Vijftig jaar samen Expositie muntvondsten in het Stadhuismuseum 29 augustus open dag bij fruitteler Van de Maas nieuws In kader van Numismatisch Jaar Versnelde huisvesting asielzoekers Verkoop fietsen weer op record hoogte Heusdense brug volgend jaar naar Suriname 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het echtpaar Fondse-Stoel uit Kerkwerve ontmoette elkaar via een koopman. Foto: Joop van Houdt). KERKWERVE - Afgelopen dinsdag was het precies vijftig jaar geleden dat A. Fondse en N. W. Stoel el kaar in het geboortedorp van mevrouw, Haamstede, het ja-woord gaven. Het gouden jubileum viert het echtpaar vrijdag in Kerkwerve, het dorp waar de heer Fondse werd geboren en waar men het grootste deel van het huwelijksleven woonde. De heer en mevrouw Fondse ontmoetten elkaar indertijd via een boodschap die de heer Fondse meegaf aan een koop man die zowel in Kerkwerve als in Haamstede langs de deu ren ging. ,,Hij liet vragen of hij mij eens kon spreken en dat heb ik toen maar gedaan. Zo is het begonnen", herinnert de gouden bruid zich nog goed. Het echtpaar Fondse verhuisde in de loop van vijftig jaar de nodige keren. Na enkele maan den te hebben ingewoond bij de moeder van de bruid, woonde men even in Kerkwerve om daarna een woning aan de Boe- renweg te Zierikzee te betrek ken. Vanwege de oorlog ver bleef men tussen 1941 en 1945 in Utrecht, Bloemendaal en Groningen. Tot de ramp in 1953 woonden meneer en mevrouw Fondse bij de vuurtoren in Haamstede, vervolgens in Kerkwerve, in Noordwelle en weer in Kerkwerve. Na een ge dwongen verblijf vanwege de overstromingsramp in Schie dam, Delft en Westkapelle keerde men terug naar Haam stede, van waaruit het echtpaar met hun kinderen naar Kerk werve terug keerde. Daar woont men inpriddels al 37 jaar. De heer Fondse werkte al die jaren als landarbeider en als arbeider in een n^elkfabriek en bij het leggen van buizen. De heer en mevrouw Fondse kre gen acht kinderen waarvan er vier nog op Schouwen- Duiveland wonen. Ze hebben negen kleinkinderen, waarvan er een is gestorven en tot nu toe werd een achterkleinkind ge boren. Hoewel 81-jarige me vrouw Fondse niet meer zo goed ter been is en ook de heer Fondse op zijn 85e jaar wat minder goed uit de voeten kan, woont het echtpaar nog steeds zelfstandig in hun huis aan de Briekerkestraat. De gouden bruidegom werkt nog graag in de tuin en gaat af en toe een rondje fietsen, mevrouw Fond se houdt van lezen en breien. Het echtpaar is nog steeds ge lukkig met elkaar. „We hebben niks te klagen. Vijftig jaar is een hele lange tijd en de kinde ren komen ook altijd langs". Het gouden huwelijk wordt morgen, vrijdag 20 augustus gevierd met een receptie in het dorpshuis 't Zuudénde in Kerk werve. Tussen 16.30 en 18.00 uur kan iedereen die dat wil daar het echtpaar Fondse feli citeren. Daarna vindt in beslo ten kring een familiefeest plaats. ZIERIKZEE - Nu het grootste gedeelte van de munten- en penningencollecties van de Zeeuwse mu sea is geïnventariseerd en ter gelegenheid van het feit dat 1992 is uitgeroepen tot Numismatisch Jaar wordt in september aandacht besteed aan Zeeuwse muntvondsten. In verschillende musea, waaronder ook het Stadhuismuseum van Zierikzee worden in totaal zes verschillende tentoonstellingen rond deze muntvondsten gehouden. In Zierikzee is de munten- tentoonstelling van 4 september tot en met 4 okto ber te zien. Öok in Aardenburg, Sint An- naland, Veere en Vlissingen worden soortgelijke exposities gehouden die steeds de aan dacht op een bepaalde munt- vondst richten. Dit alles onder de gemeenschappelijke noe mer Schatten in de bodem. Voor het huisvesten van de moedertentoonstelling van dit project is het streekmuseum Het Land van Axel uitgekozen. Deze tentoonstelling wordt vrijdag 4 september 01A 16.00 uur geopend door gedeputeer de G. de Vries- Hommes. Voor afgaande aan deze opening zal het eerste exemplaar van de publicatie Schatten in de bo dem, Zeeuwse muntvondsten. Een boekje geschreven door Iris Ibussaint en Evert van Ginkel dat informatie geeft over de verschillende Zeeuwse muntvondsten. Dit tentoonstellingsproject dat •in de Zeeuwse Cultuurmaand wordt gehouden, wordt'georga niseerd door het Bureau pro vinciaal museumconsulent Zeeland en de Vereniging van Zeeuwse Musea. Aan het pro ject werken bovendien ook het Rijkmuseum Koninklijk Pen ningkabinet, het Provinciaal depot voor bodemvondsten en de Numismatische kring Zee land mee. Het project Schatten in de bodem, Zeeuwse munt vondsten richt zich op een breed publiek. In de centrale tentoonstelling in Axel komen opmerkelijke aspecten van verschillende muntvondsten aan de orde. Er wordt bovendien ingegaan op de motieven om geld te begra ven, het vinden van een schat en het beschrijven ervan. Ook geeft deze expositie, die na sep tember als reizende expositie verschillende musea aan zal doen, inzicht waar de munten vandaan komen en om welke munten het gaat. De expositie die in de septembermaand in Zierikzee te zien zal zijn, richt zich op een muntvondst hier ter plaatse. DEN BOSCH - De uitge versmaatschappijen Brabant Pers in Den Bosch en P.V. Jans sen in Gennep gaan samen een huis-adn-huisblad op zondag uitgeven in het oosten van Noord-Brabant. Het blad, dat vanaf oktober in vier edities zal verschijnen, krijgt een oplage van ongeveer 340.000. Beide uitgeversmaatschappij en hebben dat bekendge maakt. LEEUWARDEN - In de provin cie Friesland is woensdag avond rond half elf een schok gevoeld, gevolgd door een aan tal kleinere. Volgens H. Honde- ma van het KNMI gaat het niet om een aardbeving, maar waarschijnlijk om een geluids signaal. UTRECHT - De gemeente Utrecht en de woningbouwcor- paraties in de stad hebben woensdag besloten versneld woonruimte voor asielzoekers beschikbaar te stellen. Daar door ontstaat voor ontheem den uit het voormalige Joe- gaslavië ruimte in de asielzoe kerscentra. De gemeente Utrecht heeft het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur al eer der laten weten 335 asielzoe kers uit de landelijke asielzoe kerscentra binnen de gemeen tegrenzen te willen huisvesten. Van die toegezegde opvang plaatsen in het kader van de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA) zijn er inmiddels 260 be zet. De resterende plaatsen zouden eigenlijk pas in de loop van dit jaar en in 1993 beschik baar komen. Door de versnelde procedure kan dat al binnen drie maanden. Het aantal ROA-plaatsen wordt „gezien de bestaande woningnood in Utrecht" overigens niet ver groot. De gemeente heeft wel een aan tal grote particuliere woning- beheerders gevraagd woningen te verhuren voor de opvang van asielzoekers. Op dat verzoek heeft slechts één woningbe heerder positief gereageerd. De versnelde procedure levert dus indirect plaats op voor ont heemden uit het voormalige Joegoslavië. AMSTERDAM - In de eerste helft van dit jaar zijn in ons land 950.000 fietsen verkocht, aldus de RAI. Deze vereniging - verwacht dat de verkoop over het hele jaar op zijn minst de verkoop van vorig jaar zal evenaren. In 1991 vonden 1,33 mil joen fietsen hun weg naar de klant, een re cord. Inmiddelsheeft de Ne derlander gemiddeld 804 gulden over voor de nieu we fiets. Doorgaans, in meer dan 80 procent van de gevallen, wordt die gekocht in de vakhandel. De atb's, zoals terrein- fietsen of city bikes, zijn goed voor ongeveer 27 procent van de verko pen. De gewone fiets is goed voor ruim 50 pro cent en de racefiets voor bijna 10 procent. Andere fietsen, zoals kinderfiet sen en crossfietsen, zijn goed voor 12 tot 13 pro cent van de verkopen. BURGH-HAAMSTEDE - Op zaterdag 29 augustus, van 09.00 tot 17.00 uur, is het op fruitteeltbedrijven in heel Nederland open dag. In heel Zeeland zijn er maar twee bedrijven die worden opengesteld voor het publiek, op Schouwen-Duiveland één. Bij fruit teler M. K. van de Maas in Burgh-Haamstede kan een ieder die geïnteresseerd is kennismaken met alle facetten van het fruitteeltbedrijf. Het is gebruikelijk dat de open dag in de fruitteelt om de twee jaar wordt gehouden. Ieder be drijf in deze branche kan zich vrijwillig opgeven om mee te doen. Voor Van de Maas is het de derde keer dat hij meedoet. De belangstelling die de voor gaande keren werd getoond was zeer groot. Tussen de drie honderd en vierhonderd men sen wilden wat meer weten over het reilen en zeilen in het fruitteeltbedrijf. Gidsen Ook dit jaar verwacht de eige naar veel bezoek, al is het een beetje een nadeel dat de open dag dit jaar aan het eind van het seizoen valt. „We hopen toch op veel recreanten die ko men kijken, maar ook Schou- wen-Duivelanders die interes se hebben zijn van harte wei- kom", aldus Van de Maas. Sa men met enkele collega-fruitte lers wacht Van de Maas de men sen op in de schuur. Allereerst wordt hier uitleg gegeven over de opslag, het sorteren en de koeling van het fruit. Gesplitst in kleine groepjes maken de bezoekers samen met één van hun .gidsen' hierna een rond gang over de boomgaard. Een flinke wandeling want de heer Van de Maas beschikt over ruim tien hectare bouwgrond. Op zeven hectare worden zo'n twaalf rassen appels verbouwd de andere drie hectare zijn be stemd voor de peren. Een klein stukje grond is ingeplant met pruimenbomen. Allereerst maken de mensen kennis met een perceel dat net gerooid is. De palen voor de nieuwe bomen zijn al in de grond geslagen omdat de bo dem nu droog is. De eigenaar geeft uitleg over hoe de inplant van bomen, meestal in novem ber, plaatsvindt. Ook kan een kijkje worden ge nomen bij de machines die al len buiten staan opgesteld. Ui teraard wordt ook iets verteld over het snoeiwerk dat door het jaar heen de hoofdmoot van het werk vormt voor de fruitte ler. Milieubewust Een ander belangrijk aspect dat wordt behandeld is de be strijding van insekten die scha delijk zijn voor het fruit. Er is in de fruitwereld steeds meer een tendens op gang gekomen om milieubewust te telen en te bestrijden. „Dat maakt het werk van een teler er niet mak kelijker op. Zo werd vroeger met breedwerkende bestrij dingsmiddelen géwerkt waar bij in principe ieder insekt Dit jaar heeft M. K. van de Maas een goede oogst van peren en appels. (Foto: Marijke Folkertsma). werd gedood. Nu is er sprake van geleide bestrijding wat met zich meebrengt dat een te ler alle verschillende insekten- soorten en het bijbehorende middel moet kennen". Daarbij moet de teler in het kader van gewasbescherming ook verant woording afleggen over wat hij spuit, hoeveel en een motivatie waarom hij dat zo doet. Waar tegenwoordig ook mee wordt gewerkt is de uitzet van na tuurlijke vijanden. Op een aantal scheuten worden bij voorbeeld oorwormen en lieve heersbeestjes uitgezet. Deze vermenigvuldigen zich en be strijden schadelijke insekten als spint en roestmijt. Van de Maas vindt het een goede zaak: „Het via natuurlijke weg be strijden betekent natuurlijk een verlichting van de milieu belasting". Een ander schade lijk dier voor de fruitteelt is de muis. „Als ze met een stelletje zijn kunnen ze heel wat weg dragen", weet Van de Maas. Vandaar dat hij in enkele pere bomen een kistje heeft aange bracht waarin zich torenvalken gaan nestelen. Van de Maas weet dat er tijdens de open dag veel meer wordt gevraagd als dat hij en zijn col lega's in eerste instantie uitleg gen. „Het is voor ons erg leuk als mensen met verschillende vragen komen. Zo zijn er men sen die in de achtertuin een ap pelboom hebben staan en die iets meer willen weten over het snoeien van die boom". Maar de meesten willen toch wel wat meer weten over wat er in een jaar op het bedrijf gebeurt. En dat is niet niks, zo blijkt. Op een bedrijf met een normale oogst van zo'n 140 ton appels en 60 ton peren moet er door Van de Maas en zijn vader behoor lijk worden doorgewerkt. Al dat fruit belemmert de eige naar niet om zelf ook regelma tig een stukje fruit te nemen. „Bij de pruimen moet ik zelf wel eens uitkijken, daar eet ik er snel te veel van", lacht hij. ZIERIKZEE Expositie Van maandag 31 augustus tot en met zaterdag 5 september exposeren in Galerie De Een hoorn aan het Havenpark 14 in Zierikzee de kunstenaressen Petra Spek en Ria Annotee hun etsen. Openingstijden van de expositie zijn van 12.00 tot 18.00 uur. RENESSE Oud-papier Iedere vierde zaterdag van de maand halen leden van de mu ziekvereniging Luctor et Emer- go oud papier op in Renesse. Zij starten daarmee vanaf 08.30 uur. De bewoners wordt j vriendelijk verzocht het oud papier gebundeld aan de straatkant te zetten. KERKWERVE Yoga-cursus Vanaf september wordt in sportzaal De Werve te Kerk werve een cursus yoga gegeven. De lessen worden verzorgd door het centrum voor Yoga Rishi Cultuur en staan onder leiding van Bharathi Devi. Hij is verbonden met een van oor spronkelijke, authentieke yo- gaoorden in India en is door de regering van dat land uitgeno digd om actief deel te nemen aan de Wereld Yoga Conferen tie die in 1992 in India plaats vindt. Volgens de leermeester is yoga een levenswijze die men dagelijks toepast. Via de lessen werkt men aan de op bouw van een dergelijke le venswijze en krijgt men in structies om yoga op de juiste wijze toe te passen. De cursus sen vinden zowel 's avonds als overdag plaats. Belangstellen den kunnen voor nadere infor matie of voor deelname aan de cursus telefonisch contact op nemen via 01110 - 14018. NCVB jaarprogramma De Nederlandse Christen Vrou wen Bond afdeling Kerkwerve heeft haar jaarprogramma 92/93 samengesteld. Tfenzij an ders vermeld beginnen de afde lingsavonden om 19.45 uur. De ze worden gehouden in het .dorpshuis 't Zuudende aan de Beatrixstraat in Kerkwerve. Op dinsdag 1 september gaan de dames richting Middelhar- nis waar het Rien Poortvliet- museum wordt bezocht. Op woensdag 16 september geeft mevrouw Reinhoudt een toe lichting op het financiële pro ject van de bond in Pakistan, terwijl op 21 oktober de heer Kleinepier voorlichting komt geven over homeopathische ge neeswijze. Voor 2 november staat er een extra avond inge pland en wordt er een bezoek gebracht aan beauty farm De Stern in Noordgouwe. Een vi deopresentatie over het onder werp dementie wordt gegeven op 18 november. De jaarlijkse kerstavond is dit maal op 16 de cember. Op 20 januari in het nieuwe jaar zijn ook de echtge noten van de vrouwen welkom. Deze avond wordt verzorgd door het sleep- en bergingsbe drijf Smit-lhk. De jaarverga dering is op 17 februari en de streekvergadering op 17 maart in Zierikzee. Op 21 april wordt Braber Europatuin bezocht en in mei wordt het reisje gehou den. De bestemming is voorals nog niet bekend. Op 9 juni wordt er gesproken over het aandachtsveld Vrouwen in Eu ropa. Met name de vraag wat de eenwording van Europa in houdt voor de land- en tuin bouw komt aan de orde Alles dames zijn van harte welkom op de afdelingsavonden, ook zij die geen lid zijn en geïnte resseerd zijn in een bepaald on derwerp. OOSTERLAND Koorrepetities Op maandagavond 24 augustus start de Christelijke gemengde zangvereniging Vooruitgang zij ons streven uit Oosterland weer met haar repetities. Deze beginnen om 19.45 uur en du ren tot 21.45 uur. Nieuwe leden zijn welkom de repetities bij te wonen. GOES Para Norma In de Zeelandhallen in Goes wordt op 5 en 6 september een manifestatie gehouden over bovennatuurlijke verschijnse len. alternatieve geneeswijzen, voeding, cursussen en spiritue le vakanties. Deze manifestatie wordt beide dagen omlijst door acht leningen. De onderwerpen van deze lezingen zullen onder andere zijn: Rebirthing cn ki- nesiologie, dromen en duidin- gen, bandstemmen met demon- stratie, algemene informatie parapsychologie en helderzien de waarnemingen. Daarnaast worden in tweedemo-ruimtes lezingen gehouden over de nieuwe Mariëlle therapie, Shi- therapie, gebruik van het ge boortewoord en teken, gebruik van de kleurenkalender, Sja manisme en Ufo-onderzoek. De openingstijden van de ma nifestatie zijn van 10.00 tot 18.00 uur. MIDDELBURG Slotconcert Het laatste orgelconcert van de zomeravondserie die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe kerk in Middelburg wordt georganiseerd, vindt plaats op dinsdag 25 augustus om 20.00 uur en wordt gegeven door de Kampense organist, Klaas Jan Mulder. Traditioneel is het programma van dit con cert samengesteld uit verzoek nummers. Het aantal aanvra gen dat in de loop van de serie is binnengekomen overtreft de duur van het programma, zo dat de organist een keuze heeft moeten maken uit de meestge- wenste composities. Achtereen volgens zijn dit: Inleidend ko- raalspel, K. J. Mulder; Passa- caglia en fuga in c, Bach; Fan tasia a gusto italiano in F, Krebs; Allegro de concert in F, Handel; Toccata in f, Driffill; Basso Ostinato, Arensky, Scherzo uit symphonie IV, Wi- dor; Sonata da chiesa, Andries- sen. Besloten wordt met een fi nale over Gezang 300 met sa menzang van het koraal. VEERE Glas-in-lood-expo In het kader van de Zeeland Cultuurmaand wordt van 1 september tot 5 oktober in de Grote Kerk van Veere een glas- in-lood tentoonstelling gehou den. Titel van de expositie luidt Het Schoone Raam. De glas-in-lood ramen zijn afkom stig uit de glasbranderij Plas- schaert-De Nood en co uit Vee- re. Drs Carine Hoogveld, hoofdredactrice van het over zichtswerk Glas-in-lood in Ne derland 1817-1968, verricht de officiële opening. Deze ope ning wordt opgeluisterd ,met muziek van A. A. Plasschaert en A: Kummer. De tentoonstel ling werd financieel mogelijk gemaakt door een bijdrage van de Provincie Zeeland en de Stichting Delta Cultureel. Openingstijden: van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. LEPELSTRAAT Motortoertocht Voor de derde keer organiseert de Motorsportvereniging Op- hemert een toertocht in de pro vincie Zeeland en wel op zon dag 30 augustus. De afwisse lende route voert over de smal le en slingerende weggetjes en dijkjes in Wést-Brabant en Schouwen-Düiveland. De leng te van de route bedraagt onge veer 170 kilometer. De start is bij café Leonita in Lepelstraat tussen 10.00 en 12.00 uur. DEN BOSCH - De inmiddels gesloopte stalen brug over de Bergsche Maas bij Heusden, zal in 1993- worden verscheept naar Suriname. De provincie Noord-Brabant stelt 120.000 gulden beschikbaar voor het montage-gereedmaken van de gesloopte brugdelen. De pro vincie heeft dit donderdag be kendgemaakt. De brugdelen, die nu nog in ons land liggen opgeslagen, gaan in Suriname deel uitma ken van een vaste oeververbin ding over de Coppenamerivier. Die rivier vormt een opstakel in de belangrijkste oost- westverbinding in Suriname. Transport over de 1700 meter brede Coppename vindt alleen bij daglicht plaats met een ou de veerboot, die vaak buiten bedrijf is. Suriname denkt met een vaste oeververbinding de infrastructuur aanzienlijk te kunnen verbeteren. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Donderdag 20 augustus, 19.30 uur ds. A. P. van der Meer, bediening Heili ge Doop.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6