'Basis is gelegd en bouwwerk kan verder opgetrokken worden' Straattheater hij Delta Expo op Neeltje Jans Ringpromotie in teken van milieu Raad van State beslist dat ULV-vliegveld bij Brouwershaven gebruikt mag worden Samenwerkingsovereenkomst tussen gemeenten en waterschap Naar verwachting komend weekend weer vluchten met Ultra Light Vliegtuig Primeur elastiekspringen vindt plaats in Renesse Garage Kerkwerve DONDERDAG 30 JULI 1992 NR 25195 3 Dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan ondertekent de overeenkomst. Burgemeester mr. J. J. P. selbergs van Zierikzee kijkt toe. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Er is nog: heel wat werk aan de winkel, maar de basis is gelegd. Dat was de strekking van het commentaar van burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse op de samenwerkingsovereenkomst zoals die deze week werd afgesloten tussen het Water schap Schouwen-Duiveland en de gemeenten van Schouwen-Duiveland. De ondertekening dinsdag in 's Landskamer van de overeenkomst was het sluitstuk van jaren van voorbereiding. De dijkgraaf stelde dat ge meenten en waterschap in de toekomst steeds meer met el kaar te maken zullen krijgen en stelde dat uit dat oogpunt de overeenkomst een puur nood zakelijke kwestie is. „Ik Hoop dat dit het begin is van een nieuwe formele samenwerking die ons nader tot elkaar zal brengen", aldus de dijkgraaf. Eminent belang Burgemeester Vogelaar van Bruinisse sprak namens alle gemeentebesturen van Schou wen-Duiveland, die ook verte genwoordigd waren bij de on dertekening, allereerst zijn ge lukwensen uit met het behaal de resultaat. Hij noemde de overeenkomst een belangrijke stap in de goede richting en 'van eminent belang'. Hij liet niet na te reageren op de opmerking van de dijkgraaf over een mogelijke gemeente lijke herindeling. „Er wordt al veel samengewerkt door de ge meenten op Schouwen-Duive land. Het goed nabuurschap staat wat dat betreft buiten kijf", aldus Vogelaar. Hij stel de dat de gemeenten, in de regio in de loop der eeuwen vaak te gen dezelfde krachten hebben moeten opboksen en dezelfde problemen gezamenlijk heb ben moeten overwinnen. Het doel van de samenwer kingsovereenkomst zoals die werd getekend is tweeledig. Enerzijds is de overeenkomst gericht op de bepaling van de heffingsgrondslag van onroe rende zaken. Anderzijds wil men door een betere samen werking en uitwisseling ko men tot een betere verwerking van die gegevens. Lang geduurd Dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan stelde in een korte toe spraak ter gelegenheid van de ondertekening dat een en an der behoorlijk wat tijd in be slag heeft genomen. „Heel wat jaren geleden is het ook al ge probeerd, en toen is het niet ge lukt. Het heeft nu tweeëneen half jaar geduurd, maar nu hebben we wel resultaat ge boekt", aldus de dijkgraaf. Gemeentebesturen en water schap gingen in .janauri 1990 voor het eerst voor dat doel om tafel zitten. „Het was geen een voudige klus",:aldus de dijk graaf. „Ik wil geen oordeel vel len over een mogelijk samen gaan van de gemeenten op Schouwen-Duiyeland, maar er waren momenten dat ik reik halzend uitzag naar één ge meente Schouwen-Duiveland". Hij stelde dat de overeenkomst tussen de gemeenten en het wa terschap een goed voorbeeld is van een praktische benadering die krachten en geld spaart. Hij onderschreef' de conclusie van de dijkgraaf dat het zeker niet altijd even makkelijk is geweest om tot een voor alle partijen bevredigende overeen komst te komen en koppelde daar de opmerking aan vast dat het stappenplan nog lang niet afgerond i$.;??Maar de ba sis ligt er en het,bouwwerk kan nu verder opgetrokken wor den", aldus Vogelaar. BROUWERSHAVEN - Na een stille periode van bijna drie jaar, kunnen de leden van de ULV-vliegclub Brouwershaven het ULV-vlieg veld je aan de Zuidernieuw- landweg nabij Brouwershaven definitief in gebruik nemen. De Raad van State heeft het besluit vernietigd waarmee het ministerie van verkeer en waterstaat op 9 april 1990 besliste dat het veldje bij Brouwershaven niet als ULV-vliegveld gebruikt mocht worden en weigerde een vergunning af te geven voor ULV- vluchten. Naar verwachting worden de eerste vluchten met het ene ULV-vlieg tuig dat de club nog in bezit heeft het komende weekend hervat. In een eerste reactie liet lid van de Technische Commissie van de TJLV-vliegclub Brouwersha ven, Ph. van Ast uit Brouwers haven weten dat de vliegclub verheugd is over de uitspraak van de Raad van State, maar ook een beetje verdrietig. „We hebben bijna drie jaar verloren terwijl achteraf blijkt dat het ULV-vliegen al die tijd eigen lijk was toegestaan. Je krijgt' er wel een beetje bittere smaak van in de mond dat het alle maal zo lang moet duren". Vol gens de heer Van Ast heeft het bestuur van de vliegclub er nooit aan getwijfeld dat men gelijk zou krijgen van de Raad van State. De activiteiten van de ULV- vliegclub Brouwershaven be gonnen in 1986 toen de heer J. Gast uit Brouwershaven via een tijdelijke vergunning van de gemeente Brouwershaven op een gedeelte van zijn land bouwgrond aan de Zuider- nieuwlandweg een hangar bouwde en een landingsstrip aanlegde. Via een tijdelijke ontheffingsverlening mocht men vliegen. De vliegclub groeide snel uit tot ongeveer vijftig leden. Er werden vanuit Brouwershaven vluchten ge maakt en lessen gegeven voor het behalen van het ULV-vlieg- brevet. Het provinciaal be stuur van Zeeland besliste via haar streekplan (juni 1988) dat men ULV's uit de provincie wil weren. De milieu-organisaties tekenden protest aan tegen de vlieg-activiteiten en in de kern Brouwershaven vormde zich een groep tegenstanders die een handtekeningenactie hield. Onderzoek De Rijksluchtvaartdienst kon digde een onderzoek aan waar bij de voor- en nadelen van ULV-vliegen in Nederland op een rijtje zouden worden gezet. Naar aanleiding daarvan werd de tijdelijke vergunning begin .1989 aanvankelijk nog met een jaar verlengd. Maar in juli 1989 kwam het bericht van het mi nisterie van verkeer en water staat dat het vliegveld per 1 Het komend weekeinde vinden naar verwachting weer ULV-vluchten plaats vanaf het vliegveldje aan de Zuidernieuwlandweg te Brouwershaven. (Archieffoto). september 1989 gesloten moest worden. Een beslissing die werd geno men omdat het vliegveld in een relatief geluidgevoelige omge ving zou liggen. Dit vanwege de nabij gelegen stiltegebie- den, vogelconcentratiegebie den, woonconcentraties en de recreatiegebieden op en rond Schouwen-Duiveland. Ook wilde het ministerie rekening houden met het provinciaal be leid om ULV's te weren. De Rijksluchtvaartdienst was van mening dat zich sinds de ont heffingsverlening om het vliegveld nog voor een jaar te mogen gebruiken ontwikkelin gen voordeden die de ligging van het terrein ten opzichte van geluidgevoelige gebieden in nadelige zin beïnvloedden. De ULV-vliegclub Brouwersha ven tekende via een Arob- procedure bij de Raad van Sta te beroep aan tegen deze beslis sing van het ministerie en met succes, zo is nu gebleken. In de periode dat moest worden ge wacht op de uitspraak liep het ledenaantal van de ULV- vliegclub terug van vijftig naar ongeveer dertig. Twaalf van hen beschikken over een ULV-vliegbrevet. Om hun ver plicht aantal jaarlijkse vliegu ren te realiseren moesten zij uitwijken naar de andere ULV- vliegvelden in Nederland (Le lystad, Budel, Stadskanaal en de Maasvlakte). Geen problemen Volgens de heer Van Ast zijn met name vanuit het ULV- vliegveld op de Maasvlakte het afgelopen jaar diverse keren ULV's over Schouwen-Duive land gevlogen zonder dat daar over klachten binnen kwamen. Hij verwacht dan ook niet dat de activiteiten vanaf het vlieg veldje aan de Zuidernieuw landweg problemen zullen opleveren. De Vliegclub heeft de landingsstrip en de hangar gedurende de procedure bij de Raad van State steeds onder houden. Men beschikt nog over een drie-assig bestuurd ULV- toestel. Het andere werd ver kocht. Het ULV krijgt momen teel een inspectiebeurt en wordt weer in de verzekering gedaan. Men wil er het komend weekend weer mee gaan vlie gen. De mythologie wordt als basis gebruikt voor het straattheater op Neeltje Jans. (Foto: La Linea). NEELTJE JANS - Tot 27 augustus wordt iedere dins dag, woensdag en donderdag straattheater gespeeld bij Delta Expo op Neeltje Jans. Het theater wordt verzorgd door de stichting Eeereatiewerk Zeeland in opdracht van Delta Expo. De uitvoering geschiedt door vrijwilligers van de stichting en stagiaires van de Hogeschool voor Toerisme en Recreatie. Marnix Kuling is de geestelij ke vader van de mythologische figuren in het meeleef-theater. De gedeeltelijk zelf verzonnen typen zorgen voor een onver wacht' onderdeel in een bezoek aan Delta Expo:- Zijn opzet is vporal bedoeld als een echt meeleef-theater. Be zoekers worden actief bij de voorstelling betrokken. Daar naast vinden vertellingen plaats en wordt het lied van Neeltje jans ten gehore ge bracht. Het straattheater is al enige weken aan de gang. In deze eer ste weken was het de bedoeling om het theater aan te passen aan de bezoekers van Delta Ex po en een zo hoog mogelijke kwaliteit te bereiken. Volgens Kuling, die zelf de cen trale Neptunus-rol speelt, is nu het stadium bereikt dat alle ty pen optimaal functioneren. „Het theater is nu precies toe gesneden op deze lokatie en op dit bezoekerspubliek." Verrassend Wat Delta Expo betreft heeft het theater een tweeledig doel. Het onverwachte karakter van dit straattheater is een plezie rige toevoeging voor bezoeken de gezinnen met kinderen. Daarnaast vormt het theater een welkome afleiding voor be zoekers die zich al vroeg poste ren bij onder meer de afvaart - plaats van de rondvaartboot. Op donderdag 6 augustus in Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Op donderdag 6 augustus vindt de derde van de zes Ringpromo- tiedagen plaats op de Kerk- ring en Noordstraat te Burgh-Haamstede. De brade rie, die van 10.00 tot 17.00 uur duurt omvat activiteiten voor jong en oud. De rode draad van de ringpromotie is het milieu. De diverse activiteiten hebben allemaal een raakvlak met het milieu. Zo is er een theater waarbij kinderen kennisma ken met Glubber en Splonkje, twee grappige wezentjes die zich inzetten voor alles wat groeit en bloeit. Bezoekers kunnen deelnemen aan een hindernis afvalrace en een „giftonnenrace". Ook tijdens deze ringpromotie ontbreekt het springkasteel niet, 's Avonds vindt een trimloop plaats. De kinderen die aan de ze trimloop deelnemen (2,5 km), starten om 19.00 uur. De volwassenenloop start om 19.45 uur en de deelnemers kunnen kiezen uit drie afstan den: 3,3 6,6 9,9 km. De deelne mers aan de trimloop kunnen zich inschrijven tegenover Ho tel Bom. De trimloop wordt muzikaal ondersteund door een boerenkapel. RENESSE - Op vrijdag 7 augustus vindt in Renesse de primeur elastiekspringen plaats voor de provincie Zee land. Het Belgisch bedrijf Benji-fun verzorgt in samen werking met de Stichting Re- kreatie Aktiviteiten Wester- schouwen vanaf 13.00 uur het spektaculaire evenement aan de Lange Reke in Renesse. Het elastiekspringen is een nieuwe activiteit waaraan ie dereen die ouder is dan zestien jaar kan deelnemen. De deel nemers worden onder begelei ding van professionele en des kundige mensen tot een hoogte van 60 meter getakelt. Vanuit een metalen kooi springen zij, i bevestigd aan een elastiek, naar beneden. De sensatie van deze sprong zal naar verwach- i ting veel bezoekers trekken. Het elastiekspringen is vol gens de organisatoren een vei lige activiteit en kent strenge veiligheidsvoorschriften. Zo is al net materiaal uitvoerig ge controleerd op veiligheid, duurzaamheid en kwaliteit. Geen enkel detail wordt tij dens deze activiteit aan het toe val overgelaten. De deelnemers aan de supersprong kunnen volgens het Belgisch bedrijf volledig vertrouwen op de des kundigheid en het vakman schap van de medewerkers van Benji-fun. Potentiële deelnemers kunnen zich inschrijven voor de su persprong bij Benji-fun en Wes- terschouwen Aktief. Voor de bezoekers die deze sprong 'te hoog gegrepen' vinden is het elastiekspringen een fan tastisch kijkspektakel. Verwachting t/m maandag 3 au WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 19 graden Middagtemp. 25 graden Windkracht zuidw. 3 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 25 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Middagtemp. 27 graden Windkracht zuidw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 31 juli Zon op 05.59, onder 21.31 Maan op 08.22, onder 21.51 Eerste Kwartier: augustus (21.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen trekt een hoge- drukgebied, afkomstig van de Oceaan over ons land naar het oos ten. In de loop van de dag nadert vanuit het zuiden een storing die eveneens over ons land oostwaarts koerst. Komende nacht ontstaat er weer hier en daar een mistbank en daalt het kwik naar een graad of 16. Overdag laat de zon zich vrij onge hinderd zien, maar er is toch ook wat bewolking. De temperatuur loopt op tot ongeveer 29 graden. La ter op de dag kan er vooral in het zuiden en oosten van het land een regen- of onweersbui tot ontwikke ling komen. De wind is zwak tot ma tig, kracht 2 3 en waait uit een richting tussen zuid en oost. Zater dag bestaat ook nog kans op een bui. De wind draait dan naar het westen. Dit betekent dat tijdens het weekend de temperatuur een stapje terug doet, maar het blijft zomers. EARNEWALD - Het skütsje van Lemmer heeft dinsdag de derde wedstrijd van het sküts- jesilen gewonnen. De schippers beleefden door het smalle wa ter en de veranderlijke wind een moeilijke middag. De kop lopers hadden weinig last van de strijd in de middenmoot en konden onbedreigd naar de fi nish varen. Mede door de vla- gerige wind ontstonden er en kele aanvaringen, waardoor de schippers van het Drachtster en Bolswarder skütsje veertien punten kregen toebedeeld. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3