Politie Amsterdam doekt Turkse drugsorganisatie op &ee&. Omzet Nederlandse horeca gestegen tot 15,3 miljard Rode Kruis opent gironummer 777 Veel aanmeldingen als gastgezin voor ex-J oegoslaven waterstanden Eerste groep Neder landse militairen terug uit Joegoslavië Opvangcentrum voor ontheemde Joegoslaven Honderdvijfenzeventig kilo zuivere heroïne Irene jarig- Volgens cijfers bedrijfschap Horeca IRA schiet Britse soldaat dood frS vo^ÉC 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE In leegstaande kazerne DEN BOSCH - Het tijdelijk opvangcentrum voor ontheemden uit het vroegere Joegoslavië dat is inge richt in de leegstaande Koning Willem I-kazerne in Den Bosch is maandagmiddag geopend. Dat gebeur de nog voordat de eerste groep Bosniërs uit Zeewol- de in Den Bosch arriveerde. „Dit is geen feestelijke gebeur tenis maar een trieste aangele genheid", zei drs. E. Engels man, directeur vluchtelingen minderheden en asielzoekers van het ministerie van wvc. Volgens hem is de kans groot dat de ontheemde Joegoslaven geruime tijd in Nederland zul len blijven. Tienduizend Op dit moment verblijven in Nederland al tienduizend vluchtelingen uit het voormali ge Joegoslavië. Per week ko men er ongeveer 130 bij, nog af gezien van de groep Bosniërs die het afgelopen weekend in Nederland arriveerde. Overi gens houdt het kabinet er reke ning mee dat in de toekomst vaker groepen naar Nederland zullen komen, aldus Engels man. Opvang van de ontheem den zonder de hulp van de vrij willigers van het Rode Kruis is volgens hem niet mogelijk. „De ontheemden hebben vaak te kampen met geestelijke pro blemen. Dat vraagt om een speciale inzet van die vrijwilli gers. Wij zijn het Rode Kruis daar veel dank voor verschul digd." De Willem I-kazerne in Den Bosch is voor de opvang beschikbaar tot 1 januari. Dan krijgt het complex, dat ruimte biedt aan zeshonderd vluchte lingen een andere bestemming. Voor de ontheemden hoeft dat volgens burgemeester mr. D. Burgers van Den Bosch geen probleem op te leveren. „Als ze dan nog in Nederland verblij ven kunnen ze verhuizen naar de vlakbij gelegen Isabella- kazerne. Die staat ook leeg." Voor vluchtelingen voormalige Joegoslavië DEN BOSCH - Het Rode Kruis heeft in overleg met de stichting Vluchtelingen, Mensen in Nood en Oe cumenische Hulp het speciale gironummer 777 open gesteld voor vluchtelingen uit het voormalige Joe goslavië. Voorzitter mr. J. van der Weel van het Ne derlandse Rode Kruis zei dit maandagmiddag in Den Bosch bij de opening van het tijdelijk opvang centrum voor ontheemde Joegoslaven. Van der Weel sprak de hoop uit dat de Nederlandse bevolking ruimhartig van de gelegenheid gebruik zal maken om de acti viteiten van het Rode Kruis voor de Joegoslavische vluch telingen te steunen. De hulp van het Rode Kruis spitst zich toe op het opvangen van Joe goslaven in de drie Nederland se centra die daarvoor worden ingericht in Den Bosch, Roer mond en Zuidlaren. Daarnaast wil het Rode Kruis vooral hulp gaan bieden in vluchtelingen kampen in de regio rondom Bosnië-Hercegovina. Volgens Van der Weel zijn de opvangmo gelijkheden in de regio waar schijnlijk onvoldoende om alle problemen op te lossen. Hij sprak dan ook de hoop uit dat de Nederlandse regering de zorg voor ontheemden in over eenstemming zal brengen met de humanitaire eisen van dit moment. „Wij moeten ons steeds de vraag stellen of we wel genoeg doen", aldus voor zitter Van der Weel van het Ro de Kruis. Geluiden uit de sa menleving leveren het bewijs dat Nederland bereid is te hel pen. „Ik beschouw die gelui den als een grote steun voor het werk van het Rode Kruis", al dus Van der Weel. UTRECHT - Circa 250 particu lieren hebben zich tot nu toe gemeld bij de vereniging Vluchtelingenwerk voor de op vang van ontheemden uit het voormalige Joegoslavië. De or ganisatie voor vluchtelingen registreert vanaf vrijdag in op dracht van WVC naam, adres, telefoonnummer en gezinssitu atie van mensen die ontheem den in huis willen nemen. Dat heeft woordvoerster F. Biesma van Vluchtelingen- Werk maandag meegedeeld. Volgens haar is het aantal be- reidwilligen conform de ver wachtingen. „We hebben er nog weinig ruchtbaarheid aan ge geven. De mensen die nu zijn geregistreerd hebben zelf ons telefoonnummer weten te vin den. Als je zoiets breed aan kondigt, inclusief het noemen van een telefoonnummer, zul je ongetwijfeld veel meer respons krijgen", aldus Biesma. Hoewel Vluchtelingenwerk nogal overvallen zegt te zijn door het verzoek van WVC om de organisatie bij de opvang door particulieren te verzor gen, hoopt de vereniging alles in goede banen te kunnen lei den. Daarvoor heeft ze wel ex tra medewerkers en extra tele foonlijnen nodig. Binnenkort hoopt Vluchtelingenwerk een gedetailleerd wensehlijstje 'voor te leggen aan het ministe rie van WVC. Het is nog niet duidelijk wanneer de campag ne voor particuliere opvang van ontheemden wordt gestart. Voorlopig is het de bedoeling dat de vluchtelingen die vanaf augustus aankomen centraal worden opgevangen in de spe ciaal daarvoor bestemde kazer nes in Den Bosch, Roermond en Zuidlaren. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 augustus 09.15 160 03.00 -162 21.25 154 15.15 -125 6 augustus 10.00 146 03.45 -152 22.15 141 16.05 -122 ROOMPOT BUITEN 5 augustus 07.40 165 01.30 -161 20.05 155 13.50 -121 6 augustus 08.45 144 02.20 -147 21.10 137 14.55 -116 BRUINISSE 5 augustus 09.30 175 02.50 -170 21.45 166 15.10 -133 6 augustus 10.10 159 03.40 - 160 22.30 153 16.05 -130 WEMELDINGE 5 augustus 09.25 170 02.55 -167 21.35 162 15.15 -130 6 augustus 10.10 155 03.45 -157 22.25 149 16.05 -127 Springtij 15 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - De heroïnevangst van de Amster damse politie vorige week, waarbij 175 kilo zuivere heroïne in beslag werd genomen, is niet de grootste vangst die ooit in Nederland is gedaan. Een woord voerder van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRD verklaarde desgevraagd dat de grootste vangst van zuivere heroïne in Nederland plaatsvond in 1986 in de Rotterdamse haven. Toen werd 220 kilo van het spul aangetroffen in een container met rozijnen, af komstig uit Turkije. De Amsterdamse politie maak te maandagochtend bekend dat de heroïnevangst bij de ont manteling van een Turkse drugsbende de grootste was die in één klap ooit in Nederland was gedaan. Een woordvoerder van de hoofdstedelijk politie stelt nu dat de heroïnevangst in ieder geval wel de grootste is die ooit in Amsterdam heeft plaatsgevonden. Het mis verstand is ontstaan omdat over het „record" vooraf geen overleg zou zijn geweest tussen de Amsterdamse politie en de CRI. De in totaal zevenhonderd kilo zuivere heroïne is bij diverse onderscheppingen gedurende de afgelopen tien maanden in beslag genomen. Zo confis- keerde de Duitse politie al eer der dit jaar 358 kilo die aan de organisatie toebehoorde. Het afgelopen half jaar werden on geveer zeven partijen van elk 100 150 kilogram heroïne Ne derland binnen gesmokkeld. De aanvoerroute liep van Tur kije, via Roemenië, Bulgarije, Hongarije, Tsjechoslowakije, Polen en Duitsland naar België en Nederland. De heroïne zat verstopt in vrachtautobanden en werd doorgaans in België overgeladen in personenauto's. Koffiehuizen De organisatie legde contacten met handelaren in Turkse kof fiehuizen in de hoofdstad. Aan een schatting van het aantal koffieshops dat bij de organi satie was betrokken, waagde de chef van het burau verdo vende middelen van de politie, R. van Velsen, zich niet. De handelaren die via de Turkse koffieshops werden benaderd, zijn door het oprollen van de organisatie flink gedupeerd. Zij hadden de nu in beslag ge nomen heroïne al vooruit be taald. De Turkse smokkelaars hadden nep-kantoren op de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam, in Rotterdam en in Keulen. Onder de bedrijfs naam Double Food Trading fungeerden die kantoren als postadressen. Met name het Amsterdamse kantoor was luxueus ingericht. De secreta resse werd bij een inval aange houden en de administratie in beslag genomen. In het project team van de Amsterdamse po litie werd samengewerkt met onder meer de Fiod- douanerecherche, de mare chaussee en de vreemdelingen politie. De Fiod stelt een on derzoek in naar de vraag hoe het geld van de organisatie is geïnvesteerd en hoe het geld werd weggesluisd van Turkse en Nederlandse banken naar Turkije. De organisatie is dankzij de in ternationale samenwerking volledig opgerold. Zowel de lei ders als de handlangers zijn op gepakt. In dit geval ging het volgens de politie om een strak geleid familiebedrijf. De 43- jarige Turk H. O. K. hield de touwtjes strak in handen. De in Nederland gearresteerde 19- jarige D. K. is zijn zoon. In to taal zijn er sinds oktober vorig jaar 34 mensen gearresteerd die ervan worden verdacht be trokken te zijn geweest bij de organisatie, van wie veertien in Duitsland, één in Tsjechoslo wakije, negen in Turkije en tien in Nederland. De aanhou dingen van vorige week - in to taal 26 - vormden het sluitstuk. Eén verdachte is inmiddels overleden doordat hij na zijn aanhouding van de negende etage van een Turks politiebu reau sprong. Behalve de heroï ne werden in Nederland drie auto's in beslag genomen, een bankrekening met daarop 100.000 gulden, een bedrag van 20.000 gulden contant geld en de bedrijfsadministratie van Double Food Trading. Volgens Van Velsen zijn er in Nederland nog minstens drie vier van dergelijke drugsorganisaties actief. Morgen, woensdag 5 augustus viert Hare Ko ninklijke Hoogheid prinses Irene haar ver jaardag. De prinses wordt 53 jaar. SCHIPHOL - Na vier maanden in het voormalige Joegoslavië de verbindingen te hebben verzorgd voor UNPROFOR, de vredesmacht van de Verenig de Naties, zijn maandag op Schiphol 108 Nederland se militairen teruggekeerd. Zij zijn afgelost door een groep van 159 landmachtmilitairen, van wie er maandagmiddag 133 zijn vertrokken. Eind vorige week was al een groep van 26 naar Kroatië ge reisd. Het Nederlandse batal jon verzorgt alle verbindingen (telefoon, telex, fax en satel lietcommunicatie) tussen de hoofdkwartieren van UNPRO FOR. De Nederlanders zijn verspreid over 26 lokaties in Kroatië en Bosnië-Hercegovi na. De teruggekeerde militairen werden verwelkomd door bri gadegeneraal J.W. Brinkman, waarnemend sous-chef opera- tiën bij de staf van de Konink lijke Landmacht, en door enke le honderden familieleden die met bloemen en spandoeken bezit namen van de bagagehal. Het aantal Nederlandse mili tairen in Kroatië en Bosnie- Hercegovina ligt na de aflos sing op rond 380. Dat is 60 meer dan de eerste groep die op 2 april is vertrokken. De Neder landse bijdrage aan UNPRO FOR is vergroot, omdat het aantal Nederlandse militairen per lokatie enigszins is uitge breid. Ook heeft de VN een vijfde beschermd gebied (UN Protected Area, UNPA) inge steld bij de Bosnische hoofd stad Sarajevo, waar de Neder landers de verbindingen moe ten verzorgen. De vier andere UNPA's liggen alle in Kroatië. Begin oktober zal een tweede groep van het Nederlandse VN- bataljon in ons land terugke ren- Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft het voor de groep die maandag is vertrokken geen moeite gekost voldoende dienstplichtigen te vinden, die alleen op vrijwillige basis voor de VN-operatie kunnen wor den ingezet. Het aanbod over trof de vraag, aldus de woord voerder. DEN HAAG - De omzet van de Nederlandse horeca is in 1991 gestegen met 6,5 procent tot 15,3 miljard gulden. Met name de kleine horecabedrijven (min der dan 10 werknemers) deden het goed met een om zetstijging van 7 procent, terwijl andere bedrijven een groei van 4,25 procent realiseerden. De cijfers zijn dinsdag door het Bedrijfschap Horeca bekend gemaakt. Voor 1992 worden eveneens gunstige resultaten verwacht. Aanvankelijk waren de voor uitzichten minder rooskleurig, gezien negatieve economische verwachtingen. „Die prognose kan nu om verschillende rede nen in positieve zin worden bij gesteld. Ik wijs op de opleving van zakelijke bedrijvigheid, het aanhoudende mooie weer en het grote aantal drukbe zochte toeristische attracties", aldus drs. S.J.B.M. de Boer, di recteur van het Bedrijfschap Horeca. Compensatie Volgens hem kunnen deze gun stige ontwikkelingen voor de horeca worden gezien als com pensatie voor de afnemende groei van de consumptieve bin nenlandse bestedingen. Uit het jaaroverzicht „Horeca in Cij fers 1992" blijkt dat het aantal hotels, pensions en andere lo- giesverstrekkende bedijven in 1991 is afgenomen, maar dat het aantal bedden steeg van 140.035 begin 1991 tot 147.114 op 1 januari '92. Volgens het be drijfschap duidt dit op verder gaande schaalvergroting. Ne derland krijgt steeds meer 3- en 4-sterrenhotels en minder 1- en 2-sterrenhotels. Het aantal hotelgasten ging met 1,1 pro cent omlaag naar 7 miljoen. Vorig jaar is het aantal maaltijd- en spijsverstrekken- de bedrijven, waaronder restaurants, cafetaria's en bistro's met 4 procent gestegen tot 10.265. Vooral het aantal buitenlandse keukens nam toe, met uitzondering van de chinees-indische restaurants waarvan er op 1 januari van dit jaar 45 bedrijven minder wa ren dan het jaar daarvoor. De sterkste groeiers waren bedrij ven met een Italiaanse (63 meer) en een Franse keuken (38 meer). Het aantal Nederlandse keukens nam toe met 75. Exotischer Het aandeel van het Neder landse restaurant in gemeen ten met minder dan 10.000 in woners is overigens aanzien lijk gróter dan in de grote ste den; 70 procent tegen gemid deld 25 procent in steden tus sen de 100.000 en 300.000 inwoners. Hoe groter de ge meente hoe veelzijdiger en exo tischer het aanbod. AMSTERDAM - Zeker 40 pro cent van de stadstrams in Am sterdam is uit roulatie wegens technische mankementen. ZAGREB - De meeste van de 110 Nederlandse blauwe baret ten die vandaag/maandag uit Kroatië terugkeren nkar Ne derland zijn blij naar huis te gaan. Ze hebben in het voorma lige Joegoslavië heel wat voor hun kiezen gehad. Als eerste complete VN-bataljon kwamen ze begin april aan. Het gebied was toen verre van rustig en in Sarajevo barstte een dag na hun aankomst het geweld los. BELFAST - In Ulster heeft het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) in de nacht van maandag op dinsdag een Brit se soldaat doodgeschoten, al dus de politie. De soldaat maakte deel uit van een patrouille van politie en militairen, die in een republi keinse wijk van Belfast met automatische wapens werd be schoten. De IRA, die een eind wil maken aan de Britse over heersing van Noord-Ierland, heeft de aanslag opgeëist. Bij een andere aanslag raakte een soldadt licht gewond in Po- meroy, ten westen van Belfast, toen een legerpatrouille in een hinderlaag liep van IRA- strijders. jfjff&xJiv ü££A.' eü(K N7"A£U vé Zf üè&CHil. Hiér ggctM. ccueoeü door Mare Legendre 'eud-W3 ÉAfcrtzcfSPsf cou Dinsdag 4 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Woensdag 5 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 6 augustus Zierikzee Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Haamstede Tfentoonstelling Kerk zonder grenzen met middagpauze- dienst om 12.00 uur. Neder landse Hervormde kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Orgelbespeling door P. Bech- tum in Nederlandse Hervorm de kerk. Tussen 14.00 en 16.00 uur. Vrijdag 7 augustus Zierikzee Circus Renz. Parkeerterrein Laan van Saint Hilaire. 19.00 uur. Renesse Elastiekspringen. Lange Reke. Vanaf 13.00 uur. Brouwershaven Zomermarkt. Van 16.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 8 augustus Zierikzee Circus Renz. Parkeerterrein Laan van Saint Hilaire. 16.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh Folkloristische Dag rond Ring. 10.00 uur. Renesse Openstelling orgel voor bespe ling. Jacobuskerk. 14.00-17.00 uur. Scharendijke Jeugddag. IJsbaan Elkerzeese- weg. 10.00-14.00 uur. Zomerpop. IJsbaan Elkerzeese- weg. Vanaf 18.00 uur. Ouwerkerk Rommelmarkt. Ring. Van 9.30 tot 16.00 uur. Zondag 9 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 10 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk Haamstede. 20.00 uur. Renesse Circus Renz. Roelandsweg. 19.00 uur. Bruinisse Braderie. Aquadelta. 10.00- 16.00 uur. Dinsdag 11 augustus Zierikzee Orgelconcert Rinus Verhage. Grote Kerk. 15.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Circus Renz. Roelandsweg. 19.00 uur. Woensdag 12 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2