(On)gehoord Oosterland streeknieuws Vergadering commissie abz Luchtmacht weerspreekt klachten Zaltbommel 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FOTO MARIJKE FOLKERTSMA DE LEZER AAN HET WOORD ZIERIKZEE - „Op een kampeerterrein bij de boer moet je heel rustig kunnen staan. Daar moeten de varkens en kippen bij wijze van spreke om je tent heen scharrelen. Daarom vind ik dat het aantal kampeerplaatsen dat is toegestaan op een boerencamping niet verder uitgebreid moet worden. Dat zou de sfeer van zo'n camping aantasten". Mevrouw F. N. de Ruiter-Wagner uit Renesse is een van de mensen die het niet eens was met de stelling die vorige week vrijdag in de Zierikzeese Nieuwsbode werd gepubliceerd: De gemeenten op Schouwen- Duiveland moeten meer kampeerders toelaten op minicampings. In andere ge meenten in Zeeland kan het toch ook. Op grond van wettelijke voor schriften mogen boeren in Ne derland niet meer dan vijf kampeereenheden (tenten, campers of caravans) een plaatsje op hun erf geven. Ge durende de drukke vakantie periode mag dat aantal tijde lijk worden uitgebreid tot tien. Sommige gemeenten in Zee land zijn er toe over gegaan om dat aantal te verhogen tot 15. Op SchouwenDuiveland is dat niet het geval met als gevolg dat in de afgelopen weken nog al wat commotie ontstond. Boeren konden geen weerstand bieden aan de stroom toeristen die zich bij hun boerderij mel den (soms wanhopig) op zoek naar een plaatsje. Gemeentebe stuurders dreigden met ontrui ming van mini-campings die zich niet aan de voorschriften hielden en vertegenwoordigers van die twee stromingen ston den met gebalde vuisten en spandoeken tegenover elkaar. „Als een boer niet klaagt, gaat het niet goed", relativeert me vrouw De Ruiter in haar reac tie de boosheid van de kam peerboeren. Samen met haar echtgenoot beheert zij een 'ge wone camping' in Renesse. „Voor de boeren is een camping bijzaak. Voor ons is het hoofd zaak wij, moeten er van leven". Mevrouw De Ruiter is daarom van mening dat de gemeente te veel door de vingers ziet bij de kampeerboeren. „Wanneer bij ons te veel kampeereenheden staan krijgen we gelijk een brief van de gemeente dat ze weg moeten. Bij de boeren staat men veel meer ooglui kend toe. Ik ken boeren die jon geren, die zonder reservering bij hun aankloppen, met hun tent bij de caravan van een ge zinnetje zetten. Dan lijkt het samen één kampeereenheid. En 's avonds worden de nodige extra campers in de grote schuur geplaatst. Vooral dit jaar was het erg". Als men over- stand toelaat moet men ook bij reguliere campings soepeler kijken Mevrouw De Ruiter benadrukt dat ze de boeren niets misgunt. „Maar zo klopt het niet. Als boeren meer dan tien kampee reenheden op hun erf toelaten, moeten de toilet- en douche voorzieningen daar ook op aangepast zijn. Wij als cam pingeigenaren moeten maar in vesteren en nog eens investe ren. De boeren doen dat niet, daarom zijn hun toiletvoorzie- ningen vaak van een treurig ni veau. Daarom vind ik dat de gemeente niet met twee maten moet meten. Als men de over- stand bij kampeerboeren toe laat, moet men ook bij de regu liere campings wat soepeler kijken". Mevrouw De Ruiter vind niet dat de toegestane hoeveelheid kampeereenheden bij boeren moet worden ver hoogd. „Dat past niet bij het imago van boerencampings". De heer F. Gilijamse uit Renes se is kort maar krachtig in zijn reactie op de stelling in (On)ge- hoord: „Ik zou het gigantisch goed vinden wanneer er een aantal mini-campings zouden bijkomen. De toeloop van toe risten is zo groot dat men daar op moet inspelen. Die mensen moeten een plaats hebben om te overnachten. Waarom dus geen vijftien plaatsen op een boerencamping' De mensen trekken naar het water, we moeten ze ontvangen Ook mevrouw D. C. Louwerse- de Boer uit Scharendijke voelt daar wel wat voor. „Als het wettelijk is toegestaan vind ik dat de gemeente dat moet doen. De mensen trekken toch naar het water, dus het is lo gisch dat ze hier naar toe ko men in de zomer. We moeten ze ontvangen". Mevrouw Louwer- se is wel van mening dat de boeren zich voor alles aan de regels moeten houden. „Zolang nog maar tien eenheden zijn toegestaan, moet men er geen vijftien neerzetten. Maar als de mogelijkheid aanwezig is om meer kampeerders toe te laten vind ik dat de gemeente dat toe moet staan. Natuurlijk mits er voldoende ruimte is op een boerderij. Men moet niet hutje bij mudje staan en mits het sa nitair is berekend op een be paalde hoeveelheid mensen". Volgens de heer J. L. den Hol lander uit Burgh-Haamstede moet een mentaliteitsverande ring plaatsvinden. Als be stuurslid van de D66 afdeling Schouwen-Duiveland stuurde hij de volgende reactie in: „In de huidige maatschappij geeft het financiële argument nog steeds de doorslag bij het ne men van beslissingen, ook als het kamperen bij de boer be treft. Er wordt geschermd met de achteruitgang van het inko men van de boer. Daarom zou het noodzakelijk zijn vijftien kampeereenheden toe te' staan". Volgens de heer Den Hollander ligt bij een dergelij ke argumentatie voor de hand dat het aantal toegestane kam peereenheden op een boerderij zal moeten toenemen al naar gelang de inkomenspositie van de boeren verder verslechtert. Men moet zich afvragen of Schouwen Duiveland al dan niet in de uitverkoop moet „Het zou de bestuurders en de kampeerboeren sieren de ver dere verloedering van de na tuur, met name in de Westhoek in de gaten te houden. De gren zen van de toeristische drukte in het hoogseizoen in de West hoek zijn volgens de meeste in woners bereikt. Maar, nee de commercie heeft nog niet ge noeg. De kaalslag op de natuur moet doorgaan. Als de gemeen ten, via een wetswijziging straks de mogelijkheid zouden krijgen om een zelfstandig be leid te voeren ten aanzien van de kampeerboeren is het hek helemaal van de dam. Dan zal ook het landschap in de polder Schouwen in de zomer worden ontsierd door caravans bij elke boerderij en als gevolg daarvan nog meer toeristen. Het is daarom zaak dat de politiek op ons eiland zich terdege reali seert of Schouwen-Duiveland in de uitverkoop moet of niet. Mijn mening is dat de maat meer dan vol is." Mevrouw L. de Moor-van der Klooster uit Brouwershaven is wat voorzichtiger in haar reac tie op de stelling in (on)ge- hoord. „Vijftien kampeerders per boerderij toelaten is denk ik veel te veel. Maar ja, aan de an dere kant begrijp ik best dat de boeren proberen om de kam- .peërders die een plaatsje zoe ken te helpen. Ik verhuur zelf 'kamers aan toeristen dus ik weet uit ervaring hoe moeilijk het is om mensen weg te sturen die 's avonds aan de deur ko men en vaak van ver zijn geko men. Meestal bel ik dan naar anderen op om na te gaan of zij nog wel plek hebben. Jongeren slapen wel eens in het tuinhuis je $at achter in de mijn tuin staat. Je wilt ze graag helpen. Maar dat gaat niet altijd, de mensen moeten ook leren dat ze moeten reserveren. Daarom vind ik het moeilijk om te be oordelen of men al dan niet meer kampeerders moet toela ten op boerencampings". De gemeente Midden- schouwen heeft geen vat op de kam peerboeren De heer en mevrouw Boot-van Leeuwen uit Kerkwerve beho ren tot de landbouwers die er voor gekozen hebben géén mini-camping bij hun boerde rij te vestigen. „Wij zagen dat niet zitten omdat je toch een stuk vrijheid kwijt bent. Je bent een hele zomer aan huis gebonden. Daarom hebben we andere alternatieven gezocht om het inkomen aan te vullen". Mevrouw A. Boot-van Leeu wen vindt tien kampeereenhe den per boerderij erg weinig, maar nu dat eenmaal zo is vast gesteld is ze van mening dat men daar toch de hand aan moet houden. „Je hoeft het boerenerf niet eens op te rij den,: vanaf de weg kun je al zien dat er bij de meeste boer derijen gigantisch veel meer staan. Ik heb de indruk dat de gemeente Middenschouwen daar niet meer zo'n vat op heeft. Dat komt denk ik omdat er heel weinig controle is en niet wordt ingegrepen bij over- stand". De heer W. van Kooten uit Bruinisse is van mening dat het probleem ruimer moet wor den bekeken dan alleen de af weging tien of vijftien kam peereenheden per boerenerf. „Men moet in zijn totaliteit be zien wanneer Zeeland zo vol zit dat de grens van het toelaatba re is bereikt en aan de hand daarvan een duidelijk toe komstplaatje schetsen", de Bruenaar heeft zelf de indruk dat de streep van het maxi mum aantal toeristen lang zaam aan getrokken moet wor- den. „Het staat iedereen vrij om op zijn eigen manier naar Zeeland te komen. Ik denk dat er meer investeringen gedaan moeten worden om de mensen op een bepaalde manier van de natuur gebruik te laten maken, bijvoorbeeld via het openbaar vervoer. Er is een pas op de plaats nodig. Natuurlijk is het kamperen bij de boer belang rijk voor boeren die econo misch gezien minder ruim in hun jasje zitten. Maar ik denk dat per situatie moet worden bekeken of men tien of vijftien kampeereenheden mag plaat sen. In de Westhoek zal wel licht bij twintig de streep lig gen, terwijl aan de Duiveland- se kant vijftien plaatsen per boerderij gewenst zijn". BURGH-HAAMSTEDE - In het gemeentehuis van Wester- schouwen komt op dinsdag 25 augustus de commissie alge mene en bestuurlijke zaken bijeen voor een vergadering. Deze openbare vergadering be gint om 16.00 uur. Na de huishoudelijke medede lingen wordt er gesproken over de advisering van de commis sie welzijn. Een ander onderwerp dat aan bod komt is de beleidsnota communicatie. De stukken die betrekking hebben op de agen da liggen een half uur voor aanvang van de vergadering ter inzage. ZIERIKZEE Dieren-huttendorp Dit jaar organiseert Klubhuis De Lichtboei voor de tiende maal een huttendorp. Dit maal is gekozen voor een dierenhut- tendorp. Het huttendorp wordt op woensdag 2, donderdag 3 en vrijdag 4 septeipber gehouden op het veld achter de tennis baan aan de Grevelingen- straat, Poort Ambacht in Zie- rikzee. De officiële opening wordt op 2 september om'10.00 uur verricht door wethouder L. van Gastel. Een dag later geeft theatersport Kiekieres om 14.30 uur een voorstelling in het huttendorp. NOORDWELLE Rommelmarkt In Noordwelle, één van de kleinste dorpen van Schouwen Duiveland, wordt op zaterdag 29 augustus weer een rommel markt/braderie gehouden. Om 09.00 wordt de markt voor het publiek geopend. Daarnaast zijn er allerlei attracties en evenementen voor jong en oud. Zo verzorgt de brandweer van Westerschouwen demonstra ties. Ook de kerk van het dorp is speciaal voor deze gelegen heid voor bezichtiging. ZALTBOMMEL - Straaljagers maken zich niet massaal schul dig aan het te laag vliegen over de Bommelerwaard. Dat blijkt volgens de Koninklijke Lucht macht uit metingen die het verricht naar aanleiding van klachten van de bevolking van Zaltbommel. Volgens de bevol king van Zaltbommel zouden dagelijks tientallen straalja gers te laag en bovendien dwars over de stad scheren. Voor de luchtmacht waren de klachten aanleiding om met een zogenaamde fly-catcher een week lang de hoogte van de overkomende vliegtuigen te re gistreren. De metingen van dit radarapparaat op maandag en dinsdag wijzen uit dat 8 van de 46 overkomende straaljagers onder de minimumhoogte van 300 meter doken. Volgens over ste J.F. Bakker van de Konink lijke Luchtmacht is dat slechts een gering aantal. Bovendien betreft het in bijna alle geval len slechts enkele meters, wat verklaard kan worden uit het feit dat de hoogtemeters in de straaljagers een kleine afwij king van enkele tientallen me ters kennen. Eén straaljager zat zeer laag, namelijk op 211 meter, maar die vloog wel 7 ki lometer buiten Zaltbommel. Volgens Bakker is te laag vlie gen vaak het gevolg van een in gewikkelde manoeuvre die een groep straaljagers moet uitvoe ren. Soms dwingt een regenbui een piloot om tijdelijk even la ger te gaan vliegen. Van de acht straaljagers waarvan werd ge constateerd dat ze te laag za ten, heeft er in ieder geval geen een over Zaltbommel gevlogen. In reactie op de klachten daar over zegt Bakker dat het voor iemand die beneden staat vaak lijkt alsof een straaljager dwars over hem heenvliegt, terwijl hij in werkelijkheid ve le honderden meters langs de stad vliegt. DEN HAAG - De kuststrook van de Noordzee en een stuk van het Nederlands Continen taal Plat krijgen de status van milieuzone. Daardoor wordt het mogelijk verontreiniging en verstoring van het zeemilieu beter aan te pakken. Dat is het gevolg van het Watersysteem- plan Noordzee 1991-1995, dat door de ministerraad is vastge steld. Tot en met 30 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling 1992. Burgerweeshuis. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, 's zondags gesloten. Tot en met 1 september Dreischor Landbouwmuseum, Mr. Pieter Moggestraat 5. Landbouwwerktuigen, gebruiksvoorwer pen, vlasbewerking. Van maandag t/m zater dag. Open van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 25 september Brouwershaven Exposities: Zeeuwse klederdrachten; Wegge gooid en teruggevonden. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Tot en met 29 augustus Brouwershaven Expositie: Nederlandse Volkscultuur en fo to's Schouwse gebruiken. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Tot en met 25 september Brouwershaven Expositie: Brouwershaven berijmd. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Tot en met zondag 23 augustus Zierikzee Expositie vier Friese kunstenaars bij Galerie, Transartica in Noordhavenpoort. Dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 30 augustus Zierikzee Expositie van Ikonen van de hand van Elly den Engelse (Renesse) en expositie van Bron zen beelden van Marian van Puyvelde (Nieuw-Haamstede) in De Eenhoorn, Haven plein 14. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 11.00-16.00 uur. Van 29 augustus tot 18 september Zierikzee Expositie Anne Blom (schilderijen) en José van de Valk (beelden) in galerie Noordhaven poort. Dinsdag t/m zondag van 13.00 tot 17.00 Tot en met zaterdag 29 augustus Zierikzee Expositie ikonen en bronzen beelden van El ly den Engelse en Marian van Puyvelde in ga lerie De Eenhoorn. Maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Van zaterdag 22 augustus tot en met 19 september Burgh-Haamstede Expositie ijsobjecten van Jan van Munster in Bewaerschole. Maandag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van maandag 31 augustus tot en met zaterdag 5 september Expositie etsen van Petra Spek en Ria Annot- tee. Galerie De Eenhoorn, Havenpark 14. Van 12.00 tot 18.00 uur. Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6