ZEKTIMSPORT Echtpaar Altena geeft welvaart op voor zendingswerk in Bolivia Kinderspelen en muziek vormen programma Jeugddag/Zomerpop d> U> uw mm van muwmuivmu l~ DEURLOO r Golden Team aanbieding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 59,- TCAMÊm Doel: opstarten van kinderweeshuis en brengen van God's Woord Feest op de ijsbaan van Scharendijke Pleinfeest Scharendijke Rommelmarkt van Schouwen-Dyiveland mmh FOTO VERSCHOORE ^1 trS dé krant van schouwen-duidand! NIEUWSBODE WOENSDAG 15 JULI 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND van f y&C- voor GOLDEN SCHUITHAVEN 2-4 ZIERIKZEE TEL 01110-12298 T. Z. E. I. Altena-van Amstel en D. J. Altena. Zij vertrekken begin augustus voor onbepaalde tijd als zendeling naar Bolivia om daar een kindertehuis op te starten. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Over enkele weken, om precies te zijn op 7 augustus, keren D. J. Altena en zijn vrouw T. Z. E. I. Altena-van Amstel het leven in Burgh-Haamstede de rug toe. Niet omdat hen daar het leven niet meer aanstaat, maar omdat zij hun geloof in God willen delen met de kinderen van Bolivia. Zij gaan aan het werk als zendeling in een klein plaatsje, genaamd Caranavi. Daar starten zij een 'weeshuis' voor wezen en verstoten kinderen. Een precieze duur van hun verblijf staat nog niet vast, maar voor henzelf is het zeker dat Caranavi voorlopig enkele jaren hun nieuwe thuis wordt. Een dergelijk besluit wordt niet zomaar van de ene op de andere dag genomen. Aanlei ding tot dit alles was een be zoek van het echtpaar Altena aan de landen Haïti en Cura- gao. „We hebben een bezoek aan deze landen gebracht en werden daar geconfronteerd met de nood en ellende waarin de kinderen leven. Je kunt een dergelijk besluit ook eigenlijk alleen nemen als je de ellende van de kinderen hebt meege maakt", zo vertelt D. J. Altena. „Normaal als je zoiets ziet op televisie zeg je tegen jezelf dat het erg is, zet de televisie uit en neemt nog eens een pindanoot je om het daarna weer te verge ten. Je denkt dat het een im pressie is die weer verdwijnt, maar God heeft tot ons hart ge sproken in Haïti en Curagao en we werden er telkens mee ge confronteerd". Zendeling Omdat de situatie in de eerder genoemde landen de beide Al tena's diep had getroffen spra ken zij daar met diverse vrien den en kennissen over. Deze spraken hier weer met anderen over en zo kwam het dat de fa milie Altena enkele maanden terug werd verrast met een te lefoontje van een zendeling die al in Bolivia werkt. Hij vroeg hen of ze het zagen zitten om in dit land als zendeling te komen werken en te starten met een kinderweeshuis in Caranavi. „Uiteraard is dat niet iets waar je zomaar antwoord op geeft", verklaart mevrouw Altena. „We vroegen daarom tijd om erover na te denken en besloten te bidden om op die manier achter de juistheid van een be sluit te komen. Dat heeft onge veer anderhalve maand ge duurd. Op een gegeven mo ment zat mijn man in de Bijbel te lezen en zag daar een tekst die hem het antwoord gaf; Je- saja 52 vers 7. Dat was voor ons de zekerheid dat God een doel voor ons heeft in Bolivia". Tben het besluit eenmaal geval len was moest er nog flink wat worden gedaan. Het echtpaar Altena laat ten slotte niet zo maar iets achter. Een gezin be staande uit nog twee thuiswo nende dochters en twee inmid dels 'uitgevlogen' dochters en een leven in de Westerse 'wel vaart' is niet iets wat zomaar de rug wordt toegekeerd, maar gesterkt door hun geloof in God nemen zij 7 augustus toch het vliegtuig naar Bolivia. „Onze dochter Miranda en haar man wonen nu bij ons in huis in Burgh-Haamstede en zij zul len er voor zorgen dat onze nog twee thuiswonende dochters van achttien en negentien jaar hun 'thuisbasis' zullen behou den. We gaan dan ook niet weg met een gevoel van angst voor de toekomst, maar meer met een gevoel van pijn voor het geen we achter laten. Maar we ervaren in ons hart dat we iets in Bolivia moeten gaan doen", aldus mevrouw Altena. Gezinssituatie Een van de belangrijkste doe len die het echtpaar in het land voor ogen heeft is het scheppen van een gezinssituatie voor wees- en verstoten kinderen. „Veel van de kinderen daar zijn al zo lang wees of verstoten door hun thuis dat ze niet meer weten hoe het is om liefde te ontvangen en te leven in een 'gewoon' zin. Wij willen hen die liefde weer geven door het scheppen van een gezinssitua tie en hen het woord van God verkondigen. Daarnaast zal er ook een opvoedende taak voor ons zijn bij deze kinderen", verklaart mevrouw Altena. Omdat opvoeden zonder praten niet makkelijk is heeft zij sa men met haar man de laatste tijd privé-lessen Spaans ge volgd; de voertaal in het land. Daar de kinderen op school verplicht Spaans leren ver wacht het echtpaar met deze taal de meeste communicatie te kunnen voeren. „We realiseren ons dat er ook kinderen bij zul len zijn die niet naar school gaan, maar daar ligt dan een volgend doel voor ons. Het op zetten van een Alfabetise ringsproject in Caranavi". In eerste instantie zullen me neer en mevrouw Altena bij gestaan worden door een ander Nederlands echtpaar dat al vijf jaar als zendeling in Bolivia werkt. Een opgericht Bolivia- comité onder auspiciën van Zending en Gemeente heeft dp mogelijkheid gekregen een stuk land te kopen, 175 kilome ter ten Noord-Oosten van La Paz, in het eerder genoemde plaatsje Caranavi. Op dat stuk land wordt een unit gebouwd waarin de echtparen gaan wo nen. „Het wordt als het ware een vergroot ééngezinshuis waar zo'n acht tot tien kinderen kun nen wonen", zo vertelt me vrouw Altena. „In de toekomst is het de bedoeling meer van deze units neer te zetten zodat er meer van dergelijke gezins situaties gecreëerd worden. Het belangrijkste is dat de kin deren aanvoelen wat een ge zinssituatie is. Dat wanneer ze verdrietig zijn ze een aai over hun bol krijgen en dat wanneer er een snotneus is er een zak doek wordt aangereikt. In na volging hierop willen we be ginnen met hulpprogramma's bijvoorbeeld op het gebied van hygiëne, maar ook een soort van naaicursus wat de kinde ren in de praktijk kunnen ge bruiken. Ook voedselprogram ma's zijn een mogelijkheid. Hiermee willen we dan dat kinderen die nog wel een 'thuis' hebben, maar thuis geen voedsel of kleding hebben omdat hun ouders te atm zijn overdag -voedsel en zorg krij gen in het tehuis en 's avonds gevoed en gewassen weer naar huis gaan". Giften Eén ding is van te voren al dui delijk, het echtpaar is niet in dienst van een stichting of ver eniging en dus ontvangen ze ook geen vast inkomen. Hun inkomsten zullen bestaan uit giften van vrienden en kennis sen en van de kerkgemeente. vervolg pagina 3 SCHARENDIJKE - Nog een paar weken flink aanpakken door het bestuur van Stichting Middenschouwen Cultuur en dan kan er gefeest worden in Scharendijke. Op zaterdag 8 augustus staat deze Middenschouwse plaats in het teken van het Jeugddag/Zomerpop spektakel. De avond daarvoor, vrijdag 7 augustus, wordt het 'festival' op feestelijke wijze ingeluidt met een zogenaamde Disco-Techno Party. Vijf leden van het Jeugddag/Zomerpop comité: Henk van der Lugt, Marjan van der Lugt, Bernard Bul. Marcel Bul en Ernst van Kan. (Foto: Joop van Houdt). De Stichting Middenschouwen Cultureel vloeide voort uit Soos Trace die jarenlang in Scharendijke heeft gezeten. Tben bleek dat deze niet langer levensvatbaar was wilden en kele actievelingen uit de lei ding van de soos niet bij de pakken neer gaan zitten. Zij besloten een stichting op te richten om te voorkomen dat Scharendijke haar jongerenac- tiviteiten zou verliezen. Drie mensen die actief aan de oprichting ervan werkten zijn Henk van der Lugt, Ernst van Kan en Jos Schlicher. Stichting Middenschouwen Cultureel is onderverdeeld in enkele comi- té's die zich allemaal met een eigen activiteit bezighouden. Henk van der Lugt en Ernst van Kan maken met nog vijf anderen deel uit van het comi- té's Jeugddag/Zomerpop. Van der Lugt als voorzitter en Van Kan als secretaris/penning meester. Festival Ook in de tijd van Soos Trace had Scharendijke al haar eigen festival, maar na de sluiting van de soos leek ook het festi val er bij in te schieten. Léék, want ook de kersverse stich ting ging aan de slag om een ei gen festival te organiseren. Vo rig jaar vond de première er van plaats. „Vorig jaar waren de reacties van de plaatselijke bevolking in eerste instantie een beetje terughoudend. Men wist niet wat ze te wachten stond", zo vertelt Ernst van Kan. „Na afloop was iedereen echter heel enthousiast. We kregen al snel vragen of er dit jaar ook weer zoiets zou wor den georganiseerd". De secretaris/penningmeester vertelt dat hoewel het festival in de zomermaanden plaats vindt er toch meestal groten deels van inwoners van Scha rendijke en omgeving n^ar het feest toekomen. „En hoewel toeristen natuurlijk van harte welkom zijn, is ons uitgangs punt ook dat het festival voor mensen uit Scharendijke en omgeving is. Een soort dorps feest, waar iedereen elkaar weer eens tegen komt". Vorig jaar trok het Jeugd dag/Zomerpop spektakel ruim zeshonderd mensen. Uiteraard hoopt het comité dat dat aantal dit jaar zal worden overtroffen. „In de begroting gaan we ech ter uit van een minimaal aan tal van rond de vierhonderd vijftig. Dat is een veilig aantal wat het eruit halen van de kos ten betreft. Gelukkig hebben we ook een aantal sponsors die ons daarbij helpen. We stellen van te voren een soort van be groting op en blijkt dat we met het geld niet rondkomen gaan we dingen strepen. Je moet tenslotte wel je vaste lasten er uit kunnen halen", aldus Van Kan, een goede penningmees ter waardig. Spelletjes en muziek Het programma van 8 augustus biedt zowel vermaak voor groot als klein. Overdag zijn er spelletjes voor de kinderen. Anders als vorig jaar kunnen de kinderen met deelname aan de spelletjes ook prijzen win nen. „Vorig jaar lieten we de kinderen entree betalen, maar dat hebben we nu laten verval len. In de plaats daarvan beta len de kinderen nu één of twee kwartjes per spelletje waar ze aan meedoen. Bij elk van de twaalf spelletjes kunnen ze een prijs winnen. Dan is het ook leuker voor de kinderen om mee te doen, denken we", ver klaart Ernst van Kan deze ver andering. „Daarnaast hebben we voor de kinderen ook Pop pentheater Alteklein uitgeno digd. Zij spelen het stuk Rork het Wrattenzwijn. De kinderen worden actief betrokken bij die voorstelling. Ook zetten we een terras neer, waar de ouders wat kunnen drinken als hun kinderen met de spelletjes meedoen of naar het poppen theater kijken. Zo kunnen ze op hun gemak toch toezicht houden". Andere activiteiten voor de kinderen zijn clown Martijn Priemus die met bal lonnen allerlei kunstjes uit haalt. Wanneer de kinderen eens een ander gezicht op wil len zetten kunnen ze zich laten Schminken. vervolg pagina 3 SCHARENDIJKE - Zaterdag middag 18 juli wordt op het schoolplein van de Christelij ke basisschool Helchersee in Scharendijke het jaarlijkse „pleinfeest" gehouden. Activi teiten die worden gehouden zijn onder meer het rad van avontuur, een minirommel- markt en een songfesti- val/playbackshow bedoeld voor zowel kinderen als vol wassenen. Kinderen kunnen zich de gehe le middag bezig houden met het spelen van traditionele spelletjes, jeugdsentiment voor de ouderen. Als afsluiting van het „pleinfeest" kan er rond de school worden gebar becued. Sponsors uit het dorp en omstreken hebben zich ga rant gesteld voor het prijzen pakket. De prijsuitreiking van de verschillende activiteiten wordt gedaan door burgemees ter W. den Boer van Midden schouwen. De opbrengst van het feest komt deels ten goede aan de kas van de ouderraad van de school. Daarnaast wordt een bedrag gereserveerd voor de verbouwing/nieuw bouw van de school. Zoals de plannen er nu uitzien wordt in oktober een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. HAAMSTEDE - Op initiatief van leden van de Nederlandse Hervormde Kerk Haamstede wordt op zaterdag 18 juli rond om de kerk in Haamstede de jaarlijkse grote rommelmarkt gehouden. Het evenement om vat het aanbod van vele, ui tge sorteerde tweedehands artike len en kleding. Bij het rad van avontuur zijn veel mooie prijzen te winnen waaronder vijf zelfgemaakte poppenhuizen. Men kan zijn aankopen en de bedrijvigheid van de rommelmarkt even rustig bekijken op een terras waar zelfgebakken pannekoe ken en koffie te verkrijgen zijn. De opbrengst van de rom melmarkt is bestemd voor het restauratiefonds van de Neder landse Hervormde Kerk. Het evenement duurt van 08.30 tot 16.00 uur. AMSTERDAM - De Amster damse stichting De Regenboog neemt vrijdag een nieuwe bus in gebruik waar verslaafden niet alleen vuile spuiten kun nen inruilen voor nieuwe, maar ook tegen kostprijs alcohol watten, flesjes steriel water en ascorbinezuur (om heroïne op te lossen) kunnen kopen. Advertentie zitten op een stoel van Gelderland Montis Arlilort de Sede Giorgetti Label Frighetto Thonet Rohè Henme de Jong Leolux Koekoek Wittmann II iiL 3 3 Pastoe Advertentie Ring 39, 4305 AG Ouwerkerk Telefoon 01114-1241 Met vriendelijke groet, Uw gastvrouw en gastheer TRUUS en PETER DEN DEKKER Advertentie tFOTO I I I I M I l LAAR_4 I rinkelt! fotografie .video fotografie, video foto's in f uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. t 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr... adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1