Jan van Munster; eerste exposant in project Tussen hemel en aarde DE IMMETJES-HOEVE Onderhoudende film: My Cousin Vinny .Na San Diego en Los Angelos nu in Bewaerschole ïtick Dean erug aar USA 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kunstenaar Jan van Munster bij zijn werk Noli me tangere. (Foto: Marijke Folkertsma). bekend i: Het zwart stalen ob ject is ger>emd naar een passa ge uit het évangelie van Johan nes waariijezus na zijn verrij zenis tege Maria Magdalena zegt dat zehem niet aan moet raken. Dat geldt dk .voor het object van Van Muster, waarvan de kop door ml del van de lucht vochtigheid ét het gebruik van een compressy in twee uur tijd van gitzwart vit wordt door dat zich een \ag ijskristallen op het boVnste gedeelte vormt. Wie dahroces ziet voelt de neiging in ^ih opkomen om de ijsmassa aa! te raken. Dit mag echter nietimdat het pro ces daarmee vestoord wordt. Het mysterie vgj de ijskristal len moet een myterie blijven, waardoor het objct, hoe sober ook op de een of {adere manier aantrekkingskraht uitoefent op de toeschouwt Anderzijds houdt het diézeUe toeschou wer op een afst^d, hetgeen een spanningsvitd veroor zaakt. Ook de twe andere ob jecten met als titelpe perfecte sneeuwbal en de pjrfecte ijs- kuub werken volgen hetzelfde procédé. BURGH-HAAMSTEDE - De lijst van exposities is lang én vooral ook internationaal. In Amerika, Duitsland, België, Zwitserland maar ook in mu seum Boymans van Beuningen en in Kröller-Muller was het werk van Jan van Munster uit Noordgouwe eerder te zien. En terwijl zijn agenda alweer een af spraak voor een nieuwe expositie in New York laat zien, krijgen enkele objecten van Van Munster nu een tijdelijk onderkomen in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Van zaterdag 22 augustus tot en met 19 september is zijn werk daar dagelijks (met uitzondering van zondag) te zien tussen 13.30 en 16.30 uur. Jan van Munster die woont en werkt in Noordgouwe bijt de spits af van zes beeldend kun stenaars die in het kader van het expositieproject Tussen he mel en aarde tussen 22 augus tus '92 en 13 november '93 in de Bewaerschole zullen expose ren. Een project dat naast de zes verschillende exposities ook de uitgave van een tweetal boeken bevat. De, ondanks het oprukkende toerisme, nog altijd direct merkbare invloed van de na tuur is de grondgedachte, waaruit Marinus van Dijke, zelf beeldend kunstenaar en bestuurslid van de Stichting Westerschouwen Cultureel het idee van een meerzijdig project heeft uitgewerkt. Als een soort ode aan de natuur in deze om geving. In het project kunnen de beeldend kunstenaars ieder op eigen wijze hun binding met en bewondering voor de natuur tot uitdrukking brengen. Facet Elk van hen belicht in zijn werk een bepaald facet van die natuur, waardoor hij gefasci neerd is. Voor Jan van Munster is dat bijvoorbeeld energie maar dan wel in allerlei bete kenissen. Toine Horvers, de tweede expo sant die van 26 september tot en met 24 oktober in de Be waerschole exposeert legt het accent daarentegen bij bewe ging in de ruimste zin des woords, terwijl ook interpreta ties van verschijnselen als zwaartekracht en groei in de verschillende exposities zijn uitgewerkt. Door deze uiteenlopende as pecten samen te voegen ont staat een totaalbeeld van de veelzijdige natuurlijke omge ving. kale ruimte Het begin van dit project wordt ingeluid met een expositie van een drietal ijs-objecten van Jan van Munster. Daarvoor is het interieur van de Bewaerschole ontdaan van allerlei details en zelfs de verlichting is tijdelijk verwijderd. Dit op verzoek van de beeldend kunstenaar voor wie een kale ruimte de meest ideale expositieruimte is. Hoe wel Van Munster onder de in druk bleek van de schoonheid van deze vroegere school vond hij de ruimte naar zijn zeggen toch iets te gerenoveerd naar zijn smaak. In de inmiddels kale ruimte zijn vanaf 22 augustus drie ijs- objecten van de man uit de om geving van Noordgouwe te zien: objecten van koper/staal en een compressor. Deze drie objecten met een uiterst sobere vormgeving vallen onder de noemer energie, een thema waarmee Jan Munster zich na het afronden van zijn opleiding aan de Academie voor Beelden de Kunst (in Rotterdam en Am sterdam) steeds heeft bezigge houden. Na jaren biedt dit thema hem nog altijd voldoende inspiratie voor zijn werk. Op zich is dat niet vreemd gezien de ruime invulling die aan het be grip/verschijnsel te geven is. Electriciteit, opgewekte warm te of koude en radioactiviteit; het zijn allemaal aspecten van het begrip energie. Naast deze puur natuurkundige betekenis kan het eveneens de geladen heid aangeven die soms tussen mensen onderling of tussen de mens en zijn omgeving merk baar is. Maar ook tussen een beeld en zijn omgeving kan zich volgens Van Munster een zekere geladenheid voordoen, die de uitwerking van een beeld op de toeschouwer kan versterken maar ook teniet kan doen. Als voorbeeld noemt hij een klassiek beeld in een verkeerde omgeving. „Zoiets werkt niet". Hoewel energie dus al jaren hét thema van Van Munsters objec ten is, heeft hij in de loop der jaren de accenten van tijd tot tijd vvat verschoven. In z!ijn eer ste jaren als beeldend kunste naar was Van Munster vooral geboeid door vruchtbaarheid als bron van alle leven. In deze periode gaf Van Munster onder meer door middel van zijn lin- gamsculpturen een meer mys tieke invulling aan het begrip energie. Daarnaast heeft Van Munster het begrip energie ook vorm gegeven in verschillende licht- sculpturen en -installaties van neon en staal die vaak in op dracht tot stand zijn gekomen, zoals onder meer de licht effecten voor de nieuwe Rotter damse Schouwburg. In princi pe werkt Van Munster echter het liefste uit de vrije hand en dan met zwart/wit. Niet alleen omdat hierdoor het accent op de vorm komt te liggen en de geladenheid van het object on gehinderd tot zijn recht kan ko men ,maar vooral ook „omdat kleuren te veel aan mode on derhevig zijn". Noli me tangere Drie van die zwartwit objecten zijn vanaf zaterdag 22 augustus in de Bewaerschole te zien, waarvan de Noli me Tangere (raak me niet aan) het meest -Veinig in g >m lang Deze drie objecten aantal maar genoeg Vm lang naar te kijken- zijn vaiaf zater dag 22 augustus tot eimet 19 september in de BewaVsehole te zien. Daarna verhult Van Munster zijn werk nas- New York waar hij eind dit jat aan een groepsexpositie deel neemt. Volgend jaar héét hij daar ook een solo-exposije. Boek De officiële opening van et project Tussen Hemel en Aade is zaterdag 29 augustus tus^n 15.00 en 17.00 uur. Tijdens d$e bijeenkomst in de Bewaerschj- le wordt het eerste deel van eea begeleidend boek gepresei. teerd. In dit deel, waaraan on der andere Frans Beekman uil Zierikzee heeft meegewerkt wordt nader ingegaan op de re latie beeldende kunst én na tuur, terwijl Beekman een wandeljng van Duinhoeve tot Verkilkkërstrand béschrijft'. Deel 2 dat volgend jaar okto ber/november verschijnt zal de resultaten en conclusies van exposanten bevatten bewerkt door Graham Birtwistle, hoog leraar kunstgeschiedenis aan de VU van Amsterdam. Behal ve Jan van Munster werken voorts de beeldend kunste naars Tbine Horvers (van 26 september tot en met 24 okto ber); Hans van der Pennen (van 3 april tot en met 1 mei '93); Sjoerd Buisman (van 8 mei tot en met 5 juni'93); David Vande- kop (van 11 september tot en met 9 oktober '93) en Waldo Bien (van 16 oktober tot en met 13 november '93) aan het pro ject mee. Tussen Hemel en Aar de is financieel mogelijk ge maakt door een gift van 20.000 gulden van hét Prins Bernhard Fonds en subsidies van provin cie 25.000) én gemeente Wes terschouwen 5000). Ook Bo- hemen Resorts heeft financiële steun toegezegd. AMSTERDAM - KLM en Japan Airlines (JAL) gaan mogelijk met elkaar samenwerken om dat JAL van Schiphol de spil in een eigen intra-Europees route net wil maken. Vrijdag- 21 augustus néoerland 3 Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 73 Sofie is lid van de zangvereniging. Trees, die ook lid is, heeft verteld dat dat eerst nogal haken en ogen gaf. Bram en zijn vrouw zijn katholiek en in de vereniging zitten een paar Her vormden óp Gereformeerde grondslag. Die wilden liever dat ieder maar op zijn eigen stukje bleef. Vrouw Dijks hoorn had geprotesteerd, maar ze had den Sofie tóch genomen. Vrouw Spaans, de presidente, was te keer ge gaan en had gezegd dat het nou meer es uit moest wezen met die verdeeldheid in het dorp. En tegen vrouw Spaans van 'de Willemshoeve' kun je niet op, die heeft tien woorden voor één. Ach, die wijven ook met hun gezanik Geert kent het lied niet, maar hij vindt het mooi, de tekst en de wijs en dèn die stem 'Allez manneke, wè staot ge daar on- neuzel te kieken? Of ge een wonder heb mogen aanschouwen 'Niet aanschouwen, wel gehoord', zegt Geert lachend. 'Wat kun jij mooi zin gen, Sofie. En ik vond het een mooi vers ook'. 'Het is nog een liedeke van mijn moe der, het wordt nog vaak bij ons in de streek gezongen. Maar kom er toch effe in, je hebt niet buiten te blijven staan'. Geert stapt over de drempel, voor het eerst sinds Bram en de vrouw hier wo nen. Hij had er nooit een boodschap. Het valt hem op dat het hier kraakhel der is, Griet heeft niet te veel gezegd. Helder en ènders. Er staan rotanstoe- len en hier en daar ligt een felgekleurd kussen, het is alles kleur wat je hier ziet. Bij hem thuis op de Immetjes- Hoeve is het zo stemmig, zo grijs, be halve dan op Doortjes kamer. Op de vensterbanken staan rijkbloeiende planten, die wondermooi afsteken te gen de witbepleisterde wand, waarop foto noch schilderijtje valt te ontdek ken. Een kleine crucifix met een goed- gesneden houten corpus hangt boven de schoorsteenmantel; accentueert even dat hier katholieke mensen wo nen. 'Schoon, hè manneke? Dat komt nog uit Oostenrijk. Van beelden enzo houd ik niet. Bij ons thuis stonden de heilige Jozef en de Maagd Maria met het Kin- deke en de heilige Antonius onder de stolp op de linnenkast. Zo lelijk, hè al lemaal fondant. En op een zondagoch tend na de hoogmis danste ik met mijn vrijertje op de muziek van de grammo foon, een antieke nog, met een hoorn. Om je zót te lachen, want hupsakee daar kwamen ze alle drie naar bene den, de heilige Jozef en Maria en Anto nius. Aan gruzels, hè? Maar het was net of ik hoorde lachen en of er iemand riep: 'Goed gedaon, Sofieke, want wat waren we lelijk hè?' Maar ik heb wel van ons vader op d'n blote gehad, ik zal een jaar of vijfiten zijn geweest, later deed ons vader dat niet meer, toen wa ren we te groot'. Geert luistert verbaasd. Wat praat deze vrouw ènders. Vader Jasper heeft hem Geert ook wel eens over de knie genomen, en dan streek hij het broekje ook naar beneden, maar daar zwijg je toch over. Hij hoort het Marja al zeg gen: 'Mijn vader sloeg me op mijn blo te Nou ja, Sofie is nou eenmaal So fie, ze flapt er maar van alles uit, an ders dan de mensen hier. 4 'Kijk, een warm bakske', ijvert Suiie. 'Ja, maar ik ben hier niet om koffie te drinken', protesteert Geert, maar hij is bij Sofie aan het verkeerde adres. Haar kleine bruine hand drukt zacht zijn arm, donkere smeulende ogen kijken hem aan. 'Allez Geert, vraog ik nou zo- veule? Da kan ge me toch nie weigere, ee?' Geert sluit even de ogen. Er gaat iets van deze vrouw uit wat hij niet onder woorden kan brengen. Je kunt je niet tegen haar verzetten. Het moet er zo een zijn over wie hij wel eens heeft ge lezen: gevaarlijke vrouwen die grote mannen tot wandaden brachten, mai- tresses van koningen en hoogwaardig heidsbekleders. Er is iets in hem dat hem tegen deze vrouw waarschuwt en toch zegt ze of doet ze niets dat niet door de beugel kan. (wordt vervolgd) nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.44 uur Young Ramsay, Australische serie. 17.33 uur Parker Lewis, Ameri kaanse comedyserie. 17.59 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.27 uur Ja, natuurlijk extra, natuurdocumentaire. 19.00 uur Cosbyshow, comedy serie. 19.28 uur Zo vader zo zoon, spelprogramma. 20.00 uur Journaal 20.26 uur The girl in a swing, Engelse speelfilm. 22.26 uur Spiegels, talkshow. 23.05 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.28 uur Dokument: De laat ste dag van..., serie documen taires. 23.57 uur Miniatuur. 00.05 uur Journaal. nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur Stuntmasters, serie programma's over stuntwerk. Afl. 2. 19.06 uur Ministars, serie pro gramma's waarin kinderen speciaal voor hen gemaakte Nederlandse teksten zingen op hits van vandaag. 19.33 uur America funniest ho me video's, Amerikaanse ama teurvideofilms 19.58 uur Beach volleybal, kwalificatietoernooi voor de masters. 20.27 uur TV dokter, medische tips. Herh. 20.29 uur Karaoke, programma waarin Sjoukje Smit nietsver moedende mensen uitnodigt om een liedje te zingen. 20.55 uur Stank voor dank, vervolg op de Engelse comedy serie Wordt u al geholpen? 21.30 uur Vrijdag Robinson, programma over schijn en wer kelijkheid in onze wereld. 22.15 uur TROS Triviant Olympia, spelprogramma. 23.05 uur In the heat of the night, Amerikaanse serie. 23.50 uur Longstreet, Ameri kaanse speelfilm. 01.08 uur Journaal 08.55, 13.00 en 18.40 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Honeymooners, comedy-serie. 19.22 uur De vallei, soapserie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Noordeinde - Zuid einde, film over een 6 jongeren uit Grootschermer en de ver wezenlijking van hun toe komstverwachtingen 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden rtl 4 06.55 uur RTL 4 Nieuws 07.00 uur Cartoon 07.25 uur RTL 4 Nieuws 07.30 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Operation Petticoet. Amerikaanse serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel programma. Herh. 09.35 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.20 uur Hitbingo. Presenta tie: Irene Moors en Carlo Bosz- hard. (Herh.). 11.20 uur Onopgeloste myste ries. Amerikaanse docu drama. 12.10 uur RTL Radio Studio Live. Open window television. 12:45 uur The corsican bro thers, Amerikaanse speelfilm. 14.15 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.05 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.35 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 17.05 uur Love Boat. Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 18.50 uur De Klaagbank. Mini- programma waarin iedereen, van jong tot oud, zijn hart kan luchten. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Spijkerhoek, Neder landse serie. 20.30 uur Het uur van de waar heid. Programma gebaseerd op ware, dramatische gebeurte nissen. 21.25 uur Herman's head, Ame rikaanse comedyserie. 21.55 uur Ghost of a chance, Amerikaanse speelfilm. 23.30 uur RTL 4 laatste nieuws 23.45 uur The corsican bro thers, Amerikaanse speelfilm. 01.15 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 02.00 uur De draagmoeder. Braziliaanse serie. 02.25 uur RTL 4-text, selectie van pagina's uit RTL 4-lfext met het geluid van RTL 4 Ra dio. brt 1 17.28 uur Avonturen in Maple Town, 52-delige Japanse teken filmserie. Afl. 44. 17.51 uur Samsonclip. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 233. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 490. 18.35 uur Steel riders, 8-delige Nieuwzeelandse jeugdserie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Vakantievlinder, toe ristische tips. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Zeg 'ns Euh, spelpro gramma. 20.30 uur Nog zo slecht niet, Zwisters/Franse speelfilm. 22.20 uur Kijk uit! Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Document: Wij stre den in Korea, documentaire. 23.45 uur De M van Moord, En gelse thriller. 00.50 uur Coda. brt 2 17.28 uur Zie BRT TV 1 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht 19.30 uur Journaal en sport 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.40 uur Where is here? Cana dese documentaire. 21.30 uur Journaal en Sport 22.00 uur Zie BRT TV 1. MBDELBURG - Vanwege het grdte succes van zijn eerste single There's no spark, is de Midlelburgse muzikant Rick Deai opnieuw uitgenodigd om in dt Verenigde Staten de laat ste hvnd te leggen aan zijn eer ste a\bum. De opnames wor den {emaakt in de country stad bij uitstek: Nashville, Tenne^ee Producer Patty Parker heeft hier al vat materiaal klaarlig gen voo' de eerste Nederlandse country artiest die zij onder haar hotde heeft. Op dit mo ment is aj bezig met het bena deren vai topmuzikanten met de vraag of zij hun medewer king willen verlenen. Dean's diepe stem vindt veel waardering bij zijn fans. Zijn huidige plaat wordt bij radio stations in 25 van de 50 Ameri kaanse staten gedraaid. Par ker, die als eerste het talent van Dean opmerkte, is optimis tisch over zijn kansen in de pla tenindustrie. „Zijn type stem leent zich uitstekend voor de moderne country muziek", al dus Parker, „met zijn toewij ding en talent kan hij ver ko men". Dean's eerste album wordt uitgebracht bij het Comstock label wat het oudste Indie country label is in zuid west Amerika. Rick Dean vertrekt op 11 sep tember voor de opname van zijn CD. Op 30 september hoopt hij, een ervaring rijker, in Ne derland terug te keren. AMSTERDAM - De Mexicaan se zangeres Maria de Lourdes komt voor vier optredens naar Nederland. De concerten zijn op 3 september in Muziekcen trum Frits Philips in Eindho ven, 4 september in het Con certgebouw in Amsterdam, 5 september in Schouwburg Amphion in Doetinchem en op 6 september in De Doelen in Rotterdam. Maria de Lourdes wordt begeleid door haar mariachi-groep „Aguilas de America", elf Mexicaanse mu sici. Gekleed in de traditionele met zilver versierde pakken en sombrero's, bespelen zij de ty pische Mexicaanse snaarin strumenten vihuela en guitar- ron, en de viool, gitaar en trompet. Zaterdag 22 en zondag 23 augustus ZIERIKZEE - Op zaterdag 22 en zondag 23 augustus draait in bioscoop De Concertzaal te Zierikzee de grappige maar ook spannende film My Cousin Vin ny, van de Amerikaanse regisseur Jonathan Lynn. Bill Gambini (Ralph Macchio) en Stan Rothenstein (Mitchell Whitefield) rijden tijdens hun vakantie met hun auto door het zuiden van Amerika. In een su permarkt van een klein stadje steelt Bill een blikje tonijn. Als de jongens kort daarop worden gearresteerd, denken ze dat het vanwege dit voorval is en ze leggen een volledige be kentenis af. Pas dan wordt duidelijk dat vlak na hun vertrek de super markt werd overvallen waarbij een bediende werd vermoord. De werkelijke daders zijn in een soortgelijke auto als die van Bill en Stan gevlucht. De aanklacht tegen de twee on schuldige jongens luidt moord en daar staat in het zuiden de doodstraf op. Hun enige hoop om aan de elektrische stoel te ontkomen is neef Vinni (Joe Pesci), een pas beginnend advo caat. Probleem is echter dat Vinny nog nooit een rechtbank van binnen heeft gezien, laat staan een moordzaak in behan deling heeft gehad. Gekleed in een stoer zwart le ren jack, met cowboylaarzen en behangen met gouden ket tingen komt Vinny vanuit Brooklyn om het duo te hel pen. Hij wordt vergezeld door zijn mooie vriendin Mona Lisa (Marissa Tbmei), een sexy meid die alles van auto's weet en be slist niet op haar mondje is ge vallen. Het schrille contrast tussen de chagrijnige en onge duldige rechter uit het conser vatieve zuiden en Vinny leidt tot spraakverwarringen en ko mische situaties in de rechts zaal. Voor Bill en Stan gaat het er steeds slechter uitzien. Di verse getuigen verklaren dat ze beide jongens in hun auto za gen wegrijden. De jongens ra ken steeds minder overtuigd van Vinny's kwaliteiten en wil len zelfs een pro deo advocaat in de arm nemen. Vinny over tuigt zijn neef Bill er nog een keer van dat hij deze zaak wel aan kan. Stan is niet over te ha len, hij is immers geen familie. Uiteindelijk slaagt Vinny, die er alles aan doet om de zaak te winnen, er met behulp van de verbluffende autokennis van Mona Lisa toch in de jongens vrij te krijgen en wordt daar mee de grote held van het ver haal. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee i zaterdag 22 aug. 20.00 uur i zondag 23 au». 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4