'Oosterscheldekering uitgegroeid tot hét Landmark van Nederland' Emmy Alma en voor derde jaar Els van Baarle in Eenhoorn Man aange houden voor moord echtgenote Natuurbouw Lucht- controle op overtreding beregenings- verbod DINSDAG 4 AUGUSTUS 1992 NR 25198 3 Verwachtinq t/m zaterdag 8 au WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht oost 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 60% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5aug. Zon op 06.07, onder 21.22 Maan op 15.16, onder 23.46 6 aug. Zon op 06.09, onder 21.20 Maan op 16.28, onder Eerste Kwartier: 5 augustus (12.58) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De betrekkelijk koele oce- aanlucht die maandag bezit nam van ons land moet morgen weer plaatsmaken voor warmere lucht af komstig uit Zuid-Europa. De depres sie die de koele lucht in beweging bracht, ligt inmiddels al boven het noorden van Scandinavië en een ho- gedrukgebied breidt zich nu snel uit vanaf de Golf van Biscaje in de rich ting van Duitsland. De wind die van daag nog in de westhoek zat, draait geleidelijk naar het zuidwesten en morgen later op de dag naar het zui den. Veel meer dan een windkracht 3 zal er niet staan. Vannacht zijn er naast wolkenvelden ook opklaringen en daalt het kwik naar ongeveer 14 graden. Morgenochtend is er aan vankelijk nog tamelijk veel dikke slui- erbewolking maar in de loop van de dag neemt de zon het heft meer en meer in handen. Het warmst wordt het in het zuidoosten en oosten van het land. Daar kunnen de thermome ters oplopen tot de zomerse waarde van 25 26 graden, in het Wadden gebied en in de kustgebieden van Holland en Zeeland wordt het onge veer 23 graden. Na morgen komt daar nog het nodige bij. Pas in het weekeinde wordt de kans op een regen- of onweersbui weer groter. ZWOLLE - De vrouw die 17 mei van dit jaar dood is aange troffen in een bos bij Ommen blijkt een 56-jarige Amster damse te zijn. In verband met het misdrijf is de echtgenoot van de vrouw aangehouden. De politie heeft dit maandag bekend gemaakt. De politie heeft de identiteit van de Amsterdamse kunnen achterhalen en haar man kun nen arresteren naar aanleiding van een tip die was binnenge komen via het televisiepro gramma „Opsporing Ver zocht". De vrouw was naam loos begraven in Ommen. In belang van het onderzoek ver strekt de politie nog geen bij zonderheden over de achter gronden van het misdrijf en de verdachte. ZIER1KZEESCHE® NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Deze week wordt een begin ge maakt met de aanleg van een slufter op Neeltje Jans. Een slufter, voor goed begrip, is een strandvlakte achter een duinenrij die regelmatig wordt overspoeld door zeewa ter. Een strandvlakte waar zich als gevolg van die over spoeling allerlei plantensoor ten ont wikkelen en waar aller lei vogels komen foerageren. Een natuurgebied. Het klinkt een beetje vreemd, natuur bouw. De meeste mensen kij ken echter al lang niet meer vreemd op als de term gebe zigd wordt. Welbeschouwd blijft het natuurlijk toch een beetje onnatuurlijk, maar het werkt wel en het resultaat telt. Eerder werd op Neeltje Jans door de mens de aanzet gegeven voor een duinland schap en nu, nog niet eens zo veel later, heeft de natuur het werk van de mens overgeno men en worden er zelfs al rond leidingen verzorgd door het nog jonge duingebied. Straks, als de slufter zich heeft ont wikkeld, zullen zich ongetwij feld natuurliefhebbers melden voor een wandeling door dat natuurgebied. In de loop der jaren zijn al heel wat plannen losgelaten op het voormalige werkeiland. Er zijn plannen gelanceerd voor hotels, jacht havens, themaparken, maar tot nu toe is alleen de na tuur echt tot ontwikkeling ge komen. Veel mensen zullen er niet rouwig om zijn dat er van al die ambitieuze plannen nog niet zoveel terecht is gekomen. Hoe langer het duurt, hoe min der groot de kans wordt dat Neeltje Jans het centrum wordt van grootschalige (re- creatiejprojecten. En op de ma nier krijgen we tenminste weer een stukje natuur te rug P.K. ROERMOND - De politie in Noord- en Midden-Limburg controleert agrariërs met be hulp van een helikopter op overtredingen van het berege- ningsverbod dat tot 1 oktober overdag van kracht is. Volgens de politie wordt het verbod massaal genegeerd, reden om vanuit de lucht te gaan contro leren. Beregening van akkers en wei landen tussen 11.00 en 17.00 uur is verboden op grond van de provinciale grondwaterveror dening. Gedurende een ander half uur durende luchtcontrole werden maandag dertien over tredingen vastgesteld in het ge bied tussen Bergen en Neder- weert. In zeven gevallen werd lik-op-stukbeleid toegepast. Tegen de andere zes overtre ders is een juridische procedu re in gang gezet. aantal bezoekers van Delta Ex po. Deels is dit volgens het jaarverslag te wijten aan de weersomstandigheden. „Tij dens het hoogseizoen was de daling van het bezoekersaantal relatief laag. Gezien echter de zeer drukke bezetting van Zee land valt het aantal bezoekers in die periode toch tegen", al dus het jaarverslag. Opvallend groot volgens het jaarverslag was het herhalingsbezoek in de laatste maanden van het jaar. Betrokkenheid Tijdens het eerste halfjaar van 1991 was Delta Expo betrokken bij planvorming voor de inrich ting van Neeltje Jans. De be trokkenheid van Neeltje Jans was gewenst omdat Delta Ex po, de enige onderneming op Neeltje Jans, reeds werkzaam is op het terrein van het beoog de themapark. Ontwikkelingsvisie In het verslagjaar werd een ontwikkelingsvisie voor Neel tje Jans vastgesteld. Volgens deze visie wil men het bestaan de aanbod aantrekkelijker ma ken en uitbreidingen realise ren die aansluiten op de markt- behoefte. „Deze visie werd ge heel onderschreven door het bestuur van Delta Expo. Niet onderschreven werd de exploi tatieprognose van het plan. Naar de mening van Delta Ex po waren de omzetprognoses (bezoekersaantallen en omzet per bezoeker) te optimistisch ingeschat". Werken met brons beschouwt ze als een uitdaginging. „Je moet als kunstenaar niet stil gaan zitten maar trachten nieu we wegen te vinden" vindt ze. Maar hoe vernieuwend en an ders ook, in de bronzen figuren -in hoofdzaak menselijke wezens-midden in de galerie ruimte is de hand van de maakster herkenbaar. Want ook al heeft ze hierbij hulp van een bronsgieter gehad, het is en blijft duidelijk werk van Em my Alma. Zij is het die het (was)model maakt, waarna de bronsgieter aan het werk kan gaan. Ook het leggen van de laatste hand aan het gietsel - het aanbrengen van lichtscha- keringen door het schuren van het brons is iets dat ze zelf doet. Kleurenpracht Dit alles wordt gecompleteerd door een scala van kleuren, va riërend van allerlei tinten rood en roze tot en met alle mogelij ke blauw- en groenvariaties. Jaarverslag Delta Expo: in 1991. Het groepsaanbod via tour-operators bleef op hetzelf de peil. Alles bij elkaar zorg den de tour-operators voor 30 procent van het bezoek. De be langstelling uit Engeland nam toe terwijl de ingezakte be langstelling uit Duitsland een licht herstel vertoonde. res verbaast echter het meest door haai- fraaie verzameling bronzen beelden. Iets waarmee ze zo'n anderhalf jaar geleden kis begonnen en waarin ze in middels haar eigen stijl heeft ontwikkeld. Ook bij deze bron zen objecten overheerst het menselijke detail. Het moei lijk in woorden weer te geven geluk van een zwangere vrouw die met haar kroost even uit blaast, een kind dat zich uit leeft in een verkleedpartijtje of dat uitgelaten op een stok paardje rondgaloppeert; dit al les is door Emmy Alma heel le vensecht weergegeven en in brons vereeuwigd. Die kleurenpracht is het werk van Els van Baarle, bij velen bekend als zijdeschilderes. Die schitterende tinten die als wa re het vloeistoffen in elkaar overlopen zijn het resultaat van een lange reeks van ver schillende behandelingen met verf, was, penseel en stempels, waarmee Els van Baarle de van oorsprong witte zijde omtovert in een veelkleurige lap. Door verschillende dunne la gen aan te brengen worden die stoffen nooit te bont, terwijl de kleuren dankzij het gebruik van een fixéerapparaat goed aan de stof hechten. Behalve zijde gebruikt Els van Baarle tegenwoordig ook katoen, die zij met indigo verft. Een oerou de techniek bekend onder ver schillende natuurvolken die hier echter alleen kan worden toegepast als er voldoende zon neschijn is.' „Indigo" vertelt Els van Baarle „blijkt alleen in de zonneschijn kleuren, ter wijl voor een diepblauwe kleur de stof meerdere keren in een verfbad moet worden gedom peld", Met behulp van was en een tjanting brengt Els van Baarle ook hierbij motieven aan. Heel vaak zijn dat patro nen die terug te vinden zijn op oude tegels, waarvan ze er nu in de Eenhoorn een paar ter il lustratie heeft neergelegd. De stof (breedte 90 of 118 centime ter) en de sjaals van Els van Baarle worden inmiddels in zierikzee en Middelburg ver kocht, maar zijn samen met het werk van Emmy Alma tot en met zaterdag 15 augustus te zien én te koop in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark. De deur van de galerie staat dagelijks (met uitzondering van zondag) tussen 10.30 en 16.00 uur voor iedereen uitno digend open. NEELTJE JANS - De Deltawerken, en in het bijzon- der de Oosterscheldekering, zijn volgens het jaar verslag van de Stichting Delta Expo uitgegroeid tot één van de Landmarks van Nerderland. „Delta Expo is het enige punt in Nederland waar het grote pu bliek kennis kan nemen van deze waterbouwkundi ge activiteiten", aldus het jaarverslag. Het ministerie van verkeer waterstaat heeft zich in 1991 uitgesproken voor het centrali seren van haar voorlichtingsta ken op Neeltje Jans. Het in standhouden cq uitbreiden van Delta Expo is derhalve een rijksbelang. Daarom werd in hetzelfde jaar een onderzoek gestart naar de mogelijkheden voor bouw van een paviljoen over Integraal Waterbeheer. Dagattractie Delta Expo wordt in het jaar verslag omschreven als de be langrijkste Zeeuwse dagattrac tie. Vervolgens wordt in het kort geschetst wat Delta Expo te bieden heeft en hoe de be langstelling voor de verschil lende onderdelen was. In het Tbpshuis was het hele (ver slagjaar een expositie over zeespiegelrijzing te zien. De bestseller van Delta Expo is volgens het jaarverslag de film Delta Finale. „De film geeft jong en oud een uitstekend beeld van de bouw van de Oosterscheldekering en sluit naadloos aan op een bezoek aan de kering. Deze film is in Nederland inmiddels door meer mensen gezien dan The Sound of music", aldus het jaarverslag. In het verslagjaar werd een Russisch gesproken en een Italiaans gesproken ver sie gemaakt. Een andere nieuwe trekpleis ter van Delta Expo is het in het verslagjaar gereed gekomen Maricultuurcentrum. In dat centrum kan het publiek ken nis maken met hangcultures van mosselen en oesters en de kweek van zalmforel. „Het maricultuurcentrum is uniek en daarmee een belangrijke aanvulling op het produkt Del ta Expo", aldus het jaar verslag. Ondanks het feit dat er een en Expositie in Zierikzeese galerie tot en met zaterdag 15 augustus Daling bezoekers ander werd toegevoegd aan het aantal bezoekers van 422.811 produkt Delta Expo daalde het bezoekers in 1990 naar 389.489 Zoals al aangestipt daalde het Volgens Delta Expo is de Oosterscheldekering uitgegroeid tot een 'Landmark'. (Archieffoto). Els van Baarle (links) en Emmy Alma rechtste midden van hun werk, dat tot zondag 16 augustus in De Eenhoorn Joop van Houdt). is. (Foto: ZIERIKZEE - Toegegeven; 't is en blijft woekeren met de beschikbare ruimte in galerie De Eenhoorn; maar toch hebben Emmy Alma uit Renesse en Els van Baarle uit Dreischor er dit jaar alweer voor de derde keer hun intrek genomen. En met plezier, want samen exposeren is en blijft gezelliger.: Tot en met zaterdag 15 augustus is hun werk -pappen, kera miek, bronzen beelden en beschilderde stoffen te kijk en te koop in deze Zierikzeese galerie aan het Havenpark. Emmy Alma' - vooral békend als pbppenmaa'kster eri Éls~vanJ Baarle kënnén elkaar al heel lang, zo'n jaar of vijfentwintig schatten ze met enige aarze ling. Samen exposeren is ech ter iets van de laatste drie jaar. Ook begin deze week hebben beiden een deel van hun verza meling werkstukken tijdelijk verhuisd naar de kleine maar knusse galerie aan het Haven park. Het heeft weliswaar wat hoofd brekens gekost om alle pop pen, keramiek-objecten, schil derijtjes, bronzen beelden en stoffen een plaatsje te geven, maar maandagmorgen zo tegen elven hebben beide dames hun zaakjes keurig op orde. Ze zijn klaar om de eerste bezoekers te ontvangen. Uiteenlopende collectie Voorbijgangers, die de verlei ding van de uitnodigend open- 'staande deur niet kunnen weerstaan wó'rdéh'ria hét'óver-" schrijden van' de drempel di rect geconfronteerd met een uiteenlopende verzameling ob jecten. Aan de linkerzijde van de galerie trekken „miniatuur mensjes" in Walcherse en Schouwse dracht de aandacht. Het zijn de troetelkinderen van poppenmaakster Emmy Alma. Van huis uit illustratrice legt ze zich sinds een jaar of vijftien toe op het maken van allerhan de poppen. Op zich niet ëens zo'n grote omschakeling,, zo vindt zij zelf. Als illustratrice had ze imm'ers.al een fijn oog voor menselijke' vormen had ontwikkeld. Een'door haar be wonderde, maar tegelijkertijd ook. prijzige pierrot, die tot haar Spijt net aan haar neus voorbij ging gaf uiteindelijk de doorslag om zelf eens met naald en draad en klei aan het werk te gaan. De poppen -niet groter dan 25 tot 30 centimeter- zijn net mini atuurmensjes, compleet met denkrimpeltjes, kraaiepootjes, wipneuzen en meer van deze weliswaar kleihe. maar o zo menselijke trekjes. Details, hoe klein ook. zijn voor de pop penmaakster "uitRenesse im mers essentieel.- Mèestal dankt zo'n poppenme^S) £ijn gelaats uitdrukking aan de fantasie van de poppenmaakster. 'n En kele keer ook staat een be staand mens model voor de pop, zoals die' ëne keer toen 'Emihj^ Alma de tóeiinialige burgemeester J. 'L. Niemants- verdriet-Leenheer als model voor een pop koos. Het viertal inyi/alcherse en Schouwse klederdracht zijn niet de enige poppekinders die in de Eenhoorn te zien zijn, want hoewel hét "hartje zomer is heeft Emmy Alma toch ook haar kerststal, waarmee ze tij dens de Kerstmarkt in Essen een tweede prijs won meegeno men. Ze heeft die stal, zo ver telt ze ooit gemaakt omdat ze nergens een kerststalletje naar haar zin kon vinden. Keramiek Hoewel de meeste poppen door hun gelaatsuitdrukking iets menselijks hebb,en zitten er in de collectie van Emmy Alma ook verschillende karikaturen van keramiek. Stuk voor stuk objecten die tot nadenken stemmen. Twee tóeér dan mol lige dames, waarvan de één zich met veel kracht maar zon der succes in een vetercorset probeert te hijsen en een meer dan corpulente mijnheer moe ten voor smulpapen en lekker bekken een waarschuwing zijn om het nooit zover te laten ko men, want wie zo dik is als de beeldjes van keramiek moet van dat (extreme) overgewicht hinder ondervinden. Het drietal zwaarwichtigen blikt dan ook niet echt zorge loos de wereld in. „De meeste dikkerds vinden hun dik zijn niet leuk en daarom zijn deze figuren niet alleen als grapje bedoeld maar ook als aanspo ring om het niet zover te laten komen" geeft Emmy Alma als toelichting. In deze keramiek verzameling die naast beeldjes ook enkele pillendoosjes bevat valt tegelijkertijd een wat fri vool ogende jonge deerne op, voorzien van een weelderige boezem die vanwege het haar wassen is ontbloot. Een rea listisch tafereeltje, maar wel licht voor meer behoudende geesten wat al te wulps om zo- maar op de schoorsteen te zet ten. Emmy Alma heeft daar voor een oplossing paraat; „dan strik je het bovenlijf toch" zegt ze terwijl het keurslijfje omhoog trekt. Bronzen beelden De poppenmaakster en tekena-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3