Orgelconcert voor vier handen en vier voeten Europatuin Braber wint prijs Saman BV breidt machinepark uit Intersport nu ook in Zierikzee Zang- en orgelavond in de Nieuwe Kerk Midzomeravond- rommelmarkt rondom Oosterlandse kerk Kinderspelen en muziek op Jeugddag/Zomerpop Donderdag 23 juli in Grote Kerk Echtpaar Altena gaat voor zendingswerk naar Bolivia Orgelconcert in Dreischor Muziek in Ellemeet Natuur- excursies Openbare vergadering bestuur RSG Vergadering bestuur reinigings dienst I WOENSDAG 15 JULI 1992 3 RENESSE - Sinds een aantal jaren geeft de firma Den Boer, één van de bekendste fabrikanten op het gebied van bestrating, een landelijke tuinkrant uit boordevol bestratingsontiverpen en ideeën, specifiek gericht op de particuliere tuinier. De klant die bestratingsmateriaal gebruikt heeft wordt via de folder uitgenodigd om van zijn of haar terras en/of pad een foto te maken en deze op te stu ren naar Den Boer Beton. Na beoordeling door een deskundige jury worden er tien ontwerpen uit gekozen. Deze tien beste bestratingsontwerpen of ideeën worden vervolgens geplaatst in de nieu we landelijke tuinkrant, en de winnaars ontvangen een prijs van 250,-. Een bestratingsschets van Europatuin Braber (gemaakt door P. Besling, bedrijfsleider bij Europatuin Braber) is uit een 100- tal inzendingen gekozen tot één van de tien beste bestratings-ideeën van 1991. Desbetreffend ont werp is dan ook geplaatst in de nieuwe Den Boer Beton tuinkrant '92. De familie Lageweg aan de Burghseweg 43 te Burgh-Haamstede, waar dit bestratingsontwerp is toegepast, heeft de prijs van f 250,- reeds ontvangen. (Zie foto). De tuinkrant met bestratingstips en -ontwerpen is verkrijgbaar bij Europatuin Braber te Renesse. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Donderdag 23 juli verzorgen Rinus Verhage en Piet Westhoeve een orgelconcert voor vier handen en vier voeten in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Het concert begint om 20.00 uur. De organisa tie is in handen van de Orgelcommissie Zierikzee. Geavanceerde Robosoft kantbank ZIERIKZEE Onlangs is door Saman BV Construc teurs en Installateurs uit Zierikzee een nieuwe ma chine in gebruik genomen. Het gaat om een nieuwe hydraulisch gestuurde kantbank met een zetlengte van 3100 mm en een maximale druk van 135 ton. Verhage en Westhoeve spelen tijdens het concert in de Zierik- zeese Grote Kerk gezelschaps- muziek die gecomponeerd is aan het einde van de achttien de eeuw. Op het programma staan onder meer Eine Kleine Nachtmusik van Mozart en het Sextett Opus 71 van Beetho ven. Huiselijke kring Het was destijds gebruikelijk om onder meer orkestwerken en opera-composities van be roemde componisten te bewer ken voor klavierinstrumenten zodat ze ook in de huiselijke kring ten gehore konden wor den gebracht. In die tijd be stond immers geen radio, plaat of CD. Van Gustaaf Merkel spelen Verhage en Westhoeve de Sona te in D. Merkel schreef deze so nate voor een compositie wedstrijd in 1857 en won er een eerste prijs mee. In deze sonate verwerkte Merkel enkele psalmmelodieën. Tijdens het concert in de Grote Kerk zijn beide organisten ook solistisch te beluisteren in bewerkingen van het koraal 'Schmucke dich, o liebe Seelë' van Homilius en Merkel. Verhage en Westhoeve vormen vanaf 1982 een vast duo. Sinds dat jaar hebben zij tijdens di verse concerten in het hele land het vrijwel complete oeuvre van orgel 4-handen (en vier voeten) gespeeld. Rinus Verha ge studeerde orgel, kerkmu ziek en koordirectie aan het Rotterdams Conservatorium. Orgelfestival In 1979 was hij prijswinnaar van het Internationaal Albert Schweitzer Orgelfestival in De venter. Anno 1992 is hij onder andere organist van de Grote- of Nieuwe Kerk in Zierikzee en de Nederlandse Hervormde kerk in Stellendam, directeur van de Muziekschool Goeree- Overflakkee en dirigent van een viertal koren. Piet Westhoeve studeerde or gel, piano en kerkmuziek bij Arie Keijzer, Frans van Hoek en Barend Schuurman. Hij deed mee aan Internationale Orgelfestivals in Brugge en Lu- neburg. Westhoeve verzorgt de orgelpartijen bij het Rotter dams Philharmonisch Orkest en is als Cantor-organist werk zaam voor de Nederlandse Hervormde Kerk in Hellevoet- sluis. Verder geeft hij regelmatig ka mermuziekconcerten, orgel- en pianorecitals. Ook speelde hij diverse radio-orgelconcerten en trad op in het NCRV- televisieprogramma Opmaat. De toegang tot het concert in de Grote Kerk is gratis. Wel zijn giften voor de restauratie van het orgel, die gepland staat voor half 1994 tot eind 1995, welkom. Het derde concert in de reeks staat gepland voor dinsdag 28 juli en wordt ver zorgd door de Goese organist Kees van Eersel. BREDA - Van 12 tot en met 30 augustus vindt er in Breda een grote 'fotomanifestatie plaats onder de naam Breda Fotogra fies. Het fotowerk is van inter nationale kunstenaars. De hoofdtentoonstelling is Ameri kaanse fotografie van de twin tigste eeuw. Een andere unieke tentoonstelling is over de sa menleving van Japan tussen 1863 en 1873. De tentoonstellin gen vinden plaats verspreid door Breda. DREISCHOR - Op donderdag 16 juli geeft de orgelist Dirk Jansz. Zwart het eerste van een serie orgelconcerten die hij de ze zomer opnieuw geeft in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor. Deze orgelbespelingen hebben elke week plaats op donderdag vanaf 16 juli tot 27 augustus. De aanvang is altijd om 20.00 uur. De toegang is 5 gulden en voor 65 en houders van CJP 4 gulden. Het programma voor de eerste orgelavond bestaat uit werken van J. S. Bach, A. Homilius, Martini, Guilmant, Widor en Willem Vogel. ELLEMEET - Muziekvereni ging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire geeft zaterdag 18 juli een concert op het plein voor het Durpsuus van Elle meet. Dit optreden begint om 19.30 uur en wordt vooraf gegaan door een muzikale rondgang door het dorp. Bij minder gun stige weersomstandigheden treedt Nut en Uitspanning op in het Durpsuus. Het optreden van de muziekvereniging wordt mogelijk gemaakt door de financiële steun van de eve nementencommissie Scharen- dijke-Ellemeet. NEELTJE JANS - Op zaterdag 18 en zondag 19 juli vinden op Neeltje Jans natuurexcursies plaats die worden verzorgd door het Zeeuws Landschap en N atuurmonumenten. De beide organisaties zorgen die samen voor de natuur op het voormalige eiland in de Oosterschelde. Tijdens de ex cursies wordt aandacht besteed aan de wijze waarop de natuur op Neeltje Jans werd gevormd, de huidige stand van zaken en de ontwikkelingen die plaats vinden. De excursies vinden plaats vanaf Delta Expo om 10.00 uur. ZIERIKZEE - Op maandag 20 juli wordt op de' Regionale Scholen Gemeenschap Profes sor Zeeman een openbare bestuursvergadering gehou den. Op de agenda staat een finan cieel overzicht van het tweede kwartaal 1992, een verzoek van de normëringscommissie in verband ,met een landelijk on derzoek schooluitgaven en een brief van de gemeente Zierik zee betreffende technische on dersteuning door gemeente werken. Ook komen enkele personele zaken aan de orde. Zoals bekend wordt de school sinds december 1991 niet meer vanuit het ministerie bestuurd maar door een gemeenschappe lijke regeling waarin alle zes de gemeenten van Schouwen- Duiveland zijn vertegenwoor digd. De vergadering begint om 16.00 uur en kan vanwege zijn openbaarheid door iedere belangstellende worden bijge woond. KERKWERVE - Op dinsdag 21 juli wordt in het gebouw van de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland aan de Ring in Kerkwerve een vergadering gehouden van het algemeen bestuur van de dienst. Op de agenda staat een toelich ting over de stand van zaken betreffende toetreding OLAZ, een beroepschrift van Radema ker Milieu bv tegen een besluit van het dagelijks bestuur van de reinigingsdienst, het in re serve houden van een afge schreven huisvuilauto en de ombouw van een bestaande huisvuilauto voor combinatie belading. De vergadering be gint om 16.30 uur. Met deze werklengte kunnen platen gezet worden tot een dikte van 6 mm. De kantbank beschikt verder over een CNC- sturing waarmee de achter aanslag en de diepte-aanslag geprogrammeerd kunnen wor den. Bedieningsgemak Deze CNC-besturing is eenvou dig te bedienen waardoor de machine geschikt is voor zowel seriewerk als het maken van enkelvoudige platen. De nieu- Het is voor het eerst dat het jaarlijkse evenement niet op een zaterdag en overdag wordt gehouden, maar midden in de week en 's avonds. „Zaterdag is altijd een wisseldag voor re creanten. Het is een dag dat men aankomt om zijn intrek te nemen in een vakantieverblijf of weer de terugtocht naar huis" begint. Op zo'n dag hebben veel vakantiegasten geen tijd om een rommelmarkt te bezoe ken". Op basis van deze ge dachte besloten de vrijwilli gers van de Nederlandse Her vormde Kerk in Oosterland om de rommelmarkt dit jaar op woensdagavond te houden. Verder heeft het evenement de zelfde opzet als in vorige jaren. Rond het kerkgebouw en de los daarnaast staande toren van de Nederlandse Hervormde kerk worden kramen opgesteld waarin grote hoeveelheden tweedehands artikelen worden verkocht die zijn ingebracht door de bevolking van Ooster land. Ingebracht, want de hoeveel heid tweedehands goederen die het afgelopen jaar bij de vrij willigers van het evenement aan huis werd ingeleverd was we machine past geheel binnen de modernisering en uitbrei ding van het machinepark van Saman BV. Men beschikte reeds over een hydraulische knipschaar tot 6 mm. met eenzelfde werkbreed- te. Het bedrijf beschikt over moderne metaalbewerkings machines op het gebied van constructie en laswerkzaamhe- den. Door het toenemend werk, ook op dit gebied meent men in de toenemende vraag naar knip zetwerk te kunnen voorzien. zo groot, dat het volgens de heer Dalebout niet meer nodig was om ook nog eens een inza meling te houden. „We hebben ruim genoeg om zo'n vier uur bezig te zijn". Op het grasveld naast de kerk worden meubelen en grotere huishoudelijke artikelen ver kocht. Verder omvat het evene ment een aantal spelen zoals een schiettent, een ballentent, een stokkenvangerspel en een sjoelbak. Een deel van de onge veer 25 vrijwilligers houdt zich bezig met de verkoop van ei gengemaakte cakes, koekjes en pannekoeken. De opbrengst van de Midzo- meravond-Rommelmarkt is be stemd voor het onderhoud en de restauratie van het kerkge bouw dat het decor van het eve nement vormt. Wanneer het op de midzomeravond woensdag 22 juli onverhoopt zou plenzen van de regen, wordt de rom melmarkt verplaatst naar de zaterdag erna, 24 juli. Maar daar gaan ze in Oosterland niet van uit. „Het is. dan midzomer en geen moesson hier". Het evenement begint om 18.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. tie Zeeland helpt Burkina Fa- so. De stichting Woord en Daad heeft in dit land een project waarbij onder meer een stuw dam is gebouwd om het berege nen van landbouwgrond moge lijk te maken. Ook wordt me disch werk verricht en werden enkele landbouwbedrijfjes ge bouwd. Voor het vijf-jarig pro ject is 150.000 gulden per jaar nodig. Tijdens de zang- en or gelavond wordt ook een verko ping gehouden ten bate van het project. Het evenement in de Nieuwe Kerk begint om 29.30 uur. Vervolg van pag. 1 Er zijn dan ook twee rekenin gen geopend voor dit komende project, Eén voor giften be stemd voor de kinderen en één voor giften voor het echtpaar Altena. „We hebben ons onder houd nog niet helemaal rond, maar we geloven wel dat dat goed komt". Het is het tweede, al aanwezige zendelingen-echt paar P. en M. Punt tot dusver gelukt om tijdens hun verblijf in Nederland 22 kinderen uit Bolivia financieel te laten adopteren door Nederlandse vrienden. Voor een bedrag van minimaal 50 gulden per maand zijn deze kinderen verzekerd van een goede verzorging en educatie. Dit geld is echter al leen voor de kinderen en daar van komt niets ten goede aan het onderhoud van de Neder landse zendelingen. Een groot deel van het geld dat voor hen binnen komt gaat op aan een ziektekostenverzekering die hoog is omdat ze in het buiten land gaan wonen en werken. Een bedrag van 2.500 gulden per maand is nodig voor hun eigen onderhoud, huisvesting en het onderhoud van hun vier- wielaangedreven auto. Een on misbaar 'gereedschap' in een gebied met onverharde wegen en lange afstanden onderling. Beide toekomstige zendelin gen realiseren zich maar al te zeer dat ze niet door alle kinde ren met open armen zullen worden ontvangen. „Het zal niet altijd een pretje zijn. De kinderen zullen ons misschien in eerste instantie afwijzen omdat we een andere huids kleur en cultuur hebben. Maar we gaan proberen om een hech te relatie op te bouwen met hen. Hoe lang dat zal duren we ten we niet. We proberen de si tuatie zo te maken dat in de toekomst de eigen mensen het verder zouden kunnen leiden. We willen onszelf in feite over bodig maken; de mensen daar zullen de kinderen waarschijn lijk beter aanvoelen dan wij. Maar onze taak is om de eerste aanzet tot het starten van een dergelijk tehuis te maken. Zij hebben daar nu niet de moge- Vervolg van pag. 1 Voor muziekliefhebbers zijn er dit jaar twee avonden waarop ze uit hun bol kunnen gaan. De eerste avond is die vooraf gaand aan het festival. „We be ginnen altijd een week van te voren met het opbouwen van alles. Vorig jaar kwamen er op vrijdag, toen we de laatste hand aan het opbouwen legden al mensen kijken. Nu hebben we gezegd dat we die avond als een soort 'inluider' van het festival gaan gebruiken. Dit jaar hebben we op vrijdag avond een Disco-Techno Party. Niet één met grote licht- en la sershows, dat is te kostbaar. We hebben wel lichteffecten, maar het is meer een dansgebeuren met moderne muziek voor de jeugd", aldus de secreta ris/penningmeester. Zomerpop De dag erna is er 's avonds een popfestival. Hiervoor moet wel entree betaald worden, maar daar krijgt het publiek wel drie bands voor te zien. Om 19.00 uur wordt de spits afge beten door de Antwerpse band, De Antwerpse Petroleurs. Een groep die garant staat voor ste vige rock met Nederlandse tek sten op de wijze van Pater Moeskroen. Zij spelen tot onge veer half negen waarna het po dium wordt vrijgemaakt voor het optreden van Rosetta Sto ne. In eerste instantie zou de band Snowdown komen, maar deze belde af. De groep Rosetta Stone werd in 1988 opgericht rond de broers Jos en Jan Roe- dolf. De band heeft de reputa tie van een uitstekende live-act opgebouwd. De naam staat ga rant voor stevige, eigentijdse en eigenwijze rock. Als laatste treedt de band Jack in the Box op. Deze groep was ook vorig jaar op het festival. Dat was zo'n succes dat werd besloten de groep terug te halen. „We hebben ons voorgenomen elk jaar één van de bands uit te no digen die het jaar daarvoor ook op het festival aanwezig was. Dan moeten het uiteraard wel goede bands zijn", vertelt Ernst van Kan. De zestal- foomatie Jack in The Box komt uit Vlaardingen. Ze spelen op professionele wijze rustige songs, uiterst swingende co vers en echte blues-nummers. Op eigen kracht Wanneer de vergelijking met Anywave valt reageert Emsi van Kan: ,.We willen niet met Anywave vergeleken worden, dat kan ook niet. Wij doen dit alles op eigen kracht. We krij gen geen gemeentesubsidie, maar bekostigen alles door A Iijkheden voor. Het is ook niet belangrijk dat v/ij dat 'doen; het gebeurt uit God's naam", zo meent het echtpaar. Respect Het besluit van meneer en me vrouw Altena wordt door de omgeving verschillend opge- vat. „Sommige mensen vinden het vreemd dat we ons gezin achter laten, maar bij iedereen is er wel een gevoel van respect voor ons besluit. Respect voor het feit dat wat je zegt dat je dat ook werkelijk doet'', zo vertelt mevrouw Altena. „Je kunt het zien als een stukje praktisch christendom. We wil len de kinderen bij Jezus bren gen. Het is belangrijk om als christen ook eens te laten zien waar je voor staat. Je zou kun nen zeggen: geen woorden maar daden", vult meneer Al tena zijn vrouw aan.. Op 7 augustus gaat het echtpaar ge wapend met enkele koffers met kleding en persoonlijke bezit tingen, een paar slaapzakken, een zogenaamde 'piekbol' be staande uit borden, glazen en schalen, een bistrobestek en een sterk vertrouwen in hun doel en hun opdracht van God op weg naar Bolivia. En niet te vergeten stevige schoenen. „Want", zo vertelt mevrouw Al tena lachend, „die hebben ze daar niet in onze maat". Tij dens hun verblijf in Bolivia is hun enige vorm van communi catie met het 'thuisfront' een nieuwsbrief die naar Neder land wordt gestuurd per post of indien aanwezig een fax. Te lefoon is er niet. Ook naar de redactie zal continu een nieuwsbrief gezonden worden zodat ook de lezers op de hoog te gehouden worden van de vorderingen van het zendelin gen-echtpaar Altena-Van Am- stel. Wie het echtpaar geldelijk wil steunen, hetzij eenmalig hetzij tijdens hun verblijf in Bolivia kan via Postrekening 0256302 of Rabobankrekening 35.111.8317 ten name van Zen dingsfonds Bolivia - Altena in Oud-Beijerland een gift stor ten. sponsoring, en het vragen van entreegeld. Natuurlijk hopen we in de toekomst wel groter te worden, maar dat moet groei en. Het zou prachtig zijn als je grote namen als The Scene en dergelijke naar Scharendijke zou kunnen halen of een bui tenlandse band, maar zover is het nog niet", aldus Van Kan nuchter. Net als het Zierikzeese muziekspektakel echter, kost het het bestuur van Jeugd dag/ Zomerpop maanden van voor bereiding. „Al in januari begint het. Dan moeten we al een begroting maken, sponsors gaan zoeken. Allemaal hebben we daarnaast nog een baan, maar iedereen kan wel zeggen dat we per week zo'n tien uur kwijt zijn aan het festival, en dat acht maanden lang. Het festival, kun je zeggen, kost bloed, zweet en tranen om te organise ren, maar als het dan zover is is het toch wel een kick te weten dat je dat met zijn allen is ge lukt. Om eerlijk te zijn zie ik er zelf heel weinig van omdat ik het op de achtergrond veel te druk heb. Maar dat maakt ook niet zoveel uit". Ernst van Kan neemt de week van het opbou wen vakantie. „Aan het einde ervan ben ik altijd doodop. Als ik dat erbij zou moeten doen bij mijn werk als kraanmachi nist, dat is niet te doen. En zo dra je begint met opbouwen moeten we er ook blijven sla pen om ervoor te zorgen dat het geleende materiaal niet gesto len wordt". Een hectische tijd voor het bestuur. „Dat geeft ook helemaal niet. We doen het hartstikke graag. En we zijn nu al met plannen voor vol gend jaar bezig, dat wordt hartstikke goed. Maar, daar wil ik nog niets over kwijt. Volgend jaar is vroeg genoeg". Jeugddag/Zomerpop: zaterdag 8 augustus. Kinderspelen van 10.00 tot 14.00 uur. Andere acti viteiten; verder in de middag. Vanaf 19.00 uur muziek. KAMPERLAND - Kampei land viert op 18 juli de Veerse Meer- dag. Er is weer van alles te doen. Poppenkast, schmino ken, een goochelende clown én vuurwerk zijn slechts enkele van de festiviteiten die die dag vanaf 13.00 uur gaande zijn. Advertentie Voor al uw répara'3 aan radio-TV-y. 79 St. DrMIO-13340 Zierik* ZIERIKZEE - Aan de Appelmarkt 18 is sinds 2 juli Sportartikelenzaak Intersport gevestigd. In tersport. een gerenommeerde organisatie iii sportartikelen en kleding, is in vele Europese landen gevestigd. Zij verkopen vele bekende fabrieksmerken, terwijl Intersport met een eigen merk ook jong en oud tracht te bereiken. Volgens de Zierikzeese bedrijfsleider, de heer Koster, is bij In tersport in alle prijsklassen sportmateriaal en kleding voorradig, voor zowel zaal- als veldsporten in het algemeen. Door middel van, op internationaal gebied centraal ingekochte goederen, denkt de Intersportorganisatie aan de wensen van de (sportieve) klant tegemoet te kunnen komen. Ter ondersteuning zullen frequent en regionaal actiefolders worden verspreid. Buiten de nieuwe vesti ging in Zierikzee heeft Intersport ook winkels in Goes en Vlissingen. (Foto: Marijke Folkertsma). DEN HAAG - Op het Malieveld in Den Haag zijn maandag avond rond acht uur drie ge wonden gevallen toen een sier- boog bij de ingang van het Ita liaanse circus Dariq Tbgni om waaide. Het publiek ging net naar binnen toen de boog naar beneden kwam. Een man liep rugletsel op, een vrouw brak vermoedelijk haar been en een kind raakte gewond aan het hoofd. De voorstellingen van het circus gaan gewoon door, aldus een politiewoordvoerder. ZIERIKZEE - Op vrijdag 31 juli wordt in de Nieuwe Kerk te Zierikzee een zang- en orgelavond gehouden ten bate van de stichting Woord en Daad. Aan de bij eenkomst wordt meegewerkt door het Christelijk jongerenkoor Laudate Dominum uit Zuid-Beveland onder leiding van Paul Heyboer en de Canadese or ganist André Knevel. Het jongerenkoor telt ongeveer vijftig leden en is ontstaan tij dens oefeningen voor het Bondsdagkoor dat jaarlijks zingt voor bijeenkomsten van de Jeugdbond van de Gerefor meerde Gemeenten. De orga nist André Knevel begeleidt het koor, verzorgt de samen zang en speelt enkele orgelso lo's en improvisaties. Hij emi greerde in 1975 naar Canada maar komt jaarlijks terug naar Nederland voor een tournee. Tijdens de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk wordt een collec te gehouden ten bate van de ac- Op woensdag 22 juli OOSTERLAND - „We mikken er op dat mensen die in de Westhoek op vakantie" zijn na een dag op het strand 's avonds iets leuks zoeken om te gaan doen", aldus de heer M. Dalehout uit Oosterland. Wat hem betreft bestaat dat leuks op woensdag 22 juli uit een bezoek aan de Midzomeravondrommelmarkt die dan plaatsvindt rond de kerk en de toren in Ooster land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3