Geef scholen vast bedrag per jaar Monsterproces tegen XTC-bende Spitssnuitdolfijn in Sloegebied gestrand Rode Kruis wil uitbreiding opvang vluchtelingen Tien procent meer voor het goede doel Eenvijfde telefoontjes 06-lijn kindermis handeling is acuut 06.25 10 augustus 144 08.20 Meervoudige kamer rechtbank Amsterdam Alkmaars café vol bezoekers beschoten Tweede verdachte aangehouden mishandeling zaak Instituut adviseert Ritzen: ffeeei. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LEIDEN - Op het strand van het Sloegebied, vlakbij de kerncentrale Borssele in Zeeland, is een spitssnuitdolfijn dood aangetroffen. Het dier is overgebracht naar het Nationaal Na tuurhistorisch Museum in Leiden, waar het voor wetenschappelijk onderzoek wordt ont leed. Het museum heeft dat donderdag bekend gemaakt. „Het is een grote bijzonder heid dat een spitssnuitdol fijn hier aanlandt", zegt de biologe Marjan Addink. Sa men met dr. Chris Smeenk, conservator zoogdieren van het Leidse museum, en Ma nuel Garcia Hartmann, als dierenarts en patholoog gespecialiseerd in dolfijnen en zeehonden, zoekt zij nu naar de doodsoorzaak van het vrouwtjesdier. Spitss- nuitdolfijnen zijn diepzee- dieren en komen normaal niet in de Noordzee voor. Zelden of nooit worden zij op zee waargenomen. Zij komen weinig naar de op pervlakte en vertonen zich niet graag. Dit is een van de redenen waarom de kennis van deze dolfijnensoort (mesoplodon) betrekkelijk gering is. Voor de weten schap is het gestrande dier dan ook een bijzonder inte ressant object. De dolfijn meet volgens H. Zandstra van het Consu lentschap Natuur, Bos, Landschap en Fauna van het ministerie van land bouw, visserij en natuurbe heer in Goes, die zich met de vondst en de overbrenging van het dier bemoeide, vier meter en vijfendertig centi meter. Naar schatting weegt het vrouwtje acht tot negenhon derd kilogram. AMSTERDAM - Inzamelingen voor goede doelen hebben vo rig jaar 10 procent meer opge leverd dan in 1990. In totaal werd in 1991 door 189 instellin gen 789 miljoen gulden binnen gehaald. In de vorm van gif ten, nalatenschappen en con tributies werd door 321 instel lingen nog eens 879 miljoen vergaard. Dit staat in het jaar verslag over 1991 van het Cen traal Bureau Fondsenwerving (CBF). De kosten voor het gebruik van het betalingsverkeer zijn bij de Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 augustus 12.05 118 05.50 -125 18.25 -119 9 augustus 00.50 125 07.10 -119 13.30 122 19.40 -127 10 augustus 02.10 138 08.15 -117 14.45 133 20.50 -137 ROOMPOT BUITEN 8 augustus 11.10 111 05.00 -115 23.45 118 17.50 -111 9 augustus 12.25 115 -110 18.45 -120 10 augustus 01,05 130 07.20 -111 13.30 130 19.30 -132 BRUINISSE 8 augustus 12.15 129 05.40 -130 18.20 - 124 9 augustus 00.55 136 07.15 -124 13.30 132 19.45 -135 10 augustus 02.15 146 08.20 -125 14.50 142 20.50 -145 WEMELDINGE 8 augustus 12.15 125 05.45 -128 18.30 -123 9 augustus 00.55 132 07.10 -122 13.35 128 19.45 -132 02.15 -122 14.50 140 20.50 -142 AMSTERDAM - Met ingang van maandag bijt de 1 meervoudige strafkamer van de Amsterdamse 1 rechtbank zich vast in de zaak tegen negen verdach ten die ervan worden beschuldigd een criminele or ganisatie in stand te hebben gehouden, met als oog merk de vervaardiging en export van enorme hoe veelheden chemische drugs. De rechtbank, onder voorzitterschap van mr. P. Michels, heeft vier dagen voor het proces gereserveerd. Van de zijde van de verdediging wordt echter betwijfeld of de zaak wel zonder slag of stoot doorgang kan vinden. Beroep op Nederlandse regering DEN HAAG - Het Nederlandse Rode Kruis heeft donderdag een beroep gedaan op de Nederlandse re gering de capaciteit voor opvang van vluchtelingen uit het vroegere Joegoslavië uit te breiden. De op roep staat in een brief aan premier Lubbers en ver schillende bij het probleem betrokken ministers. In Nederland worden de vluch telingen met steun van het Ne derlandse Rode Kruis opgevan gen in drie speciaal ingerichte opvangcentra in Den Bosch, Roermond en Zuidlaren. Maar met de aanhoudende stroom ontheemden is deze ruimte bij lange na niet voldoende, zo staat in de brief. Een woord voerder van het ministerie van WVC zegt in een reactie dat het ministerie al denkt over uit breiding van de capaciteit en dat dit ook bij het Rode Kruis bekend is. „Wij weten dat bij deze aanhoudende stroom meer plaats nodig is en zitten niet stil", aldus een woordvoer der. Momenteel komen er per week gemiddeld 130 ex- Joegoslavische vluchtelingen Nederland binnen. Het Rode Kruis zegt dat het aantal ont heemden dat tot nu toe in Ne derland is toegelaten in schril le tegenstelling staat tot de om vang van de nood. Opvang van mensen in de regio van het voormalige Joegoslavië ver dient de voorkeur, maar dat is gezien de grote aantallen niet mogelijk. Nederland moet meer doen zolang een oplos sing van het conflict nfet in zicht is, meent het Rode Kruis. Uit de regio's van de drie op vangcentra hebben zich bij het Nederlandse Rode Kruis in middels 1.500 vrijwilligers aangemeld die er willen gaan werken. Het gaat om leden en niet-leden van de hulpverle ningsorganisatie. Over het aan tal giften dat binnenkomt op het speciale gironummer 777 valt nog weinig te zeggen om dat het nummer pas onlangs is opengesteld. werving een flinke verliespost van miljoenen guldens. Die blijven nu bij de banken han gen. Het CBF werkt verder aan de invoering van een keurmerk van „steunwaardigheid". In stellingen die aan bepaalde cri teria voldoen, krijgen zo'n keurmerk. Het publiek blijkt dit op prijs te stellen. In de loop van 1993 wordt het eerste toegekend. De gemiddelde bij drage per inwoner aan de col lectebus daalde vorig jaar tot 5,09 gulden (1990: 5,16).Het aan tal vergunningen voor kans spelen daalde van 221 tot 185. Springtij 15 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 De bende werd op 14 februari opgerold tijdens een groot scheepse politie-actie, waarbij ongeveer 200 mensen betrok ken waren. Het interregionaal bijstandsteam (IRT) was acht maanden daarvoor begonnen met het onderzoek. In elf ge meenten in de randstad werden op 31 adressen invallen ge daan. Opleggers In Dirksland (gemeente Roc- kanje) had de politie vier opleggers nodig om de chemi caliën voor de produktie van de drugs af te kunnen voeren. In Vlaardingen werd een kort tevoren ontmanteld laborati- Um aangetroffen. Achtergeble ven afvalstoffen wezen erop dat daar XTC- en amfitamine- pillen waren geproduqeerd. In een opslagplaats in Amster dam werden circa 2,5 miljoen van dergelijke pillen gevonden en tevens 480 kilo grondstof, waaruit nog een zelfde aantal gemaakt had kunnen worden. De politie schatte de straat waarde van de vondst op 150 miljoen gulden. Op de Engelse markt, waarvoor het meren deel van de drugs bestemd was, had de bende er het dubbele mee kunnen verdienen. Op di verse adressen werd in totaal ongeveer 15 miljoen gulden aangetroffen. Daarnaast vond de politie een hoeveelheid vuurwapens (waaronder vier uzi's) en werden acht dure auto's in beslag genomen. Ook in Engeland werd een aantal arrestaties verricht. Tévens werden daar 100.000 pillen en 1,5 miljoen gulden in beslag ge nomen. De Nederlandse zaak kreeg eind juni een onverwachte wen ding, nadat een van de hoofd verdachten, de 45-jarige T. van D. met hulp van buitenaf uit de Bijlmerbajes wist te ontko men. De man werd door twee handlangers bevrijd. Het twee tal zette het gevangenisperso neel op het verkeerde been door zich uit te geven voor politie-agenten, die verdachte Van D. naar een Amsterdams politiebureau moesten trans porteren voor een nader ver hoor. De Belgische verdachte D. L. (33) zal volgens zijn raads man mr. R Bovens evenmin in de beklaagdenbank verschij nen. De man keerde na een schorsing uit de voorlopige hechtenis niet terug aan de poort van het huis van bewa ring. 28 getuigen De als hoofdverdachte aange merkte R. van E. wordt verde digd door mr. P. Doedens, die de officier van justitie heeft ge vraagd niet minder dan 28 ge tuigen op te roepen, waaronder een aantal politiemensen, acht PTT-werknemers en een ex- PTT-er. De raadsman heeft om trent het oproepen van de PTT- ers gecorrespondeerd met de officier en is uiterst ontevreden met diens'reactie. „Met betrekking tot de ontsla gen PTT-er heb ik twee belang rijke stukken, waaruit blijkt dat er volop illegaal is getapt. Die getuige noemt daarbij ook namen van wie er getapt heeft en nog, veel interessanter, hij weet ook de nummers die zijn getapt. Over die belangrijke getuige schrijft de officier mij de vol gende zinsnede: „Blijkens me dedeling van de PTT zullen ge noemde werknemers" - en dan noemt hij de drie waar het pre cies omgaat - „gelet op het ver trouwelijke karakter van hun werkzaamheden, indien zij op een openbare terechtzitting moeten verschijnen, in hun huidige functie niet meer ge handhaafd kunnen worden. Ik acht dit een zo zwaarwegend argument dat ik weiger hen op te roepen." Wat kun je daar nou van brouwen? Dat er dusdanig wordt gerotzooid dat je er niet over mag praten?", aldus de verontwaardigde advocaat. Misleiding Doedens verwijt de officier van justitie tevens zowel de rechtbapk als de verdediging te hebben misleid. „Eind 1991 werd een Nederlandse man in Engeland gearresteerd, die vervolgens uitvoerig werd ge hoord. In februari belandt er een kort verbaaltje in het dos sier, waaruit blijkt dat die man twee medeverdachten met naam en toenaam heeft ge noemd. Vorige week echter ont ving ik een recentelijk opge maakt proces-verbaal waaruit blijkt dat die man in Engeland door Nederlandse politiemen sen is gehoord en dat hij een voor mijn cliënt belastende verklaring heeft afgelegd, vooral met betrekking tot de export naar Engeland, waar tot nu toe niet één getuige iets over heeft gezegd. En dat terwijl de officier in mei op de pro- formazitting meldde dat er een nader onderzoek nodig was, maar alleen op het gebied van de financiën. Dat riekt naar een kunstje, ook al omdat ik nooit de gelegenheid heb ge had die man vragen te stellen." ALKMAAR - Onbekenden hebben vrijdagmorgen om streeks 1.30 uur een café aan het Scharloo in Alkmaar van buitenaf beschoten. Dat heeft de Alkmaarse politie vrijdag bekendgemaakt. Tijdens de beschieting bevon den zich ongeveer 15 bezoekers in het etablissement. De ver wondingen bleven beperkt tot letsel door glassplinters. ECHT - In de zaak van het do delijk mishandelde 2,5-jarig jongetje uit Echt is een tweede verdachte aangehouden. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie meegedeeld. Het is de 20-jarige vriendin van de hoofdverdachte, een 21- jarige man uit Echt die afgelo pen dinsdag werd gearresteerd en inmiddels bekend heeft het kind ernstig mishandeld te hebben. Overigens tast de poli tie over het motief van de da der nog steeds in het duister. De vrouw wordt vrijdag aan de officier van justitie in Roer mond voorgeleid. Zijn vrien din werd aanvankelijk ook aangehouden onder verden king van medeplichtigheid aan poging tot doodslag. Maar ze werd weer in vrijheid gesteld omdat de politie van mening was dat haar verdere aanhou ding niet noodzakelijk was in het belang van het verdere on derzoek. Inmiddels is echter gebleken dat haar aandeel in de zaak groter is dan gedacht werd. Tégen de vrouw bestaat thans het ernstige vermoeden dat ze ontucht heeft gepleegd met het jongetje dat door zijn ouders tijdens hun vakantie aan een kennis, de 21-jarige gearresteerde man, werd toe vertrouwd. Hij had zich als op pas van het kind aangeboden. DEN HAAG - Scholen moeten voortaan één vast be drag per jaar ontvangen, waarvan zij alle kosten van personeel en gebouwen moeten betalen. Dat is veel eenvoudiger dan het bestaande declaratiesysteem en het geeft de scholen meer vrijheid zelf keuzes te maken. Ook zal de minister van onderwijs dan min der snel zijn begroting overschrijden. Dat adviseert het Instituut voor onderzoek van overheids uitgaven in het donderdag ver schenen rapport „Budget en norm: beheersing en doelma tigheid van onderwijsuitga ven". De onderzoekers hebben voor hun studie de financiële gegevens van 1800 basis- en 1800 middelbare scholen gea nalyseerd. De opdracht was ge geven door een werkgroep van ambtenaren van Financiën en Onderwijs die voorstellen moet doen voor vereenvoudi ging en beheersing van de on derwijsbegroting. Volgens de onderzoekers heeft de zogenaamde „lump sum- financiering" vele voordelen, niet alleen voor het ministerie maar ook voor de scholen. De schoolbesturen kunnen dan veel meer zelf bepalen waar ze hun geld aan willen besteden: Aan „duurdere" leraren, aan kleinere klassen of aan dure instrumenten voor onderwijs vernieuwing. Bovendien weten ze bij een vast bedrag beter waar ze aan toe zijn. Nu is het schoolbudget elk jaar afhanke lijk van het aantal aangemelde leerlingen en dat leidt soms tot onaangename schommelingen. De manier waarop scholen nu geld krijgen van het ministe rie, is ingewikkeld en gaat ge paard met veel regels en een grote papierwinkel. De recente invoering van de nieuwe finan cieringssystemen voor zowel de materiele kostêh als de kos ten van het personeel, geven de scholen al iets meer vrijheid. Het rapport wordt nu binnen het ministerie verder bespro ken. In de Tweede Kamer is en kele maanden geleden, bij de behandeling van de nota School op weg naar 2000, al eens aangedrongen op grotere financiële zelfstandigheid voor de scholen. PvdA, VVD en D66 zijn daar voorstander van. Voorwaarde is dan wel, dat de scholen groot genoeg zijn om de administratieve en bestuur lijke last van die zelfstandig heid aan te kunnen. Dat is de reden waarom het CDA tegen is: Die partij is geen voorstander van fusies van scholen, want dat kan het bij zondere karakter van kleine schooltjes aantasten. Afgelopen maanden ruim 2000 gesprekken UTRECHT - Eén op de vijf telefoontjes naar de 06- lijn voor kindermishandeling gaat over een actuele situatie van kindermishandeling. De afgelopen maanden zijn op dit nummer (06-8381) ruim tweedui zend gesprekken gevoerd, gemiddeld 17 per dag. Bij ruim de helft van de ge sprekken vraagt de beller om informatie. Dat blijkt uit een donderdag verschenen onder zoek van het Nivel (Nederlands instituut voor onderzoek van de eerstelijnsgezondheids zorg). Het Nivel concludeert dat deze nieuwe vorm van dienstverlening voorziet in een behoefte en adviseert de lande lijke info- en advieslijn ook na oktober 1992 verder te subsi diëren. Minister D'Ancona (WVC) maakte in juni bekend de lijn in elk geval te financie ren tot 1 oktober. Dan eindigt ook de landelijke campagne „Over sommige geheimen moet je praten". De Vereniging tegen Kindermishandeling verzekerde de bewindsvrouw toen al dat de lijn in een be hoefte voorziet. Aan de andere kant van het 06-nummer staan deskundige hulpverleners van de Stichting Korrelatie de bel lers te woord. Bijna de helft van de telefoontjes is afkom stig van kinderen. Zestig pro cent van hen belt voor informa tie, de rest om over eigen erva ringen te praten of over de er varingen van vriendjes of vriendinnetjes. Uit telefoni sche interviews met de bellers blijkt dat 90 procent zich ge holpen voelt na een gesprek. door Mare Legendre Vrijdag 7 augustus Zierikzee Circus Renz. Parkeerterrein Laan van Saint Hilaire. 19.00 uur. Renesse Elastiekspringen. Lange Reke. Vanaf 13.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt. Van 16.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 8 augustus Zierikzee Rommelmarkt. De Beuze. Van 08.00 tot ±17.00 uur. Circus Renz. Parkeerterrein Laan van Saint Hilaire. 16.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh Folkloristische Dag rond Ring. 10.00 uur. Renesse Openstelling orgel voor bespe ling. Jacobuskerk. 14.00-17.00 uur. Scharendijke Jeugddag. IJsbaan Elkerzeese- weg. 10.00-14.00 uur. Zomerpop. IJsbaan Elkerzeese- weg. Vanaf 18.00 uur. Ouwerkerk Rommelmarkt. Ring. Van 9.30 tot 16.00 uur. Zondag 9 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 10 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk Haamstede. 20.00 uur. Circus Renz. Roelandsweg. 19.00 uur. Bruinisse Braderie. Aquadelta. 10.00- 16.00 uur. Dinsdag 11 augustus Zierikzee Orgelconcert Rinus Verhage. Grote Kerk. 15.00 uur Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Circus Renz. Roelandsweg. 19.00 uur. Woensdag 12 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Circus Renz. Roelandsweg. 16.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur: Donderdag 13 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Voorlichtingsavond vrijwilli gers Asielzoekerscentrum. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Téntoonstelling Kerk zonder grenzen met middagpauze- dienst om 12.00 uur. Neder landse Hervormde kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEUHS TEL. VHTCM6Z55

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2