Indianenverhalen over mosselprijzen in omloop dichters Circus Renz presenteert programma met paarden- nummers en een fakir Kankerpatiënten langer vrij van ziekteverschijnselen Q) Q) FNV steunt stakers in Zuid-Afrika Boomkorkotter gekapseisd L. Lucas: ,Handelaars een beetje nerveus In Zierikzee en Renesse DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 NR 25198 5 Oost Duitsland Na achthonderd kilometer rijden Meestal op de autobahn Kwamen we om tien uur 's avonds In het Oost Duitse plaatsje Templin aan. Dit land de graanschuur van het Oosten Dat was het land van Honnecker Alles voor de staat, niets voor de mensen De voormalige DDR. Er rijden nog wel veel Trabantjes Maar Westerse auto's hebben de overhand Niet echt warm, maar geen productie Een totaal verkeerd geregeerd (and, Een land zo groot, met zoveel kansen Waar geen zegen op heeft gerust Veel oude huizen, niets te krijgen Oud vervallen uitgeblust, Mooi? Indrukwekkend, misschien beide Arm aan goederen voor het dagelijks bestaan Maar mooi en wijd met bos en meren In zon land moest men ten onder gaan. Berlijn een stad zo groot als de provincie Utrecht Van I96I tot I99I heeft daar een muur gestaan 10 kilometer is er nog van over Dat blijft als monument bestaan Kunstschilders hebben de muur beschilderd Met dingen die er zijn aan vooraf gegaan Met hoofden, caricaturen en zaken Waardoor die muur toen is ontstaan, De muur is weg, de grens vervallen De spanning weg, de grote druk Aan de grens konden de Oostduitsers hun marken ruilen Voor het Westduitse muntstuk Met een bustocht door een stuk Polen Is weinig armoede meer gemerkt Een groot verschil is het met Oost-Duitsland Polen heeft zich al behoorlijk opgewerkt Een boottocht over een meer, waarin Oostduitsland zo rijk is Dat was voor ons de laatste dag Van een reis die mooi was en boeiend En heel veel van Oostduitsland zag. A. Wiebrens-Beekman, Bruinisse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Volgens onderzoek dr. P. Sonneveld UTRECHT - Patiënten met de ongeneeslijke ziekte van Kahler (een vorm van kanker) blijven dankzij het gebruik van bepaalde stoffen zoals Ciclosporine langer dan tien maanden vrij van ziekteverschijnse len. Dat blijkt uit onderzoek van dr. P. Sonneveld onder 21 patiënten in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. De eerste resultaten van het onderzoek staan deze week gepubliceerd in het medisch tijd schrift The Lancet. Bij patiënten met kanker is be handeling met cytostatica (chemo-therapie) een belang rijke methode om te genezen of om de overleving in ieder geval te verlengen. In de meeste ge vallen blijkt echter dat chemo therapie na verloop van tijd minder effectief wordt. De tu mor reageert dan niet meer op de behandeling. De kankercel len zijn namelijk na een aantal behandelingen in staat om de cytostatica weer uit de cel te verwijderen. Met zogenaamde pompeiwitten worden de toe gediende medicijnen weer uit de cellen gepompt. Dit ver schijnsel wordt ook wel Multi drug Resistance (MDR) ge noemd. De aanwezigheid van MDR in kankercellen verslech tert in sterke de prognose. Sinds 1986 wordt op de afde ling Hematologie van het Aca demisch Ziekenhuis Rotter dam Dijkzigt met steun van de Nederlandse Kankerbestrij ding onderzoek gedaan naar het ontstaan en de functie van MDR, vooral bij leukemie en de ziekte van Kahler. Dat on derzoek is geconcentreerd op het vroeg herkennen en de spe cifieke behandeling van MDR. Het blijkt zo te zijn dat kanker cellen met MDR hun resisten tie verliezen als zij gelijktijdig wortden blootgesteld aan an dere stoffen, zoals Ciclospori ne. Die blokkeren dan de pompfunctie waardoor de cel len niet meer in staat zijn de cytostatica te verwijderen. De nieuwe methode is getest bij 21 onbehandelbare patiënten. Bij 48 procent bleek de tumor gun stig te reageren indien het niet- giftige middel Ciclosporine werd toegevoegd aan de chemo therapie. Bij de meerderheid van de patiënten waren vooraf MDR-cellen aangetoond. Die bleken bij 75 procent van de on derzochten na de behandeling te zijn verdwenen. Normaal zouden de patiënten niet meer op de chemo-therapie hebben gereageerd. UTRECHT - De vakcentrale FNV heeft er in een brief bij de Zuiafrikaanse president De Klerk op aangedrongen om ge hoor te geven aan de eisen van de democratische beweging. De FNV wil dat De Klerk het onderhandelingsproces inten siveert, de instelling van een interimregering bespoedigt en op korte termijn vrije demo cratische verkiezingen organi seert die openstaan voor alle burgers van Zuid-Afrika. Ook komt de FNV in actie voor de stakende werknemers in Zuid-Afrika. De vakcentrale heeft circa 25.000 gulden over gemaakt aan de Zuidafrikaan- se vakcentrale Cosatu en de vakcentrale roept via een adve- rentiecampagne in de kranten de Nederlandse bevolking op om eveneens geld over te ma ken voor humanitaire steun aan de stakers. De FNV on- desteunt de Zuidafrikaanse vakbeweging al jaren, onder meer met geld. De afgelopen jaren heeft de FNV meer dan 10 miljoen gulden aan de Zuid afrikaanse vakbeweging over gemaakt. Beperking zaadvisserij BRUINISSE - Vorige week heeft de boomkorvisserij in België weer het leven van een vissersman geëist. Tijdens het ophalen van de netten is de 15 meter lange O 82 St. Antoine van schipper Freddy Deley (51) gekapseisd en gezonken. De schipper is nog steeds ver mist. Drie opvarenden wisten zich op de kiel van het vaartuig in veiligheid te brengen. Het ongeval gebeurde op de Mid- delkerke bank, zo'n negen mijl voor de kust van Oostende. Vrijdagmorgen werd het scheepswrak de haven van Oostende binnengesleept. De jongste ramp heeft in Belgi sche visserij kringen opnieuw een discussie met betrekking tot de stabiliteit van de Belgi sche boomkorvaaruigen opge laaid. Op de vloot zijn in drie jaar tijd dertien Belgische vis sers om het leven gekomen. De scheepsrampen bebeurden steeds bij het ophalen van de vistuigen. In 1987 kwamen twee zonen van de vermist schipper bij een scheepsramp om het leven. PARIJS - Bij een aanslag op een auto van Artsen zonder Grenzen is een Iraakse chauf feur gewond geraakt. Dat heeft AzG maandag in Parijs meege deeld. Met deze aanslag en an dere agressie tegen internatio nale hulporganisaties komen de werkzaamheden van deze instellingen in het Kurdische gedeelte van Irak in gevaar, al dus een verklaring van AzG. AMSTERDAM - De Zuidafri kaanse jazz-drummer Louis Moholo (52) staat centraal in een programma op 14 en 15 augustus in het Bimhuis in Amsterdam. In dit „portret" is hij te beluisteren in beproefde en in nieuwe combinaties, waaraan een aantal voor aanstaande musici in de actue le jazz-stijlen meewerken, zo als de Zwitserse pianiste Irene Schweizer, de Britse saxofonist Evan Parker en Han Bennink (drums), Misha Mengelberg (piano). Ernst Reijseger (cello) en Jarmo Hoogendijk (trom pet). blijft nog steeds dat de sector de sluiting van het Groninger Wad, om oude biotopen van kokkel- en mosselbanken en zeegrasvelden te creëren, niet nodig acht. Verder ziet men in de schelpdierensector totaal geen nuttige effecten om grote delen van de Voordelta voor de visserij op kokkels en mossel zaad te sluiten. Zevibel is van mening dat vanwege de onbe schutte ligging van dit gebied niet is te verwachten dat er ou de biotopen kunnen ontstaan. L. Lucas van het -produktschap voor vis- en visprodukten; Prijsexplosie inmiddels gestopt). (Archieffoto). BRUINISSE - De laatste weken worden veel geruch ten en de meest wilde indianenverhalen over de mos selsector gepubliceerd. De oorzaak ligt in het feit dat tijdens de eerste mosselveilingen van het nieuwe seizoen een handelaar een beetje nerveus kan wor den. Elke koopman wil mosselen en als hij er tel kens naast zit begint het sneeuwbaleffect van een prijsexplosie die inmiddels is geluwd. Dit onder meer zei de heer L. Lucas, hoofd van het mosselkan toor van het Produktschap voor Vis en yisprocukten tijdens een persdag waarvoor een tiental journa listen naar Yerseke waren getogen., De bijeenkomst werd georgani seerd om de verslaggevers er van te overtuigen de Zeeuwse schelpdieren van een veel aan genamer prijskaartje zijn vöof- zien dan Meermalen wordt ge suggereerd. De gemiddelde prijs die in de eerste week tot 365 gulden per mosselton van 100 kilo opliep, is inmiddels ge daald tot ongeveer 200 gulden. Lucas greep de gelegenheid aan om de reactie van Zevibel ten aanzien van de structuur nota Zee- en Kustvisserij te on derschrijven. De'veïè' elemen ten in de nota! waar het pro duktschap volledig achter kan staan, gaan de maatregelen met betrekking tot de relatie visserij met natuur en milieu te ver. Dat de visserijsector bij de inpassing van de visserij in het ecosysteem elke vorm van inspraak wordt ontnomen is bij de mosselaars in het ver keerde keelgat geschoten. Als de bedrijfstak zelf niet mag meepraten over de invulling van de Waddenzee meent men geheel overgeleverd te zijn aan de willekeur van een aantal be leidsmakers. Eerst moet maar eens duidelijk worden aange geven aan welke randvoor waarden de visserij allemaal moet voldoen, vindt Zevibel. In de nota moet volgens Lucas verder een afwegingskader tussen visserij- en natuurbe- lang worden gelegd. Weten schappelijk onderzoek zal noodzakelijk zijn om de;kosten en de baten van de verschillen de maatregelen boven de tafel te krijgen. Zevibel-voorzitter J. D. de Voogd lichtte in zijn inleiding de beleidsvoornemens die de mosselsector aangaan nader toe. De sluiting van aanzienlij ke delen van de Waddenzee, de Oosterschelde, de Voordelta en de beperkingen van de op te vissen hoeveelheid mosselzaad ten bate van fouragerende vo gels stonden daarbij centraal. Zevibel kan de voorstellen die de structuurnota over het be heer in de opengestelde gebie den aangeeft, volledig onder schrijven. Echter de sluiting van aanzienlijke gebieden is een maatregel die zijn doel vol gens Zevibel volledig voorbij schiet. Dat het voorstel van Ze vibel om 15 procent ,yan:.,,de droogvallende platen in de Waddenzee en 10 procent in de Oosterschelde te sluiten niét is gehonoreerd wordt als pijnlijk ervaren. De structuurnota gaat namelijk uit van sluiting van respectievelijk 26 en 15 pro cent. Het cruciale verschilpunt De enorme reservering van het mosselzaad voor de fourage rende vogels blijft voor de voorzitter van Zevibel even eens onverteerbaar. Dat minis ter Bukman in voeselarme ja ren 70 procent van de behoefte van de vogels laten liggen voor deze kostgangers gaat Zevibel veel te ver. Zij benadrukt dat het hierbij niet gaat over 70 procent van de beschikbare bi omassa maar om het in nevelen gehulde cijfer van 70 procent van de niet onderbouwde per centage aan voedselbehoefte voor vogels. De rekenmethode wordt door Zevibel aange merkt als een onverteerbare cijfermatige truck waarmee de totale sector in de toekomst om zeep kan worden geholpen. Het denken in tegenstellingen tussen mosselzaadvisserij en milieu, dat uit mondt in tal van verbondsbepalingen zal vol gens Zevibel uiteindelijk noch voor het milieu noch voor de werkgelegenheid een goede zaak zijn. Naar de mening van De Voogd is het veel beter om in nauw overleg met alle be trokkenen te komen tot een verantwoord natuur- en visse- rijbeheer. De mosselcultuur kan niet zonder voldoende mosselzaad blijven bestaan. In jaren met schaarste zal er hoog uit een verdeling op basis van ieder de helft kunnen plaats vinden. Als de schommelingen in de aanvoer nog groter wor den, dan is de handel en ver werking op het huidige niveau niet meer mogelijk. De totale sector moet zich dan instellen op een produktieniveau dat op ongeveer de helft van de huidi ge omzetcijfers ligt.' Actuele film Tiojdens de bijeenkomst in res taurant Nolet werd een actuele film getoond over de mossel cultuur vanaf de zaadvisserij tot aan de consumptie van het zilte zeebanket. Met een geza menlijke mosselmaaltijd, een bezoek aan de veiling en een vaartocht met de YE 73 naar een kweekperceel op de Oos terschelde werd de persdag af gesloten. gramma is de oude circustradi tie in ere gehouden. Dat houdt in dat het paard nog steeds een ereplaats inneemt tijdens de voorstelling. De circusarties ten brengen vijf paardennum- mers waaronder vrijheidsdres suur, voltige, par force en jockey-rijderij. Aan het circusprogramma wer ken verder meer dan dertig diersoorten mee waaronder Schotse hooglandrunderen, poema's, luipaarden, berggei ten, leeuwen, tijgers, pony's, duiven en vier Indische olifan ten. Het dierenbestand is on dergebracht in een ruime stal- tent die een lengte heeft van meer veertig meter. Het pu bliek kan daar in de pauze een kijkje nemen. Verder is het cir cus voorzien van een restaura tietent waar het publiek ver frissingen kan kopen. .V Het circus trekt jaarlijks hon derdduizenden belangstellen den. Ondanks de regelmatig opduikende geruchten dat het circus ten dode zou zijn opge schreven en geen reden van be staan meer zou hebben, zijn er toch steeds weer mensen uit de circuswereld en daar buiten die in het circus willen werken. Ondanks de hoge financiële lasten worden ieder jaar op nieuw de in de woonwagens plannen gesmeed voor het vol gende seizoen en worden ar tiesten aangetrokken omdat alles weer groter en vooral mooier moet zijn. De voorstellingen in Ouddorp beginnen om 15.00 en 19.00 uur op donderdag 6 augustus. De voorstellingen in Zierikzee zijn vrijdag 7 augustus om 19.00 uur en op zaterdag 8 augustus om 16.00 uur. In Renesse treedt circus Renz op maandag 10 en dinsdag 11 augustus op om 19.00 uur en op woensdag 12 augustus om 16.00 uur. Een ere-plaats is bij circus Renz nog steeds ingeruimd voor de paardenummers. AMSTERDAM - In het Stede lijk Museum in Amsterdam worden in het kader van de ten toonstelling De Grote Utopie zes lezingen over de Russische avant-garde gehouden. De le zingen zijn op 11, 13 en 20 augustus, telkens om 14.00 en 15.30 uur. Zij vinden plaats in de aula en zijn vrij toeganke lijk voor bezoekers van de ex positie. De Grote Utopie duurt nog tot en met 23 augustus. ZIERIKZEE/RENESSE - Paardendressuur, jockey-rijderij, nummers met Schotse Hooglandrunderen, leeuwen, tijgers, Indische olifanten en het optreden van de fakir. Het is allemaal te zien tijdens de voorstellingen van circus B. Renz. Het circus doet tijdens zijn zomertoer ook Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland aan. Donderdag 6 augustus slaat men de tent op de Parkeerplaats bij het strand in Ouddorp waar de circusartiesten een middag- en avondvoorstel ling geeft. Op vrijdag 7 en zaterdag 8 augustus staat de circustent op het par keerterrein aan de Laan van Saint Hilaire te Zierikzee waar dagelijks een voor stelling wordt gegeven en van maandag 10 tot en met woensdag 12 augustus wor den drie voorstellingen gegeven in Renesse, waar het circus op het terrein aan de Roelandsweg staat. Circusliefhebbers die zeker willen zijn van een plaatsje kunnen kaarten kopen bij de plaatselijke VW's. Circus B. Renz werd bijna 150 jaar gele den in het Duftse Berlijn opge richt door Ernst Renz. Het hui dige circus wordt geleid door in de zesde en zevende genera tie Renz. Men reist door diver se landen met een grote geel/blauwe viermast tent, die een capaciteit heeft van onge veer 1600 toeschouwers. Het circus trekt rond met onge veer vijftig ouderwetse circus wagens waarvan de oudste in middels negentig jaar oud is. „Moderne caravans zult u bij ons tevergeefs zoeken", aldus het persbericht waarmee de komst van het circus wordt aangekondigd. Ook in het pro-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5