„Soms is de band grijs van het maandverband" 'Voor een bekeuring heb ik vijf dagen schitterende standplaats' hcvcnsQ Volleyballers in finale Wildkamperen en het politie-beleid Toeristen bezorgen extra werk bij zuiveringsinstallatie Vervuiler betaalt CBR geeft gehoor aan verzoek Zierikzee VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 NR 25200 aandacht besteden aan het wildkamperen. Ik denk ook, dat als het probleem straks weer beheersbaar is, wij zo snel mogelijk naar de situatie terug moeten, dat het wild kamperen tijdens de normale surveillances aangepakt kan worden. We moeten zo snel mo gelijk af van speciale actie nachten waarvoor extra men sen in dienst moeten komen," aldus Den Boon. Met Pasen en Hemelvaart was op de campings in Zeeland nog volop plaats. Naar aanleiding van de uitgereikte folders ko zen veel kampeerders eieren voor hun geld. Het bekeuren en verwijderen was dan ook geen probleem. Met Pinksteren lag het anders. Aan de kust waren de meeste campings vol. In het achterland was hier en daar met moeite nog een plekje te vinden. Toch werd dit niet als excuus geaccepteerd. Een twintigtal collega's van rijks- en gemeentepolitie, re servisten, mensen van Staats bosbeheer, de veldpolitie en niet te vergeten twee collega's van de Rijkspolitie te water trokken er na de breefings op uit. Het wordt zoeken. Grote concentraties zoals in het verle den zijn er niet. Met uitzonde ring van het gebied onder aan de duinen bij de Brouwersdam in Scharendijke en in Renesse zelf. Tentjes, campers, een paar caravans, bestelauto's, perso nenauto's en zelfs een stevige vrachtauto. Lege bierblikjes van hetzelfde merk, als waarmee Renesse - ondanks het Tberistmenu für ungehobelte Gaste - eerder ge plaveid lijkt, lege wijnflessen, papier, plastic en ander afval. Het ruikt er ook niet fris. Een openbaar toilet is er niets bij. Een paar honderd voorname lijk Duitse jongeren hebben het best naar hun zin. Het is ook tot hun doorgedrongen, dat illegaal kamperen niet wordt getolereerd. Als de eer ste 'streifenwagen' het slagveld verlicht, sneuvelt het wereldre cord tentje afbreken verschil lende keren. De eerste auto's worden gestart om op zoek te gaan naar 'veiliger' oorden. Anderen worden hardhandig door hun maatjes gewekt. Stijf van de drank doet men hard- nekkige pogingen om naast de auto's wakker te blijven. Een enkeling heeft twee keer 'ple zier' van het overtollige bier. Dat kan er nog wel bij, het is toch al een rotzooi. Tientallen worden er bekeurd. Gelaten laat men het over zich heen komen. Een enkeling pro beert het nog: ,,Wir haben es nicht gewu/it." Echt overtui gend klinkt het niet. Zeker niet bij de slapers, die verborgen achter een muur van bier in de vrachtwagen liggen. De nacht tevoren waren zij ook al de klos, zij het op een andere plaats. |Verwachting t/m dinsdag 11 augustus| WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht zuidwest 3 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 aug.Zon op 06.12, onder 21.17 Maan op 18.23, onder 01.08 9 aug.Zon op 06.14, onder 21.15 Maan op 19.05, onder 02.02 10 aug.Zon op 06.15, onder 21.13 Maan op 19.37, onder 03.04 Volle Maan: 13 augustus (12.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een onweersgebied dat de afgelopen nacht boven Spanje lag trok noordwaarts en brengt bui en in de richting van ons land. Voor lopig blijft de meeste aktiviteit nog west van ons land, en de buien ko men vooral in Engeland terecht. In ons land krijgen we vannacht en morgenochtend wat wolkenvelden, maar morgen zeker opnieuw wat zon. Later op de dag neemt de be wolking wel toe en dan moet er op regen- of onweersbuien worden ge rekend. De temperatuur daalt van nacht tot omstreeks 14 graden, ter wijl het kwik overdag oploopt tot rond 29 graden. De matige wind is oost tot zuidoost. BARCELONA - Het Neder lands volleybalteam staat zon dagmiddag in de volgepakte Sant Jordihal. Tijdens de Olympische volleybalfinale moet de missie van Arie Selin- ger en Ron Zwerver worden volbracht. Nederland plaatste zich vrijdag ten koste van Cu ba voor de eindstrijd. De partij duurde weinig meer dan an derhalf uur: 15-11, 15-13 15-9. Nederland is zeker van zilver. Tegenstander in de eindstrijd is de winnaar van de andere halve eindstrijd tussen de Ver enigde Staten en Brazilië. Nederland, in Barcelona aarze lend gestart maar in het toer nooi gegroeid, lijkt de voor naamste kandidaat voor goud. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video voor de vervuiling van dé toe rist en op deze manier laat je de toeristen zelf betalen voor de extra kosten". Bierfabriek Dat hij blij zal zijn als de toe risten zijn vertrokken, wil Van Oudenaarde niet zeggen. ,,Je weet dat je niet op een bierfa briek werkt, maar dat er hier vuil binnenkomt. Wat ik wel erg vindt is dat veel vuil hier niet thuishoort". Als tip naar de toeristen, maar natuurlijk ook de inwoners, zou de klaar- meester mee willen geven dat ze vooral produkten als tam pons en maandverband ge woon en zoals het hoort in de vuilniszak weggooien. „Fabri kanten zetten op de verpak king wel dat deze stoffen wor den afgebroken, maar niet hoe lang dit duurt". Ondanks de Aids-campagne en de toename van de verkoop van condooms ziet Van Oudenaarde wel een kentering in de hoeveelheid condooms die bij de zuivering binnenkomt. „Mensen blijken deze wel meer in een vuilnis zak te doen want, de aantallen die hier arriveren worden steeds minder. .Dus het kan blijkbaar wel". ZEIST - De Nederlandse pluimveehouders moeten de produktie van eieren verlagen om een eind te maken aan de malaise in de legsector. Dat stelt het produktschap voor Pluimvee en Eieren (PPE) in Zeist. De eierproducenten kampen sinds begin dit jaar met lage eierprijzen. De kost prijs van eieren ligt op 1,80 gul den per kilo, terwijl de op- brengstprijs gedaald is tot 1,50 gulden. Een verbetering van de situatie is in de ogen van het PPE voorlopig niet te verwach ten. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BUBO 01114-1368 01119-1634 KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZlERIKZEESCHEfl NIEUWSBODE SI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Pasen, Hemelvaartdag, Pinksteren en de grote vakantie. Hoogtij dagen in Zeeland voor de politie en de wildkampeerders. Honderden toeristen ondervonden dat aan den lijve. Vooral: „Aufmachen Polizei!" - dikwijls met „bitte" er tussen - was in het holst van de nacht op Walcheren, Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en een enkele keer in het Zeeuwsch-Vlaamse en Beveland- se te horen. In het personeelsblad van de politie Zeeland beschrijft Ton Muller het beleid ten aanzien van wildkamperen in Zeeland en de resultaten daarvan. De aanpak van het wildkamperen lijkt vruchten af te werpen. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Niet alleen voor de recrea tieondernemers en de horeca vormen de zomermaan den voor topdrukte. Ook het Waterschap Schouwen- Duiveland en met name de zuiveringsinstallatie hebben te maken met een hoogseizoen. Negatief ge zien danwel, want in de zomer dient de zuivering een veelvoud aan vuil af te voeren dat via het riool bin nenkomt, dan in de overige maanden. Het zijn voor namelijk de vezelstoffen zoals maandverband en tampons die voor problemen zorgen. De vervuiler betaalt. Een fraaie kreet, maar het gaat niet altijd op. Bij de rioolwa terzuiveringsinstallatie in de Schouwse Westhoek maken de machines overuren en uit het verhaal van klaarmeester Van Oudenaarde blijkt dat de re creant niet alleen meer, maar ook anders vervuilt dan de au tochtone bewoners van Schouwen-Duiveland. Van al les en nog wat komt op de een of andere manier in het riool en uiteindelijk bij de rioolwa terzuiveringsinstallatie te recht. Naast maandverband verschijnen zwembroeken, bh's tot lege bierblikjes aan toe op de band. Als het aan Van Oudenaarde ligt moet de recreant meebetalen aan de kosten van het extra werk die al dat extra vuil voor de water zuiveringsinstallatie met zich meebrengt. Nu is het zo dat in feite de 'vaste' bewoners van SchouwenDuiveland betalen voor het vuil dat recreanten produceren. Op zich lijkt het dan ook niet meer dan logisch dat volgens het principe dat de vervuiler betaalt de recreant meebetaalt aan het extra werk voor de waterzuiveringsin stallatie. Vraag is alleen op welke manier en op welke ba sis het geld geïnd zou moeten worden. Een mogelijkheid is om de kosten te verrekenen via de toeristenbelasting, maar een dergelijk voorstel zal ongetwijfeld op sterke te genstand uit het kamp van de recreatie-ondernemers stui ten. Zij zouden zich dan im mers gedwongen zien hun ta rieven op te trekken om toch dezelfde winstmarge te blij ven behouden. Het zal dus nog niet zo simpel zijn om de toe risten ook daadwerkelijk mee te laten betalen voor het oprui men van het afval dat zij pro duceren. Maar wellicht komt een creatieve geest met een slim idee P.K. ZIERIKZEE - Het Cen traal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen is te gemoet gekomen aan het verzoek van Zierikzee om een definitief besluit over de opheffing van Zierikzee als rij examenplaats nog even op te schorten. Het CBR geeft het college nog tot 1 oktober de tijd om met een goed beargumen teerde reactie te komen. In verband met de tijd die nodig is om bij in stanties als rijkswater staat en provinciale wa terstaat adviezen in te winnen heeft het college met medeweten van de Zierikzeese gemeente raad en de werkgroep Zierikzee Oproepplaats Rij-examens het CBR ge vraagd om nog even ge duld met het definitief maken van het besluit om Zierikzee per 1 ja nuari '93 te schrappen als rij-examenplaats. De adviezen die door de ge meente Zierikzee nu bij verschillende instanties worden ingewonnen moeten er zo hopen ge meentebestuur en rij schoolhouders toe leiden dat het CBR zijn stand punt over de geschikt heid van Zierikzee als rij-examenplaats her ziet. Met dit schrijven,, gericht aan burgemees ter mr J. J. P. M. Assel- bergs (voorzitter van de werkgroep Zierikzee Oproepplaats Rij-exa mens) doet het CBR een eerste stap in de richting van Zierikzee. Tbt 1 okto ber krijgt deze de gele genheid om met een beargumenteerde reactie te komen. DEN HAAG - De Nederlandse appeloogst is dit jaar naar ver wachting ongeveer een derde groter dan de laatste vijf jaar gebruikelijk was. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De pere- noogst daarentegen ligt iets on der het vijfjarig gemiddelde. AMSTERDAM - Is de driejari ge vriendelijk kwispelende Kojak een goedaardige lobbes of een bloeddorstige Hound of the Baskervilles. Op die vraag zal de Amsterdamse recht bankpresident mr B.J. Asscher antwoord moeten geven in een kort geding dat een Amster dammer tegen de eigenaar van de viervoeter aanspande. Al zo'n zestien jaar is de heer R. van Oudenaarde in dienst bij de Riool Water Zuivelings Installatie (RWZI). Als klaar meester, een woord dat komt van het Engels en dat vrij ver taald betekent .schoonmaker van het water'. Het gebied dat valt onder de zuiveringsinstal latie aan de Koudekerkseweg loopt van de Westhoek tot en met Scharendijke. Zelfs Neel- tje Jans valt er onder, want het rioolwater van hier wordt door de pijlers van de Stormvloed kering naar het complex in Burgh-Haamstede gepompt. Voor het verzorgingsgebied is de installatie veel te groot. Dat heeft te maken met de komst van tienduizenden toeristen in het hoogseizoen waarop de zui vering natuurlijk moet zijn af gesteld. „Bij ons spreek je van IE, Inwoner Equivalent, als je praat over het aantal mensen dat gebruik maakt van het riool. In het hoogseizoen moet je dit IE met de factor tien ver menigvuldigen", zo weet Van Oudenaarde. De recreant ver vuilt niet alleen meer maar ook op een andere manier dan de inwoners. „Niet dat hij vui ler is, maar bijvoorbeeld door dat je voor de douche met mun ten moet betalen, verbruiken ze minder water. Maar de ver vuiling die wordt veroorzaakt, is relatief groter". Van de ontlasting die via het riool binnenkomt heeft men bij de zuivering geen last. „Het gaat om de vezelstoffen zoals maandverband en tampons. Het vreemde is dat tampons el kaar opzoeken opgepompt door het water en geklit als trossen hier soms binnenko men", aldus Van Oudenaarde, „soms is de band grijs van het maandverband en als het te erg wordt, moeten we met de hoge drukspuit de boel door laten stromen". Maar ook andere produkten als tennisballen, hemden, onderbroeken, bh's, bierblikjes en zelfs spuitbus sen arriveren bij de zuivering. „Je begrijpt niet hoe die hier terecht komen", aldus de klaar meester. Veel problemen van dit soort stoffen ondervindt men ook bij de acht persgema len die als tussenstations in het riool fungeren. Deze moeten re gelmatig worden schoonge maakt. „Soms moeten we ook lachen. Zo vond een collega van mij een keer een zwembroek die precies om een klokpomp was geslagen. Net alsof deze was aangetrokken". Rond Pasen en Pinksteren wordt bij de zuivering al be gonnen met de voorbereidin gen voor het hoogseizoen. Dan wordt er gezorgd voor genoeg bacterieën die het afval kun nen afbreken. „Ik zeg altijd maar: je moet zorgen voor ge noeg soldaten die kunnen vech ten", zo typeert Van Oudenaar de zijn kleine hulpkrachten. De cijfers wijzen uit dat er in de zomermaanden meer dan een verdubbeling aan vervuild water binnenkomt. Een ander aspect dat hierbij komt kijken is dat toeristen hierdoor zorgen voor een verhoging van de kos ten. Zo moet er meer onder houd gepleegd worden en Volgens de voorzitter van het Provinciaal Informatie Koör- dinatie en Evaluatie Tbam (Pi ketteam), burgemeester Den Boon van Veere, is het nog te vroeg, om nu al te stellen dat het wildkamperen op zijn re tour is. „Ik heb wel de indruk, dat de maatregelen die vorig jaar genomen zijn en waar wij nu ook weer op voortborduren, effect sorteren. Het aantal mensen dat van tevoren reser veert bij de VW is aanmerke lijk toegenomen en de politie moet in sommige nachten echt zoeken naar wildkampeerders. Die zoeken nu meer de be bouwde Lommen op en stille plekjes wat verder van de kust." Politieoptreden sluitstuk Den Boon vindt» dat het poli tieoptreden het sluitstuk van een hele reeks maatregelen moet blijven. „We mogen de problemen niet alleen bij de politie laten liggen. Daarom is vorig jaar ook het Piketteam door het provinciebestuur in gesteld, om een gecoördineerde aanpak te krijgen." De maatre gelen, die vorig jaar en ook dit jaar genomen zijn, bestaan on der meer uit: een uitgebreide publiciteitscampagne in bin nen- en buitenland. Het plaat sen van waarschuwingsbor den, het uitdelen van folders bij invalswegen en op lokaties waar veel gekampeerd wordt. Het langer openstellen van de VVV-kantoren en campings, het van uur tot uur bijwerken van het logiesinformatie- systeem Zeeland ZIEN. En als afschrikking het verhogen van de boete van 50,— tot 150,—. Dat dit bedrag niet iedereeh af schrikt blijkt uit een reactie van een fervente wildkampeer- der. „Ik neem het risico ge woon. Stel, dat ik vijf dagen naar Zeeland kom en ik word één keer bekeurd, dan ben ik per dag voor een schitterende staanplaats nog minder kwijt dan voor eenplaats op een camping." Daarom is Den Boon blij, dat de collega's ook op andere dan actienachtën actief blijven te gen de wildkampeerders. „Je blijft toch een categorie men sen houden, die ondanks alle maatregelen het risico nemen. Ik waardeer het dan ook zeer, dat de politiemensen tijdens hun normale surveillances wordt er beduidend meer stroom gebruikt. Geld wat uit eindelijk door de inwoners van Schouwen-Duiveland moet worden opgebracht. „Ik zou daarom willen pleiten voor een verrekening van de kosten in de toeristenbelasting. De inwo ners betalen nu in principe Zwembroeken, tampons, tot lege bierblikjes toe. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3