Van orchideeën naar brandnetels en terug 1 A. P. Kloet zijn smidse uit Dreischor brengt in originele staat UW KRAKT VAK SCHOUWEH-DUIVELAKD r n B 0 Extra controle motor rijders met te kleine kentekenplaat ^ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE GEBOORTEKAARTJES? „Voor de aardigheid en om aan de mensen te laten zien Deelrapport: Zeeland verdroogt 3 GASTHUISKERK 4 PUTMEET 5 BEEKMAN REISJE 7 DELTA SPORT Bestuurder bekeurd, te veel gedronken dé krant van schouwen -duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 11 AUGUSTUS 1992 148e JAARGANG NR 25202 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De heer Kloet hij het aambeeld in de smederij: ,,Vroeger stonden de boerenknechten soms al om 04.00 uur met de paarden bij de travalje". (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR - „Vroeger waren er op Dreischor drie smederijen en op heel Schouwen-Duiveland had je er zeker een stuk of twintig. Voor zover ik weet, is van de meeste niet veel meer over. In Oosterland, bij de gebroeders Beije is nog een gedeelte van de smederij intact en ik meen dat in Zonnemaire bij Piet Ver hulst nog een smidsvuur staat. Ik denk dat mijn werkplaats de enige smederij in de regio is die nog helemaal in originele staat verkeert". De 65-jarige A. P. Kloet uit Dreischor heeft er de afgelopen tijd alles aan gedaan om dat te be werkstelligen. Hij plaatste gereedschappen die uit zijn smederij waren gehaald terug op hun originele plaats en probeerjje elders werktuigen te kopen die in een oude smederij thuis horen en die hij niet meer had. „Ik breng de werkplaats terug in de originele staat omdat ik graag nog wat wil hobbyen in het vak. Zo af en toe brandt het vuur nog. Zo heb ik van het voorjaar een aantal grote an kers en het hang- en sluitwerk gemaakt voor de korenmolen in Zonnemaire die gerestau reerd werd". De heer Kloet vindt het ook leuk om de smid se te laten zien aan mensen die daar belangstelling voor heb ben. „Vorig jaar heb ik tijdens de Vlasdag voor het eerst een bordje 'oude smidse" neer ge zet. Dan komen er toeh aardig wat aangetippeld om een kijk je te komen nemen". De smederij aan de Weststraat in Dreischor, waar de heer Kloet dan die mensen ont vangt, neemt in zijn leven een essentiële plaats in. Als vijf tienjarige kwam hij er werken bij zijn vader en zijn broer. Vele jaren later zette hij het smede rij, die inmiddels was uitge breid met een installatiebe drijf, voort tot de mechanisatie in de landbouw het smidswerk overbodig maakte. „Twintig jaar geleden heb ik een punt gezet achter het smederij - werk. Toen kwamen er nog maar een paar paardjes". Het installatiebedrijf runde de heer Kloet nog tot eind vorig jaar. „Vanwege ziekte van mijn trouwe medewerker M. Kloet (geen familie) kwam ik er al leen voor te staan. Het had geen zin om nog ander perso neel aan te nemen, ik was bijna 65 jaar". Achter de smederij, op de bin nenplaats tussen de woning en de installatiewerkplaats, staat nog de travalje waar vroeger de paarden van nieuwe hoefij zers werden voorzien. De heer Kloet weet veel over de voorge schiedenis van die hoefstal en de smederij zelv. „Aan het eind van' de negentiende eeuw was in dit huis al een smederij ge vestigd. Er werkte een smid die Undermark heette en daar na een die de naam Jasper du Croo droeg. Ik heb nog het koopcontract in bezit waaruit blijkt dat diens huisbaas, ene Eijke, het huis met de daarin gevestigde smederij in 1911 kocht van de familie Van der Linde". Negen jaar later, op 20 februari 1920, kocht de heer Kloet zijn vader het huis en de smederij. „Mijn vader is afkomstig van Brouwershaven, hij leerde het vak op Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen en werkte ook nog bij de smid in Haam stede en de bij twee smeden op Dreischor. Van de derde smid op het dorp nam hij het bedrijf over. Hij kwam hier terug naar toe omdat mijn moeder ook van Dreischor kwam". Als kind werd de heer Kloet 's morgens vroeg gewekt door de geluiden van de paarden die al voor zes uur 's morgens door boereknechten bij de travaille werden neergezet om te wor den beslagen. „De werkdag van een smid begon heel vroeg. De boereknechten maakten er onderling een wedstrijd van om als eerste bij de smidse te zijn. Dan hoefden ze geen paar uur te wachten tot hun paarden aan de beurt waren om besla gen te worden. Mijn vader heeft het in de zomer meege maakt dat de eerste al om 04.00 uur voor de deur stond. Tben lag hij zelf nog in bed". Deson danks duurde werkdag van een smid vroeger tot 21.00 uur. „En op zaterdag werd ook ge werkt". De travalje achter de smederij werd volgens de heer Kloet aan het begin van de jaren twintig gebouwd. „De hoefstal die er eerst stond was te klein. Een veulenpaard met een dikke buik paste er niet in". De smid weet nog precies dat de nieuwe travalje werd gemaakt van de oude scheepskiel van een zeil schip dat men kocht bij een slo per in Brouwershaven. „Dat lag daar in het water. De gaten van de paalworm, een soort houtworm op zee, zijn nog te zien in de dertig a 35 centime ter dikke palen". Hoewel het beslaan van paar den in de travaille een belang rijk deel van het werk in de smederij omvatte, hadden de heer Kloet en zijn vader en broer het vroeger ook druk met het maken en repareren van landbouwwerktuigen zoals ploegen, eggen, wagens en kleine werktuigen. „Als je de paarden van een boer had om te beslaan, had je ook het ande re werk dat hij nodig had van de smid". In de smederij getuigen een aantal gereedschappen van de arbeid die daar werd verricht. De stuikmachine die we^d ge bruikt om de ijzeren wagen banden in te korten, de buig- machine waarmee de koepel vormige wagenbanden werden gemaakt van een platte staaf ijzer en natuurlijk het smids vuur met toebehoren. Hoewel boven het smidsvuur een enor me blaasbalg hangt, vertelt de heer Kloet dat het vuur in zijn smederij meestal met een ven tilator werd aangeblazen. „Vroeger was er nog geen stroom op Schouwen-Duive land, maar mijn vader maakte met een grote benzinemotor, een dynamo en een batterij zelf elektriciteit. Daar werkte de ventilator op die het 'vuur moest aanblazen evenals de motor van de boormachine in de smederijHet licht brandde er op en mijn moeder haar strijkijzer. De stroom die hij over had verkocht mijn vader aan de buren. Het werd met lijntjes van 65 volt overge bracht". Die aanblaasventilator, de boormachine, de slijpmachine, het aambeeld, de hoefijzers aan de balken, de vetkooltjes voor het vuur, de hamers en de tangen. Het is allemaal nog aanwezig in de smederij. „Het moet er allemaal weer uit ko men te zien als de oude smede rij van zo'n zeventig a tachtig jaar geleden. Daarom zoek ik nog naar een boormachine die je met de hand moest draaien. Zo lang ik er toe in staat ben wil ik de smidse in de originele staat behouden. Niet echt als een museum, maar omdat ik er aardigheid in heb. En de men sen die het graag willen zien mogen komen kijken, maar dan moeten ze wel even bel- 1 len". ZIERIKZEE - Zeeland verdroogt. Dat staat in het deelrapoort Verdroging van de natuur in Zeeland. In de duingebieden is het probleem het eerst onder kend en inmiddels ook aangepakt. Maar het pro bleem strekt zich verder uit. Het agrarische polder land, poelgraslandcn, kreekruggen, kreekrestanten en inlagen hebben met hetzelfde euvel te kampen. Ook daar moeten volgens het deelrapport maatrege len getroffen worden. Verdroging van de bodem leidt in natuurgebieden tot verande ringen in de verschillende le vensgemeenschappen. Als planten met hun wortels niet meer bij vocht kunnen komen sterven ze af. In hun plaats ver schijnt dan vaak ruige beplan ting. Orchideeën moeten wij ken voor brandnetels en riet. De verandering van de de vege tatie heeft weer invloed op het dierenleven. Bepaalde vogel soorten kunnen in een verruigd gebied niet langer hun voedsel vinden en verhuizen naar een gebied waar we nog wel aan voedsel kunnen komen. Het verdwijnen van bepaalde vo gelsoorten heeft weer invloed op de daar voorkomende insec ten en zodoende verandert de complete leefgemeenschap. Uit een verdroogd gebied verdwij nen ook de amfibiën. In Zeeland is volgens het deel rapport sprake van verdroging in de duin- en vroongebieden van onder andere Schouwen- Duiveland. Ook zou er volgens het rapport sprake zijn van verdroging van de lage delen van Schouwen-Duiveland. Het probleem werd voor het eerst ontdekt in duingebieden. Vol gens het deelrapport heeft het alles te maken met drinkwa terwinning. Drinkwater wordt aan de dui nen, die als natuurlijke filters werken, onttrokken. Overi gens zag men al eerder in dat onttrekking van grondwater niet ongestraft zou blijven. Tussen 1960 en 1990 werd de waterwinning fors ingeperkt en werd begonnen met infiltra ties in het gebied. Door die maatregelen steeg de grondwa terstand weer. Desalniettemin is op Schou wen-Duiveland een project ge start dat tot doel heeft om te voorkomen dat het duinwater afstroomt naar de polder Schouwen. Zoals al aangestipt is het niet alleen het duinge bied waar het probleem van de verdroging speelt. Ook in het agrarische polderlandschap is verdroging geconstateerd. Landbouw In het deelrapport wordt de landbouw als voornaamste oorzaak genoemd van de ver droging van de polder. De grondwaterstand werd ver laagd ten gunste van een betere landbouwopbrengst. Nat gras land moest wijken voor akker bouwgrond. Een en ander heeft ook effect op natuurgebieden die grenzen aan akkerbouwge bied. Ook in die natuurgebieden wordt de grondwaterstand la ger en dat leidt dan weer tot verschraling van de natuur waarden in een dergelijk na tuurgebied. Als het aan de pro vincie ligt krijgen die ver droogde natuurgebieden hun oorspronkelijke landschaps waarde weer terug. Om dat doel te bereiken is een beleids plan nodig. De provincie kon digt in het deelrapport aan dat men 'op niet al te lange ter mijn' met een waterhuishou dingsplan komt dat het be staande grondwaterbeleids plan gaat vervangen. Eisen De gewenste toestand kan vol gens de provincie bereikt wor den door eisen te stellen aan het beheer van het grond- en oppervlaktewater. Om te voor komen dat de akkerbouwge bieden die aan natuurgebieden grenzen weer te droog worden wil de provincie wat genoemd wordt bufferzones invoeren. vervolg pagina 2 Het oude wordt nooit oud; oud wordt alleen het nieuwe. Ruckert Wisselvalig HET WEER Vannacht enkele buien, mogelijk "n. met onweer. Morgen half tot zwaar bewolkt en in de middag of avond af en toe regen, vooral in het noordwesten van het land. Mini mumtemperatuur omstreeks 13 graden. Binnenkort wordt gestart met de restauratie van de Gasthuiskerk. Een jaar eerder dan gepland, in 1993, wordt gemeen schapsruimte De Putmeet uitgebreid. Dit jaar voerde het Beekmanreisje naar de Vlaamse Ardennen. De handbalselectie van Delta Sport bereidt zich voor op de entree in de ere-divisie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De Zeeuwse verkeerspolitie gaat de komende maanden intensief controleren en optre den tegen motorrijders die een te kleine kenteken plaat op hun motor hebben. De afgelopen weken is door de politie regelmatig geconsta teerd dat op veel motoren een te kleine of niet goedgekeurde kentekenplaat is gemonteerd. Sinds eind juni zijn hiervoor in ,heel Zeeland 130 motorrijders bekeurd. De boete voor de overtreding bedraagt 100 gul den. Volgens de verkeerspolitie moet een kentekenplaat in ver band met de zichtbaarheid en de leesbaarheid een afmeting van tenminste 21 bij 21 centi meter hebben. Als dat niet het geval is kan dat problemen ge ven bijvoorbeeld bij een onge val of een verkeersovertreding. Öok dient in de kentekenplaat een goedkeuringsmerk gesla gen te zijn dat bestaat uit een cirkeltje met daarin de letters NL. Daaronder staat de letter K met daarnaast het nummer van de handelaar waardoor de motor is afgeleverd. De extra controle vindt plaats op alle Zeeuwse wegen. BRUINISSE - Bij een alcohol controle in de nacht van maan dag op dinsdag werd de heer De V. uit Bruinisse bekeurd omdat hij een auto bestuurde terwijl hij te veel alcohol had genuttigd. De politie trof De V. aan om 01.45 uur. Na een eerste blaas- test werd hij overgebracht naar het politiebureau te Zierikzee. Daar bleek uit de test met het ademanalyse-apparaat dat de Bruenaar zoveel alcohol in zijn bloed had dat hem geen schik king kon worden gegeven. Hij werd gedagvaard om zich te zij ner tijd voor de rechter te ver antwoorden voor zijn gedrag. Ook werd hem een rijverbod opgelegd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2ES Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1