Bruse folkloristische dag: Boeregoed en babbellolly's uw krant van schouwen-duiveland Brouwse wethouder Loschacoff opent speeltuintje Dreischor §4 0 1 ■=1 Wederom boetes uitgedeeld voor illegaal kamperen r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE B j GEBOORTEKAARTJES? Weinig belangstelling voor ringsteken met sjezen Zonnemaire krijgt ook nieuw speeltuintje Ongeval met gewonde 6 dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE MAANDAG 27 JULI 1992 148e JAARGANG NR 25193 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel 01110-16551 Zowel volwassenen als kinderen in .boeregoed'(Foto: Joup van Houdt). BRUINISSE - Boeregoed en babbel-lolly's. Zomaar twee aspecten van de Folkloristische dag die vrijdag haar première beleefde als onderdeel van de Bruse Visserijdagen. Hoewel het vrijdag behoorlijk druk was in het Bruse centrum viel de belangstelling voor met name het ringsteken per sjees wat tegen. Wel veel respons kregen de mensen van de Vereniging tot instandhouding van het Zeeuws Cultureel Erfgoed 'Ons Boeregoed'. Wie niet wist dat het thema vrijdag folklore was moest even zoeken. De Oude Ambach tenmarkt was een beetje weg gestopt aan de Lange Ring en ook niet echt in het oog sprin gend was het ringsteken per sjees waarvoor men een deel van de Deestraat had inge richt. Verantwoordelijk voor de orga nisatie van de Oude Ambach tenmarkt was de vereniging De Walcherse Folklorebriengers. Doel van de groep, die vorig DREISCHOR - „Ja. ik heb nu best wel een tevreden gevoel. Ik ben blij dat het speeltuintje vernieuwd is. De kinderen maken er veel gebruik van en er is veel enthousiasme", aldus mevrouw I. Bakker uit Dreischor. Voor haar en de andere inwoners van Dreischor, die zich inzetten voor vernieuwing van het speeltuintje aan de Renkumstraat, was de officiële opening daarvan, vrijdagmiddag door de Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff, een kroon op het werk. Hun voortdurend appel op het gemeentebestuur van Brou wershaven om duidelijk te ma ken dat de speel werktuigen in het speeltuintje verouderd en kapot waren had (na enkele ja ren) succes. De grote, uit hou ten palen bestaande klimboot werd vervangen door een glij baan, enkele wippen, een loop- balk en een schommel. De zandbak en het piramide-vor- mige klimrek bleven gehand haafd. „Het is een begin. We hopen dat er in de toekomst nog wat meer speelwerktuigen bij ko men, al naargelang de hoeveel heid kinderen in Dreischor groeit", aldus mevrouw Bak ker. De ballonnen die de Dreischorse jeugd kreeg ter gelegenheid van de opening van de speeltuin klap ten als gevolg van de grote hitte buiten. (Foto: Joop van Houdt). Voor de kinderen uit het dorp was de officiële opening vrij dagmiddag vooral een feest. In de zinderende hitte werden door de Brouwse buitendienst gemeentewerken de Neder landse en de gemeente-vlag van Brouwershaven in top ge hesen. De grote vakantie was nehbegonnen. Er was limonade en er waren zelfs (onbedoelde) vreugdeknallen, vanwege de feestballonnen die achter el kaar door klapten van de hitte. In haar openingstoespraak haalde wethouder Loschacoff nog eens naar voren hoe een aantal moeders uit Dreischor het initiatief nam om aan de gemeente Brouwershaven te vragen het speeltuintje op te knappen. „Dat hebben we ook gedaan. Het is wellicht niet zo'n groot speeltuintje, maar Dreischor is ook niet zo'n groot dorp". Zij riep de jeugd op de speelwerktuigen in goede staat te houden en zich tolerant te gedragen ten opzichte van el kaar. „De speeltuin is bedoeld voor kinderen van drie tot der tien jaar". Aan de inwoners van Dreischor vroeg de wethouder hun honden niet uit te laten in de nieuwe speeltuin. Zij vertelde dat het gemeente bestuur van plan is om ook het speeltuintje in Zonnemaire op te knappen. ,,Maar dat kost al lemaal veel geld. Daarom kan het niet allemaal tegelijk". Na de kreet hiep, hiep hoera, hij is open rende de jeugd van Dreischor de speeltuin in om bezit te nemen van de speel werktuigen. Uit reacties van de omwonenden bleek dat ou ders die in de Renkum- en Hes- huyzenstraat wonen van plan zijn om beurtelings toezicht te houden in de speeltuin. jaar werd opgericht, is het in stand houden van de Walcherse gebruiken en klederdrachten. Men verzorgt kledingshows in Walcherse klederdracht, met alle bijbehorende antieke sie raden. Tijdens de folkloristische dag in Bruinisse vrijdag had men de activiteiten beperkt tot een aantal kramen waar men ken nis kon maken met oude am bachten als de touwslagerij en de roomboterbabbelaarbak- ker. „Het uitgieten, da's de kunst", aldus een van de bab belaarbakkers. Hij vertelt dat als de stroperige massa, die uiteindelijk omgetoverd wordt in niet te versmaden Zeeuwse babbelaars, uitgegoten wordt, deze een temperatuur van om en nabij de 160 graden heeft. Vervolgens laat men de massa afkoelen tot zo'n honderd gra den. Overigens wordt daar geen thermometer bij ge bruikt. „Je ziet aan de kleur wanneer het goed is voor de verdere bewerking", aldus de babbelaarbakker. Op de vraag of zijn handen inmiddels hitte- bestemdig zijn antwoordt hij ontkennend. „Het blijft warm hoor". Wat verderop is de touwslager bezig om van henneptouw een springtouw te draaien. Zijn werkzaamheden worden door een behoorlijk aantal belang stellenden gadegeslagen. Op een straathoek een opmerke lijk kwartet: een man, twee vrouwen en een kind in Zeeuw se klederdracht. Leden van Ons Boeregoed. Op de vraag of het niet ver schrikkelijk warm is in de veelal donkere kledij ant woordt F. Zuiddijk uit Krui- ningen, bestuurslid van de ver eniging, ontkennend. „We za gen er eerlijk gezegd wel een beetje tegenop hoor. Maar het is alles meegevallen. Er staat hiet toch nog een fris windje". Zuiddijk vertelt dat de twee jaar jonge vereniging met 37 le-# den is afgereisd naar Bruinis se. „Meestal verzorgen wij tij dens zo'n folkloristische dag een klederdrachtenshow, maar hier lopen we eigenlijk alleen maar een beetje mooi te we zen", aldus Zuiddijk. Hij legt uit dat men niet alleen kleder drachtshows verzorgt, maar ook oude Hollandse dansen als Valeta en Kruispolka de monstreert. De mensen van Ons Boeregoed, zo vertelt Zuiddijk, werden tij dens de folkloristische dag in Bru regelmatig aangesproken door Visserijdag-bezoekers. „Je wordt vaak aangeklampt als je er zo bijloopt. Veel men sen willen weten in welke dracht je nu precies loopt en wat de verschillen zijn met an dere drachten", aldus Zuiddijk. Hij stelt dat veel mensen ook een praatje met de mensen in klederdracht maken omdat ze de dracht in kwestie herken nen. „Dan hoor je echt van 'Goh, dat heeft mijn grootmoe der ook nog gedragen", aldus Zuiddijk. Hoewel men in vroe ger tijd er, binnen een bepaald gebied, in principe vanwege de klederdracht allemaal hetzelf de uitzag was er volgens Zuid dijk toch duidelijk sprake van onderscheid. „Allereerst is er natuurlijk een groot verschil tussen daagse dracht en zondagse dracht. De zondagse dracht is veel uitbun diger", aldus Zuiddijk. Hij legt uit dat de wat meer draag- krachtigen hun welstand aan hun streekgenoten toonden middels de sieraden die bij de dracht hoorden. Wie wat meer geld had droeg grotere, mooie re sieraden". BROUWERSHAVEN - In de nacht van zaterdag op zondag heeft een eenzijdig ongeval met letsel plaats gevonden in Brouwershaven. Het ongeval gebeurde rond 03.30 uur aan de Grachtweg. Bestuurder is P. v. A. uit Brouwershaven; hij raakte ernstig gewond aan zijn benen. Door onverklaarbare oorzaak is P. v. A. tegen een tweetal bo men aan de Grachtweg gere den. Tbngevolge hiervan kwam V. A. bekneld te zitten. De brandweer van Brouwershaven kwam er aan te pas om de be stuurder uit de auto te zagen waarna hij met ernstige been breuken is opgenomen in het ziekenhuis. De auto is totaal vernield. Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleisterplaat sen. Democritus Zonnig en droog HET WEER Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur on geveer 21 graden. Wind uit noord west tot west, matig, kracht 3 4, in het waddengebied eerst nog af en toe krachtig, 6. VLOOTSHOW De vlootshow, het hoogtepunt van de Bruse Visserij- dagen, druk bezocht. ORGELSPEL Liefhebbers konden hun muzikale kwaliteiten tonen op het orgel in de Jacobuskerk. BRADERIELOOP Veteraan Rien van de Wilt wederom winnaar van de Braderieloop Middelharnis. VOETBAL DFS niet opgewassen tegen eerste divisionist RBC: 0-15. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SCHOUWEN-DUIVELAND - Dat de vakanties in volle gang zijn is iets wat ook de politie van Schouwen-Duiveland afgelopen weekeinde bemerk te. In samenwerking met personeel van de Rijkspoli tie te water, ambtenaren van Staatsbosbeheer en Veldpolitie werd in de nacht van vrijdag op zaterdag controle uitgevoerd op illegaal kamperen. Die nacht was tevens het Piket team, een speciaal opgezet team ter bestrijding van ille gaal kamperen, actief. In to taal werden die nacht achten twintig processen-verbaal van 150 gulden uitgereikt. In de nacht van zaterdag op zondag werd wederom aandacht be steed aan de controle op het il legaal kamperen. Zij het deze keer zonder de eerder genoem de versterking. De nacht van zaterdag op zon dag was voor de illegale kam peerder blijkbaar meer in trek. Met name op en rondom Renes- se, de Brouwers- en Grevelin- gendam was het prijs. Doordat de rijkspolitie door werkzaam heden elders op het eiland ech ter een klein beschikbaar po tentieel had waren de mazen van het politienet zo groot dat van de minimaal honderd aan wezige caravans en campers er maar zes konden worden be keurd. Rijkspolitie Schouwen- Duiveland heeft tijdens het hoogseizoen de beschikking over enkele gedetacheerden van het Oosterschelde-bekken, een van de nieuwe politie-dis- tricten na de reorganisatie van de rijkspolitie. Dit betekent dat de politie momenteel ge middeld twintig mensen per nacht aan het werk heeft. Vol gens Van Doorn, persvoorlich ter van de Rijkspolitie te Zie rikzee een groep waardoor al les gedaan wordt, maar één die te klein is wanneer er veel pro blemen optreden. Toch zegt Van Doorn niet te kunnen spre ken over absurde nachten dit afgelopen weekeinde. UITHUIZEN - De Kustwacht heeft zaterdag rond het mid daguur zeventig wadlopers ge red die door het opkomende water in de problemen waren gekomen. Ze zijn met een Duit se reddingsboot naar de Eems- haven gebracht. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 D kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr... adres postcode: plaats:.. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1