'Republiek Bru' ziet absoluut niets in herindeling gemeenten 'We hopen met onze schilderijen iets op te roepen bij het publiek' Vergadering Stichting Renesse Voorlichting- door Flying Mulder Squad Aanrijding Rijksweg N-59 Een bon Te veel gedronken College: Geen oplossing van alle kwalen Schilderijen van Johan en Alexander van der Woel uit Zierikzee tot en met zaterdag in De Eenhoorn DINSDAG 28 JULI 1992 NR 25194 3 Verwachtinq t/m zaterdag 1 au WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht zuid 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 juli Zon op 05.56, onder 21.34 Maan op 05.24, onder 21.04 30 juli Zon op 05.58, onder 21.33 Maan op 06.53, onder 21.30 Nieuwe Maan: 29 juli (21.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied komt vannacht boven ons land terecht en trekt morgen langzaam naar het oos ten. Dit hogedrukgebied zorgt ervoor dat de wind vrijwel wegvalt en dat de bewolking zeker vannacht overal oplost. De temperatuur daalt dan tot een waarde van rond de 11 graden. Er kunnen enkele mistbanken ont staan, maar die verdwijnen na het opkomen van de zon weer snel. Wat dan overblijft is een zonnige dag met een middagtemperatuur van rond de 24 graden. ZAANDAM - De filialen van Albert Heijn en supermarkten van Vendex (Edah, Dagmarkt, Basismarkt) houden per 1 ja nuari volgend jaar de winkel deuren tot half zeven 's avonds open. Dat meldt het blad voor de levensmiddelendetailhan del Distrifood. RENESSE - Donderdag 30 juli vergadert het Algemeen Be stuur van de Stichting Renes se. De vergadering wordt ge houden in het kantoor van de stichting aan de Jan van Re- nesseweg 25 en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer de plannen voor het terrein aan de Kloos- terweg. Verder komen aan de orde de huuraanpassingen per 1 januari 1993. Ook aandacht tijdens de vergadering voor bouw- en verbouwplannen van verschillende pachters. De door het bestuur vastgestelde criteria blijken in de praktijk problemen te geven. Het gaat daarbij met name over het han teren van een afstand van vijf meter tussen de buitengevel van het hoofdgebouw en de erf- scheiding. Het dagelijks be stuur stelt voor de criteria te laten vervallen en zich te con formeren aan de regels van het bestemmingsplan voor het ge bied in kwestie. ZIERIKZEESCHEil NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Intevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" Vm 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Als argument voor het handha ven van Bruinisse als zelfstan dige gemeente voert het college het niveau van het Bruse amb tenarenapparaat, de gunstige financiële positie van de ge meente en het goede voorzie ningenniveau aan. „Uitgangs punt zou moeten zijn dat de be stuurlijke eenheid samenvalt met de bestuurlijke gemeen schap. Schaalvergroting kan afbreuk doen aan de identiteit van lokale gemeenschappen en kan leiden tot het verbreken van een historische samen hang", aldus het college. Er wordt verder een beschuldi gende vinger uitgestoken rich ting rijksoverheid. „Van decen tralisatie is tot nu toe nog niet zoveel terecht gekomen en de gedachten over toekomstige bestuurlijke organisatie zijn divers en tegenstrijdig", aldus het Bruse college. Met andere woorden; de rijksoverheid weet zelf niet eens wat ze wil. Laat ze daar eerst maar eens achter komen voordat er ge praat wordt over gemeentelij ke herindeling. Afwijzen Als het aan het college van b en w van Bruinisse ligt wordt ge meentelijke herindeling van de hand gewezen. En het ligt in de lijn der verwachting dat de Bruse gemeenteraad zich wat dat betreft volmondig achter het college zal scharen. Tijdens de onlangs gehouden vergade ring van de commissie alge meen bestuurlijke zaken wa ren in ieder geval geen gelui den voor gemeentelijke herin deling te horen. ZIERIKZEE - Door de politie regio's in ons land trekt mo menteel het Flying Mulder Squad met een Engelse dub beldeksbus. Op vrijdag 31 juli wordt de politieregio Zeeland bezocht. In en bij de bus wordt voorlichting gegeven over de zogenaamde Wet Mulder. Niet alleen het publiek kan er te recht, maar ook de politie krijgt de gelegenheid om de kennis van de wet op te fris sen. Het initiatief voor deze voor lichtingsactie komt van de po litie in de regio Amsterdam- •Amstelland. Met de invoering van de Wet Mulder in deze re gio is de Wet administratief rechtelijke handhaving ver- keersvoorschriften nu in ge heel Nederland van kracht. Door de Wet Mulder worden lichte verkeersovertredingen, zoals door rood licht rijden, verkeerd parkeren en te hard rijden niet langer strafrechte lijk, maar administratiefrech telijk afgedaan. Nadat de poli tie een overtreding heeft gecon stateerd, gebeurt de afhande ling door het Centraal Justi tieel Incasso Bureau (CJIB) in Leeuwarden. Het CJIB heeft mogelijkheden om wanbeta lers tot betalen te dwingen, on der meer door inschakeling van de deurwaarder. Iemand die het niet eens is met de feiten kan binnen zes weken in beroep gaan bij de officier van justitie. Dit kan pas nadat het bedrag van de sanctie is voldaan. Uit onderzoek van het ministe rie van justitie blijkt dat onge veer 94 procent van de overtre ders de boete binnen een jaar betaalt. Door de invoering van de Wet Mulder vermindert ook de administratieve werklast bij justitie en politie. De dubbeldekker van het Fly ing Mulder Squad is op vrijdag 31 juli te vinden op de Lange- viele Binnenbrug in Middel burg, recht voor de Kloveniers doelen tussen het politiebu reau en Maxis. De dubbeldek ker staat daar van 10.00 tot 15.00 uur. OOSTERLAND - Op dc krui sing Rijksweg N-59/Breede- wcg ter hoogte van de Blauwe Keet nabij Oostcrland vond maandag een aanrijding plaats waarbij twee voertui gen werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 19.20 uur toen de heer M. C. uit het Duitse Solingen vanaf de Breedeweg rechtsaf de Rijksweg N-59 wilde oprij den in de richting Zierikzee. Daarbij zou hij geen voorrang hebben verleend aan de heer W. Z. uit het Duitse Brodertorf die met een auto over de personen auto over de Rijksweg N-59 in de richting Zierikzee reed. Hij kon daardoor niet meer voor komen dai hij met zijn auto te gen de achterzijde van de auto van de heer M. C. reed. Beide voertuigen werden beschadigd, geen van de inzittenden werd gewond Twee berichten in een en de zelfde krant 'Wederom boetes voor illegaal kamperen' en 'Il legaal kamperen lijkt minder te worden'. Met de regelmaat van de klok laat de politie we ten dat er weer een fors aantal illegale kampeerders op de bon geslingerd is en volgens de politie werkt dat uitdelen van boetes preventief. De rijkspo litie in Middelburg spreekt van 'een voorzichtige verwach ting' dat het wildkamperen dit jaar aan het teruglopen is. Vo rig jaar moesten in Zeeland een dikke duizend wildkam- peerders diep in de buidel tas ten en toen begon de politie pas tegen Pinksteren actie te voeren. Nu is men al met Pasen begonnen om het illegaal kam peren aan te pakken. De con clusie dat men het probleem onder de knie heeft is voorba rig. Als ook maar even de aan dacht verslapt en de controles op een lager pitje worden gezet zal zich dat, nog sneller als het nieuufs dat er wel gecontro leerd wordt, onder potentiële wildkampeerders verspreiden en wordt het dweilen met de kraan open. Wellicht zou een straf puntensysteem hier uit komst bieden. Meer dan drie keer betrapt op illegaal kam peren? Hup, tent, caravan of camper in beslag genomen en alleen tegen betaling van een forse boete weer terug te krij gen. Toegegeven, het kost enig papierwerk maar werken zou het wel. Op het gevaar af dat de recreant dan weer uit zal wijken naar een gebied waar nog wel zonder kans op boetes in een natuurgebied, op een parkeerplaats of langs een dam gekampeerd mag wor den Maar dan zal men in ieder geval in Nederland toch goed moeten zoeken PK. DEN HAAG/TOKYO - Neder landse landschappen, geschil derd in de 17de eeuw, zijn dit najaar het onderwerp van een tentoonstelling in de Japanse hoofdstad Tbkyo. OOSTERLAND - In de nacht van maandag op dinsdag hield de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland de heer M. M. uit Eindhoven aan. Hij bleek een auto te besturen terwijl hij te veel alcohol op had. De aanhouding vond plaats tij dens de surveillance op de Rijksweg N-59 ter hoogte van Oosterland. Naar aanleiding van een eerste blaasproef werd de Eindhovenaar meegenomen naar het politiebureau te Zie rikzee voor een ademanalyse test. Daarbij bleek dat hij zo veel alcohol op had dat hem een boete van 400 gulden werd opgelegd plus een rijverbod. Een van zijn schilderijen geeft een beeld van de dromerige, perverse sfeer van de Zuidfran se badplaats Antibes. Johan van der Woel benadrukt dat zijn schilderijen wel wor den gemaakt vanuit zijn eigen belevingswereld, maar geen zelfportret zijn. „Een schilde rij moet een uitwerking zijn van je eigen belevingswereld, maar bij degene die er naar kijkt eigen ideeën en gedach- tenassociaties op gang bren gen". Behalve door de spannin gen die hij tussen mensen sig naleert, wordt Johan van der Woel tot schilderen geïnspi reerd door muziek of dans. „Soms maak ik dingen mee die te gek zijn voor woorden. Bij voorbeeld die flamencodanse res tijdens de opening van de Olympische Spelen of bepaal de muziek. Dat doet me veel". De beide broers kozen Zierik zee als lokatie voor hun eerste gezamenlijke expositie omdat zij hier veel mensen kennen. „Omdat we hier gewoond heb ben, krijgen we gemakkelijk contact met het publiek". En dat is wat men wil, communi catie met de bezoekers van de expositie. „Het kan een nieuwe bron van inspiratie zijn om te horen wat onze schilderijen bij de mensen oproepen". Johan en/of Alexander van der Woel zijn deze week dan ook dage lijks in De Eenhoorn tussen hun schilderijen aanwezig. Be langstellenden kunnen tussen 10.00 ert 21.00 uur terecht in de galerie. DEN HAAG - De vliegtuig maatschappij Air Holland heeft geen voorlopige vergun ning gekregen voor charter vluchten naar Curacao. De af deling rechtspraak van de Raad van State heeft dit maan dag bekendgemaakt. Volgens de Raad van State is het spoe deisende belang van de zaak onvoldoende aangetoond waar door de gronden voor een voor lopige vergunning vervallen. Bruinisse wil een zelfstandige (visserij)gemeente blijven. (Archieffoto). BRUINISSE - In andere gemeenten zijn er meestal nog voor- en tegenstanders, maar in de gemeente Bruinisse lijkt men het met z'n allen roerend eens; gemeentelijke herindeling. Niet gewenst en niet no dig. „Herindeling moet niet worden gezien als de oplossing voor alle kwalen", schrijft het college in haar toelichting op het voorstel aan de raad om zich uit te spreken tegen gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. De kwestie komt morgen, woensdag, aan de orde tijdens de gemeenteraadsver gadering. De gemeenteraadsvergadering wordt ge houden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De aanleiding tot de discussie over gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland ont stond toen tijdens de behande ling van de provinciale begro ting voor 1992 in november vo rig jaar een motie werd aan vaard door provinciale staten waarin uitgesproken werd dat gedeputeerde staten het initia tief diende te nemen tot be stuurlijke schaalvergroting. Samenwerking In die motie wordt gesteld dat vergroting van de bestuurlijke eenheden, in gewoon Neder lands samenvoeging van een aantal kleine gemeenten tot één grotere gemeente, de voor keur verdient boven interge meentelijke samenwerking. De motie werd vrij snel gevolgd door een startnotitie waarin onomwonden gesteld werd dat het weer tijd werd voor de ge meentelijke herindeling in Zeeland. Daarna volgde een gesprek met de Vereniging van Zeeuw se gemeenten en het eind van het liedje was dat van de Zeeuwse gemeenten uiterlijk eind september een uitspraak over nut en noodzaak van ge meentelijke herindeling werd gevraagd. Om de discussie op gang te krijgen produceerde de vereniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen een nota waarin een sterkte/ zwakte-analyse werd opgeno men Eén van de conclusies van die sterkte/zwakte-analyse is dat de huidige Schouwen-Duive- landse gemeenten het taken pakket - zij het met enige moei te en op onderdelen alleen in samenwerking met elkaar - in voldoende mate aankunnen. „Met name ten opzichte van de bevolking lijkt een kleine ge meente zelfs voordelen te bie den', aldus de sterkte-zwakte analyse. Men koppelt daar wel meteen de vraag aan vast of de gemeenten bij een verdergaan de decentralisatie nog wél aan de taakstelling kunnen blijven voldoen. Groeimodel Herindeling vindt het college van b en w van de gemeente Bruinisse in ieder geval op dit moment nog veel te ver gaan. Wat hen voor ogen staat is een groeimodel. Vrij vertaald komt dat er op neer dat in plaats van samenvoeging van kleine ge meenten tot een grotere ge meente het beoogde doel ook bereikt kan worden door een betere samenwerking tussen de kleinere gemeenten. Als eerste stap denkt men daarbij aan het veranderen van het karakter en de functie van de Vereniging van B, W en S. „Wij denken hierbij aan de af spraak dat in situaties waarbij in het B, W en S-overleg een meerderheidsopvatting be staat de colleges van burge meester en wethouders afzon derlijk gehouden zijn dien overeenkomstig te besluiten danwel indien de gemeentera den terzake competent zijn, een inspanningsverplichting aan te gaan", aldus het Bruse college. Met andere woorden; als de meerderheid van de colleges van b en w van Schouwen- Duiveland bijvoorbeeld zou vinden dat bepaalde subsidies afgeschaft moeten worden moeten de colleges, ook al be horen zij in dat geval tot een minderheid, hun uiterste best doen de raad van hun gemeente te overtuigen van de juistheid van het afschaffen van die sub sidie. Burger Als argument tegen gemeente lijke herindeling op Schouwen- Duiveland voert het Bruse col lege de afstand tussen burgerij en gemeentebestuur aan. Nu, zo redeneert men, zijn de lijnen nog kort, maar als de gemeen ten groter worden zal de af stand tussen bestuur en inwo ners alleen maar groter wor den. Men wijst erop dat zowel in grote steden als in het be drijfsleven een ontwikkeling naar schaalverkleining aan de gang is. Tbt en met zaterdag 1 augustus is in galerie De Eenhoorn aan het Havenpark te Zierikzee een expositie te zien van de olie verfdoeken van beide broers die in Zierikzee opgroeiden en de middelbare school bezoch ten. Johan volgde daarna de opleiding schilderen aan de Kunstacademie te Rotterdam en Alexander studeerde aan de Rietveldacademie. Momenteel studeren beide broers theater vormgeving in Utrecht. „Die studie houdt het hele dessin rondom een theatervoorstel ling in; de schmink, het geluid, het decor, het licht en de kos tuums. We streven zelfs naar het verzorgen van een totale vorm van theater waarbij we ook de teksten bewerken of schrijven". Daarnaast hebben Johan en Alexander in Utrecht een geza menlijk atelier waar zij hun schilderijen maken. „Daar sti muleren en irriteren we elkaar. We zijn eikaars criticus". Alexander begint aan een schilderij nadat het idee daar voor eerst een tijdje in zijn hoofd heeft 'gesudderd'. „Ik wacht eerst af of het over gaat of niet". Het idee ontstaat vaak door het observeren van men sen of situaties. „Ik woon aan het Krugerplein in Utrecht. De voorbijgangers zijn mensen van verschillende nationalitei ten en er komen allerlei situa ties voor". Vanuit die inspira tiebron maakt Alexander schilderijen met een bood schap die abstract is. ..De voor stelling is op meerdere manie ren te interpreteren. Het hangt er vanaf wat men er in ziet". ZIERIKZEE - ,,Als bijverdienste werk ik als ober in een restaurantje in Utrecht. Wanneer ik daar met mijn armen vol borden doorheen loop en ik zie de verlan gende ogen van die bonte verzameling mensen, die per stel aan de diverse tafel tjes zitten omdat ze voor elkaar hebben gekozen, voel ik de spanning die tussen hun hangt. De onderdrukte neiging om ineens iets geks te doen of te zeggen dat in die situatie helemaal niet kan of wordt verwacht". Die spanning is een van de inspiratiebronnen van waaruit de 25-jarige Johan van der Woel uit Zierikzee schilderijen maakt. Ook zijn 21-jarige broer Alexander komt vaak via het obser veren van mensen of situaties tot schilderen. Johan (links) en Alexander van der Woel. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3