Werk van Friese kunstenaars te zien in Noordhavenpoort Brouwse kinderrommelmarkt trekt veel belangstelling UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUimm 0 1 ^ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE W v YI Bijna 30 bekeuringen lik-op-stuk beleid GEBOORTEKAARTJES? Initiatief van Stichting Transartica Bromfiets gestolen Licht gewond door ongeluk Kinderen én ouders als handelaren in spé dé krant van schouwen - duiveland! j 3 SLUFTER 3 BRADERIE 4 PLEEGOUDERS 7 WIELERRONDE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ERIKZEESCHE NIEUWSBODE ORIGINELE. LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1992 148e JAARGANG NR 25197 werk mens De vier Friese kunstenaars op een rijtje v.l.n.r. jöchem Hamstra, Dick Hageman, Alida de Vries en Jan van Rbssuvi. (Foto: Joop van Hoicdt): ZIERIKZEE - Hun werk loopt sterk uiteen, maar één ding hebben ze gemeen; ze komen allemaal uit Friesland. In galerie Noordhavenpoort Zierikzee, de expositieruimte van Stichting Transartica is tot en met zondag 23 augustus werk te zien van Alida de Vries, Jochem Hamstra, Jan van Rossum en Dick Hageman. De expositie ging zaterdag van start. De vier noorderlingen kwamen via in contact met elkaar en met Marijke Folkertsma van de Stichting Transartica. ,,We hebben wel alle vier op dezelf de academie gezeten", vertelt Van Rossum. „Maar verder zijn we gewoon vier individuen die nu samen exposeren". „Mevrouw, dat zijn de beste spijkers die je kunt hebben. Deze trillen niet los". Zo prees één van de vaders de waren van zijn kinderen aan zaterdag en hij was zeker niet de enige vol wassenen die zaterdag was neergestreken op de Brouwse Markt. Alles bij elkaar hadden 34 kinderen zich aangemeld voor de rommelmarkt. Gevarieerd Wat variatie in het assortiment betreft hoeft de kinderrommel markt niet onder te doen voor andere rommelmarkten en ba- zars in de regio. Niet alleen was er veel huishoudelijk mate riaal als potten, pannen en glaswerk te krijgen, maar ook werden grote spullen als een •oude trapnaaimachine en een .surfplank ter verkoop aange boden. In sommige gezinnen in Brou wershaven is ongetwijfeld ri- goreus opruiming gehouden gezien de hoeveelheid spullen. Wie wilde kon voor een luttel bedrag de nieuwe eigenaar worden van een zwartleren mo torpak of een complete stereo- Noordelijke sferen zijn lei draad in het werk van Alida de Vries die in Galerie De Noord- havenpoort schilderijen, acryl op linnen, en objecten gemaakt uit hout en ijzer toont. Zij probeert naar eigen zegen de mystiek vast te leggen van landen als Schotland, Dene marken, Noorwegen en Zwe den. Ongecultiveerde landschap pen, oude bouwwerken en ou de verhalen vormen voor haar onderwerpen die gevoelens oproepen van oneindigheid e n de broosheid van het menselijk bestaan. Zij maakt gebruik van teksten van Michael Lang- ley. „Je zou ook kunnen zeggen dat ik werk vanuit een kader dat voortkomt uit geschiede nis, archeologie en een beetje geologie. De keuze daaruit en de manier van het verwerken ervan geven een beeld van me zelf", aldus de kunstenares. Totaal anders is het werk van Jochem Hamstra. Hij gebruikt in zijn expressieve manier van werken zwart krijt en inkt. daarmee geeft hij uitdrukking aan mensen in hun doen en la ten. Opvallend is de zeggings kracht van zijn werk én het feit dat hij al zijn werk van den Friese titel voorziet. „Fries vind ik poëtischer dan Neder lands en vooral ook beter bij mijn werk passen", aldus Hamstra. Tegenstellingen Dick Hageman probeert in zijn installatie. Verder hadden de nodige elpees en boeken een plaatsje gekregen. „Kijk nou, dat kookboek had ik op de huishoudschool ook", is het commentaar van een vrouw die bij een van de stands tussen de boeken snuffelt. Wat verder ligt een verhandeling de tegenstellingen tussen en weer te geven. Zijn somber getinte schilderijen to nen mensen die worstelen met macht en onmacht, actie en passiviteit. Hageman streeft daarbij naar een samengaan van moderne en klassieke tech niek. Zijn figuren krijgen gestalte in dramatische hou dingen. Het lijkt alsof de mensen die hij schildert constant met el kaar in botsing komen en niet bij machte lijken de problemen die op hen af komen te ontwij ken. Hageman werkt, vooral de laatste tijd, in zwart-wit. Als motief voor die keuze voert hij aan dat die kleurencombi natie volgens hem de figuratie versterkt. Bijzonder kleurrijk is het werk van Jan van Rossum. Hij heeft zich uitgebreid bezig gehouden met monumentale vormge ving, zoals het ontwerpen en uitvoeren van wandschilderin gen. In de Noordhavenpoort toont hij tien schilderijen, waarvan er drie dezelfde tit^l dragen; interieur. Steeds terugkerende onder werpen in het werk van Van Rossum van de laatste jaren zijn vensters met uitzicht op binnen- of buitenruimten, inte rieurs en ruimtelijke of archi tectonische vormen. Van Ros sum schuwt.naar eigen zeggen het geheel abstracte werk niet maar koos voor de expositie in de Noordhavenpoort voor niet- abstract werk. Openingstijden De expositie van de Frise kun stenaars in de Zierikzeese Noordhavenpoort is nog te zien tot en met zondag 23 augustus. De expositie is dagelijks, be halve maarfdag, geopend van 13.00 tot 17.00 uur. RENESSE - Zaterdagavond werd een 16-jarige inwoners van het Gelderse Eerbeek aan gehouden. Hij bleek op een bromfiets te rijden die hij kort daarvoor had gestolen in het centrum van Renesse. Eerder had hij geprobeerd daar een fiets weg te nemen. Uit onderzoek bleek dat de jeugdige toerist ook onder in vloed van alcohol verkeerde. In zijn bloed bevond zich 615 ug/1. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt en hij werd in gesloten in het politiebureau te Zierikzee. over Brouws trots Jacob Cats broederlijk naast een Bere- boot-stripalbum terwijl weer een eindje verderop druk ge zocht wordt in een bescheiden verzameling matchbox-minia- tuuurautootjes. Veel publiek Gelukkig voor de handelaren in spé was het zaterdag prima zomerweer. „Gelukkig wel, al dus VVV-informatrice M. Bak- ker-Midavaine. „Als het slecht weer is kunnen we uitwijken naar een loods, maar het is toch altijd veel leuker als het gewoon hier op de markt kan. Dat trekt toch altijd wat meer publiek. Op de vraag hoelang in Brouwershaven als kinder rommelmarkten gehouden worden blijft zij het antwoord schuldig. „Voor mij is het het zesde jaar, maar daarvoor werd het ook al gedaan. Ik denk dat we alles bij elkaar toch al zo'n tien jaar bezig zijn", aldus mevrouw Bakker. Van de kinderrommel markt heeft men in Brouwers haven bewust een op zichzelf staand evenement gemaakt. „We doen het met opzet niet tij dens de Brouwse dag. Dan is het gewoon veel te druk". Voor de kinderrommelmarkt bestaat volgens mevrouw Bak ker altijd behoorlijk wat be langstelling. „De meeste klan ten komen uit Brouwershaven, maar er zijn ook heel wat toe risten die de weg naar de kin- derrommmelmarkt weten te vinden". Dat er behalve kinde ren ook veel volwassenen in de kraampjes zijn te vinden is vol gens mevrouw Bakker onver mijdelijk. „Het is natuurlijk in de eerste plaats een kinder rommelmarkt, maar het is wel begrijpelijk dat de ouders hun kinderen daar niet in hun een tje laten zitten met al die spul len". De fantasie is het oog van de ziel. RENESSE - In het kader van het lik-op-stuk beleid heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duive- land vrijdag en zaterdag in het centrum van Renesse bijna 30 jongeren opgepakt en een boe te opgelegd die zij direct moes ten betalen. De aanhoudingen vonden in veel gevallen plaats omdat jon geren hun behoefte deden op de openbare weg. Verder van wege openbare dronkenschap, vechten en baldadig gedrag. In de nacht van vrijdag op zater dag werden elf jongeren be keurd en in de nacht van zater dag op zondag werden achttien transacties in het kader van het lik-op-stuk beleid uitge deeld. De politie had het in het afge lopen weekend ook zeer druk met het bekeuren van illegale kampeerders; recreanten die hun caravan of camper op een parkeerterrein of natuurge bied neerzetten om daar te overnachten. In totaal werden 21 illegale kampeerders be keurd. Volgens de politie ont kwamen door personeelsge brek nog een groot aantal over treders aan een proces-verbaal. De heer W. uit Kerken werd ge confronteerd met een poging tot diefstal van zijn Mercedes personenauto. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zater- Joubert dag terwijl het voertuig stond geparkeerd op het terrein van een camping aan de Kuyerdam- seweg te Ellemeet. Na het ope- breken van de portiersloten werd getracht ook het con tactslot te verbreken. Dat lukte niet, maar de schade bedraagt wel ruim duizend DM. KERKWERVE - B. uit Meer- busch (Did) raakte zaterdag licht gewond door een onge luk. Het ongeluk gebeurde om streeks 9.45 uur toen B. met zijn auto over de Heuvelsweg reed in de richting van de De- lingsdijk. Net voorbij de afslag Kakkersweelweg raakte B. met zijn auto gedeeltelijk in de rechterberm. Na een te sterke stuurcorrectie raakte hij links van dé weg twee bomen om vervolgens weer op de rechter- weghelft terecht te komen waar het voertuig uiteindelijk tot stilstand kwam. De auto van B. raakte zwaar bescha digd. De brandweer verleende assistentie in verband met olie op het wegdek. BROUWERSHAVEN - Niet alleen kinderen uit Brouwershaven, maar ook kin deren van in de Smalstad verblijvende toeristen zorgden met hun stands op de Kinderrommelmarkt in het centrum zaterdag voor een behoorlijke drukte. ,,De eerste klanten stonden er al om acht uur vanmorgen. De kinderen kregen niet eens de kans om hun spullen uit te stallen", aldus M. Bakker-Midavaine van de VW-Brouwershaven die verantwoordelijk is voor de organisatie van de kinder rommelmarkt. Vierendertig kinderen waren present tijdens de kinderrommelmarkt in Brouwershaven. (Foto: Joop van Houdt). Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement k f 179, D jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. Fris weer HET WEER In de nacht en ochtend vooral in het noorden kans op een bui. In de loop van de dag perioden met zon. Min. temp. 13 graden. Mid- dagtemp. 22 graden. Wind uit J zuidwest tot west, matig, kracht 3 4, aan de kust. Op Neeltje Jans beginnen de werkzaamheden voor het graven van een slufter. De braderie in Scharendijke trok veel belangstellen- In Zierikzee worden informatiebijeenkomsten gehou den voor mensen die een pleegkind willen opvangen. De Ronde van Burgh-Haamstede werd gewonnen door Koos Moerenhout. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1