Westerndag in Renesse Regering wil milieuzone langs de Noordzeekust Overlast, alcoholmisbruik en mishandeling in Renesse dit biedt de beeldbuis DE IMMETJES-HOEVE Grasveld tijdelijk Cowboydorpje Inbraken in woningen Politie houdt in totaal 16 personen aan Onderdeel watersysteemplan Noordzee Zorg om het milieu groeit 4 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dapperen probeerden zich te meten met de elektrische stier. (Foto: Marijke Folkertsma). RENESSE - Zaterdagmiddag stond het dorpsmid den van Renesse geheel in het teken van het Wilde Westen. Door de medewerkers van de Stichting Re- kreatie Aktiviteiten Westerschouwen was het gras veld naast de kerk omgetoverd tot een gezellig dorpsje in Western stijl. Country muziek hielp om de sfeer erin te houden. Het Western-gebeuren duurde van 16.00 tot 21.00 uur en trok heel wat belangstellenden. Ver schillende spelen vormden de entourage rond het hoogtepunt van deze dag, een echte rodeo De heer R. van G. uit Rotter dam kreeg in een horecagele genheid in Renesse een woor denwisseling met een Duitser. Dat was voor hem aanleiding om op de vuist te gaan. De poli tie hield hem aan in verband met mishandeling. Na verhoor en het opmaken van een proces-verbaal werd de Rotter dammer weer in vrijheid ge steld. Ook J. van O., J. R. en R. D., al len uit Rotterdam, bezorgden de politie het nodige werk. Toen de politie een jongeman wilde aanhouden in verband met een vechtpartij, wilden zij zich daarmee bemoeien. Zij werden vervolgens opgepakt vanwege mishandeling en ver zet bij hun aanhouding. Tien personen werden in Re nesse aangehouden in verband met het veroorzaken van over last, het overmatig gebruiken van alcohol en bezit van soft drugs. In het kader van het lik- op-stuk beleid werd hun een boete opgelegd van negentig gulden die zij meteen moesten betalen. Twee automobilisten werden op een mechanische stier. Zo was er een stand waar het pu bliek Black Jack kon spelen, een kaartspel voor twee perso nen. Sterke heren (en dames) konden hun krachten beproe- aangehouden en bekeurd om dat zij een auto bestuurden ter wijl ze (veel) te veel alcohol tot zich hadden genomen. De aan houdingen vonden plaats in Renesse en Zierikzee. Een van de automobilisten betaalde een transactie van 400 gulden, de ander zal zich later voor zijn gedrag moeten verantwoorden. De Rotterdammers R. van den B. en S. T. werden aangehou den omdat zij uit een le vensmiddelenzaak in Renesse enkele kratten bier stalen. Na HILVERSUM - Nederlanders die in de auto naar de radio luisteren, hebben in de meeste gevallen (43 procent) af gestemd op Radio 3. Tussen 's- middags vijf en zeven uur scoort Radio 3 zelfs 49 procent. Op doordeweekse dagen zijn dan circa 2,9 miljoen automo bilisten op de weg. Naar Radio 2 luistert gemiddeld 16 procent van de automobilisten en naar Radio I 12 procent. Bij 16 pro cent staat de autoradio op een regionale zender. De rest luistert naar andere stations, zoals Radio 4 en 5. ven op goudstaven (bakstenen) tillen. Strophangen Men kon strophangen, overi gens met de handen om de strop en niet de strop om de hals en men kon pijl en boog schieten. Bij het spel Pokerface mocht iedereen proberen een van de medewerksters van de Stichting aan het lachen te ma ken. Lukte dit dan had men het recht de cowgirl nat te schieten verhoor, een bekentenis en het opmaken van proces-verbaal mochten zij weer gaan. Een in woner uit Zierikzee, de heer De B. werd door de politie aange houden omdat hij in zijn woon plaats enkele passanten be dreigde. Na verhoor werd hij weer in vrijheid gesteld. Tenslotte werden vijf illegale kampeerders bekeurd die hun camper, caravan of tent op par keerterreinen of in natuurge bieden op diverse lokaties in de Westhoek hadden neergezet. DEN HAAG - Het Bedrijfschap Schilderbedrijf heeft tien ob jecten genomineerd voor de Nationale Schilderprijs 1992. Het zijn de ambassade van Ke nia in Den Haag, beelden in en bij het Ignatius Ziekenhuis te Breda, productiehal Fokker Aircraft in Hoogerheide, de room- en boterfabriek Freia in in het Openlucht Museum in Arnhem, het „Circus" te Arn hem, Theater Vrijthof in Maas tricht, een „Hofje van Staats" in Haarlem, langzaam- verkeeroverbrugging A12 in £oetermeer, trappenhuis He- met een waterpistool, lukte het daarentegen niet moest men zelf de waterstraal over zich heen laten gaan. Verder was er Russisch roulette, waarbij ook het waterpistool als wapen dienst deed. Voor de kleintjes was er de mo gelijkheid om een ritje op een pony te maken, een button te maken en om te worden ge- i schminckt. Daarnaast verzorg- den twee jonge amazones ver- schillende malen een paar- drijshow. Ze trokken daarmee behoorlijk wat belangstelling. Het spectaculaire hoogtepunt j was en bleef echter de rodeo's, j 's Middags werd er vrijblij- vend op de mechanische stier j rond gehost, maar 's avonds j werd er een echte wedstrijden gehouden. Rodeobeker j Nadat om zes uur de regen spelbreker dreigde te worden werden alle spelletjes ter zijde geschoven, maar de rodeo ging J gewoon door. Onder groot en thousiasme van de deelnemers en het talrijke publiek werd er in drie rondes vol overgave ge streden om de rodeo-beker van Renesse. In de eerste ronde kwamen een kleine dertig deelnemers aan de start. Zij die het een halve minuut volhielden op de dol dwaas-springende stier gingen verder naar de tweede ronde. Degenen die in deze nog woester toegaande ronde de stier wisten te bedwingen maakten in de derde ronde uit wie uiteindelijk beslag mocht leggen op de beker. Winnaar werd Mare Ouwer- kerk, het enige lid van het re creatieteam die aan de wed strijden had deelgenomen. Er gens vonden de organisatoren het wel jammer dat iemand uit het eigen team met de hoogste eer ging strijken. Maar het was gebeurd in een open eerlijke strijd en daarom mocht Marco de beker in ontvangst nemen. HAAMSTEDE/RENESSE - In de nacht van zaterdag 22 augustus op zondag 23 augus tus is in een tweetal woningen in de Westhoek ingebroken. Tussen zaterdag 23.30 uur en zondag 10.00 uur verschaften inbrekers zich toegang in de woning aan de Bernhardstraat in Haamstede van de heef D. uit deze plaats. Bij de inbraak werden diverse persoonlijke papieren ontvreemd. De totale schade die de eigenaar door de inbraak heeft geleden is nog niet bekend. Diezelfde nacht, tussen 19.45 uur en 05.00 uur, werd er inge broken in een woning aan de J. W. Frisoweg in Renesse. Uit dit huis van de heer O. uit Renesse stal(en) de dader(s) een cd- speler, een videorecorder, een zonnebril, een fotocamera, een horloge en geld. Het totale schadebedrag is vooralsnog niet bekend. rengracht 456 in Amsterdam en het NS-station RAI in Amster dam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijega en Opein- de: D. D. Lucas te Enter, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Zalk-Veeca- ten (toez.): Joh, van Holten, kandidaat te Houten. Dinsdag 25 augustus NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.15 uur Het kleine huis op de prairie, Amerikaanse serie. 17.02 uur Hallo Nederland, re portage over Afghaanse vluch telingen. 17.30 uur Kelly, Australische jeugdserie. 17.55 uur Highlight, serie. 18.25 uur Bush tucker man, na- tuurdocumentaire. 18.58 uur Tekenen winnen, tekenspelprogramma 19.25 uur Terug naar de straat, portret van een verslaafde Amerikaan in Amsterdam. 20.00 uur Journaal 20.23 uur Beweegbare, stalen bruggen, 2-delige documentai re over ver§chillende bruggen in Nederland. Deel 1. 21.17 uur Tijdsein 2, actualitei tenrubriek 21.51 uur Praise, jongeren zin gen lofliederen met begelei ding van de Ronduit Praise- band. 22.16 uur Muren van mijn hart, serie. 22.40 uur Antenne: De tijd van ons leven, documentaire. 23.30 uur Beproeving en getui genis, 6-delige documentaire serie over de geschiedenis van de christelijke kerk. Afl. 6. 23.55 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur De grote meneer Kaktus show, kindermagazine. 18.00 uur Journaal 18.19 uur Comedy Krakers met om: 18.19 uur Dubbeldekkers, se rie. 18.44 uur Daar komen de schutters, comedyserie. 19.17 uur Lingo, woordspel. 19.45 uur Dieren en andere praktijken. 20.13 uur Het bloed kruipt, 8- delige serie naar verhalen van Henry Slesar. 20.42 uur Tien voor taal, taalstrijd tussen Vlaamse en Nederlandse museumdirecteu ren. 21.26 uur Achter het nieuws, actualiteitenmagazine. 21.54 uur Law and Order, Ame rikaanse misdaadserie. 22.42 uur Joan Collins, een ster apart, 8-delige serie verhalen van Noel Coward met deze ac trice in de hoofdrol. 23.11 uur Ontmoeting met Bru ce Springsteen, interview van Jan Douwe Kroeske met Bruce Springsteen. 23.36 uur Museumschatten. 23.48 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 18.40 uur Het Watersysteemplan Noord zee geeft de concrete invulling voor de Noordzee aan van de milieunota's die eerder zijn uit gebracht, zoals de Derde Nota Waterhuishouding, het Natio naal Milieubeleidsplan en het Natuurbeleidsplan. Ook wordt voortgebouwd op de besluiten van de Derde Noordzee-minis- tersconferentie. De uitvoering van het Water systeemplan Noordzee moet leiden tot verder afname van de vervuiling en tot een meer verantwoord gebruik van de Noordzee. Daarbij wordt uitge gaan van het concept van de duurzame ontwikkeling. Dat wil zeggen dat de Noordzee in stand moet blijven als een ge zond functionerend ecosysteem met zijn sterk zelfherstellend vermogen. Ondanks alle inspanningen van de afgelopen jaren is het ecosysteem van de Noordzee nog steeds verstoord. Dit blijkt onder meer uit de regelmatig voorkomende algenbloei, vis- ziekten en sterfte onder vogels en zeehonden. De uitvoering van het Watersysteemplan Noordzee moet zorgen voor een meer evenwichtig ecosysteem in de Noordzee, vergelijkbaar met de toestand in 1930. Dat betekent dat regulering van het (intensieve) gebruik van de Noordzee noodzakelijk is om het behoud van het eco- syssteem te waarborgen. Een belangrijk onderdeel van het Watersysteemplan Noord zee is het instellen van een mi lieuzöne die nog meer beper kingen van verontreiniging en Nieuws voor doven en slecht horenden. 14.00 uur Skoalle tv: de biste- boat 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Honeymooners, co medyserie. 19.22 uur De vallei, soapserie. 22.00 uur Journaal 20.25 uur Hoofdzuster Tank, 6- delige comedyserie. 20.47 uur Intermezzo: Operafa vorieten, fragmenten uit de opera Les contes d'Hoffman van Offenbach. 20.57 uur Om het behoud van moeder aarde, documentaire. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.15 uur De specialist, voor lichtingsprogramma. 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 06.55 uur RTL 4 Nieuws 07.00 uur Cartoon 07.25 uur RTL 4 Nieuws 07.30 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Operation Petticoat. Amerikaanse serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel- programma. Herh. 09.35 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.20 uur De vakantieman. Reeks programma's over va kanties. (Herh.). 11.10 uur Niet te geloven. 11.35 uur Gezondheid. Magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 12.00 uur RTL Radio live stu dio. Open window television. 12.45 uur Arriva Django, paga o muori, Italiaanse speelfilm. 14.15 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.05 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.35 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 17.05 uur Love boat, Ameri kaans serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spelpro: gramma. 18.50 uur De Klaagbank. Mini- programma waarin iedereen zijn hart kan luchten. 19.00 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Spijkerhoek, Neder landse serie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we verstoring van het zeemilieu mogelijk maakt. De milieuzö- ne omvat de hele kuststrook en een aanzienlijk stuk van het noordelijk deel van het Neder landse Coninentaal Plat. Door het dynamisch karakter van de Noordzee zal een scherper be leid binnen de milieuzone een positieve invloed hebben op de Diverse akkerbouwgewassen zoals suikerbieten, aardappe len en graan toveren het eiland 's zomers om tot een ware lap pendeken. De oogst van de graangewassen die net achter de rug geeft het besef dat de herfst er aan komt. Dit wordt nog versterkt door de mestkar ren die in deze periode weer volop gaan rijden. Dit najaar krijgen de polders echter een ander beeld. Op stoppelland staan hier en daar containers, er rijden buikwa gens rond en op het land zelf verschijnen ingenieuze machi nes. Dit alles om er voor te zor gen dat organisch vloeibare reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 21.40 uur I know my first name is Steven. Derde aflevering van een Amerikaanse miniserie. 22.30 uur Yellowthread Street. Engelse detectiveserie. 23.25 uur Geldwijzer, reeks in formatieve programma's over geld en geldzaken. 23.35 uur RTL 4 laatste nieuws 23.50 uur Cops, Aflevering van een Amerikaanse serie waarin Amerikaanse politie-agenten 24 uur per dag door de camera worden gevolgd. 00.15 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.00 uur De draagmoeder, her haling van 15.05 uur. 01.25 uur Arriva Django, paga o muori, Italiaanse speelfilm. 02.55 uur RTL 4 text, een selec tie van pagina's uit RTL 4-Tfext met het geluid van RTL 4 Ra dio. BRT 1 17.28 uur Avonturen in Maple Town, 52-delige Japanse teken filmserie. Afl. 47. 17.51 uur Samsonclip. 17.55 uur Tik tak, afl. 237. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Stee, riders, 8-delige Nieuwzeelandse jeugdsérie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Vakantievlinder, toe ristische tips. 19.25 uur Lotto-winnaars, me-t dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De wereld van de die ren, 13-delige Franse documen taireserie. 20.35 uur Married with child ren. Amerikaanse comedyse rie. 21.00 uur De Gorilla. Frans/Duitse politieserie. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Tekens, cultureel ma gazine. 23.55 uur Coda. BRT 2 17.28 uur Zie BRT TV 1 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht 19.30 uur Journaal en sport 20.00 uur Mijn hart is vol mu ziek, serie over muziek als vrij etijdsbesteding. 20.45 uur Kijk uit! Ver- keerstips. 20.50 uur Europa - Noord- Amerika, 5-delige serie over de verschillen in het stadsleven tussen Europa en Noord- Amerika. 21.15 uur Cordon Blue, culinair magazine. 21.35 uur Picobello, life-style magazine. 21.45 uur Journaal en sport 22.15 uur Zie BRT TV 1 rest van de Noordzee. De zone zelf is vooral van belang als voedsel- en paaigebied voor de Noordzeedieren. Binnen de mi- lieuzöne vallen ook de Voordel ta, het Friese Front en de Kla- verbank. Deze gebieden beho ren, op grond van onze huidige kennis, tot de meest waarde volle in de Noordzee. Nederland is het eerste land dat een dergelijke milieuzöne instelt. Minister Maij-Weggen zal er bij de andere Noordzee- taten op aandringen soortgelij ke maatregelen uit te voeren. mest, die men gebruikt voor de bemesting van grond, op een milieuvriendelijke wijze kan worden toegepast. Men injec teert de drijfmest namelijk in de grond in plaats van het los over het perceel te verspreiden. Drie organisaties waaronder de Cebeco-Zuidwest uit Zierik zee hebben de handen ineen geslagen om dit te bereiken. Omdat ook de milieutaak bij boeren steeds meer aandacht krijgt, is men gaan zoeken naar een methodiek waarbij zo weinig mogelijk waardevolle stoffen verloren gaan en die bo vendien geen overlast opleve ren voor de omgeving. Hiertoe is het injecteren ontwikkeld. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 75 Fluisterend, angstig omkijkend naar de nu onwelkome bezoeker vertelt Wil lem door de huistelefoon dat Ouwer- kerk, die rijke boer die hier wel vaker komt met vergaderingen enzo, in de voorzaal zit en helemaal van de kaart is. Niet dronken, maar zo maar van de kaart, helemaal in de war en wat het nou moet Over een kwartier ver wacht hij een paar leden van de raad die hier altijd voorvergaderen, en me neer De Lange van de bank en mr. Smal, de advocaat. Die zullen zich er geren aan zo'n stinkboer die het be staat om op zijn klompen over het Per zische tapijt te hosseklossen. Kastelein Kooy denkt even na, dan heeft hij het gevonden. Hij wil Ouwer- kerk niet voor het hoofd stoten, maar natuurlijk de klandizie van de notabe len niet verliezen, hij moet de kool en de geit sparen 'Ik kom, Willem, tap hem niet, ik han del dit wel af'. Even later komt de kastelein met uit gestoken hand op Jasper af. 'Wel me neer Ouwerkerk, ook weer es in de stad? Hoe is het thuis, hoe is het met het bedrijf? Tbevallig dat u er is, dat kón niet beter'. Willem, de kelner, staat haast gapend van verbazing toe te kijken. Waar wil de baas heen? 'Man. klets niet en tap me een borrel', gromt Jasper. 'Natuurlijk, natuurlijk, maar ik zou graag willen dat u even mee naar bo ven ging'. 'Naar boven?' vraagt Jasper weifelend. Wat zanikt die kerel toch? 'Ja, ik heb daar een paar chinchilla's liefhebberij hoor op de zolder, en dat wijfie moet jongen, maar ze schijnt er niet af te kunnen komen, ze ligt maar te piepen, net een kind. U hebt toch ook een chinchilla-farm?' 'Gehad', bromt Jasper, 'voor mijn dochter, maar het werd te druk. Halve nachten moest je eruit voor die kren gen en maar zorgen dat het hok op tem peratuur bleef. Wat wou je nou? Bel een dierenarts op 'Ja natuurlijk, maar ik heb wel eens horen zeggen dat u er veel verstand van heeft. Wilt u niet even kijken?' Onwillig staat Jasper op. 'We kunnen boven meteen wel gezellig een borrel tje drinken', paait de kastelein met een knipoogje naar Wilem. Hij troont Jasper mee naar boven naar de grote zolder die zich over het hele gebouw uitstrekt. In een hoek staan de hokken voor de chinchilla's. Jasper schudt het hoofd, het lijkt nergens op, die beesten zullen hier niet tieren. Wat doet een slokkiesbaas nou ook met chinchilla's! Zo te zien eigenlijk nog eersteklas goed ook. 'Nou?' vraagt de heer Kooy. Jasper tilt het vrouwtje uit het hok. tast voorzichtig het lijfje af, barst daarna in lachen uit. 'Man, hier zit geen jongen in 'Ja, maar ze krabde aldoor aan haar buik', protesteert de kastelein, 'ze ver telden mij dat ze dan moeten jongen. En het mannetje had aldoor vrije toe gang, het kèn toch?' 'Het beest zal jeuk hebben gehad, je moet ze ook beter verzorgen, man 'Daar zeg je zowat', bromt de kastelein. 'Je begint eran, maar je hebt het er ei genlijk te druk voor. Het is hier nacht en dag werken, het was half drie voor ik mijn bed zag'. Jasper is voor een ogenblik weer de scherpe nuchtere boer en handelsman van vroeger. Het zijn een paar beste diertjes, vooral dat mannetje. Mis schien is het vrouwtje inderdaad wel gedekt en heeft het een miskraam ge had, dat kan hij zo niet vaststellen. De kastelein schijnt ermee opgescheept te zitten. Doortje is indertijd razend ge weest toen hij de chinchilla's opruim de. De hokken heeft hij nog. Hij zou de ze twee verschoppelingen kunnen ko pen, voor niet te veel, want ze zijn ver waarloosd. 'Ik wil je er wel afhelpen', zegt hij on verschillig, 'maar er moet heel wat ge daan worden om ze weer helemaal goed te krijgen. Ik geef je honderd gul den voor de twee (wordt vervolgd) RENESSE - De politie heeft zaterdag en zondag in Renesse in totaal zestien per sonen aangehouden. Zij maakten zich op verschillende tijden en lokaties schul dig aan overlast, overdadig alcoholgebruik, in bezit hebben van soft drugs, dief stal en mishandeling. ZIERIKZEE - Op voorstel van de minister van Ver keer en Waterstaat, Maij-Weggen, heeft het kabinet het regeringsstandpunt over het Watersysteemplan Noordzee (WSP) vastgesteld, inclusief de instelling van een milieuzöne langs de Noordzeekust. ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland neemt de landbouw een belangrijke plaats in. Het platteland wordt voor een groot deel bepaald door weidse ver gezichten over akkers en weilanden. Voor bemesting van de gronden heeft een drietal organisaties een nieuwe methode ontwikkeld waarbij zo weinig mo gelijk schade aan het milieu wordt toegebracht. De mest kan tegenwoordig door middel van injectering in de bodem worden gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4