WEEKEND RECEPT LINDA DE MOL: Nieuwe krant voor de water sport: Watersport Aktueel Kindertanztheater Strausberg in Nederland voor optredens dier in het vizier Vriendjes gezocht! LÉONIE SAZIAS: NATIONALE VERKEERSTEST VAN HET CBR watersport aktueel Wintercursussen bij het International Art Centre Verkeer kan nooit veilig genoeg zijn" Kluwer Technische Tijdschriften Mellisants damtoernooi Entrecöte double au poivre 10 NIEUWSBODE EXTRA INHOUD vaWvanf uw MUsrspailM i u>«.vvan vusCH/mw 11 hömh v, Strenge** vui(«g<l» op OuIIm W*ddtn«o Fnaimd vewt extra 'Ongebruikelijke' rekensom Hiswa opUssekwer Cijferdans in watersportland irat Zo ziet het eerste nummer van het nieuwe blad Watersport Cultu reel eruit. DEVENTER - Kluwer Technische Tijdschriften in Deventer, uitgever van onder meer het bekende Weekblad Schuttevaer, introduceert een nieuw me dium voor de watersport: Watersport Aktueel. Deze krant op weekend-formaat verschijnt in het wa tersportseizoen iedere week en daarbuiten om de week en is daarmee het meest aktuele medium voor de watersport. Watersport Aktueel wordt uitgege ven in samenwerking met de HISWA Vereniging; de branchevereniging voor de bedrijfstak waterrekrea- tie. Het eerste nummer verschijnt op 26 augustus. Watersport Aktueel is een watersporter, die er onder krant voor de professionele meer nieuws in aantreft over ontwikkelingen op het gebied van bijvoorbeeld vaarbe- lasting, vaarbewijs, planolo gie, vaarwegen, toervaart, jachthavens, ligplaatsen, brug- en sluisbediening en milieu. En natuurlijk veel aktualitei- ten, nieuws over evenementen, j ontwikkelingen in de branche. Bovendien wordt in Watersport j Aktueel branchenieuws van de j HISWA Vereniging opgenomen en brengt de krnt vakgericht nieuws uit de bedrijfstak wa- j terrekreatie. Watersport Aktu- eel heeft een eigen redactie, die bovendien gebruik kan maken van de omvangrijke know-how J en faciliteiten van Weekblad Schuttevaer, al meer dan een eeuw dé krant voor de beroeps- vaart. Gratis annonces Een opvallend element in de bladformule van Watersport Aktueel zijn de gratis annon ces van en voor particulieren. Deze kleine advertenties, waarin boten of andere artike len te koop aangeboden of ge vraagd worden, zullen voor veel lezers zeker een aantrek kelijk onderdeel van Water sport Aktueel vormen. Aantal en formaat van deze annonces zijn uiteraard wel gebonden aan een maximum. Watersport Aktueel richt zich op de omvangrijke markt van ±250.000 bezitters van boten die met ingang van volgend jaar vaarbelastingplichtig zijn. Daarnaast zullen uiteraard ook de ondernemers in de watersport-branche de krant lezen. Door de samenwerking met de HISWA vereniging én de grootste distributeur van bladen in Nederland krijgt Wa tersport Aktueel een bijzonder dicht netwerk van ±2.500 ver kooppunten. Daardoor is de krant niet alleen overal in het land, maar ook langs de vaar wegen probleemloos te verkrij gen. Watersport Aktueel ver schijnt op donderdag en kost 2,50 in de losse verkoop of 65,- voor een jaar abonnement. Voor meer informatie: Water sport Aktueel. Telefoon 05700- 48773. MELISSANT - Damvereniging ENEO'52 te Melissant viert zijn 40-jarig bestaan met een open damtoernooi. Dit evene ment wordt gehouden op zater dag 26 september 1992, en wel in verenigingsgebouw de Me lishof, Binnenweg 61. Inschrijven voor dit toernooi kan vanaf augustus. Het maxi mum aantal deelnemers is 120 personen. Ook dames zijn wel kom op dit toernooi. Er zijn 120 prijzen beschikbaar gesteld, door diverse sponsors en door de vereniging. Inschrijfformu lieren zijn verkrijgbaar bij de secretaris van de damvereni ging p/a Beukelaar 16, 3248 BP te Melissant. Inschrijven kan tot 5 septem ber in verband met de indeling is dit tijdstip de uiterste da tum. Inschijfgeld 10 gulden per per soon, te voldoen voor aanvang van het toernooi op zaterdag 26 september tussen 09.15 en 09.45 LEIDSCHENDAM Door het noodweer dat in de nacht van zondag op maandag over Ne derland en België trok heeft een groot aantal agrarische be drijven voor enkele miljoenen guldens schade opgelopen. Bij de Hagelunie Agrarische Ver zekeringen in Leidschendam zijn tot nog toe ruim 350 scha- demeldingen binnengekomen. Dat heeft het verzekeringsbe drijf maandag bekendge maakt. Het betreft vooral aan giften van hagelschade aan ak kerbouwgewassen en schade door blikseminslag en windho zen op glastuinbouwbedrijven. MIDDELHARNIS - Na de zomermidweken gaan in de week van 7, 8 en 9 september de wintercursussen weer van start bij het International Art Centre te Middelharnis. Het programma ziet er als volgt uit: maandagmorgen boetseren, tijd: 9.00-11.30 uur, 1 groep; maandagmiddag schilderen, tijd 13.30-16.00 uur, 2 groepen; maandagavond schilderen, tijd 19.45- 20.15 uur, 2 groepen; dinsdagmorgen schilderen en etsen, 2 groepen; dinsdagavond portret, 1 groep; woensdagmorgen portret, 1 groep. De cursus bestaat uit twaalf lessen van tweeeneenhalf uur, kosten 240,—. Men kan infor meren/opgeven door even langs te komen in de galerie of tel. 01870-87155. Zij zijn er weer vanaf 30 augustus. Let op! Voor alle cursisten. De cursussen starten 7, 8 en 9 september (Men krijgt dus geen nader be richt). Handtechnieken Boetseren is een cursus, waar bij de cursist diverse hand vorm technieken leert, dus geen cursus op de pottebak- kersschijf. Hoewel draaien op de potterbakkersschijf heel lëuk is, leert men dit pas echt goed als er jaren, dag in dag uit op gewerkt wordt, en men zit dan ook vaak vast aan symetri- sche vormen. Boetseren is dus iets heel anders dan draaien. Het is een term, waarmee di verse handvormtechnieken wolrden aangeduid. De simpelste techniek is een duimpotje, waarbij men leert vanuit een sinaasappel klei uit één stuk een potje te maken. Daarna gaan ze een stapje ver der en ontstaat er uit bollen een vaas vorm. Een andere tech niek is de plakkeritechniek, waarbij men plakken d.m.v. slib aan elkaar zet en afwerkt. Deze nog ongebakken potten kunnen als ze leerhard zijn of droog, gedecoreerd worden op diverse wijzen: door te schilde ren met een andere kleur klei, door in te krassen en op te vul len meteen andere kleur klei en weg te schuren, of door de pot in z'n geheel met een ande re kleikleur te beschilderen en een tekening, patroon uit te krassen zodat de oorspronke lijke kleikleur weer zichtbaar wordt. Ringeloren is nog een andere versiertechniek. Ook wordt er ingegaan op de diver se glazuurmethoden; onder- en opglazuren, dekkend en trans parant. Het boetseren van beel den/portretten behoort ook tot de mogelijkheden. Alle werkstukken worden ge bakken (de biscuit- en glazuur- brand) in een computer gestuurde keramiekoven. De brandtemperaturen lopen op tot 1060°C, pas dan is het che misch gebonden water bij 900°C verdampt en de glaspoe der (glazuur) aan elkaar gesmolten. Probeer het eens om met klei te werken. De technieken zijn niet moeilijk om te leren en er worden al snel leuke resultaten behaald! TILBURG - Het treinverkeer van en. naar Tilburg ligt sinds kwart over tien maandagavond stil nadat bij de politie in die plaats per telefoon werd ge meld dat er op het station een bom lag, die omstreeks tien voor elf zou ontploffen. De po litie heeft het station en het er naast gelegen busstation ont ruimd. Overigens is er, aldus de politie, tot kwart over elf niets ontploft. Deskundigen zijn toen het station binnenge gaan om te kijken of er iets ver dachts te vinden is. AMSTERDAM - De 35 krakers van een pand van de Universi teit van Amsterdam (UvA) die maandag wegens diefstal en openlijke geweldpleging door de politie werden gearresteerd, zijn na verhoor- heengezonden. De politie heeft dat dinsdag meegedeeld. GOES - Donderdag 13 augustus komt Kindertanz theater Strausberg uit Duitsland voor een 10 daags bezoek naar Goes. Het gezelschap brengt voor de eerste keer een bezoek aan het Westen. Op vrijdag 21 augustus zijn ze in Ouddorp. Onder leiding van artistiek leidster mevrouw Nora Jar- chow-Dürrenfeldt komen 35 jongeren, in de leeftijd van 11 tot 16 jaar, naar Nederland. Zij zijn hiervoor uitgenodigd door de Stichting Zeeuwse Kleder dracht in samenwerking met de volksdansvereniging Voda- go. Alle leden van de groep worden in gastgezinnen in Goes en omgeving onderge bracht. Jong en oud Het programma van het Kin- derthanzthèater toont Duitse en buitenlandse folklore, dan sen uit het leven van kinderen en moderne showdansen. De optredens zijn zeer geschikt voor jong en oud. Vele dansvor men worden op professionele wijze uitgevoerd en geven dui delijk weer op welke wijze de ze groep zich tot voor enkele ja ren kon uiten via de dans. De groep behoorde bij de culturele afdeling van de voormalige volksarmee van de DDR. In het programma komen choreogra fieën voor van: Olga Solotowa, Mila Urbanowa, Christa Kün- ne, Frantisek Bonus, Istvan Orsovsky, Helmut Winkel- mann en Nora Jarchow-Dür- renfeldt. Tijdens de optredens wordt re gelmatig van kostuum gewis seld. Het hele programma is een aaneenschakeling van bal let, folklore en moderne dans. De jongeren komen uit de plaats Strausberg, zo'n 30 kilo meter achter Berlijn voormalig DDR-gebied. Het is de eerste keer dat de groep voorstellin gen kan verzorgen in het Wes ten. Zij waren altijd aangewe zen op bezoeken aan Oosteuro- pese landen. Via het IOV (In ternationale Organisatie voor Volkskulturen) heeft de groep direct contacten gezocht om in Nederland en België voorstel lingen te kunnen verzorgen. Alle jongeren van het gezel schap hebben extra vrij van school gekregen om naar Ne derland te kunnen komen. De schoolvakanties eindigden daar al op 1 augustus. Het programma Zaterdag 15 augustus: 19.30 uur camping De Schotsman, Kam perland. Toegang gratis. Zondag 16 augustus: 12.00 uur Zondagmarkt Rotterdam, cen trum. Tbegang gratis. Maandag 17 augustus: 19.00 uur Markt Westkapelle. Toe gang gratis. Dinsdag 18 augustus: 20.00 uur De Prins van Oranje te Goes. Entree 10,-. Voorverkoop via telefoon: 01100-33959/28130. Woensdag 19 augustus: 12.00 uur Vondelpark Openlucht theater Amsterdam. Toegang gratis. Donderdag 20 augustus: 15.30 uur Epernay-plein Middelker- ke, België. Toegang gratis. Vrijdag 21 augustus: 19.30 uur: 19.30 uur Port Zélande, Oud dorp. Toegang door camping- gasten. Organisatie: Stichting Zeeuw se Klederdracht, Postbus 306, 4460 AS Goes. "Ihlefoon: 01100- 28130, fax: 01100-28130. Basisbereiding bakken: Laat in een passende pan boter uitbruisen en licht bruinen. Het formaat van de pan afstemmen op de hoeveelheid vlees die wordt bereid. In een te grote pan verbrandt de boter, in een te kleine pan wordt het vlees niet gelijkmatig gebakken. Schroei het vlees aan weers zijden dicht en temper het vuur. Blijf met het vlees over de bodem van de pan schuiven en keer het regel matig. Vervolgens verder bakken tot het vereiste gaartepunt. Het vlees uit de pan nemen en de braadbo ter evetueel afblussen met water of ander vocht. U heeft nodig voor 4 personen: 2 entrecóte's van ca. 350 a 400 gram 4 plakjes bakbacon, in reep jes gesneden stukje prei, in reepsjes ge sneden 60 gram boter 4 grote tomaten, van vel tot zaad ontdaan en in blokjes gesneden 1 eetlepel fijngehakte dra gon •gekneusde peperkorrels zout 8 eetlepels koffieroom Bereiding: Snijd het vetrandje van de entrecóte's op verschillende plaatsen in om kromtrek ken te voorkomen. Laat het vetrandje eraan zitten voor de malsheid en de smaak. Na de bereiding kunt u het eventueel verwijderen. Wentel vervolgens de entre cóte's door de gekneusde pe perkorrels (de hoeveelheid zelf bepalen naar smaak) en druk de pepers even aan. Bak de entrecóte's in de uit- gebruisde boter ca. 8 minu ten, iedere zijde 4 minuten. Pas op dat de boter niet ver brand. De entrecóte's mo gen niet te gaar zijn. Laat ze daarna op een snijplank af gedekt met aluminiumfolie ca. 5 minuten rusten. Bestrooi de entrecóte's met een klein beetje zout. Maak ondertussen de pepersaus. Fruit in de braadboter de bacon en de prei. Voeg ver volgens de blokjes tomaat toe en bak deze mee. Voeg de dragon en de room toe als de tomaat wat gaat pureren. Laat het geheel even door koken. Breng het op smaak met wat zout. Snijd de en trecóte's schuin weg in plak ken. Serveer de saus over de entrecóte's op een schaal. Lekker met aardappel schijfjes en veldsla. Tip: T-bones£eaks of porter- housesteaks kunnen hier ook voor gebruikt worden. Het vlees kan ook gegrilld worden of op de barbecue bereid worden. Maak de saus dan apart. Voedingswaarde per portie: Energie: 1840 kJ (440 kcal) Eiwit: 44 gram Vet: 26 gram Koolhydraten: 6 gram DEN HAAG - De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR) dringt aan op maatre gelen in Italië in verband met de mafiamoorden op de rech ters Falcone en Borsellino. Hiervoor is aan de internatio nale vereniging voor recht spraak in Rome een brief ge schreven, zo is bekendge maakt. AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft maandag 35 krakers aangehouden in ver band met diefstal en openlijke geweldpleging. De krakers zijn volgens de politie betrokken zijn geweest bij een kraakactie van een pand dat door de Uni versiteit van Amsterdam (UvA) als opslagruimte wordt gebruikt. ZIERIKZEE - In Dierenasiel Schouwen-Duiveland zit nog steeds moederziel alleen Bouvier Boris. Voorheen zat hij samen met zijn zus. maar die heeft intussen een gelukkig thuis gevonden. „Hij is echt heel eenzaam en je kunt duidelijk merken dat hij een thuis mist", vertelt Jolanda Meerman. Boris is een gecastreerde reu van zes jaar hij is goed waaks, maar o zo lief voor 'eigen' men sen. Kinderen zijn op zich geen probleem. Sinds maart zit Boris al in het asiel en zo langzamerhand is hij de enige die zo lang in het asiel zit. ..Hij mist vriendjes om mee te spelen", vervolgt Jo landa. ..Hij is gek op spelen en dol op knuffelen. Het is gewoon een lieverd die prima valt te plaatsen als iemand de stap maar eens nam". Wie is het eerstVoor verdere informatie over Boris: 01110-17013. Iedere morgen op werkdagen tot 11 uur. George, de perzische kater uit Nieuwerkerk. is geplaatst in Middelharnis. (Foto: Joop van Houdt). Presentatrice op de bres voor Veilig Verkeer Nederland Presentatrice steunt Veilig Verkeer Nederland „HOE MEER WN-LEDEN, HOE BETER!" „Als je mij vraagt of Veilig Verkeer Nederland wel nodig is, dan zeg ik: nou en ofl Sterker nog: hoe meer leden, hoe betert" Ook Léonie Sazias, presentatrice van het zesde TV-programma uit de zevendelige serie over veilig verkeer, onder de titel „Geef je verstand eens voorrang", draagt Veilig Verkeer Nederland (WN) een warm hart toe. Al 60 jaar lang stelt deze vereniging zich ten doel het verkeer zo veilig mogelijk te maken voor alle weggebruikers. Met voorlichtings campagnes als „Rij Alcohol Vrij" en „Wij gaan weer naar school". Campagnes die herinneren aan de gevaren in het verkeer. Hoewel het aantal verkeersslachtoffers afneemt, blijft ieder slachtoffer er één teveel. Voor de meest kwetsbare deel nemers zit een ongeluk bovendien in een klein hoekje. Elke dag weer zetten kinderen hun eerste voorzichtige stap pen in hel drukke verkeer. En worden ouderen geconfronteerd met de vele risico's. Zoals iedereen wel eens een gevaarlijke situatie heeft meegemaakt. UIT HEI NIETS .Het is alweer een tijdje geleden, maar het staat me nog voor de ogen alsof het gisteren gebeurde", vertelt Léonie uit eigen ervaring. .Ik sta met mi|n fiets in de hand rustig te wachten om over te steken. Komt er plotseling een bus aangereden. Uit het niets. Hij was er gewoon ineens. Ik kon nog net achter uit springen, maar mijn fietr kletterde op de grond, 't Scheelde echt maar een haartje of ik was er geweest. Gelukkig stond ik er nog met mijn hart bonkend in de keel... Dus vraag mij met of WN wel of niet nodig is: hoe meer leden, hoe beter!" De verkeerstest vormt tevens de afslui ting van de verkeersveiligheids-cam pagne van het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR). Hierbij zijn de afgelopen negen maanden 1600 ver- keersspotjes bij de Ster op de Televisie zijn uitgezonden. Deze unieke aktie is zeer succesvol verlopen. De vraag .Mag dat?" is in aHe huiskamers een bekend begrip geworden. Het CBR heeft geconstateerd dat het publiek massaal het Vraag- en Antwoord-spel- letje van de verkeersspotjes meespeel de. Ook uit het feit dat er inmiddels allerlei varianten op het thema .Mag dat?" zijn bedacht, blqkt dat de campagne in korte tijd is ingeburgerd en hopelijk de kijkers bij ieder spotje even aan het denken heeft gezet over de verkeersre gels. SPEEL MEE MET DE NATIONALE VERKEERSTEST In de laatste week voorafgaande aan de Nationale Verkeerstest (dat is de week van donderdag 13 tot en met woensdag 19 augustus) worden de ant woorden van de CBR-vragen niet In de tv-spotjes gegeven. De kijkers worden erop attent gemaakt, dat zij de ant woorden kunnen zien tijdens de laatste uitzending van het programma .Geef je verstand eens Voorrang". Om alle tv-kijkers In de gelegenheid »e stenen in de huiskamer mee te spelen met de finale van de Nationale Ver keerstest is hierbij een tabel afgedrukt, waarmee u heel simpel de uitslagen van a»e 36 vragen (verdeeld over drie series van 12 vragen) kunt aankruisen. Indien u met meerdere personen naar Léonie Sazias presenteert de op één na laatste aflevering van het tv-progmm- ma .Geef ie verstand eens Voorrang „Waarom Veilig Verkeer Nederland zoveel mogelijk leden zou moeten hebben? Omdat verkeer nooit veilig genoeg kan zijn!", zegt Linda de Mol. Zij is de presentatrice van het laatste TV-programma „Geef je verstand eens Voorrang" uit een serie van zeven over veilig verkeer. Hiermee steunt de populaire presentatrice Veilig Verkeer Nederland (WN). Al sinds 1932 is deze vereniging actief om het verkeer zo veilig mogelijk te maken voor alle weggebruikers. Voorlichtingscampagnes als „Glaasje op, Laat je rijden" „Rij Alcohol Vrij", .Autogordels vast en zeker" en „Wij gaan weer naar school" kent iedereen. Als presentatrice draagt Linda de Mol graag haar steentje bij aan de leden werf-actie van WN en daarmee hopelijk ook aan een veifigfer) verkeer. Uit eigen ervaring weet ze dat een ongeluk soms ten klein hoekje kan zitten. HET SCHEEIHE MAAR EEN HAARTJE .Een paar maanden geleden reed ik 's avonds in de auto naar huis", vertelt Unda. „Bek- en bek-af, maar keurig 80 km. en op de 'rechterbaan. Op een gegeven moment doemden er twee rijen lichtjes voor me op, net alsof ik een tunnel naderde. Raar, maar ik bleef gewoon doorrijden. Pas toen ik er bijna bovenop zat. realiseerde ik me dat het een vrachtauto was. Het scheelde echt maar een haartje. Dan besef je ineens sr hoe gevaarlijk verkeer kan zijn en denk je aan het goede werk van WN". EEN ZAAK ME IEDEREEN AANGAAT .Veilig Verkeer Nederland geeft voor lichting over verkeersveiligheid, een zaak die iedereen aangaat", vervolgt Linda haar verhaal, .en is actief op andere gebieden. WN ontwikkelt ver- keersmethodes voor het onderwijs, or ganiseert de jaarlijkse verkeersproef voor scholieren, brengt verkeersonveifi- ge situaties in kaart, komt met oplossin gen en praat met ouderen over de verkeerssituatie in hun woonomgeving. Ook politiek spreekt WN een woordje mee: zij adviseert de overheid bij de wetgeving op verkeersgebied". VINGER AAN DE POLS „Veiligheid in het verkeer houdt echter niet op bij advies in grote lijnen. Het gaat juist om de invulling van de details in de praktijk. Wel of geen verkeers drempels bijvoorbeeld. De ruim 2500 actieve leden van Veilig Verkeer Neder land houden binnen 450 plaatselijke afdelingen, verspreid over heel Neder land, de vinger aan de pols. De vereni ging kan veel meer leden gebruiken. Want hoe meer leden, des te meer invloed WN kan uitoefenen. Ook bij u in de buurt". BEL OF SCHRIJF Wie lid wordt, ontvangt elke twee maanden het verk eersmagazine „Weg wijs" met allerlei informatie en de WN-voordeelpas voor aantrekkelijke kortingen. En dan te bedenken dat het lidmaatschap nog geen dubbeltje per dag kost. Voor minimaal 35 gulden per jaar steunt u Veilig Verkeer Nederland al. Dus bel nu even 06-8842 (40 ct. per minuut) en word lid van Veilig Verkeer Nederland. Of vul onderstaande bon in. Stuur uw aanmelding in een envelop zonder postzegel naar: Veilig Verkeer Neder land, Antwoordnummer 38. 1200 VB Hilversum. Doe het vandaag nogf In de zevende en laatste uitzending van Geef Je verstand eens Voor rang" presenteert Unda de Mol te vens de finale van de Nationale Ver keerstest Tijdens de laatste uitzending van het tv-programma ^Geef je verstand eens Voorrang" op woensdag 19 augustus (20.54 uur, TROS, TV2), wordt de finale gespeeld van de Nationale Verkeerstest Deze test bestaat uit drie series van 12 CBR theorie-examenvragen. De vragen worden gesteld aan de drie bekende Nederlanders, die in de voorgaande uitzendingen als beste uit de bus kwamen. het programma kijkt, kunt u deze tabel net zo vaak kopiëren als u antwoord lijsten nodig heeft. Veel plezier, veel wijsheid. Door deze tabel net zo vaak te ko piëren als het aantal personen waar mee u kijkt naar de slotultzending van Geef Je verstand eens Voor rang" kunt u in de hulskamer mee spelen met de finale van de Nationa le Verkeerstest Straks gaat ze alleen oversteken. Word nu lid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 10