Alle 332 ontheemde Bosniërs in goede gezondheid gearriveerd Arrestatieteam 'vangt' kok en buikdanseresssen Veerdienst Westerschelde met minder auto's over Olie-achtige stoffen in vaten Coupépolder Man met helikopter ontsnapt Stier 'overvalt' slapende man Proef met chipkaart in openbaar vervoer Marokkaanse verstekeling verdronken in een haven Vooral smog in West-Brabant Extra tong voor vissers 2 2IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Foor jaaroverzicht PSD VLISSINGEN - De veerboten op de Westerschelde hebben in 1991 bijna drie miljoen auto's overgezet, 80.000 minder dan het jaar daarvoor. Na een flinke stijging in 1988 en 1989 is het aantal overgezette wa gens de twee daaropvolgende jaren steeds afgeno men. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de Provin ciale Stoomboot Diensten (PSD) over '91. Directeur mr. D.F. Vos van de (PSD) sluit niet uit dat met na me het vrachtverkeer de route over België is gaan verkiezen boven de boot. De twee dubbel dekkers op de lijn Kruiningen- Perkpolder zijn om de beurt, de één in 1990, de ander in 1991, ongeveer een half jaar uit de vaart geweest voor reparatie. Vervanging door een enkeldek ker zorgde voor wachttijden waarop mogelijk menige be stuurder het zekere voor het onzekere nam en koos voor een rit langs Antwerpen. ,,Dat is een vermoeden, zoiets valt niet te controleren", aldus Vos. Het aantal achterblijvende ROTTERDAM - De hardrock formatie 'Black Sabbath' die sinds 1970 wereldfaam geniet, treedt op donderdag 17 septem ber op in de Evenementenhal te Groningen. Het voorpro gramma wordt verzorgd door de formatie 'Testament'. DEN HAAG - Vier van de tien vaten die ruim twee weken ge leden werden opgegraven in de Coupépolder bevatten een va- selineen olieachtige smeerstof. De overige vaten waren leeg. Dit heeft een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland bekend gemaakt. Volgens de woordvoerder zijn deze stoffen ook op andere plaatsen in de Coupépolder gevonden. De va ten werden gevonden tijdens een onderzoek naar de mogelij ke aanwezigheid van twee con tainers met gifgas in de polderv, De containers zijn niet gevon den. HOORN - Een 31-jarige man is zondagochtend met behulp van een helikopter ontsnapt uit het Huis van bewaring in Zwaag (gemeente Hoorn). Tij dens het luchten verscheen om 11.30 uur een klein model heli kopter boven de strafinrich ting. Het toestel, waarin twee mannen zaten, landde op de binnenplaats. De gedetineerde stapte in en de helikopter vloog weg in noord oostelijke richting. Dat heeft de gemeentepolitie van Hoorn bekend gemaakt. De ontsnapte man was veroordeeld wegens diefstal met geweldpleging en vermogensdelicten. Omdat op de helikopter ,,het een en an der" aan opschriften of regi stratie te lezen is geweest, zegt de politiewoordvoerder er „vrijwel zeker" van te zijn dat het hefschroefvliegtuig kan worden achterhaald. Bij het vinden van de ontsnapte gede tineerde en zijn beide helpers kan gebruik gemaakt worden van radarbeelden van militaire en civiele luchthavens en van de overkoepelende NAVO- vluchtleiding in Nieuw Millin- gen, die alle vliegbewegingen boven Nederland en wijde om geving registreren. De politie woordvoerder zegt over vol doende aanwijzingen te be schikken om in de loop van zondagmiddag „nadere ont wikkelingen" te kunnen ver wachten. SCHAIJK - Een inwoner van het Brabantse Schaijk, die zaterdag in de serre achter zijn huis een tukje deed, is wel op een heel vreemde ma nier wakker geworden. Toen hij zijn ogen open deed zag hij pal voor zich een enorme stier, die zijn behoeften stond te doen. Het beest was uitgebroken uit een vlakbij gelegen wei, zo bleek later. De stier was vervolgens via een omver geduwde muur in de tuin van de man terecht gekomen. Daar had het beest flink huisgehouden. Ook de auto van de inwoner van Schaijk raakte bescha digd. De omvang van de schade is niet bekend. De stier is later met hulp van anderen terugge bracht naar zijn wei land. Een woordvoerder van de politie heeft dit meegedeeld. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 augustus 08.35 172 02.20 -169 20.45 162 14.30 -126 ROOMPOT BUITEN 4 augustus 06.40 184 00.35 -169 19.05 169 12.55 -124 BRUINISSE 4 augustus 08.55 J88 02.05 - 175 21.05 175 14.25 -134 WEMELDINGE 4 augustus 08.40 183 02.15 -173 20.55 171 14.30 -131 'Ze zijn alleen vreselijk moe auto's dat door weersomstan digheden of drukte één of meerdere afvaarten moest wachten, daalde met 162.000 tot ruim 750.000. „Als alle ver keer zich verspreid zou aandie nen zou er geen probleem zijn", stelt Vos. „Maar wij krijgen het gevoel dat iedereen steeds meer tijdens de piekuren naar de overkant wil". Vos verwacht dat vanaf eind 1993 het aantal achterblijvende auto's zal afne men en mogelijk het aanbod weer zal toenemen. Dan komt naar verwachting een nieuwe veerboot in de vaart, waarna de diensten met vier dubbel dekkers onderhouden kunnen worden. UTRECHT - De reizigers in het openbaar vervoer worden wel licht over een tijdje verblijd met een chipkaart die de huidi ge vervoerbewijzen gaat ver dringen. Een kleine 500 NS'ers gaan vanaf medio september de chipkaart twee maanden lang uitproberen. Het is een soort bankpasje waarmee de reiziger allerlei za ken kan kopen. De chipbezitter moet wel door allerlei poortjes of langs automaten waar het chipje wordt „gescreend". In principe wordt het mogelijk om een reis per trein en aan sluitend vervoerper bus of tram in één keer te kopen. Wel licht kan ook koffie of een krantje in de trein alvast van te voren worden betaald, voor spelt NS. Die krant is overi gens in de trein nu nog hele maal niet te koop en koffie is alleen op de langere afstanden te verkrijgen en dan nog lang niet altijd. Maar chip of geen chip, de controle in de trein blijft. De conducteurs krijgen straks een speciaal apparaat om de chipkaart te controle ren. Tijden cn standen volgens gclijdctafcl Hydro-mcteocentruni Zeeland t.o.v. NAP ZEEWOLDE - De 332 Bosnische ontheemden die za terdag in het Onderzoek- en opvangcentrum (OC) in Zeewolde zijn aangekomen, verkeren in goede ge- I zondheid. Dat maakte een woordvoerster van het OC zondag bekend. „Niemand heeft zich gemeld met medische klachten. Daaruit maken wij op dat het redelijk goed met ze gaat. Ze zijn alleen wel vre selijk moe," aldus de woordvoerster. Doodtij: 7 augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Naar verwachting zullen de Bosniërs maandagochtend in contact komen met de vreem delingenpolitie. Vanaf dan staan ze officieel te boek als ontheemden. Daarna zullen ze groepsgewijs naar de Koning Wilhelm 1-kazerne in Den Bosch worden vervoerd. Om drie uur 's middags wacht hen een officieel ontvangst door vertegenwoordigers van het Nederlandse Rode Kruis. Dat is de organisatie die verant woordelijk is voor de opvang en begeleiding van ex- Joegoslavische ontheemden. Ontheemdendokument De woordvoerster van het OC vroeg zich echtef af of alle Bos niërs al om drie uur in Den Bosch zijn, aangezien de juridi sche „intake" nogal wat tijd in beslag zal nemen. „Maar het eerste deel van de groep zal dan wel zijn gearriveerd," al dus de woordvoerster. De groep van 332 vluchtelingen bestaat uit 170 kinderen, 136 vrouwen en 26 mannen. Het aan hen ver strekte ontheemdendocument geeft recht om minimaal drie maanden in Nederland te ver blijven. De ontheemdenrege ling duurt van 1 augustus tot 1 januari 1993. Vier van de zes bussen met Bosnische vluchte lingen waren zaterdagochtend tussen half zes en teven uur in Nederland aangekomen, bij de grenspost Bergh-aütoweg. De twee andere busgen hadden meer dan drie qurv vertraging opgelopen omdat een van de twee met pech kampte. Aan vankelijk was hét plan dat de bussen aan de grens op elkaar zouden wachten en dat ze dan gezamenlijk naar Zeewolde zouden rijden, waar de vluch telingen opgevangen zouden worden. Maar omdat het wachten voor de eerst gearriveerden dan wel erg lang zou duren, werd beslo ten van het plan af te wijken. De bussen waren vrijdagoch tend uit de Sloveense hoofd stad Ljubljana vertrokken. De eerste vier bussen arriveerden rond kwart voor tien zaterdag ochtend in Zeewolde, waar ze werden verwêlkomd door WVC-ambtenaar- E. Engels man, plaatsvervangend direc teur G. van def'Meer van het opvangcentrum in Zeewolde en directeur H. van Gelder van de interimstichting Opvang Asiel zoekers. Tfegen twaalf uur arri veerden ook de twee andere bussen in Zeewolde en toen pas konden alle vluchtelingen enigszins opgelucht ademha len. Lange zwerftocht Onder de 332 Bosniërs, die al maanden op de vlucht zijn, be vinden zich slechts 26 mannen. De meeste van de vrouwen en kinderen moesten hun land ontvluchten zonder echtgeno ten en vaders omdat die aan het front zijn of omdat ze in de strijd zijn omgekomen. De vluchtelingen hebben aan het einde van hun lange zwerftocht geruime tijd oponthoud gehad aan de grens tussen Kroatië en Slovenië. Ze mochten daar niet verder omdat ze geen doorreis- visa hadden voor Oostenrijk en Duitsland. Pas als Neder land zou laten weten dat de 332 hier welkom waren, zouden ze weer mogen vertrekken. Ne derland stelde zich aanvanke lijk op het standpunt dat de groep niet kon worden toegela ten en dat opvang van deze mensen in de regio de voorkeur verdiende. Maar na uitgebreid overleg met de VN-vluchteïingenorga- nisatie besloten minister Van den Broek van buitenlandse zaken en staatssecretaris Kosto van justitie de groep toe te la ten. Ze benadrukten dat er sprake was van een uitzonde ring op de regels van het Ne derlandse toelatingsbeleid, en dat ze tot hun besluit waren ge komen door humanitaire over wegingen, omdat er voor de groep geen alternatieven wa ren. Besloten werd dat de groep on der de enige weken geleden in gestelde ontheemdenregeling zou vallen. Die regeling, die op 1 augustus is ingegaan, houdt onder meer in dat de vluchte ling wel een asielverzoek kan indienen, maar dat Justitie dat vooralsnog niet in behandeling neemt. De ontheemden mogen voorlopig drie maanden in Ne derland blijven. Daarna zal worden bekeken - afhankelijk van de toestand in hun land van herkomst - of de geldig heid van hun ontheemdendocu ment zal worden verlengd. Ver der hebben de ontheemden recht op opvang, een financiële tegemoetkoming en ziekte kostenverzekering. Overigens is het niet de bedoeling dat ont heemden zich net als de 332 Bosniërs groepsgewijs aanmel den. Kazerne De vluchtelingen zijn tot hun vertrek naar Nederland enkele dagen opgevangen in een ka zerne in Ljubljana. Ook in ons- land zullen ze in ieder geval de eerste tijd in een kazerne ver blijven. Later zal duidelijk worden of de Bosniërs gebruik maken van de door vele Neder landers aangeboden particulie re opvang. Vluchtelingenwerk Nederland zal die particuliere opvang regelen. Op dit mo ment verblijven bijna 10.000 mensen uit het voormalige Joe goslavië in Nederland. Van hen hebben 6.800 een asielverzoek ingediend. Justitie heeft die verzoeken evenwel „op de plank gelegd". Na inval in woonwijk Deljshaven BOTTERDAM - Drie onschuldig ogende buikdanse ressen en een verbijsterde kok. Met die „vangst" kwam .het specialéK arrestatieteam van ue Rotter-^ damse politie vrijdagochtend naar buiten na een spectaculaire inval in de woonwijk Delfshaven. Vijf uur lang had de politie de wijde omgeving van de Voorhaven afgezet om een Marokkaans café te bestormen waar zich mensen met wapens zouden op houden. „Vroeger zou je zo naar binnen zijn gelopen. Tegenwoordig zet je alles volgens de stengste richtlijnen af en tuig je een heel circus op", zo vatte een agent de actie samen. De poli tie was in de vroege ochtend in actie gekomen nadat een ano nieme tipgever had gemeld dat in café annex specialiteiten- restaurant „Agadir" mensen met vuurwapens zouden zitten. Ook zou er volgens de beller sprake zijn van ruzie. Vuurwapens Toen de politie om zes uur arri veerde, verlieten tien ongewa pende bezoekers het café. Even later kwam ook nog een vrouw naar buiten met in haar hand tasje een vuurwapen. Zij werd aangehouden, evenals twee mannen uit de groep van tien. De twee zouden 'meer van de herkomst van het vuurwapen weten, aldus de politie. Agen ten kregen vervolgens van de bezoekers te horeh dat er bin nen nog vijf gewapende man nen zaten. Daarop;zette de poli tie de omgeving af en dirigeer de zij onder het toeziend oog van tientallen nieuwsgierige buurtbewoners een bijzondere opsporings- en arrestatie- eenheid (BOA) naar de Voorha ven. Ondertussen deed zij po gingen om in cppt^t t.e komen met de mensen die zich in het café yerschanst zouden heb- ben.fZondfir.resuitaat. Toen om, tien uur de hoofdofficier van justitie toestemming had gege ven om het pand binnen te gaan, gingen de zwaar gewa pende BOA-mensen in rap tem po over tot de inval in het café. Daar troffen zij niemand aan. Om het zekere voor het onzeke re te nemen bestormden zij ver volgens de aangrenzende pan den. In de woning boven het ca fé trof de arrestatie-eenheid de danseressen en de kok aan. Volgens een politiewoordvoer der is vrijdagmiddag duidelijk geworden dat in het café tussen enkele mannen onenigheid was ontstaan over een vrouw. Er deed zich tijdens de actie nog een ander incident voor. Alsof er niets aan de hand was liep een Frans sprekende man in de loop van de ochtend dwars door de afzetting heen naar het café toe. Tben de poli tie hem aanhield, bleek hij een „aanzienlijke hoeveelheid" heroïne op zak te hebben. ROTTERDAM - Een Marok kaanse verstekeling is vermoe delijk verdronken in de Rot terdamse Brittanniahaven, na dat hij zaterdag van boord was gesprongen van het Neder landse zeeschip „Veerhaven". Aan boord waren nog drie ver stekelingen. Ook zij ontsnap ten maar werden uiteindelijk aangehouden. Deze drie Ma rokkanen worden uitgewezen. Dit heeft de Rotterdamse poli tie zondag meegedeeld. De verstekelingen kwamen in Marokko ongemerkt aan boord. Ze werden pas op volle zee richting Maasstad ontdekt. De kapitein sloot de vier op in een hut. De mannen zagen toch kans daaruit weg te komen. Tijdens het afmeren van het schip in de Brittanniahaven sprongen er twee in het Hartel- kanaal. Slechts één van hen haalde de overkant. Hij werd na enkele uren aangehouden. Een zoekactie naar de ander le verde niets op. Op het moment dat deze Marokkanen in het water sprongen ontsnapten de andere twee via de kade. De po lite pakte de één zaterdag avond, de ander zondagmor gen. GORINCHEM - De 19-jarige O.Akbaba en zijn evenoude echtgenote I. Tbkin, beiden uit Gorinchem, zijn vrijdagmid dag om het leven gekomen door een botsing met een trein op de spoorwegovergang aan de Haar weg in Gorinchem. Een woordvoerder van de politie Zuid-Holland-Zuid heeft dit bekendgemaakt. DEN HAAG - Particuliere op vang van ontheemden uit het voormalige Joegoslavië vereist een zeer zorgvuldige voorberei ding. Mensen die zich voor op vang aanmelden moeten wor den gecheckt en geïnstrueerd en er moet ter plaatse begelei ding voor dié gezinnen worden opgezet door afdelingen van Vluchtelingenwerk. DRIEBERGEN - In het zuiden van Nederland, vooral in West- Brabant, is sprake van ernsti ge smogvorming. De smog wordt veroorzaakt door een combinatie van luchtvervui ling, hoge temperaturen en zwakke wind. 'ilet Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne adviseert mensen zich in de buitenlucht niet te veel in te spannen. Volgens het RIVM was er vooral donderdag spra ke van een ernstige situatie in West-Brabant. Vrijdag is de si tuatie iets verbeterd. Voor za terdag verwacht hét instituut matige tot geringe smog. DEN HAAG - Nederland mag van de Europese Gemeenschap dit jaar 1875 ton tong extra op vissen uit de Noordzee. Dit heeft Europees visserij-commissaris Marin besloten, omdat de Noordzee momenteel meer tong blijkt te be vatten dan geraamd. Ook van de andere EG- landen is het tongquo tum vergroot. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij bestaat er mo menteel binnen de Ne derlandse visserij niet zo'n behoefte aan extra tong. Om die reden heeft Nederland met Duits land 100 ton tong geruild tegen 640 ton kabeljauw. Met Denemarken is tong geruild tegen wijting. Het Nederlandse tong quotum komt hiermee voor dit jaar op ruim 29.000 ton. door Mare Legendre Maandag 3 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk Haamstede. 20.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Aquadelta. 10.00- 16.00 uur. Dinsdag 4 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Woensdag 5 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 6 augustus Zierikzee Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Haamstede Tentoonstelling Kerk zonder grenzen met middagpauze- dienst om 12.00 uur. Neder landse Hervormde kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Orgelbespeling door P. Bech- tum'in Nederlandse Hervorm de kerk. Tussen 14.00 en 16.00 uur. Vrijdag 7 augustus Renesse Elasiiekspringen. Lange Reke. Vanaf 13.00 uur. Bro u wersh a ven Zomermarkt. Van 16.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 8 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Grevelingenmeer Zeilwedstrijden, Benelux Kampioenschap Laser, 470,420, FD. 11.00 uur. Burgh Folkloristische Dag rond Ring. 10.00 uur. Renesse Openstelling orgel voor bespe ling. Jacobuskerk. 14.00-17.00 uur. Scharendijke Jeugddag. IJsbaan Elkerzeese- weg. 10.00-14.00 uur. Zomerpop. IJsbaan Elkerzeese- weg. Vanaf 18.00 uur. Ouwerkerk Rommelmarkt. Ring. Van 9.30 tot 16.00 uur. Zondag 9 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Grevelingenmeer Zeilwedstrijden, Benelux Kampioenschap Laser, 470, 420, FD. 10.00 uur. Maandag 10 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk Haamstede. 20.00 uur. Grevelingenmeer Zeilwedstrijden. EK Javelin. 11.00 uur. Bruinisse Braderie. Aquadelta. 10.00- 16.00 uur. Dinsdag 11 augustus Zierikzee Orgelconcert Rinus Verhage. Grote Kerk. 15.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2