Politieregio Midden- en West- Brabant gedeeltelijk naar Breda BieeeL Maastricht in actie tegen drugstoerisme 'Verse vis is van treurige kwaliteit' Veel belangstelling voor het onderzoek stoppen met roken Bosnische vluchtelingen mogen tijdelijk blijven Besluit burgemeester van Tilburg Bedrijvigheid in de regio toegenomen Bijna tweeduizend aanmeldingen Nieuw hulpmiddel maakt lopen beenpatiënt stukken makkelijker Fietsen in binnenstad gezonder 'S* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - De groep van 332 Bosnische vluchte lingen, die aan de grens tussen Kroatië en Slovenië wacht om naar Nederland te kunnen reizen, mag tij delijk naar Nederland komen. Dit heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken bekendge maakt. Enkele uren eerder hadden Van den Broek en staatssecretaris Kosto van justitie nog ver klaard dat de opvang van deze groep vluchtelingen niet paste in het Nederlandse opvangbe leid. Van den Broek en Kosto veran derden van mening na uitge breid overleg met de vluchte lingenorganisatie UNHCR van de Verenigde Naties en de rege-1 ring van Slovenië. Het ministe rie van buitenlandse zaken be nadrukt dat het besluit louter op basis van humanitaire over wegingen is genomen en als uitzondering moet worden be schouwd op het bestaande toe latingsbeleid. Verblijf in Nederland van deze ontheemden zal worden toe gestaan totdat terugkeer naar het land van herkomst, respec tievelijk hervestiging in de re gio, kan worden gerealiseerd. De Nederlandse regeripg heeft deze uitzondering gemaakt, mede gelet op de enorme in spanningen die Slovenië zich reeds heeft getroost en het ken nelijke gebrek aan alternatie ven voor directe opvang in deze acute noodsituatie. Groepsge wijze uitnodigingen op ver zoek van de UNHCR hebben volgens Buitenlandse Zaken tot nu toe alleen plaatsgevon den met betrekking tot perso nen die door de UNHCR als vluchtelingen worden aange merkt. Dat laatste is bij deze groep niet het geval. MAASTRICHT - De Maastrichtse politie is maandag gestart met een speciale actie tegen buitenlandse druggebruikers. Dit naar aanleiding van de recente gebeurtenissen met drie verdachten die na diverse moorden, overvallen en verkrachtingen vanuit Bel gië naar Nederland vluchtten en onder meer in Maastricht verbleven. Van de aanvankelijk voor tvluchtige en later gearresteer de verdachten is bekend dat ze in Maastricht regelmatig ver dovende middelen kwamen ko pen. Een van hen, de 29-jarige A. d'A. die bekend heeft on langs twee rijkswachters nabij het Belgische Hoei te hebben doodgeschoten, hield zich en kele dagen schuil in een leeg staande school aan de Sint Maartenslaan in het Maastrichtse stadsdeel Wyck nabij het station. Op dit ge bouw, alsook op het station en het zogenaamde junkenparkje aan de Oeverwal was de actie gericht. Er namen circa tien re chercheurs aan deel. Zij hiel den zeven personen aan onder wie vijf Belgen uit de buurt van Luik, een Engelsman zon der vaste woon- of verblijf plaats en een inwoner van Maastricht. Volgens een woord voerder van de Maastrichtse anti-narcotica brigade komen gemiddeld duizend verslaaf den per dag in Maastricht ver dovende middelen inslaan. On der hen veel buitenlanders die per trein van Luik naar Maas tricht reizen. Om dit drugstoerisme tegen te gaan zal de politie de komende weken dagelijks actie onderne men tegen handelaren in en ge bruikers van harddrugs. Consumentenbond: DEN HAAG - Verse vis zit vol bacteriën, is slecht schoongemaakt en smaakt niet lekker. Deze conclusies trekt de Consumentenbond na een onderzoek naar de kwaliteit van verse ka beljauwfilet, tong en schol. Van 90 partijen vis die bij 30 in het land verspreide ver kooppunten waren ingesla gen, bleek bijna de helft zo vol bacteriën te zitten dat de bond deze niet in de win kel had willen zien. Vooral de kabeljauwfilet was slecht. Vis met veel bacteriën, die door en door gaar is, vormt geen gevaar voor de gezond heid. Wie de vis echter rauw eet, loopt het risico diarree te krijgen. Belangrijkste oorzaak van bacteriologi sche tekortkomingen zijn slechte hygiëne en een te ho ge bewaartemperatuur. De ideale bewaartemperatuur van min twee tot nul graden celsius trof de bond niet aan. Een panel van vis'des- kundigen dat geur en smaak onderzocht, gaf aan nog niet de helft van de vis het oordeel goed of zeer goed. Ook de wijze van file ren was vaak niet in orde. Stukjes huid, zwart buik vlies, vin, grote graten, bot en ribben werden aange troffen. „Alsof je kipfilet koopt met veren en karkas", aldus de Consumenten bond. Zes keer stuitten de onderzoekers op onder maatse tong en één keer op ondermaatse schol. Ver koop van zulke vis is in strijd met de wettelijke voorschriften. Uit het on derzoek kwam ook naar vo ren dat de prijs van vis niet bepalend is voor de kwali teit. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 29 juli 03.40 167 09.40 -135 16.10 158 22.10 -153 30 juli 04.40 179 10.30 -133 17.05 163 23.05 -160 ROOMPOT BUITEN 29 juli 02.05 173 08.20 -139 14.30 166 20.45 -159 30 juli 02.50 193 09.05 -140 15.10 177' 21.35 -169 BRUINISSE 29 juli 03.45 171 09.40 -145 16.40 163 22.10 - 164 30 juli 05.10 188 10.35 -143 17.35 173 23.00 -171 WEMELDINGE 29 juli 03.45 172 09.40 -141 16.20 162 22.10 -160 30 juli 04.50 185 10.35 -139 17.15 169 23.00 -167 Springtij 31 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Een aantal onderdelen van de politie regio Midden- en West-Brabant zal toch in Breda en niet in de centrum-gemeente Tilburg worden gehuis vest. Daartoe heeft korpsbeheerder G. Brokx, bur gemeester van Tilburg besloten. De politieregio Midden- en West-Brabant wordt hiermee de enige van de 25 regio's waar de politie-onderdelen over twee gemeenten zijn verdeeld. Brokx geeft met zijn beslissing toe aan dé druk van hoofdoffi cier van justitie Kalthoff in Breda, die ervoor had gepleit de divisie georganiseerde cri minaliteit bij het parket te huisvesten. In Tilburg, waar de korpsbeheerder van het regio korps zetelt, zullen de korpsleiding, de sturings- en beheersondersteuning en de „units" arrestantenzorg, ver voer, public relations en voor lichting, de technische onder steuning van het facilitair be drijf en het regionaal communicatie- en informatie centrum worden gehuisvest. De divisies georganiseerde cri minaliteit en de units observa tie en regionale inlichtingen van de facilitaire dienst gaan naar Breda. Draagvlak Brokx zegt afgeweken te zijn van zijn eerdere standpunt dat alle onderdelen in de gemeente van de korpsbeheerder moeten worden gehuisvest, omdat hij meent dat er overeenstemming en voldoende draagvlak voor huisvestingsplannen moeten zijn. Zijn huidige voorstel heeft instemming van hoofdof ficier Kalthoff van justitie en het overgrote deel van de stuur groep. Eerder dit jaar leidde de mening van Brokx tot een dis cussie, waarbij van de kant van hoofdofficier Kalthoff en korpschef Lutken tegenwer pingen werden gemaakt. Vanuit de stuurgoep die zich met de huisvesting van de politie-onderdelen bezighoudt, kwam de vraag of de intepreta- ties van de bevoegdheden en de verplichtingen die Brokx op grond van de Interimwet (voor afgaand aan de nieuwe Politie wet) meende te hebben, wel juist waren, Zowel de stuurgoep als de korpsbeheerder gingen bij een hoogleraar te rade. Zowel prof. P. van Buuren als prof.mr. H. Hennekens stelde echter dat de regio-korpsbeheerder op grond van de Interimwet beslissende bevoegdheid heeft en het toe komstige Regionaal College van burgemeesters daarente gen geen besluitvormende be voegdheid heeft. Het onder zoeksbureau Anderson, Elffers en Fell* uit Utrecht adviseerde op praktische gronden dat de units van het facilitair bedrijf en de divisie georganiseerde criminaliteit bij het parket in Breda moeten worden gehuis vest. Het bureau constateerde geen bedrijfseconomische noodzaak om alle onderdelen centraal te huisvesten. HELMOND - Een notitie van het Gewest Helmond en de Re gio Eindhoven Kempenland waarin een aantal mogelijke lokaties worden genoemd waar in de toekomst een grote regio nale stortplaats kan worden in gericht heeft een enorme stroom bezwaarschriften opge leverd. Volgens een eerste gro ve schatting gaat het om een kleine 10.000 reacties. Een woordvoerder van het gewest Helmond heeft dit maandag meegedeeld. mmii.nku.M*— ven van tien. Hier zijn het be drijven in de verzorgende sec tor die het hoogst scoren: plus zeven. De sector zakelijke dien sten is in Brouwershaven met drie bedrijven gegroeid. Het minst gegroeid is het aan tal bedrijven in de gemeente Duiveland. Opvallend slecht scoren hier de bedrijven in za kelijke diensten en verzorgen de sector. Wel vertoont het aan tal bedrijven in agrarische sec tor én in industrie groei. In de sector groothandel gaat het niet best in Dpiveland. De sco re is negatief. Er was één groot handel en die werd in het ver slagjaar opgeheven. Westerschouwen Op Schouwen-Duiveland is de gemeente Westerschouwen qua bedrijvigheid de sterkste groeier. Per saldo kwamen daar in de sector zakelijke diensten 15 bedrijven bij ter wijl het aantal bedrijven in de verzorgende sector netto met 6 groeide. De detailhandel groei de in Westerschouwen met ze ven bedrijven. De groei in de agrarische sector is nihil; er kwam een bedrijf bij. Alles bij elkaar groeide de bedrijvig heid in Westerschouwen met 31 bedrijven. De gemeente Bruinisse doet niet veel onder voor recreatie gemeente Westerschouwen. Ook hier zit de meeste groei in bedrijven in de sector zakelijke diensten; plus 12. Opvallend in Bruinisse is de groei in de sec tor landbouw en visserij; er kwamen zes bedrijven bij. Al les bij elkaar is er sprake van een groei met 24 bedrijven. De gemeente Bruinisse wordt voor wat betreft de groei van het aantal bedrijven op de voet gevolgd door de gemeente Zie- rikzee. Opvallend is hier dat in tegenstelling tot de andere Schouwen-Duivelandse ge meenten in Zierikzee sprake is van een groei in het aantal groothandelsbedrijven. Er kwamen er netto vijf bij. Ook de sector zakelijke diensten scoorde goed; plus zeven. Per saldo groeide het aantal bedrij ven in Zierikzee met 23. AMSTERDAM - Tegen de 2000 mensen hebben zich bij vier ziekenhuizen in Nederland aangemeld voor deelname aan het Europese onderzoek dat is gericht op stoppen met roken. Het De Weverziekenhuis in Heerlen kreeg 570 aanmeldin gen, Beatrixoord in Haren 400, het Streekziekenhuis Midden- Twente in Hengelo „enkele honderden" en het Slotervaart- ziekenhuis in Amsterdam 200. „De grote stormloop verwach ten we morgen als de lokale ra dio en tv aandacht aan het on derzoek hebben besteed", al dus een woordvoerder in Am sterdam. Proefkonijnen Er zijn maximaal 250 „proef konijnen" nodig. Volgens de woordvoerder van het Sloter- vaartziekenhuis bestaat er ech ter een kans dat het Centraal Comité in Zweden voor een groter aantal in Nederland kiest, omdat het hier meer dan in andere landen storm loopt met aanmeldingen. Het onder zoek start half augustus en neemt 3,5 jaar in beslag. Het is een initiatief van het Europese samenwerkingsverband van longartsen EUROSCOP en vindt voor het eerst op een der gelijke grootschalige manier plaats. De deelnemers worden gedurende drie maanden inten sief begeleid bij hun poging om te stoppen met roken. In het tweede deel van het onderzoek wordt gedurende drie jaar na gegaan of de achteruitgang van de longfunctie bij rokers ge remd kan worden met behulp van medicijnen die bij niet- rokende CARA-patiënten effec tief zijn. Longfunctie Volgens een woordvoerster van het Streekziekenhuis Midden- Twente komen alleen rokers bij wie sprake is van een ver minderde longfunctie en die nog geen medicijnen gebrui ken, in aanmerking voor deel name aan het onderzoek. Sa men met de stichting Volksge zondheid en Roken wordt be keken in hoeverre degenen die niet aan de onderzoeksvoor- waarden voldoen ook nog kun nen worden geholpen, aldus de woordvoerder van het Sloter- vaartziekenhuis. Knie kan nu vrij bewegen DEN HAAG - Mensen bij wie de beenspieren niet meer goed functioneren, kunnen binnenkort dankzij de ontwikkeling van een geheel nieuw type orthese met meer plezier door het leven. De Nederlandse Or ganisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) maakte maandag melding van het aan de Technische Universiteit Twente bedacht en in elkaar gezet hulp middel. Een orthese is een hulpmiddel dat dient ter ondersteuning van lichaamsfuncties en voor het cor rigeren van bewegingen. Met de tot nu toe gebruikte or these loopt de gebruiker altijd met een stijf been. Doordat de knie nu vrij kan bewegen, zijn de loopbewegingen niet alleen veel natuurlijker, maar kan de betrokkene ook sneller voor uit. Bovendien kan men met het nieuwe hulpmiddel verder lopen dan met de oude orthese. De nieuwe beenorthese kreeg de naam UTX. Deze stabili seert het been alleen als dit no dig is, dus bij het staan of tij dens een standfase van het lo pen. In de zwaaifase wordt de knie vrijgelaten, waardoor de ze zich kan buigen. Ontgrendeld De UTX detecteert automa tisch het einde van de standfa se van het been. De pal wordt dan ontgrendeld, zodat de knie zich vrij kan bewegen. Aan het einde van de zwaaifase valt de pal automatisch weer in het slot. De ontwikkeling van de UTX gebeurde in samenwer king met het revalidatiecen trum Het Roessingh in Ensche de. De patiënten bleken zeer goed met de nieuwe orthese te kunnen omgaan. Zij toonden zich zeer verheugd over de nieuwe vinding, omdat de UTX de voortbeweging niet al leen veel gemakkelijker maar ook veel comfortabeler maakt. De UTX is 35 procent lichter dan de bestaande systemen. Bovendien brengt de orthese door haar open structuur de problemen met het transpire ren tot een minmum terug. De instelllingen, die bij hun pro ject financieel werden onder steund door de NWO-stichting voor de Tbchnische Weten schappen (STW), zijn bezig met de bouw van een nog lichtere en uiterlijk fraaier prototype van de UTX. AMSTERDAM - Fietsen in de binnensteden is gezonder dan autorijden. De bewering dat in de open lucht rijden door de concentratie schadelijke stof fen in de lucht ongezonder is dan veilig opgesloten in de auto zitten, is een fabeltje. De concentratie schadelijke stof fen waaraan een fietser wordt blootgesteld, is gemiddeld een factor 3 lager dan die waarmee de automobilist te maken krijgt. Dat blijkt uit een onderzoek dat vertegenwoordigers van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) en de GG&GD's in Breda en Amsterdam hebben uitgevoerd in opdracht van de GG&GD Amsterdam. De concentraties schadelijke stoffen in de lucht waaraan fietsers zijn bloot gesteld, zijn gemiddeld 40 tot 60 procent lager dan die voor automobilisten. Dat komt om dat de uitstoot wordt verdund naarmate het verder van het midden van de rijweg drijft en omdat fietsers hoger boven de weg zitten en sneller langs files rijden. Automobilisten bevin den zich in de verkeersstroom waar de verontreiniging maxi maal is. Omdat auto's nooit luchtdicht zijn, biedt de carros serie onvoldoende bescher ming tegen schadelijke stoffen. De blootstelling van fietsers aan koolmonoxyde is een fac tor 2,8 lager, aan benzeen, tolu een en xyleen 3,4 lager en stikstofdioxide 1,3 lager. door Mare Legendre .UQ2 Dinsdag 28 juli Zierikzee Orgelconcert Kees van Eersel. Grote Kerk. 15.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie abz. Gemeentehuis. 16.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot (16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Scharendijke Vergadering commissie be zwaarschriften. De Putmeet. 20.00 uur. Brouwershaven Kermis op de Markt. Woensdag 29 juli Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Scharendijke Vergadering commissie be zwaarschriften. De Putmeet. 19.00 uur. Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 30 juli Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Haamstede Tentoonstelling Kerk zonder grenzen met middagpauze- dienst om 12.00 uur. Neder landse Hervormde kerk. 10.00 tot 17.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 31 juli Zierikzee Zang- en orgelavond met André Knevel. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Scharendijke Concert Boerenkapel Grutte- pikkers. Dorpsstraat. 19.30 uur. Nieuwerkerk Oud papier actie. Gebouw Sa lem. 18.30 tot 20.00 uur. Zaterdag 1 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Scharendijke Braderie. Vanaf 10.00 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. Van 9.00 tot 12.00 uur. Zondag 2 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 3 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk Haamstede. 20.00 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Aquadelta. 10.00- 16.00 uur. Dinsdag 4 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele Jaco buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Woensdag 5 augustus Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2