'Waarom doet de wereld niets?' Rol gemeenten bij opvang van Joegoslaven beperkt Eerste lustrum van Havendag Zierikzee Pronk voor militair ingrijpen Joegoslavië Bezuiniging van 600 miljoen nodig in gezondheidszorg Bosniërs in Den Bosch: Toerist en 3-jarige peuter verdronken Vluchteling- kinderen ook naar school Actie tegen wegwerp- plastic Nederlandse vrouwen gewond Betrokkenen dossier diefstal krijgen snel bericht Vereniging Nederlandse Gemeenten: 0iee&. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van paq. 1 voor de verkoop van de door de vissers volgens de traditionele wijze klaargemaakte mosse len. Voor het Zwarte Goud be stond bijzonder veel belang stelling. Binnen de kortste ke ren hadden zich forse rijen voor de mosselkraam gevormd en werd door velen naar een rustige (zit)plaats gezocht om het zeebanket te kunnen veror beren. Anderen slenterden langs de vele kraampjes die langs de Nieuwe Haven stonden opge steld. De reddingsbrigade vroeg aandacht voor haar werk. Uiteraard was er een stand van zeilvlpot De Zeeuw se Stromen en verder was on der meer de vereniging ter be vordering van Zeeuwse Visse- rijbelangen Zevibel vertegen woordigd. De Zevibel-mensen maakten van de gelegenheid gebruik om zoveel mogelijk handtekening te verzamelen tegen het regeringsplan om grote delen van het Wad te slui ten voor de mosselvissers en te oordelen aan de lijsten slaagde men daar wonderwel in. Muziek Veel aandacht was er tijdens het eerste lustrum van de Zie- rikzeese Havendag ook voor muziek. Draaiorgel Alanti strooide vrolijke klanken uit over Zierikzee en over de Nieu we Haven paradeerde de 'Joegoslavië andere zaak' DEN HAAG - Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking is voor militair ingrijpen in Joegosla vië. De internationale gemeenschap mag niet achter wege laten om de etnische schoonmaak op de Bal kan te stoppen, aldus de minister in een interview met het dagblad Trouw. Twee jaar geleden was minis ter Pronk sterk gekant tegen militair ingrijpen tegen. Irak, omdat de diplomatieke en. eco nomische drukmiddelen niet ten volle waren benut. Joe goslavië is echter een andere zaak, zo vindt hij. „Het ver schil met Irak is dat er continu met de Joegoslaven is gespro ken om oplossingen te vinden, meer dan een jaar lang. Je moet vast stellen dat we net zo veel keren voor de gek zijn ge houden". Hij noemt de etnische zuiveringen „puur racistisch geweld op grote schaal, dat je niet over je kant kunt laten gaan". Hij vreèst uitbreiding van de gewelddadigheden naar de voormalige Sovjet republieken. Alléén' militaire bescherming van humanitaire hulp is volgens Pronk onvol doende. De Verenigde Naties moeten nu als politieagent op treden, zo vindt hij. Die Ver enigde Naties waren ten tijde van de Golfoorlog gemanipu leerd door enkele grote staten, zo stelt Pronk. In de kwestie Joeogslavië is dat naar zijn me ning niet het geval. ALKMAAR - Onafhankelijk van elkaar zijn zondag in Noord-Holland een 41-jarige toerist en een 3-jarige peuter verdronken. Dat hebben poli tiewoordvoerders meegedeeld. Een 41-jarige inwoner van Ens (Flevoland) kwam in proble men bij het zwemmen voor het strand van Bergen aan Zee. De in nood verkerende man werd opgemerkt, maar de plaatselij ke reddingsbrigade verloor hem door hoge golven uit het oog. Bij de zoekactie werd de man levenloos in zee gevonden. De uit Dronten afkomstige peuter t verdronk tijdens een dagje uit op het oeverrecreatie park De Pauw in De Rijp. Tben de ouders het kind misten, werd een uitgebreide en lang durige zoekactie, gehouden. Duikers van de brandweer von den het stoffelijk overschot van het jongetje in een ondiepe sloot van het park. DEN HAAG - Kinderen van Joegoslavische vluchtelingen die naar Nederland komen moeten hier onderwijs kunnen volgen. Minister Ritzen (On derwijs) heeft daartoe afspra ken gemaakt met zijn collega's Hirsch Ballin (Justitie) en D'Ancona (WVC). Het is de be doeling dat het onderwijs in de Nederlandse taal wordt gege ven. Ritzen wil daarvoor Neder lands onderwijzend personeel zoeken. De minister wil zijn plannen deze week verder uit werken, zo heeft hij zondag avond bekendgemaakt in het NOS-radioprogramma 'Mede landers Nederlanders'. NUENEN - Een voorbijganger heetft in de nacht van zaterdag op zondag in Nuenen (Noord- Brabant), in de wijk Langak- ker-Tomakker, een vondeling aangetroffen. Tijden en standen volgens gctijdctafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 augustus 01.05 136 07.15 - 122 13.45 132 19.50 -133 ROOMPOT BUITEN 25 augustus 12.30 127 06.20 -115 18.50 -127 BRUINISSE 25 augustus 01.05 •148 07.20 -129 13.45 142 20.00 - 141 WEMELDINGE 25 augustus 01.05 144 07.20 - 127 13.45 139 19.55 -138 Tivoli-band. Op een Havendag kan uiteraard het boegsprietlo- pen niet ontbreken. Niet ge- heel volgens schema startte l omstreeks half vijf het j boegsprietlopen. De publieke belangstelling voor dit wa terspektakel was groot, even- j als de hilariteit als er weer een j onfortuinlijke boegsprietloper J de Nieuwe Haven in tuimelde, i Een aantal mensen liet zich ook verleiden om zich door de mensen van Noordhoek Diving BV een duikerspak aan te laten meten om in de aan de Nieuwe. Haven opgestelde duiktank aan den lijve te kunnen onder vinden hoe het is om een kijkje onder water te nemen.. Veel werd ook gebruik gemaakt van de mogelijkheid om het gezicht te laten schminken. De mensen van de Amateur Comedie Zie rikzee hadden hun handen vol en ook Coco de Clown had niet te klagen over klandizie. Aan het begin van de avond zag het er even naar uit dat de weergoden, die zich de hele dag bijzonder goedgunstig hadden opgesteld, nog een nat einde aan de lustrumviering zouden maken. Na een hoosbui klaar de het echter weer op en kon het programma gewoon voort gezet worden. Naast een twee tal demonstraties van dans- en balletschool Kramer liet de Scaldis Jazz and Bluesband een staaltje van haar kunnen horen en werd onder leiding van de Watersportvereniging Zierikzee een fakkeloptocht door de haven gehouden. Springtij 30 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN BOSCH - Een delegatie van moslims, joden en christenen in Nederland kwam vrijdag medeleven betuigen aan de 350 Bosnische vluchtelingen die sinds begin augustus in de Willem I-kazerne in Den Bosch verblijven. De delegatie werd vrijwel direct met een onbeantwoordbare vraag geconfronteerd door de slachtoffers van de oorlog in het voormalige Joegoslavië. „De hele wereld weet wat er in Bosnië gebeurt, waarom komen jullie ons niet te hulp?" De Islamitische Raad Neder- land, de joodse kerkgenoot schappen en de Raad van Ker ken Nederland gaven hun dele gaties elk vijfhonderd gulden mee voor de vluchtelingen in Den Bosch, maar op de interna tionale politiek hebben zij wei nig invloed. Het geschonken geld zal in overleg met de be- wonerscommissie worden be steed. Opvang Plaatsvervangend directeur van het centrum J. van der Berg van het Rode. Kruis gaf de delegatieleden informatie over de organisatie van de opvang en de behoeften van de vluchte lingen. De mensen zelf maak ten duidelijk dat zij, ondanks hun dankbaarheid voor de gastvrijheid en hulp in Neder land, zo snel mogelijk naar hun eigen land terug willen om daar desnoods te vechten. De Serviërs hebben Servië, de Kroaten hebben Kroatië, de moslims hadden alleen maar Bosnië, vertaalt de 14-jarige Arniko de woorden van een van de huilende vrouwen om haar heen in het Engels. Veel van de vrouwen, die hun tijd besteden met zich zorgen ma ken, praten, huilen en hand werken, hebben al meer dan twee maanden niéts gehoord van hun mannen. Het Rode Kruis tracht familie leden te achterhalen, zegt Van der Berg. Maar de Rode Kruis mensen in Bosnië hebben hun handen vol aan kampbezoek en aan het overleg met autoritei ten over voedseltransporten en andere humanitaire hulp. De telefooncellen op het voormali ge kazerneterrein zijn vrijwel continu bezet voor gesprekken met Bosnië waarvan de kosten een grote bres slaan in het ge ringe inkomen van de vluchte lingen. Net als asielzoekers krijgen zij twintig gulden per week per persoon en honderd vijftig gulden kleedgeld per drie maanden. Een joods dele gatielid vraagt waarom de PTT nog geen -beperkte- mogelijk heid voor elke Bosniër heeft gecreëerd om gratis naar het vaderland te bellen. Kleding Voor de immense hoeveelheden tweedehands kleding die de bevolking heeft langsgebracht en het nieuwe ondergoed, moé ten de Bosniërs bedragen van een kwartje tot een gulden be talen om hen niet het gevoel te geven bedelaars te zijn. Bij de hulp die de Joegoslavische ge meenschap in Nederland aan de gevluchte landgenoten biedt, wordt rekening gehou den met etnische gevoelens. Een tolk uit Belgrado bijvoor beeld zou te veel herinneringen oproepen aan de gehate Ser viërs en kan dus alleen bij schriftelijk vertaalwerk hel pen. Maar ondanks alle spontane hulp van overheden en particu lieren uit alle bevolkingsgroe pen, zijn de vluchtelingen vol gens een Turks lid van de Isla mitische Raad het meest ge baat bij terugkeer. „Als die mensen hier over een half jaar of een jaar nog zitten, wordt het medeleven en de tolerantie allicht geringer. Bovendien willen zij zelf terug. Wij kun nen voorlopig in hun behoefte aan gebedskleedjes voorzien en hen met andere praktische en immateriële dingen helpen, maar de internationale ge meenschap moet de politieke druk voor een interne oplos sing in het voormalige Joe goslavië opvoeren". AMSTERDAM - Jaar lijks verdwijnen in Ne derland 400 miljoen plastic flessen in de vuilnisbak. De ruim 17.000 ton kunststofaf val die dit oplevert is bijna tien procent van al het kunststof verpak kingsafval in huisvuil. Met die wetenschap start de Vereniging Mi lieudefensie komende week een landelijke ac tie tegen wegwerp- plastic. Met deze actie „Last post" wordt de consu ment opgeroepen lege plastic flessen (veelal van. waér. en reini- gingsmiddé.le^) terug .te. sturen naar,,pde fab.ri: kant. Milieudefensie le vert daarvoor speciale retour-etiketten. Fabri kanten zouden zo ge dwongen moeten worden over te stappen op her- vulbare verpakkingen, aldus Milieudéfehsie. Volgens de organisatie zijn er voor het weg- werpplastic uitstèkepde alternatieven voorhan den. Zelftapinstallaties in winkels en statiegeld retoursystemen zijn daar voorbeelden van. Met de ze alternatieven zou on geveer 95 procent van het kunstsstofafval voorko men kunnen worden. MARSEILLE - Drie Neder landse jonge vrouwen zijn in de nacht van zondag op maan dag gewond geraakt toen zij al slapende op een strand bij Sausset-les-Pins, zuid-west Frankrijk, werden geraakt door een wagen die van een ho ger gelegen weg op het strand neerkwam. Eén van de vrouwen werd zwaar gewond naar een zieken huis gebracht, twee anderen liepen lichtere verwondingen op. Weer twee anderen kwamen er met oppervlakkige kwetsu ren af. Volgens de politie in Sausset-les-Pins was de auto leeg op het moment dat hij neerstortte en gaat het waar schijnlijk om een gestolen wa gen. Uit het eerste onderzoek bleek tevens dat het stuur van de wagen vaststond. Volgens staatssecretaris Simons DEN HAAG - In de gezondheidszorg moet volgend jaar ongeveer 600 miljoen worden bezuinigd. Dat is nodig om de overschrijding in deze sector op te van gen, zo blijkt uit een notitie van staatssecretaris Si mons (Volksgezondheid) aan het kabinet. Het stuk maakt deel uit van de besprekingen over de begro ting van 1993. De overschrijdingen doen zich volgens Simons1 voor bij de zie kenhuizen, de specialistische hulp, de geneesmiddelensector en de tandheelkunde. Het gaat om bedragen van 137, 248, 112 en 69 miljoen. De besparingen hoeven niet per definitie ge vonden te worden in de secto ren" waarinze' zijn geconsta teerd. Behalve dart er bezuinigd moet worden zullen patiënten ook meer eigen bijdragen moe ten gaan betalen, onder meer voor psychotherapie en hulp middelen (hoortoestellen, in continentieluiers, steunkou- sen). Simons kondigde dit vori ge maand al aan. Kern van de begrotingsbesprekingen vormt de inkomensverdeling voor volgend jaar. Het kabinet heeft beloofd maatregelen te treffen om een dreigend koopkracht verlies van 1,1 procent voor de minima zoveel mogelijk weg te werken. Voor de PvdA is een dergelijke achteruitgang on aanvaardbaar, temeer daar de midden- en hogere inkomens er volgend jaar met meer dan één procent op vooruitgaan. HAARLEM - De sociale dienst van de gemeente Haarlem gaat alle cliënten van wie dossiers in twee gestolen dozen zaten, snel inlichten. Dat heeft de ge meente maandag meegedeeld. Het archiefmateriaal kwam vorige week donderdag boven water, nadat hét zeven weken lang na een diefstal spoorloos was geweest. UTRECHT - De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) wacht op een brief van minister D'Ancona (welzijn) over de taak van de gemeenten bij de opvang van vluchtelingen uit het voormalig Joegoslavië: Naar verwachting zal de bewindsvrou we daarin de gemeenten oproepen meer woningen en andersoortige ruimtes ter beschikking stellen. Volgens de VNG is de rol van de gemeenten bij de opvang van ex-Joegoslaven op dit mo ment nog beperkt. De Tijdelij ke Regeling Opvang Ontheem den (TROO) biedt namelijk al leen mogelijkheden voor parti culiere en centrale opvang. An dere vormen van opvang, zoals in huizen of kleine accommo daties, is veel moeilijker te rea liseren. Dat stelt beleidsmede werker A. Schoorl van de VNG. Intermediair De VNG heeft zich deze week bereid verklaard als interme diair op te treden tussen ge meenten en Rijk. Daarbij vraagt ze echter nadrukkelijk aandacht voor de financiering van de opvang. Als er na maart 1993 geen oplossing in zicht is in het voormalig Joegoslavië, moet de financiële verantwoor delijkheid tussen Rijk en ge meenten genormaliseerd wor den conform de Regeling Op vang Asielzoekers (ROA). Een woordvoerder van WVC erken de dat de TROO alleen voorziet in centrale en particuliere op vang. Tbch melden diverse ge meenten initiatieven bij WVC aan. Zo maakt de gemeente Alkmaar een inventarisatie van de leegstaande woningen in de stad. Die kunnen dan worden opgevuld door de hui dige bewoners van het plaatse lijke Asielzoekers Centrum (AZC). Daardoor onstaat er in dat centrum weer ruimte om vluchtelingen uit het voormali ge Joegoslavië centraal op te vangen. Pand Daarnaast heeft de gemeente Leiden bij voorbeeld een pand ter beschikking gesteld waar zo'n 25 mensen tijdelijk kun nen wonen. De gemeente Amersfoort is volgens de WVC- zegsman bezig 50 tot 100 wonin gen voor asielzoekers te zoe ken. Pagina 2VNG: Rol ge meenten bij opvang Joegosla ven beperkt. Maar een initia tief van de gemeente Dordrecht een aantal woningen beschik baar te stellen voor de opvang van ex-Joegoslaven kon niet doorgaan, omdat de gemeente niet uit de voeten kon met de financiering. Willen de ge meenten immers zelf huizen of groepsaccommodaties zoals kleine internaten, kantoorpan den en scholen aanbieden, dan zullen ze daar financieel aan moeten bijdragen, aldus Schoorl. „En de ene gemeente is daar misschien iets beter toe is staat dan de ander." De TROO voorziet, naast onder meer een verzekering tegen ziektekosten, in een financiële tegemoetkoming van 450 gul den per maand voor ontheem den die decentraal worden op gevangen. Ontheemden in de centrale opvang krijgen zo'n 20 gulden per week zakgeld. De Regeling Opvang Asielzoe kers (ROA) is wat dat betreft veel royaler. De gemeente krijgt voor iedere asielzoeker die ze plaatst een rijksbijdrage van 720 gulden per maand voor huur, energie en verzekerin gen. De asielzoekers zelf krijgt een toelage van 445 gulden. Daarbij komt nog een klein be drag voor de inrichtingskosten van de woning. door Mare Legendre Maandag 24 augustus Burgh-Haamstede I Lachspektakelshow Bassie en Adriaan. De Schutse. 19.00 uur. Vergadering commissie ruim- i telijke ordening. Gemeente- j huis. 19.30 uur. Bruinisse i Braderie. Aquadélta. 10.00- j 16.00 uur. i Dinsdag 25 augustus I Neeltje Jans j Natuurexcursie. Vanaf Delta j Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede j Vergadering commissie alge- mene en bestuurlijke zaken. IGemeentehuis. 16.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Scharendijke Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 26 augustus Zierikzee Algemene ledenvergadering Waterschap Schouwen-Duive- land. 's Landskamer, Haven- park 40. 09.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Scharendijke Vergadering commissie be zwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 27 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Haamstede Tentoonstelling Kerk zonder grenzen met middagpauze- dienst om 12.00 uur. Neder landse Hervormde kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 28 augustus Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt. Van 16.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 29 augustus Zierikzee Jubileumtoernooi schaken met internationale grootmeesters. Concertzaal. 10.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Open dag fruitteeltbedrijf Van de Maas, Boumansweg 1. Van 09.00 tot 17.00 uur. Noord welle Rommelmarkt/braderie. Cen trum. Vanaf 09.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Tbt 12.00 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. Van 9.00 tot 12.00 uur. Vaartocht senioren op Greve- lingenmeer. Inschepen om 13.00 uur, afvaart om 14.00 uur en terugkeer om 17.00 uur. Zondag 30 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 31 augustus Zierikzee Kennismakingsavond Gehoor zaamheidscursussen honden, KC Zeeland. Handbalkantine sportpark Bannink. 19.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2