Problemen bij Stichting Aquadelta Recreatieproject „Goed beheer staat voorop, niet het geld" ,,Ik voel me de dupe van een spelletje" Landelijk zee- kadettenkorps houdt zomerkamp op het Grevelingenmeer Surséance van betaling aangevraagd Jacob Cats biedt lijst hand tekeningen aan Voorstel tot bouw vier landhuizen in Westerenban Met goedkeuren bestemmingsplan Lage Zoombezwaren afgewezen Zonnig- nieuws van Ford; de Escort Cabriolet 4 I ft f 6 Een van de verantwoordelijkheden van de Stichting Recreatieproject Aquadelta is onderhoud en beheer van gemeenschappelijke voorzieningen. (Archieffoto). BRUINISSE - De Stichting Aquadelta Recreatiepro ject verkeert in problemen. Als gevolg van onenig heid binnen het bestuur is surseillance van betaling aangevraagd. Inmiddels is een bewindvoerder in de persoon van mr. De Jonge van advokatenkantoor Olie De Jonge uit Goes ingeschakeld om de pro blemen op te lossen. 2IERIK2EESCHE NIEUWSBODE Jeugdvereniging op semi-militaire basis SCHARENDIJKE - Ongeveer 250 kinderen waaron der een detachement Engelse zeekadetten nemen van 18 tot en met 25 juli deel aan het zomerkamp van het zeekadettenkorps Nederland. Het zomerkamp vindt plaats op het voormalig Koninklijk Jacht Piet Hein dat in het Grevelingenmeer aan de Brouwers- dam ligt. De Stichting Aquadelta Re creatieproject is een overkoe pelende beheersmaatschappij Het gebied heeft al een lange voorgeschiedenis. Projectont wikkelaar Bohemen wilde op het totale gebied met een om vang van zestien hectare zo'n 150 zomerwoningen bouwen. Een plan dat spoorde met het jaeleid van de gemeente, maar Op dit moment heeft Beije van de gemeente voor zijn camping 350 plaatsen toegewezen gekre gen. Daarnaast heeft hij al ja ren de beschikking over een overloopterrein waar nog eens 150 kampeermiddelen kunnen worden geplaatst. Beije wilde het overloopterrein betrekken bij zijn camping om daarmee ,te komen tot een totaal aantal plaatsen voor 500 eenheden. Limiet De gemeente wil echter niet verder gaan dan het huidige toegestane aantal van in totaal 452 plaatsen. Een verdere uit breiding draagt volgens de ge meentebestuurders niet bij tot een noodzakelijk geachte kwa liteitsverbetering. In het be- waarin verschillende partijen zich verenigd hebben. In het bestuur van de Stichting zijn wat de raad gezien de publieke opinie toch niet van harte toe juichte. Toen bleek dat het maatschappelijk draagvlak voor het plan ontbrak, trok Bo hemen zijn handen af van de grond. Van de koop werd afge zien en aan de stichting werd stemmingsplan wordt gerept van slechts een beperkte uit breiding van het aantal ver blijfplaatsen en een bescher ming van de natuur en het mi lieu in het gebied. Voorwaar den waar niet aan wordt vol daan bij de aanvraag van cam pinghouder Beije. Haast met het verweer heeft de heer Beije in ieder geval nog niet. ,,Ik hoop dat ik gezien de drukte van dit moment de procedure van beroep bij de Kroon na de zomer op kan starten", aldus Beije. Ook de heer C. Kooman, eige naar van mini-camping Chan- remo, had een bezwaarschrift ingediend tegen het bestem mingsplan. Op dit moment mag de heer Kooman op zijn terrein tien eenheden plaatsen. Aan de overkant van zijn wo- vijf zogenaamde verenigingen van eigenaren vertegenwoor digd. Verder participeert de ge meente Bruinisse in het be stuur en is ook Aquadelta Be heer BV II vertegenwoordigd. De stichting is verantwoorde lijk voor onderhoud, exploita tie en beheer van gemeen schappelijke voorzieningen zo als die te vinden zijn op het Bruse recreatieproject. Het on- haar grond van zes hectare te- rugverkocht. Nu is de vraag wat er mee moet gebeuren? De Vrienden van Westerschou- wen, ook gisteren weer verte genwoordigd, had al eerder in een gemeentelijke commissie vergadering laten weten dat zij voorstander is van het behoud van het natuurlijk gebied. Door grond te verkopen aan een natuurorganisatie als Staatsbosbeheer kan de stich ting nog wat geld krijgen voor het gebied als compensatie van de 350.000 gulden die er in de grond gestoken is. Voorzitter van de stichting, de heer Veerhoek wist dat je in dat geval maar een gering be drag terug zou krijgen, onge veer zo'n 60.000 gulden. Hij had een ander plan in gedachten. Op het gebied vier landhuizen bouwen met een kleine tuin en met de koper of erfpachter een ning wil hij op zijn boomgaard een camping openstellen met plaats voor dertig eenheden. Met de gemeente had hij met de bepaling van allerlei voor waarden in eerste instantie overeenstemming bereikt over dit plan. Een camping mocht worden geopend mits Kooman zorg zou dragen voor het in standhouden en beheer van, het natuurgebied. De Natuur- en Vogelwacht had echter bezwa ren tegen andere punten van het bestemmingsplan. De heer Kooman verdenkt de natuuror ganisatie ervan dat zij bij de gemeente hebben verklaard het plan alsnog goed te keuren wanneer Kooman werd gewei gerd een vergunning te geven voor zijn nieuwe camping. An dere bedrijven in de buurt wil len namelijk ook uitbreiden en alles bij elkaar zou dit de na tuurbeschermingsorganisaties te ver gaan. Kooman verkeert door de verwikkelingen in een vervelende situatie, zo ver klaart hij. Tbch ziet hij een lichtpuntje: ,,De gemeente blijft wel achter mij staan. Als er elders in de gemeente grond vrijkomt voor recreatie krijg ik de eerste keus", zo luidt de toezegging. Wanneer en waar dat het geval is, blijft natuur lijk de vraag. Kooman overweegt nog om in beroep te gaan bij de Kroon. Eerst wil hij zien te achterha len wat zijn kansen hierbij zijn derhoud van het groen bijvoor beeld is de verantwoordelijk heid van de stichting, evenals het onderhoud van parkeer plaatsen en de openbare ver lichting op het terrein van het recreatieproject. Ook exploitatie en onderhoud van het overdekte zwembad be hoort tot de verantwoordelijk heden van de stichting. Binnen het bestuur is echter al jaren een strijd gaande om de be stuurlijke macht. Drie van de vijf in het bestuur participe rende verenigingen van eigena ren (van huizen op Aquadelta) zijn niet tevreden met hun po sitie binnen het bestuur en wil len de zaken anders regelen. Ook willen zij het takenpakket van de stichting anders invul len. Burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse is qualitate qua voorzitter van het bestuur van de stichting. Hij doet, in het voetspoor van voorganger T, C. Hekman, al jaren pogingen om de problemen binnen het be stuur van de stichting op te los sen. Ibt nu toe heeft hij echter nog niet het gewenste resultaat geboekt. ,,Er zijn al diverse rechterlijke uitspraken geweest en er zijn ook al verschillende commis sies van goede diensten aan het werk geweest, maar tot nu toe is het nog niet gelukt. Het is een voortdurend worstelen om te proberen de verschillende partijen bij elkaar te krijgen". Vogelaar wordt er somstij ds weieens moedeloos van. ,,Er lag op gegeven moment een in tentieverklaring die in eerste instantie door alle partijen, be halve één die niet op die verga- beheersovereenkomst afslui ten. Een goed compromis, zo vond hij. Een gedeelte van het natuurgebied bleef behouden en kon goed beheerd worden en, maar dat kwam volgens hem op de tweede plaats, de stichting ontving nog wat fi nanciën voor haar grond. Vol gens Veerhoek moest er name lijk ook wèer niet te overdre ven worden gedaan over de na tuurwaarden in het gebied. Hoewel het consulentschap van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij schrijft dat het gebied over po tentiële en actuele natuurlijke waarden beschikt, is dat slechts gedeeltelijk waar. Door de jaren heen is het natuurge bied namelijk veranderd in een cultuurgebied. De Schouwse bodemstructuur is hier niet meer terug te vinden. Een standpunt dat bestuurslid Verton met een historisch ver haal wist te bevestigen. „On danks dat staat voorop dat de natuurwaarden die het gebied in potentie toch heeft be schermd moeten worden", al dus Veerhoek, „en met dit plan is de stichting al heel coulant. Het plan van de zomerwonin gen is nog niet van tafel ge veegd. Provincie en gemeente hebben het destijds goedge- en hoeveel tijd zo'n procedure in beslag neemt. Daarbij neemt hij ook in overweging of hij wel iets van de gemeente toegewezen kan krijgen zolang hij in proces is. Wat betreft het terrein aan de overzijde van zijn huis vreest hij dat het wildkamperen hier toeslaat. „Na de Pinksteren Was het al een vuilnisbelt, maar na mij de zondvloed". Gezien zijn erva ring van 25 30 jaar in de hove nierswereld weet de heer Koo man dat hij in staat was ge weest het gebied op een verant woorde wijze te beheren. DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin voor Nederlands- Antilliaanse en Arubaanse za ken heeft donderdag vergaan de maatregelen aangekondigd om de bestuurlijke chaos op Sint-Maarten te verbeteren. Dc minister zei op een persconfe rentie dat de positie van de ge zaghebber (te vergelijken met een burgemeester) zal worden versterkt. DEN HAAG - Het Nederlands Letterkundig Museum in Den Haag is bezig met het opzetten van een grote overzichtsten toonstelling over Harry Mu- lisch. De auteur wordt op 29 ju li 65 jaar en debuteerde 40 jaar geleden met het verhaal „Tus sen hamer en aambeeld" en de roman „Archibald Strohalm". dering vertegenwoordigd was, werd onderschreven. Maar een week later werd die intentie verklaring weer onder tafel ge veegd". Geldkraan dicht Gevolg van de problemen bin nen het bestuur van de stich ting is dat een aantal van de verenigingen van eigenaren de geldkraan heeft dichtgedraaid. Gevolg daar weer van is dat re keningen van bijvoorbeeld groenvoorzieners die in op dracht van de Stichting op Aquadelta aan het werk zijn geweest niet betaald worden. En niet betaald kunnen wor den zolang de verenigingen van eigenaren het geld bij zichzelf op de plank houden en niet aan de Stichting afdragen. In totaal gaat het om een be drag van om en nabij de drie ton. Volgens burgemeester Vo gelaar loopt het voortbestaan van recreatieproject Aquadelta in ieder geval op dit moment nog geen gevaar. Evenmin staan er volgens hem arbeids plaatsen op de tocht. „Dat neemt niet weg dat de proble men zo spoedig mogelijk opge lost moeten worden", aldus de burgemeester. „Ik hoop en vertrouw erop dat men in redelijkheid en op basis van de intentieverklaring de zaak zal kunnen sussen", aldus Vogelaar. Hij sluit niet uit dat besloten zal worden op ver schillende zaken te bezuinigen. „Als dat bijvoorbeeld in zou houden dat het zwembad geslo ten zou worden komt de werk gelegenheid, in dit geval van twee mensen, wel in het ge ding". Op de vraag op welke termijn een oplossing voor de proble men binnen het bestuur van de Stichting Aquadelta Recreatie project verwacht mag worden blijft Vogelaar het antwoord schuldig. In het uiterste geval kan er volgens hem een beroep worden gedaan op een waar borgfonds. „Maar ik hoop dat dat niet nodig zal zijn", aldus Vogelaar. keurd en planologisch gaat het er niet om wie er uitvoert". Over het plan van de landhui zen werd vervolgens door de overige bestuursleden instem mend gereageerd. Voorzitter van de Vereniging Vrienden van Westerschouwen, de heer Cohen Stuart, vroeg aan. het. bestuur van de stich ting twee dingen te overwegen. Tfen eerste om door onafhanke- lijken nogmaals de natuurlijke betekenis van het gebied te la ten onderzoeken. Daarnaast wil hij graag zien dat onder zocht wordt of er geen andere beheersmogelijkheid bestaat. „Ik begrijp de realiteit van de portemonnee, maar bij een on doordachte beslissing kun je later merken dat het gebied misschien fout is ingevuld wat niet meer is terug te draaien", aldus Cohen Stuart. Suggestie van de heer Broeders, aanwe zig op de publieke tribune, was om op een klein gedeelte van het gebied wat intensiever te bouwen en de rest door te ver kopen aan een natuurorganisa tie en vrij toegankelijk te ma ken. Na enige discussie werd toegezegd dat beide suggesties worden meegenomen en dat er in de volgende vergadering van de Stichting Renesse in sep tember op terug wordt geko men. BROUWERSHAVEN - Jacob Cats in eigen persoon komt maandag 13 juli naar het Vore- nomme voor het stadhuis in Brouwershaven om daar aan het Brouwse gemeentebestuur de lijsten met handtekeningen aan te bieden die werden ver zameld door het actiecomité Jacob Cats. Zoals bekend werd het actieco mité opgericht omdat een aan tal inwoners van de gemeente het niet eens is met beslissin gen die de gemeenteraad in de afgelopen periode nam of met de plannen die zijn gelanceerd. Met name de herinrichting van de Brouwse Markt met daar aan gekoppeld mogelijke ver plaatsing van het standbeeld van Jacob Cats wekte heftige reacties op. Via de handteke ningen wil het actiecomité aan het gemeentebestuur laten zien hoeveel mensen het niet eens zijn met diverse plannen van het college van b en w. Om dat nog eens te onderstre pen zal Jacob Cats een gedicht voorlezen. De hele gebeurtenis is gepland vanaf 19.00 uur voor het stadhuis, voor aanvang van de gemeenteraadsvergadering die om 19.30 uur begint. Het zeekadettenkorps Neder land is een jeugdvereniging op semi-militaire basis. Ze werd in navolging van de aan Neder land grenzende landen 36 jaar geleden opgericht via een sa menwerkingsverband van de Koninklijke Marine en de koopvaardij. De vereniging werd opgericht met als doel jongens en meisjes van twaalf tot ongeveer acht tien jaar op gerichte wijze 'de weg naar zee' te wijzen in haar ruimste vorm. Het zeekadettenkorps Neder land heeft momenteel 500 le den en is ingedeeld in vijftien regionale korpsen die onder een landelijk hoofdbestuur vallen. De meeste korpsen be schikken over een varend korpsschip met een eigen ac commodatie. Zij variëren in grootte en soort van een Noordzee-kotter tot een oud be- tonningsvaartuig of een in bruikleen afgestane mijnenve ger van de Koninklijke Marine. Een keer per jaar wordt een landelijk zomerkamp georga- De -nieuwe Ford-motor, die de codenaam Zeta heeft meege kregen wordt geleverd in twee versies; een van 105 en een van 130 pk. De eerste versie wordt gemonteerd'in de CLX-versies en in de luxueuze Ghia van Escort en Orion. De 130 pk sterke variant is te vinden in het vooronder van de nieuwe Escort XR3i 16V, de Orion Ghia Si 16V en de Escort Cabri olet XR 3i. Sportieve hatchback Met de nieuwe XR3i 16V maakt Ford haar rentree in de klasse der sportieve hatch backs. De nieuwe telg van Ford beschikt niet alleen over een zestienkleps motor maar ook over een volledig aan de uitste kende prestaties aangepast on derstel. Side-skirts en een ach terspoiler accentueren het sportieve uiterlijk van de Escort. De prestaties van zowel de 105 als de 130 pk sterke Zeta-motor mogen er zijn. De minst sterke versie stuwt Escort en Orion in een dikke tien seconden van nul naar honderd kilometer per uur en geeft de bolides een topsnelheid van 187 kilometer per uur. De 130 pk sterke versie doet er nog een schepje boven op. De acceleratie van nul naar honderd verloopt in 9.2 secon den. De topsnelheid met deze motor aan boord bedraagt 202 kilometer per uur. Daarbij blijft de krachtbron naar verhouding redelijk zui nig. Wie de rechtervoet in be dwang kan houden kan volgens Ford bij een constante snelheid van 90 kilometer per uur reke nen op een brandstofverbruik van een op 16,3. Wie een con- niseerd waaraan leden van alle korpsen in Nederland kunnen deelnemen. Het is voor de tweede keer dat het evenement op het Grevelingenmeer wordt gehouden. Dit jaar doen er on geveer 250 Nederlandse en tien Engelse zeekadetten aan mee. Zij opereren vanuit de haven Westhavenplaats in hun eigen boten. Dat houdt in dat eind ju li een groot aantal grote vaar tuigen op de Grevelingen zal varen. Het zijn tien korpssche pen waaronder een ex-Konink lijke Marine inshore mijnenve ger, het voormalig Koninklijk jacht Piet Hein, vijf tweemast sloepen die de Koninklijke Ma rine in bruikleen heeft, onge veer 22 stalen Beenhakker- vletten van de diverse korpsen en een sleepboot, een loge mentschip en twee motor- schouwen die men in bruikleen heeft en die bemand worden door de Koninklijke Marine. Op 22 juli wordt een officiële bezoekdag gehouden waarbij genodigden deze vloot van dichtbij kunnen bekijken. stante snelheid van 120 kilome ter per uur aanhoudt komt op een verbruik van een op 13,3. Gemiddeld zal het brandstof verbruik uitkomen op onge veer een op 10.5. Compact De Nieuwe Zeta zestienkleps- motoren zijn speciaal ontwor pen voor Escort en Orion. Ze hebben een meerkleps cilin- derkop om een goede ademha ling van de motor te kunnen combineren met een hoge ver brandingsgraad bij volledige belasting. Alle uitvoeringen van de Zeta-motor zijn voor zien van een geregelde drie weg-katalysator en elektroni sche brandstof-inspuiting. De Zeta heeft een compact gietijze ren motorblok van gering ge wicht. Zoals al aangestipt is een van de Escorts met de nieuwe 130 pk aan boord de snelle en luxu euze Cabriolet. Dit model heeft veel kenmerken van de Escort XR 3i. De Cabrio oogt snel en is dat ook. In het interieur fraaie sportstoelen die een goe de zijdelingse steun bieden. Opvallend is het gebruik van een rode-signaalkleur die de nadruk legt op de belangrijk ste bedieningsorganen. Snelheidsmeter, toerenteller en de meters voor brandstofni veau en koelwatertemperatuur hebben rode naalden. De sportstoelen zijn bekleed met rood-zwart gevlekte Panache- stof en er is een driespaaks sportstuurwiel gemonteerd. De centraal in de stuurnaaf ge monteerde claxon-knop wordt benadrukt met rode accenten en ook het schakelpatroon van de versnellingspook is in fel rood uitgevoerd. De Ford Escort Cabrio met 1.8 16-kleps-motor. RENESSE - Op een drukbezochte vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Renesse, gis teravond, donderdag, werd er gesproken over de toe komst van het terrein van de stichting aan de Kloos- terweg. Het voorstel van het bestuur luidde om op het zes hectare grote gebied drie of vier landhuizen te bouwen. Rondom deze woningen kan dan een klei ne tuin worden aangelegd, de overige grond blijft als natuurgebied gehandhaafd. „Het gebied moet goed beheerd worden en dat kan alleen als er geld uit voortvloeit. Dit is niet alleen een financieel verhaal, het gaat met name om het beheer", zo zei de voorzit ter van de Stichting Renesse, de heer ir C. W. Veer hoek. RENESSE - Vorige week heeft de provincie haar goedkeuring verleend aan het bestemmingsplan La ge Zoom van de gemeente Westerschouwen. Met dit besluit zijn de bezwaarschriften van de heer N. J. Beije, eigenaar van camping Bona Fide aan de Hoge- zoom, en de heer C. Kooman, minicampinghouder aan dezelfde weg, afgewezen. Beije wilde de moge lijkheid krijgen om zijn camping uit te breiden naar 500 plaatsen. Kooman had graag zijn boomgaard te genover zijn woning als camping voor dertig eenhe den willen inrichten. Hij spreekt van het Calime- ro-effect. „Ik voel me de dupe geworden van een spelletje tussen de groteren". Met 130 pk onder de motorkap ZIERIKZEE - Goed nieuws voor snelle jongens die ook nog eens graag het hoofd koel houden; Ford le vert nu een Escort Cabriolet met een krachtige en soepele 1.8 liter grote, 130 pk sterke 16-kleps vierci- linder met dubbele bovenliggende nokkenassen. De nieuwe Zeta-kraehtbron in de Escort Cabrio levert indrukwekkende prestaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6