vm- Groenten en fruit rond Cindu weer eetbaar Zierikzeese raad praat over bestuurlijke toekomst regio Paardenfokkersbond bestaat 75 jaar Gemeentelijke herindeling lijkt voorkeur te hebben Ahold neemt Mexicaans bier tijdelijk uit de handel Terrein weer vrijgegeven Weerman Jan Pelleboer overleden Bende inbrekers opgerold Nieuwe tele foonsteker voorkomt afluisteren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 se jaren) zo'n honderd leden telde, telt nu niet meer dan tien leden, die goed zijn voor 15/17 koudbloedpaarden. In eerste instantie waren de leden uit sluitend fokkers van het Belgi sche trekpaard, maar in de loop der tijden is het lidmaat schap ook mogelijk voor eige naren van Haflingers en Haflo- Arabieren, terwijl sinds 1990 ook liefhebbers van het Fjor- denpaard lid kunnen worden van de Bond. Mijlpaal Daar 75 jaar toch een mijlpaal is die niet ongemerkt voorbij mag gaan werd vorig jaar tij dens een dineetje in Mondra- gon na afloop van de jaarlijkse keuring het idee geboren om dit jubileum luister bij te zet ten met een grootse paarden- manifestatie waarin alle facet ten van de paardensport en - fokkerij vertegenwoordigd zouden moeten zijn. Een jubi leumcommissie (mevrouw Van Rijswijk en de heren Hanse en Hart) moest dit plan verder uitwerken. Deze commissie kreeg daarbij niet alleen de medewerking van de Bond van Paardenfok kers maar ook van de gezamen lijke rijverenigingen die voor de organisatie van deze dag al le medewerking wilden verle nen. Een volgens J. Hart uniek stukje samenwerking tussen rijpaard- en trekpaard-eigena ren. Keuring Die samenwerking werpt zo zijn vruchten af. Het program ma dat 's morgens om 10.00 uur begint met de traditionele keu ringen van het uiterlijk van 13 Haflingers, 22 trekpaarden en 20 fjorden bevat werkelijk alle hippische elementen die te be denken zijn. In de morgenuren speelt zich ook het sportieve gedeelte af in de vorm van dressuur-, spring- en men wedstrijden. Het middagprogramma is meer een aaneenschakeling van allerlei demonstraties, waarbij ook de folklore,om.de hoek komt kijken. Zo wordt het bestgaand rijpaard aan het publiek getoond terwijl twee kleine amazones heel vertede rend de kleine zeemeermin ver tonen. De mooiste Haflingers, Trekpaarden en Fjorden ver schijnen tegen drieën gezamen lijk in de ring en laten zich door het publiek bewonderen. Absolute hoogtepunten vor men - naast de koninklijke on derscheiding voor voorzitter Steendijk - de pas de deux van Ingrid van Driel met Santé en Monique Noteboom met Zwier en de vier-, acht- en twaalfspan met trekpaarden. Dit laatste is in jaren niet getoond en staat garant voor een schitterende aanblik. Geheel volgens de re gels - paardrijdend Schouwen- Duiveland is stipt wat het in stand houden van tradities be treft - wordt deze dag, die zon der meer voor herhaling vat baar is besloten met de slotpre- senatie waarin alle deelnemers nog een keer in de ring ver schijnen. Daarmee krijgt het jubileumfeest van de Bond van Paardenfokkers Schouwen- Duiveland een paard-waardige afsluiting. Uitslagen Bij de ponies aan de hand bleek pony Micky van Vicky Honig moeders mooiste te zijn, gevolgd door Urtica van Ab Harrymeier. Als nummer drie kwam Ginger van Angelique Reehorst uit de bus. De keu ring van de paarden (aan de hand) leverde een eerste prijs op voor Gerard de Ruiter met Carla. Mario van Daele met Pa ladin en Ingrid van Driel met Santé eindigden respectieve lijk als nummer twee en drie Bij de Haflingers werd Hen drik van mevrouw Van Oosten nummer een bij de hengstveu lens. Het mooiste merrieveulen was Ida van Grol van H. Beije en zn. Bij de eenjarige Haf linger merries waren de eerste pre mies voor Kim van H. Punt en Hennie van Grol van H. Beije en zn. Nummer één bij de twee jarige merries werd Ineke van Wervenhove, eveneens van H. Beije. Bij de drie- en vierjarige merries gingen de premies naar Veronique van Wervenho ve vaft H. Beije en Geertje van mevrouw van Oosten. Kam pioen bij de oudere merries: Heidy eveneens van H. Beije. De keuring bij de Haflo Ara bieren leverde een eerste plaats op voor Corine van Grol (H. Beije), terwijl Aphrodite van Grol nummer twee werd. Trekpaarden Nummer één bij de trekpaar den hengstveulens werd Piet van de Bosweg van S. M. van de Velde en zn. Ilonka van Steen zwaan van A. N. Steendijk bleek de mooiste bij de merrie- veulens. Bij de tweejarige mer ries werden Wilma van Steen zwaan (middelmaat) en Wanda van Steenzwaan (grote maat) de nummers een. Carolien van 't Overlaar van H. v. d. Berg en J. de Korte won in de categorie driejarige mer ries. Evita d' Hacienda van J, de Vlaming en Kitty van de Bosweg van S. M. van de Velde wonnen bij de 5-jarige merries (kleine maat en middelmaat). Bij de merries van zes jaar en ouder wonnen Sterra (kleine maat), en Ramona van Steen zwaan van A. N. Steendijk (middelmaat). Ook in de cate gorie merries met afstamme lingen was deze Ramona onbe twist kampioen. De stal van Steendijk, waartoe Ramona behoort, werd bovendien ook nummer één bij de fokgroepen, gevolgd door de stal van Van de Velde. De uiteindelijke kampioenen bij de trekpaarden werden Ilonka van Steenzwaan van A. N. Steendijk (kampioensveu len), Wanda van Steenzwaan (jeugdkampioen), Sterra van H. Püht (kampioen) en Kitty van de Bosweg van Van de Vel de (erekampioen). ZIERIKZEE - Nu de gemeenteraden van Brouwers haven en Duiveland zich inmiddels hebben uitge sproken over de bestuurlijke toekomst van Schou- wen-Duiveland is het vandaag (maandag 20 juli) de beurt aan de Zierikzeese raadsleden om tijdens hun laatste vergadering voor de vakantie (aanvang 19.30 uur) een principe-uitspraak hierover te doen. Af gaande op de geluiden die binnen de commissie alge mene en bestuurlijke zaken te horen waren zal Zie- rikzee waarschijnlijk een voorkeur voor één Schouwen-Duivelandse gemeente uitspreken. De voortgaande decentralisa tie (meer taken voor de ge meente) en de toenemende complexiteit van zaken waar van de consequenties verder reiken dan de gemeentegren zen maken het noodzakelijk om na te denken over een ande re bestuursstructuur. Het valt immers te betwijfelen of bij een voortgaande decentralisa tie de huidige gemeenten nog in staat zijn om dit alles te be happen. Startnotitie Hoewel binnen de Vereniging van Burgemeesters, Wethou ders en Secretarissen in sep tember '91 al werd besloten om deze zaak e^ns wat nader te bestuderen, laaide de discussie over dit punt vooral op na het verschijnen van de startnotitie discussie gemeéntelijke herin deling van gedeputeerde sta ten. In deze notitie lijken gede puteerde staten het begrip be stuurlijke vernieuwing te ver smallen tot een gemeentelijke herindeling. Een andere moge lijkheid kan echter ook het in tensiveren van de intergemeen telijke samenwerking zijn. Dit kan bij voorbeeld door het minder vrijblijvend maken van het overleg van Burge meesters, Wethouders en Secre tarissen maar ook door het ko men tot een geïntegreerde ge meenschappelijke regeling, zo als onder meer op Goeree- Flakkee het geval is. Discussienota Om de discussie over een be stuurlijke vernieuwing wat ie sturen hébben de zeven ge meentesecretarissen van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland een discussienota geschreven met daarin onder meer alle sterke en zwakke punten van de regio plus alle mogelijke vormen van bestuur lijke vernieuwing. Verschillend Zoals ook al binnen BW&S was gebleken wordt door de Schou wen-Duivelandse gemeenten verschillend gedacht over de gewenste vorm van bestuurlij ke vernieuwing. Voor de een betekent dat dat Schouwen- Duiveland een gemeente moet worden, terwijl een ander bij gemeentelijke herindeling denkt aan de vorming van twee of drie gemeenten, terwijl daarnaast ook nauwer samen werken door de gemeenten tot de mogelijkheden behoort. In Duiveland blijkt het meren deel der raadsleden weinig op te hebben met een herindeling waardoor op Schouwen-Duive land één gemeente zal ont staan. Hoe de toekomst er dan wel uit moet zien, daarover denken de Duivelandse politici nogal verschillend. Voor de SGP/RPF-fractie moet het voorlopig maar. blijven zoals het is. De WD zoekt het daar entegen meer in de vorming van drie gemeenten'. Als er dan toch moet worden samenge voegd dan is de vorming van één gemeente voor zowel PvdA als CDA daarentegen wel de beste oplossing. Wat de Brouwse raadsleden be treft is er sprake van een grote re eensgezindheid. In geval van een bestuurlijke vernieuwing lijkt de vorming van één Schouwen-Duivelandse ge meente voor de Brouwse be stuurders het meest voor de hand te liggen. Hun collega bestuurders in Westerschou- wen die binnen de commissie algemene en bestuurlijke za ken over deze materie discus sieerden hadden ieder zo hun eigen gedachten over de be stuurlijke toekomst van hun regio. Het dagelijks bestuur van deze recreatiegemeente zoekt de oplossing vooral in de vorming van twee gemeenten op Schouwen-Duiveland, waarbij Westerschouwen, Brouwersha ven en Middenschouwen tot één grote recreatiegemeente op zouden kunnen gaan. De reste rende gemeenten zouden dan samen de tweede gemeente kunnen vormen. Zo'n gemeentelijke herinde ling ziet de PvdA Westerschou wen echter niet zitten. De soci alisten in de Westhoek lijken meer heil te zien in de vorming van een regioraad. Hoewel het CDA in Westerschouwen niet direct geporteerd is voor een gemeentelijke herindeling denkt het dat dit er uiteinde lijk wel van zal komen. In ge val dit onvermijdelijk blijkt dan vindt het CDA het samen gaan tot één gemeente wel be spreekbaar. Een soortgelijke opvatting - één gemeente als er niet aan herindeling te -ontko men valt - huldigt ook de SGP/ GPV/RPF, terwijl ook de WD bij een gemeentelijke her indeling uitgaat van één ge meente. Eén gemeente In Zierikzee blijkt er binnen de fracties een behoorlijke over eenstemming te zijn. Binnen de commissie algemene en be stuurlijke zaken gingen WD, CDA en PvdA nog een stapje verder dan het college dat voorstander is van gemeente lijke herindeling. In dat geval kiezen de Zierikzeese libera len, christendemocraten en so cialisten voor één gemeente. Alvorens nu.met vakantie te gaan moeten de Zierikzeese raadsleden nu tot een principe uitspraak komen, want één ding staat vast: willen de ge meenten in de discussie rond de bestuurlijke vernieuwing eén rol spelen dan moeten deze hierin een duidelijk st&ndpunt innemen. ZAANDAM - Het levensmidde lenconcern Ahold in Zaandam heeft tijdelijk het Mexicaanse bier Corona Extra uit de han del genomen omdat er te grote hoeveelheden dimethylnitro- samine in zouden zitten. Het vrij exclusieve bier werd door Ahold in de Gall Gall win kels verkocht. Een woordvoer der van Ahold bevestigde dit maandag. De maatregel is genomen na dat het bier in enkele Zwitser se kantons is verboden. Het zou drie keer de daar toegesta ne hoeveelheid dimethylnitro- samine bevatten. In grote hoe veelheden zou de stof kanker verwekkend zijn. Een woord voerder van de Nederlandse importeur van het bier, Sunco- mex bv in Amersfoort, stelt dat de Zwitserse norm tien keer zo streng is als bijvoorbeeld de Amerikaanse norm, terwijl Nederland voor deze stof zelfs helemaal geen norm hanteert. Ook benadrukt hij dat de stof niet aan het bier wordt toege voegd, maar er van nature in zit. Suncomex importeert jaar lijks in Nederland enkele mil joenen flesjes van het bier. Tijden en standen volgens gelijdetafcl Hydro-meteocenlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 juli 08.25 152 02.15 -159 20.25 143 14.15 -119 ROOMPOT BUITEN 21 juli 06.55 152 00.45 -152 19.00 142 13.00 -113 BRUINISSE 21 jaii 08.40 164 02.10 - 166 20.40 152 14.20 -127 WEMELDINGE 21 juli 08.35 160 02.15 -163 20.30 150 14.20 -124 Doodtij: 24 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 HAARLEM/UITHOORN - Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft in overleg met de gemeen ten in de regio Uithoorn het eten van groenten en fruit in de omgeving van de door brand en ontplof fing getroffen Cindu-fabriek weer vrijgegeven. Maandag werd consumptie van produkten uit volkstuintjes en dergelijke nog ontraden omdat daarin als gevolg van de ramp verhoogde concentraties lood en aluminium waren gevon den. Dat hebben de Noordhol landse milieugedeputeerde G. de Boer en vertegenwoordigers van de betrokken gemeenten vrijdag op een persbijeen komst in Haarlem bekendge maakt. Metingen Volgens metingen van het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) heeft regen de verhoog de concentraties geneutrali seerd. Wel wordt aangeraden groenten en dergelijke voor consumptie op de normale wij ze te wassen. In één weiland moet een aantal loodhoudende brokstukken van de ontplofte harsketel worden verwijderd voordat het vee daar opnieuw kan grazen. Deskundigen ver wachten geen verontreiniging van het grondwater. Volgens De Boer was het maandag ver strekte advies meer een voor zorgsmaatregel dan gebaseerd op alarmerende meetresulta ten. Het meetprogramma van milieugevaarlijke stoffen als gevolg van de explosie en de brand zal nog enige tijd voort gaan. Volgens De Boer zijn bij de Cindu-ramp in elk geval geen asbest- of teerprodukten vrijgekomen. Kritiek De Noordhollandse milieuge deputeerde plaatste kritische kanttekeningen bij de informa tieverstrekking rond de ramp. Volgens hem is gebleken dat de onderlinge communicatie tus sen allerlei overheidsdiensten verbetering verdient. Ook de snelheid waarmee informatie op de juiste plaats aankwam heeft zijns inziens te wensen overgelaten, mede door een te beperkt aantal telefoonlijnen. Volgens de gedeputeerde zijn er onvoldoende mogelijkheden geweest voor overleg tussen be stuurders en ambtelijke des kundigen. Tfenslotte stelde De Boer vast dat te veel ambtena ren zich bezig hebben moeten houden met de massaal toe gestroomde pers. Alle vergun ningen van de vernietigde in stallatie zijn van rechtswege vervallen. Als vergunningverlenende en toezichthoudende instantie wil de provincie Noord-Holland pas na uitgebreid onderzoek en in zorgvuldig overleg met alle betrokkenen ingaan op de toe komst van het chemisch be drijf in Uithoorn, aldus de Noordhollandse milieugedepu- teerde. VEENENDAAL - Op dinsdag 21 juli wordt in het centrum van Veenendaal de jaarlijkse bijenmarkt gehouden. Imkers uit het hele land verzamelen zich op de bijenmarkt. Er is een bijenkeuring, een demon stratie korfvlechten en er is ho ning te koop. De gemeente Vee- nendaal stelt een zilveren korf beschikbaar voor de grootste aanvoer bijen. De keuring be gint om 9.00 uur 's ochtends. PATERSWOLDE - In zijn woonplaats Paterswolde is za terdagochtend Jan Pelleboer aan een hartstilstand overle den. Pelleboer, die nationale bekendheid genoot als weers- voorspeller, is 68 jaar gewor den. Jan Hendrik Pelleboer werd op 2 mei 1924 in 's-Heerenbroek geboren. Na een opleiding aan de Landbouwschool was hij tussen 1945 en 1955 als weer kundige verbonden aan het KNMI. Sinds 1948 verleende hij als weerkundig journalist medewerking aan verschillen de kranten. Later kwamen daar zijn weersvoorspellingen voor verschillende radio- omroepen bij. Tot zijn dood was Pelleboer eveneens hoofd redacteur van de dorpskrant „Eelder Dorpsklanken" in zijn woonplaats. DEN HAAG - De Haagse poli tie heeft de afgelopen maan den een bende van 13 Hage naars opgerold, die voor naar schatting een miljoen gulden aan cheques, antiek en siera den heeft gestolen. Het geld is voornamelijk aan verdovende middelen opgegaan. Een woordvoerster van de Haagse politie heeft dat zondag mee gedeeld. De aanhoudingen volgden op een onderzoek naar een golf van inbraken in de Haagse wij ken Benoordenhout en Bezui- denhout. Hoofdverdachte is een 32-jarige Hagenaar, die de gestolen cheques naar zijn re kening liet overschrijven en de gestolen waar verhandelde. DEN HAAG - De PTT is van plan volgende maand een nieuw type telefoonsteker op de markt te brengen die het on mogelijk maakt dat wordt af geluisterd via telefoons waar van de hoorn op de haak ligt. De PIT heeft hiertoe besloten toen bleek dat het in de prak tijk mogelijk is gesprekken in de omgeving van het toestel af te luisteren, ook als de hoorn op de haak ligt. Aanvankelijk ontkende de PTT dat die moge lijkheid bestond. Volgens een woordvoerster van de PTT heft de nieuwe steker de hoogfrequente wisselspan ning op die bij afluisteren over de telefoonlijn wordt gestuurd. Het afluisteren via een tele foon met de hoorn op de haak kwam onlangs in het nieuws tijdens een rechtszaak tegen een drugshandelaar. Diens ad vocaat zei dat de politie vaak gesprekken afluistert via de als verborgen microfoon ge bruikte telefoon met de hoorn op de haak. Met een hoogfre quent signaal kan de micro foon van de telefoon in wer king worden gesteld. De poli tie zei dat het afluisteren via de telefoon was gebeurd toen de hoorn naast de haak was blijven liggen. De advocaten zeiden dat dat niet klopte. HAVELTE - De open dag van de Koninklijke Landmacht heeft zaterdag ongeveer 60.000 be zoekers getrokken. Dat heeft de landmacht zaterdag bekend gemaakt. In 1991, volgens de landmacht een topjaar, trok de open dag ongeveer evenveel mensen. De open dag vond plaats bij de 43 gemechaniseer de brigade in de Johannes Postkazerne in Havelte. Een „optreden" van tanks en pant servoertuigen trok de meeste belangstelling. door Mare Legend re Tot en met 30 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling 1992. Burgerweeshuis. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, 's zon dags gesloten. Tot en met 24 juli Zierikzee Exposities J. L. Simmers, R. Schregardus en J. Szwanc. Dik ke Tbren. Van 11.00-16.00 uur, op zondag van 12.00-16.00 uur. Tot en met 1 september Dreischor Landbouwmuseum, Mr. Pieter Moggestraat 5. Landbouw werktuigen, gebruiksvoorwer pen, vlasbewerking. Van maandag t/m zaterdag. Open van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 25 september Brouwershaven Exposities: Zeeuwse kleder drachten; Weggegooid en terug gevonden. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Tot en met 8 augustus Brouwershaven Expositie: Nederlandse Volks cultuur. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Van 8 augustus t/m 25 september Brouwershaven Expositie: Brouwershaven be rijmd. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Maandag 20 juli Zierikzee Openbare vergadering bestuur RSG. Schoolgebouw RSG Pro fessor Zeeman. 16.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk Haamstede. 20.00 uur. Brouwershaven Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 21 juli Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur reinigingsdienst. Kantoor rei nigingsdienst. 16.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederland se Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 22 juli Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Brouwershaven Vergadering Brouwse hoor- commissie ro. Stadhuis. 20.00 uur. Ouwerkerk Ouwerkerk Vroeger en nu. Dorpshuis. 14.00 uur. Oosterland Rommelmarkt. Rond kerk en toren. 18.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 23 juli Zierikzee Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Prinses Juliana- school. Van 19.00 tot 20.30 uur. Orgelconcert Rinus Verhage en Piet Westhoeve. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Serooskerke Musical Miezert Muis. Dorps huis. 20.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2