„Een terugkeer naar ons moederland is onmogelijk" UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'Ik word altijd erg geboeid door de karakteristieke houding van koeien' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I GEBOORTEKAARTJES? Vakantiewoningen door uitslaande brand verwoest dé krant van schouwen-duiveland! j Aankomst Joegoslavische groep vluchtelingen in AZC BurghHaamstede 3 KAMPEERBOEREN 5 VOORLICHTING 7 AFSCHEID Kunstenaars van diverse pluimage bevolken toeristenmarkt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 HET WEER Enkele wolkenvelden en droog. Overdag zonnig. Minimumtempe ratuur omstreeks 14 graden. Mid- dagtemperatuur ±27 graden. Eerst weinig wind. In de loop van de dag toenemend tot matig, kracht 3 tot 4, uit oostelijke richtingen. DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1992 148e JAARGANG NR 25199 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Aan de Hogezoom te Renesse RENESSE - Woensdagmiddag werden op het terrein van de familie Van de K. aan de Hogezoom te Renes se twee vakantiewoningen door een uitslaande brand geheel verwoest. Door ingrijpen van de brandweer Westerschouwen kon worden voorkomen dat het woonhuis van de familie Van de K. ook werd beschadigd. Hun woning is via een bijkeu ken verbonden met een schuur waarin de twee vakantiewo ningen plus een berging voor gereedschappen zijn onderge bracht. Het vuur ontstond om ongeveer 17.30 uur in de ber ging voor gereedschappen. De Ttechnische Recherche van de Rijkspolitie onderzoekt sporen om de aanleiding voor de brand te vinden. De brand werd ontdekt door buren. De vakantiegasten die de beide woningen huurden waren op dat moment afwezig. De fami lie Van de K. die binnen zat te eten had ook niets gemerkt van de brand. Het vuur had zich inmiddels via de berging voor gereed schappen naar de bovenste ver diepingen van beide vakantie woningen uitgebreid. Toen de brandweer net ter plaatse was schoten de vlammen door het dak zodat een uitslaande brand een feit was. De beide bluseenheden Renesse en Haamstede van het korps Wes terschouwen bestreden het vuur onder leiding van plaats vervangend commandant W. J. Geleijnse met vier hoge drukstralen en vervolgens met drie lage drukstralen. Op die manier had men het vuur bin nen een half uur onder contro le. De schuur met daarin de berging en vakantiewoningen was niet meer te redden. In de bijkeuken die de verbinding vormt met het woonhuis bleef de schade beperkt tot water schade en het woonhuis van de familie Van de K. bleef ge spaard. Het nablussen duurde tot onge veer 20.00 uur. Het vuur en de rook trok vele tientallen toe risten en andere belangstellen den naar de brandhaard. De politie voorkwam dat zij al te dichtbij kwamen. Op initiatief van de Wester- schouwse brandweer werd een verzekeringsorganisatie ge waarschuwd die er voor zorgde dat de vakantiegangers die in de uitgebrande huizen verble ven werden ondergebracht in twee caravans die op- het ter rein werden geplaatst. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een- kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3K Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CXI Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. De oorlog is het enige spel waarbij beide partijen verliezen. Walter Scott Gemeente Westerschouwen pakt overstand bij kam- peerboeren hard aan. MUSEUMHAVEN Vrouwe Alize en de klipper Van Kinsbergen zijn vaste elementen in de Museumhaven. Binnenkort wordt in het AZC-Burgh-Haamstede een voorlichtingsavond voor vrijwilligers gehouden. Na negen jaar voorzitterschap nam Ir. L. van der Velde afscheid van Delta Sport. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De spanning en de vermoeienissen zijn van het gezicht af te lezen bij deze vrouw die dinsdag met haar dochtertje bij hét AZC arri veerde. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - „We hebben onze gezond heid, twee handen om mee te werken en we kunnen ons zoontje nog een toekomst geven. En we hebben geluk gehad, veel geluk....!" Trninic Slavoljub is één van de zestig Joegoslavische vluchtelingen die eer gisteren, dinsdag, arriveerden bij het asielzoekers centrum Burgh-Haamstede. Samen met vrouw en kind Boris is deze Servische inwoner uit de Bosni sche hoofdstad Sarajevo zijn moederland ontvlucht. De ondraaglijke oorlogssituatie aldaar dwong hem daartoe. Of hij ooit nog naar zijn land terugkeert betwijfelt hij sterk. „Door Serven worden we als verraders gezien en Kroaten en moslims zien ons als vijand. Een terugkeer is daarom onmogelijk". De meeste van deze eerste groep vluchtelingen zijn al .lan ger in ons land en zijn niet te vergelijken met de stroom die op dit moment in Zeewolde en in de kazernes wordt opgevan gen. In het onderzoekscentrum in Nijeveen vond de eerste op vang plaats en werd gestart met de asielprocedure. Gezien de grote aantallen is voor deze mensen een speciale regeling in het leven geroepen waardoor zij niet eerst gehoord hoefden te worden voordat zij in een AZC zouden worden onderge bracht. Met de opening van het AZC in Burgh-Haamstede kwam er ruimte voor opvang. De verwachting is dat zij hier zes maanden zullen blijven. De tijdsduur is afhankelijk van het aantal huizen dat beschik baar komt voor asielzoekers. Aankomst Per bus arriveerden de eerste vluchtelingen. Gezinnen, moe ders met kinderen waarvan de vader thuis nog aan het front vecht en ouderen. Sommigen weten nog dat hun familiele den nog in leven zijn, anderen hebben al maandenlang niets gehoord. De meesten zijn af komstig uit Sarajevo de stad die door de beschietingen en gevechten totaal verwoest is. Maar ook mensen uit Kroatië en Macedonië maken onder deel uit van de groep. Wat on wennig worden de eerste schre den gezet in het tot AZC inge richte gebouw. Kinderen ne men plaats voor de televisie in de recreatieruimte terwijl de ouders zich inschrijven. Een van de vluchtelingen is Trninic Slavoljub. Toen de situatie in zijn stad Sarajevo ondraaglijk werd nam hij contact op met bevriende Nederlanders om te vragen of ze hier terecht kon den. Dat was mogelijk en met zijn vrouw en kind van twee jaar vluchtte hij naar Praag in Tsj echo Slowakije. Vandaar nam hij het vliegtuig naar Ne derland. In goed Engels vertelt hij waarom hij gevlucht is. ,,De Servische autoriteiten wilden dat ik in het Servische leger dienst nam om te vechten tegen Kroaten en moslims. Maar dat kon ik niet. Mijn beste vriend en peetvader van Boris is moslim. Met hem heb ik de afspraak volgens Joe- goslavisch gebruik dat als mij iets overkomt hij voor mijn zoontje zorgt. We zijn als broers voor elkaar en hem zou ik dan moeten neerschieten...". Vanaf het moment dat Trninic werd opgeroepen voor het leger wist hij dat hij zijn leven niet meer zeker was. ,,We moesten vluchten. Het le ven in Joegoslavië is ondraag lijk geworden. Groepjes mili tairen lopen ongecontroleerd en uit op wraak en beroving door de straten. Het goed koopste in mijn land is op dit moment een mensenleven. Het recht van de sterkste geldt, niet de wet". Alle bezittingen van het gezin Slavoljub zitten in hun koffer. De twee auto's, het huis en het café-biljart waar Trninic eige naar van was, zijn achtergela ten. Contact met zijn achterge bleven familie heeft hij sinds zijn vlucht niet meer. De tele foonlijnen zijn al maanden ver broken en ook een briefwisse ling is sinds april niet meer mogelijk. Zo weet Trninic niet in welke omstandigheden zijn moeder nu verkeert. ,,Zij wilde niet vertrekken omdat zij zich zelf te oud vindt om ergens an ders een nieuw leven op te bou wen. Mijn broer eri"een aantal neven zijn wel gevlucht en zit ten in Londen. Mijn zuster zit met haar kind in Slovenië". Wraak Hoe zijn toekomst er uit ziet weet Trninic niet. Hij hoopt met het gezin in Nederland te kunnen blijven om hier weer een nieuw bestaan op te bou wen. Het maakt hem niet uit wat voor werk hij kan gaan doen, alles wil hij aanpakken. Ervaring heeft hij genoeg. Zo heeft hij gewerkt als verkoopa gent bij een bedrijf dat auto's verhuurt, is hij truck-chauf feur geweest en stond hij de laatste tijd in zijn eigen café achter de bar. ,,Het belangrijk ste is dat we gezond zijn en dat we Boris een normale opvoe ding kunnen geven". vervolg pagina 2 nen. Een behoorlijk aantal toe risten schaft zich voor de prijs van een boeket bloemen een van haar kleine droogbloem schilderijen aan. ,,Ik schilder met bloemen en aquarel en daar heb ik heel veel succes mee", vertelt de Brabantse, die thuis tweehonderd telefoon boeken heeft liggen met daarin bladeren en bloemen die moe ten drogen. ,,Ik heb altijd wel een paar telefoonboeken inde auto liggen voor het geval ik in de berm van de weg wat bijzon ders zie". Veel van de grond stoffen voor haar schilderijen komen uit de eigen tuin. Me vrouw Brok maakt er bloem en bladcollages van, maar ook fantasie-landschappen die zij zelf omschrijft als 'eilandjes'. Tbgels met daarop de afbeel ding van figuren in de kleder dracht van Zuid-Beveland, Ar- nemuiden of Axel boven het aanrecht. Dat kan, zo bleek in een andere kraam van de kunstmarkt waar de werk stukken van keramiste Frou- wien Visser uit wageningen werden getoond. Reliëf-tegels, tegeltableau's en wanddecora ties met daarop bijzondere af beeldingen van onder andere katten of vogels. Ze worden ge maakt zoals alle keramiek. De afbeelding wordt met de hand in de zachte chamotte klei aan gebracht waarna de tegel wordt gedroogd, gebakken, geglazuurd en nog eens wordt gebakken. Tijdens de kunstmarkt kon met ook een persoonlijk ge dicht laten maken door Wil En gelen uit Leende en oorbellen of andere sieraden kopen die werden gemaakt van oud bestek. Behalve op het Haven plein was ook in andere gebie- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Een beetje winderig en af en toe bewolkt weer en hoogseizoen op Schouwen-Duiveland. Dat was aanleiding voor een enorme drukte tijdens de vierde, en op een na laatste, toeristendag afgelopen dinsdag in Zierikzee. Lange rijen auto's reden tot in de middag stapvoets over de toegangswegen naar de stad op zoek naar een parkeerplaatsje, drommen mensen bewogen zich schuife lend langs de kramen die door de hele stad stonden opgesteld. Uiteraard was ook veel belangstelling voor de bijzondere trekpleister van deze toeristendag; de kunstmarkt op het Havenplein. nadrukken het wijdse uitzicht over de weilanden en in grote vierkante lijsten zijn de blaar koppen prominent afgebeeld. Een enkele Duitser trekt zijn portemonnaie om zo'n stukje Hollandse sfeer aan te schaf fen. An Brok-Fitters uit Rosmalen heeft het drukker met afreke- Enkele tientallen kunstenaars, afkomstig uit allerlei plaatsen in Nederland stalden hun werkstukken uit in drie lange rijen met marktkramen. Schil derijen in de meest uiteenlo pende stijlen, keramiek, beeld houwwerk, sieraden, wandkle den en objecten gemaakt van glas. Het werd door het pu bliek allemaal nauwkeurig be keken en hier en daar werd ook wat verkocht. ,,De mensen vinden het schitte rend, maar ze rekenen niet op aankopen van zo'n 900 gulden", aldus kunstenaar Wiebe van der Zee uit het Friese Sneek. De aquarellen in zijn kraam zijn stuk voor stuk afbeeldin gen van zwart/witte koeien in een Hollands landschap. ,,Ik word altijd erg geboeid door de karakteristieke houding van die dieren", verklaart de Friese kunstenaar wiens opa boer was. ,,Maar het gaat mij vooral om het weergeven van de sfeer van het Hollandse landschap". Ook wat afmetingen betreft vallen de aquarellen op. Smal le, horizontale schilderijen be- Vöor veel toeristen bood de kunstmarkt iets nieuws. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1