Lief en leed meeuwenfamilie opgetekend in beeldverhaal Zang- en orgelavond in de Nieuwe Kerk Campagne Alcohol en Verkeer in de regio Expositie Miems van Citters met portret- en beeldhouwwerk Nieuwe BMW voor rijschool Neele Campingvoetbal op sportpark Ouwerkerk Lodewijk van Gruuthuse in Haamstede herdacht Foto-expositie restauratie Epetafen grafmonumenten Vergadering Stichting Renesse Oproep! Concert Gruttepikkers Rommelmarkt Geïnspireerd door excursies Fietsen- kijkdag politie Open dag in De Lichtboei Politie controleert huizen WOENSDAG 29 JULI 1992 3 In de Hervormde kerk in Burgh BURGH-HAAMSTEDE - In de Nederlandse Her vormde kerk in Burgh is van dinsdag 28 juli tot en met zaterdag 15 augustus een gecombineerde exposi tie te zien. Het betreft een expositie van foto's die zijn gemaakt van de restauratie van de Epetafen grafmonumenten van de Bux-ghse kerk. Verder wordt in de kerk een expositie ingericht van schilderwerken die zijn ge maakt door J. van Kempen uit Abcoude en Frank Tromp de Haas uit Amsterdam. De expositie is dagelijks ge opend van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Op zon dag gesloten. ZIERIKZEE - Op vrijdag 31 juli wordt een zang- en muziekavond gehouden in de Nieuwe Kerk te Zie rikzee, ten bate van de stichting Woord en Daad. Hieraan werken mee: het christelijk jongerenkoor Laudate Dominum uit Zuid-Beveland onder leiding van Paul Heyboer en organist André Knevel uit Ca nada. Het jongerenkoor telt zo'n vijf tig leden en is ontstaan tijdens oefeningen voor het Bondsdag koor dat jaarlijks zingt voor bijeenkomsten van de Jeugd bond van de Gereformeerde Gemeenten. De organist André Knevel, die het koor begeleidt en de sa menzang verzorgt, emigreerde in 1975 naar Canada, waar hij zijn orgelstudie voortzette. Ieder jaar maakt André Knevel een concert tournee door Ne derland. Naast het begeleiden van het koor en de samenzang, brengt André Knevel ook enke le orgelsolo's en improvisaties ten gehore. Tijdens de zangavond wordt een collecte gehouden voor de actie Zeeland helpt Burkina Faso van de stichting Woord en Daad. Dit project wordt door deze stichting mogelijk ge maakt. Er is onder meer een stuwdam gebouwd, waardoor landbouwgrond beregend kan worden. Verder wordt medisch werk verricht, een medisch centrum en enkele landbouwbedrijfjes gebouwd, waardoor de mensen in de toekomst betere leefom standigheden krijgen. De Zeeuwse comité's willen een groot deel van dit vi'jfjarenpro- ject voor hun rekening nemen. Hiervoor is circa 150.000,- per jaar nodig. De toegang tot de zang- en orgelavond is gratis. Aanvang 19.30 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND - Voor de vijfde achter eenvolgende keer wordt in Zeeland de campagne Al cohol en Verkeer gehouden. Deze campagne duurt nog tot 31 augustus. De voorlichtingsbus is de ko mende weken ook te gast op Schouwen-Duiveland. In de voorlichtingsbus is onder meer een alcohol blaastest ap paraat aanwezig waar bezoe kers gebruik van kunnen ma ken. Gedurende de voorlich tingsdagen voert de Rijkspoli- tiei Schouwen-Duiveland de al coholcontroles op en treedt zij zonodig verbaliserend op. Bij een promillage hoger dan 0,5 volgt een boete van minimaal vierhonderd gulden. Bij een promillage boven 1,3 wordt het rijbewijs onmiddellijk voor waardelijke ingetrokken. De rechter bepaalt naderhand of het voorwaardelijk of onvoor waardelijk ingetrokken wordt. De voorlichtingsbus is de vol gende dagen aanwezig op Schouwen-Duiveland: op 28 ju li in Brouwershaven, geduren de de hele dag op de Markt. Op 4 augustus is de bus in Zierik- zee, op het Havenplein van 10.00 tot 17.00 uur. Op 7 augus tus kan men de bus vinden in Scharendijke, aan de Elkerzee- seweg van 18.00 tot 24.00 uur. Op 23 augustus is de bus te gast in Ouwerkerk, bij Camping Het Sluitgat van 12.00 tot 16.00 Het doel van de campagne is het rijden onder invloed terug te brengen, met name onder jongeren van 16 tot 26 jaar. Hierdoor kan het aantal ver keersongevallen waarbij alco hol een rol speelt sterk worden verminderd. Van het aantal verkeersslachtoffers valt veer tig procent in deze leeftijdsca tegorie. Funest De bus van Veilig Verkeer Ne derland geeft samen met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) voorlichting over de fu neste combinatie van alcohol en verkeer. BURGH-HAAMSTEDE - Een lange reeks van titels, waaronder ook heer van Haamstede prijkte in het verleden achter de naam Lodewijk van Gruuthuse. Een man die vijfhonderd jaar geleden stierf en die zaterdag 26 september wordt herdacht met een spe ciale Gruuthuse-dag in slot Haamstede. Het geslacht Gruuthuse nam in de tweede helft van de vijftien de eeuw de plaats in van de he ren van Haamstede die door Philips van Bourgondië om po litieke redenen uit Haamstede werden verdreven. Hun plaats werd ingenomen door Lode wijk van Gruuthuse. Deze Lo dewijk van Gruuthuse - in 1427 geboren in Brugge - had een lange rij van titels. Behalve heer van Haamstede en van Brugge was hij ook prins van den Steenhuize, graaf van Win chester en ridder van het Gul den Vlies. Van Gruuthuse was niet alleen diplomaat en be stuurder (onder meer stadhou der van Holland, Zeeland en Friesland) maar ook een be gunstiger van kunsten en we tenschappen die prat kon gaan op een grote bibliotheek met onder meer een verzameling Middeleeuwse liederen. Lodewijk van Gruuthuse die door toedoen van Philips van Bourgondië zijn intrek naam in slot Haamstede was ge trouwd met Margaretha van Borssele. In 1492 overleed deze laatmiddeleeuwse bestuurder In Brugge. Het feit dat het dit jaar precies vijfhonderd jaar geleden is dat deze heer van Haamstede over leed wordt zaterdag 26 septem ber herdacht met een Gruuthu se-dag. Deze speciale dag wordt gehouden in slot Haam stede, dat door toedoen van Van Gruuthuse aanmerkelijk uitbreidde. Hoe het er inder tijd na deze uitbreiding heeft uitgezien is onbekend omdat het grootste gedeelte onder de grond is verdwenen. Na de ontvangst van de gasten (tussen 10.30 en 11.00 uur) zul len M. P. J. Martens, kunst historicus en oudheidkundige uit Gent en prof. dr F. P. van Oostrom, literair-historicus uit Leiden ingaan op de persoon Lodewijk van Gruuthuse en zijn betekenis voor de litera tuur. Na het middagmaal (van 12.30 tot 13.30 uur) staat een bezichti ging van de kerk van Haamste de op het programma. Deze kerk is onder toeziend oog van de Groothuses gebouwd. Na dit kerkbezoek vertrekt het gezel schap naar Renesse waar een bezoek wordt gebracht aan slot Moermond, de bakermat van de familie van Renesse. Rond de klok van 16.00 uur ontvangt burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee de gas ten uit Brugge in het Zierikzee- se stadhuis. RENESSE - Donderdag 30 juli vergadert het Algemeen Be stuur van de Stichting Renes se. De vergadering wordt ge houden in het kantoor van de stichting aan de Jan van Re- nesseweg 25 en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer de plannen voor het terrein aan de Kloos ter weg. Verder komen aan de orde de huuraanpassingen per 1 januari 1993. Ook aandacht tijdens de vergadering voor bouw- en verbouwplannen van verschillende pachters. De door het bestuur vastgestelde criteria blijken in de praktijk problemen te geven. Het gaat daarbij met name over het han teren van een afstand van vijf meter tussen de buitengevel van het hoofdgebouw en de erf- scheiding. Het dagelijks be stuur stelt voor de criteria te laten vervallen en zich te con formeren aan de .regels van het bestemmingsplan voor het ge bied in kwestie. Wij zoeken: Enthousias te meisjes voor het Pro motieteam van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode tijdens de Wielerronde/ Havendag op 21 en 22 augustus aanstaande. Leeftijd 15 tot 20 jaar. Heb je interesse? Tussen 08.00 uur - 16.30 uur kun je contact opnemen met het directiesecretariaat van drukkerij Laken- man Ochtman, me vrouw M. Nebbeling- Altena, telefoon 01110- 16551. SCHARENDIJKE - Op het plateau in de Dorpsstraat te Scharendijke wordt op vrijdag 31 juli een concert gegeven door de boerenkapel De Grut tepikkers uit Zonnemaire. De boerenkapel maakt eerst een rondgang door Scharendij ke en verzorgt aansluitend daarop een concert in de Dorpsstraat. De rondgang be gint om 19.30 uur. Het evene ment vindt plaats, op initiatief van de Werkgroep Evenemen ten Scharendijke-Ellemeet. OUWERKERK - De Ring in Ouwerkerk is op zaterdag 8 augustus weer het decor voor een rommelmarkt die wordt door leden van de Nederlandse Hervormde kerk. Zelfs leden van zeventig jaar en ouder zetten zich in om het eve nement, waarvan de opbrengst bestemd is voor de kerk, te doen slagen. Er is een grote hoeveelheid tweedehands arti kelen ingezameld en er worden pannekoeken gebakken. Ook wordt gebakken vis verkocht. De rommelmarkt begint om 09.30 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. NEELTJE JANS - Ellen Midavaine uit Westenschou- wen, actief lid van de Werkgroep Schoolbiologie Schouwen-Duiveland heeft voor haar zoontjes Jan Joris en Nescio Raoul een spannend en leerzaam ver haal geschreven over de Zilvermeeuw Kareltje en zijn familie. Het verhaal is inmiddels in druk ver schenen. In het verhaal, dat voorzien is van fraaie tekeningen, be schrijft mevrouw Midavaine het lief en leed van een meeu wenfamilie. Alles komt aan de orde; het uitkomen van het meeuwen-ei, het leren vliegen, het zoeken naar voedsel en het vinden van een leuke én sterke vriendin. Restjes Ook wordt beschreven hoe een bezoek aan de vuilstortplaats eruit ziet en welke lekkernijen, zoals restjes leverworst en kar bonade, daar te vinden zijn. Echtgenoot J. Midavaine, na- tuurgids van het Instituut voor Natuur- en Milieubescher- mings Educatie, was zo enthou siast over het verhaal dat hij naar de drukker is gestapt. ,,Het verhaal is zo leuk, boei end en leerzaam dat ik het zon de zou vinden als alleen onze eigen kinderen ervan kunnen genieten', aldus Midavaine. Hij legt uit dat zijn vrouw geïnspi reerd werd tot het schrijven van het verhaal door het kers verse kunstmatig aangelegde duinlandschap op het voorma lig werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Ooster- schelde. In dat gebied is Midavaine re gelmatig samen met echtgeno te en kinderen te vinden om ex cursies voor te bereiden die ge organiseerd worden door Delta Expo in samenwerking met de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten en de Stich ting Het Zeeuws Landschap. Belevenissen meeuwenfamilie Het spontaan tot stand geko men resultaat van de beleve nissen van de meeuwenfamilie is te krijgen op het trampoline- centrum van Midavaine, tegen over de hoofdingang van de Boswachterij Westerschouwen. De natuur-excursies vinden plaats gedurende de maanden juli en augustus en wel iedere dinsdag, woensdag en donder dag. Men vertrekt steeds om 11.30 uur vanaf de informatie balie van Delta Expo. BURGH-HAAMSTEDE - In een warme en volle Be- waerschole is vrijdagavond de expositie van kunste nares Miems van Citters geopend. Onder belangstel ling van een veertigtal genodigden waaronder het echtpaar Tees stelde zij haar werk bestaande uit portret- en beelhouwwerk voor. De expositie is tot 15 augustus te bezoeken, dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur, behalve op zondag. Op de Braderiedagen van Haamstede is de Bewaerschole ook van 10.00 tot 12.00 uur geopend. Het werk dat vanaf heden te zien is in de expositieruimte aan de Weststraat is zeer veel zijdig. Zo gebruikt de kunste nares diverse technieken waar onder aquarel, krijt, olieverf, houtskool, grijs- en kleurpot lood, pastel, iepenhout en brons. ,/Iben ik op de Konink lijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag zat heb ik veel verschillende technie ken geleerd waar ik allemaal graag mee werk. Daarnaast heb ik ook lessen gevolgd in boetseren en werken met brons en hout. Leraren die ik op de academie heb gehad zijn Rein Draayer, Paul Citroen en Dirk van Gelder, van hen heb ik veel geleerd", zo verklaard Miems van Citters haar veelzijdig heid. Ook het aantal onderwer pen waarvoor de kunstenares tijdens deze expositie heeft ge kozen is gevarieerd. Bloemen, dieren, portretten, vrije, vor men in iepenhout, een zee meermin met man en een zee hondje met moeder. Aan dat laatste werkstuk zit een ver haal vast. ,,Er is ooit een zee hondebaby gevonden op het strand bij Tholen. De politie heeft dat diertje toen naar Pie- terburen gebracht omdat zijn moeder door mensen om het le ven was gebracht. Ik ben toen in Pieterburen naar hem wezen kijken en de verzorger heeft hem toen laten zien. Het bleek dat hij de naam Arendje had gekregen. Op de één of andere manier was ik er zo door ge troffen dat ik er toen een bron zen beeldje van heb gemaakt, maar dan Arendje met moe der". Speciaal voor de opening van de expositie had de kunstena res het Valcooch Ensemble uit genodigd. Voordat zij echter hun muzikale klanken ten ge hore brachten sprak Arie Dam man, voorzitter van de Stich ting Westerschouwen Cultureel enige woorden van welkom tot de exposante. Zo vertelde hij dat de stichting grote verbon denheid heeft met Miems van Citters die onlangs nog haar medewerking verleende aan het opstarten van een twee pro ject van de stichting, de Burgh- se Schoole. Ook vertelde hij dat het de tweede maal dat de kunstenares solo in de Bewaer- v schole exposeerd. Eerder, op 25 juli 1986 werd haar eerste ex- postie aan de Weststraat ge opend. Daarnaast heeft zij wel vaker geëxposeerd, maar dan met meerdere kunstenaars te gelijk. Tijdens deze expositie zal de kunstenares zelf zo veel mogelijk aanwezig zijn in de Bewaerschole, dit om de relatie bezoeker - kunstenaar te bevor deren. Het Valcooch Ensemble, be staande uit Henk Blom op so praan blokfluit, Arie Damman op tenor-blokfluit, Nellie Gee- ne op alt-blokfluit en Mientje Bliek op bas-blokfluit, zorgde daarna voor een muzikale om lijsting van de opening. Het en semble had afgaande op de veelzijdigheid van Miems van Citters, ook gekozen voor een veelzijdigheid aan verschillen de stijlen van muziek. Zo speelden ze ondermeer een canon, gevolgd door een muzi kaal portret van twee mees ters, iets wat volgens Henk Blom uitstekende paste bij de verschillende portretten die Miems van Citters in de Be waerschole heeft hangen. Op speciaal verzoek van de kun stenares zongen de vier leden van het ensemble een oud Spaans liedje; dit werd gevolgd door een frans liedje. Uniek Uiteraard sprak ook speciale gast burgemeester H. Tbes eni ge woorden tot de aanwezigen. „Tben ik het telefoontje kreeg van Miems van Citters met de uitnodiging om aanwezig te zijn bij het openen van deze ex positie besloot ik spontaan ja te zeggen. Zo ook besloot ik niet, zoals eerst de bedoeling was, van te voren een kijkje te gaan nemen bij het werk, maar mezelf spontaan te laten ver rassen", zo vertelde de burge meester. „Iets wat zeker is ge beurd bij het betreden van dit unieke gebouw, in deze unieke gemeente. Onthoud dat laatste goed, zeker degenen die van buiten komen", aldus de burge meester. „Ik ben zeer getroffen door de veelzijdigheid van deze plaatselijke kunstenaar. Ik hoop dan ook dat veel van de 100.000 gasten van deze ge meente een bezoek zullen bren gen aan deze expositie". Hier- opvolgend gaf het Valcooch En semble een 'slotoptreden' be staande uit modern werk. Ten slotte brachten zij, als verras sing, een lied speciaal gemaakt voor Miems van Citters ten ge hore; iets wat met groot en thousiasme door de aanwezi gen werd ontvangen. OUWERKERK - Autorijschool Neele uit Ouwerkerk heeft sinds vorige week een spiksplinternieu we BMW 325 Turbo Diesel onder haar gelederen. Voorheen reed rij-instructeur B. S. Neele ook in BMW, maar deze 324 Diesel werd met de aanschaf van de nieuwe ingeruild. Drie jaar terug begon Neele met een autorijschool in Ouwerkerk. Intussen heeft de rijschool haar wagenparkuitge breid met twee motoren, zodat ook bij Neele het motorrijbewijs gehaald kan worden. Toen B. S. Neele driejaar terug begon had hij maar drie leerlingen per week, maar intussen is het uitgegroeid tot een leerlingenaantal van ruim veertig, iets wat nog steeds groeiende is. Neele koos voor de nieu we BMW 325 Turbo Diesel omdat deze auto voorzien is van speciale stoelen waardoor zowel mensen van 1,55 als 1,93 meter comfortabel kunnen zitten. De stoelen zijn met een eenvoudige greep in de meest extreme standen te zetten. De auto werd getest door medewerkers van het CBR en uit die test kwam de wagen als zeer geschikt voor lesdoeleinden naar voren. Daarnaast vinden vooral de jonge leerlingen van Neele het een hele ervaring om in zo'n mooie BMW te rijden. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland houdt op 1 augustus een fietsenkijkdag in Zierikzee. Tussen 09.00 en 12.00 uur kunnen mensen die hun fiets kwijt zijn een kijkje nemen op het terrein van de rijkspolitie te Zierikzee. Die dag is de opslag van fietsen bij het groepsbureau toeganke lijk voor publiek. Eigenaren die een juiste postcode in de fiets hebben vermeld behoeven volgens de politie niet te reage ren. Zij worden automatisch op de hoogte gesteld wanneer een dergelijke fiets op het bureau binnen komt. De fietsen zijn te vinden aan Kerkhof Zuidzijde 5 te Zierikzee. ZIERIKZEE - Op zaterdag 19 september presenteren de af deling Zierikzee van het Leger des Hcils en het buurt- en club- huiswerk De Lichtboei zich sa men tijdens een open dag. Dat houdt in dat de onderafde lingen van het leger des Heils zoals de Vrouwenbond, de Noodopvang, Bezoek voor u. Booth bazar en Sally's Boo- thick zich via een informatie- kraam presenteren. Verder is er om 10.30 uur een repetitie van de muziekgroep, om 12.15 uur een dans- en tamboerijnact en om 15.15 uur een optreden van de zanggroep. Taxibedrijf J. de Jonge uit Zierikzee sponsort hei komende sei zoen het Delta Sport-team bestaande uit: v.l.n.r. staand Jolien Bekkenk, Jannie Schot, Ramses Bekkenk, Serge Schot, Catrine- ke Stoutjesdijk, Renate v. d. Hoek em Margreet Baakman. (Joke Winkelman, Irene Pos en Liesbeth Oud ontbreken). Pannekoekmolen De Graanhalm uit Burgh-Haamstede sponsort het komende seizoen het Delta Sport-team bestaande uit: v.l.n.r. Jan Kloet, Jan Hoek, Kees Dijkman, Cor Duinhouwer, René Baartse en Michel Pleune. Zittend: Wim Provoost, John Quaak en Adrie Hollaar. (Danny Duinhouwer ontbreekt). Brugman Keukens sponsort het komende seizoen 'het Delta Sport-team bestaande uit v.l.n.r. staand: Alfred Stins. Gijs Bek kenk, Robert Begeman. Zittend: Greetje Smit, Tom v. d. Ouden en Ivor Landburg. (Eddie Smit, Werner Lodewijk en Arjan Kal- wij ontbreken). OUWERKERK - Op het terrein van de SV Ouwer kerk aan de Koningin Julianastraat wordt volgende week zaterdag 1 augustus het traditionele camping- voetbaltoernooi gehouden. Dit jaar heeft het toer nooi een feestelijk tintje aangezien het de vijftiende keer is dat het evenement wordt gehouden. Inge deeld in twee poules strijden zes ploegen om de titel. Deelnemende teams dit jaar zijn 't Sluitgat, De Vier bannen, De Kreekoever, Sirjansland, camping Bru en het caféteam uit Ouwerkerk: Steilóóre. Als opwarmer voor het voet baltoernooi wordt om 10.00 uur gestart met wedstrijden voor de jeugd. Op een klein speel veld wordt het steeds populair dere vier tegen vier gespeeld. Uitsluitend jonge voetbalta lenten van onder de 12 jaar kunnen aan deze wedstrijden deelnemen. Vervolgens betre den vanaf 13.00 uur de volwas senen de groene grasmat om te beginnen aan hun* wedstrijden reeks van ieder 25 minuten. Na de groepswedstrijden begin nen om 19.00 uur de kruisfina les. In poule 1 zijn ingedeeld: 't Sluitgat, De Vierbannen en Steilóóre. Poule 2 bestaat uit: De Kreekoever, Sirjansland en camping Bru. Het wedstrijd schema voor deze ploegen luidt als volgt: 13.00 uur: 't Sluitgat- De Vierbannen. 13.25 uur: De ZIERIKZEE - Inwoners van de gemeente Zierikzee kunnen tijdens hun afwezigheid van wege vakantie hun huizen ex tra in de gaten laten houden door de politic. Men dient daarvoor op het po litiebureau aan het Kerkhof Zuidzijde een speciaal daar voor bestemd registratiefor mulier in te vullen. Aan de hand daarvan let de politie tij dens afwezigheid van de bewo ners extra op de woning. Via surveillances en extra contro les gaat men na of er niet wordt ingebroken en of alles in orde is. Die service is gratis en geldt dit jaar alleen nog maar voor inwoners van Zierikzee. Zij kunnen zich op het politiebu reau melden voor ze op vakan tie gaan. Kreekoever-Sirjansland. 13.50 uur: Steilóóre-'t Sluitgat. 14.15 uur: Bru-Kreekoever. 14.40 uur: De Vierbannen-Steilööre. 15.05 uur: Sirjansland-Bru. 15.30 uur: De Vierbanneh-'t Sluitgat. 15.55 uur: Sirjans- land-Kreekoever. 16.20 uur: 't Sluitgat-Steilóói-e. 16.45 uur: Kreekoever-B ru. 17.10 uur: Steilóöre-Vierbannen. '7.35 uur: Bi'u-Sii-jansland. Om 18.00 uur zijn de groepswedstrijden afgelopen. Om 19.00 uur spelen de nummers drie van poule 1 en 2 om de vijfde en zesde plaats waarna om 19.30 uur de nummers twee van iedere pou le strijden om de derde en vier de plaats. Het uiteindelijk hoogtepunt van het toernooi vindt plaats om 20.00 uur ajs beide poulewinnaars in een fi nale uitmaken wie zich de stei'kste ploeg van het Ouwdr- kerkse campingvoctbaltoer- nooi 1992 mag noemen. Na al deze sportieve verwikke lingen wordt het 15-jarig jubi leum van het toernooi luister bijgezet om 21.00 uur als de feestavond begint. De dorstige kelen van de spelers en hqn supporters kunnen worden gesmeerd tenvijl met live muziek wordt gezorgd voor een muzikale noot. Om 21.30 Uur kan de aanvoerder van het win nende team dc eerste prijs "in de organisatie in ontvangst ne men. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee. 01110-13348

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3