ring in Haamste de op historisch verantwoorde wijze te herbouwen en hierin een winkel- en kantoorruimte te doen ver schijnen, was al eerder in een commissievergadering aan de orde geweest. Ook toen hadden omwonenden met name uit de achterliggende Zuidstraat bezwa ren geuit. Volgens de leden van de commissie ruim telijke ordening, die gisteren, maandag, over dit bouwplan de Smidse vergaderden bleven er teveel onduidelijkheden bestaan. Vandaar dat men bin nenkort eerst zelf ter plaatse poolshoogte wil ne men. Wethouder ir C. W. Veerhoek wilde bij deze commissieverga dering alleen praten over nieu we gezichtspunten om te voor komen dat de discussie zou worden teruggevoerd op die van een vorige commissiever gadering. Daarnaast liet hij de omwonenden die op de publie ke tribune zaten al vast weten dat wanneer de commissie po sitief zou adviseren over de ar tikel 19 procedure voor de bouw van het project, zij altijd nog een bezwaarschrift in zou den kunnen dienen. De heer A: J. Padmos, fractie voorzitter van het CDA, beet de spits af. Hij gaf toe dat ook de CDA-fractie in eerste instantie de loftrompet had gestoken over het plan de Smidse en dat men het opmerkelijk had ge vonden dat er op zo veel pro blemen was gestuit. De proble men spitsten zich vooral toe op een inbreuk op de privacy en verkeers- en parkeerproble men in dit gedeelte van Haam stede. Tekeningen en een ma quette moesten meer inzicht geven in het plan en de conse quenties voor de buurtbewo ners. ,,Ik ben echter niet zo te spreken over wat er is geprodu ceerd, een aantal zaken is on voldoende uitgewerkt", aldus Padmos. Met name de parkeer- problematiek moest nader worden bekeken vond de CDA'er. ,,Als mensen hun auto achter de AIV:RO/ABN-bank moeten zetten ,oen zich onge twijfeld problemen voor. Dit is te ver weg". De klachten over privacy relativeerde de fractie voorzitter wat meer. Minder privacy is inherent aan het wonen in het centrum van een kern", zo vond hijOm dat hem ook van verschillende kanten was verteld dat de ma quette en de tekeningen niet overeenkomen met de werke lijke situatie vond Padmos dat hij voor het bepalen van een mening eerst ter plekke moest gaan kijken. Een afspraak die al eerder was gemaakt maar waar nog niets van gekomen was. „Wegmoeten niet over za ken die naar voren zijn ge bracht heenstappen en het plan doordrukken. Al sta ik er nog steeds positief tegenoveral dus Padmos. Ook fractievoorzitter van de PvdA, de heer J. C. Hendrikse, vond dat er met de problemen van omwonenden rekening moest worden gehouden. ,,Het verschil wat er nu is en wat er komt is namelijk groot. De be bouwing is fors". Ook hij vond dat het parkeerprobleem wel degelijk een rol speelt. Hij pleitte er voor om ter plaatse de situatie te bekijken en te vergelijken en om te trachten samen met de ontwerper tot een gezamenlijke oplossing te komen waardoor iedereen min of meer tevreden zou zijn. „Het is bijna absurd dat men de auto niet achter de bank wil zetten, de afstand is zo gering. Het is vrijwel nergens, zo dat je de auto voor de deur hebt staan". De heer dr. H. J. van Zuylen (VVD) vond de klachten sterk overtrokken. Ook de kwestie van privacy vond de liberaal een gechargeerd punt. „Hoe meer mensen er komen, hoe minder privacy men heeft. Daar moeten we aan wennen". Hij vond dat het bouwplan een grote betekenis heeft voor de kern waarbij er alleen voor ge waakt moest worden dat de woningen ook permanent be woond zouden worden en niet dienst gaan doen als vakantie woning. Ook de heer W. Muil wijk (SGP/RPF/GPV) toonde zich positief over het plan, maar was beducht voor de par- keerproblematiek. Net als en kele voorgangers wilde hij eerst zelf de situatie zien. Laagbouw Daarna was het de beurt aan het publiek te reageren. De wo ningen komen te dicht op de bestaande huizen te liggen, was een belangrijk bezwaar waar de omwonenden mee kampen. Een ander belangrijk punt dat van deze kant werd genoemd was het feit dat de balkons van de vier bovenlig gende appartementen uitzicht bi-eden- in <ïe huizen--aam-de Zuidstraat en dat hiermee in breuk werd gedaan aan de pri vacy. Een van de voorstellen die dan ook werd gedaan was om deze bovenste helft uit het plan te schrappen en te vol staan met laagbouw. Angst die bij de mensen leeft is dat door het bouwplan de prijs van hun woning zal zakken. Ook de ma quette die was aangepast gaf volgens de bewoners geen goed beeld van de situatie. Deze be zwaren en een aantal details te hebben aangehoord, vond ook wethouder Veerhoek het ver standiger om op lokatie de zaak te bekijken. Beide partij en, zowel architect/aannemer en omwonenden worden hier nog eenmaal aangehoord voor dat de commissie een advies opstelt richting de raad. BROUWERSHAVEN - De leden van het comité Tafeltje-dek-je Brouwershaven en Middenschouwen hebben het in het afgelopen jaar flink drukker ge kregen. In de gemeente Brouwershaven steeg het aantal maaltijden dat dagelijks wordt rondgebracht naar veertig. Dat houdt in dat gemeente Brouwers haven in plaats van het geplande jaarlijkse subsidie bedrag van ruim 10.000 gulden over 1992 ruim 22.000 gulden moet gaan betalen. Een en ander blijkt uit de stuk ken voor de gemeenteraadsver gadering die op maandag 31 augustus om 19.30 uur wordt gehouden in het stadhuis te Brouwershaven. De subsidie wordt vastgesteld op grond van het exploitatietekort van Tafeltje-dek-je. In augustus 1991 (toen het comité Thfeltje- dek-je de warme maaltijd verstrekking overnam van de heer Timmermans) werd dat te kort nog gepland op ruim 15.000 gulden per jaar. Maar door de toename van het aantal mensen dat gebruik maakt van 'Tafeltje-dek-je is het jaarlijkse exploitatietekort nu opgelopen tot ruim 34.000 gulden per jaar. Omdat het comité zowel in de gemeente Middenschouwen als Brouwershaven actief is, wordt het tekort door deze beide ge meenten bijgepast en wel in verhouding tot het aantal maaltijden dat in beide ge meenten wordt verstrekt. Dat betekent dat Brouwershaven 2/3 van het exploitatietekort voor zijn rekening neemt en Middenschouwen 1/3. De men sen die gebruik maken van de maaltijdvoorziening betalen daarvoor 6,75 per maaltijd. In totaal leggen de vrijwilli gers zo'n 44.000 kilometer per jaar af om de maaltijden bij de mensen thuis af te leveren. Zij krijgen daarvoor een vergoe ding van zestig cent per kilo meter. Natuurlijk moet de Brouwse gemeenteraad beslissen of het exploitatietekort volledig wordt aangevuld door de ge meente. Omdat in de gemeente begroting 1992 een bedrag van 11.500 gulden was gepland ten behoeve van de warme maal tijdvoorziening stelt het Brouwse college van b en w voor om de meerkosten (van 11.000 gulden) ten laste te bren gen van de post onvoorzien. Verder wordt voorgesteld om het comité ruim 2300 gulden voor te schieten voor de aan schaf van de extra maaltijdcas settes die nodig zijn om te kun nen voldoen aan de vraag naar warme maaltijden. In totaal 48.000 gulden is nodig voor de aanschaf van compu terapparatuur waarmee de jachthavenadministratie kan worden uitgevoerd en de regi stratie van bouwvergunnin gen. Het betreft een investe ring die het college van b en w al in de voorjaarsnota aankon digde als een noodzakelijke aanschaf. De havenadministra tie betreft de passantengelden, de toeristenbelasting en de douchepenningen. Hiervoor dient zowel op het havenkan toor als op de afdeling finan ciën van de gemeentesecretarie een personal computer te wor den geplaatst. De gegevens die in de computer in het jachtha venkantoor worden opgeslagen worden per diskette overge bracht in de computer die op de afdeling financien staat. Deze is weer gekoppeld aan een gro ter systeem waardoor verwer king van de gegevens in de gmeentelijke boekhouding di rect mogelijk is. De kosten voor de aanschaf en plaatsing van de apparatuur ten behoeve van de jachthaven administratie worden geschat op bijna 21.000 gulden. Voor de registratie van bouwvergun ningen is een computer nodig die 28.000 gulden kost. De aan schaf van deze computer is no dig omdat met ingang van 1 oktober landelijk een nieuwe wijze van registratie gaat plaatsvinden. De aanschaf van de computerapparatuur voor de haven wil het college beta len uit de begroting jachthaven en de apparatuur ten behoeve van de bouwvergunningen uit de reserve automatisering. De agenda van de gemeente raadsvergadering omvat elf punten. Aan de orde komt een aantal gemeenschappelijke re gelingen; voorzieningen die door de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland samen worden geëxploiteerd, zoals de reinigingsdienst, de scholenge meenschap Professor Zeeman en de gemeenschappelijke Ge zondheidsdienst Zeeland. Ook het bedrijventerrein aan het Spuiwekken staat op de agen da. Het college vraagt de raad 625.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een weg die het terrein toeganke lijk moet maken. Het college stelt verder voor om het televi siezenderaanbod via de kabel niet te wijzigen. Het voorstel van Zekatel was om de Ameri kaanse nieuwszender CNN te vervangen door Discovery Channel. Voorgesteld wordt om de hoorcommissie voor de ruimtelijke ordening te inte greren in de commissie voor bezwaar- en beroepschriften. De commissie geeft mensen de gelegenheid bezwaren toe te lichten die zij hebben inge diend tegen gemeentelijke plannen betreffende de ruimte lijke ordening, fbnslotte wordt de raad gevraagd het gebied Spuislop te Brouwershaven te bestemmen voor woondoelein- den en verkeersdoeleinden. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belang stellende vanaf de publieke tri bune in de raadszaal van het stadhuis worden gevolgd. DEN OSSE/ZIERIKZEE - Gis- teren, maandag, zijn inbrekers actief geweest in Zierikzee en Port Greve bij Den Osse. In een woning aan de Christof- fellaan in Den Osse werd in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De dieven gingen er vandoor met een video recorder en twee televisies. Ge dupeerde is G. uit Goes. Een exact schadebedrag is bij de politie niet bekend. In Zierik zee werd ingebroken in een wo ning aan de Ravestraat. Uit het huis werd een digitale compu terscanner ter waarde van 1600,- gestolen. Gedupeerde is D. uit Zierikzee. BRUINISSE - Op caravanpark Onze Hoeve in Bruinisse is vanmorgen (dinsdag) om streeks half zes een stacaravan volledig uitgebrand. De een jaar oude caravan, waarvan de laatste huurders afgelopen zondag waren ver trokken, is eigendom van de parkhouder. Het brandweer korps van Bruinisse wist door het inzetten van drie lage- drukstralen twee aangrenzen de stacaravans ternauwernood van de ondergang te redden. Volgens brandweercomman dant M. Jumelet bedraagt de schade ongeveer dertigduizend gulden. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Een kwade buurman is een even groot kwaad als een goede buur een groot geluk is. Hesiodus Veel bewolking HET WEER In het algemeen veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemp. omstreeks 15 graden. Middag- temp. ongeveer 20 graden. Zuid westenwind, matig kracht 3 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig 6. g g M g g Ongediertebestrijder Martin Lodewijk geeft praktische tips ter voorkoming van plaagdieren. o Expositie in Noordhavenpoort toont schilderijen van Anna Blom en keramiek van José van der Valk. Ambtelijke werkgroep brengt rapport uit over subsidie beleid van de Provincie Zeiand. VOETBAL Erwin Nelissen en Harold van de Berge ambiëren een verschillende voetbaltoekomst. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ROTTERDAM - Een delegatie uit Rotterdam heeft gisteren, maandag, het plan Delta 2000- 8, dat voorziet in een groot schalige uitbreiding van de fa ciliteiten voor containero verslag op dé Maasvlakte, ge presenteerd aan een aantal le den van het kabinet. Het ini tiatief hiertoe is genomen door de minister van verkeer en wa terstaat, mevrouw J. R. H. Maij-Weggen en minister J. E. Andriessen van economische zaken. Met de uitbreiding van de con taineroverslag op de Maas vlakte zijn grote economische belangen gemoeid. De directe toegevoegde waarde die erdoor wordt behaald bedraagt op ter mijn circa 1,5 miljard gulden per jaar. De directe werkgele genheid 1750 arbeidsplaatsen. Daarnaast zijn er belangrijke indirecte effecten voor Rotter dam als Mainport, Nederland als transport- en distributie land en de Nederlandse indu strie. De toename van de totale werkgelegenheid als gevolg van de uitbreiding wordt ge raamd op 10.000 arbeidsplaat sen. De wenselijkheid en haalbaar heid van de plannen is nader onderzocht door een beraads- groep onder leiding van oud- minister Winsemius. Om dit project te realiseren is de be trokkenheid van een groot aan tal partijen vereist. Vanwege de grote nationale be langen die met het plan zijn ge moeid, wordt ook van het Rijk een inspanning gevraagd. Het gaat daarbij om de aanleg van voorzieningen Voor de" verdere ontsluiting van de Maasvlakte. Het kabinet moet zijn stand punt nog nader bepalen. Van de Rotterdamse delegatie maakten burgemeester Peper, havenwethouder Smit en verte genwoordigers van de bedrij ven ECT en Pakhoed deel uit. Van de zijde van het kabinet waren minister-president Lub bers, vice-premier Kok en de ministers Alders, Andriessen en Maij-Weggen aanwezig. UTRECHT - De wachtlijsten voor een verpleeghuis in Zuid- Holland zijn lang: bijna 2.500 mensen wachten op een plaats. Van iedere vijf wachtenden gaat het om vier psychogeria trisch en één somatische (licha melijk zieke) patiënt. Het aan tal mensen dat in algemene zie kenhuizen in een „verkeerd bed" lag bedraagt ruim 450. HILVERSUM - De drie publie ke televisiezenders trekken vooral in de weekends meer kijkers dan de commerciële zender RTL4. Volgens de pers dienst van de NOS is deze po pulariteit een trend geworden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement A f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. A 1169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr... adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. I-'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1