Nieuwer kerk loopt uit voor „inwijding" van travaille §5 1 6 „Ik start als een slak en finish als een tijger" UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H j GEBOORTEKAARTJES? .Een jongensdroom vervuld Jan Akkerman zwaar gewond bij ongeluk Inbraken in auto's De neefjes aangehouden Marije traint met Nelli Fiere-Cooman I— dé krant van schouwen - duiveland! i t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 148e JAARGANG NR 2S205 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Na de officiële opening van de travalje in Nieuwerkerk, beslaat hoefsmid De Vrieze één van de paarden van Stoffel van de Velde. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Rijen dik, foto- of videocamera in de aanslag om vooral toch maar niets te missen van de „inwijding van de travaille die dorpsgenoot Huib Kesteloo samen met drie makkers in zijn vrije tijd heeft gebouwd. Die travaille, voor de vroegere smederij in de Ooststraat van Nieuwerkerk werd vrijdagavond officieel in gebruik genomen door onder meer het beslaan van een echt trek paard door hoefsmid M. E. de Vrieze uit Renesse. De aanblik van de travaille of travalje, een stuk degelijk vak werk moet de oudere Nieuwer- kerkers ongetwijfeld hebben doen terugdenken aan vroeger. Aan de tijd dat Kesteloo's va der, Jan, daar in de Ooststraat als smid aan het werk was. Be gin jaren vijftig, kort voor of na de ramp is de eikenhouten travaille echter uit het dorps beeld verdwenen. Het gebruik van trekpaarden liep door de mechanisatie in de landbouw aanzienlijk terug. Steeds min der paarden werden dan ook naar de smid gebracht om van nieuwe hoeven te worden voor- Herinnering Hoewel Kesteloo daarom de smederij niet voortzette maar een bestaan opbouwde als de taillist bleef hij de wens koes teren om die oude travaille ooit nog eens te herbouwen. Als een herinnering aan het vroegere ambacht waarmee zijn voorva deren in hun dagelijks brood voorzagen. Die travaille is in aansluiting op een grondige re novatie van het interieur en de gevel van zijn geschenkenhuis nu herbouwd. Hardhout Aan de hand van oude tekenin gen en één oude foto heeft Kesteloo samen met zijn mak kers Dirk Haak, Gijsbracht Tieleman en K .s Radewalt de oude travaille van zijn vader precies op de dezelfde plaats - voor de oude smederij en naast zijn winkel- herbouwd. Welis waar niet met eikenhout zoals vroeger gebruikelijk was maar met d,uurzaam hardhout. Van deze materiaalkosten krijgt het viertal tweederde van de gemeente Duiveland vergoed in de vorm van een eenmalige subsidie die maximaal drie duizend gulden bedraagt. Beetje haast Zo'n tweehonderd uur hebben de travalje-bouwers nodig ge had om de oude hoefstal te vol tooien. Een beetje haast daar bij hadden ze wel want de tra vaille moest als 't even kon ge reed zijn voordat dochter Kesteloo in het huwelijksboot je zou stappen. In die opzet is het ijvere viertal dat menige avond en vele weekeinden in de weer is geweest volledig ge slaagd. Vrijdagavond kon de travaille en ook de nieuwe zaak, „een geschenkenhuis plus" zoals burgemeester A. Bergshoeff het noemde in gebruik worden genomen. Iets waarvoor heel wat dorpelingen zich in de Ooststraat verdrongen en zich niet lieten weerhouden door de dranghekken daar. Een fraai stukje dorpsverfraai ing volgens burgemeester Bergshoeff die voordat hij het paard van S. van de Velde uit Zonnemaire de travaille in moest krijgen nog even een stukje travalje-historie opdiep te. De eerste travailles versche nen zo rond 1770. Die in Nieu werkerk werd zo'n tachtig jaar later gebouwd en zou tot kort voor of na de ramp in de Oost straat blijven staan. Niet alleen deze nieuwe tra vaille maar ook de renovatie van het winkelpand vond de Duivelandse burgemeester een compliment waard. Kesteloo zelf haakte daar op in door zijn drie bouwmaten te bedanken voor alle steun. In ieder geval krijgt het viertal wel waarde ring voor zijn inspanningen. Uit reacties van heel wat Nieu- werkerkers is Kesteloo geble ken dat ze het waarderen dat er iets uit vroeger tijden is terug gekeerd. Een door smid Jan Kesteloo gemaakt hoefijzertje dat vrijdag aan de travaille werd bevestigd herinnert aan dit tijd waarin het hameren op het aambeeld tot dé dagelijkse geluiden behoorde. Functioneel Die herinnering aan vroeger is niet alleen mooi om te zien maar ook functioneel, dat bleek toen Kesteloo's moeder, mevrouw H. Kesteloo- Van de Zande de travaille officieel opende door aan de achterkant de ijzeren stang weg te trekken voor het paard met veulentje dat door burgemeester Bergs hoeff naar de travaille werd ge leid, waar het paard - een Ne derlands trekpaard van Belgi sche origine - een paar nieuwe hoeven kreeg aangemeten. Iets dat volgens eigenaar Van .de Velde -één van de weinigen die nog weieens gebruik maakt van deze trekpaarden zo om de drie maanden moet gebeuren. Voor die nieuwe hoeven was hoefsmid M. E. de Vrieze uit Renesse vrijdagavond speciaal naar Nieuwerkerk afgereisd. Begeleid door de zang van het koot van de Duivelandse plat telandsvrouwen deed hij daar zijn werk in een travaille waar over hij zeer te spreken is om dat alle essentiële onderdelen zoals blokken en stangen op de juiste hoogte zijn aangebracht. In tegenstelling tot vroeger echter, worden de hoefijzers nu niet eerst in de smederij gesmeed maar komen ze nu rechtstreeks van de fabriek. De lip van het hoefijzer en het ij zer pasklaar maken aan de voet, dat blijkt ook nu nog handwerk te zijn. Handwerk dat evenals het hoefgereed- schap niet veel veranderd is in vergelijking met vroeger, toen het beslaan van een paard tot de categorie alledaagse tafere len behoorde. Vrijdag echter was dit echter een stukje folk lore en een passende inwijding van deze travaille. Men droomt vaak, wat men wakend wenst. Terentius Af en loe zon HET WEER Vannacht enkele opklaringen en in het zuiden kans op mist. Mini- mumtemp. ±14 graden. Overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemp. ±23 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, zwak tot matig, rond kracht 3. GASTGEZIN Tienjarige Cassie uit Londen drie weken te gast bij de familie Grootenboer. MUZIEK Dirigent Jaap Knuist vertelt over zijn grote liefde: de muziek. VOETBAL Zierikzee behaalt regelmatige overwinning op stads genoot Mevo: 7-1. WIELERRONDE De tiende Wielerronde van Zierikzee belooft wederom een groot spektakel te worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's OOSTHUIZEN - De gitarist Jan Akkerman is maandag ochtend zwaar gewond geraakt bij een auto-ongeluk in het Noordhollandse Óosthuizen. Hij is met veel kneuzingen en twee gebroken rugwervels overgebracht naar de intensive care-afdeling van het streek ziekenhuis in Purmerend. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie maandag meege deeld. Akkerman reed op de provin ciale weg N247 in de richting van Hoorn, toen hij in het dorp Oosthuizen in een bocht moest uitwijken voor een tegenligger. De auto van de gitarist beland de in de berm, schoof door een sloot, schampte een boom, sloeg over de kop en werd om een volgende boom gevouwen. De brandweer heeft Akkerman uit de wagen moeten bevrij den. Volgens de woordvoerder was de gitarist na het ongeval bij kennis en heeft hij een ver klaring kunnen afleggen. MUNTENDAM - Door de dijk doorbraak bij Muntendam is al het scheepvaartverkeer in een groot deel van Oost-Groningen nog steeds gestremd, zo maak te een woordvoerder van de provincie Groningen bekend. MINTERWOLDE - In de Tus- schenklappenpolder in het Groningse Muntendam is za terdagmorgen vroeg een begin gemaakt met het leegpompen van de ondergelopen polder. ZIERIKZEE - Aan de Del tastraat in Zierikzee zijn dit weekeinde twee auto-inbraken gepleegd. De benadeelden zijn P. uit Antwerpen en S. uit Brasschaat. De inbraak in de auto van P. moet zijn gebeurd tussen zater dag 19.00 uur en zondagmorgen 02.00 uur. De dieven gingen aan de haal met het reservewiel (met velg), twee mistlampen en twee dieptestralers. Van de auto van S. werde de vier sier- velgen meegenomen. Ook dit vergrijp moet tussen 19.00 en 02.00 uur zijn gebeurd. Hoeveel de schade precies bedraagt is nog niet exact bekend. SCHARENDIJKE - De rijks politie Schouwen-Duiveland heeft zaterdagmorgen om 04.00 uur de neven J. V. en P. V. in Scharendijke aangehouden wegens het vernielen van een fiets- en verkeersborden. Dit onder invloed van alcohol. Na het opmaken van het proces verbaal mochten beide inwo ners van Stamproy weer naar hun camping terugkeren. ZIERIKZEE - „Mijn grote droom is om samen met mijn grote voorbeeld Nelli Coomaii te trainen op mijn start". Dat stond in de brief die de dertienjari ge Marije Nieuwenhuizen verzond naar de medewer kers van het Vara-programma Geef nooit op. Afgelo pen vrijdag ging de droom van Marije in vervulling. Een cameraploeg en natuurlijk presentator Peter Jan Rens waren op de atletiekbaan van Delta Sport in Zierikzee om de verrichtingen van Marije en Nelli Cooman op te nemen. ook Marije uit Huizen. Zij is lid van atletiekvereniging de Zuidwal en een talent in de dop. „Vooral de zestig meter sprint vind ik erg leuk. Bij dis trictswedstrijden eindig ik op deze discipline vaak als twee de". Dat ze moeite heeft deze wedstrijden winnend af te slui ten ligt aan haar start. „Ik start als een slak en finish als een tijger, maar kom dan toch iets tekort". Vandaar dat ze altijd met be wondering de verrichtingen van haar grote voorbeeld Nelli Fiere-Cooman volgt. „Als je haar ziet starten, net als bij de Olympische Spelen, dat is on gelooflijk". vervolg pagina 2 Het programma Geef nooit op is bedoeld voor kinderen tot vijftien/zestien jaar. Zij kun nen hun wens opgeven van iets wat zij altijd al hadden willen doen. Vorig jaar was het pro gramma een van de meest suc cesvolle programma's die op te levisie werden uitgezonden. Dit jaar gaat het programma het tweede seizoen in. Presentator is de populaire Pe ter Jan Rens, ook wel bekend als meneer Kaktus. „Het is erg leuk om een dergelijk pro gramma met kinderen te doen", vertelt hij. „je krijgt de gekste wensen binnen. Zo heb ben we bij de opnamen voor het komende seizoen bijvoor beeld al met dolfijnen gedo ken, op een motor gecrosst en heb ik al op de fiets gezeten met Eric Breukink. Kinder wensen waarbij in sommige ge vallen ook een droom van mij uitkomt". Uit de 25.000 inzen dingen werd ook de wens ge trokken van Marije Nieuwen huizen. Producer Evelien Mooijman: „We onderzoeken eerst hoe de bezetenheid van het kind is en of zijn/haar wens ook echt een droom is". Eerst vindt er een briefselectie plaats, vervolgens een telefoni sche selectie en tenslotte wordt een beperkt aantal kinderen in de studio uitgenodigd. Bij de gelukkigen die overbleven dus Veel lol hadden Peter Jan Rens en Nelli Fiere-Cooman, Marije (links) denkt er het hare van. (Foto: Joop van Houdt). Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abohnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres Dhr./mevr., postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1