Drukke Toeristendag Expositie werk Miems van Citters in Bewaerschole streeknieuws DE IMMETJES-HOEVE dit biedt de beeldbuis Portret- en beeldhouwwerk f "E FILM DIE 1 JE STOUTSTE I Oplossing problemen omtrent dijkverhoging Terschelling in zicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - Van 25 juli tot 15 augustus exposeert de Zeeuwse kunstenares Miems van Cit ters portret- en beeldhouwwerk in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. De expositieruimte aan de Weststraat is dagelijks toegankelijk van 13.30 uur tot 16.30 uur. Miems van Citters is zeker geen onbekende in het Schouwse. Haar werk was eer der al op verschillende exposi ties te zien. In onderstaande impressie omschrijft zij zelf haar expositie on der het motto 'Al schrijvend stilstaan bij een momentje uit mijn leven'. ,,Even met de hond erop uit. Wind en zon. Heerlijk. Loop langs de Gringo-boom wappert en buigt - langs het schelpenpad, de esdoorn - jong, vandaal de bast afgeschild is aan het verdorren. Jammer. Al les verandert, beweegt, is in be weging. Ook een oude hond, ziet mijn hond". „Een omweggetje is rustiger voor beide bazinnen. Wat rui ken de duinen naar alles, en zo fris. Mijn oog valt op een ko nijn, zijn oog op mij. De zon door z'n omhoog gericht oortje veroorzaakt een lichtroze. Z'n knoopoog is zwart en rond. Op het schelpenpad ligt de tijd voor mij - de oertijd - exotische vormen, silex-steentjes door mensenhanden vervormd tot schrapers, haaietanden". „Aan de rand van het pad ko men de bloemen ieder jaar weer op. Allemachtig, ben al weer te laat om die prachtige paarse distel te tjetten! De tijd verstrijkt aan mij; veel schoons. De Wielewaal rolt z'n toon. Het Fabrianopapier is ge duldig, prettig, zacht en zo wacht ook m'n doos met kleur". „De hond pakt de stok uit m'n handen en loopt weer zes meter verder. Gelukkig zonder ge blaf. Dat lage, gele bloempje, z'n minuscule gele bolletje aan het steeltje ruikt zo sterk. Hoe heet dat? Opzoeken in m'n boek. Niet vergeten! Daar snelt de buurvrouw op de fiets. Ook een bezige bij'. „En m'n vader op z'n sportrij- wiel - ontbijt in de fietstas - een man van 87 jaar. Hij laat een spoor na van Eau de toilette, als van een jonge frisse bloem. Het riviertje heeft behoorlijk wat water, 't Stroomt naar 't Lage Burgh. 't Is tijd, meid. Je moet aan den arbeid. Schrijven van brieven, een uitnodiging voor m'n tentoonstelling. De buurman klapt door het hek en zegt ook goedemorgen. We zijn weer in het atelier en ik schrijf dit stukje. Flarden van gedach ten, van voelen, zien en horen". ZIERIKZEE - Even zag het er naar uit dat de tweede Toeristendag in Zierikzee letterlijk en figuur lijk in het water zou vallen. Gelukkig voor standhouders en bezoekers viel dat mee.^Onder een stra lende zomerzon konden de bezoekers langs de verschillende kramen en attracties in de Zierikzeese binnenstad slenteren. Centraal tijdens de tweede Toeristendag stond het Vrije Tijds Festival op het Havenplein; een show vanaf een grote podiumwagen met optredens van artiesten, muziek en mo deshows. Hoewel het erg druk was in het Zierikzeese centrum trok het festival op zich maar matige belangstelling. Pogingen van zangers om het publiek mee te laten zingen liepen op niets uit. Een ander nieuwtje op de tweede Toeristendag was de stand met het alcoholvrije Bitburger-bier van de tap, een initiatief van Horecagroothandel Poot uit Sirjansland in samenwerking met Deans Fastfood Resto. ,,De belangstelling viel een beetje tegen, maar ik denk dat we de volgende keer ook wat meer reclame moeten maken', aldus F. van Doorn van de firma Poot. Hij geeft de moed niet op want hij is ervan overtuigd dat hij ook 'echte bierdrinkers' kan verleiden tot het nuttigen van een alcoholvrije Bitburger Drive. ,,Want het is het enige alcoholvrije bier dat gemaakt wordt vol gens het gewone bierrecept. De alcohol wordt er pas op het laatst uitgehaald'. (Foto: Joop van Houdt). UTRECHT - De speelfilm „De drie beste dingen in het leven" van Ger Poppelaars is gekozen als openingsfilm van de Neder landse Filmdagen. De film wordt op de openingsavond van 23 september in Utrecht vertoond. De Nederlandse Filmdagen, die dit jaar voor de twaalfde keer worden gehou den, duren tot en met 2 okto ber. ZIERIKZEE Geslaagd Jolanda HS Kraaijeveld uit Zierikzee is geslaagd aan de Katholieke Hogere Hotel school in Maastricht. Geslaagd Voor het volledig Mid denstandsdiploma slaagden de volgende cursisten van de Zie rikzeese Middenstandsavond school; S. M. Dijkman-Steenstra, M. H. Glerum-Vermeule, F. G. van der Goot, A. van Heijzen- Groenewoud, C. L. M. van der Hoeven, C. J. Janse, M. de Jong, A. D. Joziasse, L. J. de Keijzer, S. Klink, R. van der Klooster, P. Knop, C. Legemaa- te, E. Leupen, A. A. Luiting, J. Manni, J. Pannekoek, J. S. Sandberg-Wijrdeman, A. L. Sluijs, W. van der Spek, P. M. Struijk-Braam en B. Visser. BURGH-HAAMSTEDE Burghse Schoole Na de Bewaerschole in Haam stede heeft de Stichting Wes- terschouwen Kultureel sinds kort een nieuw troetelkind on der haar hoede. In Burgh is de vroegere school onder de naam Burghse Schoole ingericht als expositieruimte met daarin een oud klaslokaaltje uit de ja ren dertig en exposities over de Karolingische Burcht en de na tuur van de Kop van Schou wen. De Burghse Schoole is Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 57 'Ik hoor hem al glijmen: Jasper, m'n jongen, je moet als hoofdingeland een voorbeeld geven. Het rooide er niet op, wel foei'. 'Jochem Blaauwboer kan barsten', zegt Geert onwillig. 'Ja, van mij bok, drie keer, maar die sloten moeten klaar, hoor je?' 'Weet ik wel', gromt Geert, 'maar het zwaarste werk is er al af, dat heb ik al gedaan. Arie en jij kunnen het verder best redden; ik ga stoppelen en ploe gen. Het is half oktober, de tarwe moet er nog in en straks de bieten weer. Moet het net als verleden jaar? Moeten we weer tot onze knieën in de prut? Mij niet gezien'. 'Wat moet je nou met zo'n jong, Arie?' vraagt Jasper aan zijn arbeider die de ze week voor de zoveelste keer getuige is van een meningsverschil tussen va der en zoon. Arie steekt behoedzaam zijn pijp op. 'Het is geen kleine jongen meer, baas, en als je het mij vraagt: we redden het wel'. 'Welja, geef hem maar gelijk', stuift Jasper op. 'Hij doet maar wat hij wil. Wie is er hier voor den dit en dat nou baas?' 'Het werk lijdt er niet onder, nou Geert af en toe zijn eigen zin doet. het land ligt er best bij. Je moet echt de teugels maar laten vieren, baas. Waarom maak je je nog zo druk? De vrouw zei dat Geert zo langzamerhand trouwplan nen krijgt; dan zul je het toch moeten overgeven'. 'Nou ben ik de baas nog, en of ik de boel zo maar zal overgeven, weet ik nog niet. Hier, pak an'. Hij duwt Arie een rietkapper in de handen en wenkt Jelle die, gezeten op een omgekeerde melk emmer, ongeïnteresseerd het gesprek heeft gevolgd. Dat eeuwige geharrewar hier hangt hem dik de keel uit. Soms heeft Geert gelijk, soms als hij eer lijk wil zijn de baas met zijn grotere ervaring, maar hij wil geen partij kie zen. Hij wacht alleen maar op een gun stig ogenblik om de boer te vertellen wat hem het meest op het hart ligt; zijn plannen met Doortje. Dat ogenblik is nu bepaald niet gun stig. 'Schiet es op. jij', grauwt Jasper, 'je zit toch niet vastgeroest op die em mer?' 'Wat moet ik doen?' vraagt Jelle rustig. Hij wacht maar steeds zijn orders af. Als hij eigener beweging iets aanpakt, is het in de ogen van de baas toch altijd verkeerd. Die ziet hem nu eenmaal nog niet voor vol aan. Dat maakt het alle maal nog des te moeilijker. 'Wat je doen moet? Rietjes kappen, dat ligt toch voor de hand! Of nee, pak de kleine trekker en ga ook maar stoppe len. Op de zeven bunder en rij niet meer de sloot in, enne hou niet te lange schaft, zeg dat ook tegen Geert'. 'Nou moe zegt Jelle verontwaar digd. 'Dat heb ik Geert niet te zeggen. Het is bij hem hap-slok en maar weer aan de gang'. 'Hou nou je grote bek maar', bromt Jasper. 'De baas moet niet onredelijk wezen', zegt Jelle rustig, keert zich om en loopt naar de trekker. Jasper buldert hem nog wat scheld woorden achterna, tot Arie hem aan zijn mouw trekt. "Ibe nou, baas, als we nog wat willen doen, laten we dan be ginnen. Je moet es bedaren, de honden lusten er geen brood van, zoals jij te keer gaat De ogen van de oude man dwingen Jasper zijn mond te houden. De enige die hem soms kan leiden is Arie, die weet hoever hij kan gaan, die ook be seft waarom Jasper Ouwerkerk zo is geworden. Dat de bezitsdrift om zijn dochter hem telkens parten speelt, dat hij haar misschien het liefst zou opslui ten in een kast met een slot met zeven zegels die hij alleen kan verbreken. Elk zinnig mens zal Jasper veroorde len om zijn dwaas gedoe om Doortje. Arie doet dat niet. Maar moeilijk is het wel (wordt vervolgd) van juni tot en met september en in de schoolvakanties van dinsdag tot en met zaterdag voor het publiek geopend en wel tussen 10.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 16.30 uur. Groe pen kunnen na afspraak een bezoek aan deze expositie ruimte brengen. BRUINISSE Geslaagd Erik van Breda uit Bruinisse is aan de MTS Zuid (Middelbare Tfechnische School) te Rotter dam geslaagd voor het diploma bouwkunde. Tewaterlating casco In het Poolse Gdynia is vorige week donderdag het casco van de nieuwbouwkotter UK 143 Andries de Vries te water gela ten. De drie gebroeders De Vries uit Urk waren daarvoor samen met de directie van scheepswerf Maaskant naar de Poolse scheepswerf afgereisd. Omstreeks het komend week einde wordt het casco in Stel lendam verwacht. Kokkelaars Sinds enkele weken vissen twaalf tot vijftien kokkelsche pen waaronder de Bru 31 in de Voordelta bij goede weersom standigheden op spisula's, in de volksmond nonnetjes ge naamd. Spisula's zijn een soort afgeknotte strandschelpen die, als ze niet worden opgevist door vijfhoeken worden veror berd. Voor de kapitale kokkel schepen, waarvan de Neder landse vloot er 36 telt, wordt deze mogelijkheid aangegre pen om verliezen als gevolg van de vele beperkingen waar mee deze bedrijfstak wordt op gezadeld enigszins te compen seren. De spisula's worden aan boord op verschillende loka- ties in de Oosterschelde ge kookt en vervolgens door ande re vaartuigen (jagers) aan de wal gebracht. De schelpdieren worden gevist op dieptes tot 14 meter. Vorige week arriveer den de Bru 31 en de HA 7 en HA 73 in de haven van Bruinis se om de zuigpijpen met enkele meters te verlengen. Peilingen gemeentehaven In Bruinisse zitten verschillen de ondernemers met de wrange vruchten van de „leeegstro- mende" Grevelingen in hun maag. Het,meest gedupeerd js. jachtwerf Van Duivéndijk dfe de helling 'in;/drè' 'Vis^érshavërf' niet kan gebruiken omdat de hellingbanen aanzienlijk zijn verzakt. De sterke stroming die tegen de havendam werd gekeerd, circuleerde terug de haven in en liet aanzienlijke sporen na. Tbt ver buiten de ha veningang werden fuikenvis sers met gekantelde netten ge confronteerd. Maandag zijn in de haven de eerste peilwerk- zaamheden door waarnemend havenmeester H. de Ronde ver richt. Dinsdag is een peilvlet van Rijkswaterstaat ter plaat se gekomen om zich van de si- tustie op de hoogte te .stellen. Het is tenslotte helemaal niet ondenkbeeldig dat de milieu vriendelijke bodem van de ge meentehaven is verontreinigd door vervuild slib uit de haven mond. ROTTERDAM - Vanaf 26 juli wordt op zes achtereenvolgen de zondagen het Openlucht theater Rotterdam 1992 gehou den. Het theater is te zien in de Rozentuin achter Museum Boy- mans-van Beuningen in Rotter dam. Naast theater is er plaats voor zang en muziek. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 23 juli 20.00 uur zondag 26 juli 20.00 uur I »EBB;iC/fri,VCP\ I I OVERTREFT. I Vrijdag 24 juli NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur De Open Nederland se tenniskampioenschappen, verslag. 16.40 uur Young Ramsay, Australische serie. 17.29 uur Parker Lewis, Ameri kaanse comedyserie. 17.55 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.24 uur Ja, natuurlijk extra, natuurfilmserie. 18.56 uur Cosbyshow, comedy serie. 19.24 uur Zo vader zo zoon, spelprogramma. 20.00 uur Journaal 20.26 uur NCRV Zomerfilm: Summerstory, Engelse speel film. 22.05 uur Spiegels, talkshow. 22.44 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.08 uur Dokument: Two points of view, drieluik over beroepsfotografen. 23.30 uur Miniatuur. 23.37 uur De Open Nederland se tenniskampioenschappen, samenvatting. 00.40 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur Zoovenirs, serie over diereentuindieren. 18.54 uur Bananasplit, humor met de verborgen camera. 19.40 uur America funniest ho me video's, Amerikaanse ama teurvideofilms. 20.01 uur TROS Poll de France. 20.00 uur Te land, ter zee en in de lucht: Freewheelen. 21.03 uur TV-Dokter, medische tips. Herh. 21.05 uur TROS Triviant Olympia, 7-delige serie. 21.59 uur Vrijdag Robinson, programma over schijn en wer kelijkheid in onze wereld. 22.42 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 23.28 uur Big bad Johp, Ameri kaanse speelfilm. 01.00 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.55, ,13.00 en. 18.40 uur Nieuws voor .doven ep slecht horenden. 15.30 uur Tour de France, recht streeks verslag van de 19e etap pe. 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Verhalenvertellers, serie verhalen uit alle wereld delen. 19.12 uur Tour de France, sa menvatting van de vandaag ge reden etappe. 20.00 uur Journaal 20.25 uur De mars (The march), tv-film. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Studio Sport jour naal 22.30 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.55 uur RTL 4 Nieuws 07.00 uur Cartoon 07.25 uur RTL 4 Nieuws 07.30 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Operation Petticoet. Amerikaanse serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel programma. Herh. 09.35 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.20 uur Hitbingo. Presenta tie: Irene Moors en Carlo Bosz- hard. (Herh.). 11.20 uur Geraldo, talkshow. 12.05 uur RTL Radio Studio Live. Open window television. 12.45 uur A case of deadly for ce, Amerikaanse speelfilm uit 1986. 14.15 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.05 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.35 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 17.05 uur Love Boat. Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spélpro- gramma. 18.50 uur RTL 4 minispel: Scat- tegories, telefoonspelletje. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur De Dageraad, Neder landse dramaserie. 20.30 uur Het beste van wie ben ik? Compilatie van de beste, leukste ontroerendste momenten van dit spelpro gramma met André van Duin, Ron Brandsteder en Caroline Tfensen. 21.10 uur De prins van Bel Air, Amerikaanse comedyserie. 21.35 uur Nurses, Amerikaanse comedyserie. 22.05 uur A fine mess, Ameri kaanse speelfilm uit 1986. 23.40 uur RTL 4 laatste nieuws 23.55 uur Mash: The grand fi nale, Amerikaanse serie. 01.55 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 02.40 uur De draagmoeder. Braziliaanse serie. 03.05 uur RTL 4-text, selectie van pagina's uit RTL 4-Tfext met het geluid van RTL 4 Ra dio. BRT 1 17.28 uur Avonturen in Maple Town, 52-delige Japanse teken filmserie. Afl. 21. 17.51 uur Samsonclip. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 205. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 475. 18.35 uur De kruisboog (Cross bow), 24-delige Amerikaans/ Engelse jeugdserie rond de le gende van Willem Tfel. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Vakantievlinder, toe ristische tipsr* - 19.25 uur Zoölympics, Medede lingen en programma-over zicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Zeg 'ns Euh, spelpro gramma. 20.30 uur My demon lover. Amerikaanse komedie uit 1987. 22.00 uur Sledge Hammer, Amerikaanse comedy-serie. 22.25 uur Kijk uit.' Vandaag: Kijk Bompa, zonder banden! Aansl. paardenkoersen en Zoö lympics. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Ommekaar: Maat 38. 23.45 uur Thriller: Boze krach ten. 01.00 uur Coda. BRT 2 15.30 uur Sport extra. Wielren nen: Ronde van Frankrijk. 17.28 uur Zie BRT I 19.25 uur Mededelingen en pro gramma overzicht. 19.30 uur Olympische Spelen Barcelona 1992. Studio Olym pia. 19.30 uur Voorstelling Olympi sche programma's. 19.55 uur Voetbal. Spanje- Columbia, rechtstreekse repor tage. 21.45 uur Camps op zoek naar Jacque Rogge. 22.30 uur Voetbal. Samenvat ting. 23.45 uur Zie BRT 1. Bewoners Waddeneiland kunnen gerust zijn LAUWERSOOG - De bewoners van het Waddenei land Terschelling kunnen gerust zijn. Nog dit jaar zullen de financiële problemen rond de dijkverho ging van het Waddeneiland worden opgelost. Deze voorspelling deed minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat na afloop van een driedaags werkbe zoek aan de Friese Waddeneilanden. De dijk op Tbrschelling is nog niet op deltahoogte en de des kundigen weten ook nog niet precies welke hoogte noodza kelijk is. Over de financiering voor de dijk wordt al heel lang getwist. In principe betaalt het rijk 60 procent en moet Tbr schelling 40 procent bijdragen. Omdat het Waterschap Tbr schelling zeer beperkte finan ciële mogelijkheden heeft kan het eiland die 40 procent niet opbrengen. De minister heeft nu toegezegd dat, in afwach ting van lopend onderzoek, de overheid zal zorgen voor een oplossing. A 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4