Lange wachttijden door stremming Grevelingensluis Tweedehandsjes brengen dik achttien mille in 't laatje Weekeinde druk, maar zonder veel problemen Mogelijk door bedieningsfout Franse jeugd op bezoek in Zierikzee Opbrengst rommelmarkt Haamstede overtreft alle verwachtingen MAANDAG 20 JULI 1992 NR 25189 3 honderden schepen naar het zilte Grevelingenmeer kon be ginnen. Schadeclaim Burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse meende dat deze week zal worden bekeken wat de gevolgen van de stroming voor de havens en de verwater- percelen van de mosselhande laren zijn. Daarbij moet vol gens hem worden gedacht aan peilwerkzaamheden en moge lijk een bodemonderzoek. Volgens de dienstdoende sluis- meesters mag men van een wonder spreken dat het ge beurde zonder ernstige onge lukken is afgelopen. Het feit dat het publiek de ophaalbrug al$ tribune gebruikte, terwijl het verkeer met hoge snelheid voorbij raase, leidde tot levens gevaarlijke situaties waar ook zij geen verandering in konden brengen. De eigenaar van jachtwerf Van Duivendijk heeft inmiddels de eerste schadeclaim in het ge meentehuis gemeld. De jacht werfeigenaar is uitgewerkt omdat de havenbodem onder de hellingbaan met een meter is uitgehold vanwege de sterke stroming. BRUNSSUM - De tiende inter nationale folkloristische para de die om de vier jaar in het Limburgse Brunssum wordt gehouden, is wat de belangstel ling betreft bijzonder succes vol. De optocht zondagmiddag trok ruim 100.000 bezoekers, aldus de Brunssumse politie. ZIERIKZEE - Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee verwelkomt dinsdag 21 juli om 10.30 uur in het stad huis een groep van vijftien jon geren uit Saint Hilaire. De jon geren zijn hier te gast in het kader van het gebruikelijke jeugduitwisselingsprogram ma. Het gezelschap uit Saint Hilaire verblijft tot 3 augustus in Zierikzee. In deze periode maken de Franse jongeren sa men met hun Schouwen- Duivelandse leeftijdsgenoot jes allerlei uitstapjes naar on der meer de Efteling, Amster dam en Walcheren. Maar ook de omgeving van Zierikzee zal in deze twee weken worden verkend. Schepen in de sluis trotseren de sterke stroming van het Grevelingenwater dat via de openstaande sluisdeuren bruisend de Ooster- schelde instroomt. (Foto: Joop van Houdt). SCHOUWEN-DUIVELAND - De drukte waarvan dit weekeinde op Schouwen-Duiveland sprake was heeft over 't algemeen niet tot echte problemen ge leid. Wel deden zich op verschillende plaatsen ver keersongevallen voor en werden verschillende men sen het slachtoffer van diefstal. In totaal achttien mensen kregen een boete voor illegaal kamperen. BRUINISSE - De Grevelingensluis bij Bruinisse, een van de drukste sluizen in Nederland, is afgelo pen zaterdag tien uur lang gestremd geweest. Tij dens het schutten van zes schepen in de richting van het Grevelingenmeer, omstreeks 10.30 uur, gebeurde het dat op een gegeven moment de sluisdeuren aan beide zijden open stonden, 's Middags om 15.15 uur slaagde men er tijdens het opkomende water weer in, de vloeddeuren aan de Oosterscheldezijde te slui ten. Doordat de sluis niet was bevolkt met kleine jachten is de calamiteit, die veel publieke belang stelling trok, ondanks de sterke stroming met een sisser afgelopen. Deze week zal een technisch onder zoek plaats vinden. Wat een topzaterdag voor de drukbezochte jachtensluis had moeten worden, liep uiteinde lijk uit op een chaotische dag. Nadat zaterdagmorgen twee binnenvaartschepen, de An- sam II en de Outward Bound met padvinders ter zee, en een viertal plezierjachten lagen af gemeerd om de Grevelingen op te schutten ging tijdens het sluiten van de vloeddeur, de ebdeur aan de zijde van het meer om onverklaarbare reden open. Omdat er op dat moment een niveauverschil van een me ter was, kon het gebeuren dat het Grevelingenmeer begon leeg te lopen. Schippers en op varenden moesten trossen bij zetten om niet door de kolken de watermassa's in de richting van het Zijpe meegezogen te worden. Steeds harder Snel opgetrommelde ambtena ren van Rijkswaterstaat en col- legasluismeesters uit de naaste omgeving konden niets meer uitrichten om in de situatie verandering te brengen. Om dat het op de Oosterschelde pas om 12.30 uur laag water was stroomde het bruisende Greve lingenwater steeds harder. De RP 26 van de Rijkspolitie te water en de Bellaert van Rijks waterstaat voeren uit de werk- haven van Bruinisse om massa le aantallen plezierjachten uit de buurt van de stroming te houden. Als alternatief werden de schippers doorverwezen naar de Mosselbank in de Grevelin gen en de aanpalende jachtha vens. Op de rede van Bru was de tonnenlegger Grevelingen stand-by om de schepen naar de vluchthaven van Zijpe te di rigeren. Via de marifoon werd de schippers geadviseerd rustig tot de avond te wachten. Het brandweerkorps van Brui nisse kwam eveneens ter plaat- - se voor het ,geyaj.; ;zich ca^axpL teiten zouden voordoen. Tévens werd getracht het toestromend publiek op afstand van de sluis te houden. Voor de toeristen, en vele Brue- naars was het bruisende water een aantrekkelijk schouwspel. In de wandelgangen werd dui delijk dat een open verbinding tussen beide voormalige zeear men nog steeds een ideaal voor velen blijkt te zijn. Gevaar geweken Omstreeks 13.00 uur kon merk baar worden geconstateerd dat de vloed in de Oosterschelde begon door te zetten. De stro ming werd minder en mede door het inlaten van Noordzee water via de spuisluis in de Brouwersdam zakte het water peil op de Grevelingen hooguit enkele centimeters. Om 14.30 uur kregen de inmid dels aangetreden sluismeesters J. de Waal en A. van den Berge van de directie van RWS het sein de ophaalbrug ,te openen en de af gemeerde,schepen in de sluis vrije doorvaart naar de Grevelingen te verlenen. Ruim een half uur later, toen het wa ter aan beide zijden op een ge lijk niveau was b?land, kregen ^echnici van Rijkswaterstaat het met behulp van een tirfor- takel voor elkaar de vloeddeu ren aan de oostzijde hydrau lisch te sluiten. Het gevaar voor een volstromend Greve lingenmeer was hiermee volle dig geweken. Een ploeg van duikbedrijf Noordhoek ging. :in de sluis naar beneden om te inspecte ren wat de weerstanden voor de sluisbodem hadden bete kend. Allerlei attributen en schelpen werden naar boven gehaald alvorens om 20.30 uur het sein veilig kon worden ge geven. Het opschutten van de In de nacht van vrijdag op za terdag werd in het kader van het Piketteam gecontroleerd op illegaal kamperen. Op Schouwen-Duiveland werden in totaal zestien illegale re creanten bekeurd. Zij kregen de mogelijkheid tot een schik king van honderd vijf tig gul den. In de nacht van zaterdag op zondag werden nog twee il legale recreanten betrapt. Renesse Het weekeinde in Renesse zorgde mede door de kermis daar voor nogal wat drukte. Er deden zich in de late urep echT ter geennoemenswaardige pro blemen voor. In totaaltién per-1' sonen werden aangehouden wegens vergrijpen als vechten in het openbaar, openbare dronkenschap, in het openbaar urineren, het belemmeren van het verkeer en andere balda digheden. In het kader van het lik-op-stuk-beleid werden schikkingen van vijftig of ne gentig gulden uitgereikt. En kele kleine vechtpartijtjes werden dóór de politie in de kiem gesmoord. De slechte weersomstandighe den vrijdagmiddag maar ook te veel alcohol waren de oor- BURGH-HAAMSTEDE - Dat de opbrengst van de zevende rommelmarkt in Haamstede het recordbe drag van vorig jaar 16.000,-) zou overtreffen had J. M. van der Maas uit Haamstede wel gehoopt maar niet direct verwacht. Dat er 's avonds na secuur tel len een opbrenst van 18.392,50 werd genoteerd was voor Van der Maas dan ook zonder meer een verras send resultaat dat tot tevredenheid stemde. Alles wat mee kon zitten zit het echtpaar Van der Maas en de circa vijftig vrijwilligers zater dag mee. De zevende editie van de rommelmarkt Haamstede wordt blijkbaar onder een goed gesternte gehouden. Ideaal weer - droog maar niet direct strandweer - veel be langstelling en ...'n groot aan- Ha, heerlijk tussen het rommelen door even de tanden zetten in 'n malse pannekoek. (Foto: Joop van Houdt). bod van tweedehands artike len, uiteenlopende van kasten tot en met speelgoed, kleding en snuisterijtjes. Het kan deze zaterdag dan ook niet stuk. Qua sfeer niet, qua belangstel ling niet en zeker qua op brengst niet. Na een heel jaar lang allerlei afdankertjes te hebben verza meld, schoongemaakt en hier en daar wat te hebben bijge lapt rijdt zaterdagmorgen in alle vroegte de vrachtwagen (met aanhanger) van firma Ra demaker voor om alle, inmid dels geprijsde spulletjes uit de schuur van M. van 't Hof (even als de vrachtwagen belange loos ter beschikking gesteld) naar de Ring te vervoeren waar voor deze gelegenheid dertien kramen zijn neergezet. Net één te weinig, zo wordt duidelijk bij het inrichten van deze tweedehandsjes-markt vroeg in de morgen. Met spoed wordt er dan een extra kraam geïm proviseerd. Afdankertjes De eerste snuffelaars die na half negen op zoek gaan naar koopjes of originele voorwer pen hebben daar niets van ge merkt. Geobsedeerd door alles wat op de kramen ligt uit gestald en opgestapeld schuife len deze langs alle afdanker tjes die in een jaar tijd zijn ver zameld. Een deel daarvan is mede vanwege de beschikbare ruimte al tussentijds verkocht maar nog altijd is het aanbod van alle mogelijke hebbedin getjes, kleding, huisraad en speelgoed overstelpend. Haast te groot vindt Van der Maas 's middags als de laatste snuffelaars zijn verdwenen. Zelfs een stencilmachine en een kopieerapparaat zijn hier te vondeling gelegd, evenals de circa zestig beertjes en poppen die mevrouw Van der Maas voor deze rommelmarkt ge maakt en/of gekostumeerd heeft. Maar ook de poppe/bere- huizen van het echtpaar Van der Maas staan te lonken naar een nieuwe eigenaar. Rad van avontuur Nadat de eerste bezoekers langs de kramen schuifelen be gint Van der Maas rond de klok van 09.00 uur met het draaien van het rad van avontuur. Hij zal dit deze dag nog heel wat keertjes doen. Met dit rad van avontuur, waarvoor een deel van de prijzen door de plaatse lijke middenstand beschik baar is gesteld valt niet alleen van alles te winnen maar krijgt de Nederlandse Her vormde Kerk ook geld voor de restauratie van het kerkge bouw. Nadat eerder onder meer de go ten en de ramen onder handen zijn genomen zijn nu de buiten muren aan een opknapbeurt toe en moet ook de strijd wor den aangebonden tegen de houtkever die in het gebouw huis houdt. Dit alles gaat zo'n drie ton kosten. Ofschoon de kerkgemeenschap niet alle kosten voor haar rekening moet nemen moet deze daar voor toch behoorlijk in de bui del tasten. Vandaar ook deze jaarlijkse rommelmarkt die volgens Van der Maas tot nu toe elk jaar weer meer ople vert. Record Begonnen in 1986 met een op brengst van zevenduizend gul den leverde de rommelmarkt van vorig jaar een recordop brengst van 16.000 gulden op. Een bedrag dat, hoewel Van der Maas het niet direct heeft ver wacht deze keer weer wordt overschreden, ruimschoots zelfs. Alle kwartjes, guldens en tientjes op de tafel uitgestald komen de tellers 's avonds tot een recordbedrag van 18.392,50. Een bedrag waarop het echtpaar Van der Maas en het legertje vrijwilligers best trots mogen zijn. zaak van verschillende ver keersongevallen. Vrijdagmid dag tussen 15.00 en 21.00 uur werden in totaal zeven aanrij dingen geregistreerd die stuk voor stuk veroorzaakt werden door de gestaag neervallende regen. Twee aanrijdingen ge beurden bij Nieuwerkerk, ter wijl het ook in Haamstede twee keer fout afliep. Verder waren er aanrijdingen in Brui nisse, Zierikzee en Brouwers haven. Hierbij ontstond enkel materiële schade. Alcohol Nog lang.., niet iedereen blijkt de gevaren van alcohol in het "vèrkeer goéd in te kunnen schatten. Vrijdagavond om streeks 21.10 uur hield de poli tie op de Kloosterweg bij Haamstede een Duitse automo bilist aan. Die bleek iets te diep in het glaasje te hebben gekeken, hetgeen hem een boe te van vierhonderd gulden opleverde. Eveneens met een borreltje te veel op reed de Zwitser M. za terdagnacht omstreeks 00.45 uur over de Kuyerdamseweg bij Noordwelle. Door nog onbe kende oorzaak belandde de auto van M. in de sloot, waar bij deze'totaal vernield werd. De automobilist bleek totaal laveloos te zijn en werd naar het politiebureau gebracht om zijn roes uit te slapen. Na het betalen van een boete van 1500 gulden kon de Zwitser het poli tiebureau in de loop van zater dag verlaten. Op de kruising Klooster- weg/Vroonweg in Haamstede kwamen S. uit Bratislawa en de Rotterdammer G. met el kaar in botsing. Dit omdat de Tsjechische die op de Vroonweg reed verzuimd zou hebben voorrang te verlenen aan G. die op dat moment op de Klooster- weg reed. Bij deze aanrijding werden beide auto's bescha digd. Zaterdag rond 18.40 uur deed zich op de parallelweg langs de N59 ter hoogte van de Molen weg in Oosterland een ver keersongeval voor waarbij een bromfietsster gewond raakte Het ongeluk ontstond toen au tomobilist D. (komend uit de- richting Zierikzee) rechtsaf de Molenweg in wilde slaan. De automobilist zou te laat de bromfietsster, V. uit Fijnaart, die vanuit de richting Bruinis se naderde, hebben opgemerkt. Hierdoor kwam de bromfiets ster ten val waarbij deze aan de rug gewond raakte. Zij moest per ambulance naar het zieken huis worden vervoerd. Op verschillende plaatsen heeft het dievengilde dit week einde zijn visitekaartje afgege ven. Zes personen werden hier van de dupe toen hun auto werd opengebroken. De auto's stonden geparkeerd in de Weelstraat en, aan de Sint Joostdijk in Oosterland, in het Duinwegje in Renesse, in de J. J. Boeyesweg en op het Kerk plein in Bruinisse. Uit de auto's werden radiocasset- tespelers, geluidsboxen en een fototoestel ontvreemd. Ook tenten bleken dit weekein de niet veilig te zijn voor Jan Grijpgraag en zijn maten. In totaal negen kampeerders de den aangifte wegens diefstal van onder meer geld en kle ding uit hun tent die op een camping in Haamstede staat. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht west 4 Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht zuidoost 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 juli Zon op 05.45, onder 21.46 Maan op 23.37, onder 13.07 Laa.tste Kwartier: 22 juli (00.12) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zowel een front boven de Britse Eilanden als een onweerssto ring boven Frankrijk zijn op weg naar ons land. Een en ander gaat zelfs veel sneller, dan gisteren werd voorzien. Dit betekent dat het mor gen, op dinsdag, lang niet zo warm zal worden als gisteren werd ver wacht. Vanavond is het echter nog een erg warme avond. In de komen de nacht bereiken de eerste buien vanuit het zuidwesten ons land. Mo gelijk gaan deze buien plaatselijk vergezeld van windstoten. Morgen drijft veel bewolking over het land, waaruit van tijd tot tijd buien kunnen vallen, soms met onweer. De wind draait naar west tot noordwest. Daardoor blijft de temperatuur in het westen steken bij een graad of 22. In het oosten loopt het kwik eerst nog flink op, mogelijk nog tot 27 graden, maar ook daar koelt het in de loop van de dag weer af. Na dinsdag verbetert het weer echter weer snel. Een nieuw hogedrukge- bied brengt vanaf woensdag zo mers weer met stijgende temperatu ren. In Zierikzee werd in de nacht van vrijdag op zaterdag inge broken bij een installatiebe drijf aan het Groeneweegje. Hier werd een klopboormachi ne ter waarde van 1500 gulden ontvreemd. In eerste instantie wilden de dieven blijkbaar ook een complete CV-installatie meenemen. Bij nader inzien lieten ze deze maar buiten ach ter. Omstreeks 18.15 uur werd in een woning aan de Téllersweg in Kerkwerve ingebroken. De inbrekers werden daarbij ver rast door de bewoonster die op dat moment net thuiskwam. De woning bleek totaal over hoop té zijn gehaald en vermist wordt een klein geldbedrag: Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHEB3S NIEUWSBODE llii Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van '1 Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3