m Weliswaar meer zeggenschap voor gemeenten, maar geen verbetering 9 Ondertekening slechts eerste stap richting bouw sporthal j~ UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND P ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE if 0 GEBOORTEKAARTJES? Raadsvergadering Westerschouwen dé krant van schouwen - duiveland! Voortbestaan kamphuizen Staatsbos beheer is onzeker Insluiper steelt aanzienlijk geldbedrag Diefstal Duitse auto in Bruinisse Monumenten-ambtenaar H. Goedegebure over nieuwe Monumentenwet: 3 GALERIE 5 THEMAPARK 7 SKIËN ZIERIKZEESCHE NÏEUWSBODE DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992 148e JAARGANG NR 25206 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv JannewekKen 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BURGH-HAAMSTEDE - Met uitzondering van de heer J. van den Berge (SGP/GPV/RPF), die uit prin cipiële overwegingen tegen stemde, konden alle aan wezige raadsleden instemmen met het voorstel een intentieverklaring te ondertekenen met het bouw bedrijf Pellikaan met betrekking tot de eventuele bouw van een nieuwe sporthal. Wel werd er van de zijde van de VVD en het CDA benadrukt dat dit slechts een eerste stap is richting daadwerkelijke realisering van een sporthal. Afhankelijk van de ge gevens over de benodigde investeringskosten en ove rige financiële aspecten wordt gekeken of de bouw van een sporthal werkelijk kan plaatsvinden en in welke vorm dit dient te gebeuren. Het was een snelle vergadering gisteravond. Een deel van de raadsleden ontbrak nog in deze vakantieperiode en de agenda vermeldde slechts tien punten. Als laatste punt kwam aan de orde de intentieverklaring van het bouwbedrijf Pellikaan. De ze verklaring houdt in dat wan neer niet dit Brabantse bouw bedrijf op een gegeven moment de opdracht krijgt om te bou wen, maar één van de drie an dere bedrijven die op de op dracht hadden ingeschreven, zij een schadeclaim van 10.000 gulden kan eisen van de ge meente. Dit ter vergoeding van de kosten die gemaakt moeten worden in de voorbereidingsfa se. CDA'er de heer H. J. Klatter kon instemmen met deze gang van zaken. Wel wilde hij duide lijk stellen dat eerst meer in zicht in het financiële plaatje moest zijn gekregen voordat een afweging van prioriteiten kan plaatsvinden. Tevens ont breekt een goed onderbouwde lokatiekeuze", zo meende de heer Klatter. Hij doelde daar mee op de keuze voor de loka- tie bij de brandweergarage vanwege de beschikbare par keerruimte aldaar. Met name omdat deze plaats ook aange wezen wordt in het mobiliteits scenario als parkeergelegen heid voor de toeristen die een bezoek brengen aan Haamste de. De christen-democraat vroeg zich af of er wel voldoen de plek is voor beide doelgroe pen. De heer C. A. Hoorweg, fractie voorzitter van de VVD, was het eens met zijn collega Klatter dat de ondertekening slechts een eerste stap naar de bouw van een sporthal is. Daarnaast ontving hij de laatste tijd veel telefoontjes vanuit de bevol king met de vraag waarom er naast sporthal Krayenstein nog een nieuwe hal gebouwd moest worden. Wethouder G. J. W. van der Salm benadrukte dat Pelli kaan alleen een claim kon in dienen als de gemeente na de voorbereiding toch onverhoopt zou kiezen voor één van de drie andere bouwbedrijven. Deze garantiesom is slechts voor de goede orde in het contract op genomen want de Nederlandse Sport Federatie had ervaren dat een dergelijke claim nog nooit was ingediend. Een an der belangrijk punt waarom er op dit moment een overeen komst wordt aangegaan is het leegraken van de subsidiepot „bijdrage verenigingshallen". Hierdoor loopt de gemeente de kans om bij te lang aarzelen een subsidie van 25.000 gulden mis te lopen. De financiële ge gevens met betrekking tot de bouw van een sporthal kunnen pas worden verkregen als de NSF en de bouwer een plan hebben ingediend. „Dus dit is zeker geen principe-uitspraak tot de bouw van een hal", aldus de wethouder. De uitspraak van de heer Klatter dat er wat betreft lokatiekeuze nog niets was gedaan ontkende hij stel lig. Na afwegingen is er wel de gelijk een voorkeur uitgespro ken voor deze lokatie. Van der Salm: „Er is hier par keerruimte volop en juist wan- Wewthouder van der Salm: „De druk op Haamstede loopt niet parallel met het gebruik van de nieuwe sporthal neer de druk van de toeristen op de parkeergelegenheid het grootst is staan de activiteiten in de hal op een laag pitje. De druk op Haamstede loopt niet parallel met het gebruik van de nieuwe sporthal". Daarbij was volgens de wethouder in de afweging de goede bereik baarheid van de hal voor men sen van elders van het eiland meegenomen. Deze hoeven niet door het centrum te rijden waardoor de druk van auto's hierop niet toeneemt. Tbt slot gaf de wethouder aan dat het gebruik van sporthal Krayenstein als sportfaciliteit voor de bewoners van Haam stede in het bijzonder en de rest van het eiland in het alge meen als een gesloten boek kan worden beschouwd. Nogmaals onderbouwde hij waarom. Bo- hemen wil een uitbreiding van het bungalowpark en wat in dit verband de functie van de hal zal zijn is nog onduidelijk. Blijft de hal bestaan dan wordt toch de voorkeur gegeven aan de gasten van het park. Sport verenigingen uit de omgeving kunnen dus nimmer een af spraak of een boeking maken voor het gebruik van de hal. Zijn er namelijk gasten op het park die gebruik willen maken van de faciliteiten dan delft de sportvereniging het onderspit. Continuïteit is dus onmogelijk en daarmee vervalt de functie van Krayenstein voor de ei landbewoners. Tbvreden met deze uitleg schaarde de raads leden zich achter het voorstel en werd de vergadering reeds na drie kwartier gesloten. ~l Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. vies hebben gevraagd aan de Rijksdienst voor Monumenten zorg. Deze dienst beslist dus niet langer over aanvragen maar geeft nog slechts advie zen. Voorwaarde voor deze rui mere bevoegdheden van de ge meenten is dat deze over een monumentenverordening be schikken en advies in winnen bij een monumentencommis sie" vat Goedegebure de nieu we wetgeving kort samen. De ze monumentencommissie met daarin een aantal deskundigen moet het college van b en w ad viseren inzake aanvragen voor een sloop- en bouwvergunning en andere aanpassingen in het beschermd stads- of dorpsge zicht. Veranderingen binnen en buiten Die Monumentencommissie zal, in tegenstelling tot de reeds bestaande welstands commissie, die alleen oordeelt over uiterlijke veranderingen, over veranderingen aan binnen en buitenzijde van het monu ment oordelen. De welstands commissie blijft actief met het beoordelen van bouw- en sloopaanvragen van niet-mo- numenten. Het zou dan ook handig en voordelig zijn als le den van deze welstandscom missie ook in de monumenten commissie zitting zouden ne men. Hierover heeft het Zierik- zeese gemeentebestuur zich nog niet uitgesproken. Dit jaar Wanneer Zierikzee nu zijn ei gen monumentenverordening! en monumentencommissie krijgt is niet met zekerheid te zeggen. De monumentenveror dening moet eerst nog aan de gemeenteraad worden voorge legd, waarna ook de monumen tencommissie nog moet wor den samengesteld en ook de Rijksdienst voor Monumenten zorg moet nog zijn goedkeuring geven aan deze monumentenve rordening van de gemeente Zie rikzee, die op grond van een modelverordening van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten is opgesteld. Het stre ven is, zegt Goedegebure om de zaak nog dit jaar rond te krij gen. Of de monumentenzorg daar nu direct mee gediend is lijkt niet zo aannemelijk. De proce dures (bij de oude wet zat er ge middeld een maand of vier tus sen aanvraag en moment waar op de werkzaamheden konden beginnen) zullen niet minder tijd in beslag nemen en ook dreigt het gevaar dat sommige gemeenten nu ze zelf de touw tjes in handen hebben wat ge makkelijker sloop en bouwver gunningen af zullen geven.. Goedegebure: „Het gemeente bestuur van Zierikzee past goed op zijn monumenten maar er zullen ook weieens ge meenten zijn die het wat min der nauw nemen met het afge ven van bouw- en sloopvergun ningen. In zo'n situatie dreigt vervolg pagina 2 Mogelijk een bui HET WEER Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Mogelijk ook een enkele bul. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur on geveer 24 graden. Zwakke tot ma tige zuidoosten wind, kracht 3. DRIEBERGEN - Vier kamp huizen van Staatsbosbeheer worden waarschijnlijk in de nabije toekomst gesloten. Van één van de kamphuizen staat de sluiting al vast. Voor de ove rige drie is de situatie evenmin rooskleurig. Dat heeft Staats bosbeheer bekendgemaakt. Staatsbosbeheer, onderdeel van het ministerie van land bouw, wil de vier kamphuizen en zeven kampeerterreinen nog dit jaar afstoten in het kader van de Grote Efficiency Opera tie van de regering. Het beheer ervan wordt niet meer tot de kerntaken gerekend. Wat de ze ven kampeerterreinen betreft is Staatsbosbeheer optimitisch gestemd. Uit onderzoek is ge bleken dat de kampeerterrei nen goede vooruitzichten heb ben, omdat „groen kamperen" steeds populairder wordt. Voor de leamphuizen bestaat echter onvoldoende belangstelling, zo is uit het onderzoek gebleken. De kamphuizen, die in de bos sen liggen, zijn bedoeld om scholieren of andere groepen in aanraking te brengen met de natuur. De kamphuizen liggen in Veere, Serooskerke, Wierin- germeer en Biddinghuizen. Voor de laatste valt definitief het doek. BURGH-HAAMSTEDE Maandagmiddag is uit een wo ning aan de Kloostertuin te Haamstede een aanzienlijk geldbedrag gestolen. De benadeelde is mevrouw V. uit Haamstede. Om ongeveer 13.00 uur maandagmiddag drongen onbekenden haar, niet afgesloten, aanleunwoning bij het verzorgingshuis Duinoord binnen terwijl mevrouw V. even weg was. Daarbij werd een aanzienlijk bedrag aan contant geld gestolen. BRUINISSE - In Bruinisse werd een donkergrijze Merce des Benz personenauto gesto len. Het voertuig is eigendom van de heer B. uit het Duitse Bo- chum. Hij had zijn auto gepar keerd aan de Hageweg te Brui nisse. Tussen zondag 16.00 uur en maandag 11.00 uur werd het voertuig ontvreemd. De waar de van de auto is niet bekend, het kenteken is BD-YM-888. De poëzie van stenen én kalk. Horace Greeley Galerie de Eenhoorn in Zierikzee sluit aan het einde van dit seizoen. O 4 BIBLIOTHEEK 1 Meer dan een kwart van de Schouwen-Duivelanders maakt gebruik van de bibliotheek. Naar de haalbaarheid van een themapark op Neeltje Jans is onderzoek verricht. Serge Goossens uit Nieuwerkerk neemt deel aan Open Britse kunstski-kampioenschappen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's adviserende monumentencom missie. Dat Zierikzee zich daarin pas dit jaar heeft ver diept heeft zo zijn redenen. Goedegebure: „Zierikzee is tot nu toe nooit zo happig geweest om zo'n verordening op te stel len, men wilde eerst maar eens afwachten hoe de nieuwe wet in de praktijk zou werken". Nu echter 78% van de gemeenten over zo'n monumentenverorde ning beschikt kan Zierikzee, nog altijd de tiende monumen- tenstad van Nederland niet achterblijven. Zeker gelet op de toekomst waarin de zorg voor het monumentenbestand in Nederland door minder fi nanciële middelen meer en meer onder druk zal komen te staan. Niet vervangen Ambtenaar Goedegebure, da gelijks in touw voor de monu menten in Zierikzee windt er geen doekjes om dat voor hem de oude wet niet vervangen had hoeven worden. Die wet heeft zijns inziens altijd goed gewerkt en bood een behoorlij ke bescherming voor het monu mentenbestand. In die oude wet had de Rijksdienst voor Monumentenzorg het laatste woord bij aanvragen voor een bouw- of sloopvergunning voor een monument. De gemeente mocht immers pas een vergunning afgeven als de Rijksdienst het plan en de door de gemeente daarbij ge voegde verklaring van geen be zwaar had goedgekeurd. Nauwelijks zeggenschap De muziektent is één van de beeldbepalende elementen die een plaatsje op de gemeentelijke monu mentenlijst verdienen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Wat hem betreft had de oude Monumentenwet van 1961 best mo gen blijven, want de voordelen van de nieuwe Monumentenwet, die in 1988 van kracht is geworden heeft monumenten-ambtenaar H. Goedegebure van de ge meente Zierikzee nooit gezien. In tegendeel zelfs, door de nieuwe wet zou de mo numentenzorg weieens op een hellend vlak terecht kunnen komen, zo vreest Goedegebure en hij is ervan overtuigd dat hij niet de enige is die er zo over denkt. Echt nieuw is de nieuwe Monu mentenwet (1988) niet, maar wel was deze wet begin juli aanleiding voor een discussie binnen de Zierikzeese commis sie ruimtelijke ordening en in dustrie over het al dan niet opstellen van een monumen tenverordening (een verorde ning waarin alles op het gebied van monumenten is vastge legd) en het instellen van een. „Voor alles wat met monumen ten te maken had, moest je bij de Rijksdienst voor Monumen tenzorg in Zeist aankloppen, want de gemeenten hadden nauwelijks zeggenschap" vat Goedegebure de vroegere rela tie tussen de gemeente ^n de rijksdienst samen. Die contac ten beperkten zich niet uitslui ten tot brieven en telefoon gesprekken, want regelmatig kwam een rayon-architect van deze rijksdienst in Zierikzee langs om alle aanvragen en problemen door te spreken. Zelf uitstippelen Sinds 1988 kan de gemeente niet langer gebruik maken van de keniiis van deze rayon architect en wordt ze geacht zelf het beleid op het gebied van monumentenzorg uit te stippelen. „Die nieuwe wet houdt in dat de gemeenten zelf sloop- en bouwvergunningen kunnen afgeven, nadat ze ad-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1