r UW MHT VAN ~i SCHOUWEN-DUIVELAND Bond van Paardenfokkers viert jubileum met paardenfestijn Politiehonden maken korte metten met allerlei boeven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES j TROUWPLANNEN? Snelle rijders gepakt bij radar controles Schade bij aanrijding dé krant van schouwen-duiveland! Spanning en sensatie op sportveld Scharendijke \^0D ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 20 JULI 1992 148e JAARGANG NR 25189 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ïx. EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De diensten die niet betaald worden zijn het duurst. Boyer 3 TWEEDEHANDS Opnieuw was er veel belangstelling voor tweede hands markt. SLUIS Lange wachttijden ontstonden door een stremming van de Grevelingensluis. 5 VERHALEN Ad Leijdekkers verhaalt over Schouwen-Duiveland van vroeger. 6 ZEILEN De Veronica-race is gewonnen door zeiljacht Kopje Kleiner en haar bemanning. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HASSELT - Op vrijdag 24 en zaterdag 25 juli worden er aan de kade van het Zwarte Water klippers, tjalken en Hasselter aken verwacht. Niet alleen de kade zal vol liggen, ook in de stadsgracht zullen vele sche pen afmeren. SIRJANSLAND/ZIERIKZEE - Bij verschillende snelheids controles zijn afgelopen week end in totaal 29 snelheidsover treders in de kraag gevat. Tijdens een radarcontrole langs de Dillingsweg bij Sir- jansland werden 26 voertuigen gecontroleerd. Er werden geen overtredingen van de daar gel dende maximumsnelheid van 80 kilometer per uur geregi streerd. Dat lag anders tijdens de radarcontrole langs de weg van de Zeelandbrug naar Zie rikzee. In totaal werden 295 voertuigen gecontroleerd. Vijf entwintig automobilisten ble ken de maximumsnelheid van 80 kilometer per uur te over schrijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 123 kilometer per uur. Nog bonter maakte een automobilist het die ge bruik maakte van de Lange Blokweg. Van de 61 voertuigen die gecontroleerd werden re den vier te hard. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 129 ki lometer per uur. KERKWERVE - Twee auto's raakten zondagmiddag be schadigd bij een aanrijding op de N57 ter hoogte van Kerk- werve. W. uit Hoeven reed met zijn auto over de N57 in de richting van Haamstede. H. uit Bonn reed in tegenovergestel de richting in een langzaam rijdende file. Plotsklaps draai de H. de weg op met,de_bedoe- ling om rechtsomkeert te ma ken en weer koers te zetten naar Haamstede. W. kon de ke rende auto niet meer ontwij ken en een aanrijding was het gevolg. De auto van H. raakte aan de achterzijde beschadigd. De auto van W. werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. NIJMEGEN - Een grote uit slaande brand heeft maandag morgen omstreeks half vijf een uitbouw van het oude Canisius-Wilhelmina zieken huis te Nijmegen verwoest. ARNHEM - Op het zweefvlieg- centrum Tferlet bij Arnhem is zondagmiddag een zweefvlie ger om het leven gekomen door een botsing. Het ongeluk ge beurde toen twee zweefvlieg tuigen vlak na de start met el kaar in botsing kwamen. Het toestel van het slachtoffer stortte vrijwel direct na de bot sing praktisch loodrecht naar beneden. De bestuurder was op slag dood. De bestuurder van het andere toestel overleefde de botsing zonder noemens waardige verwondingen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. j kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar <3 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. i CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. denfokkers Schouwen-Duive land, is Steendijk eveneens 32 jaar bestuurslid (najaarskeu ringen) van de Gezamenlijke Bonden van Paardenfokkers in Zeeland en is hij sinds 1969 ook voorzitter van de Onderlinge Paarden- en Veeverzekerings maatschappij DEL. Twintig jaar lang ook hanteer de Steendijk de voorzittersha mer bij de Gezamenlijke Keu ring van Paardenfokkers en Veehouders op Schouwen-Dui veland, terwijl hij daarnaast ook jarenlang - van 1950 tot 1984 - actief was binnen de Zeeuwse afdeling van de Ver eniging het Nederlandse Trek paard. In teken van paard Met recht constateert burge meester Tfees dan ook dat het leven van Steendijk altijd in het teken van het paard heeft gestaan. Iets dat ook door B. Ysebaert van de Zeeuwse afde ling van de Koninklijke Ver eniging het Nederlandse Trek paard naar voren wordt ge bracht. De Schouwen-Duive- landse Paardendag die zater dag ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Bond van Paardenfokkers wordt gehou den is dan, ook hét moment bij uitstek om Steendijk voor zijn vele werk binnen allerlei p aar denorganisaties te eren met een koninklijke onderschei ding: een gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Paardendag Steendijk blijft onder dit alles vrij rustig. ,,Ach" geeft hij na het klinken van het Wilhelmus toe ,,ik deed altijd wat ik graag deed". En niemand die die uit spraak in twijfel trekt. Zeker niet zaterdag wanneer paard- minnend Schouwen-Duiveland op het terrein van manege Grol geniet van een groots opgezette Paardendag, waarmee het 75- jarig bestaan van de Bond van Paardenfokkers op Schouwen- Duiveland wordt gevierd. De organisatie van deze dag, die al om 10.00 uur begint, is niet alleen het werk van de ju bilerende bond, die in 1917 door de heren Krepel en Klom- pe werd opgericht met het doel het fokken van trekpaarden wat meer te structureren. Daarvoor is deze veel te klein. De paardenfokkersbond die in zijn beste jaren (de vooroorlog- vervolg pagina 2 Chris Schot en H. Scholten af gevaardigd. Dit gezien de zwaarte van het programma dat voor de andere nog jonge honden in opleiding nog wat te hoog gegrepen was. Spanning en sensatie Wat de vijf honden met hun be geleiders deze middag tijdens een vijf kwartier durende pre sentatie lieten zien loog er niet om en zorgde zonder meer voor spanning en sensatie. Dat gold nog niet zozeer voor het begin van de show waarin het (attent) volgen van de honden, het speuren naar drie kleine voor werpen (onder meer een ko geltje) en het begeleiden van een arrestant zonder deze te bijten werden geshowd. Tas Lieden met grijpgrage vinger tjes - gespeeld door leden van de politiehondenvereniging - hadden zaterdagmiddag trou wens weinig succes. Dat begon al toen zo'n typetje op het gras veld een tas zag liggen met daarnaast een hond. Een greep naar de tas leverde de snood aard een ferme hap van de hond op. Dat gold ook voor een verdachte die gewapend met een flinke stok het hazepad koos. Mooi dat het hem dankzij een trouwe en uiterst gedisci plineerde viervoeter niet lukte om te ontsnappen, zelfs niet toen hij het hondebeest met een ferme tik van zich af wilde schudden. De man werd door de hond dan ook keurig bij zijn begeleider afgeleverd. Bromfietser Help, een tasjesdief. Het moet een van de toeschouwers zater dagmiddag bang om 't hart zijn geworden toen een brom fietser haar in het voorbijgaan van een tas beroofde Gelukkig had de bromfietser geen echt oneerlijke bedoelingen maar speelde hij op overtuigende wijze een rol. Maar zelfs al was dat zo, dan nog had hij niet ver kunnen komen omdat een van de honden hem keurig de vluchtweg versperde. De span ning steeg echter ten top toen Chris Schot met zijn hond, die vorige week het certificaat Po litiehond I kreeg een roofover valler onschadelijk wist te ma ken. Deze booswicht had in een stil moment een kassier - een toe schouwer met lef - beroofd én neergeslagen toen deze op zijn fietsje op weg naar de bank was. Bij het zien van de hond vluchtte de roofovervaller er als de wiedeweerga van door op de fiets van zijn slachtoffer. Beseffende dat hij tegen dit goed getrainde hondebeest geen schijn van kans had zocht de crimineel een veilig toe vluchtsoord op het dak van een auto, die speciaal hiervoor midden op het sportveld stond geparkeerd. Het bleek een ijde- le hoop te zijn, want zonder een moment te aarzelen sprong de herder op het dak en beet zich vol overgave vast in de ver dachte. Dit alles bood niet alleen de aanwezigen een boeiende mid dag maar gaf de leden van de beide politieverenigingen ook de gelegenheid te laten zien tot welke resultaten hun trainin gen (tweemaal en soms drie maal per week) leiden. De mo gelijkheden om dat aan een breed publiek te laten zien zijn voor de de acht leden tellende Politiehonden Vereniging Schouwen-Duiveland echter nogal beperkt. Behalve dit op treden in Scharendijke staan er voor de vereniging geen ver dere optredens dit jaar meer op het programma. Wellicht om dat de vereniging hier nog geen grote bekendheid geniet. Wat dat betreft komen de Schou- wen-Duivelanders er in verge lijking met hun Brabantse broerders wat belangstelling betreft wat bekaaid af. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Min. temp. ongeveer 18, middagtemp. van 21 langs de westkust tot 27 graden in het oosten van het land. Wind draaiend van zuid naar west tot noordwest, kracht 3 4. Burgemeester H. Tees van Westerschoutr, speldt voorzitter AN. Steendijk van de Bond van Paardenfokkerssde gouden ere medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau op. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Een geschikter ogenblik om een pur sang paardenliefhebber als A. N. (Dries) Steendijk een koninklijke onderscheiding op de borst te spelden had burgemeester H. Tees van Westerschouwen niet kun nen uitzoeken. De Schouwen-Duivelandse Paardendag die zaterdag op het terrein van manege Grol in Re- nesse werd gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Bond van Paardenfokkers Schouwen- Duiveland was een geknipt moment om voorzitter Steendijk te sieren met de gouden eremedaille in goud behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Zo rond drie uur wanneer het gevarieerde middagprogram ma in volle gang is maakt de burgemeester van Wester schouwen zijn opwachting in een koets. In eerste instantie lijkt Steendijk, sinds 1960 voorzitter van de jubilerende bond, niet te beseffen dat de burgemeester speciaal voor hem gekomen is, maar als bur gemeester Tfees de microfoon pakt en zich rond hem heen een kring mensen vormt, dan lijkt hij toch een stil vermoeden te krijgen. Zeker als de burge meester een opsomming geeft van al zijn bestuursfuncties bij verschillende paardenvereni- gingen. Behalve dat hij' al meer dan vijftig jaar lid en 32 jaar voor zitter is van de Bond van Paar- SCHARENDIJKE - Het leek zaterdagmiddag wel of crimineel Nederland" in Scharendijke op bezoek was. Allerlei ongure types" scharrelden daar op het sportveld rond, daarbij veelal letterlijk op de hielen gezeten door de vijf Mechelse herders die sa men met hun begeleiders voor een spectaculaire show zorgden en daarbij nogal wat bekijks (van voornamelijk toeristen) trokken. Dat deden ze overigens vorig jaar ook al toen de Politiehon denvereniging voor het eerst door de Werkgroep Evenemen ten Scharendijke/Ellemeet werd uitgenodigd. De belang stelling toen was voor de Werk groep aanleiding om de Politie honden Vereniging Schouwen- Duiveland opnieuw voor een presentatie uit te nodigen, keer samen met de Politiehon den Vereniging Walcheren, die met drie honden met begelei ders in Scharendijke aanwezig was. De Schouwen- Duivelandse vereniging had Als (pseudo) boef ben je je leven zelfs op het dak van 'n auto niet zekerals er 'n politiehond in de buurt is. (Foto: Joop van Houdt). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1