r uw krant van i schouwen-duiveland Eerste lustrum Zierikzeese Havendag in stijl en met veel verve gevierd ZIERIKZEESCHE SI NIEUWSBODE f Diefstal aanhangwagen surfartikelen, benzine dé krant van schouwen-duiveland! j Bijzonder weekend voor heel Zierikzee Onder grote publieke belangstelling Ouwerkerkse Chippendales stelen de show tijdens Zomernachtfeest HET WEER In de nacht en ochtend veeI be wolking en af en toe regen. In de loop van de dag enkele opklarin: gen, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Minimumtemp. ±14 graden. Middagtemp. ±22 graden. Zuidwest wind, matig, kracht 4. m MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 149e JAARGANG NR 25209 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een enkele bui ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Politie kreeg in weekend twintig aangiftes van diefstal ZIERIKZEE - Bij de Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland meld den zich zaterdag en zondag twintig mensen die de dupe werden van diefstal. Van een bedrijfsterrein te Zie- rikzee werd een eenassige aan hangwagen gestolen. Het be treft een grijskleurig exem plaar van het merk Saris dat is voorzien van het kenteken ZX- 36-GG. De waarde van de wa gen is niet bekend. In Scharen- dijke werden surfartikelen ter waarde van ongeveer 3000 gul den gestolen van een gepar keerd staande auto. Het betreft een aantal zeilen en gieken die gedeeltelijk in eensurfback za ten die met een slot aan de auto was bevestigd. Uit een auto die geparkeerd stond aan de Deltaweg te Haamstede werden de geluids boxen en een aantal CD's gesto len. Men trachtte ook de auto radio mee te nemen, maar dat lukte niet. De dieven verschaf ten zich toegang tot het voer tuig door middel van braak. Ook uit een auto die aan de Kuyerdamseweg te Ellemeet stond werd na inbraak de auto- radio/CD-speler en diverse reisdocumenten ontvreemd. De waarde van deze goederèn bedraagt ongeveer 2000 gulden. Dat zelfs benzine aantrekke lijk is voor dieven bleek in Haamstede waar aan de Hoge- weg de sluiting van de benzine tank van een auto werd open gebroken, waarna uit de tank dertig liter benzine werd ge haald. Uit een auto die aan de Haaymansweg te Burgh gepar keerd stond werden de autopa pieren en een autoradio gesto len. Acht mensen deden bij de poli tie aangifte van diefstal van hun fiets of bromfiets. Deze diefstallen vonden plaats in Haamstede, Renesse en Scha- rendijke. Vijf mensen deden aangifte van diefstal van spul len die zij in hun tent op een camping of op het strand had den liggen, waar zij recreëer- den. In Zierikzee werd melding gemaakt van zakkenrollerij. Gestolen werd een portemon- naie waarin ongeveer 150 gul den zat. (ZOETERMEER - De wereld- tuinbouwtentoonstelling Flo- riade in Zoetermeer ontvangt maandag de 2,5 miljoenste be talende bezoeker. Volgens een woordvoerder van de Floriade overtreft de belangstelling alle verwachtingen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een. I kwartaalabonnement f 47,50 I O kwartaalabonnement met autom. afschr. 45,— O jaarabonnement I 179,— jaarabonnement met autom. afschr. èi f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam t Dhr./mevr. adres I postcode: plaats: telefoon handtekening: I Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: 3E zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. 7 WIELRENNEN Martin van Steen voor tweede opeenvolgende keer winnaar van de Ronde van Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voor de tocht over de Oosterschelde bestond overweldigende belangstelling. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Voor wat wethouder P. de Rijke van Zierikzee betreft mag de combinatie wielerron de/Havendag nog tot in lengte van jaren blijven be staan. ,,Het is mij opgevallen dat er behalve recrean ten ook heel veel eigen inwoners naar de Havendag kwamen. Ik denk daarom dat het ook voor de eigen gemeenschap een heel bijzonder weekend is ge weest", aldus De Rijke. ,,Ik heb wat dat betreft heel veel bewondering voor de mensen van het Comité Havendag en alle vrijwilligers die van deze vijfde Havendag een succes hebben gemaakt", aldus de Zierikzeese wethouder. Na de officiële opening van de Havendag door de mosselprin ses mocht De Rijke het woord richten tot de bezoekers van de Havendag. De Rijke begon zijn redevoering met een lofzang op Zierikzee. Hij noemde Schouwen-Duivelands cen trum-gemeente De Parel aan de Oosterschelde. Ook compli menteerde de wethouder het organiserend comité, een sa menwerkingsverband van Zie rikzee Aktief en Visserijver eniging Helpt Elkander, met het eerste lustrum. „Deze fusie is verzekerd van succes", aldus de wethouder. Hij constateerde vervolgens dat de sfeer in Zierikzee tij- üëns dit ëèrstelustrum van de Havendag zowel te ruiken als te proeven was en koppelde daar de conclusie aan vast dat hoewel Zierikzee maar een kleine gemeente is de stad wel bruist van de activiteiten. De Rijke roemde vervolgens de in zet van de vele vrijwilligers zonder wie volgens de wethou ders een groots evenement als de Havendag niet mogelijk zou zijn. Een rouwrandje aan een feest als de Havendag is volgens de wethouder de situatie in de schelpdierencultuur. Hij con stateerde in zijn toespraak dat de schelpdierensector bedreigd wordt door van bovenaf opge legde maategelen. De Rijke sprak zijn twijfels uit over nut en effect van die maatregelen. „Het nut is ook wetenschappe lijk moeilijk te onderbouwen", aldus de wethohder. Hij vervolgde: „Wij zullen er als gemeente alles aan doen om de schelpdierensector te behou den, zowel in het belang van de bedrijven als in het belang van de werkgelegenheid", aldus De Rijke. „Het zou toch van de gekke zijn als u over enige ja ren een mosselkotter in de mu seumhaven zou moeten bezoe ken en een fiets zou moeten hu ren om naar de zeedijk te fiet sen om daar te zien hoe dik de vogels zijn van het eten van de vis". Feestdag Na deze kritische noot besloot de wethouder zijn toespraak met de oproep aan alle aanwe zigen om van de vijfde Zierik zeese Havendag een echte feestdag te maken. „Vandaag ziet u misschien voor het eerst van uw leven Neptunus en kunt u lekker verse mosselen eten. Dan praten we pas over puur natuur. Ik wens u allen een gezellige dag en spreek de hoop uit dat de schelpdieren sector nog een lang leven be schoren mag zijn". Na dit verbale geweld, waar mee het officiële startschot voor de Havendag gegeven was, konden belangstellenden van de gelegenheid gebruik maken om een tochtje over de Oosterschelde te maken op een mosselkotter, een schip van Rijkswaterstaat, een hoogaars of aan boord van de rondvaart boot Stad Zierikzee. De be langstelling voor deze vaar tocht was overweldigend. De schepen puilden uit en geen plekje bleef onbezet. Voor de achterblijvers was er gelukkig ook het nodige te be leven aan de Nieuwe Haven. Allereerst was er de demon stratie jeugdzeilen met opti misten die verzorgd werd door de Watersportvereniging Zie rikzee. Vervolgens kon men ge nieten van een dansdemonstra- tie van dans- en balletschool Kramer aan 't Luitje. De oude re leerlingen lieten op het ove rigens wel erg kleine podiump je zien hoe de Swinging Safari gedanst dient te worden. Wat later toonden de jongste leer lingen van de Zierikzeese dans school hun kunnen tijdens de Soul-cha cha cha. Neptunus Omstreeks half vier keerde de vloot weer terug in de haven van Zierikzee. Aan boord van de ZZ10 naast de mosselprinses de met drietand uitgeruste Neptunus. Onder de passagiers van de ZZ10 was ook de Bruse ex-wethouder C. J. van Liere, nu burgemeester van Putte. Onder de vrolijke klanken van Koninklijke Harmonie Kunst en Eer vanaf de voorplecht werd ontscheept aan 't Luitje waarna Neptunus, uiteraard in het gezelschap van de mossel prinses aan zijn rondgang over de Nieuwe Haven begon. Hij bood de mosselprinses de eerste gekookte mosselen aan en gaf daarmee het startsein vervolg pagina 2 sportschool Geelhoed waar een aantal leerlingen onder leiding van L. Moerland een zeer ge slaagde demonstratie Jiu Jitsu ten beste gaf. Voor deze demon stratie was behoorlijk wat pu blieke belangstelling. Ook de Scaldis Jazz and Blues band kon zich verheugen in grote publieke belangstelling. De band timmert stevig aan de weg, want een dag later warén de Schouwse muzikanten te gast op de Havendag in Zierik zee voor een concert. Ondanks enkele kleine technische pro blemen slaagde de Scaldis Jazz and Bluesband erin de aan dacht van het publiek vast te houden. Tbrwijl de leden van de Scaldis Jazz and Bluesband hun spul len na afloop van het concert aan het inpakken waren trof fen de leden van boerenkapel Oor ons noe uit Haamstede de laatste voorbereidingen voor hun optreden. Onderwijl ver maakten de aanwezigen zich opperbest. De terrasjes waren drukbezet en wie geen zit plaats meer kon bemachtigen slenterde, pilsje in de hand, over het grasveld of streek neer op de feestelijk verlichte mu ziektent. De bezoekers van het Zomer nachtfeest hoefden bepaald niet op een droogje te zitten en ook aan versterking van de in wendige mens was gedacht. De barbecue was druk beklant. In afwachting van het optreden van de Ouwerkerkse Chippen dales werden de laatste politie ke ontwikkelingen in de ge meente Duiveland nog even doorgesproken, vriendschap pen hernieuwd en oude kennis sen begroet. Niet alleen Ou- werkerkers maar ook recrean ten, veelal 'vaste klanten' van Ouwerkerk vermaakten zich uitstekend. Muziek Tijdens de editie 1992 van het Ouwerkerkse Zomernachtfeest stond de muziek centraal. In het verleden werd tijdens het Zomernachtfeest ook opgetre den door onder meer de Ama teur Comedie Zierikzee en Theatersportgroep Kiekieris uit Zierikzee. Deze keer is be wust gekozen voor een Zomer nachtfeest zonder toneel. „Het nadeel van toneel tijdens zo'n feest is dat het toch voor een beperkt publiek leuk is", aldus mevrouw Steutel. Muziek dus, en wel allemaal van Schouwse bodem. De Ou werkerkse harmonie Nieuw Veel belangstelling voor het optreden van de Scaldis Jazz and Bluesband. (Foto: Marijke Fol kertsma). De stemming steeg nog verder toen het optreden van de Ou werkerkse Chippendales zich aandiende. De Ouwerkerkse mannelijke strippers maakten er, hoewel ze zichzelf afficheer den als persiflage op de Engel se professionele 'Chips', een fraaie show van. Compleet met begeleidende muziek. Orga nist/zanger John Prins kreeg dan ook een al danig opge warmd publiek voor zich. Stipt om 02.00 uur werd het officiële eindsein van het Zomernacht feest gegeven. „Daar zijn we heel streng in", aldus mevrouw Steutel. „Dan gaat de muziek uit. Maar het was geloof ik pas om een uur of vier dat de lam pen op de Ring uitgingen". Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleister plaats. Democntus VLASDAG Achtste Vlasdaag in Dreischor naar schatting door achtduizend mensen bezocht. PORTRET Jan Midavaine, 25 jaar trampolinebaas en actievoer der in de Westhoek. 6 VOETBAL WIK weinig overtuigend tegen eersteklasser Hoede- kenskerke: 3-4 verlies. OTJWERKERK - Of het talrijke publiek nu speciaal voor hen naar Ouwerkerk was gekomen is de vraag. Feit is wel dat het optreden van de Ouwerkerkse Chip pendales het onbetwiste hoogtepunt was van het achtste Zomernachtfeest in Ouwerkerk. De publieke belangstelling voor het feest was groot. „Ik weet niet precies waar het aan ligt, maar er was veel meer publiek dan in voorgaande ja ren", aldus mevrouw C. Steutel-Schelling, voorzitter van de Culturele Vereni ging Ouwerkerk die tekende voor de organisatie van het Zomernachtfeest. Wat nu het Zomernachtfeest heet droeg vroeger de naam Midzomernachtfeest. Het werd toen, zoals de naam ook al aan geeft, midden in de zomer ge houden. Sinds een aantal jaren is het feest verschoven naar augustus en is onder de naam Zomernachtfeest inmiddels uitgegroeid tot een traditie waar Ouwerkerkers, ex- Ouwerkerkers en trouwe be zoekers van het Duivelandse ringdorp reikhalzend naar uit zien. „Het is een soort reünie", aldus mevrouw Steutel. Leven mocht de spits afbijten gens werd het oude schoolplein omstreeks half tien. Vervol- op de Ring vrijgemaakt voor EEN GROTE KQLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1