Bevolking Nederland gemobiliseerd voor de opvang van ontheemden Maximumstraf geëist in grote cocaïnezaak Politieman verdacht van verzekeringsfraude Dennenoord looft bonus uit voor aanbrengen psychiater Arrestanten peuteraffaire verdacht van doodslag en ontucht Miljoenen- schade door brand Rapport: Zeeland verdroogt Bosnische kinderen te gast in Zoetermeer Sarajevo opnieuw zwaar onder vuur 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tijdens derde en laatste dag van proces HAARLEM - Tijdens de derde en laatste dag van het grote cocaïneproces bij de rechtbank in Haarlem is maandag opnieuw de maximumstraf van zestien jaar gevangenisstraf en 100.000 gulden boete geëist. De verdachte, de 39-jarige G. G. uit Suriname, zou daarnaast de staat nog eens ruim 7,5 miljoen gulden en 30.000 Amerikaanse dollar moeten betalen. Officier van justitie mr. C. van Spierenburg gaat ervan uit dat G. dit bedrag aan de interna tionale drugshandel heeft ver diend. De officier baseert zijn vordering op de gegevens uit een zakcomputer die bij de ver dachte in beslag is genomen. G. werd 18 januari dit jaar in Am sterdam aangehouden, kort na dat er in een garage bij de Sarphatistraat een bestelauto met 355 kilo cocaïne was gear riveerd. De man heeft tot dus ver weinig verklaringen afge legd over zijn mogelijke be trokkenheid. Ook tijdens de zitting liet hij zich nauwelijks over de beschuldigingen uit. Andere verdachten hebben G. echter omschreven als een per soon die belangrijke zaken re gelde, maar nergens zijn naam aan verbond. Volgens de offi cier van justitie is de verdach te, die telkens op een ander adres woonde, een grote jongen in de internationale drugshan del, vooral gezien de bedragen die in de zakcomputer van de man zijn aangetroffen. Volgens Van Spierenburg maakte de drugsbende zo'n 40.000 tot 50.000 gulden winst op een kilo cocaïne. De leverancier in Vene zuela zou 22.000 gulden per ki lo hebben ontvangen. Van Spierenburg meende dat de or ganisatie dermate grote winsten heeft gemaakt, dat zelfs de wereldeconomie er schade van heeft ondervonden. Wachtmeester in verzekering gesteld KAATSHEUVEL - Een 39-jarige wachtmeester van de rijkspolitie uit Kaatsheuvel heeft tegenover de rijksrecherche bekend dat hij verzekeringsfraude heeft gepleegd. Hij was eerder aangehouden en in zijn woning was een aantal bescheiden in beslag ge nomen. Dit heeft de Bredase officier van justitie, mr. G. van de Burg, bekend gemaakt. Tbgen de wachtmeester, die sinds 18 juni geschorst was in verband met een intern disci plinair onderzoek naar een op treden tegen collega's, wordt een strafrechtelijk onderzoek ingesteld. Hij is in verzekering gesteld. De valsheid in ge schrifte is recent als nieuw feit ontdekt en staat los van het be sluit hem te schorsen, aldus de politiewoordvoerder. Intern onderzoek De verdachte is een van de drie wachtmeesters van de rijkspo litie'uit Kaatsheuvel ctie eerder dit jaar door de korpsleiding zijn geschorst wegens het in tern disciplinair onderzoek naar een optreden tegen colle ga's. De rijksrecherche heeft deze klacht onderzocht en rap port opgemaakt. Volgens een woordvoerder van de rijkspoli tie in Breda hebben de drie nu de mogelijkheid tot een weer woord. De leiding van de rijks politie in het district Breda zal samen met de algemeen inspec teur van de rijkspolitie en met de directie politie de conse quenties voor de drie bestude ren. Alle drie blijven, voorals nog geschorst. ECHT - De 21-jarige A. H. en zijn één jaar jongere vriendin S. S. uit Echt (L.), die vorige week werden aangehouden we gens hun betrokkenheid bij de dood van een peuter die aan de zorgen van de man was toever trouwd, worden er nu beiden van verdacht het 2,5-jarige jon getje te hebben gedood na eerst ontucht met hem te heb ben gepleegd. Dat heeft de po litie medegedeeld. Tbt nu toe ging de politie ervan uit dat alleen de man de peuter ernstig had mishandeld en dat de vrouw ontucht met het kind had gepleegd. Bij verder on derzoek zijn evenwel nieuwe feiten aan het licht gekomen die de verdenking wettigen dat beiden zich hebben schuldig gemaakt aan doodslag en aan ontucht. De peuter overleed een week geleden in het zieken huis te Sittard. Hij was zondag 26 juli door zijn ouders voor de duur van hun vakantie aan het tweetal uit Echt toevertrouwd. LIS SE - Een uitslaande brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag een sportcomplex in de Zuidhollandse gemeente Lisse grotendeels in de as ge legd. De twee sporthallen, de kantine, kleedruimten en het kantoor brandden uit. Volgens de Lisser brandweer loopt de schade in de miljoenen. Tijdens de brand, die ontstond rond 01.00 uur en een uur latei- onder controle was, bleek dat er bij de bouw van de hallen veel asbest, een kankerverwek kende stof, was gebruikt. Een gespecialiseerd bedrijf zal de asbest opruimen. Naar de oor zaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. ROTTERDAM - De goedereno verslag in de Rotterdamse ha ven is in het tweede kwartaal van dit jaar met 7,1 procent ge groeid ten opzichte van de zelf de periode vorig jaar. Met eeri totale overslag van 76 miljoen ton was het het beste tweede kwartaal sinds het recordjaar 1973. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 12 augustus 04.10 161 10.05 -115 16.20 152 22.25 -148 13 augustus 04.45 165 10.30 -113 16.55 157 22.55 -151 ROOMPOT BUITEN 12 augustus 02.40 160 08.35 -111 14.55 152 20.55 -147 13 augustus 03.10 168 09.05 -113 15.30 159 21.25 -152 BRUINISSE 12 augustus 04.25 174 10.00 -123 16.40 164 22.20 -156 13 augustus 05.00 179 10.30 -122 17.15 169 22.50 - 160 WEMELDINGE 12 augustus 04.15 169 10.00 -120 16.30 160 22.20 -153 13 augustus 04.55 174 10.30 -119 17.05 165 22.55 -157 Springtij 15 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Vervolg van pag. 1 Om poelgraslanden en begroei ing langs kreken weer in oor spronkelijke staat te krijgen zijn volgens het deelrapport in grijpende maatregelen nodig. In natuurgebieden kan volgens de provincie verdroging alleen worden tegengegaan door ver hoging van de grondwa terstand. Daarbij zijn dan nog aanvullende maatregelen no dig. Zo zou de bemeste boven laag weggehaald moeten wor den en moet de ligging van het maaiveld aan de nieuwe grond waterstand aangepast worden. Als al die maatregelen worden doorgevoerd komt er volgens de provincie weer plaats voor zeekraal en melkkruid in de la ge poelgraslanden. In de Prun- jepolder op Schouwen-Duive- land zou het volgens volgens de provincie niet ondenkbaar zijn dat door tegengaan van de ver droging de orchideeën, pink sterbloemen weer terug zullen keren. In de Schouwse duinen moet worden voorkomen dat het duinwater afstroomt Schouwen. (Archieffoto). UTRECHT - Op dezelfde dag dat het kabinet met de Tweede Kamer debatteert over de opvang van vluch telingen uit het voormalige Joegoslavië, bezoeken woensdag 150 Bosnische kinderen de Doewiets Va kantieweken in Zoetermeer. Eerst worden ze toe gesproken door de plaatselijke wethouder. Daarna maken ze kennis met tal van spelletjes als ,,krimpy dinky" en ,,een reis om de wereld". De jonge ont heemden worden tijdens de lunch getracteerd op pannekoeken. Tal van vrijwilligers en bedrijven zet ten zich om de kinderen een fijne dag te bezorgen, zo meldt het organiserend comité. De Nederlandse bevolking zet zijn beste beentje voor om iets te doen voor de vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. Wakker geschrokken door de dramatische tv-beelden uit de Balkan komen opeens uit alle hoeken van de samenleving golven van sympathie voor de slachtoffers van de burgeroor log. Enquête Zo'ri 80 procent van de bevol king zegt volgens een enquête van Veronica's Nieuwslijn dat Nederland ruimhartig Joe- goslaven moet opvangen. On geveer 1,7 miljoen Nederlan ders van 15 jaar en ouder (15 procent) zijn zelfs bereid vluch telingen uit het voormalige Joegoslavië in huis op te ne men. Tbch heeft Vluchtelingenwerk Nederland van die 1,7 miljoen mensen nog geen 600 gegadig den geregistreerd. „Iedere dag krijgen we bijna honderd aan meldingen. Het aantal vrijwil ligers groeit op die manier gestaag door", zo laat woord voerster C. Hoogveld van Vluchtelingenwerk maandag weten. Bij het Nederlandse Ro de Kruis zijn inmiddels 1818 namen geregistreerd, nadat de organisatie half juli had aange kondigd om vrijwilligers te le veren. Die gaan de naar schat ting 1600 tot 1800 ontheemden begeleiden die voor een perio de van vijf maanden centraal worden opgevangen in oude le gerkazernes in Den Bosch, Roermond en Zuidlaren. Maximum Het Rode Kruis is bereid om maximaal 2.500 vluchtelingen in de centrale opvang te bege leiden. „Komt het aantal daar boven, dan raakt bij ons de rek eruit. Wat het Rode Kruis be treft kunnen er nog twee loka- ties bijkomen voor de centrale opvang van ontheemden. Maar dan moeten die wel in provin cies komen waar nu nog geen opvang is geregeld, zoals Noord- en Zuid-Holland", al dus woordvoerster M. Scholtes van het Rode Kruis. Dik tevreden Het Rode Kruis en Vluchtelin genwerk zijn toch dik tevreden over de bereidheid onder de Nederlandse bevolking om ie;ts te doen voor de Joegoslavische vluchtelingen. „Zo'n enquête geeft meer een aanwijzing hoe de sfeer is onder de Nederland se bevolking. En die is positief. Mensen zijn snel geneigd om te zeggen dat ze vluchtelingen willen opvangen, maar tussen zeggen en doen, zit een wereld van verschil", aldus Hoogveld. Volgens haar zijn de mensen die zich hebben aangemeld se rieuze kandidaten, die goed hebben nagedacht over de ge volgen van de opvang. - A Naast Vluchtelingenwerk en het Rode Kruis hebben tal van (vooral levensbeschouwelijke) organisaties zich op de vluchte lingen gestort. Zo hebben Men sen in Nood, de stichting Vluchteling, Oecomenische Hulp samen met het Rode Kruis vorige week een giro nummer (giro 777) opengesteld voor hulp aan de Joegoslavi sche ontheemden. Na een week is er echter nog geen zicht op hoe grif de Nederlander geeft, aldus het Rode Kruis. Nederlandse gezinnen Mensen in Nood organiseert verder de tijdelijke opvang van kinderen in Nederlandse gezin nen. De stichting doet dat on der meer samen met Pax Christie Kinderhulp. Afgelo pen zaterdag kwam al een bus met veertig Kroatische kinde ren aan in Amersfoort. Zij vie ren hun vakantie bij Neder landse gastgezinnen. Vooral na het zien van de beelden van de concentratiekampen bieden particulieren zich aan om weeskinderen op te vangen. De telefoon staat roodgloeiend, al dus Mensen in Nood. Het mi nisterie van WVC moedigt het particuliere initiatief van har te aan. De overheid is al nau welijks in staat om de „regu liere" asielzoekers adequaat op te vangen, laat staan de groeiende stroom van ont heemde Joegoslaven. WVC meldde vorige maand opge lucht dat de centrale opvang in de drie kazernes wordt be kostigd uit de algemene mid delen en niet uit de eigen be groting. Als de Kamer er woensdag op aandringt om meer vluchtelingen toe te la ten, zal ook duidelijk moeten worden hoe de opvang betaald gaat worden. En het was directeur E. Engels man van de afdeling Vluchte lingen, Minderheden en Asiel zoekers van het ministerie die met het idee kwam om Vluch telingenwerk in te schakelen als meldpunt voor vrijwillige particulieren. „De organisatie wordt van alle kanten gesubsi dieerd en er zit veel deskundig heid over de opvang van asiel zoekers. Zij kunnen die parti culiere opvang veel beter rege len dan wij", aldus Engelsman. SARAJEVO/ZAGREB - Na een dag van betrekkelijke rust hebben de Servische belege raars van de Bosnische hoofd stad Sarajevo dinsdagochtend weer zwaar onder vuur geno men. Volgens de Bosnische ra dio zetten de Servische troe pen daarbij behalve zware ar tillerie tanks en infanterie in. Zware gevechten werden ook uit de omgeving van Gradacac in het noordoosten van Bosnië gemeld. Kennelijk hadden de Serviërs daar gepoogd door een verdedigingslinie van Moslems en Kroaten te breken. Volgens de Kroatische radio willen de Serviërs twee van hun beruchtste gevangenkam pen in Bosnië-Hercegovina sluiten, Pomorska en Prijedor. Tienduizend gulden beloning ZUIDLAREN - Het personeel van het psychiatrisch ziekenhuis Dennenoord in Zuidlaren krijgt een pre mie van tienduizend gulden als het erin slaagt een psychiater voor het ziekenhuis te werven.' Dennenoord - waartoe ook het psycho-geriatrisch verpleeg huis De Enk behoort - wordt al jaren geconfronteerd het tekort aan psychiaters in Nederland, net als soortgelijke instellin gen. Daardoor is er vrijwel per manent sprake van vacatures. De directie heeft - met ingang van mei dit jaar - besloten een bonus op het vervullen van een vacature te zetten, omdat de ge bruikelijke procedures weinig of geen resultaat hebben. Vol gens algemeen-directeur J.C. Hoevenaar heeft het personeel positief op de eventuele belo ning gereageerd. Voor zover be kend is het de eerste keer dat voor deze beroepsgroep met een aanbrengpremie wordt ge werkt. Bij Dennenoord is op dit moment overigens slechts sprake van één vacature voor een psychiater. Dat komt om dat er vanaf 1 mei langs regu liere weg nog drie zijn opge vuld. Hoevenaar heeft geen idee of de aangekondigde bo nus tot resultaat zal leiden. In dat geval zal* het ziekenhuis aanmerkelijk goedkoper uit zijn dan met het plaatsen van advertenties, of het inschake len van een speciaal bureau. Dennenoord is "het grootste algemeen-psychiatrisch zie kenhuis van Noord-Nederland. Het biedt werk aan twintig psychiaters en heeft oplei dingsbevoegdheid voor deze beroepsgroep. Verder geeft het ziekenhuis een wetenschappe lijk tijdschrift uit. DEN HAAG/DOORN - Oud gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea professor dr. Jan van Baal is zondag onver wacht overleden in zijn woon plaats Doorn. Dat heeft zijn fa milie maandag bekendge maakt. Profesoor Van Baal is 82 jaar oud geworden. Hij zal donderdag in familiekring worden begraven. door Mare Legendre m-tw Mij 1 MAeJ \éa^jejy 1 i it Dinsdag 11 augustus Zierikzee Orgelconcert Rinus Verhage. Grote Kerk. 15.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Circus Renz. Roelandsweg. 19.00 uur. Woensdag 12 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Circus Renz. Roelandsweg. 16.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 13 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Voorlichtingsavond vrijwilli gers Asielzoekerscentrum. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Tentoonstelling Kerk zonder grenzen met middagpauze- dienst om 12.00 uur. Neder landse Hervormde kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissievergadering alge mene zaken. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 14 augustus Brouwershaven Zomermarkt. Van 16.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 15 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Dreischor Open dag Zeeuwse Vereniging Vrienden van de Fuchsia. Meester Pieter Moggestraat 25. Van 09.00 tot 17.00 uur. Zondag 16 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 17 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. Haamstede. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Aquadelta. 10.00- 16.00 uur. Dinsdag 18 augustus Zierikzee Senioren fietstocht. Start van af sportpark Den Hogen Blqk. 13.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Woensdag 19 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Poppentheater Aad Peters. De Schutse. 19.00 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 20 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2