UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND i- 'Bedrijvigheid' op Schouwen- Duiveland fors toegenomen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEfe Expositie Miems van Citters met portret- en beeldhouwwerk GEBOORTEKAARTJES? 3 EXPOSITIE 4 WINST 5 EPITAFEN 7 OEFENWEDSTRIJD Vernielingen en diefstal van auto en een surfplank dé krant van sc/jouwen - duivtland! j Meeste groei in gemeente Westerschouwen Veelzijdigheid troef bij nieuwe tentoonstelling Bewaerschole ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv J Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De handel kan alleen bloeien door vrijheid. Louis-Philippe Zonnig en droog HET WEER Heldere nacht en enkele mistban ken. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden. Overdag zon nig. Middagtemperatuur rond 24 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder, later op de dag hoofdzake lijk uit oostelijke richtingen. In De Eenhoorn te Zierikzee is een expositie van Jo- han en Alexander van der Woel. Het aantal reizigers en de winst van de ZWN steeg vo rig jaar. In de Nederlandse Hervormde kerk te Burgh is een foto-expositie van restauratie van epitafen van de kerk. De voetbalploeg Bruse Boys sloeg een goed figuur tij dens een oefenwedstrijd tegen RBC. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In Renesse, Scharendijke en Zierikzee ZIERIKZEE/RENESSE/SCHARENDIJKE - In Scharendijke en Zierikzee werden maandag vernie lingen aangericht, in Renesse werd een surfplank gestolen en een auto ter waarde van 60.000 gulden. Het betrof een grijs-kleurige Mercedes die eigendom is van de heer A. uit het Duitse Essen. De auto stond in de nacht van maandag op dinsdag gepar keerd voor de woning van de Duitser aan de Hoogenboom- laan te Renesse. Vanmorgen om ongeveer 06.00 uur kwam de heer A. tot de onaangename ontdekking dat zijn vervoer middel verdwenen was. De auto heeft het kenteken E- KD324. De politie verzoekt ie dereen die het voertuig ergens signaleert, contact op te ne men. Telefoon 01110-14055. Ook de heer M. uit Duitsland werd het slachtoffer van het dievengilde. Van zijn personen auto die maandagmiddag ge parkeerd stond aan de Zeeane- moonweg te Renesse verdwe nen een surfplank en twee gie ken. Uit de auto werd een tas gestolen waarin vier zeilen en andere surfartikelen zaten. De diefstal werd gepleegd tussen 14.00 en 15.00 uur en de schade bedraagt ruim 3000'DM. Namens Rijkswaterstaat werd bij de politie aangifte gedaan van een vernieling die werd aangericht op het Noordzee strand nabij Scharendijke. Tbr hoogte van de Rampweg werd over een afstand van 240 meter de afrastering voor de duinen weggehaald. De houten palen die daarvan onderdeel uitma ken werden gebruikt voor het maken van kampvuren op het strand. De totale schade be draagt naar schatting ongeveer duizend gulden. De heer D. uit Zierikzee deed aangifte van vernielingen die werden aangebracht aan zijn personenauto. Terwijl het voer tuig stond geparkeerd aan de Scheldestraat te Zierikzee wer den enkele diepe krassen aan gebracht in de lak. De schade bedraagt minstens 700 gulden. Mogelijke getuigen wordt ge vraagd zich te melden bij de politie. Tblefoon 01110-14055. Ook de auto van de heer W. uit Zierikzee werd door onbeken den beschadigd. Het voertuig stond geparkeerd aan de Nieu we Bogerdstraat te Zierikzee. Toen hij maandag om ongeveer 11.45 uur bij zijn auto kwam bleek dat een onbekend geble ven voertuig er tegen aan was gereden zonder dat de bestuur der zich bekend had gemaakt. De auto was aan de linkerzijde beschadigd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement 1 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:.. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. DINSDAG 28 JULI 1992 148e JAARGANG NR 25194 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE geleerd", zo verklaard Miems van Citters haar veelzijdig heid. Ook het aantal onderwer pen waarvoor de kunstenares tijdens deze expositie heeft ge kozen is gevarieerd. Bloemen, dieren, portretten, vrije vor men in iepenhout, een zee meermin met man en een zee hondje met moeder. Aan dat laatste werkstuk zit een ver haal vast. ,,Er is ooit een zee hondebaby gevonden op het strand bij Tholen. De politie heeft dat diertje toen naar Pie- terburen gebracht omdat zijn moeder door mensen om het le ven was gebracht. Ik'ben toen in Pieterburen naar hem wezen kijken en de verzorger heeft hem toen laten zien. Het bleek dat hij de naam Arendje had gekregen. Op de één of andere manier was ik er zo door ge troffen dat ik er toen een bron zen beeldje van heb gemaakt, maar dan Arendje met moe der". Muziek Speciaal voor de opening van de expositie had de kunstena res het Valcooch Ensemble uit genodigd. Voordat zij echter hun muzikale klanken ten ge hore brachten sprak Arie Dam man, voorzitter van de Stich ting Westerschouwen Cultureel enige woorden van welkom tot de exposante. Zo vertelde hij dat de stichting grote verbon denheid heeft met Miems van Citters die onlangs nog haar medewerking verleende aan het opstarten van een twee pro ject van de stichting, de Burgh- se Schoole. Ook vertelde hij dat het de tweede maal dat de kunstenares solo in de Bewaer- schole exposeerd. Eerder, op 25 juli 1986 werd haar eerste ex- postie aan de Weststraat ge opend. Daarnaast heeft zij wel vaker geëxposeerd, maar dan met meerdere kunstenaars te gelijk. Tijdens deze expositie zal de kunstenares zelf zo veel mogelijk aanwezig zijn in de Bewaerschole, dit om de relatie bezoeker - kunstenaar te bevor deren. Het Valcooch Ensemble, be staande uit Henk Blom op so- Drie gemeenten op Schouwen- Duiveland springen er in nega tieve zin uit. De gemeente Mid- denschouwen blijft duidelijk achter bij Zierikzee, Bruinisse en Westerschouwen en hetzelf de geldt voor Brouwershaven en Duiveland. Wel is in alle drie gemeenten sprake van een groei van het aantal bedrijven. Alles bij elkaar kwamen er in Middenschouwen 11 bedrijven bij. Het leeuwedeel, negen, kan op het conto van de sector zakelijke diensten geschreven worden. In de agrarische sector kwa men er in Middenschouwen in 1991 geen nieuwe bedrijven bij, maar werden er ook geen be drijven opgeheven. Hetzelfde geldt voor de gemeente Brou wershaven. Daar scoort men met een totale groei aan bedrij- vervolg pagina 2 praan blokfluit, Arie Damman op tenor-blokfluit, Nellie Gee- ne op alt-blokfluit en Mientje Bliek op bas-blokfluit, zorgde daarna voor een muzikale om lijsting van de opening. Het en semble had afgaande op de veelzijdigheid van Miems van Citters, ook gekozen voor een veelzijdigheid aan verschillen de stijlen van muziek. Zo speelden ze ondermeer een canon, gevolgd door een muzi kaal portret van twee mees ters, 'iets wat volgens Henk Blom uitstekende paste bij de verschillende portretten die Miems van Citters in de Be waerschole heeft hangen. Op speciaal verzoek van de kun stenares zongen de vier leden van het ensemble een oud Spaans liedje; dit werd gevolgd door een frans liedje. Uniek Uiteraard sprak ook speciale gast burgemeester H. Tbes eni ge woorden tot de aanwezigen. ,/Iben ik het telefoontje kreeg van Miems van Citters met de uitnodiging om aanwezig te zijn bij het openen van deze ex positie besloot ik spontaan ja te zeggen. Zo ook besloot ik niet, zoals eerst de bedoeling was, van te voren een kijkje te gaan nemen bij het werk, maar mezelf spontaan te laten ver rassen", zo vertelde de burge meester. „Iets wat zeker is ge beurd bij het betreden van dit unieke gebouw, in deze unieke gemeente. Onthoud dat laatste goed, zfeker degenen die van buiten komen", aldus de burge meester. „Ik ben zeer getroffen door de veelzijdigheid van deze plaatselijke kunstenaar. Ik hoop dan ook dat veel van de 100.000 gasten van deze ge meente een bezoek zullen bren gen aan deze expositie". Hier- opvolgend gaf het Valcooch En semble een 'slotoptreden' be staande uit modern werk. Ten slotte brachten zij, als verras sing, een lied speciaal gemaakt voor Miems van Citters ten ge hore; iets wat met groot en thousiasme door de aanwezi gen werd ontvangen. gens de Kamer van Koophan del sprake van een stabiele si tuatie. Met uitzondering van de bouw is volgens de Kamer van Koophandel in alle sectoren sprake van groei. „Zelfs in de detailhandel, waar de afgelo pen jaren een negatieve trend was te constateren, groeide het aantal inschrijvingen". Men tekent daar meteen bij aan dat de 'bedrijvigheid' in Zeeland in vergelijking met de rest van Nederland enigszins achterblijft. Landelijk gezien is er voor wat betreft het ge boortecijfer (nieuwe bedrijven) landelijk een vooruitgang met 10 procent geboekt terwijl men in Zeeland niet verder komt dan een groei van het geboorte cijfer met 8,5 procent. Daar staat tegenover dat het 'sterfte cijfer' (bedrijfsbeëindiging) in Midden- en Noord-Zeeland met 4 procent een half procent lager ligt dan het landelijk gemid delde. Zowel in bouw als in het agra risch bedrijf, inclusief visserij, is in Zeeland sprake van een slechts geringe groei. Er kwa men 34 bouwbedrijven bij en 40 landbouw/visserijbedrij ven. De meeste groei werd ge boekt in de dienstensectoren. Ook fors was de groei in de sec tor zakelijke diensten, maar in deze sector wordt er volgens de Kamer van Koophandel ook nogal eens verkast, ofwel met een duur woord gemigreerd. In de voedselbranche tenslotte nam het aantal nieuw- vestigingen af. Achterblijvers In Zierikzee steeg het aantal bedrijven in de detailhandel. (Archieffoto). ZIERIKZEE - In 1991 is in de regip Midden- en Noord-Zeeland sprake geweest van een toename van het aan tal bedrijfsvestigingen die tot op heden zijn weerga niet kent. Dat blijkt uit het rapport Bedrijvendyna- miek 1991 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-en Noord-Zeeland. Met name Schouwen-Duiveland springt er volgens de Kamer van Koophandel in positieve zin uit. In 1991 werden 50 procent meer bedrijven opgericht als in het jaar daarvoor terwijl er voor wat betreft het aantal bedrijfs beëindigingen op Schouwen-Duiveland sprake is van een stabilisatie. In Zeeland in zijn totaliteit werden in 1991 liefst 964 nieu we bedrijven opgericht. In meer dan de helft van de geval len ging het daarbij om wat men noemt 'starters'. Daarbij wordt aangetekend dat het aantal startende bedrijven steeds verder terugloopt. „De 'winst' zit in de toename van het aantal nieuwe filialen en dochterondernemingen. De meeste groei, zo blijkt uit het rapport, zit in de sector za kelijke diensten. Ook de sector verzorgende diensten scoort hoog. Voor wat betreft indu strie, bouwnijverheid, groot handel en detailhandel is vol- BURGH-HAAMSTEDE - In een warme en volle Be waerschole is vrijdagavond de expositie van kunste nares Miems van Citters geopend. Onder belangstel ling van een veertigtal genodigden waaronder het echtpaar Tees stelde zij haar werk bestaande uit portret- en beelhóuwwerk voor. De expositie is tot 15 augustus te bezoeken, dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur, behalve op zondag. Op de Braderiedagen van Haamstede is de Bewaerschole ook van 10.00 tot 12.00 uur geopend. Het werk dat vanaf heden te zien is in de expositieruimte aan de Weststraat is zeer veel zijdig. Zo gebruikt de kunste nares diverse technieken waar onder aquarel, krijt, olieverf, houtskpol, grijs- en kleurpot lood, pastel, iepenhout en brons. „Toen ik op de Konink lijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag zat heb ik veel verschillende technie ken geleerd waar ik allemaal graag mee werk. Daarnaast heb ik ook lessen gevolgd in boetseren en werken met brons en hout. Leraren die ik op de academie heb gehad zijn Rein Draayer, Paul Citroen en Dirk van Gelder, van hen heb ik veel Kunstenaresse Miems van Citters bij één van haar werken. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1