Voor de laatste keer expositie ikonen en beelden in Eenhoorn Enthousiasme van bewoners voor lessen is zeer groot" streeknieuws Themapark Commissie vergadering Cursussen voor het behalen van het „klein vaarbewijs" Galerie de Eenhoorn eind dit seizoen definitief dicht Peter van Lange, vrijwillig leraar Nederlands in het AZC Exotische vogels terug naar India DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992 NR 25206 3 Gisteren werd het zoveelste plan voor de invulling van het voormalig werkeiland Neeltje Jans gepresenteerd. De Stich ting Delta Park ziet voor haar geestesoog een themapark ver rijzen waar jong en oud zich kan amuseren. Een park waar in het thema 'Water, bron van leven' als een 'blauwe draad' doorheen loopt. Het plan van de Stichting Delta Park is be paald niet het eerste plan dat op Neeltje Jans losgelaten wordt en welbeschouiod is het ook niet zoveel nieuws onder de zon. De opzet van het the mapark zoals de stichting voorstaat roept herinneringen op aan de plannen zoals ci neast Louis van Gasteren die als een van de eerste lanceerde. Sterker nog; het plan van de Stichting Delta Park vertoont opmerkelijke overeenkomsten met het plan van Van Gaste ren. Een paar verschillen zijn er wel. Zo wordt in het plan van de Stichting Delta Park, zij het voorzichtig, gesproken over mogelijke realisering van een congrescentrum en daar aan gekoppeld hotelfacilitei ten. Daar repte Van Gasteren met geen woord over. De vraag dringt zich op welk lot het plan van Delta Park beschoren is. Volgens de plannenmakers is het plan financieel haalbaar, maar dat zegt niet zoveel want dat beweerden alle voorgaan de plannenmakers ook en tot dusverre is van hun plannen in ieder geval nog niets terecht gekomen. Delta Park wil sa men gaan werken met Delta Expo, maar de start van die mogelijke samenwerking is niet zo geweldig verlopen. Het bestuur van Delta Expo hoor de via een provinciale krant voor het eerst van de plannen en heeft verder nog geen gele genheid gehad het plan te be spreken binnen het bestuur van de Stichting Delta Expo. Maandag 24 augustus buigen de commissies economie en al gemeen bestuur van de provin cie zich over de plannen. Delta Park wil haar geesteskind in 1995 openstellen voor het pu bliek. Er is dus noq even tijd P.K. SCHARENDIJKE - Op woens dag 26 augustus komt de com missie voor de bezwaarschrif ten van de gemeente Midden- schouwen bijeen voor een ver gadering. Deze wordt gehou den in het gemeentehuis in Scharendijke en begint om 20.00 uur. Om 20.00 uur wordt het be zwaarschrift behandeld van de heer A. P. Bijl. Hij heeft een be zwaar ingediend tegen het be sluit van het college van burge meesters en wethouders tot weigering van toestemming voor de bouw van een tweede bedrijfswoning. Een half uur later komt het be zwaarschrift van de heer A. J. Hanse aan bod. Hij is het niet eens met de weigering van het college tot verlening van een subsidie voor de verbetering van zijn woning. De vergade ring is openbaar maar zonodig kan worden overgegaan tot een besloten zitting. MIDDELBURG - Ook dit sei zoen geeft de Zeeuwse Vaar school cursussen voor het be halen van een zogenaamde „klein vaarbewijs". In de afge lopen jaren is er veel gezegd over de invoering van een vaar bewijs voor de watersport. Sinds 1 april van dit jaar is het klein vaarbewijs verplicht ge worden voor bepaalde typen schepen. Dit vaarbewijs is in gedeeld in twee klassen. Klas se I voor het varen op rivieren, kanalen en meren en klasse II voor het varen op ruime vaar wateren als het IJsselmeer, de Waddenzee en de Zeeuwse stro; men. De cursussen voor het be halen van één van deze twee di ploma's worden gehouden op tal van plaatsen in Zeeland. Verder biedt de Zeeuwse Vaar school" schippers de mogelijk heid om aan boord van hun ei gen schip theorieles te krijgen. Een cursus vaarbewijs II duurt ongeveer veertien avonden van 2'/j uur. De stof voor vaarbe wijs I beslaat ongeveer acht avonden. Ook kan een marifoon- of een opfriscursus navigatie worden gevolgd. De cursussen beginnen in septem ber. Aanmelding onder num mer 01130-83224. Elly den Engelse (I.) en Marian van Puyvelde (r.) exposeren hun ikonen en bronzen beelden voor het laatst in de Eenhoorn. Eind van het seizoen sluit de galerie aan het Havenpark definitief zijn deuren. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Drie keer eerder exposeerden Elly den Engelse- Hol uit Renesse en Marian van Puyvelde- Burg uit Nieuw-Haamstede in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark in Zierikzee, maar nu is het echt de laatste keer dat ze er tot en met zaterdag 29 augustus hun ikonen en bronzen beelden tonen. Eind dit seizoen immers gaan de deuren van deze kleine maar knusse galerie definitief dicht, omdat de Nutsspaarbank de ruimte hard nodig heeft. De expositie in de Eenhoorn van ikonen van Elly den Engel se en beelden gemaakt door Marian van Puyvelde is één van de vele exposities van de beide kunstenaressen. Alleen Marfan van Puyvelde expo seerde vorig al een keer of tien, waaronder ook in het buiten land. In België, Düsseldorf en Oslo, maar ook in Schudde- beurs en in restaurant -de Schelphoek staan beelden van haar, terwijl een ikoon (het laatste avondmaal) van Elly den Engelse in de week voor Pasen de cover van de NCRV- gids sierde. Vaak exposeren de dames samen zoals ook nu in de Eenhoorn. Dat is niet alleen gezelliger maar ook veel prac- tischer en wat misschien nog het allerbelangrijkste is de ikonen van Elly den Engelse en de bronzen beelden van Marian van Puyvelde gaan wat kleur en compositie betreft heel goed samen. Ook al lijkt het zo op het eerste gezicht wellicht een gewaagde combinatie: die eeuwenoude religieuze afbeel dingen vol symboliek versus de alledaagse in brons vereeu wigde bezigheden als aerobics en dansende kinderen. Hoewel de expositie doet ver moeden dat Elly den Engelse de ikonenschilderes is en Ma rian van Puyvelde de beeld houwster hebben beiden zich toegelegd op het schilderen van deze van oorsprong Byzan tijnse kunstwerken, waarmee ze tijdenshun reizen., naar, Oost-Europa kennismaakten. Als westerlingenontging hen aanvankelijk de symbolische betekenis achter deze religieu ze wandversieringen, een sym boliek die orthodoxe christe nen nog wél kennen. Door veel te lezen werd de sym boliek die achter deze religieu ze kunstwerken schuilgaat dui delijker, waardoor de belang stelling ervoor groeide. „Daar door ga je deze ikonen met an dere ogen zien. In het begin wa ren het alleen maar plaatjes die gezien het omgekeerde per spectief wat eigenaardig over kwamen" herinnert Elly den Engelse zich. De interesse voor ikonen be perkte zich niet enkel tot het lezen van boeken over deze re ligieuze kunst die al in de tweede eeuw in Byzantium ontstond en die door toedoen van de expansiedrift van de islamitische Turken uiteinde lijk ook in Oost-Europa wortel schoot. Die interesse uitte zich in het zelf schilderen van iko nen, waarbij Elly den Engelse wat lessen volgde bij Marian van Puyvelde, met wie zij in 1985 via een expositie in con tact kwam en die al eerder met het ikonenschilderen was be gonnen. Monnikenwerk Dat schilderen van ikonen dat vroeger door monniken met veel geduld geschiedde blijkt met recht een monnikenwerk, gezien de vele lagen lijm en krijt die nodig zijn om de af beelding aan te brengen, waar bij de ikoonschilder in tegen stelling"tot andere schilders van donker naar licht werkt. Daarbij maakt hij gebruik van de zogenaamde ei-tempera techniek, waarbij speciale kleurpoeders met eigeel wor den vermengd en ook het opleggen van 23,5 karaat blad goud (mat of glanzend)is een essentieel onderdeel van het ikonenschilderen. Niet alleen om hiermee de goddelijkheid van de afgebeelde persoon tot uitdrukking te brengen maar ook om de ikoon in een duister kerkgebouw zichtbaar te nfia- ken. Bijbelse boodschap Dat schilderen van ikonen is voor westerlingen des te moei lijker .omdat deze de symbo liek toch altijd wat anders er varen dan de orthodoxe chris ten die opgegroeid is met deze ikonen, die in een tijd van analfabetisme een goede ma- BURGH-HAAMSTEDE - Drie Nederlandse lessen heeft de 23-jarige Peter van Lange uit Bruinisse op dit moment gegeven aan de bewoners van het asiel zoekerscentrum Burgh-Haamstede. Zonder enige er varing werd hij twee weken geleden voor de leeuwen geworpen. Het plezier dat zijn leerlingen ten toon spreiden en het feit dat ze snel leren maakt dat het werk hem toch gemakkelijk af gaat. Naast zijn stu die MBO-Inrichtingswerk die hij in september start, hoopt De Lange drie jaar lang als leraar in het AZC te kunnen functioneren. Zelf was hij werkzaam als ma gazijnchef bij een kunsstoffa- brikant in Zierikzee. Een onge luk maakte dat dit werk fysiek te zwaar was geworden en hij op zoek moest naar een nieuwe uitdaging. Inmiddels had hij zich opgegeven voor de drieja rige studie MBO-Inrichtings werk in Middelburg. Het vrij willigerswerk kan in het kader van zijn studie direct dienst doen als stageproject. Zo'n twee weken geleden arri veerden de eerste bewoners in het AZC. Inmiddels is het cen trum met 250 bewoners zo goed als gevuld. Met de komst van de vluchtelingen is ook een be gin gemaakt met de organisa tie van activiteiten. Een van deze activiteiten is de Neder landse les die gericht is op het vergroten van de zelfredzaam heid van de bewoners. De les sen worden gegeven door vrij willigers. Een van die vrijwilligers is Bruenaar Peter van Lange. Hij kwam op het idee om vrijwilli gerswerk te doen in dienst van het AZC Burgh-Haamstede door een advertentie van Vluchtelingenwerk waarin om vrijwilligers werd gevraagd. Binnen het centrum is Van Lan ge betrokken bij allerlei werk zaamheden. Belangrijkste acti viteit is echter het geven van Nederlandse les. De bewoners zijn niet verplicht deze lessen bij te wonen, maar de animo bleek al direct erg groot. Bin nen de kortste keren hadden zich zo'n honderd mensen opge geven. Zonder enige ervaring, slechts met een docentenboek en een werkmap als materiaal, stapte Van Lange twee weken geleden het leslokaal binnen. „Erg vreemd, iedereen zit je aan te staren en verwacht iets van je. Dan moet je niet naden ken maar gewoon beginnen". Hij werkt met de TPR-CIbtal Physical Response)methode. „Op heel eenvoudige wijze leer je de mensen heel elementaire zaken", aldus Van Lange. Via tekeningen met poppetjes wor den handelingen uitgebeeld zo als bijvoorbeeld „gaan zitten, gaan staan, doe het licht aan, rennen en omdraaien". Van Lange zegt de handeling in het Nederlands voor waarna de leerlingen hem moeten nazeg gen en daarbij ook de hande ling moeten verrichten. „Hier door maak je vaak gekke din gen mee. Zo ontmoet ik soms in de gang een leerling die dan plots tegen mij zegt ,ga op de tafel zitten', lacht Van Lange, „het is in ieder geval wel een bewijs dat ze er mee bezig zijn". In de daaropvolgende les komt Van Lange eerst terug op hetgeen hij in de vorige les niet, gezien haar werkzaamhe den in een Middelburgs atelier en haar studie aan de Acade mie voor Schone Kunsten in Eeklo. Hiervoor moet ze elke zaterdag voor dag en dauw naar Vlaanderen afreizen om pas 's avonds weer terug te ke ren. Daarom besteedt zij het gieten en afwerken uit en maakt ze de laatste jaren al leen de modellen nog zelf. In de beelden die uiteindelijk ont staan is echter nog altijd over duidelijk de hand van Marian van Puyvelde zichtbaar. Figuratief Een deel van haar beeldencol lectie is nu te zien in de Een hoorn. Doelbewust heeft zij hierbij voor haar meer figura tieve beelden (mensenfiguren) gekozen. „De meeste mensen hebben nog altijd een voorkeur voor figuratieve kunst" zegt ze, maar zelf maakt ze net zo ge makkelijk abstracte objecten en plastiek. Een daarvan, Adam en Eva, fraai vormgege ven in glanzend albast heeft ze nu tussen alle mensenfiguren in de Eenhoorn neergezet. Evenals een grote giraffe, die aanvankelijk op de stoep voor de galerie stond en daar vooral aftrek vond als speelwerktuig!. Die beelden van een winkelen de moeder met kind, twee el kaar beminnende mensen en meer van dergelijke „alledaag se" maar daarom niet minder mooie voorstellingen vormen samen met de orthodox reli gieuze afbeeldingen van onder andere Maria, Christus, de aartsengelen en de geboorte en de kruisiging van Christus een boeiend samenspel. Ibt zondag 30 augustus kan men deze duo expositie zien in galerie De Eenhoorn en wel dagelijks (met uitzondering van zondag) tussen 11.00 en 16.00 uur. nier waren om de Bijbelse boodschap aan het volk over te brengen. Het schilderen van ikoon is bo vendien aan strakke regels ge bonden, want in feite doet de ikoonschilder niets anders dan het copiëren van de oorspron kelijke ikonen of afbeeldingen daarvan. Die voorschriften die onder meer bepalen dat Maria een roodbruin of paarsachtig bovenkleed moet dragen en de kleding van Christus altijd rood (goddelijkheid) en blauw of groen (menselijkheid) moet zijn, vormen voor Elly den En gelse en Marian van Puyvelde bepaald geen creatieve beper king. Want ondanks al" Öefce voorschriften is elkfikó'óh Wëeri' anders door de vele nuance verschillen die mogelijk zijn. Bovendien zijn er alleen al voor Maria zo'n driehonderd patronen waaruit de ikonen- schilder kan kiezen en ook het grote aantal afbeeldingen van heiligen en heilige gebeurte nissen maakt het onwaar schijnlijk dat de ikonenschil- der ooit „uitgeschilderd raakt". Dat kan wel gebeuren wanneer zijn ogen het af laten weten, want weten beide kunstenares sen uit ervaring het schilderen van een ikoon vraagt niet al leen veel geduld maar eist ook veel van de ogen. Om die reden heeft Marian van Puyvelde zich vanaf de jaren tachtig ook toegelegd op het maken van bronzen beelden. „Ik wilde er iets grovers bijdoen" zegt de kunstenares die een duidelijke voorkeur voor brons heeft. Veel tijd ervoor heeft ze echter heeft behandeld alvorens hij een nieuw thema aansnijdt. „Door steeds te herhalen blijft de lesstof op een geven moment hangen", zo denkt hij. „Toen ik in het begin een aan tal zinnen in het Nederlands uitsprak en vervolgens zei dat zij na de les ook deze zin zou den kunnen uitspreken, keken ze mij ongeloofwaardig aan. Tben ze echter bemerkten dat dit echt zo was, zag je de ge zichten gaan stralen". Voor de komende lessen heeft Van Lan ge al ideeën wat betreft de in houd. Zo kunnen zijn leerlin gen zich de eerstvolgende les gaan opmaken voor het tellen tot tien. Daarna wil Van Lange zijn studenten iets meer leren over het Nederlandse geld. Wat verder in de toekomst wil de jonge leraar zijn leerlingen meenemen op excursie naar bijvoorbeeld de supermarkt en de dokter. In wat voor soort inrichting hij na zijn studie en zijn stage bij het AZC wil gaan werken weet Van Lange nog niet. Het hoeft in ieder geval niet perse een asielzoekerscentrum te zijn, maar een baan bij bijvoorbeeld een schippersinternaat, het JAC of het Riagg ziet hij ook wel zitten. Voorlopig hoeft hij hier nog niet aan te denken. De eerstkomende drie jaar leert Van Lange nog genoeg in zijn werk als leraar bij het AZC. „Het is namelijk niet zo dat zij alleen van mij leren. Ook ik leer veel van de bewoners, met name over hun cultuur. Daar naast houdt ik aan dit werk een aantal vrienden over. Vrienden voor het leven!". BROUWERSHAVEN Vaartocht Ouderen uit de gemeente Brou wershaven kunnen zich zater dag 29 augustus om 13.00 uur inschepen voor de jaarlijkse vaartochtover het G^evejin- genmeer. Om 14.00 uur is de af vaart gepland en zo rónden. uur keert de boot weer naar-de haven terug. De ouderen uit de verschillende kernen kunnen gebruik maken van bussen die hen naar de boot zullen bren gen. Eén bus pikt de ouderen uit Dreischor om 12.45 uur op bij de openbare basisschool De Klimop. De andere komt om 12.20 uur bij Borrendamme (Zierikzee) langs. Deze bus stopt om 12.30 uur bij de ZWN- halte aan de Kloosterweg in Schuddebeurs en om 12.35 uur aan de dr Wortmanstraat in Noordgouwe. Om 12.45 uur pikt de bus de ouderen op bij obs De Klimop in Dreischor waarna de bus nog stopt bij de ZWN-halte aan de Dreef in Zonnemaire (12.50 uur). DREISCHOR Orgelconcert Dirk Jansz Zwart Op donderdag 20 augustus vindt in de Nederlandse Her vormde Kerk te Dreischor voor de zesde keer van dit seizoen een concert plaats dat wordt verzorgd door de orgelist Dirk Jansz Zwart uit Rotterdam. Hij voert werken uit van de Ne derlandse componisten Swee- linck, Havingha, Thours, Brands Buys en Bijster. Verder speelt de orgelist op verzoek Passacaglia van Bach en twee composities van Louis Vierne. Het concert begint om 20.00 uur. NIEUWERKERK Verkoping Woensdag 19 augustus wordt in de zaal van de Gereformeerde Gemeente in Nederland in de Stationstraat lingerie, keuken- textiel en nachtkleding ver kocht ten bate van de stichting Adullam. Deze verkoop is van 19.30 tot 21.00 uur. SIRJANSLAND Uitslag ballon wedstrijd Met Koninginnedag werd in Sirjansland de gebruikelijke ballonwedstrijd gehouden. De ze ballons die vanuit Sirjans land in het wijde luchtruim verdwenen, overschreden in een aantal gevallen zelfs de grens. Door de gunstige wind kwamen veel ballons in België terecht, een aantal landde in West-Brabant. In totaal dertien van de aan de ballons bevestig de kaartjes werden teruggezon den. Niet elk van deze kaartjes was overigens van een naam Verwachtinq t/m zaterdag 22 au WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht west 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19aug. Zon op 06.30, onder 20.55 Maan op 22.26, onder 13.17 20 aug. Zon op 06.31onder 20.53 Maan op 22.56, onder 14.28 Laatste Kwartier: 21 augustus (12.01) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Ons land bevindt zich op de scheidingslijn tussen warme lucht boven Zuid-Europa en koelere lucht noord van ons. Daardoor is er juist in onze omgeving veel bewol king. Bovendien is een bui niet uit te sluiten. Geleidelijk wint de warme lucht terrein, en dat levert morgen een beetje temperatuur winst op. De middagtemperatuur wordt zo'n 24 graden. De zon levert daaraan niet een al te grote bijdrage, want dan zou het kwik nog verder omhoog gaan. Vannacht daalt het kwik tot om streeks 14 graden. De wind is zwak tot matig, in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. voorzien. Winnaar van deze ballonwedstrijd werd uiteinde lijk Ruben Broer. Zijn ballon werd in Godinne gevonden. Een tweede prijs was er voor Juul Heyman, wiens ballon in Marchovelette werd opgepikt. Lisa Op 't Hof werd uiteinde lijk derde omdat haar ballon gevonden werd in Orp-Jauche. Met het opzoeken van al die vaak kleine dorpen en steden heeft het comité Sirjansland vooruit niet alleen de prijswin naars kunnen bepalen, maar heeft het ook zijn topografi sche kennis ruimschoots kun nen verrijken. l3 SCHIPHOL - Vanaf Schiphol vertrekt volgende week dins dag een tra'risport vah 550' grijskopputters naar India. De vogels zijn enkele maanden ge leden in Nederland en België in beslag genomen. Het is de bedoeling dat de putters in Kashmir worden vrijgelaten. De Algemene Inspectiedienst nam op 27 mei bij een Lim burgse dierenhandelaar 450 putters in beslag. De resteren de 100 vogels werden door de Belgische justitie in beslag ge- ZIERIKZEESCHE® NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie i D. L. van '1 Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) I 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3