Gevarieerd programma voor achtste Vlasdag in Dreischor Orgelconcert Nieuwe Kerk door Rinus Verhage ■BMP1 (On)geho< (On)gehoord Met optredens van Crescendo en Zeeuwse Rei Gehoord ft 4 VRIJDAG 31 JULI 1992 NR 25196 5 Op dinsdag 11 augustus in Zierikzee ZIERIKZEE - Op dinsdag 11 augustus vindt in de Grote Kerk te Zierikzee het laatste concert uit de se rie zomerconeerten op het Kam-Van der Meulen or gel plaats. Het concert wordt verzorgd door de vaste organist van de kerk, Rinus Verhage uit Middelhar- nis. Op het programma staan werken van Kellner, 3. S. Bach, Krebs, Rheinberger en Max Reger. Het con cert begint om 15.00 uur. Door het zwingelen werd het vlas tot lint. (Archieffoto). DREISCHOR - Zaterdag 22 augustus staat Drei schor weer in het teken van de Vlasdag. Die dag wordt voor de achtste keer in successie de Vlasdag gehouden. Uiteraard staat tijdens die dag het vlas centraal, maar er is nog veel meer te beleven in het oude ringdorp. Er staan onder meer optredens van muziekvereniging Crescendo en volksmuziekgroep De Zeeuwse Rei op het programma. Tijdens de Vlasdag toont de ei gen bevolking aan de bezoeker hoe het er vroeger aan toe ging in het dorp. In de jaren dertig vierde werkloosheid hoogtij en die slechte economische toe stand was ook in Dreischor merkbaar. Zodra de oogst in augustus van het land was be gonnen de landarbeiders met de vlasbewerking. Zwaar en stoffig werk Reisenaers Het vlas, dat in juni en juli nog volop bloeiend op het land stond, werd in schuren ge droogd en vervolgens tot ver schillende eindprodukten ver werkt. Linnen is hiervan het meest bekende voorbeeld. De vlasteelt neemt anno 1992 niet die belangrijke plaats in als in de dertiger jaren. Maar de her innering aan de vlasteelt wordt in Dreischor levend ge houden. Helaas gingen er bij de Waters noodramp van 1953 veel lokale werktuigen verloren. Een be langrijk stuk geschiedenis leek verdwenen totdat een klein groepje Reisenaers, waaronder een paar oud-vlas sers, de behoefte voelde om het verleden terug te halen, al was het maar één keer per jaar. Dat luidde de geboorte van de Vlas dag in. Wandelend over een van de meest gaaf bewaard gebleven dorpsringen van Nederland kan de bezoeker zaterdag 22 augustus verschillende aspec ten van de vlasbewerking met eigen ogen aanschouwen. Het hele proces begon met het repe len. Het vlas werd door een vlaskam gehaald zodat de zaadbolletjes van de stengels gescheiden werden. Bollenbreker Die bolletjes gingen dan door de 'bollenbreker' die het lijn zaad eruit haalde. Dit zaad werd gebruikt bij de bereiding van lijnolie. Lijnolie .was een grondstof voor verf 'èn lino leum. De resten van de bolle tjes werden gebruikt als isola tiemateriaal. De stengels on dergingen ondertussen een rot tingsproces; het roten. Dit kon op twee manieren ge beuren; op het land onder in vloed van het weer (dauwroot) of in de sloten. Het laatste was de gewoonte op Dreischor. Het brakke water gaf het Reierse vlas en uiteindelijk het linnen een geheel eigen karakter. La ter werd het roten gedaan in ro- terijen waar het vlas in warm water werd gedompeld. Na dit rotten werd het vlas weer van het land of uit de slo ten gehaald en uitgespreid over het weiland om te ontzilten en te bleken. Dan volgde het bre ken van het vlas in de 'braeke'. De houtdelen werden door gro te walsen gebroken en meteen daarna van tussen de vezels geslagen. Door dit 'zwingelen' werd het vlas tot lint. De over gebleven vezels ondergingen hierna nog een 'hekel'- behandeling. Daarbij werden de vezelbundels door fijne kammen steeds zachter ge maakt tot uiteindelijk draad gesponnen kon worden. De stap naar het linnen was dan niet groot meer. Wie goed was >in kantklossen wist van het linnen prachtig kant te maken. Een aantal da mes in Reierse klederdracht, waarvan de kanten mutsen ook voornamelijk uit linnengaren vervaardigd werden, toont tij dens de Vlasdag een uitgebrei de collectie linnengoed en ga rens. Verder worden demon straties gegeven met betrek king tot de vlasbewerking en komt er een ambachtelijke touwslager naar de Dreister Ring. Kraampjes; Verder wordt de sfeer tijdens de Vlasdag bepaald door een groot aantal kraampjes van veelal plaatselijke bedrijven waarbij die van de vrijwillige brandweer en de Landbouw- vereniging Dreischor zeker de moeite waard zijn. De laatste geeft een beeld van de gewas sen die anno 1992 in de polder Dreischor worden verbouwd. In Dreischor is ook het Land bouwmuseum gevestigd, dus wie het naadje van de kous wil weten kan tijdens de Vlasdag een bezoek aan dit museum brengen. Naast allerhande za ken met betrekking tot de vlasteelt is in het Landbouw museum een compleet inge richte stijlkamer te zien, is er een forse verzameling huishou delijke voorwerpen uit het ver leden te bewonderen. Voor de liefhebbers zijn er verder de compleet gerestaureerde trac toren. Muziek Voor de muzikale omlijsting van de Vlasdag wordt onder' meer gezorgd door muziekver eniging Crescendo. De hele dag is verder de Volksmuziekgroep De Zeeuwse Rei te vinden in Dreischor. Zij zingen naast ou de zeemansliedjes ook oude vlasliedjes. Voor dat laatste heeft De Zeeuwse Rei overi gens stad en land af moeten rei zen. De instrumenten die De Zeeuwse Rei gebruikt zijn gro tendeels zelf gemaakt. Be speeld worden onder meer: draailier, klompviool, rommel pot en tuba. Evenals vorig jaar wordt er ook dit jaar tijdens de Vlasdag een poppenbeurs gehouden in het dorpshuis aan de Ring. De poppenbeurs gaat om 10.00 uur van start en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Niet alleen kan men allerhande poppen bewonde ren, maar ook worden verschil lende technieken gedemon streerd en wordt informatie verstrekt over cursussen pop pen maken.zien zijn stoffen poppen, poppen met zelf ge boetseerde gezichtjes en kle derdrachtpoppen. Voor wie het wandelen moe is rijdt er tijdens de Vlasdag in Dreischor. een boerenkar ge trokken door Zeeuwse trek paarden. Voor wie zijn ogen goed de kost geeft valt er heel wat te zien tijdens de rondrit. De Vlasdag wordt traditiege trouw afgesloten met een con cert in de Nederlandse Her vormde kerk door een speciaal voor de Vlasdag samengesteld gelegenheidsorkest. Het con cert begint om 16.00 uur. Het orkest staat onder leiding van J. Knuist. Rinus Verhage studeerde orgel, kerkmuziek en koordirectie aan het Rotterdams Conserva torium bij respectievelijk Arie Keijzer, Barend Schuurman en Jan Eelkema. In 1979 was hij prijswinnaar van het Internati onaal Albert Schweizer Orgel festival te Deventer. Hij is werkzaam als organist van de Nederlandse Hervormde Kerk te Stellendam en sinds 1 juni 1990 is hij de vaste organist van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Verder is hij dirigent van een drietal koren, waarmee hij voornamelijk kerkmuziek uit voert. Rinus Verhage heeft in zijn woonplaats, Middelharnis, een privé-lespraktijk - opge bouwd. Sinds 1988 is hij ook di recteur van de muziekschool Goeree-Overflakkee. Het orgel in de Grote- of Nieu we Kerk van Zierikzee werd gebouwd door Kam en Van der Meulen, orgelbouwers te Rot terdam. Het orgel werd in 1848 in gebruik genomen. In de loop der tijden heeft het orgel wei nig veranderingen ondergaan. In' 1872 werd het gerepareerd door Batz. Het werd schoonge maakt, de tongwerken van het ZIERIKZEE UW De Zierikzeese afdeling van de Stichting Unie Van Vrijwilli gers houdt dinsdag 4 augustus een .bazar-verkoping in Jaatj UVV-gebÖiiw aan hét Kerkhof, Tijdéns deze dag worden Üarid: werk en boeken aangeboden terwijl er ook gerommeld kan worden. Verder is er een verlo ting waarmee onder meer een geborduuurd tafelkleed kan worden gewonnen. Voor de kin deren staat een grabbelton klaar. RENESSE Orgelbespeling In de Nederlandse Hervormde kerk van Renesse bespeelt P. Bechtum donderdag 6 augus tus het Oberlinger orgel. Dit gebeurt tussen 14.00 en 16.00 uur. Bechtum speelt deze don derdag werken van Bach, Thie mann, Pachelbel, Krebs, Bux- 'tehude, Goodwin en Mendels sohn. MIDDELBURG Zomeravondconcert In het kader van de serie zo meravondconcerten die plaats vinden in de Nieuwe Kerk te Middelburg, vindt op dinsdag 11 augustus een concert plaats dat wordt verzorgd door de or ganist G. Chr. de Gier. De heer De Gier is organist van de Grote- of Sint Nicolaaskerk te IJsselstein. In 1982 won hij het Albert Schweitzer-orgelfesti- val. Het programma omvat bovenklavier kregen opslaan de tongen en de intonatie van het orgel werd verbeterd. Ook kreeg het bovenwerk een zwei- kast. In de Tweede Wereldoor log werd het orgel door gra naatscherven beschadigd, waardoor een aantal pijpen moest worden vernieuwd. Verder werden in 1948 door fir ma De Koff een aantal re gisters vervangen door andere, om het orgel een meer heldere klank te geven. In de zeventi ger jaren raakte het orgel in verval. De kerk stond leeg en door kapotte ramen hadden wind en regen vrij spel. Ook was er sprake van vandalisme. Door de inzet van de toenmali ge organist, de heer D. Visser, is het orgel bespeelbaar geble ven. In januari dit jaar werd opdracht gegeven tot algehele restauratie van het orgel. Van af 1 september gaat het orgel in de steigers, de frontpijpen wor den verwijderd en gerestau reerd, de kas wordt in de oor spronkelijke kleur terugge bracht. Medio 1994 begint men met de restauratie van het in wendige orgel, $it werk zal on geveer duren tot december 1995. werken van Bach, Handel, Rit- ter, Merkel, Franck en Guil- mant. Aanvang 20.00 uur. WESTKAPELLE CNV vakantie karavaan - - - - De vakantiewerkkaravaan van de CNV-jongerenorganisatie trekt van woensdag 5 tot en met zaterdag 8 augustus door het land. Een van de plaatsen die. door deze karavaan wordt aangedaan is Westkapelle. Hier komt de CNV-jongerenor ganisatie woensdag 5 augustus (vanaf ongeveer 14.00 uur) langs. Deze vakantiewerkkara vaan maakt sinds vorig jaar deel uit van de vakantiewer kactie die de CNV-jongeren al jaren voeren. Vakantiewerkers worden door de karavaan in hun werkomgeving opgezocht om deze vaak tijdelijke werk nemers met advies en informa tie behulpzaam te zijn. Maar ook vakantiewerkgevers wor den door de CNV-jongerenor- ganisatie met een bezoekje ver eerd indien er via de speciale vakantiewerklijn klachten over die werkgever zijn bin nengekomen. Tijdens deze va kantiewerkkaravaan wordt het vakantiespel De knikkers en ook het spel gespeeld, terwijl bovendien ook de jaarlijkse va kantiewerkbrochure van de CNV jongerenorganisatie on der het publiek wordt ver spreid. De vakantiewerklijn is nog tot september bereikbaar via nummer 030-939333. Via dit nummer kan ook de vakantie werk-brochure worden besteld. bij het lezen van een stel ling uit om, liefst schrifte lijk, te reageren. Uw bij voorkeur niet al te lange reactie kunt u sturen naar de redactie van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierik zee onder vermelding van '(on)gehoord. U kunt ook bellen: 01110-16551. Zegt u het maar. Maak van uw hart geen moordkuil. Wij wach ten uw reactie met spanning af. Onderstaand een nieuwe stelling waarop wij u vra gen te reageren. Tijdens het repelen wordt het vlas door een vlaskam gehaald om de zaadbolletjes van de stengels te scheiden. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Elke ve< vrijdageditie van de Zi een bloemlezing van m bliceerd. Het gaat dai zers-op eerder in de kn gen. De redactie vraagt de lezer, u dus, te reageren op een aantal stellingen. Onder het kopje 'Gehoord' wordt een stelling aan de lezer voorge legd. Voor alle duidelijk heid; het gaat daarbij niet om de mening van de redac tie. Zoals het kopje 'Ge hoord* al aangeeft gaat het om uitspraken die je op straat, in de wandelgangen of aan de borreltafel hoort. Wij nodigen zowel hen die zich helemaal kunnen vin den in een uitspraak als zij wier haren te berge rijzen 'Zwartwerkers moeten streng aangepakt worden, vooral als ze een uitkering heb ben'. ZIERIKZEE - Elke veertien dagen wordt in de vrijdageditie van de Zierikzeesche Nieuwsbode een bloemlezing van meningen van lezers gepu bliceerd. Het gaat daarbij om reacties van le- zersop eerder in de krant gepubliceerde stellin gen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5