Bruse raad unaniem tegen gemeentelijke herindeling Roerige vergadering over behoud van kinderboerderij O 0 1 uw krant van schouwen-duiveland r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schoorvoetend achter streven naar meer intergemeentelijke sameniverking Voorlopig geen sluiting of overname door Brugzicht Zierikzeeënaar komt om bij een verkeersongeval Diefstal aggregaten Zeelandbrug Te veel gedronken 1 I-' dé krant van schouwen - duiveland! J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bedrijfstelefooninstallaties - Digitale hotelcentrales Portable autotelefoon Autotelefoon - Faxapparatuur Mobilofoon/Portofoon communicatie Dirksland, Nijverheidsweg 5 01877-3733 Geautoriseerd Siemens-dealer Telefooncentrales lot 384 aansluitingen 24-uurs service door geheel Nederland Eigen inbouwstation voor autotelefoon Eigen technische dienst Leasing Levering uit voorraad Schiedam, De Gheynstraat 2 010 - 4625355 DONDERDAG 30 JULI 1992 148e JAARGANG NR 25195 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Tijdens de gemeenteraadsvergadering werd loftrompet gestoken over de voorzieningen in het kleine-visse-^dorp-.-Qp de (ar chieffoto sportzaal De Vanger. BRUINISSE - „Als groter beter is, voor wie dan?". Dat was één van de vragen die Lijst van de Velde- woordvoerder C. van den Berge hardop stelde tij dens de vergadering gisteravond, woensdag, van de Bruse gemeenteraad. De raad sprak zich unaniem uit tegen herindeling van de gemeenten op Schouwen-Duiveland. Een meerderheid van de raad sprak zich uit voor het zoeken naar verdergaande vormen van samenwerking tussen de gemeenten. Eerder werd de kwestie al be sproken in de commissie alge meen bestuurlijke zaken van de gemeente en toen al lieten alle raadsfracties weten dat ze bepaald niet zaten te wachten op een gemeentelijke herinde ling op Schouwen-Duiveland. Alle fracties maakten gisteren van de gelegenheid gebruik hun standpunt nog eens na drukkelijk en uitvoerig toe te lichten. Veel stof Van den Berge begon zijn be toog met de opmerking dat hij nog maar zelden had meege maakt dat een vrijblijvend rapport zoveel stof had doen opwaaien. Vervolgens somde hij op wat in zijn ogen de nade len van herindeling zijn voor de gemeente Bruinisse. Hij stelde allereerst dat de ge meente Bruinisse een goed draaiende gemeente is en kop pelde daar de conclusie aan vast dat als Bru op zou gaan in een grotere gemeente dat zeker geen vooruitgang zou zijn. „De burger zal alleen verder van het gemeentebestuur af ko men te staan. En voor de ge meenteraadsleden zie ik o.ok geen voordelen", aldus'Van den Berge. Hij stelde dat door ge meentelijke herindeling de Bruse burgers hun politieke aanspreekpunten kwijt zouden raken. Ook bracht hij naar vo ren dat de Bruenaars in geval van herindeling veel meer tijd kwijt zouden zijn om iets te re gelen op het gemeentehuis. Van den Berge besloot zijn gloedvol betoog met een lof zang op Bruinisse. „We be schikken over een prima amb tenarenapparaat, de financiële positie van de gemeente is goed en de voorzieningen in de ge meente zijn uitstekend. Er is hier van alles te vinden". Slot conclusie van Van den Berge: „Aan herindeling zitten voor Bru alleen maar nadelen vast". Eigen boontjes CDA-woordvoerder J. S. Wie- brens deed het betoog van Van den Berge nog eens dunnetjes over. De christen-democraat sprak zich onomwonden en zonder reserves uit tegen ge meentelijke herindeling. Bru, zo stelde hij, moet zelfstandig blijven. „Financieel zijn we als gemeente redelijk welvarend en wij zijn heel goed in staat onze eigen boontjes te doppen", aldus Wiebrens. Hij kon zich wel vinden in het voorstel van het Bruse college om te werken aan verdergaan de samenwerking tussen de Schouwen-Duivelandse ge meenten en het minder vrij blijvend maken van de vereni ging van b, w en s. „Maar het laatste woord is wel altijd aan de raad", voegde hij er voor al le duidelijkheid aan toe. Algemeen Belang-woordvoer- ster mevrouw M. C. Maaskant- Okkersse stelde in haar betoog tegen gemeentelijke herinde ling dat een dergelijke operatie in haar ogen uitholling van de democratie zou betekenen. Zij liet verder weten dat haar frac tie niets ziet in het plan om de vereniging van b, w en s een an dere, zwaardere, functie te ge ven. Ook ziet AB geen heil in het werken aan verdergaande samenwerking tussen de ge meenten. Verwijdering SGP/RPF/GPV-woordvoerder G. E. Houtekamer schaarde zich in een uitgebreide rede voering achter de constatering van het college dat de rijks overheid eerst maar eens meer duidelijkheid moet scheppen over de toekomstige bestuurlij ke organisatie in Nederland voordat men überhaupt over gemeentelijke herindeling gaat denken. Hij voerde verder aan dat gro ter niet altijd beter is. „Effi ciency is het toverwoord van de negentiger jaren, maar ook in het bedrijfsleven is men van de grootschaligheid teruggeko men en het is algemeep bekend dat in grotere gemeenten ook een hoger belastingniveau heerst", aldus Houtekamer. Hij voerde verder aan dat het in zijn ogen belangrijk is dat de burger zo dicht mogelijk bij het gemeentebestuur staat. „Plaatselijk bestuur past het beste bij plaatselijke bevol king". Houtekamer stelde dat als Bruinisse op zbu gaan in een grotere gemeente ook de histo rische samenhang van de ge meente in het geding zou zijn. Twijfels over het democratisch gehalte van een kleine.gemeen- te veegde Houtekamer reso luut van tafel. Hij besloot zijn betoog met de conclusie dat in zijn ogen de noodzaak van een gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland niet is aangetoond. vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Met een nogal abrupte sluiting van de vergadering zette D. Mooij, voorzitter van vereni ging kinderboerderij De Punt woensdagavond in de Driehoek resoluut een punt achter een nogal tumul tueuze ledenvergadering waarin het voortbestaan van de kinderboerderij aan de Scheldestraat ter dis cussie werd gesteld. Die discussie leverde weinig concreets voor de toekomst op omdat een definitief besluit hierover tot begin januari 1993 is opgeschort. Financiële problemen: de inkomsten zijn gedaald en de kosten gestegen. (Archieffoto). Dat het bij de kinderboerderij structureel goed mis zit bleek uit de korte toelichting die voorzitter Mooij aan het begin van de avond gaf. In het afgelo pen anderhalf jaar zijn de in komsten aanmerkelijk ge daald, terwijl de uitgaven daarentegen gestegen zijn. Het grootste struikelblok is echter de renovatie van een stal ge weest. Ondanks een gift van dansschool Kramer 8500,-) raakte de kinderboerderij daardoor in de schuld. Een schuld die door het halveren van het ledental (van de circa zeshonderd leden zijn er 280 ge weest die hun lidmaatschap hebben betaald) en giften is op gelopen tot zo'n tienduizend gulden. Onderhoud Op zich zou die schuld met veel kunst en vliegwerk nog wel weg te werken zijn, ware het niet dat er aan de opstallen van De Punt het nodige moet wor den opgeknapt omdat volgens Mooij in vijf jaar tijd nauwe lijks iets aan groot onderhoud is gedaan. Nu de eerste schul deiser inmiddels een incasso bureau in de arm heeft geno men viel aan een herbezinning op de toekomst niet langer te ontkomen. Wat die toekomst betrof opper de Mooij twee mogelijkheden: ofwel een faillissement het geen het einde van De Punt be tekent ofwel een overname door het ernaast gelegen Brug zicht, het dagverblijf voor ver standelijk gehandicapten. Geen van beide zijn echt ideale oplossingen omdat beide nogal wat consequenties hebben. In geval van overname door Brug zicht zal beheerder Leo Lieven- se en zijn medewerker op straat komen te staan. Beiden zijn sinds juni in het kader van respectievelijk de banenpool regeling en het jeugdwerkga rantieplan op de kinderboerde rij werkzaam. In geval van overname verdwijnt echter hun baan, iets dat volgens Mooij zwaar weegt bij het bestuur, dat overigens intern verdeeld bleek over de gewenste oplos sing. Daarom ook wilden ze de leden maar eens raadplegen. Dat had al veel eerder (na fe bruari al) moeten gebeuren vond S. Dekker, een van de weinige leden die deze avond naar De Driehoek was geko men. Dat het niet goed ging was al in februari bekend stel de Dekker. Om dan nu in va- kantietijd een ledenvergade ring te beleggen vond hij on juist. Ook Gré en Wim Schot en Joke van Anraad hadden kri tiek op het tijdstip van deze vergadering. Kortingen Behalve het ongunstige tijd stip had Dekker nog wel meer aan te merken op de handel wijze van het bestuur, waar binnen de penningmeester T. Timmermans al geruime tijd zijn functie heeft neergelegd. Veel kritiek had Dekker op de penningmeester die zijns in ziens onvoldoende ingespeeld zou hebben op de kortingen die beheerder Leo Lievense bij le veranciers zou hebben bedon gen. Volgens Lievens zou dat op jaarbasis ruim elfduizend gulden zijn geweest. Daarmee had, zo stelde de beheerder de schuld van tien mille voorko men kunnen worden. Dergelijke kortingen waren het bestuur echter niet geble ken. Uit de allengs heftiger wordende discussie over hoe het zo ver heeft kunnen komen met de kinderboerderij bleek dat een deel van de problemen niet uitsluitend te wijten is aan de slechte financiële situatie maar ook aan een gebrekkige communicatie tussen bestuur en beheerder. Inmiddels is een deel van deze problemen bijge legd maar afgaande op ver schillende uitlatingen verlo pen de contacten nog niet echt soepel. Volgens Lievense zou hij de laatste anderhalf jaar „als een kleine jongen hebben rondgelopen omdat de pen ningmeester geen enkel ver trouwen in de beheerder had", terwijl penningmeester Tim mermans op zin beurt weinig inzicht kreeg in het financiële totaalbeeld. vervolg pagina 2 Dieren beschermen is mensen beschaven. Mr. C. Bake Kans op onweersbui HET WEER Vannacht een enkele mistbank en minimumtemperatuur 16 graden. Overdag perioden met zon en la ter op de dag kans op een regen- of onweersbui. Middagtemp. ±29 graden. Wind tussen oost en zuid, zwak tot matig, kracht 2 3. SAMENWERKING Gemeenten en Waterschap Schouwen-Duiveland slui ten samenwerkingsovereenkomst. VLIEGVELD ULV vliegveld bij Brouwershaven mag van Raad van State gebruikt worden. VOLKSDANSEN Volksdansen op het Havenplein trekt tijdens derde Toeristendag veel belangstelling. TENNIS De eerste verrassingen deden zich voor bij het Grutte- pikkers II toernooi. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Op de Bredeweg nabij Sirjansland SIRJANSLAND - De 27-jarige heer L. M. Bolle uit Zierikzee is dinsdag om het leven gekomen hij een verkeersongeluk dat plaats vond op de Bredeweg in de polder nabij Sirjansland. Het ongeluk vond plaats om ongeveer 20.25 uur toen de heer Bolle als bestuurder van een motor met zijspan vanaf de Rijksweg N-59 over de Brede weg in de richting Sirjansland reed. Volgens de politie is hij vermoedelijk door onbekend heid met het motorvoertuig de macht over het stuur kwijt ge raakt. Hij maakte daardoor een ma noeuvre waarbij hij in de lin kerkant van de weg terecht kwam en vervolgens met de motor tegen een boom reed. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat hij ter plaatse over leed. Een vrouw die naast hem in het zijspan van de motor zat, bleef bij het ongeval onge deerd. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag op dinsdag werden vanaf de Zeelandbrug twee ag gregaten ter waarde van elk 3600 gulden gestolen. De apparaten stonden op stel lages op het fietspad naast de rijbaan over de Zeelandbrug. Zij werden gebruikt bij onder houdswerkzaamheden. Het be treft aggregaten van het, merk Honda die eigendom zijn van de heef K. van een bedrijf uit Heerewaarde. BRUINISSE - De Duitse toe rist B. uit Gelsenkirchen werd in de nacht van woensdag op donderdag in Bruinisse aange houden omdat hij een auto be stuurde terwijl hij veel te veel had gedronken. De aanhouding vond plaats om 04.00 uur op de Jachthavenweg. Tben uit een test met het ademanalyse-apparaat op het politiebureau te Zierikzee bleek dat de man 560 ug/1 alco hol in zijn lichaam had werd hem een boete van 800 gulden opgelegd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA,*ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naaf Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. 71N j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1