"V 'Water, bron draad' van leven 'blauwe Jans aV-A Investering van 36,5 miljoen gulden voor eerste fase DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992 NR 25206 5 ':U: NEELTJE JANS - Als het aan de Stichting Deltapark, een samenwerkingverband van een zestal bedrijven, ligt wordt op het voormalige werkeiland Neeltje Jans een themapark gerealiseerd. „Vernieuwing en verbreding van de toeristische en recreatieve voorzieningen op Neeltje Jans is dringend geboden", aldus Stichting Deltapark in een rapport over de haalbaarheid van een dergelijk themapark. De stichting toont zich optimistisch. Een thema-park op Neeltje Jans is haalbaar en onder bepaalde voorwaarden zelfs rendabel. Realisering van de eerste fase kost 36,5 miljoen gulden. Men verwacht jaar 750.000 bezoekers te kunnen trekken. De Stichting Deltapark werd in maart dit jaar opgeriocht en heeft als doelstelling het doen uitvoeren van een onderzoek naar de haalbaarheid van voorbereiding, realisatie en exploitatie van een themapark Neeltje Jans in en op het voormalige werkeiland Neeltje Jans. De stichting werd opgericht door DHV Beheer BV uit Amersfoort, Heineken Nederland BV uit Amsterdam, Ing-Bank in Amsterdam en Exploitatiemaatschappij Pijler 66 BV uit Burgh- Haamstede. Sinds de oprichting zijn daar nog Golden Tulip/RCB en de Verenigde Heijmans Bedrijven BV uit Rosmalen bijgekomen. Tussen de Stichting Delta Park en de NV Beheersmaatschappij Neeltje Jans, waarin de provincie en de gemeente Veere participeren, werd op 10 maart dit jaar een samenwerkingsovereenkomst gesloten. Doel van die overeenkomst was om alles wat er nu al aan attracties op het voormalige werkeiland is te bundelen in een thema centrum onder de naam Aquabio. In het rapport van de Stichting Deltapark wordt dat idee, en dan vooral de praktische haalbaarheid ervan, verder uitgewerkt. Centraal in de plannen van de stichting staat een verbreding van de toeristische en recreatieve voorzieningen op Neeltje Jans. Allereerst wordt gesteld dat het hoog tijd wordt dat er iets veranderd op Neeltje Jans. „Tijdens de bouw van de sotrmvloedkering belichaamde Neeltje Jans een gonzende bijenkorf vol energie, maar het kunstmatig aangelegde werkeiland heeft nu haar veelzijdige functie goeddeels verloren", aldus de stichting. „Door het toevoegen van toeristische elementen heeft het eiland in de loop der jaren geleidelijk een andere functie gekregen en vormt het door de stormvloedkering een geweldige attractie. Vele bezoekers komen naar de imposante prestatie kijken zoals ook nog steeds ook zeer velen het monument op de afsluitdijk bezoeken hoewel daar feitelijk geen attractie aan verbonden is", aldus het rapport. Het monument op de afsluitdijk, en de belangstelling die daar volgens het rapport nog steeds voor bestaat, wordt vergeleken met Delta Expo. „De belastingbetaler werd in de gelegenheid gesteld om 'té"' zien waar de immense kapitalen aan besteed werden. Het bezoek was geheel gerelateerd aan de Stormvloedkering. Gebleken is nu dat deze opzet niet resulteert in een continue bezoekersstroom. De bezoekerscijfers vertonen een dalende tendens in de laatste jaren", aldus de stichting. Om die door de stichting geconstateerde daling van de bezoekersstroom om te buigen in een groei van het aantal bezoekers is volgens de stichting een 'enorme krachtsinspanning' nodig. „Een krachtsinspanning die niet met de toevoeging van een enkele attractie valt te realiseren". Wat de stichting voorstaat, zo blijkt uit het rapport, is uitbreiding van de reeds bestaande elementen tot een volwaardig themapark. „De internationale faam die de stormvloedkering heeft verworven kan hierbij een ondersteuning zijn. In het nieuwe toeristische concept zal de Stormvloedkering een belangrijke schakel blijven binnen een breed opgezet totaalprodukt", aldus de stichting. Het bestaande Delta Expo past, zo blijkt uit het rapport, prima binnen de ideeën voor het themapark. De 'blauwe draad' in het aan teleggen themapark wordt gevormd door de bëtékènis van het water als bron van leven. De lokatie Neeltje Jans biedt volgens de stichting uistekende mogelijkheden om die blauwe draad gestalte te geven. „Neeltje Jans en de stormvloedkering tonen de macht en de kennis van de mensheid om de natuur te beheersen en te beheren", aldus de stichting. Het hoofdthema biedt volgens de stichting meer dan voldoende mogelijkheden voor een themapark. Zeeën en oceanen kunnen belicht worden, land en bodem kan aan de orde komen, het waterbèheer kan de revue passeren en ga zo maar door. Het themapark, zo wordt gesteld, moet aantrekkelijk zijn voor een zo breed mogelijk publiek. Om dat te bereiken is een goede presentatie van de verschillende onderdelen van een dergelijk themapark van essentieel belang. In het rapport wordt het aan te leggen themapark herhaaldelijk vergeleken met een beeldverhaal. Gesproken wordt over verschillende paviljoens die onderling aan elkaar 'verbonden' zijn door attracties. Daarbij moet de bezoeker in de visie van de stichting zich geen moment vervelen. Het themapark TEKST PIET KLEEMANS FOTO'S JOOP VAN HOUDT moet spanhing, informatie" e'n humor bieden. ono' Over verblijfsrecreatie wordt in het rapport met geen woord gerept, maar wel geeft men aan dat een dergelijk park het niet kan stellen zonder horeca-voorziening. In welke vorm men dat precies wil gieten is niet duidelijk. Wel valt tussen de regels door te lezen dat men de bouw van een congrescentrum op Neeltje Jans zeker niet uit wil sluiten. Min of meer daaraan gekoppeld is de bouw van een hotel. „Bij de opzet van het park zal dan ook rekening worden gehouden met de bouw van een dergelijke voorziening die landschappelijk en architectonisch zal moeten passen bij het themapark en zodanig van opzet zal moeten zijn dat van een wederzijdse versterking kan worden gesproken", aldus de wat cryptische omschrijving van, de stichting. In gewoon Nederlands; Het zou best eens de moeite waard kunnen zijn om een congrescentrum en een hotel op Neeltje Jans te bouwen als het tenminste in te passen is in het landschap. De Stichting Deltapark stelt in het rapport onomwonden dat men alleen tpt de aanleg van een thema-park over wil gaan als een en ander rendabel te exploiteren valt. Men haast zich te zeggen dat men niet uit is op dikke winsten. „Integendeel, er zal een uiterst zorgvuldig gebruik van vrijkomende financiële middelen worden gemaakt om verantwoorde uitbreiding en regelmatige renovatie van het themapark mogelijk te maken", aldus de stichting. „Ook aan particuliere geïnteresseerden zal de nodige ruimte worden geboden". Daarmee is ook meteen het grootste verschil tussen de Stichting Deltapark en de Stichting Delta Expo aangegeven. De Stichting Delta Expo beschouwt het nog steeds als haar belangrijkste taak om namens en in samenwerking met Rijkswaterstaat de 'pübli^^oorlichtnig' te Ct' 1 verzorgen. Rijkswaterstaat subsidiëert onderhoud en vernieuwing. „De subsidiëring heeft tot gevolg dat de toegangsprijzen op aandringen van rijkswaterstaat in de loop der jaren steeds een 'sociaal karakter' hebben gedragen, ingegeven door de wens brede lagen van de bevolking in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de Dèltawerken en de Stormvloedkering in het bijzonder", aldus de Stichting Deltapark. „Het gevolg van deze bedrijfspolitiek is thans duidelijk: de Stichting Delta Expo heeft weinig liquide middelen en kan uitsluitend op een zekere attractie bogen, voornamelijk door het fenomeen stormvloedkering hoewel ook het bezoekersaantal een neerwaartse tendens vertoont". Eindconclusie van de Stichting Deltapark: De Stichting Delta Expo is in wezen niet in staat het totaalprodukt themapark Neeltje Jans te verzorgen, laat staan commercieel te exploiteren. De Stichting Deltapark wil het heel anders aan gaan pakken maar heeft de Stichting Delta Expo wel een rol toebedeeld. „Een commerciële exploitatie is alleen dan mogelijk wanneer samenwerking met Delta Park plaats vindt", aldus Deltapark. Voor Delta Expo hoeft er volgens Deltapark niet zoveel te veranderen. Zij zouden zich gewoon blijven bezighouden met publieksvoorlichting, educatie en voorlichting. Met di^n verstande dat Delta Expo een management-contract af zou moeten sluiten met Delta Park. De exploitatiemaatschappij Delta Park zou dan het algeheel management voor haar rekening nemen, maar de personeelvoorziening, onderhoud, renovatie en herinrichting van Delta Expo zou het pakkie-an van de Stichting Delta Expo blijven. »vOp déze .wjjze kan Delta uw Expó hdar eigen verantwoordelijkheid blijven dragen", aldus Delta Park. De toekomstige bezoekers van het aan te leggen themapark zijn een stuk duurder uit dan de mensen die nu Delta Expo bezoeken. Vooralsnog wordt uitgegaan van een toegangsprijs van 17,50 per persoon. Als men samen zou gaan met Delta Expo zou daar nog 2,50 bijkomen en komt de prijs van een toegangsbewijs op 20.- per persoon. Een bezoek aan Delta Park van een gezin met twee kinderen zou dan uitkomen op tachtig gulden. De Stichting Delta Park is optimistisch over de toekomstige belangstelling voor Delta Park. In een eerste raming van bezoekersaantallen wordt uitgegaan van een aantal van 750.000 bezoekers per jaar. Tbr vergelijking; het bezoekersaantal van Delta Expo schommelt de laatste jaren rond de 400.000. Zoals al aangestipt is een bedrag van 36,5 miljoen gulden nodig voor de uitvoering van de eerste fase van de plannen. Volgens de stichting Delta Park is dat op te brengen als aandeelhouders bereid blijken in totaal 10 miljoen op te hoesten. De rest zou via een (bank)lening op tafel moeten komen. De Stichting Delta Park wil in mei 1995 het themapark voor het publiek openen. In een eerste reactie op de plannen heeft de Stichting Delta Expo al laten weten niet bijster enthousiast te zijn. Het bestuur stelt in een brief aan onder meer GS van Zeeland dat men nog geen gelegenheid heeft gehad om het plan te bespreken. „Delta Expo maakt ernstig bezwaar tegen deze zeer korte procedure omdat zonder erin gekend te zijn Delta Expo en derhalve de ontwikkelingen op Neeltje Jans ernstig worden geschaad". i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5