Songfestival centraal tijdens Pleinfeest Helcherseeschool Functie camping-kantines opnieuw ter discussie Ter afaluiting van het schooljaar Speculeren Acht jaar voor cocaïne smokkel Nederlandse toeristen in Frankrijk gedood door omvallende boom Water sporters in nood Verhoogde sterfte van zeehonden baby's Opnieuw demonstratie tegen VN of- ez*. teA^M Kritische kanttekeningen WD-fractie Westerschouwen DINSDAG 21 JULI 1992 NR 25190 3 Eén van de onderdelen van het pleinfeest was de door G. A. M. Cobussen gepresenteerde play-back-show. (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - Eindelijk waren de weergoden hen gunstig gezind, de mensen van de Helchersee school in Scharendijke. In voorgaande jaren moest het jaarlijkse Pleinfeest ter afsluiting van het schooljaar noodgedwongen binnen gehouden wor den, maar de editie 1992 kenmerkte zich door een stralende zomerzon. Centraal tijdens het Pleinfeest stond een groots Songfestival. Het is altijd gevaarlijk om over de afloop van een bepaal de kwestie te speculeren. Toen tijdens de vergadering onlangs van de gemeenteraad van Bruinisse door Lijst van de Velde-raadslid J. L. Kempe werd gesteld dat bij een sa menvoeging van de Schou^ven- Duivelandse gemeenten het geld wel naar Zierikzee zou gaan voor het opknappen van monumenten had hij kunnen weten dat die uitspraak stof zou doen opwaaien. Hetgeen ook geschiedde. Burgemeester Asselbergs van Zierikzee rea geerde furieus. Hij noemde het een 'goedkoop argument' De uitspraak van Kempe staat niet op zichzelf. Nu al tekenen zich schaduwgevechten af tus sen de verschillende gemeente besturen. Links en rechts wor den steken onder water gege ven en de vraag dringt zich op of gemeenten die elkaar, zij het besmuikt, beschimpen wel zo goed samen kunnen werken als door sommigen wel gesug gereerd wordt. Het was te voorzien dat de plannen voor herindeling niet zonder slag of stoot zouden worden aan vaard, maar het is nog maar de vraag of men er onderuit kan. Het is heel goed denkbaar dat de rijksoverheid de herinde ling gewoon van bovenaf oplegt en men zich wel zal moeten schikken. Afgezien daarvan kunnen de gemeenten beter alles in het werk stellen om tot een vorm van samen werking te komen waar ieder een, en de burger niet in het minst, tevreden mee kan zijn. Want het kan en mag natuur lijk niet zo zijn dat bestuurlij ke onenigheid uitgevochten wordt over de hoofden van de burgers heen. P.K. ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag de 35-jarige R.P. (Pershad) uit Su riname veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens betrokkenheid bij de smokkel van 183 kilo cocaïne vanuit Su riname naar Nederland. De rechtbank achtte bewezen, dat P. een centrale rol heeft ge speeld bij de uitvoer van de uitzonderlijk grote partij drugs vanaf het Surinaamse vliegveld Zanderij naar Schip hol. In juni 1990 werden de kof fers met cocaïne op Schiphol onderschept. P. werd eind vo rig jaar door Duitsland uitge leverd, nadat hij daar in juni vorig jaar was gearresteerd. De officier van justitie eiste twaalf jaar tegen P. Bij het vaststellen van de straf hield de rechtbank er rekening mee, dat P. niet eerder met justitie in aanraking is geweest. Overi gens heeft P. steeds elke be trokkenheid bij de drugssmok kel ontkend. Wel liet hij tijdens de behandeling van zijn zaak doorschemeren dat hij meer zou weten van de betrokken heid van hoge Surinaamse mi litairen bij de smokkel. Namen noemde hij echter niet. In dat verband bevestigde het open baar ministerie in Rotterdam begin dit jaar dat de Surinaam se legercommandant Iwan Graanoogst en de militair Ru ben Rozendaal ervan worden verdacht, dat zij de smokkel mogelijk hebben gemaakt. DEN HAAG/BEAUGENCY - Twee Nederlandse toeristen zijn in de nacht van maandag op dinsdag op een camping in Frankrijk verpletterd onder een omvallende boom. De boom werd geveld door een he vig onweer en kwam terecht op de tent waarin het tweetal sliep. Dit heeft de ANWB dins dag bevestigd. De slachtoffers zijn de 29- jarige Eric Bergmans uit Goir- le en de 28-jarige Monique van Oosterhout uit Loon op Zand, zo hebben de rijkspolitiekorp sen in hun woonplaatsen be kendgemaakt. De twee waren dinsdagavond aangekomen op de camping van het plaatsje Beaugency aan de Loire, ten zuidoosten van Parijs. Kort na dat ze hun tent haden opgezet brak een hevig onweer los. De wilg waaronder de tent stond begaf het door de harde wind en stortte neer. De Nederlan ders waren op slag dood. Ze waren zaterdag in groten ge tale naar het schoolplein van de Scharendijkse school geko men; ouders, grootouders en andere belangstellenden. „Het was de hele dag door heel druk", aldus schooldirecteur H. Bout. Spelletjes Er was dan ook van alles te doen voor de bezoekers. De Dr. H. J. van Zuylen (VVD): 'Principieel onjuist dat Trou we Herder adverteert'. Eigenlijk is het zo dat een res taurant cq kantine op eeft cam ping alleen bedoeld is voor re creanten die op het terrein in kwestie verblijven. Op dit mo ment zijn in de gemeente Wes terschouwen volgens het colle ge van b en w in ieder geval twee restaurants die ook ge richt zijn op gasten die niet op het terrein in kwestie verblij ven. Het gaat daarbij om De Horizon en De Trouwe Herder. „De genoemde restaurants hebben zich de laatste jaren ge profileerd als zelfstandige be drijven en vervullen duidelijk een functie voor de omgeving", mensen van de Helchersee school hadden him beste been tje voorgezet om van het Plein feest een. voor een zo breed mo gelijk publiek aantrekkelijk evenement te maken en te oor delen aan de opkomst en de uiteindelijke opbrengst is men daarin geslaagd. Op het schoolplein kon ge sjoeld worden en werden mini- toneelstukjes ten beste gege ven., Verder werd op een rom melmarkt allerhande tweede- aldus het college van b en w van Westerschouwen. „De restaurants voorzien dan ook in een bestaande behoefte. Hiermee is naar onze mening in de loop der jaren het be staansrecht gegroeid". Concreet voorstel richting raad was om de openbare functie van deze restaurants te erken nen en te regelen. Tbn aanzien van andere camping-kantines blijft gelden dat zij zich biet mogen richten op publiek bui ten de campinggasten. Met an dere woorden: men mag geen klanten werven via bijvoor beeld advertenties in de regio nale pers. WD-woordvoerder C. A. Hoorweg liet in een eerste reac tie op dat voorstel weten dat zijn fractie daar grote moeite mee heeft. „Wij willen het col lege dan ook nadrukkelijk ver zoeken dit voorstel terug te ne men. Het kan een aantal conse quenties hebben die we nu niet kunnen overzien en die wel licht minder plezierig zijn", al dus Hoorweg. De liberaal bleek een roepende in de woestijn. Alle andere fracties lieten weten geheel achter het voorstel van het col lege te staan en vroegen alleen opheldering omtrent een aan tal details. Zo wilde CDA- vertegenwoordiger A. J. Pad mos weten in hoeverre de ge meente in kan grijpen als bij voorbeeld de eigenaar van een hands waar ter verkoop aange boden. Deze rommelmarkt zou uiteindelijk het meest opbren gen. „Alles bij elkaar hebben we zaterdag netto 2000 gulden verdiend", aldus Bout. Volgens hem kan ongeveer 1500 gulden daarvan op het conto van de rommelmarkt geschreven wor den. Vreemde figuren waren ook te zien op het schoolplein. Kinde ren waren getooid met hoge hoeden die tot over hun gezicht waren getrokken. Op hun buik was een gezicht geschilderd en verder waren ook alle ledema ten een stukje naar beneden opgeschoven. Sociale contacten Veel aandacht was er zaterdag op het plein van de Helchersee school voor muziek. Jan van koffieshop besluit zijn etablis sement om te bouwen tot café of disco. Wethouder ir. C. W. Veerhoek antwoordde daarop dat een an der via de drank vergunning, en de daaraan gekoppelde ont heffing heel goed te sturen valt. „Als een bedrijf van structuur verandert kan de ge meente weigeren ontheffing te verlenen en in het verlengde daarvan de drankvergunning intrekken", aldus de wethou der. Hij gaf toe dat het voor wat be treft de detailhandel wat lasti ger ligt. „Als iemand van zijn brillenwinkel een textielzaak wil maken kunnen wij daar niet zoveel aan doen", aldus Veerhoek. Op de woorden van Hoorweg reageerde Veerhoek met de opmerking dat er wel licht meer camping-restau rants zijn die een min of meer openbare functie hebben. „Maar we hebben deze twee er uit gepikt omdat het echt spe ciale gevallen zijn". Veerhoek stelde dat De Hori zon een duidelijke functie voor de omgeving, waarin het res taurant staat, heeft, „Maar het zijn wel hoofdzakelijk recrean ten, gasten van omliggende campings, die van het restau rant gebruik maken", aldus Veerhoek. „Wat wij doen is niets anders dan legaliseren van de status quo en voorzover mij bekend hebben collega- bedrijven daar geen moeite mee". Veerhoek koppelde daar wel meteen de opmerking aan vast dat men onderscheid dient te maken tussen De Horizon en de Trouwe Herder. „Bij de Trouwe Herder ligt het toch wat moeilijker. Maar destijds is aan het bedrijf vergunning gegeven om naast de gasten van het eigen terrein "ook 'Oosterscheldewerkers' te ont- Dongen en Tita Louwerse play backten een duet en voor het Songfestival hadden zich zo'n twintig artiesten in de dop op gegeven. Afwisselend werden optredens verzorgd en werd aan het op het plein opgestelde Rad van Avontuur gedraaid. Het Songfestival werd gepre senteerd door G. A. M. Cobus sen. De opbrengst van het Plein feest is bestemd voor de school- kas. Het is de bedoeling dat nog dit jaar een begin wordt gemaakt met een verbouwing van de school. Er moet een lo kaal bijkomen. Schooldirec teur Bout toont zich tevreden met de opbrengst van het Pleinfeest. „Tevreden met de opbrengst in geld maar vooral ook met de opbrengst in socia le contacten", aldus de school directeur. vangen. En daar is nu nauwe lijks meer aan te sleutelen". Raadsnestor dr. H. J. van Zuy len reageerde tamelijk fel op de woorden van de wethouder. „De Trouwe Herder adverteert regelmatig in verschillende bladen en dat kan toch nooit de bedoeling geweest zijn. Dat is principieel fout", aldus Van Zuylen. Fractiegenoot A. M. Verseput deed er nog een schepje bovenop. „Het zou in houden dat De Horizon het he le jaar open mag zijn en dan komen exploitanten van res taurants op andere campings misschien ook wel met dat soort plannen". De WD-fractie slikte haar be zwaren tegen het college voorstel niet in, maar vroeg evenmin om stemming over het voorstel. De overige raadsfrac ties schaarden zich zonder ver der commentaar achter het voorstel van het college. BRUINISSE - Vanmorgen, dinsdag, is in alle vroegte op het Grevelingenmeer een groot aantal jachten in de proble men gekomen. Veel waterspor ters die meenden een rustige nacht op het meer door te bren gen werden geconfronteerd met Woeste golven. Even voor half vijf zond het zeiljacht Rush uit Antwerpen de eerste noodseinen uit. Aan boord van het jacht was ten noorden van de Archipel pa niek uitgebroken door het noodweer. De reddingsboot Griend werd gealarmeerd en voer uit vanaf de Brouwers- dam. Begeleiding Via bemiddeling van de kust- wachtpost Ouddorp werden de watersporters naar de jachtha ven van Port Zélande begeleid. De rijkspolitie te water voer de haven van Bruinisse uit om di verse vaartuigen naar een vei liger bestemming te loodsen. Het politievaartuig trok een viertal omhoog gelopen jach ten naar dieper water. De Griend verleende onder meer assistentie aan zeilers bij De Ossehoek, de Stam persplaat en de Veer mansplaat. Om half zeven kreeg de Kustwachtpost de melding van een Engels jacht, de Super Ted, dat in de Hals onder Melissant aan de grond was gelopen. Een vrouw zou met haar drie kinderen op Flakkee aan wal zijn gestapt om beschutting te zoeken. Later werd duidelijk dat de vrouw in Melissant hulp wilde halen voor een ander jacht, de Mango, dat in de om geving van de Veermansplaat in nood verkeerde. Omstreeks half acht vanmorgen verleen den de hulpverleners ter zee in dit gebied assistentie aan een pleziervaartuig dat zinkende was. PIETERBUREN - Medewer kers van de Zeehondencrèche in Pieterburen constateren een verhoogde sterfte van zeehon denbaby's in het oostelijk Wadden- en Eemsmondgebied. Volgens Lenie 't Hart van het opvangcentrum zijn er vanaf juni, het begin van de geboor teperiode, in het Nederlandse deel twintig dode zeehonden baby's gevonden. In 'normale' jaren zijn dat er een stuk of vier. Bij het opvangstation in het Duitse Norddeich zijn dertig dode zeehondenbaby's binnen gebracht. Het gaat om zeer jon ge dieren van enkele dagen oud. Over de oorzaak van de sterfte is nog niets bekend. Zo wel in Hannover als bij het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne wordt onderzoek gedaan naar de mogelijke oorzaak. „Waar schijnlijk is het immuun systeem niet in orde en kunnen ze van iedere besmetting ziek worden. Maar wat het precies is weten we nog niet", vertelt 't Hart. De sterfte betekent niet een onmiddellijke bedreiging voor de zeehondenpopulatie in de Waddenzee. „De zeehon denstand vertoont wel een op gaande lijn. Maar deze sterfte betekent wel dat er wezenlijk iets aan de hand is." Nu de ge boorteperiode bij de zeehon den zo goed als voorbij is, wordt verwacht dat de sterfte- golf ook voorbij zal zijn. De zeehondencrèche in Pieterbu ren zelf heeft geen gevallen van besmetting meegemaakt. Bij de collega's in Norddeich zijn echter wel zeehondjes gestor ven aan de geheimzinnige ziek te. Verwachting t/m zaterdag 25 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht zuidoost 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 30% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 juli Zon op 05.46, onder 21.44 Maan op 23.57, onder 14.18 23 juli Zon op 05.47, onder 21.43 Maan op onder 15.31 Laatste Kwartier: 22 juli (00.12) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Morgen zijn er weer perio den met zon en alleen vannacht kan er in het oosten van het land nog een bui voorkomen. De minimumtempe ratuur wordt omstreeks 14 graden. Morgenmiddag wordt het aan zee 21 graden, maar in het binnenland stijgt het kwik tot een graad of 24. De westenwind is overdag zwak tot ma tig. Het Azorenhogedrukgebied heeft morgen een uitloper naar West-Frankrijk. Dit hoog verplaatst zich donderdag naar Polen. Bij ons wordt de wind dan zuidoost en de temperatuur gaat weer omhoog. Bij overwegend zonnig weer wordt de middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Vrijdag kan er later op dè dag een regen- of onweersbui voor komen, maar daarna herstelt het weer zich opnieuw. Het blijft ook het komend weekeinde overwegend zonnig en warm zomerweer. BAGHDAD (AFP) -Enkele dui zenden Irakezen hebben dins dagmorgen in Baghdad voor het ministerie van landbouw opnieuw gedemonstreerd te gen de aanwezigheid van VN- inspecteurs. Dat gebeurde nau welijks een halve dag nadat in New York de VN- Veiligheidsraad Irak had ge waarschuwd dat het inspectie van het ministerie dient toe te laten. De demonstranten liepen langs het ministerie, waarvoor de VN-experts al 17 dagen de wacht houden, en droegen spandoeken met teksten waar in' zij hun trouw aan president Saddam Husayn betuigden en de inspecteurs verzoeken om te gaan: „Wij willen jullie niet, ga naar huis." De menigte, waar toe zowel inwoners van de nieu we volkswijk Saddam-City in het noorden van Baghdad als plattelandsbewoners behoor den, verbrandde ook de Ameri kaanse vlag en beeltenissen van de Amerikaanse president Bush. Advertentie Een heerlijk terras, een landelijke sfeer. Genieten van een verfijnde Franse keuken...èn va Zeeuwse producten van ree. bos en veld f verre landen. Proeven van avontuurlijke wijnen an puur Rolisserir De Tronire Herder ZIERIKZEESCHEfH NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen, Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BURGH-HAAMSTEDE - Het overgrote deel van 36 punten op de agenda van de gemeenteraad werd met een hamerslag afgedaan. Over één kwestie echter ontstond, niet voor de eerste keer, discussie. Met na me van de kant van de WD-fractie binnen de Wes- terschouwse gemeenteraad kwam kritiek op het voorstel van het college de openbare functie van de restaurants op de bungalowparken Resort Haamste de en De Horizon te legaliseren. I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3