'Het schaakspel heeft in zekere mate een dualistisch karakter' j 1 Schaakgrootmeesters in jubileum-toernooi MAANDAG 10 AUGUSTUS 1992 NR 25201 7 WÊÊM 1 - I H1 - ZIERIKZEE - Schaakvereniging Zierikzee viert haar tachtig-jarig bestaan in de vorm van een zeer sterk bezet Rapidtoernooi in de concertzaal van Zierikzee. Op zaterdag 29 augustus zal de grootste aandacht uitgaan naar het hoofdtoernooi dat bestaat uit twintig schakers. Naast het hoofdtoernooi rekent de organisatie op tachtig schakers die zullen deelnemen aan de acht- kampen die worden afgewerkt. Maar de grootste aandacht gaat uit naar het hoofdtoernooi. In navolging van het grote toernooi in 1987 heeft de drijvende kracht, Jacques Krijger en woordvoerder van de Schaakvereniging Zierikzee, beslag weten te leggen op internationale grootmeesters. Naast de drie internationale grootmeesters zijn er een groot aantal schakers die de meester-titel dragen. Voor de tweede keer in de geschiedenis van de vereniging wordt het sterkst bezette toernooi van Zeeland in Zierikzee gehouden. ,,Ik ben al een jaar bezig om dit toernooi te organiseren. Het grootste gedeelte van mijn vrije tijd ben ik er-mee bezig, en op één schaker na ben ik nu volledig rond", vertelt Krijger met een tevreden gezicht. Het rijtje namen liegt er dan ook niet om. Zo heeft Krijger drie internationale grootmeesters weten te strikken. De Rus Rael Vaganiau en de Amerikaan Larry Christianse, die momenteel verblijven in het Duitse Keulen en de Chileen Roberto Cifuentes maken hun opwachting in de Concertzaal van Zierikzee. „Drie sterke schakers met een rating van rond de 2600", aldus Krijger. Daarnaast komen de internationale meesters: de Belgische schaker Luc Winants, Rini Kuijf uit Leiden, Frans Cuijpers uit Utrecht, Johan van Mil uit Eindhoven, G. J. den Boer en G. Pieterse uit Amsterdam. Als enige vrouwelijk schaker komt de hongaarse Erica Sziva naar Zierikzee. De Hongaarse behaalde een aantal weken geleden tijdens de open nationale schaakkampioenschappen nog de Nederlandse kampioenstitel. Ook een aantal FIDE- meesters geven acte de presénce. Eric Knoppert uit Utrecht en C. J. van Baarle, die snelschaken als hun specialisatie hebben. Ook lokale krachten zijn toegelaten in de hoofdgroep van twintig spelers. J. Seleman, R. v. d. Veken, J. Aangeenbrug en J. J. Visser doen mee namens de gastvereniging Zierikzee. Cor Jansen (Wemeldinge) en de kampioen van Zeeland, Rudy de Smit vertegenwoordigen Zeeland. Kees van de Bos uit Bruinisse sluit de rij van de indrukwekkende namen. „Een toernooi van deze omvang is uiteraard zeer kostbaar. Daarom is het belangrijk dat veel sponsors ons ondersteunen..want. anders was dit niet mogelijk geweest. Maar ook de enthousiasme onder de schakers geeft je plezier om dit te mogen organiseren. Reacties als, tjonge tjonge wat een groot toernooi in Zierikzee, is natuurlijk prettig om te horen", verklaart Jacques Krijger uit Zierikzee. „Natuurlijk zijn ook clubschakers en thuisschakers welkom op dit toernooi. Zij kunnen zich aanmelden voor één van de vele achtkampen. Deze worden naar sterkte ingedeeld en de spelers treffen elkaar eenmaal. Inmiddels zijn er al veertig aanmeldingen en de verwachting is dat het er ruim tachtig worden". Voor de toeschouwers is er geen enkel beletsel om zaterdag 29 augustus vanaf 10.00 in de concertzaal in de Paardenstraat in Zierikzee te komen kijken naar de verrichtingen van de vele schakers. Om 10.25 uur is de officiële opening van het toernooi door de heer D. van der Wekken, loco- burgemeester van Zierikzee. Om 10.30 uur beginnen de eerste wedstrijden en het einde is rond de klok van 16.30 uur. JÊÊKÊÊÊÊ Foto uit 1917 met de viering van het vijf jarig bestaan. Staand van links naar rechts: A. Planting, een militair, Sj. de Vries (onder), onbekend (boven), Dulfer, Joh. Bongertman, Joh. van Ballegooijen, Misset, onbekend, J. Ideler en ds. de Jong. Zittend van links naar rechts: dr. Spruit, dr. A. van der Hoeven, J. A. Biermasz, sergeant Herfst, Meijer, onbekend, 'S. Klimmerboom' en J. H. Heimbach. De Schaakvereniging Zierikzee bestaat tachtig jaar. Een zeer respectabele leeftijd voor een club die ondanks vele tegenslagen nog steeds een bloeiende vereniging is. Een vereniging met geschiedenis maar ook zeker met toekomst. De vereniging is in al die jaren levensvatbaar geweest en heeft menige schaakgrootmeesters voortgebracht. Naast de vele toernooien, clubkampioenschappen en competitie wedstrijden, die de vereniging organiseerde, was er ook regelmatig succes voor de leden op nationaal en internationaal niveau. In het verhaal op deze pagina een greep uit de vele facetten van de levensloop van een tachtigjarige. We zijn met grote stappen door de geschiedenis van Schaakvereniging Zierikzee gewandeld. De juiste datum van de oprichting van Schaakvereniging Zierikzee was 22 maart 1912 maar eind augustus 1992, viert de jubilerende vereniging haar tachtigste verjaardag. Geen receptie en toespraken maar louter een schaakjubileum- toernooi in de Concertzaal van Zierikzee. Niet zomaar een schaaktoernooi, nee, een keur aan internationale schaakgrootmeesters en FIDE-meester geven acte de présence in de twintig man sterke hoofdgroep van het Rapid-toernooi. Daarnaast zijn voor de tachtig jarige schaakvereniging ruim tachtig andere deelnemers actief in een acht-kamp. De Schaakvereniging Zierikzee, die momenteel zesenveertig leden telt, heeft een waardevolle historie waar in het organiseren van schaak-evenementen juist de drijfveer van de vereniging was. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van woensdag 14 februari 1912 plaatste het bestuur van de sociëteit 'Ops Genoegen' in Zierikzee een advertentie waarin werd medegedeeld dat bij voldoende deelname een stimiiltaanséahce zou worden georganiseerd tegen de toen bekende schaker W. Muntjewerff uit Amsterdam. Spontaan gaven vijftien schakers zich op voor deze uitdaging en in de sociëteit in de Poststraat werd op zaterdag 2 maart de eerste officiële schaaktoernooi gehouden. Muntjewerff won 9 partijen, speelde er 3 remise en verloor er uiteindelijk 3. Het ijs was gebroken, de deelnemers kregen de smaak te pakken en op 20 maart 1912 kwam men in de sociëteit weer bijeen om de schaakvereniging op te richten. Op 22 maart werd de 'Schaakclub Zierikzee' officieel een feit en de jaarlijkse contributie werd vastgesteld op één gulden. Het gekozen bestuur plaatste in De Zierikzeesche Nieuwsbode het bericht van de oprichting en voegde er aan toe: „Wie een minnaar van het schaken is, sluite tijdig bij de Schaakclub aan". fn de eerste levensjaren werd er op woensdagavond, in de sociëteit in de Poststraat, de wekelijkse schaakavond gehouden. Er werd en regelmatig simultaanséances georganiseerd en vanaf 1914 werden de eerste huishoudelijke competities gehouden. Vijf jaar na de oprichting herdacht de vereniging op feestelijke wijze in de sociëteit haar vijfjarige bestaan. Óp de foto de schakers in hun nette pak poserend voor de fotograaf. De twee militairen herinneren aan de mobilisatie in verband met de eerste wereldoorlog. In de daarop volgende jaren werden er onderlinge wedstrijden georganiseerd. Voor het eerst werd er in 1920 een clubkampioen geregistreerd. De gymnastiekleraar Joh. Bongertman mocht de wisselbeker in ontvangst nemen en na een onderbreking door de onderwijzer Joh. van Ballegooijen kreeg Bongertman in 1923 de beker definitief in zijn bezit. Nog vele jaren bleef Bongertman de beste speler van de vereniging. In de dertiger jaren kwam het schaken, in het bijzonder door de successen van Max Euwe, uit zijn sociëtietssfeer. De Zierikzeese schaakvereniging ging proberen het schaken meer populair te maken. Er werd de mogelijkheid geopend voor personen vanaf zestien jaar óm het schaken grondig te leren onder leiding van ervaren spelers. De speelavond werd verschoven naar vrijdagavond .en men verhuisde naar de bovenzaal van Concordia aan het Havenplein. De contributie werd vastgesteld op een kwartje per maand. In 1934 werd de vereniging versterkt door de komst van de heer J. J. van den Ende die zich in Zierikzee als notaris vestigde De heer Van den Ende had reeds een grote ■reputatie als schaker opgebouwd. Hij was kampioen van Twente en zou dat in Zeeland vele malen worden. Ook had hij reeds grote bekendheid gekregen als eindspelcomponist. Ook met de komst van het jeugdige talent Johan Barendregt uit Nieuwerkerk en de komst van Dr. J. J. Westendorp Boerma kreeg de Zierikzeese schaakgelederen een enorme versterking. De heer Westendorp Boerma nam de voorzittershamer ter hand en Van de Ende en Barendrecht scoorde succes op succes in wedstrijden van de Zeeuwse Schaakbond. De oorlog van 1940-1945 bracht de eerste grote tegenslag. De heer Van den Enden Werd al snel als gijzelaar weggevoerd en iri 1944 moest een groot deel van de bevolking evacueren in verband met de inundatie door dé Duitsers van Schouwen-Duiveland. Op 24 oktober 1945 kwam de schaakclub weer bijeen in de bovenzaal van Concordia. Op verzoek van de heer Westendorp Boerma werd de heer J. J. van den Ende gekozen tot voorzitter en de contributie werd vastgesteld op eéh kwartje per week. Een jaar later verhuisde de vereniging naar een zaal in het Korte Groendal en één van de in die tijd moeilijke punt was het meespelen in de competitie van de Zeeuwse Schaakbond. De reisgelegenheid naar de overige delen van Zeeland leverde vooral in de avonduren grote problemen op. Uiteindelijk zorgde Van den Ende voor een oplossing om op zaterdag te gaan spelen om zo aan de vereiste tijd van minimum drie speeluren te komen. In 1949 noteerde de schaakvereniging het eerste grote succes binnen de Zeeuwse Schaakbond. Zierikzee werd kampioen en promoveerde naar de eerste klas. In 1951 werd Zierikzee tweede. De Schaakvereniging Zierikzee telde toen twintig leden en rond dat aantal zou het vele jaren blijven schommelen. In die jaren kreeg de schaakvereniging te maken met een inzinking. Een veel gehoorde klacht was dat de huishoudelijke competitie vrijwel nooit werd uitgespeeld, wegens afnemende opkomst op de clubavonden, een tweede grote tegenslag bracht de watersnoodramp van 1 februari 1953. Vrijwel geheel Schouwen- Duiveland kwam onder de water. Velen waren zwaar getroffen en vertrokken voorgoed uit Zierikzee. Een groot deel van de bevolking moest evacuren, waarbij ook enkele leden. Vanaf 1951 huisde de vereniging in de leeszaal van de Nutsbibliotheek in het Vrije in Zierikzee. De klokken kregen daar een bad. De schaakclub Winschoten adopteerde deze klokken en zond ze gerepareerd terug. De heer Van den Ende componeerde naar aanleiding hiervan een eindspelsituntie die hij aan Winschoten opdroeg. De KNSB schonk driehonderd gulden en ook de ZSB bood de helpende hand. Het herstel en het inlopen van de achterstand werd echter krachtig ter hand genomen. In het seizoen 1954/1955 werd Zierikzee derde in de 2eeuwse Schaakcompetitie. Er werd verhuisd naar een zaal in de Hoofdpoortstraat en de vereniging werd versterkt met Ir. J. J. Elzerman, Ds. C. J. van Royen en L. M. Siliakus. Een droom werd werkelijkheid, Zierikzee werd kampioen van de Zeeuwse Schaakbond en promoveerde. Langzaam maar zeker bloeide de vereniging weer op. In de volgende acht jaar werd met regelmaat gepromoveerd en gedegradeerd. Tussentijds werd twee maal verhuisd van clubgebouw. In 1958 trok de vereniging in Ds. P. F. van den Berg-jeugdgebouw in de Visstraat. In 1963 nam de vereniging haar intrek in café het Huis van Nassau in de Lange Nobelstraat in Zierikzee. In het begin van de zestiger jaren zijn de eerste tekenen van ontluikend jeugdschaak. In 1962 werd het eerste jeugdschaakkampioenschap van Schouwen-Duiveland georganiseerd. In de jaren bestond ook de gewoonte om het seizoen te beginnen met een snelschaakwedstrijd. Wijnhandelaar en lid, de heer R. P. Hogerheyde bracht wijn mee die gretig aftrek vond en de secretaris, R. A. Huneman, zal zich wel niet vergist hebben toen hij de notulen van de jaarvergadering besloot met de woorden: „Waarna overgegaan werd tot de orde van de dag, zijnde snelschaak met slok". Door de enthousiaste en ijverige bemoeienissen van Zeeuwse Schaakbond wedstrijdleider M. J. Enzlin werd in december 1965 in de kantine van Smit Bolnes een toernooi gehouden ter gelegenheid van de vaste brugverbinding. Maar liefst achtenzeventig schakers namen deel, verdeeld in achttien groepen. Het was een aantal dat die tijd nog nooit op Zeeuwse bodem was bereikt. Dit succesvolle toernooi resulteerde erin, door de uitstekende organisatie, dat een jaar later hel Nederlands kampioenschap naar Zierikzee werd gehaald. Dit kampioenschap werd van 3 tot vijf juli 1967 in de kantine van Smit Bolnes gehouden. Twaalf topschakers namen deel en de gastvrije wijze waarop de voorzitter, J. J. van den Ende de spelers ontvingen, maakte zo'n goede indruk dat ook in 1968 het Nederlands kampioenschap plaats vond in Zierikzee. Het ledental dat altijd rond de twintig had geschommeld, steeg tot dertig. Ondanks het vertrekken en overlijden van sterke leden groeide de ledenwinst nog steeds. Er werd geconstateerd dat de vereniging in de breedte sterker werd. Het seizoen 1974/1975 stond in het teken van de jeugd. Het ledenaantal steeg tot zevenendertig waaronder twaalf jeugdleden, deze slaagden allen voor het pionnendiploma van de KNSB. Een jaar later kon met hulp van de gemeente Zierikzee nieuw materiaal worden aangeschaft. Ook verhuisde de vereniging naar de bovenzaal van De Zeeuwse Herberghe aan het Havenplein. Precies zeventig jaar na de oprichting van de schaakvereniging Zierikzeè, 22 maart 1982, werd er een bijzondere ledenvergadering gehouden. J. J. van den Ende trad af als voorzitter en werd met algemene stemmen benoemd tot erelid. Hij kreeg als afscheidscadeau een uitgave in boekvorm van vijftig van zijn beste eindspelcomposities: 'Geschift Werk'. Johan van den Ende, geboren op 6 augustus 1902 in Nisse, vierde vorige week zijn negenste verjaardag. Nog wekelijks schaakt de heer van den Ende en was een belangrijke pion voor de Zierikzeese Schaakvereniging. De heer van den Ende vertelde jaren terug: „Ondanks tegenslagen bleef de schaakvereniging voortleven. Er zijn genoeg leden gebleven die door het V schaakspel gegrepen waren. Mensen, die dit spel moesten beoefenen en daarvoor een vereniging behoefden. Waardoor heeft het schaakspel hen dan zo kunnen grijpen? Het Schaakspel heeft in zekere mate een dualistisch karakter. Lessing heeft ooit gezegd: „Zuviel spiel um kunst zu sein, zuviel kunst um spiel zu sein". Enerzijds een ster£ spelelement met alle kansen daarvan, maar anderzijds duidelijk een artistieke inslag met vele facetten, zonder meer schoonheid". De laatste tien jaar was er een belangrijke rol weggelegd voor het eerste team van Zierikzee. Nadat in 1985 weer via versterkte promotie teruggekeerd werd naar de hoofdklasse degradeerde het team in 1988. In 1991 keerde zij opnieuw terug in de hoofdklasse. Afgelopen seizoen werd het kampioenschap behaald en promoveert het Zierikzeese schaakteam naar de derde klas landelijk van de KNSB. De tachtig jarige vereniging is meer dan ooit in haar bloeiperiode. Want op bijzondere wijze werd ook het kampioenschap van de bekercompetitie binnen gehaald. (Voor het schrijven van de levensloop van een tachtig jarige is er gebruik gemaakt van het archief van de vereniging en het levensverhaal samengesteld door H.Uil). TEKST KEES VERKERKE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7