Ad Leij dekkers verhaalt over Schouwen-Duiveland van toen DE IMMETJES-HOEVE 'Om kerk dichter bij de mensen te brengen' Er wordt te weinig verteld Opnamen Bru vanavond te zien bij BBC 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Regelmatig wordt een beroep op Ad Leijdekkers gedaan om op avondjes te vertellen over zijn Schouwen-Duiveland(Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Hoeveel kindertjes krijgen tegen woordig voor het slapen gaan nog een zelf bedacht verhaaltje te horen van pa of moe? 'Natuurlijk zal het nog wel voorkomen, maar dat dit zoals vroeger een vast onderdeel van het naar bed gaan is, dat lijkt een beetje voorbij te zijn. Dat komt omdat de vertel kunst hier in Nederland wat op de achtergrond is ge raakt en dat is eeen gevaarlijke ontwikkeling oor deelt Ad Leijdekkers uit Zierikzee, schrijver van ar tikelen in de streektaal én verteller bij uitstek. Leijdekkers is een filosofisch ingesteld mens, verknocht,aan. Schouwen-Duiveland Waar hij zijn hele leven heeft doorge bracht. De ruimte van het land schap, het geruis van de gol ven, het krijsen van een meeuw die zich door de wind mee laat voeren of gewoon allerlei za ken die de mensen in zijn om geving bezig houden, die in drukken vormen voor Leijdek kers een onuitputbare bron van inspiratie. Hetzij om onder het pseudoniem Arjaon voor deze krant een verhaaltje in de streektaal te schrijven, hetzij voor een verhaal, 'n gedichtje of 'n liedje waarmee Leijdek kers af en toe een avondje van een vereniging of een feestje voor ouderen opluistert. MCD De kunst van het vertellen heeft Leijdekkers van huis uit meegekregen. Zijn moeder, herinnert hij zich kon hem als kleine jongen boeien met aller lei verhaaltjes over het leven in Zierikzee. In zijn jonge jaren echter was het vooral de mu ziek die hem in de ban hield. Als lid van het MCD-cabaret, een gezelschap dat eind jaren veertig begin jaren vijftig furo re maakte op het eiland, zong rtIhij,,,-.zichzelf daarbij begelei dend óp de gitaar op het toneel van de Concertzaal "óhainsöhs als je ne regrette rien en j'at- tendrai. Zo alleen in die felle lichtbundel maakte dat je je soms wel heel eenzaam voelde" weet hij nog. Voor die gitaar, zo'n exemplaar met metalen snaren, had hij in deze sobere jaren van wederopbouw wel een. paar jaar moeten sparen. Volle zalen Dit gezelschap dat begon als revuegezelschap maar geleide lijk aan meer op de cabaret- toer, ging trok in die jaren vol le zalen. Vijf avonden een volle Concertzaal was toen heel ge woon en ooit, Leijdekkers ver geet het nooit, trad het MCD- gezelschap op voor een groep dijkwerkers die bij Ouwerkerk aan het herstel van de dijken werkten., De tijden verander den echter, de moderne tijd deed zeker na de ramp van '53 zijn intrede. Dit alles beteken de de ondergang van het MCD- gezelschap. Jarenlang maakte zijn drukke werkkring en een gezin het hem onmogelijk om veel tijd te besteden aan het schrijven van gedichten, liedjes en verhalen. Af en toe schreef hij nog wel iets en verscheen er incidenteel iets van hem in de Nieuwsbo de, maar van echt regelmatig schrijven was geen sprake. Regelmatiger Dat kwam pas weer na 1983 toen hij wat regelmatiger ver halen voor deze krant begon te schrijven en wel onder de naam Arjaon. Wie het geduld heeft voor het lezen in de streektaal''wordt daarin getrof fen door de eenvoud, de kleine dingen des levens die in deze verhalen zo treffend door Ar jaon worden geregistreerd. Maar ook allerlei actuele za ken worden door hem op heel persoonlijke wijze beschreven. Jaren 30/40 Heel vaak gaat Leijdekkers in die verhalen terug naar de ja ren dertig, veertig. Hij zal de laatste zijn om, zoals zovelen doen die goede ouwe tijd te idealiseren, daarvoor herin nert hij zich nog al te goed de schrijnende armoede in vele gezinnen. Tegenover die armoe de stond echter de simpelheid van het leven en de saamhorig heid, waarnaar men tegen woordig vaak tevergeefs zoekt. Wat nu met een abstract woord mantelzorg wordt genoemd be tekende vroeger gewoon even een lampetkan soep brengen als de overbuurvrouw te ziek was om zelf te koken. Die tijd waarin luxe slechts voor 'n enkeling was wegge legd had echter ook z'n charme, herinnert Leijdekkers zich. Zo trok hij met Hemelvaart op de fiets naar de Westhoek om daar zijn tentje ne^fe zetten op een duinweide. Dat\kon hij daar rustig tot oktober laten staan, geen kip (met oneerlijke be doelingen) di% daarnaar kraai de. In die contreien werd regelma tig de gitaar^tevoorschijn ge haald om bij 'het kampvuur wat te tokkelen. Soms ook zocht trok hij met een groep de bunker in om-daar te zingen en té spelen „omdat het daar zo mooi klonk". Die eenvoud mist Leydekkers nh een beetje en daarom komt het zo vaak terug in zijn verhalen. De verhalen in de Nieuwsbode - soms autobiografisch, soms over mensen in zijn directe om geving en soms ook over actue le zaken - hebben hem als schrijver een zekere bekend heid gegeven, hetgeen nog ver sterkt is door zijn betrokken heid bij de Omroep Zeeland. Van meet af aan (begin 1990) is hij regelmatig te horen in uit zendingen als De schone waar din en Goed Zeeuws. Hij doet dit, zegt hij, met veel plezier, omdat hij als gepensioneerde hierdoor contact houdt met jongere mensen die enthou siast met hun werk bezig zijn. Die contacten met jongeren be schouwt hij voor vutters en ge pensioneerden als „levense lixer", „als iets dat de eigen le venswil en -kracht voedt". Avondje Door de schrijverij en zijn op tredens bij de OmToep Zeeland wordt Leijdekkers de laatste Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 55 'Ik kan het niet goedpraten', zegt hij dan moeilijk. 'Die verhouding van een gezonde jonge kerel met een invalide, niet iemand met een klein gebrek, maar een volslagen hulpeloze invalide'. 'Ze menen het met elkaar, Geert. Heb je wat tegen Jelle?' 'Ze menen het, ja, daar ben ik van over tuigd, en Jelle mag ik graag. Zijn wil de haren is hij hief al aardig kwijtge raakt, hij wordt een goeie boer. Zake lijk, ook, en dat mag wel op zo'n groot bedrijf als dat van Hiemstra. Maar hoe dat af moet lopen? Vader weet nog niets. Misschien vermoedt hij wat, maar hij zal het, net als ik tot dusver heb gedaan, te gek vinden. Maar èls hij het hoort 'Ach, je vader is zo kwaad niet', sust Marja. 'Een kerel uit één stuk. Nou ja, zo zijn er meer. We mankeren allemaal wat, maar ik vind hem echt stoer, zo standvastig en dat vind ik voor een man toch wel belangrijk. Ik houd niet van die draaitollen'. 'Standvastig, ja, maar ook genade loos', werpt Geert tegen. 'Hoe durf je?' roept Marja verontwaar digd. 'Mijn ondervinding, schat, ik ken va der langer dan jij. Aan één kant heb ben we winst, hij drinkt niet meer zo, maar aan de andere kant Hij wordt hoe langer hoe koppiger en ongezelli ger. Nou ja, breek jij daar je mooie hoofdje maar niet over. Kom, we moe ten aanstonds weg'. Hij slaat zijn arm om haar middel en trekt haar tegen zich aan. Het is niet de eerste keer dat ze samen de hooizolder hebben opgezocht waar het stil is en ze weinig kans lopen gestoord te worden. Hij trekt de strik uit haar haar, zodat het als een brede waaier over haar schouders valt. 'Jij met je malle paardestaart', lacht hij, 'zo los vind ik het veel mooier. En je haar ruikt zo fijn Gedachteloos roefelt hij er met zijn hand door. Dan zegt hij beslist: 'Marja, ik wil dat we volgend voorjaar trouwen. Ik wil niet zo lang meer wachten, begrijp je dat niet?' Marja geeft geen antwoord. 'Zeg eens wat, kind', dringt hij aan. 'Ik vind het goed, Geert', fluistert ze, 'ik ben zo gelukkig met jou, altijd ver lang ik naar je'. Haar handen glijden over zijn borst, haar bloed schreeuwt van verlangen. Loom is haar denken, elke vezel van haar lichaam is gespannen. Ze weet waarom Geert niet lang meer wil wachten, ze wil het zelf ook niet. Het wordt vaak zo moeilijk zich niet te la ten gaan en dingen te doen waar ze nog geen recht op hebben. Met moeite scheurt Geert zich los uit hun innige omhelzing. 'Kom, we gaan naar beneden, we spelen met vuur, Marja, laten we wachten tot het kan Ze knikt, hij heeft gelijk, ze moet zich als vrouw beheersen, ze mag Geert niet zo opwinden. Een man heeft het dan zo met zichzelf te kwaad en zeker een man als Geert, die niet wil nemen wat nog niet helemaal van hem kan zijn. Vader Jasper is met het avondeten niet thuis. Een bang voorgevoel bekruipt Catrien, het kan wel weer mis wezen. Jasper vergadert vandaag met echte dikkoppen van boeren, de Rezelmans, de Kanen, en de Blauwboeren, om van Herman Koster maar te zwijgen die wel een vat kan verstouwen. Dat wordt zwetsen en opscheppen aan de ronde tafel, dat wordt dikke biefstukken eten, alsof zij Catrien geen vlees meer bakken en braden kan, en dat wordt dronken thuiskomen. Jasper is wel zo verstandig zich dan te laten rij den, maar dat kost ook alweer een paar tientjés. Zo'n dag kan het niet op. Jam mer, het ging zo goed, maar die ruzie met Geert heeft er weer geen goed aan gedaan en natuurlijk zal Jasper wel met de duvel in zijn lijf lopen omdat Geert weigert het goed te maken. (wordt vervolgd) paar jaar ook regelmatig uitge nodigd voor het opluisteren van een avondje van een of an dere vereniging of een bijeen komst voor ouderen. De be langstelling voor wat Leijdek kers op de hem zo eigen wijze verhaalt beperkt zich daarbij niet tot Schouwen-Duiveland. Ook vanuit andere delen van Zeeland wordt tegenwoordig een beroep op zijn vertelkunst gedaan. Voor 1994 Inmiddels heeft Leijdekkers voor volgend jaar al tien uitno digingen voor een optreden in zijn agenda staan en afgelopen week belde er zelfs al iemand op die met hem een afspraak voor 1994 wilde maken. Leij dekkers doet het met plezier, vertellen en zingen over Schouwen-Duiveland en alle veranderingen die dit vroegere eiland heeft meegemaakt doet hij immers maar al te graag. Conferencier Een conferencier wil hij echter onder geen beding worden ge noemd. Dat is iemand die het publiek een avond lang amu seert met grappen, grollen en liedjes en daarbij vaak ook de draak steekt met zijn mede mens, iets dat Leijdekkers niet doet. Voor hem duurt een op treden bovendien maximaal een uur en bestaat het vooral uit vertellingen, die zo nu en dan worden afgewisseld met een lied. De gitaar komt echter steeds minder uit de hoes om dat Leijdekkers er niet zoveel zin in heeft om als troubadour op het toneel te staan. Liever zit hij achter zijn tafeltje en vertelt hij het publiek over „de Seringen bij de Bedstee en over de Havendijk, waarlangs me nige romance is opgebloeid. Dat alles vertelt hij bij voor keur in het Zeeuws, omdat dat zijn moers taal is, waarin hij zich het best en gevoeligst kan uitdrukken, ook al spreekt Leijdekkers „keurig Neder lands" zoals dat heet. Van Agt/Wiegel Eén keer heeft hij daar een uit zondering op gemaakt, dat was vorig jaar toen hij werd ge vraagd het diner van de oud ministers en staatssecretaris sen uit het kabinet Van Agt/Wiegel in de hostellerie van Schuddebeurs op te luis teren. Daar heeft hij de dames en heren bewindslieden geheel voor de vuist weg vérteld over Schouwen-Duiveland, zijn ei land, en alle veranderingen die het na de ontsluiting heeft on dergaan. Een aantal menu kaarten met daarop alle hand tekeningen van deze oud-mi nisters en hun staatssecretaris sen vormen een voor hem waardevolle herinnering aan dit optreden. Maar even goede herinnerin gen bewaart Leijdekkers aan het optreden met Koninginne dag in De Wieken. De verhalen over die jaren '30, oude liedjes als Kom eens naar ons eiland toe en Ons binne mae boertjes zorgden bij deze ouderen „voor een feest van herkenning". BRUINISSE- Vanavond, maandag 20 juli is bij BBC 1 het programma te zien dat een maand geleden in Bruinisse is opgenomen. Deze uitzending begint om 22.30 uur. Vorige maand maakte deze En gelse omroep opnamen tijdens de TROS popformule drive-in- show in 't Durps'uus van Brui nisse. Dit in het kader van de campagne Velig Vrijen. De beelden uit Bruinisse zijn van af 22.30 uur te zien in het pro gramma Panorama, dat via de kabel te zien is. Dinsdag 21 juli NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.15 uur Het kleine huis op de prairie, Amerikaanse serie. 17.02 uur Hallo Nederland, re portage over Afghaanse vluch telingen. 17.31 uur Kelly, Australische jeugdserie. 17.55 uur Highlight, serie in terviews met bekende mensen. 18.25 uur De schaarbek - een opmerkelijke vogel, natuur film. 18.58 uur Tekenen winnen, t ekenspelprogramma 19.25 uur Hou van ons .1 Por tret van een alleenstaande blinde vrouw. 20.00 uur Journaal 20.24 uur Vredige reuzen in de Indische oceaan, natuurfilm. 21.11 uur Tijdsein, actualitei tenrubriek. 21.45 uur Praise, jongeren- zangprogramma. 22.10 uur Muren van mijn hart (walls of my heart), serie. 22.37 uur Antenne: de zeppelin is terug. Reportage. 23.27 uur Beproeving en getui genis, 6-delige documentaire serie over de geschiedenis van de christelijke kerk. Afl. 1. 23.52 uur Journaal NEDERLAND 2 I 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur De grote meneer Kaktus show, kindermagazine. 18.00 uur Journaal 18.19 uur Comedy Krakers met om: 18.19 uur Dubbeldekkers, se rie. 18.44 uur Daar komen de schutters, comedyserie. 19.18 uur Vijf tegen vijf spe cial, spelprogramma. 19.46 uur Police rescue, Austra lisch/Engelse serie. 20.39 uur Het bloed kruipt, 8- delige serie naar verhalen van Henry Slesar. 21.12 uur Wegens vakantie ge opend, live praatprogramma. 22.06 uur Achter het nieuws, actualiteitenmagazine. 22.35 uur Law and Order, Ame rikaanse misdaadserie. 23.23 uur Joan Collins, een ster apart, 8-delige serie verhalen van Noel Coward met deze ac trice in dè hoofdrol. 23.53 uur Museumschatten. 00.04 uur Journaal NEDERLAND 3 RTL 4 06.55 07.00 07.25 07.30 08.00 08.05 tiful, Herh. 08.30 08.35 serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel programma. Herh. 09.35 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.20 uur De vakantieman. Reeksprogramma's over va kanties. (Herh.). 11.10 uur Niet te geloven. 11.35 uur Gezondheid. Magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 12.00 uur RLT Radio studio live. Open window television. 12.30 uur Tutto a poste e niente in Ordine. Italiaanse speelfilm uit 1974. 14.15 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.05 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.35 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 17.05 uur Love boat, Ameri kaans serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 18.50 uur RTL 4 minispel: Scat- tergories. Telefoonspelletje. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur De dageraad. Eerste aflevering van deze Nederland se dramaserie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 21.40 uur Postema op pad, afle vering van een reeks program ma's waarin presentator Koos Postema de wereld afreist en Nederlanders opzoekt in het in het buitenland leven en wer ken. 22.30 uur Yellowthread Street. Engelse detectiveserie. 23.25 uur RTL 4 laatste nieuws 23.40 uur Cops, Aflevering van een Amerikaanse serie waarin Amerikaanse politie-agenten 24 uur per dag door de camera worden gevolgd. 00.05 uur Mash, Amerikaanse serie. Herh. 00.30 uur The Oprah Winfey show, Amerikaanse talkshow. Herh. 01.15 uur De draagmoeder, her haling van 15.05 uur. 01.40 ur Tutto a poste e niente in Ordine. Italiaanse speelfilm uit 1974. 03.25 uur RTL 4 text, een selec tie van pagina's uit RTL 4-Tfext met het geluid van RTL 4 Ra dio. BRT 1 08.55, 13.00 en 18.40 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 14.55 uur Tour de France, recht streeks verslag van de 16e etap pe. 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Verhalenvertellers, serie verhalen uit alle wereld delen. 19.12 uur Tour de France, sa menvatting. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Vrouwen vertellen, serie over vrouwen. 20.55 uur Zomerjazz bij de NOS, portret van de jazz musicus Charlie Bird Parker. 21.50 uur Opmaat Aids gala, vooruitblik op de gala-avond op 22 juli t.g.v. de Wereld Aids Conferentie. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.00 uur De Spaanse erfenis, afl. 5. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden uur RTL 4 Nieuws uur Cartoon uur RTL 4 Nieuws uur Cartoon uur RTL 4 Nieuws uur The Bold the Beau- Amerikaanse seria uur RTL 4 Nieuws uur Mash, Amerikaanse 15.15 uur Nationaal défilé. Rechtstreekse reportage van het militair défilé n.a.v. de Na tionale Feestdag. 16.30 uur Toespraak door ZM de Koning. 17.28 uur Avonturen in Maple Town, 52-delige Japanse teken filmserie. Afl. 18. 17.51 uur Samsonclip. 17.55 uur Tik tak, afl. 202. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, seria 18.35 uur De kruisboog, 24- delige Amerikaans/Engelse jeugdserie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.22 uur Vakantievlinder, toe ristische tips. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma overzicht. Aansl. Journaal en Sport. 20.00 uur De wereld van de die ren, 13-delige Franse documen taireserie. 20.35 uur Married with child ren. Amerikaanse comedyse rie. 21.10 uur De gorilla, 13-delige Frans-Duitse politieserie. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Tekens, cultureel ma gazine. 23.50 uur Coda. BRT 2 14.55 uur Sport extra, wielren nen: Ronde van Frankrijk, rechtstreeks verslag van de 16e etappe. 17.28 uur Zie BRT 1 DREISCHOR - Hij spreekt met minstens evenveel enthousiasme over het orgel als dat hij er op speelt: Dirk Jansz Zwart opende vorige week zijn serie zomer-orgelconcerten in de Nederlandse Hervormde kerk. ,,De kerk", zegt hij, ,,moet dichter bij de men sen komen en orgelconcerten zijn daartoe een uitste kend medium". Het is een traditie die stamt uit de 16e eeuw, denk maar eens aan Sweelinck. Maar ook va der, Jan Zwart, gaf gedurende 30 jaar wekelijks zo'n concert. Zo verordineerde de Leidse vroedschap in 1594 orgelcon certen teneinde de mensen uit herbergen en taveernen te hou den. Als ze maar van de straat zijn, zouden we vandaag zeg gen. Zwart streeft naar een even wichtige programma-opbouw. Tbehoorders die uit het drukke buitenleven komen moeten tijd krijgen om om te schakelen en aan het orgel te wennen. Varia ties over psalm 116 (Anthonie van Noordt, school Sweelinck) zijn daarvoor geschikt. Maar met Tbccata en Fuga in d-moll van Bach trekt hij vervolgens, letterlijk en figuurlijk, alle re gisters open. Majestueus vult hij deze historische kerk, orgel zoals orgels klinken kunnen, als er een vakman achter zit. Uit dit nummer blijkt ook dui delijk dat de Dordtse orgelbou wer Van der Veer aardig op weg is dit ietwat schrale orgel uit de 'magere' neo-Barok jaren een meer warme klank te ge ven. De liefhebbers komen vol op aan hun trekken in de rest van het programma dat een pe riode van vier eeuwen orgel-literatuur beslaat. Wie het deze keer miste kan nog terecht: donderdag 23 en 30 juli, maandag 3 augustus en de donderdagen 13, 20 en 27 augustus. Om 20.00 uur, na tuurlijk weer in Dreiscbor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4