Icfi Brouwse Dag breidt zich steeds verder uit langs de Oude Haven College Middenschouwen voor één gemeente Schouwen-Duiveland 0 Drie aanrijdingen UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 1 ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE H j GEBOORTEKAARTJES? Aantal deelnemers Muziek-play-in bereikt met 255 nieuw record Dronken automobilist rijdt tegen auto Eventueel aangevuld met Sint Philipsland dé krant van schouwen-duiveland! j t(^6;xg^BIBL|0^v ^/ODELBV35^ ERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 13 JULI 1992 148e JAARGANG NR 25185 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De deelname aan de Muziek-Play-In bereikte een nieuw record met 255 muzikanten. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - 'Ene, tweeë, drieë, viere, precies op de C. U bepaalt het tempo. Als het nu al zo snel gaat komen we op het laatst niet goed uit'. Het was hard werken voor de 255 vrijwilligers_die afgelopen zaterdag met hun instru ment plaatsnamen onder het enorme oranje zeil dat op het Brouwse Vorenomme was opgespannen. In het kader van de Muziek-play-in onderwierpen ze zich aan de leiding van de dirigenten Jaap Knuist uit Dreischor en H. J. Everwijn uit Brouwershaven. Die werkten niet minder hard om binnen enkele uren van de enorme groep muzikanten een eenheid te maken. Het was weer Brouwse Dag en zelfs de weergoden werkten aan het evenement mee door de voorspelde regen pas te laten vallen toen de muziekbraderie achter de rug was. De bezoekers die alle kramen wilden zien en alle evenemen ten van de Brouwse Dag wil den meemaken hadden daar dit jaar de nodige tijd voor no dig. Het evenement, dat zich vroeger vooral op en rond het Marktplein afspeelde, heeft zich inmiddels uitgebreid via de Haven Zuidzijde tot de nieu we brandweergarage aan het Slingerbos en langs de Haven Noordzijde tot het Tbnnenma- gazijn waar men zich per antie ke brandweerwagen naar de Loswal kon laten vervoeren om een marineschip te bezichtigen dat daar lag afgemeerd. Het aantal commerciële kra men op de braderie is de afge lopen jaren ook belangrijk uit gebreid en dit jaar stonden daar voor het eerst ook een aantal standwerkers tussen. Rondom het standbeeld van Jacob Cats, midden op de Markt stonden als vanouds de kramen die werden bevolkt door de diverse Brouwse ver enigingen. 'Het Smalstads Koor vraagt leden, donateurs en poffertjesetersaldus een bord in de kraam van het be kende Brouwse koor. Aan die laatste wens werd zaterdag in elk geval in ruime mate tege moet gekomen en er werd dan ook regelmatig per poffertjes expres nieuw beslag aange voerd. De Welfare-afdeling van de afdeling Brouwershaven van het Rode Kruis bood haar eigengemaakte spullen aan en de Brouwse Ouderensoos was als vanouds actief met garna- lenpellen. „Gewoon induwen en uittrek ken", zo omschreef de 76-jarige mevrouw J. Malepaard de tech niek van het garnalenpellen. Zij vertelde die techniek al vanaf haar veertiende te be heersen. „Toen pelde iedereen in Brou wershaven garnalen. Voor de bedrijven Jansen en Van Beve- ren. Je kreeg twee kwartjes voor het pellen van een emmer met zes kilo garnalen". De roze zeevruchten werden in de kraam van de ouderensoos ge peld en wel aangeboden in schelpen. Leden van de afdeling Brou wershaven van "de NbvP~"ver- kochten eigengemaakte cakes, boterkoek en jam en ook bij de kraam van de Gereformeerde Kerk Brouwershaven/Zonne- maire waren allerlei lekkernij: en te koop. Verder stonden de Smal Town Singers en brand weerattributen-verzamelaar J. Ringelberg in een kraam rond om Jacob Cats. Via allerlei oude motoren, waaronder veel Harley Davidson-modellen werden de bezoekers naar het einde van Eén van debezienswaardigheden tijdens de Brouwse Dag was een dorsmachine uit 1910. (Foto: Joop van Houdt). de Haven Zuidzijde geleid waar allerlei oude tractoren en stationnaire motoren stonden. Bijzonder opvallend was de uit ongeveer 1910 daterende dorsmachine van de heer B. van der Wekken uit Kerkwer- ve, een Ford F USA tractor uit 1928 van J. Dorst uit Ooster- land en het zelf ontworpen landbouwvoertuig van H. Bee- ke uit Brouwershaven. In de brandweergarage was een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van het Brouwse brandweerkorps en buiten voor het gebouw sloof den kinderen zich met veel ple zier uit om het diploma Brand- wachtertje te halen. Zij moes ten daarvoor met een heuse wa terstraal blokjes omspuiten, de op een ijzeren geraamte lek kende vlammen uitspuiten, een bal door een buis spuiten en een legpuzzel met een vlam er op in elkaar passen. Aan de Zuidzijde van het Marktplein had de volksdans groep Nehalennia haar domici lie. Ondanks de zomerse tem peraturen verzorgden de dan seressen en (enkele) dansers met veel enthousiasme een aantal demonstraties waarbij zij ook het publiek betrokken. In de kraam van de dansgroep waren hapjes te koop uit de landen die ook de oorsprong zijn van de danseh die ze lieten zien A Terrassen De Brouwse Dag omvatte ook een aantal terrassen en kinde ren konden zoch laten schmin ken. Hoogtepunten van het eve- mement waren natuurlijk de Muziek-play-in repetities die om 11.00 en 14.00 uur plaats vonden en het concert dat daar van het resultaat was. Tien mu zieknummers die volgens diri gent J. Knuist inderdaad als 'een geheel' werden gespeeld. „Het is de uitdaging om de he le groep in een dag tot één klank te brengen. Dat is heel leuk". ZIERIKZEE - De heer S. uit Zierikzee werd door de politie aangehouden omdat hij tegen een geparkeerd staande auto reed zonder zich daarbij be kend te maken. Uit de adem- analysetesten bleek dat de man teveel had gedronken ter wijl hij toch zijn auto bestuur de. De aanrijding vond vrijdag 10 juli om ongeveer 23.45 uur plaats nabij de kruising Hoofdpoortstraat/Breedstraat te Zierikzee. De heer S. raakte daar de geparkeerd staande auto van de heer L. uit Zierik zee. Hoewel hij doorreed kon den getuigen het kenteken van zijn auto noteren. Zij waar schuwden de politie die S. aan hield, via testen het alcoholge halte in zijn lichaam bepaalde, proces-verbaal opmaakte en zijn rijbewijs invorderde. SCHARENDIJKE - Als het tot een gemeentelijke herindeling komt op Schouwen-Duiveland ziet het college van b en w van Middenschouwen liefst dat alle zes gemeenten samengevoegd worden tot één ge meente Schouwen-Duiveland. Het college gaat er daarbij van uit dat Sint Philipsland daar eventueel ook nog aan toegevoegd kan worden. De gemeente lijke herindeling komt aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering van donderdag 23 juli. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. In de door de gemeentesecreta rissen opgestelde 'nota ten be hoeve van discussie en besluit vorming over gemeentelijke sa menwerking en indeling Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland' wordt een aantal mogelijke alternatieven voor gemeentelijke herindeling aan gedragen. Zo wordt de suggestie gedaan om de bestaande indeling te handhaven en te komen tot eert verdergaande samenwerking. De vereniging van B, W en S bijvoorbeeld zou een minder vrijblijvend karakter kunnen krijgen door het afsluiten van een overeenkomst of conve nant. Het college van b en w van Middenschouwen wijst die mogelijkheid af als zijnde toch nog te vrijblijvend. „Een der gelijke overeenkomst kan de gemeenteraden van de afzon derlijke gemeenten niet bin den. Weliswaar zal er sprake zijn van een inspanningsver plichting van het college, maar de raad is en blijft volledig vrij in zijn besluitvorming". Ook het aangaan van een geïn tegreerde gemeenschappelijke regeling wordt door het college van.de hand gewezen. „Gelet op de kleinschaligheid van on ze gemeentelijke organisatie zal aan de basisregeling veel en uitgebreide bevoegdheden moeten worden toegekend. Dit zal betekenen dat de taken die de gemeente nog zelf zal doen beperkt van aard zijn. De ge meente zal bij wijze van spre ken alleen nog een loketfunctie behouden". Voor de oplossing van de pro blematiek van de te geringe schaalgrootte van de gemeen ten in de regio gaat de voor keur van het college uit naar gemeentelijke herindeling. Dat het nadeel daarvan is dat de afstand tussen bestuurder en burger groter zal worden on derkent het college. „Het is echter de vraag of dat negatie ve effect bij een verdergaande vorm van samenwerking niet groter zal zijn", aldus het colle ge. Geringe invloed Het college vervolgt met de op merking dat de praktijk leert dat de directe invloed van de individuele gemeente reeds ta melijk gering is. „Zeker indien het een kleine gemeente be treft", aldus het college. „Per saldo is naar onze mening de burger beter af met een grotere gemeente bestuurd door een door hem gekozen gemeente- raad en een college van burge meester en wethouders dat rechtstreeks aanspreekbaar Voor wat betreft de omvang van de nieuw te vormen ge meente spreekt het college haar voorkeur uit voor een zo danige opvang dat de wethou ders hun functie full-time kun nen uitoefenen. Eindconclusie van het college is dat samen voeging van de zes Schouwen- Duivelandse gemeenten tot één gemeente de voorkeur ver dient. „Aldus ontstaat er een gemeente met ruim 30.000 in woners. Een gemeente van een dergelijke omvang kan naar onze mening aan de gestelde randvoorwaarden voldoen. De gemeenten die zullen ontstaan bij samenvoeging tot twee drie gemeenten zullen hieraan niet in alle opzichten kunnen voldoen. Achteruitgang De vrees dat herindeling tot één gemeente weieens zou kun nen leiden tot een achteruit gang van de leefbaarheid in de kleine kernen wordt door het college niet gedeeld. De sug gestie om een enquête danwel referendum over de kwestie te houden onder de inwoners van de gemeente Middenschouwen wijst het college van de hand. „Het resultaat van een derge lijk onderzoek zal aan de nood zaak om de aan de orde zijnde problematiek op te lossen niets veranderen. Die oplossing is naar onze mening alleen te vin den door een samenvoeging van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland tot één gemeente", aldus het college. Velen gaan niet naar een concert om de goede tonen, maar om de goede toon. Fliegende Blatter Eerst wat regen HET WEER In het algemeen veel bewolking en voornamelijk in de nacht en ochtend nu en dan regen. Middag- temperatuur ongeveer 20 graden. Tot matig of zwak afnemende westelijke wind, kracht 3, maar aan de kust eerst nog nu en dan krachtig, 6. 3 ZOMERTENTOONSTELLING In het Burgerweeshuis werd de Zomertentoonstelling geopend. 3 IN HET WATER Het onderwijzend personeel van de Willibrordus- school sprong in de Oude Haven. 4 MINDER BELASTING Het Brouwse college van b en w wil de onroerend goedbelasting verlagen. 6 DELTAWEEK-RECORD Dit jaar nam een record-aantal zeilers deel aan de Del- taweek. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NIEUWERKERK/DEN OSSE - In het afgelopen weekend vonden in en nabij Nieuwerkerk twee aan rijdingen plaats en bij Den Osse nabij Brouwersha ven een. In totaal werden drie mensen overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis voor nader onderzoek of behandeling. De eerste aanrijding vond vrij dag om ongeveer 22.15 uur plaats op de Schouwsedijk tus sen Brouwershaven en Den Os- se. Daar reed mevrouw M. uit Haamstede op de bromfiets in de richting Scharendijke. Zij werd ingehaald door een auto bestuurd door de heer G. uit Duiveland die vervolgens schrok van twee fietsers voor hem op de weg die waren geval len en weer opstonden. Hij remde af waardoor mevrouw M. met haar bromfiets achter op zijn auto reed. Zij werd overgebracht naar het zieken huis. Zowel de bromfiets als de aut werden licht beschadigd. Zaterdag om ongeveer 09.45 uur vond een aanrijding plaats aan het eind van een lange file die voor de stoplichten bij Nieuwerkerk stond. De laatste auto van de file stond bij de heuvel in de Rijksweg N-59 vlak voor Oosterland. De heer S. uit Duiveland die met zijn auto vanuit de richting Brui- nisse kwam aangereden werd verrast door de file die vlak na de heuvel opdoemde. Hij kon niet meer tijdig stoppen en botste achterop de auto van de heer H. uit Piershil. Die schoot daardoor met zijn auto door en reed een sloot in aan de rech terkant van de weg. Beide auto's werden zo zwaar bescha digd dat ze moesten worden weggesleept. De heer S. en de echtgenote van H. werden over gebracht naar het Zweedse, Ro de Kruis Ziekenhuis voor on derzoek. Zaterdag om 19.00 uur ging het mis op de kruising Magnoli astraat/Schoolstraat te Nieu werkerk. De heer D. en de heer IJ., beiden uit Nieuwerkerk naderden het kruispunt terwijl zij beiden niet voldoende rechts zouden hebben gehou den. terwijl D. vanuit de Mag noliastraat de Schoolstraat in reed en IJ. vanuit de School straat de Magnoliastraat raak ten beide voertuigen elkaar. Een van de auto's werd daarbij zodanig beschadigd dat het moest worden weggesleept. VUGHT - Bij acht VWO- leerlingen van het Maurick College in Vught is de afgelo pen twee weken besmetting met tbc geconstateerd. Zij wer den met de tbc-bacterie geïn fecteerd door een 18-jarig meis je uit Oisterwijk. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. "1 adres postcode: plaats:. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, ID Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1