„Het contact met de mensen op een minicamping is veel beter" „Er kwam een vrouw die vroeg of het een vervangende straf was" r UW KRANT VAN I SCHOUWEN-DUIVELAND f deurloo intermeubel f 1.995,- Wij gaan verhuizen... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Reuma patiënten ajjjy JSj'u JL FOTO VERSCHOORE dé krant van schouwen-duiveland! j ZVU presenteert nieuw cursusprogramma '92/'93 Steeds meer toeristen kiezen voor kamperen bij de boer Vijf jongens in de bres voor schoonhouden van het strand Busreis NIEUWSBODE EXTRA Aktieprijs 2 2 Va zitsbank Div. stoffen. Wisselbare hoes. T prjjs geldig tot 30 september 1 Haringvlietplein 4 Zierikzee w— WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEE - Op donderdag 27 augustus wordt weer de bus reis gehouden, welke de Reu mapatiënten Vereniging Midden-Zeeland jaarlijks voor haar leden met begeleiders or ganiseert. Vanaf diverse opstapplaatsen vertrekken ze 's morgens tus sen acht en negen uur richting Biesbosch, alwaar zij een boot tocht maken. Daarna bezoeken ze De Kaardenbol te Biezen- mortël, terwijl de reis wordt besloten met een gezamenlijk diner in Rijsbergen. De opstap plaatsen en vertrektijden zijn inmiddels aan alle deelnemers doorgegeven. Advertentie Schilderswinkel Theo Raayen Vanaf 1 oktober a.s. kunt u ons vinden op het HAVENPLEIN 25 naast het Vrijpoortjeü! Jk FOTO KLAAR winkelt' fotografie video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 TELEFOON 01110-12796 I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. I adres I postcode: plaats: I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar <0 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. mini-camping van de familie Geluk maar persoonlijk heb meegemaakt. Maar de klein schaligheid van dit soort cam pings is toch veel aantrekkelij ker dan die grote massale vel den van een reguliere cam ping?". Clemens Führ ergerde zich vooral aan de hygiëne van en kele grote campings. „Er is niets zo erg als wanneer je on der de douche wilt gaan en je vindt daar een hoop rommel in de douchebak. En dan moet je ook nog betalen voor warm wa ter. Hier kan ik douchen zon der te betalen en als de mini- camping vol staat wordt alles drie keer per dag schoonge maakt; terwijl in minder druk ke tijden twee keer per dag al les wordt nagelopen". Een an der aspect wat Führ aan het kleinschalige trekt is de rust. „Geen overlast van rumoerige jeugd met radio's en kratten bier, maar gewoon lekker rustig genieten. Nu wil ik niet zeggen dat we hier nooit een feestje bouwen, maar de massa is veel kleiner, dus stoort het veel minder". Hartelijkheid Voor het echtpaar Zorgman uit Bunnik is het gemoedelijke en de hartelijkheid de voornaam ste reden om voor de minicam- ping te kiezen. Zij waren voor de derde keer te gast op de camping van familie Van de Velde uit Brouwershaven. Hoe wel ze al een drieweekse va kantie in Tsjechoslowakije ach ter de rug hebben wilde de jongste dochter graag als af sluiting naar camping Ruim zicht in Brouwershaven. „Wij hebben een vreselijke hekel aan grote campings. Waarom? Omdat je daar als haringen in een ton, mannetje aan manne tje staat. Daarnaast biedt een mini-camping veel meer over zichtelijkheid met kinderen. Ze kunnen zich vermaken met andere kinderen op de cam ping en je hoeft niet Constant op ze te letten, ze vermaken zich wel. De kinderen vinden het zelf ook harstikke leuk, want we zijn hier nog een weekje naar toegegaan als har- tewens van onze jongste doch ter". De hartelijkheid van de mensen is volgens het echtpaar Zorgman ook veel groter. Er is zo zeggen ze, geen anonimiteit. „Of dat ook betekent dat je geen privacy hebt hangt af van jezelf. Het is echt niet zo dat we hier nu met z'n allen huppekee aan de pils gaat zitten, maar al les gaat veel gemoedelijker. Je maakt eens een praatje met de Ongeveer zes jaar terug plaat ste de gemeente Goedereede een advertentie waarin werd gevraagd om jongeren die mee wilden werken aan het schoon houden van het strand gedu rende de zomermaanden. Eén van de eersten die reageerde op deze oproep was Kees Moerker- ke, zijn vader werkte toen ook voor de gemeente Goedereede en het leek Kees een leuke ma nier om wat zakgeld voor de vakantie te verdienen. Intus sen doet hij dit werk al zès zo mers. Vaste kern Naast Kees Moerkerke wordt de groep al enkele jaren ge vormd door Simon Jansen, Gerco Pape en Marco Tanis. Jongste telg van het 'schoon- maakteam' is René Santifort, hij doet dit werk sinds drie we ken. Dit jaar werd de groep in gezet vanaf 6 juli; na 28 augus tus neemt het eigen team van Gemeentewerken het weer over. „In de weken dat de eigen mensen van de gemeente op va kantie gaan worden wij inge zet", vertelt Kees Moerkerke. Hoewel zij voornamelijk wer ken op het strand tussen Goe dereede en Ouddorp worden ze bij slecht weer ook ingezet voor andere werkzaamheden. Het opzetten van een braderie, het bijstaan van de plantsoe nendienst, ophalen van grof vuil, vegen van het dorp er is altijd wel wat te doen voor het vijftal. Elke morgen worden rond een uur of zeven de Landrover en tractor gestart. Afhankelijk van de drukte van de dag er voor en van de warmte splitst het vijftal zich in twee groepjes waarna de ene groep aan de Brouwersdam begint en de an dere bij strandpaviljoen de Zeester. Gedurende enkele uren worden alle bijna 120 vuilnisbakken geleegd en wordt ook zwerfvuil opgepikt en in de wagen gegooid. ,,Als we een drukke week hebben met warm weer en veel toe risten komen we toch wel snel aan enkele tonnen afval", ver telt Marco Thnis. „Bij het Flau we Werk staan enkele contai ners van de AVR in Rotterdam, met een capaciteit van 20 ton. Als het druk is hebben we er toch gauw twee van nodig, maar normaal hebben we er aan één genoeg". Vuilnis Het vijftal vindt van alles en nog wat op het strand. Hout, plastic, blik, ijspapier, chips zakken, flessen en hier en daar zelfs een vergeten schoen, handdoek of kledingstuk. „We hebben ook te maken met din gen die aanspoelen", vertelt Si mon Jansen. „Dat is voorna melijk het hout, plastic, de olievaten en de flessen. De rest wordt achtergelaten door de toeristen". Het vijftal houdt zich vooral bezig met het strand; de duinen worden zel den meegepakt. „Maar als we er een dag tijd voor hebben gaan we er wel eens even door, maar als je ziet wat je daar vandaan haalt". Alle vijf hebben ze wel het idee dat de toeristen op het strand tevreden zijn over het schoon- gehouden strand. „Je kunt zien dat ze hierdoor zelf ook een beetje voorzichtiger worden met hun afval. Je ziet ze eerder naar de vuilnisbak lopen. Dus het heeft ook een beetje een preventieve rol", aldus Marco Thnis. Afhankelijk van de hoeveel heid vuil wordt door het vijftal ongeveer vijf tot zes uur per dag gewerkt. Op zaterdag wordt zowel in de ochtend- als in de avonduren gewerkt. „Op zondag wordt niet gewerkt; daarom gaan we op zaterdag avond nog een paar uur aan het werk om het afval dat die za terdagmiddag op het strand is achtergelaten op te halen", ver telt Kees Moerkerke. De verde re wèek wordt alleen in de och tenduren gewerkt om te voor- vervolg pagina 3 Informatiemorgen zaterdag 26 september Advertentie Rustig, gemoedelijk, hartelijk, hygiënischer; dit zijn enkele van de woorden waarmee wordt geschermd wanneer minicamping gas ten wordt gevraagd waarom ze de voorkeur geven aan een dergelijke camping boven een 'grote' camping. (Foto: Joop van Houdt). SCHOUWEN-DUIVELAND - Zowel landelijk als re gionaal wordt er heel wat geschreven over het doen en laten van enkele kampeerboeren op Schouwen- Duiveland. Ze laten te veel kampeerders op hun mini-camping staan en daardoor ontstaan vervelen de situaties als wegslepen. Maar hoewel het imago van enkele kampeerboeren zo langzamerhand aar dig wat deuken oploopt blijft het aantal mensen dat de voorkeur geeft aan een mini-camping boven een 'grote' camping groeiende. Eén en ander blijkt ook uit de inleidende tekst van de bro chure van de Vekabo (Vereni ging Kamperen bij de Boer). In deze brochure staan adressen van campings bij de boer in heel Zeeland. Negenenzestig daarvan liggen op Schouwen- Duiveland. „Kamperen bij de boer is een manier van vakan tie houden waarvoor steeds meer consumenten kiezen", zo meldt de brochure. „Nu steeds meer Nederlanders de buiten^ landse vakantie omruilen voor een vakantie in eigen land, blijken de aantrekkelijkheden van een vrijetijdsbesteding bij de boer steeds meer mensen aan te spreken". Oude kampeerders Clemens Führ uit Neukirchen - Vluyn maakte de stap van 'gro te' (reguliere) camping na ar mi nicamping al zo'n jaar of acht geleden. Hij staat de laatste ja ren elke zomer op minicam ping 't Oef je in Ellemeet. „Ik dacht altijd dat minicampings meer bestemd waren voor oudere, rijpere kampeerders, 'maar toen ik eenmaal zelf dé keuze voor het kamperen bij de boer had gemaakt kwam ik tot de conclusie dat het ook voor jonge mensen heel geschikt is. We stonden voorheen eens op een camping in Renesse; daar was'het zo druk en overbelast dat we er gillend weg zijn ge gaan. Als je daar naar de wc moest hoefde je alleen maar je neus te volgen en af te gaan op de zwerm vliegen", vertelt de Duitse toerist. Zoiets overkomt je niet op een mini-camping. Nu moet ik eer lijk toegeven dat ik alleen deze buren en de mensen houden veel meer rekening met el kaar". Toch is er voor sommige men sen ook een andere reden om te kiezen voor een mini-camping boven de grotere campings. Veel watersporters, als surfers en duikers, kiezen voor de klei ne kampeerterreinen omdat ze een hele dag op het water zijn en alleen gebruik maken van de camping om te overnachten. „Zij kiezen voor de mini camping omdat de kosten voor een overnachting daar veel la ger zijn", aldus J. W. Harting. „Als je toch een hele dag op stap bent heeft het ook weinig nut om een dure staanplaats te bespreken". De familie Har ting uit Rijswijk staat sinds eind 1991 op camping Ruim zicht, met een stacaravan. Daarvoor hebben ze ruim ze ven jaar in de tuin van een boer uit Den Osse gekampeerd; sa men met de ouders van me vrouw Harting. „De boer ver kocht alleen zijn huis en toen moesten we naar iets anders uit gaan kijken. We komen hier al ruim twintig jaar", verteit J. W. Harting. Zijn vrouw komt al zevenentwintig jaar op het Zeeuwse eiland Schouwen- Duiveland evenals haar zus en nichttje. Laatstgenoemde is zelfs getrouwd met een Zeeuw en woont tegenwoordig in Brouwershaven. „Dus dan kom je sowieso al vaak naar het ei land. In de zomervakantie gaan we altijd naar de caravan en dat is harstikke gezellig. Natuurlijk heb je op een mini camping niet dezelfde facilitei ten die je hebt op een grote camping, maar dat is ook iets waar je voor kiest", vertelt me vrouw Harting. Haar man vult aan: „Mijn zoon en ik vissen graag dus we vermaken ons toch wel. Daarnaast helpt mijn zoon de boer graag, dus die heeft het hier ook prima naar zijn zin". HILVERSUM presentator Gerard Sonder (41) is dinsdag plotseling in zijn woonplaats Loosdrecht overle den, zo heeft de Avro bekend gemaakt. Sonder was jaren lang „de stem" van de Avro- radio. Hij werkte sinds 1976 bij Avro's Radiojournaal. Aanvan kelijk was hij bureau redacteur, later presenteerde hij de radio-actualiteiten. Ver der presenteerde hij met Lex Braamhorst het radiospelletje Hersengymnastiek. Sonder be gon zijn journalistieke loop baan in Enschede bij de toen malige regionale omroep RO- NO. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft het cursusprogramma voor het nieuwe seizoen '92/'93 rond. Wat de ZVU te bieden heeft laat zij za terdag 26 september zien tijdens de jaarlijkse informatie-ochtend in bibliotheek De Stolpe. Deze ochtend begint om 09.30 uur. Een vast onderdeel in het cur susaanbod van de ZVU vormen de taalcursussen Frans, Duits, Engels en Russisch. Ook nu ontbreken deze niet in het cur susprogramma, terwijl ook de mogelijkheid bestaat om ken nis te maken met het Slo- waaks. Nieuw dit jaar zijn cur sussen Kunstgeschiedenis, Schouwen; landschap, flora en fauna, grimeren, creativiteit in de fotografie en persoonlijk- DEN HAAG - De gemeente Weesp hoeft de bouwvergun ning die is afgegeven aan het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten voor de bouw van paalwoningen, niet in te trek ken. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dinsdag het verzoek om schor sing dat was ingediend door de rederij Tisset, afgewezen. Het bedrijf had schorsing gevraagd omdat de aanlegsteigers voor de bouw moeten wijken. heid en kleuren. In samenwer king met de Zeeuwse Muziek school wordt komend seizoen ook een cursus muziekgeschie denis aangeboden terwijl ook rekening is gehouden met de verlangens van culinaire hob byisten. Voor hen zijn de cur sussen koude schotels en bor relhapjes en een kookcursus voor mannen (50 Ook op het programma staat de cursus ken uw recht. De meeste cursussen worden van af eind september/begin okto ber in Zierikzee gegeven. Sinds een paar jaar echter biedt de ZVU ook in Burgh-Haamstede enkele cursussen aan. Dit jaar' staat onder meer een dagcur^ sus Ikebana op het program ma. Wie meer informatie over de cursussen wil kan zaterdag 26 september tussen 09.30 en 12.00 uur terecht in bibliotheek De Stolpe. Naast leden van de werkgroep zijn daar ook ver schillende docenten om één en ander over de inhoud van hun cursus te vertellen. OUDDORP - Elke morgen, in de maanden juli en augustus, gaat een groepje van vijf jongens uit Ouddorp op pad langs de kustlijn van de gemeente Goedereede. Met behulp van een Landrover en een traktor wordt over een strook van 17 kilometer strand jacht gemaakt op zwerfvuil en op volle vuilnisbakken. Alles achter gelaten door de vele toeristen die de kuststrook tijdens de zomermaanden bezoeken. Het actieve vijftal v.l.n.r.: René Santifort..Geren Pape. Maren Tanis. Kees Moerkerke en Simon Jansen. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1