Liefde, vreugde en verdriet in My Girl Volksdansers op Havenplein trekken veel belangstelling DE IMMETJES-HOEVE Vier Friese kunstenaars exposeren bij Transartica Roemenen, Litouwers en Turken brengen stukje folklore K I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 juli NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.36 uur Pollyanna, Ameri kaanse Walt Disney-film. 16.46 uur Young Ramsay, Australische serie. 17.33 uur Parker Lewis, Ameri kaanse comedyserie. 17.59 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.27 uur Ja, natuurlijk extra, natuurfilmsprie. 19.00 uur Cosbyshow, comedy serie. 19.28 uur Zo vader zo zoon, spelprogramma. 20.00 uur Journaal 20.26 uur NCRV Zomerfilm: Summerstory, Engelse speel film. 22.15 uur Rondom tien. Thema: Een inbreker in huis. 23.05 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.29 uur Dokument: Two points of view, drieluik over beroepsfotografen. 23.56 uur Miniatuur. 00.05 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur Zoovenirs, serie over diereentuindieren. 18.54 uur Bananasplit, humor met de verborgen camera. 19.35 uur America funniest ho me video's, Amerikaanse ama teurvideofilms. 20.01 uur Te land, ter zee en in de lucht: Hoog en droog. 20.56 uur TV-Dokter, medische tips. Herh. 20.58 uur TROS Triviant. Olympia, 7-delige serie. 21.53 uur Vrijdag Robinson, programma over schijn en wer kelijkheid in onze wereld. 22.37 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 23.21 uur To be or not te be, Amerikaanse speelfilm. 01.07 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Olympische Zomer spelen, met: roeien. 09.30 uur Olympische Zomer spelen, met: atletiek, zwem men en roeien. 12.00 uur Journaal. 12.10 uur Olympische Zomer spelen, met: zwemmen, atle tiek en boksen. 17.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Olympische Zo merspelen, samenvatting van de dag. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Olympische Zo merspelen, met: atletiek en zwemmen. 18.30 uur Sesamstraat 18.50 uur Olympische Zomer spelen, met: atletiek, zwem men, turnen en wielrennen. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 22.45 uur Olympische Zomer spelen, met: turnen. 23.05 uur Olympische Zomer spelen: Studio Barcelona. 23.35 uur Olympische Zomer spelen, samenvatting van de dag, met: wielrennen en ge wichtheffen. 07.00 uur Cartoon 07.25 uur RTL 4 Nieuws 07.30 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Operation Petticoet. Amerikaanse serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel programma. Herh. 09.35 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.20 uur Hitbingo. Presenta tie: Irene Moors en Carlo Bosz- hard. (Herh.). 11.20 uur Onopgeloste myste ries. Amerikaanse docu drama. 12.10 uur RTL Radio Studio Live. Open window television. 13.00 uur The golddiggers of 1937. Amerikaanse musical uit 1936. 14.15 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.05 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.35 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 17.05 uur Love Boat. Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 18.50 uur Road runner. Ameri kaanse tekenfilmserie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur De Dageraad, Neder landse dramaserie. 20.30 uur Het beste van wie ben ik? Compilatie van de beste, leukste ontroerendste momenten van dit spelpro gramma met André van Duin, Ron Brandsteder en Caroline Tensen. 21.10 uur The last Emperor. Amerikaanse speelfilm. 00.00 uur RTL 4 laatste nieuws 00.15 uur Le Cavaleur, Franse speelfilm. 01.55 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 02.40 uur De draagmoeder. Braziliaanse serie. 03.05 uur RTL 4-text, selectie van pagina's uit RTL 4-Tfext met het geluid van RTL 4 Ra dio, BRT 1 17.28 uur Avonturen in Maple Town, 52-delige Japanse teken filmserie. Afl. 27. 17.51 uur Samsonclip. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 212. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 475. 18.35 uur De kruisboog (Cross bow), 24-delige Amerikaans/ Engelse jeugdserie rond de le gende van Willem Tfel. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Vakantievlinder, toe ristische tips. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Zeg 'ns Euh, spelpro gramma. 20.30 uur Enemies, a love sto ry. Amerikaanse speelfilm. Aansl. Paardenkoersen. 22.00 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Kijk uit! Vandaag: Kijk Bompa, zonder banden! 23.00 uur Document: Het be luik. Docudrama. 23.50 uur Kijk ma, ik ben dood. Engelse trhiller. RTL 4 BRT 2 06.55 uur RTL 4 Nieuws 15.00 uur Olympische Spelen - ZIERIKZEE - In de Noordha venpoort - de galerieruimte van Stichting Transartica - is vanaf zaterdag 1 augustus werk te zien van Alida de Vries, Jochem Hamstra, Jan van Rossum en Dick Hage- man. Hun werk is daar tot en met zondag 23 augustus te zien. Deze Friese kunstenaars heb ben hun opleiding genoten aan de academie voor beeldende kunsten. Vredeman de Vries in Leeuwarden. Het werk van Alida de Vries is geïnspireerd door de mystiek van landen als Schotland, Denemarken, Noor wegen en Zweden. Ongeculti veerde landschappen, oude bouwwerken en oude verhalen zijn vóórhaar onderwerpen die gevoelens oproepen van onein digheid en broosheid van het menselijk bestaan. Jochem Hamstra maakt voor zijn werken veelvuldig ge bruik van zwarte krijt en inkt. Hiermee geeft hij uitdrukking aan mensen in hun doen en la ten. De werkstukken van Hamstra dragen stuk voor stuk Friese titels omdat deze, zo vindt hij beter bij zijn werk aansluiten. Dirk Remco Hageman zoekt het vooral in de tegenstellin gen tussen mensen. Macht en onmacht, actie en passiviteit zijn geliefde thema's die hij door een combinatie van mo derne en klassieke technieken tot uitdrukking wil brengen. De figuren die Hageman uit beeldt worden gekenmerkt door haast dramatische hou dingen die voor een haast on werkelijke sfeer zorgen. Het werk van Jan van Rossum roept vaak het beeld op van vensters die uitzicht bieden op binnen- of buitenruimten of van interieurs en andere ruim telijke of architectonische vor men. Maar ook het abstracte schuwt van Rossum niet. De expositie van dit viertal wordt zaterdag 1 augustus om 16.00 uur geopend en is tot en met zondag 23 augustus in de Noordhavenpoort te zien. Ope ningstijden: dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. LELYSTAD - De provincie Fle voland gaat negen miljoen gul den steken in de herbouw van het provinciale museum Nieuw Land. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 61 Met Doortje kan hij ook praten, maar Doortje is de laatste weken zo ongedu rig, nou ja, het valt ook niet mee voor een jonge meid, alles te zien en niks te mogen hebben. Hij stapt af bij de winkel van Kouse band, loopt achterom en neemt chocola èn eau de cologne mee. 'Kijk uit', zegt Kouseband, 'ik mag na zes uur niet verkopen. Als politie Remmes je ziet, krijgen we allebei een bon'. 'Onzin', oordeelt Jasper, maar toch kijkt hij omzichtig rond voor hij weer op zijn fiets stapt. Nee, niemand heeft hem gezien. Ja, orde en regel moet er wezen, en de overheid zul je eren, dat is een verlengstuk van Gods arm, heeft hij geleerd, maar als je verdraaid nog aan toe voor je ongelukkige dochter niet eens een aardigheidje mee kan ne men als je daar zin in hebt, nou, dót zit hem toch wel hoog. Hij kijkt op zijn horloge. Het gesprek met Bruins heeft veel korter geduurd dan hij had gedacht. Het is nog vroeg, hij kon wel even afstappen bij 'De Ko renaar', een borreltje pakken. Hij wei felt even. Nee, toch maar doorrijden, kan hij Doortje de chocola en het lucht- goed nog geven en haar naar bed dra gen. Thuisgekomen kijkt hij even verbaasd naar de huiskamerramen, er kiert wat licht door do overgordijnen. Zijn voor hoofd trekt in rimpels. Er zal toch geen visite zijn? Nou ja, wie zou er zo laat nog komen. Wat moeten ze in de ka mer? Wacht, Catrien heeft daar van ochtend voor het eerst de haard weer aangemaakt, overgeschakeld op win- terdienst. Tot half oktober huizen ze ook 's avonds in de woonkeuken, dan brandt de kachel in de huiskamer nog niet. Ze zullen er nu wel zitten. Gezel lig! Hij loopt door de gang, hangt zijn hoed en jas op de kapstok en luistert even. Erg vlot de conversatie daar niet, denkt hij. Nou ja, Geert zal de hort wel op zijn, naar die cursus, Doortje zal wel zitten lezen en Catrien is over haar eeuwige breiwerkje in slaap gevallen. Dan moet hij de knuppel in het hoen derhok maar wezen, grinnikt hij. Met een zwaai gooit hij de kamerdeur open. Wat hij ziet, doet hem wankelen op zijn benen: Jelle, die Doortje, zijn Doortje, in zijn armen houdt en die haar zit te zoenen op een manier die niets te vragen overlaat. Doortje, die als een Jezebel haar eer vergeet en toe laat dat ze gezoend wordt, en als hij niet te rechter tijd was gekomen, aan stonds, over een paar minuten, over een minuut zich helemaal zou vergeten bij de dwingende liefkozingen van die schoft daar. Zijn handen krampen zich tot vuisten. Met een paar passen is hij bij de rolstoel en met een woeste ruk trekt hij Jelle van zijn dochter af. 'Sloerie, wat heeft dat hier te betekenen', snauwt hij Doortje toe, terwijl hij Jelle, die zich los wil maken, met zijn vroegere oer kracht in bedwang houdt. 'Sloerie zeg op, of anders jij of moet ik je je kop in mekaar rammen, Jelle Hiemstra?' 'Als je me loslaat zal ik het je uitleg gen', hijgt Jelle, die tegen Jasper niet op kan, deze Jasper Ouwerkerk van wie het verhaal gaat dat hij in zijn jon ge jaren vier stropers op zijn land be wusteloos heeft geslagen toen hij ze be trapte en ze hem te na wilden komen. Vier bewusteloze mannen, twee kapot- getrapte geweren Jasper slingert hem in de hoek van de kamer. 'Zeg op wat je te zeggen hebt', grauwt hij. 'Het zal de laatste keer we zen dat jij hier in huis je bek opendoet'. 'We houden van elkaar, Ouwerkerk, en zo gauw het kan willen we trouwen'. Jasper kijkt van de een naar de ander. 'Dus tóch', zegt hij toonloos, 'dus tóch Gek is niet gek genoeg. Ik heb eraan zitten denken toen in de auto, toen we terugkwamen van het zieken huis, toen je een snoepje gaf, van hèm daar en toen je zei dat je het nog niet zou weten als je goed was. als je gezon de benen had. Ik was er even van in de war, maar ik dacht dat je tijdig je ver stand weerom had gekregen'. (wordt vervolgd) Advertentie nen betekent het het eerste op treden op Nederlandse bodem. Dat de Roemeense dansers en danseressen hier nu dansen uit de streek van Petrosanie laten zien, 'is, vertelt Wim Hooger- dijk, penningmeester van de Stichting Volksdansfestival Borsele een voortvloeisel uit een landelijke voedselpakket ten-actie voor Roemenië. Een actie waaraan ook de familie Carels uit Heinkenszand en thousiast deelnam. Hun pakketten voorzien van naam en adres kwamen terecht in Petrosanie en van het een kwam het ander. Contacten werden gelegd waaruit bleek dat er in de buurt van deze plaats een volksdansgroep ac tief was. Door toedoen van de internationale volksdansorga- nisatie CIOFF kwamen de or ganisatoren van het volksdans festival achter het adres van deze groep, die graag bereid bleek om hun dansen aan het Nederlandse publiek te tonen. Dat geldt ook voor de Litou wers, nog maar net bekomen van een dansfestival in de buurt van Barcelona, dat hen een eerste prijs opleverde. Wat de drie groepen, elk met een eigen orkest zowel 's mor gens als 's middags op het Ha venplein laten zien liegt er niet om en trekt dan ook veel be langstelling. Het is druk, bere- druk op deze derde Tberisten- dag. Zowel 's morgens als 's middags wanneer de groep uit Izmir de spits aibijt verdringt zich al gauw een aanzienlijke mensenmassa rond het po dium. Om toch vooral maar niets van het spektakel te mis sen wordt er hier en daar door volwassenen flink met de elle bogen gewerkt. Geschiedenis Ondertussen brengen de Turk se dansers en danseressen (met wollen kousen) uit Izmir al dansend een stuk geschiedenis tot leven. Een geschiedenis, waarin de Grieken, die ooit ko loniën stichtten aan de west kust van Turkije en Alexander de Grote een belangrijke rol spelen. Welke dansen de Roemenen la ten zien krijgt het publiek niet te horen. Het deert niet want het gaat de toeschouwers eerst en vooral om het zien van wer velende dansen. Die hebben geen oren naar een korte toe lichting. De Roemenen, de meesten nog wat bleekjes, gaan tot het uiterste, waardoor op het gelaat van sommige dansers zweetdruppeltjes ver schijnen. De Litouwse groep Zilvitis die grotendeels bestaat uit werknemers van een fa briek in televisie-apparatuur bewijzen in Zierikzee nog maar eens overduidelijk dat de Litouwers, die sinds maart 1990 hun eigen onafhankelijke staat hebben, inderdaad een goede reputatie op dansgebied hebben. Veel toeschouwers waarderen dat en blijven - ondanks de soms brandende hitte op het Havenplein - tot het eind van de voorstelling toe, die gezien moet worden als een opwarmertje voor zaterdag 1 augustus, de grote dag in Hein kenszand. Zon Het zijn overigens niet alleen de fleurig gekostumeerde volksdansers die veel bekijks trekken, want ook het Zomer- orkest Nederland trekt zoals vanouds veel belangstelling. In de gloeiend hete middagzon brengen de jeugdige musici, die in de vakantiemaanden op toernee gaan een gevarieeerd programma met blaasmuziek. Een programma dat swingend wordt afgesloten met de onbe twistbaar bekendste 'mars van Nederland: Koning Voetbal. In Zierikzeese Concertzaal ZIERIKZEE - Liefde, vreugde en verdriet. Dat zijn de drie thema's van de film My Girl die zaterdag 1 augustus en zondag 2 augustus te zien is in de Zierik zeese Concertzaal. Het verhaal handelt over een zwaarmoedig 11-jarig meisje, een begrafenisonder nemer en een schoonheidsspecialiste. Beide voor stellingen beginnen om 20.00 uur. Vada Schultenfuss (Anna Chlumsky) is een zwaarmoedig 11-jarig meisje. Haar beste vriend is Thomas J. (Macauly Culkin). Vada woont samen met haar vader Harry (Dan Akroyd), weduwnaar en begra fenisondernemer en haar pret tig gestoorde oma in een klein dorpje in Pennsylvania. Schoonheidsspecialiste Shelly Devoto (Jamie Lee Cur tis) komt als schoonheidsspe cialiste solliciteren bij Harry en wordt aangenomen om de overledenen een beetje bij te werken. Shelly's moderne op vattingen over de make-up van de 'klanten' komen niet hele maal overeen met die van de conservatieve Harry. Op het persoonlijke vlak is Harry echter meer dan onder de indruk van Shelly. Einde lijk is hij weer verliefd sinds het overlijden van zijn vrouw. Vada op haar beurt is hopeloos verliefd op haar leraar en meldt zich dan ook aan voor een schrijverscursus die onder zijn leiding staat. Over de ver liefdheid van haar vader is ze echter niet te spreken. Ze is verschrikkelijk jaloers en probeert alles om de twee uit elkaar te houden. Het begint langzaam bij haar vader en Shelly door te dringen dat Va da geen andere vrouw in haar vaders leven duldt. De zomer brengt voor Vada vreugde en pret, maar ook veel verdriet. Haar leraar gaat trouwen en haar vriendje Thomas J. sterft na een bijensteek. Met hulp van Harry en Shelly pakt Vada de stukken echter weer op en vervolgt haar weg naar volwas senheid. Nog voorde eigenlijke shoiv; met veel plezier wordt dansend een jongetje begeleid. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Wat moeten ze het warm hebben ge had, de (volks)dansers en danseressen uit Litouwen, Roemenië en Turkije die dinsdag (de derde Toe ristendag) op het Havenplein in Zierikzee voor twee wervelende dansmanifestaties zorgden en daarmee veel belangstelling trokken. Voor de Roemenen en de Tur ken is het hun eerste optreden op Nederlandse bodem. Een week lang - van zondag 26 juli tot en met zondag 2 augustus - zijn de dansensembles uit Li touwen, Turkije en Roemenië samen met groepen uit India, Thailand, Israel en Oezbe kistan te gast op het Interna tionale Volksdansfestival Bor sele. Een festival, georgani seerd door de Stichting Volks dansfestival Borsele, dat dit jaar al weer voor de tiende ach tereenvolgende keer in de ge meente Borsele wordt gehou den en dat zaterdag 1 augustus zijn hoogtepunt bereikt met een groots opgezette zomer- en folkloremarkt en een gala avond in De Stenge. Zierikzee Een week lang treden de ver schillende dansgroepen overal op; niet alleen op verschillende plaatsen in de gemeente Borse le maar ook daarbuiten. Zo is het inmiddels een vaste prik dat enkele dansgezelschappen dinsdags naar Zierikzee afrei zen om daar de Toeristendag op te luisteren met een stukje kleurrijke folklore. Deze keer zijn het de dansgroe pen uit Turkije, Roemenië en Litouwen die de „oversteek" over de Oosterschelde wagen. Vrij vroeg in de morgen zijn zij samen met Wim Hoogerdijk, de penningmeester van de Stichting Volksdansfestival Borsele naar Zierikzee afge reisd om daar letterlijk en fi guurlijk hun beste beentje voor te zetten. Weinig veelei send als zij zijn nemen ze zon der morren genoegen met im- provisorische kleedruimte on der De Beuze. Een geschiktere lokaliteit is in Zierikzee niet voorhanden. Voedselpakketten Voor de Turken en de Roeme i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4