„Veel mensen zijn niet bekend met de gevaren van de zee" Rijk wil beheer water staatswerken overdragen aan het Waterschap UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j TROUWPImANNEN? Strandreddingsbrigade Westerschouwen vaak preventief bezig Waterkeringen bij Schelphoek en kom Bruinisse, zeeweringen Kop van Schouwen en Zijpe 7 Politie zoekt getuigen Kop/staart aanrijding Dronken automobilist rijdt op voorganger I— dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IHI DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1992 149e JAARGANG NR 25207 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De Strandreddingsbrigade Westerschouwen test haar materiaal dat door de kracht van de zee sterk aan slijtage onderhevig is. (Ar chieffoto).. RENESSE/BURGH-HAAMSTEDE - Surfer vermist! Vorig-e week een alarmerend bericht in de krant. Werk aan de winkel voor de reddingsbrigade die langs heel de kust haar posten heeft opgesteld. Met ernstige on gelukken als bovengenoemde hebben de leden van de Strandreddingsbrigade Westerschouwen dit jaar ge lukkig nog niet te maken gehad. „Deze mogen eigenlijk ook niet voorkomen", vindt Joep Augenbroe, com mandant van één van de drie strandposten. „Want ons beleid is gericht op preventie, dat wil zeggen door mensen vroegtijdig uit zee te halen ongelukken voorkomen. Dit is hard nodig want veel mensen zijn niet bekend met de gevaren en de krachten van de zee". Over een lengte van 18 kilome ter, van de punt van de Brou- wersdam tot aan de Storm vloedkering, heeft de Strand reddingsbrigade Westerschou wen haar werkgebied. Vanuit drie posten kan de brigade of wel over het strand ofwel over water ieder punt in het gebied binnen het kwartier bereiken. De reddingsbrigade Wester schouwen is één van de ruim honderd brigades die in Neder land actief zijn. Het aantal le den van de brigade bedraagt honderd mensen, merendeels studenten, die zich allen vrij willig inzetten om gedurende de zomer te waken over de vei ligheid van hun klanten, de badgasten. Van Pinksteren tot en met de tweede week van september zijn ze hier iedere dag mee bezig. Zakelijker Joep Augenbroe is postcomma- dant van de post nabij camping Wilhelminahoeve. Hij vertelt over het werk en de verande ringen die de brigade heeft on dergaan. „Langzaamaan zijn we op weg naar een zakelijkere bedrijfsvoering. Vroeger kwam het wel eens voor dat de leden het werk meer als vakan tie zagen. Nu is dat vakantiebe grip eruit gehaald". Dit komt onder meer door de reglemen ten die dit jaar zijn ingevoerd. „Om 10.00 moet de post open zijn waarbij we in principe tot 18.00 uur paraat zijn, mits er natuurlijk nog reddingsopera ties bezig zijn". Ook in de post wordt er profes sioneler gewerkt. Zo wordt er een administratie bijgehouden van leden die dienst hebben, de ongelukken die zich voordoen en de uitgaven die gemaakt worden en is er een standaard vragenlijst beschikbaar in ge val van vermissing van een kind. Daarnaast wordt er meer aandacht besteed aan het ge richt opleiden van de hulpver leners en zijn de eisen bij wer ving hoger gesteld wat betreft de diploma's die iemand moet bezitten. Het materiaal waarmee de red dingsbrigade opereert bestaat uit een aantal reddingsboten, een ambulance met brancard die direct kan worden overge zet in een reguliere ziekenauto en een jeep. Al deze onderdelen staan door middel van porto foons en mobilofoons direct met elkaar en de posten in ver binding. „Goede communicatie is van essentieel belang in dit werk", aldus Augenbroe. De drie posten hebben een gelijke indeling met een aparte EHBO-ruimte, een keuken, een douche en toilet en een centrale ruimte voor de leden. Daar naast is er een telefoonaanslui ting aanwezig voor contact met bijvoorbeeld brandweer, poli tie en doktoren en ziekenhuis. Ook aanwezig is een beade mingsapparaat en een draag bare EHBO-koffer die in verge lijking is berekend op een be drijf met driehonderd werkne- S amenwerking Met een aantal instanties werkt de reddingsbrigade nauw samen. Allereerst met de gemeente waar de brigade fi nancieel van afhankelijk is. Die samenwerking blijkt zeer goed. Laatst zijn de fractie voorzitters van de politieke partijen met burgemeester H. Tees op bezoek geweest om wat meer te weten te komen over het werk van de brigade. Met hen is een tochtje over zee ge maakt in een reddingsboot. „Ze hebben toen ook gezien hoeveel het werk van het mate rieel vraagt, hoe groot het werkgebied is en wat er alle maal voor het werk komt kij ken". Dat er snel iets aan het materiaal kapot kan gaan ook bij normaal gebruik bleek toen de raadsleden bij wijze van proef een reddingsboot pro beerden vlot te trekken en de burgemeester een handvat in zijn hand hield. „Op dat mo ment een dankbaar bewijs". Met de brandweer is pas gele den begonnen met een experi ment waarbij de ambulance wordt meegenomen door de on dercommandant. Deze staat in directe verbinding met de alarmcentrale in Middelburg. „Vroeger stond de ambulance gestald in de gemeentewerk plaats waardoor er bij onge lukken vaak tijdverlies op trad. Nu kan er bij een ongeval direct worden uitgerukt. Een 24-uursdienst dus". Eerste hulp Het grootste deel van het werk van de brigade bestaat uit het verlenen van eerste hulp bij on gelukken op het strand. Men sen met schaafwonden, sneeën en soms met breuken worden opgevangen door de leden waarvan het grootste deel be schikt over een EHBO-diplo- ma. Ook moet men zeer fre quent op zoek naar kinderen die ronddwalen over het strand op zoek naar hun ouders, die op datzelfde moment ge ruststellend toegesproken moeten worden. Andere be langrijke werkzaamheden be treffen het nemen van preven tieve maatregelen. Mensen die ondanks een gevaarlijke stro ming te ver in zee gaan, worden teruggehaald. „Soms zijn dit heel ervaren zwemmers, maar toch is optreden dan noodzake lijk omdat deze mensen een voorbeeldfunctie hebben voor anderen die dan ook te ver in zee gaan". Af en toe maakt de brigade onbegrijpelijke dingen mee. „Zo komt het wel eens voor dat kinderen in een rub ber bootje ver op zee zitten. Pa staat dan langs de kant de boel in de gaten houden te houden en vindt het dan kinderachtig dat we ingrijpen. Maar zoals gezegd kent men vaak de geva ren van de zee niet goed". Veel ongelukken ontstaan ook uit bravoure van de badgasten. Zo duiken gasten soms van de bre kers in zee daarmee geen reke ning houdend met de sterke stroming die er kan staan. Of mensen gaan lopend naar een verderop gelegen zandplaat niet wetende dat hier drie stro mingen bij elkaar komen die voor levensgevaarlijke situa ties kunnen zorgen. Mede door dat Augenbroe de indruk heeft dat er steeds minder jongeren en meer gezinnen een bezoek brengen aan de Westhoek valt het aantal zwaardere ongeluk ken veroorzaakt door over moed dit jaar mee. Wat betreft de lichtere ongevallen als kwallebeten en kleinere ver wondingen durft Augenbroe niet goed een uitspraak te doen over het aantal. Hoewel is er wel eens onbegrip is over het werk van de red dingsbrigade zijn gelukkig de reacties van de mensen, als bij voorbeeld een zoekgeraakt kind wordt teruggevonden, vaak ook heel dankbaar. „Die dankbaarheid van de mensen werkt heel stimulerend", weet Augenbroe, „en vaak voldoen de voor de vrijwilligers om weer door te gaan". ZIERIKZEE - De rijksoverheid wil het beheer van vier natte waterst' atswerken overdragen aan het waterschap Schouwen-Duiveland. Het gaat om de waterke ring bij de Schelphoek, de waterkering in de kom Bruinisse, de zeewering in de Kop van Schouwen en de zeewering langs de vluchthaven Zijpe. Allemaal wa terstaatswerken die een rol vervullen in de regionale en lokale waterhuishou ding op Schouwen-Duiveland. Een onderdeel van het Phoredox-systeem in de riool waterzuive ringsinstallatie in Westerschouwen. Via het systeem dat in 1991 werd aangebracht, kan 80 procent van het fosfaat in het rioolwa ter worden verwijderd. (Foto: Waterschap Schouwen-Duive land). Dat laatste is voor de rijks overheid een belangrijke moti vatie om het beheer er van te decentraliseren; over te dragen aan het plaatselijke Water schap. Een beleid dat men in heel Nederland wil toepassen en dat al werd vast gelegd in het regeeraccoord. Handlei ding voor het realiseren van het beleid is een rapport dat de stuurgroep Brokx-nat vorig jaar uitbracht. Een en ander wordt aange haald in het jaarverslag 1991 van het waterschap Schouwen- Duiveland. Het schap be raadslaagt met de rijksover heid over de feitelijke invul ling van de overdracht. Onder tussen praat de Unie van Wa terschappen met het rijk over de 'redelijke financiële vergoe ding' waartegen de overdracht moet plaatsvinden. Pas wan neer overeenstemming is be reikt over de omvang daarvan zal de overdracht plaatsvin den. Vorig jaar werd door het water schap Schouwen-Duiveland een begin gemaakt met een be leidsplan voor de jaren 1992- 1997. De noodzaak om een be leidsplan voor de langere ter mijn te maken is ontstaan om dat de taken en de taakuitvoe ring van het waterschap steeds ingewikkelder wordt. Stand punten over onderdelen van de taak kunnen niet meer ad hoe geformuleerd worden maar vervolg pagina 2 Een ander naar zijn beste kracht te helpen is de hoogste taak. Sophocles Perioden met zon HET WEER Plaatselijk mist en minimumtemp. omstreeks 14 graden. Overdag van het westen uit perioden met zon en vrijwel overal droog. Mid- dagtemp. ongeveer 22 graden. Westelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. SLOOP Een blok van zes woningen an de Heshuyzenstraat in Dreischor moet worden afgebroken. o CULTUUR Provincie toont in nota het culturele gezicht van Zee land voor de jaren 93-96. 6 OPEN DAG Op zaterdag 29 augustus stelt fruitteler Van de Maas zijn bedrijf open voor publiek. VOETBAL Duiveland wint eerste wedstrijd ZN-trofee tegen Re- nesse: 5-2. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Zierikzee zoekt contact met mensen die in de nacht van za terdag 15 op zondag 16 augus tus hebben gezien dat een per sonenauto BMW 321 op de Ho- gezoom in Renesse in reed op mensen die stonden te wachten bij een taxistandplaats. Het betreft dezelfde BMW die even later .een bereden politie agent te paard om ver reed en een Duitse man schepte. De po litie verzoekt iedereen die in de betreffende nacht in Renes se aanwezig was en daarbij ge tuige was van*de acties van de onbekende man contact op te nemen met de politie. Telefoon nummer 01110-14055. OOSTERLAND - Dinsdagmor gen vond op de Rijksweg N-59 ter hoogte van Oosterland een kop/staart aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 10.45 uur toen een rij auto's dicht achter elkaar over de Rijksweg N-59 in de richting Zierikzee reed. De heer R. uit Udenhout zou te laat in de ga ten hebben gehad dat de auto's voor hem remden. Hij botste daardoor achterop de auto voor hem die werd bestuurd door de heer L. uit Beek en Donk. RENESSE - In de nacht van dinsdag op woensdag is de heer W. uit Beckum op de Ho- gezoom in Renesse met zijn auto tegen een voor hem rij dende auto gereden. De man bleek teveel alcohol gedron ken te hebben. De aanrijding vond plaats om ongeveer 02.40 uur toen de heer R. uit Waalwijk met zijn auto over de Hogezoom reed. Tben hij vaart minderde zou dat te laat zijn opgemerkt door de heer W. die achter- en vervol gens achterop zijn auto reed. Beide voertuigen werden hier door beschadigd. Uit onder zoek door de politie bleek dat de heer W. teveel alcohol had gebruikt om nog een auto te mogen besturen. Hij werd overgebracht naar het politie bureau te Zierikzee en kreeg een proces-verbaal plus een rij verbod. EIBERGEN - De gemeenteraad van Eibergen is unaniem tegen de komst van een tweede vuilstort in haar gemeente. Dat bleek tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. De commissieleden noemden het onderzoek van het bureau DHV naar de loka- tiekeuze van een regionale vuilstort subjectief en onvol doende. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr.'è f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1