Alleen PvdA-fractie wil vrouwenruimte subsidiëren UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Twee aanrijdingen op Rijksweg N-59 r n ZIERIKZEESCHE l NIEUWSBODE i Triton van Ron Kotoun luidt begin in van de Museumhaven GEBOORTEKAARTJES? Zeeuwse hoogaars dag of tien in Oude Haven Inbraak in bedrijf Diefstal wieldoppen auto Diefstal auto Teveel gedronken Lokaal of regionaaldaar zit 'em nou net de kneep 3 ZORG 3 PLEINFEEST 5 SCHENKING 7 VOETBAL dé krant van schouwen - duiveland! K V^OdelBO^^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Te). 01110-16551 DINSDAG 21 JULI 1992 148e JAARGANG NR 25190 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 't Begin van de Museumhaven. Sinds zondag liggen in de Oude Haven twee hoogaarzen. Een nieuw en een authentiek exemplaar dat eigendom is van Ron Kotoun. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De steiger lag er al, maar verder was er tot nu weinig dat erop wees dat het centrum van Zierikzee over een eigen Museumhaven beschikt. Het plan van de Stichting Museumhaven Zierikzee om nog voor het zomerseizoen de inrichting van de Oude Haven als museumhaven rond te hebben leek in duigen te vallen. Totdat zondagavond de eerste Zeeuwse hoogaars - de Triton van Zierikzeeënaar Ron Kotoun - in de Oude Haven afmeerde en daar mee het begin van de Museumhaven inluidde. Wellicht dat sommige Zierik- zeeënaren de hoop dat de Oude Haven nog voor het zomersei zoen gevuld zou zijn met au thentieke zeilschapen al had den laten varen. Het leek in ie der geval tot nu toe niet erg te vlotten met het charteren van klippers, hoogaarzen en ande re zeilschepen die vroeger de Zeeuwse wateren bevoeren. Triton Zondag echter keerde het tij, toen in de vroege avond de eer ste authentieke hoogaars - de Triton van Ron Kotoun - met hoog water de Oude Haven in zeilde en uiteindelijk afmeerde aan de T-vormige steiger nabij het Kraanplein. Daarmee was het begin van de Museumhaven een feit. Niet alleen tot genoe gen van het stichtingsbestuur maar ook van burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs en wethouder L. J. van Gastel die de entree van de Triton op de voet volgden. Een entree die bovendien een spontaan ap plaus van een aantal buurtbe woners tot gevolg had. Hoewel de Triton inmiddels ge zelschap heeft gekregen van een nieuwe, één jaar oude hoogaars, vormt het op dit mo ment nog de enige blikvanger. Het schip dat in 1902 in op dracht van Jan Schot C. J. zn door de gebroeders Van Dui- vendijk in Tholen werd ge bouwd is een van de inmiddels vrij zeldzaam geworden Zeeuwse hoogaarzen. Antwerpen In zijn bestaan heeft het negen tig jaar oude schip al heel wat meegemaakt. In de loop der ja ren wisselde het verschillende keren van eigenaar en ook de functie van het schip onder ging enkele veranderingen. Ge bouwd als mosselschip werd het in de jaren 1935-1941 inge zet door de inspectie voor de visserij in Antwerpen. Daarna kwam de platbodem in bezit van ene H. R. van de Broeke die het schip voor een schilde rij ruilde. De nieuwe eigenaar vernoemde de oude Tholen 2 naar de dienaar van Neptunus, Triton. Koop Door een tip van de secretares se van het Stamboek van Rond en Platbodems kwam Ron Ko toun op het spoor van de Triton die in de haven van Veere te koop werd aangeboden. Het was liefde op het eerste gezicht, zodat na een inspectietocht aan boord de koop snel beklonken Opknappen Die snelle koop betekende voor Kotoup tegelijkertijd het begin van een grootscheepse campag ne voor het opknappen van het schip. Want hoewel hem was verzekerd dat de vorige eige naar het schip altijd goed had onderhouden schortte er hier en daar nogal wat aan het schip. Tijdens de eerste de beste zeiltocht al bleek dat het zeilwerk hard aan vervanging toe was en ook op andere pun ten had het schip behoefte aan een opknapbeurt. Oude luister In de loop der jaren heeft Ko toun de Triton stukje bij beetje in de oude luister hersteld. De gang aan bakboord- en aan stuurboordzijde werd opge knapt, het achterdoft werd ge restaureerd en ook de balk waaraan het groot zeilschoot bevestigd is, de bolders en het voordek zijn door de jaren heen grondig onder handen ge nomen. Dit jaar nog kreeg de Triton een nieuw zwaard, ge maakt door de kleinzoon van de oorspronkelijke bouwer van het schip, Van Duivendijk. Een naam die nauw verbonden is aan een scheepswerf, gespecia liseerd in de bouw van houten zeilschepen. Tieïi dagen Door deze verschillende restauraties ziet het schip met zijn bruine zeilen er fraai uit en vormt het zo in de Oude Ha ven een aardige blikvanger, 'n Blijvertje is de Triton echter niet want na een dag of tien licht Kotoun weer het anker. Wellicht dat de plaats van de Triton dan door een maar liefst meer platbodems wordt inge nomen, want alleen een steiger in de Oude Haven roept niet het beeld van een Museumha ven op. ZIERIKZEE - Tussen 17 en 20 juli (maandag) werd ingebro ken in een bedrijf aan de Scheepstimmerdijk in Zierik- Daarbij werd een behoorlijke hoeveelheid computerappara tuur ontvreemd. De dieven kwamen het bedrijf binnen door middel van braak. De be nadeelde is de heer S. uit Zie rikzee. ZIERIKZEE - In de Nieuwe Bogerdstraat te Zierikzee wer den de wieldoppen van een personenauto gestolen. De diefstal vond plaats tussen vrijdag en zaterdag. Het betrof de auto van de heer S. uit Zie rikzee. Het totale schadebe drag is niet bekend. ELLEMEET - Op de Kuyer- damseweg te Ellemeet werd een zwarte Mercedes gestolen ter waarde van 43.000 DM. de auto is eigendom van de heer E. uit het Duitse Essen. Het betreft een auto van het ty pe Mercedes 190 E met het ken teken EZW 953. Iedereen die het voertuig ziet wordt ver zocht dat te melden bij de poli tie, telefoon 01110-14055. BROUWERSHAVEN - Bij een controle die plaatsvond in de nacht van maandag op dinsdag hield de politie de heer W. uit Brouwershaven aan. De man bleek een voertuig te besturen terwijl hij teveel alco hol had genuttigd. Hij 'werd overgebracht naar het politie bureau te Zierikzee waar uit de ademanalysetest bleek dat de hoeveelheid alcohol in zijn li chaam zodanig hoog was dat hem een boete en een rijverbod werd opgelegd. ZIERIKZEE - Dient een vrouwenruimte in Zierik zee, iets waarvoor de Initiatiefgroep Vrouwenruimte Zierikzee al enkele jaren ijvert, nu een lokaal of een regionaal belang? Daarover liepen de meningen maandagavond tijdens de raadsvergadering in Zie rikzee stevig uiteen. Voor de PvdA was het eerst en vooral een lokaal iets. CDA, VVD en SGP/GPV/RPF constateerden daarentegen dat hier duidelijk spra ke is van een regionaal belang waarvoor Zierikzee niet in zijn eentje moet betalen. Een subsidie kan de Initiatiefgroep Vrouwenruimte Zierikzee daarom wel vergeten. groep nu bij de gemeente Zie rikzee om financiële steun ge vraagd. Gelet op de emancipa tienota van de gemeente Zie rikzee en de voorwaarden die hierin aan subsidieverzoeken worden gesteld, lag het voor de PvdA - deze avond met drie af wezige raadsleden sterk onder bezet - voor de hand dat het subsidieverzoek van de Initia- tiegroep gehonoreerd zou wor den. Het voldoet, vond (PvdA) frac tievoorzitter M. R. de Jong-van Loo aan alle voorwaarden. Bo vendien is er voor dergelijke activiteiten een emancipatie potje. Dat een meerderheid binnen het college (alleen PvdA-wethouder D. van der Wekken is voor subsidiëring) het subsidieverzoek! echter heeft afgewezen omdat het een regionale activiteit is waaraan de andere gemeenten echter niet willen meebetalen, had haar, zo bekende ze maandag avond zeer verbaasd. ,,Het be treft hier een initiatief voor Zierikzee, waarvan het college iets regionaals heeft gemaakt. Het minste is in dit geval om Wethouder D. van der Wekken: 't Is toch van de zotte. Eerst criteria vaststellen en dan iets dat aan de criteria vol doet afwijzen". De Initiatiefgroep doet al en kele jaren moeite om in Zierik zee een ruimte in te richten die dienst kan doen als ontmoe tingsruimte voor vrouwen. Om dat mogelijk te maken heeft de eens na te gaan of de Initiatief groep dat ook vindt". Ook haar partijgenoot, wet houder Van der Wekken was van mening dat aan dit initia tief ten onrechte een regionale functie is gegeven, omdat het niet uigesloten is dat vrouwen organisaties van buiten Zierik zee ooit een beroep zullen doen op de Initiatiefgroep om ge bruik van deze ruimte te mo gen maken. Daarmee is het vol gens Van der Wekken echter nog geen regionaal iets. Van de zotte De PvdA-wethouder vond het ,,van de zotte" dat de gemeente eerst een aantal criteria voor subsidieverlening opstelt en vervolgens een verzoek dat aan al die criteria voldoet afwijst. Van der Wekken herinnerde de raadsleden ook nog eens aan het advies van de welzijnscom- missie die unaniem positief je gens dit verzoek was. De andere fracties: CDA, SGP/GPV/RPF bleken niet van hun standpunt af te bren gen. Wethouder P. de Rijke (CDA) bleek bovendien in zijn wiek te zijn geschoten door de wijze waarop het laatste con tact met de Initiatiefgroep is verlopen. ,,Als u weet hoe het laatste telefoongesprek is ver lopen, dan zou ik hier eigenlijk niet eens de moeite moeten ne men om hierop in te gaan". Het verwijt dat de wethouder bij de Initiatiefgroep verwach tingen heeft gewekt ontkende De Rijke met klem. Als wet houder heeft hij meegeholpen bij het zoeken naar een ge schikte ruimte, maar over een eventuele subsidie is nooit ge sproken. „Als de groep toe geeft dat het een regionale zaak is, maar tegelijkertijd te kennen geeft geen subsidie aan te willen vragen bij andere ge meenten. T^ja, wat moet je dan" reageerde De Rijke op het PvdA-standpunt, dat van de andere fracties geen enkele bij val kreeg. Met acht tegen twee werd dan ook besloten om, zo als de meerderheid van het col lege wilde geen subsidie te ver strekken aan de Initiatief groep. Den Breejen De weigering van het ministe rie van landbouw, natuurbe heer en visserij om rederij Den Breejen ontheffing te verlenen voor de doorvaart van de Stad Zierikzee door het Oliegeultje leverde maandagavond afkeir- ring op. Den Breejen heeft bij het ministerie opnieuw onthef fing gevraagd omdat zijns in ziens sprake was van gewijzig de omstandigheden. Tbgen de eerste afwijzing door staatsse cretaris Gabor is de Zierikzee- se reder bij de Raad van State in hoger beroep gegaan. Deze zaak loopt nog. De afwijzing van eind vorige week betreft een afwijzing op een nieuw verzoek, dat inmid dels ook door gedeputeerde staten als positief is beoor deeld. Het besluit van de staatssecretaris om wel onthef fing te verlenen aan sportvis- verhuurbedrijven maar niet aan Den Breejen voor de Stad Zierikzee werd door de raad Wethouder P. de Rijke: ..Gelet op het telefonisch contact met de Initiatiefgroep zou ik nu ei genlijk niet de moeite moeten nemen om hierop in te gaan". „jammerlijk en betreurens waardig" genoemd. Volgens burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs had het „star re en dogmatische beleid van de ambtenaren in Goes" hier bij een rol gespeeld. Voor de PvdA - nog altijd fervent voor stander van de sluiting van het Oliegeultje - was het vooral het inconsequente beleid van het ministerie dat tegen de borst stuit. Daarom ook is het weige ren van een ontheffing aan Den Breejen ook voor de PvdA een onjuist besluit. De liberaal J. J. Geleijnse her innerde er deze avond fijntjes aan dat een en ander toch wel min of meer een gevolg is van een indertijd genomen beslis sing (CDA en PvdA waren in dertijd voor het sluiten van het Oliegeultje). Nu de staatssecre taris een ontheffing weigert is het volgens Geleijnse belang rijk te weten wat de mogelijk heden zijn om hier tegen in te gaan. Die mogelijkheden, zo bleek uit de toelichting van burgemeester Asselbergs zijn beperkt, in feite is de enige mo gelijkheid het afwachten van de uitspraak van de Raad van State. De bouwkunst is de uitdrukking van de beschaving van een volk. Balzac Perioden met zon HET WEER Perioden met zon en vannacht in het oosten nog kans op een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Wind uit west tot zuidwest, afnemend tot zwak of matig, rond kracht 3. O Corneliastlchting speelt via uitbreiding en aanbouw in op de toenemende vraag naar zorg. Een groots opgezet songfestival stond centraal tijdens het Pleinfeest van de Helchersee-school. Jonkheer De Jonge uit Den Haag schenkt een collec tie zilveren bestek aan Stadhuismuseum. Als eerste KNVB-ploeg op Schouwen-Duiveland is Bruse Boys gestart met de voorbereiding. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Bij Bruinisse en Oosterland BRUINISSE/OOSTERLAND - Maandag vonden op de Rijksweg N-59 tussen Zierikzee en Bruinisse twee ongevallen plaats. De schade bleef beperkt tot blik schade, geen van dè inzittenden liep noemenswaar dige verwondingen op. Tben de rij auto's weer begon te rijden omdat de brug dicht was, remde men plotseling weer af. Mevrouw F. uit Zegge kon daar niet snel genoeg meer op reageren. Zij botste achter op de voor haar rijdende auto die werd bestuurd door de heer M. uit Goudswaard. Beide auto's werden behoorlijk inge deukt. Het eerste ongeluk gebeurde om ongeveer 16.45 uur toen de heer F. uit de gemeente Duive- land die met een personenauto over de rijksweg reed, moest uitwijken voor een tegenligger. Bij die manoeuvre reden de rechterwielen van zijn auto door de berm. Daar zat een kuil waardoor het voertuig be gon te glijden en via de paral lelweg in het riet vlak voor de sloot tot stilstand kwam. Er moest een takelbedrijf aan te pas komen om de auto weer op de weg te zetten. De schade aan het voertuig bleef beperkt. Om ongeveer 18.15 uur deed zich een aanrijding voor in een file die was gevormd voor de brug over de sluis in Bruinisse. TERSCHELLING - De ministe ries van verkeer en waterstaat en VROM zoeken een tussenop lossing voor de inzameling van scheepsafval. Dat heeft minis ter Maij (verkeer en water staat) maandag toegezegd aan de Waddenadviesraad. NIJKERK - Een zesjarige jon gen uit Nij kerk is maandag middag in de tuin van zijn oma in Amersfoort door een pitbull-terriër doodgebeten. De hond, eigendom van een in wonend familielid, beet het kind in zijn hoofd en weigerde los te laten. De in allerijl ge waarschuwde vader heeft nog getracht het kind te bevrijden door met stokken te slaan, de pitbull liet het kind pas los na dat een emmer water over hem heen was gegooid. In het zie kenhuis moest worden gecon stateerd dat het jongetje aan hals en hoofdverwondingen alsmede bloedverlies was over leden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres Dhr./mevr. postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1