DEURLOO Ontwerp Zeeuwse architect tweede bij enquête onder bezoekers van Floriade „De één kaart of vist graag, wij zingen graag volksliederen" •T Jl UW KRANT VAN SCNOUWEN-DUIVELAND Golden Team aanbieding I~' ZIERIKZEESCHE I NIEUWSBODE SB Delta Flora nu in Goes 199,- TEAMÊm ZEOTRdSPORT Jan Willem Bosch uit Gapinge De Zeeuwsche Rei uit Noordgouwe FOTO VERSCHÖORE I dé krant van schouwen - duiveland! Bruinisser Visserskoor op de radio van J--299r voor SCHUITHAVEN 2-4 ZIERIKZEE TEL 01110 - 122U8 NIEUWSBODE EXTRA m WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE S C H O U W E N - D U IV E L A N D Het Zeeuwsche Rei-kwartet be staat geheel uit muziekliefheb bers. De familie Kuypers, be staande uit vader, moeder, twee dochters en een zoon zijn allemaal zeer muzikaal. Moe der maakte vroeger deel uit van een symfonie-orkest. Va der Kuypers was 38 jaar lang kerkkoorzanger en maakt evenals zijn vrouw nog steeds deel uit van muziekvereniging Con Amore. Mevrouw Kuypers is sinds kort dirigent van deze vereniging. Dochter Margret, nu ook deel uitmakend van de Zeeuwsche Rei zat voorheen in volksdansgroep Snierke. Haar zus is klassiek beroepszange res en haar broer is klassiek ac cordeonist. Margret is ge trouwd met Martin van der Hoeven. Ook hij is uiterst mu zikaal. Na zich eerst in diverse bands op Engelse en Schotse muziek te hebben toegelegd kreeg ook hij de smaak van de volksmuziek te pakken. Hobby In de vier jaar dat de Zeeuw sche Rei actief is hebbe n ze al vele optredens verzorgd, voor namelijk op Schouwen-Duive- land. ,,We gaan weinig of nooit het eiland af. Het is voor ons namelijk meer een hobby. We vinden het heel leuk om te doen, maar hoeven er niet van te leven", verklaart Theo Kuy pers. Een hobby dus; maar dan wel een die een beetje uit de hand gelopen is; zo geeft het viertal ruiterlijk toe. Eén keer per week wordt een vaste oefe navond gehouden. ,,Maar eigenlijk komt het maar weinig voor dat het bij één keer blijft. Vaak zitten we ook op zondag bij elkaar en grijpen dan naar de muziekinstrumen ten. De één kaart of vist graat; wij zingen graag volksliede ren", aldus Theo Kuypers. „Hoewel, als we bij elkaar zijn met de hele familie wordt er ei genlijk nooit over muziek ge praat", vult Margret van der Hoeven-Kuypers lachend aan. „We zijn allemaal zo veel met muziek bezig dat er dan over heel andere zaken wordt ge praat". Trendgevoelig Het viertal van de Zeeuwsche Rei houdt zich naast het zingen ook bezig met het bespelen van diverse instrumenten. Zo speelt mevrouw Kuypers viool, Margret accordeon, me neer Kuypers ondermeer trom en speelt Martin diverse in strumenten waaronder gitaar, draailier en vlier. „Volksmu ziek is eigenlijk ontstaan uit kerkliederen. Het heeft elkaar altijd geïnspireerd. Kijk maar naar het lied Die winter is ver gangen. De melodie die daar voor wordt gebruikt wordt ook gespeeld in de Katholieke kerk, bij het lied God, groet u zuivere bloemen, een Maria lied", zo weet Kuypers senior te vertellen. Er zijn vele gele genheden waarbij vroeger volksmuziek gebruikt werd. Had men vroeger geen krant, geen nood er werd altijd wel een -lied over gemaakt. Een gruwelijke moord, een diefstal of een andere gebeurtenis het werd verwoord in een lied. „Vroeger gingen seizoenarbei ders bijvoorbeeld rond Nieuw jaar met de foekepot langs de deur om liederen te zingen en zo wat geld bijeen te krijgen voor het kopen van eten. Want geen werk betekende in die tijd ook geen geld". Authentiek De Zeeuwsche Rei werkt er hard aan om ervoor te zorgen dat alles wat ze voor het pu bliek brengen zo authentiek mogelijk is. „Binnenkort spe len we, zoals altijd, op de Vlas dag. We kwamen tot de conclu sie dat we eigenlijk weinig of geen vlasliedjes hadden", ver telt Theo Kuypers. „Daarom zijn we met zijn allen naar het P. J. Meertens instituut in Am sterdam geweest. Daar liggen oude Nederlandse werken op geslagen en daar hebben we toen naar oude vlasliedjes ge zocht. We hebben er ook enkele gevonden en die worden zater dag 22 augustus ten uitvoer ge bracht in Dreischor". Naast hel regelmatig bezoeken van P. J. Meertens instituut worden ook vervolg pagina 3 [öür],J FOTO KLAAR luuRl Z'J'u fotografie-video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. 1 45,— jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. schillende milieus creeëren, moeras-, klei-, kalkrijke en kalkarme milieus. Om dat op een oppervlakte van vijftig vierkante meter te doen dan zou alles te priegelig worden". Het uiteindelijke ontwerp heeft daarom ondermeer een vijver, met daaromheen de zo genaamde moerasbeplanting. Met de grond afkomstig uit het gat van de vijver is reliëf in de tuin aangebracht. Om aan de overige milieus te komen is er speciaal vanuit Zuid-Limburg mergel naar Zoetermeer ge haald. Ook kalkrijk duinzand was nodig en werd overge bracht naar het terrein in Zoe termeer. Met de verwerking van deze milieus is een wilde plantentuin tot stand gekomen die vooral wordt gekenmerkt door veelzijdigheid. In samen werking met Professor Zuider- wijk uit Wageningen, een be kend botanicus, is met de inde ling van het beplantingsplan vooral gebruik gemaakt van origineel Nederlands mate riaal. Wilde planten die ook echt van origine uit Nederland afkomstig zijn. De aanleg van de tuin is verricht door Hover- niersbedrijf Paul Casteijn uit Barendrecht. Bosch werkt al zo'n tien jaar met dit béd rijf samen. „Als je een goed ont werp hebt moet het ook goed uitgevoerd worden, anders heeft het weinig zin", zo ver woordt Jan Willem Bosch de samenwerking kort. Enquête Dat de inzet voor het ontwerp ook door het publiek goed is ontvangen blijkt uit een on langs gehouden enquete. Gedu rende twee dagen is bij de Le- vensbrug waar de veertien tui nen te vinden zijn een enquete gehouden onder de bezoekers. Hieruit blijkt dat het onwerp van Bosch en Slabbers op de tweede plaats staat. „Er zijn mensen die de wilde planten tuin heel erg mooi vinden en er zijn er ook die vinden dat het meer lijkt op een tuin met on kruid", vertelt Bosch reage rend op de uitslag. Een natuur lijk uiterlijk van een tuin is wel iets wat de eerste drie vol gens het vakblad Tuin en Land schap, waarin de uitslag van de enquete te vipden is, duidelijk kenmerkt. Steeds meer men sen kiezen voor een tuin met een wild en natuurlijk karak ter. Tuinarchitectuur is iets wat steeds meer in de belangstel ling komt. Niet alleen particu lieren kiezen voor een architect voor het aanleggen van de tuin, maar ook bedrijven en ge meenten vragen advies aan dergelijke vakmensen. „Eigen lijk is het helemaal niet zo vreemd", verklaard Jan Wil lem Bosch. „Als je kijkt naar Nederland; er is eigenlijk niets meer in dit landschap dat niet door men senhanden is ontworpen. Ne derland bestaat uit geculti veerd landschap. Overal waar men loopt is wel iets waar door mensen over nagedacht is. Een bos,, een park. Er is nog weinig in het landschap dat op geheel natuurlijke wijze onstaan is". Ontwerpbureau Bosch en Slab bers heeft in haar driejarig be staan een gevaideerd scala aan opdx-achten gekregen. Oxp maar een gi'eep te doen parti culiere tuinen, thematuinen, groeninrichting bedrijfsteri'ei- nen, herstelplannen voor land- goedei"en en buitenplaatsen, stedelijke binnenterx-einen, bossen en pai*kgebieden, golf banen, vakantieparken/zomer woningcomplexen, gi-oenstruc- tuui'plannen voor gemeenten, landschapsbeleidsplannen, be heersplannen voor bosgebie den en beheeisvisies voor tui nen, parken en buitengebie den. Op het gebied van recrea tie woi-dt de hulp van het duo Bosch en Slabbei-s ook steeds vaker in geroepen. Zo hebben zij onlangs de opdracht gekre gen een groenontwerp te ma ken voor Minicamping Kloet in Zierikzee. „Er is ons gevraagd daar op historisch verantwoor- de wijze iets van te maken. Bij dit ontwerp houden we vooral i'ekening met het stadssilhouet van Zierikzee. Daar moeten we heel vooi*zichtig mee omgaan. Als je het niet op de juiste ma nier inkleedt valt alles geheel buiten de toon met de omge ving". Advertentie NOORDGOUWE - Hoe zeer een reisje naar het buitenland een leven kan veranderen weten Margreet en Theo Kuypers uit Noordgouwe maar al te goed. Enige jaren terug werden zij gevraagd om deel te nemen aan een festival in Zweden. Niet zomaar een festival, maar een volksmuziekfestival. In Zweden aangeko men werden zij zo getroffen door de beleving van het Zweedse volk van de volksmuziek dat zij vanaf dat moment helemaal verknocht zijn aan deze vorm van zang- en dans. Vier jaar geleden resulteerde dat in de oprichting van De Zeeuwsche Rei; een volksmuziekgroep bestaande uit Margreet en Theo Kuypers, hun dochter Margret en schoonzoon Martin Van der Hoeven. De Zeeuwsche Rei- Een viertal dat 'leeft' voor het spelen van volksmuziek en melodieën. (Foto: Joop van Houdt) GAPINGE/SCHOUWEN-DUIVELAND - Tijdens een enquete gehouden onder bezoekers van de Floriade in Zoetermeer is het ontwerp van de Zeeuwse archi tect Jan Willem Bosch als tweede mooiste gekozen. De Wilde planten tuin van deze uit Gapinge afkomstige tuin- en landschapsarchitect wordt vooral hoog ge waardeerd omdat er veel origineel Nederlandse beplanting in wordt gebruikt. Het is voor het eerst dat Bosch een dergelijke tuin heeft ontworpen. Naast het ontwerpen van tuinen houdt Bosch zich ook bezig met het onwerpen van plan nen voor landschapsbeheer voor gemeenten. In Zeeland dragen de ontwerpen van het renovatieplan attractiepark Miniatuur Walcheren, de parkbossen van Borssele, het renovatie/uitbreidingsplan Camping Oranjezon in Oost Kapelle, het bedrijventerrein van Dow Benelux in Terneuzen, het beheersplan Sehudde- beurs en sinds kort ook het groenontwerp van Minicamping Kloet in Zierikzee de naam van deze architect. Dubbel Jan Willem Bosch was tot voor drie jaar nog werkzaafn als landschaps-architect voor Staatsbosbeheer Zeeland. Zijn werk hier bestond voorname lijk uit maken van landschap- sini'ichtingsplannen bij ruil verkavelingen. Omdat hij meer dan dat wilde besloot hij om samen met een studiegenoot een zelfstandig ontwerpbui'eau te stai'ten. Die studiegenoot, S. M. Slabbers uit Den Haag werkte tot dan toe ook bij Staatsbosbeheer, maar dan in Zuid-Holland. Bosch en Slab bers houden zich bezig met ont- wei-p, advies en beheer van tuin en landschap. Een geheel nieuwe uitdaging was de tuin voor de Floriade. Op verzoek van de organisatie ontwierp Jan Willem Bosch een wilde- plantentuin. De uitvoering er van moest plaatsvinden naast de zogenaamde Levensbrug één van de onderdelen van de Flo riade Wereld Wonder Tuin. Be halve het ontwerp van Jan Wil lem Bosch kwamen er nog der tien andere inzendingen bin nen. De organisatie stelde voor de realisatie van het plan 110 vier kante meter grond beschik baar. Een dubbel aantal vier kante meters vergeleken bij de overige inzendingen. „Dat moest ook wel", vertelt de ar chitect. „We wilden in deze tuin ver Tuin- en landschapsarchitect Jan Willem Bosch uit Gapinge. (Fo to: Joop van Houdt). Bosch zegt niet te houden van trendgevoelige tuinen. „Er is een tijd geweest dat bielzcntui- nen erg in waren. Daar hebben wij nooit aan mee gedaan, want dat was le trendgevoelig, te modern. Wij willen het liefst ontwerpen maken die niet tijdsgevoelig zijn. Die over tien jaar nog net zo aantrekkelijk zijn als nu. Daar streven we dan ook naai'. De weelderig heid in tuinen bijvoorbeeld willen wij niet laten ontstaan door een druk ontwerp, maar door de weelderigheid in be planting". Met die instelling lijkt het duo j Bosch en Slabbers duidelijk te scoren. Sinds de drie jaar van hun zelfstandigheid is het aan tal opdrachten zodanig dat de twee architecten zelfs werk moeten uitbesteden. Daar komt binnenkort verandering in. Momenteel wordt in Gapin ge een groter kantoor ge bouwd. Als dat kantoor klaar is nemen Bosch en Slabbers ei gen mensen in dienst. Wie meer specifieke informatie wil over het werk van het buro Bosch en Slabbers-kan belle. J.W. Bosch is te vinden in Gapinge. Het te lefoonnummer is 01189-2288. S. W. Slabbers heeft zijn kantoor in Den Haag. Zijn telefoon nummer is 070-3258956. BRUINISSE - Het Bruinisser Visserskoor is vrijdag 7 augus tus tussen 16.00 uur en 17.00 uur voor de eerste keer op de radio te horen. In het verzoekplatenpi'ogram- ma Wij vei'jaren is het voor de luisteraars mogelijk liedjes aan te vragen die de zangers za terdag 17 juli tussen de gevels van het oude stadje Tholen hebben gezongen. Tijdens het druk bezochte openluchtcon cert brachten de koorleden een speciaal lied over de Thoolse visserij ten gehore. Het pro gramma wordt uitgezonden op 106.50 Mhz FM. GOES - Gisteren, dinsdag, werd onder belangstelling van geno digden de vijfendertigste editie van de Delta Flora gehouden. Deze keer niet, zoals de afgelopen veertien jaar, in de visafslag van Stellendam in de Gemeente Goedereede. Dit jaar werd geko zen voor een geheel nieuwe locatie; de Zeelandhallen in Goes. De opening werd verricht door Drs H. Eversdijk, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal en lid van de Raad van Europa. De Delta Flora duurt nog tot en met zaterdag 8 augustus en is dage lijks van 10.00 tot 21.00 uur geopend. Kaarten kosten 7,50 per stuk. Kinderen tot 12 jaar betalen 2,50 gulden en 65-plussers en groepen vanaf twintig personen zes gulden per persoon. Binnen in deze krant meer over de Delta Flora. (Foto: Joop van Houdt). ZUIDLAREN - In de voormali ge Adolf van Nassaukazerne in Zuidlaren zijn in de loop van maandagavond en dinsdag de eerste vluchtelingen uit Bosnië-Hercegovina aangeko men. Het gaat tot nu toe om 37 vluchtelingen, voornamelijk vrouwen en kinderen. In de groep bevinden zich echter ook een paar oudere echtparen en enkele complete gezinnen. AMSTERDAM - In het Soete- rijn (Tropeninstituut) in Am sterdam vindt van 14 t/m 18 september het filmfestival „Vluchten en Vluchtelingen" plaats. Dit ter gelegenheid van het 12,5 jarig bestaan van Ver eniging Vluchtelingenwerk Ne derland. In die vijf dagen wor den zeven films, die alle het le ven van vluchtelingen tot oh- derwerp hebben, vertoond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1