'Het is absoluut nog" veel drukker dan vorig jaar' 1 UW KRANTVAN SCHOUWEN-DUIVELAND '91 jaar vol veranderingen voor Zeeuwse Vrouwenraad r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zelfs campings in achterland worden geconfi-onteerd met tientallen toeristen die plaatsje zoeken Jaarverslag: Veel werk verzet Vernieling praatpaal Kop/staart- aanrijding Bruinisse 3 KAMPEREN 0 5 ZWARTWERKERS 5 BROUWERSDAM 9 WIELERRONDE Inbraken in auto's Diefstal auto TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 148e JAARGANG NR 25200 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 CWIPINE 31 miaisns Sommige campings in de Westhoek zijn nu al tot het eind van de maand volgeboekt. (Foto: Joop van Houdt). SCHOUWEN-DUIVELAND - De zomer van 1992 lijkt een record te worden wat betreft het aantal mensen dat op Schouwen-Duiveland vakantie wil houden. Niet alleen de campings en de VVV's in de Westhoek worden dagelijks gecon fronteerd met vele tientallen vakantiegangers die nog een plaatsje zoeken, ook bij de campings in het achterland: Bruinisse, Sirjansland en Ouwerkerk staat de telefoon roodgloeiend. „Het is absoluut veel drukker dan vorig jaar", aldus de eigenaar van camping De Kreekoever in Ouwerkerk P. Wijnen. Sinds een dag of tien zit zijn camping aan de Baalpapenweg nabij de Oosterscheldedijk in Ouwerkerk vol. ,,We hebben helemaal geen plaats meer. Maar toch krijgen we heel veel aanvragen van mensen die een plaatsje willen. Ze bellen op of komen aan de balie. Duitse ge zinnen die op de bonnefooi naar Schouwen-Duiveland zijn gekomen. Ze kijken heel ver baasd wanneer ze horen dat al les vol is. Ze komen zonder te reserveren en denken dat er al tijd nog wel een plaatsje is". Die ervaring deed ook cam pinghouder W. Biever uit Brui nisse de laatste weken op. Zijn camping Bru in de polder nabij het vissersdorp zit sinds begin juli zo goed als vol. ,,We hebben af en toe nog een enkel plaatsje voor een tent". Maar 's avonds wanneer de campinggasten per fiets en met de auto, 'op de bol- lebof', zoals Biever het uit drukt het terrein op komen rij den zijn ook die snel gevuld. De campinghouder verbaast zich over de argeloosheid waar mee recreanten zonder te reser veren naar Schouwen-Duive land komen. ,,En het zijn er veel meer dan vorig jaar. Dat is zeker". Ook in Sirjansland heeft men in de afgelopen weken ervaren dat de toeloop van toeristen groter is dan vorig jaar. Cam pinghouder A. F. Hannink is niet bereikbaar, maar een cam- pinggast die de telefoon op neemt weet te melden dat het op de camping drukker is dan vorig jaar. ,,Het zit nog niet he lemaal vol, er is nog wel wat ruimte". Ruimte die men op camping De Stern in Noordgouwe vergeefs zal zoeken. „Wij zitten hele maal vol", aldus de heer H. B. Zuiderend. „Maar dat komt vooral omdat de Stern een sta caravanpark is. De mensen die naar onze camping komen doen dat vaak in het kader van een beauty-arrangement. Zij komen naar Noordgouwe voor een behandeling in de bij beauty-farm die bij de cam ping hoort". Dat is volgens de heer Zuiderend een heel ander uitgangspunt dan dat van de doorsnee toerist die vooral naar Schouwen-Duiveland komt voor het strand en de zee. „Iedereen die hier voor een paar weken naar toe komt, wil met zijn hielen in het water zit ten. Daarom komen die men sen niet naar Noordgouwe, dat ligt te ver van de kust in de pol der. Daarom hebben wij zelf een trekpleister gecreëerd". Wanneer het bij de campings in het achterland druk is, is het in de Westhoek heel erg druk. „Ontiegelijk druk", aldus VVV-informatrice Marjorie Brondgeest. Samen met drie andere collega's heeft zij de he le dagen de handen vol aan de honderden mensen die aéfn de balie komen vragen om een plaatsje in de Westhoek. „Bij na alle mensen die hier aan de balie komen zijn daarnaar op zoek". Maar de westhoek zit al bijna twee weken vol. „Op de campings is geen plaats meer, alle vakantiewoningen waren al volgeboekt tot 22 augustus. Alleen in hotels is nog hier en daar een plaatsje". Marjorie vertelt dat het zowel voor dë vakantiegangers als de WV- informatrices zelf frustrerend is om daar steeds opnieuw mee geconfronteerd te worden. „We moeten nog veel meer mensen doorsturen dan vorig jaar. Aan de balie blijkt dat de mensen wel weten dat ze in Zeeland niet terecht kunnen zonder te reserveren. Maar ze lijken bewust het risico te ne men om toch op de bonnefooi te komen". Marjorie en haar col lega's proberen teleurstelling (en illegaal kamperen) zoveel mogelijk te voorkomen door de recreanten door te sturen naar campings elders in Zeeland, Brabant of Zuid-Holland. „Soms kunnen we voor gezin nen hier en daar nog wel een plaatsje op Schouwen-Duive land vinden, maar jongeren sturen we door naar Walcheren of Retranchement in Zeeuws- Vlaanderen". Ook M. Bakker-Midavaine van de VVV-Brouwershavén hangt regelmatig aan de telefoon om na te gaan of elders op Schouwen-Duiveland of daar buiten nog plaats is voor de re creanten dje zich in Brouwers haven aan de' balie van het VVV-kantoor melden. „Ik ben voortdurend aan het bellen want het is dit jaar heel erg druk. Alles zit vol. Misschien komt dat omdat zoveel vakan ties in vei-schillende landen nu samen vallen. Er komen hier Nederlanders, Belgen en Duit sers aan de balie". De VVV-informatrice vertelt al van vele middenstanders in de regio gehoord te hebben dat het weliswaar erg druk is, maar dat de vakantiegangers niet veel geld besteden. „Ze lo pen vooral rond door de dorpen en stadjes, maar geven zo wei nig mogelijk geld uit. Dat ge luid hoor je overal. Het schijnt met de economische recessie te maken te hebben. Misschien blijven daarom ook zoveel mensen in Nederland om va kantie te houden". Meng nu en dan de last der zorgen met wat vreugd. Cato ZIERIKZEE - Het jaar 1991 wordt in de annalen van de Zeeuwse Vrouwenraad bijgeschreven als een jaar vol veranderingen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1991 van de Zeeuwse Vrouwenraad. „Verande ringen gaan altijd samen met onzekerheid. Toch kan gesteld worden dat binnen de Zeeuwse Vrouwen raad in 1991 veel werk is verzet", aldus het jaar verslag. In 1991 kwam er verandering in de structuur van de Zeeuwse Vrouwenraad, veranderde de werkwijze en wijzigde de bestuurssamenstelling zich. Ook voor het personeel veran derde er een en ander. „Veran deringen gaan altijd samen met onzekerheid. Die onzeker heid was voor sommigen aan leiding om de Zeeuwse Vrou wenraad te verlaten, hetgeen weer nieuwe veranderingen met zich mee bracht. En dat maakte het kringetje weer rond", aldus het jaarverslag. Slagvaardiger De zevenentwintigste mei van het jaar 1991 was een belang rijke datum voor de Zeeuwse Vrouwenraad. Op die datum zou de Zeeuwse Vrouwenraad 'oude stijl' ophouden te be staan en een nieuwe Zeeuwse Vrouwenraad van start gaan. Een nieuwe Vrouwenraad die slagvaardiger zou kunnen wer ken en een steunfunktie voor de hele Zeeuwse vrouwenbewe ging zou krijgen. Voordat het zover was werd een beleidsplan opgesteld waarin de toekomstplannen v,an de Zeeuwse Vrouwenraad op een rijtje gezet werden. Ondertus sen ging het werk natuurlijk gewoon door. Vast onderdeel van het werk van de Zeeuwse Vrouwenraad bestaat uit het verzorgen van cursussen. Cur sussen die veelal gericht zijn op deskundigheidsbevordering van de leden van de bij de Vrouwenraad aangesloten or ganisaties. In 1991 werd onder meer een penningmeesterscursus voor gevorderden gehouden. Verder werd aandacht besteed aan het spreken in het openbaar en het omgaan met conflicten. Tbt het cursuspakket behoorde verder een cursus public relations. Voor het meerendeel van de cursussen besotnd een behoor lijk goede belangstelling. Steunfunctie Direct na de zomervakantie werd de Zeeuwse Vrouwenraad geconfronteerd met het bericht dat de gelden van het Zeeuws Ontwikkelingsbureau voor VrouwenEmancipatie (Zoe) zouden worden gedecentrali seerd. Dat betekende dat de fi nanciële verantwoordelijkheid van dit bureau bij de provincie komt te liggen. „Omdat ook de Zeeuwse Vrouwenraad emanci patie tot doelstelling heeft kwam van de provincie het ver zoek om te bezien in hoeverre samenwerking tussen de Zeeuwse Vrouwenraad en Zoe mogelijk is", aldus het jaar verslag. In eerste gesprekken tussen de Zeeuwse Vrouwenraad en Zoe bleek dat er in principe bereid heid was tot samenwerking. „Voorwaarde voor de Zeeuwse Vrouwenraad is dat de eigen identiteit ook in een nieuw bu reau gewaarborgd blijft. Aan de Platformfunktie van de Zeeuwse Vrouwenraad wordt veel waarde gehecht", aldus het jaarverslag. Bij het vormgeven van de Zeeuwse Vrouwenraad en Zoe kwam Provinciale Staten van Zeeland met een aantal richt lijnen. Aan de Zeeuwse Vrou wenraad werd een steunfunk tie toegedicht terwijl Zoe een ontwikkelingsfunctie kreeg toebedeeld. Aanleiding voor de Zeeuwse Vrouwenraad om een steunfunctieplan op te stellen. Doelgroepen Dat steunfunktieplan werd een eerste-uitwerking van het eer der in het verslagjaar vast gestelde beleidsplan. Het aan het steunfunktieplan gerela teerde werkplan voor 1992 richtte zich op een aantal doel groepen. In de eerste plaats wil de Zeeuwse Vrouwenraad zich richten op vrouwen ouder dan 50 jaar. Verdere aandachtspun ten in het beleid zijn herintre dende vrouwen en economi sche zelfstandigheid. Verder richt de Zeeuwse Vrouwenraad zich op meisjes en jonge vrou wen. Tijdens het verslagjaar hield de Zeeuwse Vrouwenraad zich, naast alle andere werkzaamhe den, ook bezig met het reage ren op plannen van de provin cie. Zo werd onder meer be zwaar aangetekend tegen de eventuele berging vanm bag gerspecie in de Jacobpoldcr bij Lewedorp. „Dat zou inhouden dat een terrein van 95 hectare tien meter zou worden opge hoogd waardoor een enorme horizonvervuiling ontstaan zou voor de bewoners van Nieuwdorp en Lewedorp. Dit is maatschappelijk niet accepta bel", aldus het jaarverslag. SCHARENDIJKE - Langs de Rijksweg N-59, die over de Brouwersdam van Ouddorp naar Seharendijke loopt is een ANVVB-praatpaal vernield. De schade hiervan is 10.000 gul den. De daders waren actief tussen woensdag 22.00 uur en donderdag 10.00 uur. De kast van de praatpaal is geheel ver nield en de zender er van heeft men ontvreemd, de benadeelde is PTT Tblecom. BRUINISSE - Opnieuw deed zich in een file voor de open staande brug over de sluis bij Bruinisse een kop/staart aan rijding voor. Bij het ongeluk werden twee auto's bescha digd. De aanrijding gebeurde op om ongeveer 15.25 uur nadat de brug juist weer was dichtge gaan. Nadat de verkeersstroom op gang was gekomen kwam hier weer een vertraging met rem manoeuvres in. De heer B. uit Hardenberg kon daarbij zijn auto niet meer tijdig tot stilstand brengen. Hij botste op de voor hem rijdende auto die werd bestuurd door de heer H. uit Rijssen. Beide voertui gen werden de berm ingeduwd en bleken zodanig beschadigd te zijn dat ze moesten worden weggesleept. Mogelijk onweer HET WEER Perioden met zon, maar later op de dag enkele regen- of onweers buien. Minimumtemperatuur om streeks 14 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 29 graden. Matige oost tot zuidoosten wind, kracht 3 4. Het illegaal kamperen op Schouwen-Duiveland lijkt te rug te lopen. De meningen zijn sterk verdeeld over het zwart wer ken. Er komen extra toiletcabines en afvalbakken op de Brouwersdam. Een sterk deelnemersveld staat klaar voor de wieler ronde Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's RENESSE/ZONNEMAIRE - De afgelopen dagen werd in Renesse ingebroken in drie auto's. In Zonnemaire een werd eveneens in een auto in gebroken. Aan de Lange Reke te Renesse werd tussen woensdag 22.30 uur en donderdag 03.30 uur de auto v^n de heer H. uit het Duitse Suhl opengebroken. Uit het voertuig werd 400 gulden aan contant geld gestolen, kle ding en een badhanddoek. De totale schade is niet bekend. Uit de auto van de heer S. uit het Duitse Huckelhoven werd een draagbare computer, een zonnebril, kleding en 120 DM gestolen. De auto stond aan de Zeeanemoonweg te Renesse ge parkeerd en werd donderdag nacht opengebroken, Ook de auto van de heer K. uit het Duitse Leverkussen stond aan de Zeeanemoonweg. Dit voer tuig werd wel opengebroken, maar er werd niets uit gesto len. In Zonnemaire werd aan de Veerdijk de auto van de heer F. uit het Duitse Duisburg open gebroken. Uit het voertuig werd een lederen tas meegeno men waarin een portemonnaie met inhoud en persoonlijke pa pieren zaten. De inbraak wewrd woensdag gepleegd tus sen 13.00 en 15.00 uur. SCHARENDIJKE - In de jachthaven Kloosternol in Seharendijke werd een Merce des personenauto gestolen. Het voertuig is eigendom van de heer B. uit het Duitse Kre- feld. Hij had de auto bij het ha venplateau geparkeerd tussen 26 juli en woensdag 5 augustus. Woensdag ontdekte de Duitser dat de auto was gestolen. Het betreft een donkergroene Mer cedes met het kenteken KRCP- 2221. In de auto lagen ook diver se surfartikelen. De totale waarde van dit alles is niet be kend. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— D jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~~i naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, tn Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN ~1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1