Samenwerking partijen bij milieuregelgeving verbeterd Rijksluchtvaartdienst geeft Brouwse ULV-club geen nieuwe ontheffing Geavanceerd elektronisch orgel zorgt half jaar voor muziek in Grote Kerk Groen Commissie financiën Grote opdracht Uitkomsten rapport ministerie van justitie Vanavond avondmarkt Oosterland Natuur- excursie 'Als we de lucht in gaan krijgen we een proces-verbaal' Tijdens restauratie Kam van der Meulen orgel Inbraken in twee winkels VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 NR 25208 Het besef dat men met natuur en landschap zorgvuldig om moet gaan lijkt steeds meer door te breken. In plaats van ad-hoc beslissingen probeert men nu in verschillende ge meenten een goed doortim merd beleid met betrekking tot groen en landschap op po ten te zetten. Geen eenvoudige zaak want binnen een gemeen te spelen verschillende belan gen. In navolging van andere gemeenten wordt nu ook in de gemeente Middenschouwen gewerkt aan een landschaps beleidsplan voor het buitenge bied en een groenstructuur- plan voor binnen de kern. Bin nen de gemeente Midden- schouwen heeft men ook te maken met het steeds verder oprukkende toerisme. Kam- peerboeren vragen al jaren toestemming voor de plaat sing van meer eenheden. Op zich staat de gemeente Mid denschouwen niet onwelwil lend tegenover dat verzoek, maar zij zijn met handen en voeten gebonden aan hetgeen hen door hogere overheden wordt opgelegd. Dat kampe ren bij de boer zal ongetwij feld een van de aandachtspun ten zijn die bij de opstelling van een landschapsbe leidsplan aan de orde komen. Men zal de Gulden middenweg moeten vinden Uissen een open oor voor de problemen van de (kampeer)boeren en de landschappelijke belangen die mogelijk in het geding zijn. Daar komt bij dat lang niet ie dereen overtuigd is van de noodzaak en het nut van een landschapsbeleidsplan en dat de ideeën over de invulling van een dergelijk plan ook nogal uiteen lopen. Het zal dus een behoorlijk karwei worden om een plan op te stellen waar alle partijen, zei het wellicht na de nodige discussie, zich in kunnen vinden. Kortom: Er is nog een hoop werk aan de win kel. P.K. BURGH-HAAMSTEDE - Op woensdag 26 augustus verga dert in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede de commis sie financiën van de gemeente Westerschouwen. De openbare vergadering begint om 19.30 De agenda vermeldt 15 punten. Een van de onderwerpen waar over wordt gesproken is de aanpassing van de subsidie voor de Nederlands Hervorm de kerk in Burgh. Daarnaast wordt de jaarrekening van de stichting Renesse behandeld en het jaaroverzicht en de be groting van de bibliotheek Haamstede. Andere onderwerpen die aan de orde komen zijn onder meer de vervanging van de stofzui ger van het dorpshuis Renesse, de afrekening van de subsidie 1991 voor de peuterspeelzaal Haamstede, het beschikbaar stellen van extra krediet voor de^ aanschaf van T-shirts door de Reddingsbrigade en de ad viesnotitie van het Zeeuws Studiefonds. BURGH-HAAMSTEDE Hoogvliet-Agapé, voorheen het instituut voor Evangelisa tie, start in september in een vierentwintigtal plaatsen met een eenjarige seizoensoplei ding gericht op evangelisatie en geestelijke opbouw. Ook in Burgh-Haamstede wordt deze zogenaamde Grote Opdracht School (GOS) gehouden. Loka- tie is de Hervormde kerk. De lessen starten vanaf woensdag 23 september en duren van 19.15 tot 22.00 uur. De GOS omvat 31 lesavonden met daarnaast de mogelijkheid een aantal avonden het geleer de in de praktijk te brengen onder begeleiding van de do centen. In Burgh-Haamstede worden deze opleidingsavon den verzorgd op woensdag. De lesstof is verdeeld over drie trimesters. In het eerste tri mester gaan veel 'van de bij belstudies en praktische lessen over evangelisatie. Ook de per soonlijke geestelijke ontwik keling van de deelnemers zelf komt aan de orde. Tijdens het tweede trimester ligt de na druk van de bijbelstudies op het werk van de Heilige Geest, terwijl de praktische studies de nazorg, het bestuderen van de Bijbel en het leiden van ge spreksgroepen behandelen. In het derde en tevens laatste tri mester staan de thema's De Ge meente en Leiding geven cen traal. De studies worden gegeven door medewerkers van Agapé. Voor meer informatie: telefoon 01883-13687. ZIERIKZEE - In vergelijking met een aantal jaren terug zijn de milieu-activiteiten van de politie toege nomen. Ook is de samenwerking tussen de politie, het bestuur (gemeenten) en het Openbaar Ministerie bij de handhaving van de milieuregelgeving aan merkelijk verbeterd. Tegelijkertijd ontbreekt het nog aan een duidelijke beleidsmatige sturing van de politie-milieutaak van de kant van het bestuur en het Openbaar Ministerie. Ook het politiemanage ment heeft vaak nog onvoldoende aandacht voor de politiemilieutaak. Dit zijn de belangrijkste conclu sies van een onderzoek dat het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum (WODC) van het Ministerie van Justitie heeft gedaan naar de wij ze waarop de politie de milieuwetgeving handhaaft. Het verslag van dit onderzoek is vorige week onder de titel Politie, partners en milieu;, woorden en daden verschenen. Het onderzoek werd eind 1991 afgesloten. Het onderzoek is een vervolg op het in maart 1991 versche nen rapport Politie en milieu- wethandhaving. Ten opzichte van de situatie van toen zijn de milieu-activiteiten van de poli tie aanmerkelijk toegenomen. Er wordt een groot aantal handhavingsprojecten uitge voerd en binnen de politie zijn mensen en middelen vrijge maakt voor deze taak. Dit is mede een gevolg van de extra gelden die in het kader van het NMP+ voor de politiële hand having van de milieuregelge ving beschikbaar zijn gesteld. Bevindingen In het rapport worden bevin dingen van de onderzoekers over de politie, openbaar. „Het draagvlak voor de milieuwet- handhaving door de politie laat op het niveau van het poli tiemanagement nog te wensen over. Het management geeft weliswaar vaker op papier te kennen dat zij prioriteit ver leent aan de handhaving van de milieuwetgeving en dat ze het als een speerpunt van be leid beschouwt, maar voorals nog blijft het daarbij. Op uit voerend niveau is de wil om milieuwetten te handhaven ruimschoots aanwezig, maar het ontbreekt aan een be leidsmatige inbedding van de handhaving", aldus de onder zoekers. Het Openbaar Ministerie houdt zich op dit moment bezig met het opzetten van over legstructuren, waarbij de milieu-officieren zich in gerin ge, maar groeiende mate con centreren op het niveau van de Wet Gemeenschappelijke Rege lingen (WGR). Het Openbaar Ministerie is be last met de coördinatie bij het opzetten van een effectieve en efficiënte handhavingsorgani- satie. Deze sturende functie van het Openbaar Ministerie laat, zo constateren de onder zoekers, nog te wensen over en moet beter uit de verf komen. Zonder uitzondering stellen ge meenten dat de bestuurlijke aandacht voor milieu toeneemt en dat milieu speerpunt van beleid is. Wordt het draagvlak voor milieu afgemeten aan politiek-economische factoren, dan blijkt dat er grenzen zijn aan de mate waarin gemeenten prioriteit geven aan de milieu- wethandhaving. Ook klagen de meeste gemeenten over onder bezetting van hun milieu diensten, ondanks meer be stuurlijke aandacht voor het milieu-vraagstuk. Prioriteiten Gemeentelijk milieubeleid legt, zo stellen de onderzoe kers, meer prioriteit bij het verlenen van vergunningen dan bij het handhaven. Onder bezetting, nadruk op het verle nen van vergunningen en het meespelen van politiek-econo mische factoren heeft voor de politie soms tot gevolg dat ge meenten niet enthousiast zijn om met de politie samen te werken. Gedoogsituaties bestaan in al le gemeenten en komen voor namelijk voort uit een achter stand in het verlenen van ver gunningen. Afstemming In bijna alle bij het onderzoek betrokken gemeenten is sprake van afstemmingsproblemen, vooral tussen bestuurlijke en strafrechtelijke handhaving. Geconstateerd is door de on derzoekers dat men soms niet op de hoogte is van handhaven de taken en activiteiten van an dere partners in het handha- vingsnetwerk. Gevolg hiervan is dat men regelmatig in el- kaars vaarwater terecht komt. Omdat politie- en WGR-regio's meestal niet samenvallen ver wachten veel ondervraagden dat in de nieuwe politie-orga- nisatie de prioriteitenstelling, afstemming van plannen en coördinatie grote problemen met zich zal brengen. OOSTERLAND - Vanavond, vrijdagavond, wordt in Oos terland een avondmarkt ge houden. De avondmarkt be gint om 18.00 uur. Naast zo'n 25 kramen staat ook een aantal attracties opgesteld. De avondmarkt duurt tot mid dernacht. ZWOLLE - De 52-jarige Am sterdammer die 2 augustus was aangehouden in verband met de dood van zijn 56-jarige vrouw, is op vrije voetèn ge steld. De raadkamer van de rechtbank Zwolle heeft hiertoe besloten omdat er onvoldoende gronden zijn de man langer in voorarrest te houden. NEELTJE JANS - Het laatste weekend van augustus houden het Zeeuws landschap en Na tuurmonumenten ook alweer de laatste excursies van dit jaar op Neeltje Jans. Op zater dag 29 en zondag 30 augustus om 10.00 uur vertrekt de gids bij de kassa's van de Delta Ex po. De wandeling door het na tuurgebied duurt ongeveer 2lh De aanleg van Neeltje Jans was nodig om de kering in de Oosterschelde te kunnen ma ken. Op een deel van het voor malig werkeiland is een na tuurgebied gerealiseerd. Zo hebben Zeeuws Landschap en Natuurmonumenten er reeds een duinlandschap aangelegd. Het is de bedoeling dat in het najaar een slufter wordt aange legd. Zeewater kan dan via een soort slurf' achter de duinen komen. Nadat deze landschap pen zijn nagemaakt mag de na tuur het werk overnemen. De dieren moeten vanaf nu van zelf op het gebied afkomen. De duinen raken inmiddels lang zaam begroeid. Steeds meer verschillende soorten planten vinden er een plek en ook steeds meer vogels weten het gebied te vinden. De natuur is dus volop in ont wikkeling op Neeltje Jans. Via de excursies van het Zeeuws Landschap en Natuurmonu menten kan het publiek met ei gen ogen ontdekken hoe de na tuur stap voor stap het gebied verovert. BROUWERSHAVEN - Ondanks een positieve uitspraak van de Raad van State, lijkt er nog geen einde te zijn gekomen aan de problemen van de ULV-vliegclub Brouwershaven. „Als we met een ultra licht vliegtuig de lucht in gaan lopen we de kans bekeurd te worden door de Rijksluchtvaartdienst", aldus de voorzitter van de vliegclub L. Borsje uit Burgh-Haamstede. Hij vertelde dat de vliegclub overweegt om dat tocht te doen om een proefproces uit te lokken. Ruim een maand geleden stel- de de Raad van State in haar uitspraak vast dat de Rijksluchtvaartdienst in 1989 onterecht de ontheffing introk die zij eerder had verleend aan de Vliegclub Brouwershaven. Die ontheffing maakte het de leden van de vliegclub (aan vankelijk) mogelijk om gedu rende 1989 vanaf het ULV- viiegveld bij Brouwershaven op te stijgen voor vluchten bo ven Schouwen-Duiveland en omgeving. Na enkele maanden trok de Rijksluchtvaartdienst de vergunning weer in omdat men van mening was dat de ul tra lichte vliegtuigen hinder veroorzaakten. Een september 1989 werd het ULV-vliegveld gesloten. De vliegclub tekende bij de Raad van State bezwaar aan tegen de het intrekken van de onthef fing door de Rijksluchtvaart dienst en een maand geleden, eind juni 1992, deed de Raad uitspraak: de ontheffing zou onterecht zijn ingetrokken door de Rijksluchtvaartdienst. De leden van de, inmiddels van vijftig naar dertig leden uitge dunde, vliegclub brachten di rect het ene ULV-vliegtuig dat men nog over had (het andere werd verkocht) in gereedheid en wilden de lucht in gaan. „We wilden dat doen op basis van de vergunnig die in 1989, zoals nu blijkt uit de uitspraak van de Raad van State, door de RLD onterecht Werd ingetrok ken", aldus de voorzitter van de vliegclub L. Borsje. Maar de Rijksluchtvaartdienst was het daar niet meer eens. Men wees het bestuur van de vliegclub er op dat op basis van artikel 14 van de luchtvaartwet de ont heffing om te mogen Vliegen jaarlijks opnieuw moet wor den aangevraagde Inplaats^ van een ontheffing voor 1989 zou de vliegclub nu een ontheffing voor 1992 nodig hebben om te kunnen vliegen. De Rijksluchtvaartdienst liet aan de vliegclub weten dat men niet van plan was die be nodigde ontheffing voor 1992 te verlenen. Dit omdat de ULV's de rust in het gebied rondom Brouwershaven te veel zouden verstoren. De heer Borsje is het met die afwijzing niet eens. „Wij verwachten nog een brief van de RLD waarin precies staat waarom we geen onthef fing krijgen om te kunnen vlie gen. Maar wij zijn het er niet meer eens dat we met de ULV's de rust en orde verstoren". Omdat de ULV-vliegclub toch van de Rijksluchtvaartdienst afhankelijk is voor een jaar lijkse ontheffing, wil men de dienst niet provoceren door toch de lucht in te gaan. „We proberen via overleg met de RLD tot overeenstemming te komen". Formeel zouden de clubleden volgens de heer Borsje op grond van de uit spraak van de Raad van State ULV-vluchtèn kunnen' uitvoe ren. „Wanneer we de lucht in gaan zou de RLD ons kunnen bekeuren. Maar dan kunnen wij weer een proefproces uit lokken om te bewijzen dat men ons onterecht een ontheffing weigert. Ik denk dat we daar bij een goede kans zouden ma ken". Oplossing door goed overleg Een dergelijke rechtszaak zou de vliegclub ook het nodige geld aan juridische bijstand kosten. „En we zijn als club op dat gebied noodlijdend". Mede daardoor kiest men er voor om via goed overleg met de Rijksluchtvaartdienst tot een oplossing te komen. ZIERIKZEE - „Vroeger waren wel vijf laden van een meter bij een meter nodig om alle gegevens op te slagen die nu in deze paar kleine printplaatjes zitten". De heren F. Spierings uit Eindhoven en J. Bakker uit Oud-Beijerland waren vol enthousiasme over het geavanceerde elektronische Ahlborn orgel dat zij donder dagmiddag in de Grote kerk te Zierikzee installeerden. Het instrument wordt tot en met december van dit jaar gebruikt als vervanging voor het grote Kam van der Meulen-orgel dat in de kerk een prominente plaats in neemt maar de ko mende tijd niet gebruikt kan worden vanwege een restauratiebeurt. Het nieuwe orgel geavanceerd. Marijke Folkertsma). .Maar de klank van een pijporgel kun je er nooit uithalen. (Foto: Het elektronische Alborn orgel dat vanuit Duitsland naar Zie rikzee werd overgebracht is ook een heel bijzonder instru ment. Volgens de heer Spie rings zo bijzonder dat er op de hele wereld maar enkele van bestaan en het instrument in de Grote kerk het eerste is dat in Nederland wordt geplaatst. „Het is een digitaal gesampled orgel dat is vervaardigd vol gens de laatste nieuwe technie ken. Dat houdt in dat men er voor het eerst in is geslaagd om de pijporgelstemmen apart op te nemen. Dat is een wezenlijk verschil met eerdere elektroni sche orgels. Het geeft de orga nist namelijk de vrijheid om per register te intoneren". ,Via een computer werd de klank van het instrument bij de importeur in Weert, waar de heer Spierings als adviseur klassieke orgels werkzaam is, aangepast aan de klank van het Kam van der Meulenorgel en de akoestiek in het kerkge bouw. „Het Kam van der Meu lenorgel heeft een heel roman tische intonatie. Die hebben we via een diskette in het interne geheugen van de computer in het elektronisch orgel aange bracht. Verder zijn natuurlijk de volumes van de registers op elkaar afgestemd". Ondanks al die moderne snuf jes kan het elektronisch Ahl born orgel volgens de heren Bakker en Spierings nooit de klank produceren die het Kam van der Meulen orgel voort brengt. „Daar komen de klan ken uit elke orgelpijp apart en bij het elektronisch orgel komt de klank uit twee geluids boxen". Het gaat om twee boxen van 300 watt die in sep tember worden aangevuld met nog eens twee van dergelijke boxen. Het Ahlborn orgel is door de Hervormde gemeente uit Zie rikzee, die het kerkgebouw ge bruikt voor haar diensten, naar de Grote Kerk gehaald. Aanstaande zondag wordt het tijdens de zondagsdienst voor het eerst bespeeld door orga nist C. Fierloos. Omdat men zo goed mogelijk gebruik wil ma ken van het bijzondere orgel, dat is geleverd via de kla vierspecialist in Bruinisse waar de heer Bakker werk zaam is, vinden de komende maanden ook een aantal con certen plaats. Zo komt half september de or ganist Everhard Zwart (de zoon van Willem Hendrik Zwart) uit Kapelle naar Zierik zee om een concert te geven op het orgel. Naar verwachting wordt het Ahlborn orgel ook in 1994 gedurende een periode in de kerk geplaatst wanneer de tweede fase van de restauratie van het Kam van der Meulenor gel wordt uitgevoerd. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 Verwachting t/m dinsdag 25 augustu WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuidw. 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidw. 5 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 22 aug, Zon op 06.35, onder 20.48 Maan op onder 16.44 23 aug.Zon op 06.36, onder 20.46 Maan op 00.28, onder 17.40 24 aug.Zon op 06.38, onder 20.44 Maan op 01.34, onder 18.25 Nieuwe Maan: 28 aug. (04.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De westelijke stroming houdt aan, en dat betekent een aan houdend grote regenkans. Boven dien is de luchtvochtigheid erg hoog en in de nacht en ochtend zijn er dan ook enkele mistbanken te ver wachten. De minimumtemperatuur ligt rond de 13 graden. Morgen blijft het opnieuw niet droog, met vooral in de middag enkele buien. Wolken velden die bij een oude storing ho ren bepalen verder het beeld, maar als die naar het oosten zijn verdwe nen, kan er na de middag naast de buien ook op wat zon worden gere kend. De middagtemperatuur wordt ongeveer 21 graden. De wind die eerst zwak variabel is, neemt over dag toe tot matig, kracht 3 4 en waait dan uit zuidelijke richtingen. OUWERKERK/OOSTER- LAND - In twee winkels op het eiland is gisteren, donderdag, ingebroken. Bij beide inbra ken bestond de buit uit rookar tikelen. Tussen 01.00 en 06.00 uur werd ingebroken in de winkel van de heer B. uit Duiveland aan de Ringweg in Ouwerkerk. Diver se soorten shag en sigaretten werden ontvreemd. Het totale schadebedrag is onbekend. Tussen 01.30 en 07.30 uur werd er eveneens ingebroken in een winkel* aan "de St Joostdijk in Oosterland. Ook in deze wiit- kei, eigendom van de heer B. uit de gemeente Duiveland, werden diverse soorten sigaret ten meegenomen. De totale schade die de eigenaar heeft geleden door de inbraak is vooralsnog niet bekend. De heer S. uit Stein bemerkte woensdag dat zijn auto die ge parkeerd stond op de Brou- wersdam was opengebroken. Bij de inbraak, die plaatsvond tussen 13.30 en 18.00 uur, werd een autoradio en een jack ont vreemd. Totaal schadebedrag Is nog niet bekend. ZIERIKZEESCHE® NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 1730 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertfjden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3